تربیت جنسی اسلامی فرزندان یا ...

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تربیت جنسی اسلامی فرزندان یا ...

با عرض سلام و ادب خدمت همه اسک دینی های عزیز

یکی از مسائل و دغدغه اصلی و مهم والدین در تربیت فرزندان،تربیت جنسی مناسب آنان است.
عللی که سبب شده است این بخش از تربیت کودک مهم شده است عبارتند از :


 1. فضای باز و مسموم اطلاعات که ناگریز به فرزندان ما نیز می رسد و خطر انحراف جنسی آنها را بیشتر و بیشتر می کند.
 2. افت اخلاق و بالاتر رفتن فشار غریزه جنسی در جامعه
 3. وجود عکسها و فیلمها و...مستهجن به گونه ایکه به راحتی در اختیار فرزندان قرار می گیرند
 4. افزایش آمار تجاوزها به کودکان و خردسالان و نوجوانان
 5. عملکرد نامناسب نهادهای آموزشی نظیر آموزش و پرورش و اهتمام آنها به آموزش و تربیت جنسی با توجه به آموزه های غرب و سند 2030
 6. ارتباط و دوستی فرزندان ما به بچه هایی که شناخت کمی از آنها و خانواده آنها داریم در فضاهایی چون مدرسه
 7. رواج ماهواره ها و سایتهای مستهجن و تفکرات نادرست بسیاری از والدین و..
 8. سوالات فرزندان در این زمینه ها

لذا چاره ای جزء توجه و رعایت و دقت در این بخش از تربیت نیست چراکه غفلت ضربه های غیرقابل جبرانی را به همراه می آورد و فجایع زیادی را به همراه می آورد.لذا تصمیم گرفتم تاپیکی را ایجاد نموده و نکاتی را در این باب عرض نمایم لطفا با ما همراه باشید و ما را در تقویت بیشتر یاری نمایید امیدوارم خداوند نیز بنده و همه بزرگواران را در این زمینه یاری نماید که قطعا نیز اینگونه می باشد(اللهم وفقنا لما تحب و ترضی)

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

با سلام مجدد:

 • تربیت جنسی به معنای آموزش آمیزش جنسی نیست بلکه به معنای آموزش های لازم برای شناخت جنسیت ،حیا و عفاف،حریم خصوصی،نحوه تعامل با دیگران،ورودیها و خروجی های کودکان،عملکرد والدین و پیشگیری از رفتارهای پرخطر و...
 • آموزش مباحث جنسی امری ضروری و غیر قابل انکار می باشد اما اینکه چه مطلبی،چگونه،چه زمانی،چه مکان و موقعیتی وبا چه زبانی بسیار مهم است.
 • با توجه به فرهنگ حاکم بر جامعه و بازداری نسبت به این مسائل نباید آموزشها به گونه ای باشد که این بازداری شکسته و قبح آن ریخته شود کما آنکه در برخی خانواده ها و...دیده می شود.
 • چهار رکن اساسی برای تربیت فرزند شناخت و آگاهی،وقت گذاشتن ،حوصله داشتن ، عمل کردن می باشد که امیدوارم والدین به صورت مناسب این چهار رکن را محقق نمایند.
 • پرهیز از رفتارهای حساسیت زا و وسواس گونه
 • تربیت مناسب جنسی هرچند بخشی از تربیت است ولی بسیار بسیار تحت تاثیر سایر بخشها می باشد لذا محیط اطراف فرزندان،مدرسه ،دوستان،تعامل والدین با همدیگر و فرزندان،محبت و رفاقت و صمیمت مناسب بدور از افراط و تفریط،تقیدات مذهبی و حیاء و عفاف والدین،اوقات فراعت،ورزش و...بسیار در تربیت جنسی آنان موثر می باشد.

ادامه دارد...

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

تاپیک مرتبط:
[h=1] تربيت جنسي
[/h]

[=arial] با عرض سلام مجدد:

[=arial]دادن اطلاعات غلط و بی ربط، برخوردهای تحقیرکننده و خشونت آمیز در جواب سؤالات جنسی کودکان، تمسخر و سرزنش کودک همگی از جمله رفتاری است که نه تنها اعتماد به نفس کودکان را تخریب می کند و آسیب های جدی به شخصیت آنها در بزرگسالی می زند، بلکه روابط کودک را با خانواده برای کل زندگی اش تیره و تار کرده و حس اعتماد و اطمینان وی به والدین برای همیشه سلب می شود.
[=arial]همچنین ضرورت دیگر این اطلاع رسانی بجا و مناسب، آگاهی کودک از حد و مرزهای بدنش در مواجهه با افراد آشنا و غریبه است و می تواند مانعی در برابر تعرض به کودک و سکوت وی در صورت احتمال وقوع چنین اتفاقی ایجاد کند. ضمن آنکه باعث جلوگیری از بلوغ زودرس در کودکان می شود و آنها را نسبت به آگاهی ها و اطلاعات نامناسب و غلط واکسینه می کند.

[=arial][=arial]اگر راهنمایی‌های لازم از سوی پدر و مادر انجام نشود، ممکن است فرزند ما در دام کسانی بیفتد که اطلاعات غلط و بی‌حد و حصر در اختیارش قرار می‌دهند و دچار انحراف جنسی شود

[=arial] بنابراین، لازم است والدین کودکان و خصوصاً مادران ابتدا خود اطلاعات مناسب برای آموزش کودکان و پاسخ به سؤالاتشان را کسب کرده و سپس در نهایت احترام و جدیت به ایجاد رابطه صمیمانه و معتمدانه با کودکان در زمینه مسائل جنسی بپردازند تا بدین ترتیب خطرپذیری و احتمال کسب اطلاعات غلط و نامناسب جنسی را برای فرزندانشان به حداقل برسانند

[=arial]

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

چند نکته مهم در رابطه با پاسخ به سوالات فرزندان :

 1. توضیح اضافی ممنوع: به همان سوال پرسیده شده پاسخ داده شود.
 2. خصوصی سازی موضوع:
 3. بیان واقعیت به زبان ساده و قابل درک
 4. توجه مناسب به سوالات فرزندان
 5. ارتباط و صمیمت مناسب و بازی فرزندان با والد هم جنس
 6. جلوگیری از رفتارهای غیر عادی
 7. پوشش مناسب در جلوی فرزندان:
 8. در نظر گرفتن اتاق مناسب و خصوصی برای والدین
 9. در نظر اتاق مناسب برای خواب بچه ها البته به صورتی که جنبه عمومی داششته باشد و فرزندان احساس مالکیت نسبت به اتاق در مقابل والدین نداشته باشند.
 10. در نظر گرفتن اعضاء خصوصی بدن
 11. پرهیز از رفتارهایی که حس طرد شدگی به فرزندان می دهد.
 12. انجام دادن رفتارهای کاملا طبیعی نسبت سوالات و رفتارهای فرزندان چرا که بسیاری از رفتارهای قبل از بلوغ نشان از کنجکاوی آنها است

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی