تدبر در آیات: تفسیر سوره بقره ( آیات 1 تا 10)

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تدبر در آیات: تفسیر سوره بقره ( آیات 1 تا 10)


با عرض سلام خدمت اساتید و کاربران محترم . هدف بنده از ایجاد این تاپیک ( و اگر خداوند یاری کنند تاپیک های بعدی ) تعقل و تدبر در آیات قرآن است ، متاسفانه در حال حاضر ما بچه شیعه ها و اول از همه خود بنده حقیر آنطور که باید با قرآن انس نداریم و همین موضوع ، راه را برای دشمنان باز میکند تا به ما ضربه بزنند و عقاید مزخرف خودشان را به خورد ما جوانان بدهند . اما ما فقط با نزدیک شدن به این کتاب آسمانی و سعی در فهم چشمه ی کوچکی از معارف بی کران این کلام الهی در کنار تمسک جوییدن به دامان ائمه اطهار میتوانیم خود را در جامعه ی کنونی از انحرافات بسیار زیادی که وجود دارد حفظ کنیم ، همانطور که پیامبر اسلام (ص) در حدیث ثقلین می فرمایند : " اِنی تارِکٌ فیکُمُ الثَقَلَین،کِتابَ اللهِ و عِترَتی (اهلِ بَیتی) وَ اِنَّهما لَن یَفتَرِقا حَتّی یَرِدا علَیَّ الحَوض " ، " همانا من بین شما دو چیز گرانبها از خود برجای میگذارم،کتاب خدا و اهل بیت خود را و همانا این دو هرگز از هم جدا نمی گردند تا در کنار حوض (چشمه کوثر) بر من وارد شوند " ... ان شاء الله خداوند ما را در این مسیر یاری کند .
پی نوشت : تفسیری که در ادامه میخوانید ، بخشی از " برگزیده تفسیر نمونه " نوشته ی آیت الله ناصر مکارم شیرازی میباشد .

______________________________

::... بخش اول ...::


اين سوره در ( مدينه ) نازل شده و 286 آيه است . جـامـعـيـت اين سوره از نظر اصول اعتقادى اسلام و بسيارى از مسائل عملى ( عبادى ، اجتماعى ، سـيـاسـى و اقـتـصـادى ) قـابـل انكار نيست چه اينكه در اين سوره :

1) بحثهائى پيرامون توحيد و شـنـاسـائى خدا مخصوصا از طريق مطالعه اسرارآفرينش آمده است
2) بحثهائى در زمينه معاد و زنـدگـى پـس از مـرگ
3) بحثهائى در زمينه اعجاز قرآن و اهميت اين كتاب آسمانى
4) بحثهائى بسيار مـفـصـل دربـاره يـهـود و مـنـافـقـان و مـوضـع گـيـريهاى خاص آنها در برابر اسلام و قرآن و انواع كارشكني هاى آنان در اين رابطه
5) بحثهائى در زمينه تاريخ پيامبران بزرگ مخصوصا ابراهيم و مـوسـى
6) بحثهائى در زمينه احكام مختلف اسلامى از جمله نماز ، روزه ، جهاد ، حج و تغيير قـبـله ، ازدواج و طلاق ، احكام تجارت و قسمت مهمى از احكام ربا
7) بحثهائى در زمينه انـفاق در راه خدا و نیز مساله قصاص و تحريم قسمتى از گوشتهاى حرام و قمار و شراب و بخشى از احكام وصيت و مانند آن

در فضیلت این سوره از پـيـامبر اكرم (ص) پرسيدند : كداميك از سوره هاى قرآن برتر است ؟ ، فرمودند : " سوره بقره " ، عرض كردند : كدام آيه از آيات سوره بقره افضل است ؟ فرمودند : " آية الكرسى " .

  • آیه 1 : | الم |

تحقیق درباره حروف مقطعه قرآن : درآغاز 29 سوره از قرآن با حروف مقطعه برخورد مى كنيم و اين حروف هميشه جزء كـلـمـات اسـرار آمـيـز قرآن محسوب مى شده و با گذشت زمان و تحقيقات جديد دانشمندان ، تـفـسـيـرهـاى تازه اى براى آن پيدا مى شود و جالب اينكه در هيچ يك از تواريخ نديده ايم كه عرب جاهلى و مشركان وجود حروف مقطعه را در آغاز بسيارى از سوره هاى قرآن بر پيغمبر (ص) خرده بگيرند و آن را وسيله اى براى ریشخند قرار داده باشند و اين مى رساند كه گويا آنها نيز از اسرار وجـود حروف مقطعه كاملا بى خبر نبوده اند به هرحال چند تفسير كه هماهنگ با آخرين تحقيقاتى اسـت كـه در ايـن زمـيـنه به عمل آمده ، و ما آنها را به تدريج در آغاز اين سوره ، و سوره هاى آل عمران و اعراف بيان خواهيم كرد ، اكنون به مهمترين آنها مى پردازيم :

اين حروف اشاره به اين است كه اين كتاب آسمانى با آن عظمت و اهميتى كه تمام سخنوران عرب و غـيـر عـرب را متحير ساخته و دانشمندان را از معارضه با آن عاجز نموده است ، از نمونه همين حـروفـى اسـت كـه در اخـتـيار همگان قرار دارد درعين اينكه قرآن از همان حروف الفبا و كـلـمات معمولى تركيب يافته به قدرى كلمات آن موزون است و معانى بزرگى در بردارد كه در اعماق دل و جان انسان نفوذ مى كند ، روح را مملو از اعجاب و تحسين مى سازد و افكار و عقول را در برابر خود وادار به تعظيم مى نمايد .

درست همانطور كه خداوند بزرگ از خاك ، موجوداتى همچون انسان ، با آن ساختمان شگفت انگيز و انواع پرندگان زیبا و جانداران متنوع و گياهان و گلهاى رنگارنگ مى آفريند و ما از آن كاسه و كـوزه و مـانـند آن مى سازيم ، همچنين خداوند از حروف الفبا و كلمات معمولى ، مطالب ومعانى بـلـنـد را درقـالـب الـفـاظ زيـبـا وكـلـمات موزون ريخته و اسلوب خاصى در آن بكار برده ، آرى همين حروف در اختيار انسانها نيز هست ولى توانائى ندارند كه تركيبها و جمله بندي هایى بسان قرآن ابداع كنند .

عصر جاهليت يك عصر طلائى از نظر ادبيات بود ، همان اعراب باديه نشين ، همان پابرهنه ها با تمام مـحروميتهاى اقتصادى و اجتماعى دلهائى سرشار از ذوق ادبى و سخن سنجى داشتند ، عربها در زمـان جـاهـليت يك بازار بزرگ سال به نام " بازار عكاظ " داشتند كه در عين حال يك مجمع مـهـم ادبـى و كـنـگـره سـياسى و قضائى نيز محسوب مى شد در اين بازار علاوه بر فعاليتهاى اقـتـصـادى عـالـيترين نمونه هاى نظم و نثر عربى از طرف شعرا و سخنسرايان توانا در اين كنگره عـرضـه مـى گرديد ، و بهترين آنها به عنوان شعر سال انتخاب مى شد و البته موفقيت دراين مسابقه بزرگ ادبى افتخار بزرگى براى سراينده آن شعر و قبيله اش بود . در چـنـيـن عصرى قرآن آنها را دعوت به مقابله به مثل كرد و همه از آوردن مانند آن اظهار عجز كـردنـد و در بـرابر آن زانو زدند . گواه زنده اين تفسير حديثى است كه از امام سجاد (ع) رسيده آنـجـا كـه مـى فـرمايد : " قريش و يهود به قرآن نسبت ناروا دادند گفتند : قرآن سحر است ، آن را خـودش ساخته و به خدا نسبت داده است ، خداوند به آنها اعلام فرمود : " الم ذلك الكتاب " يعنى : اى مـحـمد! كتابى كه برتو فرو فرستاديم از همين حروف مقطعه (الف لام ـ ميم) و مانند آن است كه همان حروف الفباى شما است .

  • بخش بعدی : بخش دوم - تفسیر آیات 2 و 3 سوره بقره

سلام علیکم
خیلی ممنونم از اینکه دغدغه ی شما مسائل دینی و آموزش آن به دیگران است .
ان شاء الله که به کمک کارشناسان بزرگوار در این راه موفق باشید .
و من الله التوفیق

موضوع قفل شده است