جمع بندی ترکان عثمانی

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ترکان عثمانی

سلام
ترکان عثمانی چه زمانی به وجود امدن قدمت تاریخی انها به چه دوره ای برمیگرده ایا انها دارای تمدن بودند چرا انها را عثمانی میگند
از پاسخگویی شما ممنونم

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد ممسوس

[TD][/TD]

عثمانیان از ترکان آسیای‌میانه که از شمال به سیبری و سرزمین یخبندان و از مشرق به دریا منتهی می‌شود، بودند. از این رو، تنها دو کانون حرکت جنوب و غرب برای آسیای میانه وجود داشت. و از طرفی، به دلیل سردی هوا و محدود بودن امکانات اقتصادی، راهی جز مهاجرت برای ترکان که جمعیتشان نیز رو به افزایش بود وجود نداشت. آن‌ها همواره به نقاط آباد و ثروت‌خیز مناطق جنوبی و غربی حمله می‌کردند.

ساختن دیوار چین توسط چینی‌ها راهی برای مقابله با هجوم اقوام آسیای میانه به خصوص اقوام مغول بود.
گروهی از ترکان پیش از ظهور اسلام از سیحون و جیحون و دریاچه آرال گذشته و به دریاچه مازندران رسیده بودند. آن‌ها به هنگام ظهور اسلام با روحیه جنگجویی، اسب‌سواری و تیراندازی و چابکی به سمت خراسان و ایران حمله کردند و از این رو، دو قوم قدرتمند و استپ‌نشین ترکان و اعراب باهم روبه رو شدند. از آن جا که مسلمانان با مزیت فرهنگی و ایدئولوژی کارامد در پرتو اسلام، دارای انسجام و وحدت بودند، اما ترکان ایدئولوژی و فرهنگ منسجمی نداشتند و به صورت پراکنده عوامل طبیعت را مورد پرستش قرار می‌دادند و بجز قومیت از عامل قوی وحدت‌بخش دیگری برخوردار نبودند، مسلمانان توانستند آنان را جذب فرهنگ خود نموده و رفته رفته پذیرای اسلام کنند.

ادامه دارد

ترکها در قالب حکومتهای مختلفی وارد ایران و کشورهای دیگر شدند از جمله انها سلجوقیان، غزنویان و خوارزمشاهیان هستند. هنگامی که عباسیان با نفوذ همه جانبه آل بویه شیعی، به حیات خویش ادامه می‌داد، طغرل بیک سلجوقی با تصرف بغداد و حذف آل بویه، حاکمیت خود را با رویکرد به مذهب حنفی بر عراق، ایران و سوریه اعمال نمود و پسرش آلب ارسلان، گامی فراتر نهاد و ترک‌های سلجوقی را برای اقامت به سرزمین آناتولی کوچ داد.
امپراتوری سلجوقی که با زندگی عشایری و تمایل ذاتی به کوچ‌نشینی، دیگر قادر به اداره قلمرو وسیع خود نبود، به تدریج رو به ضعف نهاد. درگیری با جنگجویان صلیبی، که به منظور دست‌یابی به فلسطین، آناتولی را مورد تاخت و تاز خود قرار داده بودند، نیز بر سرعت انحطاط این قوم افزود. سرانجام در اواخر قرن سیزدهم میلادی به دنبال تهاجم اقوام مغول، این امپراطوری تجزیه و به کشورهای مستقلی تقسیم گردید. یکی از کوچک‌ترین آن‌ها مملکت ترکان عثمانی بود که در جوار مرز بقایای حکومت بیزانس در روم شرقی در شهر "سوگوت" و پیرامون آن استقرار یافته بودند. (1)

1. پروند، شادان، و سبحانی، زهرا، زمینه شناخت جامعه و فرهنگ ترکیه، مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگی بین الملل، ص۴۲-۴۱.

تاریخ نویسان، عثمان فرزند ارطغرل، را بنیانگذار حکومت عثمانی می‌دانند. سلطان علاءالدین سلجوقی امارت سوگوت، را که در شمال غربی آناتولی و در مرز امپراتوری بیزانس بود، به ارطغرل سپرد. ارطغرل به یاری گروهی از ترکمنان از مرز پاسداری می‌کرد و چون دیگر جنگاوران به سرزمین بیزانس می‌تاخت. فرزندش عثمان به جای پدر نشست و دودمان عثمانی را که نام وی را بر خود گرفت بنیان نهاد. (1)

عثمان بیک که در ابتدا تابع سلاجقه بود، در سال ۱۲۹۹، مقارن با ضعف دولت سلجوقی استقلال قوم خود را از حکومت سلجوقی اعلام نمود و ممالک تحت نفوذش را در شمال غربی آناتولی توسعه بخشید و به تدریج بر کلیه مناطق تحت حکومت سلجوقی تسلط یافت و با دولت روم شرقی (بیزانس) هم‌جوار گردید. عثمان بیک و ۳۶ پادشاه خاندان عثمانی در فاصله سال‌های ۱۲۹۹ تا ۱۹۲۲ تحت عنوان امپراتوری عثمانی بر قلمرو وسیعی حکم راندند. (2)

پی نوشت:

1. سینیج، وین وو، تاریخ امپراطوری عثمانی، ترجمه سهیل آذری، کتابفروشی تهران، ص۶، ص۱۰ – ۱۲.
2. همان

بنابر این ترکان عثمانی از طایفه ای بودند که زیر مجموعه ترکان سلجوقی به حساب می آمدند و پس از ضعف سلاجقه انها خود مختار و مستقل شدند ان هم در قرن هفتم هجری پس قدمت تاریخی انان به این دوره باز میگردد و از تمدن کهنی برخوردار نیستند حتی مناطق آناتولی و ترکیه فعلی محل اصلی و زادگاه انان نبوده است و بدین خاطر انان را عثمانی میگویند چون فرزند ارطغرل به نام عثمان این حکومت را تاسیس نمود لذا انان را عثمانی خواندند

سلام
آیا ترک عثمانی و ایرانی هم ریشه اند؟

مذهبی که ترکان عثمانی دارند چیست؟ آیا شیعه هستند؟

روزنه;1012677 نوشت:
سلام
آیا ترک عثمانی و ایرانی هم ریشه اند؟

اگر منظورتان به این شکل است:

"آیا ترکان عثمانی و ترکان ایرانی هم ریشه هستند؟"

یاید گفت بله، ترکمنان (ترکمن های ایران و عراق و جمهوری ترکمنستان) و ترک های آذربایجان (آذربایجان ایران و جمهوری آذربایجان) و ترک های آناتولی (کشور ترکیه کنونی) همه از یک ریشه ترکان اوغوز (یعنی ترکان سفید پوست) هستند.

روزنه;1012677 نوشت:
آیا ترک عثمانی و ایرانی هم ریشه اند؟

با سلام و احترام
ترکها غالبا از آسیای شمالی، مرکزی و غربی و سیبری جنوبی به نقاط دیگر کوچ کردند.گروهی از ترکان پیش از ظهور اسلام از سیحون و جیحون و دریاچه آرال گذشته و به دریاچه مازندران رسیده بودند. آن‌ها به هنگام ظهور اسلام با روحیه جنگجویی، اسب‌سواری و تیراندازی و چابکی به سمت خراسان و ایران حمله کردند و از این رو، دو قوم قدرتمند و استپ‌نشین ترکان و اعراب باهم روبه رو شدند.
از اینکه اقوام ترک در کدام مناطق ایران در دوره های صدر اسلام زندگی میکردند اطلاعات کافی نداریم ولی به نظر میرسد پراکنده بودند و در بخشهایی از ایران بزرگ آن زمان که خراسان جزو آن بوده زندگی میکردند اما در دوران سلاجقه در قرن 4 و 5 ترکان زیادی به ایران و مناطق ترکیه و روم در قالب جنگهای نظامی یا برای زندگی وارد شدند آنها ترکهای (اوغوز) بودند که در عربی انان را (غزها) میگفتند. این سرآغاز اولین موج اصلی کوچ بزرگ ترکهای اوغوز به ایرن و از آنجا به ترکیه کنونی بود. به نظر میرسد گستردگی زبان ترکی خصوصا آذری و ترکمنی همزمان با ورود سلاجقه در ایران شکل گرفته است که نژاد و ریشه انان یکی بوده است. البته حضور اقوام مختلف ترک قبل از قرن 5 در ایران منتفی نیست.

baran1100;1012789 نوشت:
مذهبی که ترکان عثمانی دارند چیست؟ آیا شیعه هستند؟

مردم کشور ترکیه غالبا از اهل سنت هستند از مسلمانان ترکیه حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند.از میان اهل سنتِ ترکیه حنفی‌ها بزرگترین گروه محسوب می‌گردند که عمدتا در مرکز و غرب ترکیه ساکنند. شافعی‌ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقر شده واکثرا کرد هستند.
بنابر این آنها سنی مذهب بوده و پیور ابوحنیفه میباشند.

موضوع قفل شده است