بی علاقگی به همسر و ادامه زندگی مشترک؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بی علاقگی به همسر و ادامه زندگی مشترک؟

وقتی ازدواج می‌کنیم یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها و ترس‌های ما این است که این عشق و علاقه تا کی بین ما می‌ماند. اکثر زوج‌ها براین باورند که آتش عشق در زندگی زناشویی رفته‌رفته خاموش می‌شود. میزان عشق و علاقه بین همسران و از بین رفتن یا ماندن آن بسته به رفتار و تلاش آنها به حفظ این علاقه متفاوت است.

دکتر غزال زاهد، روانپزشک و مشاور خانواده در این‌باره می‌گوید: در مسیر زناشویی حالات مختلفی ممکن است رخ دهد، اما در زندگی‌های موفق عشق کمرنگ‌تر نمی‌شود، بلکه حالت و تظاهر به آن ممکن است فرق کند و میزان فداکاری و تعهد به زندگی مشترک بیشتر می‌شود.
او می‌افزاید: عشق بین زوج‌ها ۳ جزء اصلی دارد؛ تعهد به یکدیگر، صمیمیت و احساس نزدیکی و جاذبه جنسی. تعهد به یکدیگر یعنی وفاداری در همه زمینه‌ها و احساس مسوولیت نسبت به همسر، صمیمیت و احساس نزدیکی یعنی این‌که بتوانیم با همسر خود دوست باشیم و غیر از مسائل روزمره با هم حرف بزنیم و لحظات خوشی کنار هم داشته باشیم، با هم راحت درد دل کنیم و حرف‌های خصوصی خود را به هم بزنیم. جاذبه جنسی نیز از مسائل مهم بین زن و شوهر است، زیرا اگر بین زن و شوهر جاذبه جنسی وجود نداشته باشد، زندگی زناشویی آنها کامل نمی‌شود.
این متخصص ادامه می‌دهد: در صورت متزلزل شدن هر یک از این اجزا یا همه آنها، روابط بین زن و شوهر رو به سردی رفته و میزان علاقه‌مندی بین آنها کاهش می‌یابد. اگر زوج‌ها تعهد به یکدیگر را فراموش کنند یا به هم احساس نزدیکی و صمیمیت نداشته باشند یا برای هم عاری از جاذبه جنسی باشند، علاقه‌مندی آنها به یکدیگر
تحت الشعاع این سه جزء قرار می‌گیرد. البته نباید فراموش کرد که این سه مورد به هم وابسته‌اند و هر یک روی دیگری تاثیر می‌گذارد. مثلا ممکن است نداشتن تعهد به هم باعث دور شدن از هم یا نداشتن جاذبه جنسی باعث خلل در تعهد به یکدیگر شود.

نشانه‌های بی‌علاقگی

برای درک بی‌علاقگی همسرمان به خود، باید به نشانه‌های رفتاری او توجه و با دقت آنها را ریشه‌یابی و بررسی کنیم.
دکتر زاهد، نشانه‌های بی‌علاقگی در زوج‌ها را این‌گونه می‌شمارد: احساس ناامیدی و غم و تنهایی، عصبانیت و تحریک‌پذیری، توجه کمتر به همه و احساس نیاز برای برقراری روابط عاطفی خارج از محدوده زناشویی با غیرهمجنس، کاهش تعهد به طرف مقابل و درست انجام ندادن مسوولیت‌های معمول، کاهش تمایل جنسی به هم و در مجموع کاهش صمیمیت و کمتر شدن گفت‌وگو‌ها و درد‌ دل‌های روزانه بین زن و شوهر.به گفته کارشناسان، وقتی زنی به همسرش بی‌علاقه می‌شود در او رفتارهای متفاوتی می‌بینیم مثلا دائما شوهر خود را مسخره می‌کند و از او ایراد می‌گیرد، غرور او را می‌شکند و در جمع به او بی‌احترامی می‌کند. زنان وقتی به شوهر خود بی‌علاقه می‌شوند، نمی‌توانند به نیاز‌های جنسی او پاسخ دهند و دائما دنبال بهانه‌ای برای دور شدن از همسر خود می‌گردند.
همچنین وقتی مردی به همسرش بی‌علاقه می‌شود، تحریک‌پذیری او نسبت به رفتارهای همسرش بیشتر می‌شود، یعنی با کوچک‌ترین برخوردهای همسرش از کوره در می‌رود و دنبال بهانه می‌گردد که سر همسرش داد بزند و او را تحقیر کند. مردان با تحقیر همسرشان ـ وقتی به او بی‌علاقه‌اند ـ آرام می‌شوند. این مردان دیگر به برنامه‌های خانوادگی علاقه نشان نمی‌دهند و سر خود را با کار و فعالیت‌های فردی گرم کرده و به بهانه‌های مختلف از خانه فرار می‌کنند. براساس تحقیقات انجام شده، میزان خیانت در میان مردان به دلیل بی‌علاقه شدن به همسر خود بیشتر از زنان است.
وی می‌گوید: برای این‌که نشانه‌های بی‌علاقگی را در همسر خود بیابید، خصوصیات کلی وی را به یاد داشته باشید و به تغییرات ناگهانی او در رفتار و احساساتش دقت کنید، اگر او قبلا روی مسائلی مربوط به شما حساسیت نشان می‌داد و اکنون به یکباره نسبت به آن مسائل بی‌تفاوت شده است، اگر قبلا با شما مهربان و انعطاف‌پذیر بوده، ولی حالا با شما نامهربان و سنگدل شده، اگر رفتارش با فرزندان و افرادی که شما به آنها علاقه‌مندید، بد شده است، اگر از با شما بودن فرار می‌کند و از موقعیت‌هایی که با هم تنها می‌شوید اجتناب می‌ورزد، ممکن است به دلیل بی‌علاقه بودن به شما باشد. حال که متوجه تغییر رفتار همسرتان شدید باید به جستجوی دلیل بپردازید، گاهی این تغییرات رفتاری به دلیل بی‌علاقگی به شما نیست و ممکن است دلیل دیگری داشته باشد.

مهم‌ترین کار پس از کشف بی‌علاقگی در خود یا همسرمان یافتن دلیل این بی‌علاقگی است تا بتوانیم آن را برطرف کرده و عشق میان خود و همسرمان را دوباره زنده کنیم.
دکتر زاهد نداشتن اطلاعات کافی در مورد زندگی پس از ازدواج و آشنا نبودن با مسوولیت‌های پیش‌رو، فشار‌های روانی زیاد طی زندگی مشترک از سوی محیط، مشکلات در برقراری ارتباط جنسی صحیح، برقراری روابط خارج از زناشویی از سوی یک یا هر دو زوج، نداشتن بینش در این رابطه که معادلات زندگی مشترک ممکن است با معادلات زندگی قبلی با والدین متفاوت باشد، بی‌توجهی به نیاز‌های طرف مقابل، وقت کافی برای همسر نگذاشتن به معنی درگیر شدن در فعالیت‌هایی که وقت بودن با همسر را از فرد می‌گیرد و مشکلات هیجانی و شخصیتی در هر یک از زوجین را از دلایل ایجاد بی‌علاقگی می‌داند.
این متخصص ادامه می‌دهد: در یافتن دلایل بی‌علاقه شدن همسرتان اول از همه به خود و رفتارتان مراجعه کنید و ببینید ممکن است کدام خصوصیت و رفتار باعث دوری همسرتان از شما شده باشد.
مثلا مشکلات زندگی، کاری و مالی می‌تواند روی همسرتان تاثیر بگذارد. در مواقع بروز این مشکلات مردان به دلیل بار مسوولیتی که دارند، دچار استرس می‌شوند و اگر همسرشان با آنها همراه نشود و به آنها سرکوفت و غر بزند و سرزنش کند و این حس برایشان ایجاد شود که همسرشان در مواقع سختی و مشکلات همراه آنها نیست، ممکن است از زندگی زناشویی خود زده شده و نسبت به همسرشان بی‌علاقه شوند.زنان نیز در مواقع سختی و مشکلات احتیاج به دلگرمی و همراهی دارند و اگر احساس کنند همسرشان از مسوولیت شانه خالی می‌کند و نمی‌تواند تکیه‌گاه خوبی در مشکلات برای خانواده‌اش باشد و در واقع استحکام و قدرتی از همسرش نبیند، ممکن است نسبت به او بی‌علاقه شود. دکتر زاهد می‌افزاید، قطعا به‌واسطه تفاوت‌های فرهنگی و تفاوت دیدگاه بین زوج‌ها، اختلافات معمول روزمره وجود دارد که گاهی شدت یافته و به تعارض بین آنها و حتی بی‌علاقگی‌های مقطعی می‌انجامد. گاهی ممکن است بی‌علاقگی همسرتان مربوط به شما نباشد، مثلا استرس‌های محیطی و بخصوص مشکلات اقتصادی و رخداد‌های غیرمنتظره استرس‌زا نیز می‌تواند جرقه ایجاد چنین حالتی باشد. لازم است در چنین مواردی ضمن تلاش برای صحبت کردن درخصوص موضوع مربوط، همدلی و درک متقابل خود از حالات احساسی طرف مقابل را نیز نشان دهیم و به همسر خود بفهمانیم که متوجه احساس خشم، رنجش و آزردگی او شده‌ایم و می‌کوشیم این جو عاطفی را برطرف کنیم.

چند توصیه

۱ـ مشکلات زندگی را رفع کنید. وقتی در رابطه با همسرتان مشکلی را احساس می‌کنید از آن نگذرید و در رفع آن بکوشید. اولین قدم در رفع مشکل پذیرش آن است.
۲ـ‌ زندگی را برای خود و همسرتان شیرین کنید. زندگی تمامش مشکل و سختی نیست و نباید باشد و این دست شماست. برای همسرتان وقت بگذارید و با هم تفریح کنید. گاهی استرس و نگرانی‌های خود را کنار بگذارید و آن را به همسرتان منتقل نکنید.
۳ـ‌ ‌اگر دوست دارید همسرتان همیشه به شما علاقه‌مند باشد، به خواسته‌های او توجه و آنها را عملی کنید. گاهی برخی خواسته‌ها کلیدی‌‌بوده و از بقیه مهم‌تر هستند ، مثلا زن‌ها بزرگ‌ترین خواسته‌شان از همسرانشان این است که به آنها محبت کنند، چه معنوی و چه مادی، زنان دوست دارند مورد محبت همسرشان قرار بگیرند. بیشتر مردها هم دوست دارند مورد احترام واقع شوند و زنان خوشرویی داشته باشند، زنی که سرزنش‌کننده نباشد.
۴ـ‌ خـودخواه نباشید و خود را برتر ندانید. خودخواهی و خود بزرگ‌بینی یکی از بزرگ‌ترین آفت‌های زندگی مشترک است.
۵ ـ به یکدیگر احترام بگذارید و حریم هم را رعایت کنید. هر کدام از شما انسان‌هایی مستقل هستید و قرار نیست که با ازدواج استقلال خود را از دست بدهید، بلکه باید استقلال بیشتری هم به دست بیاورید. احترام کلامی و قلبی به همسرتان و هر آنچه به او مربوط می‌شود اعم از خانواده، کار، علایق و… در چارچوب زندگی مشترک می‌تواند نهال عشق شما را به درختی تنومند تبدیل کند و بعکس بی‌احترامی و تجاو‌ز به حریم همسرتان و گرفتن استقلال او در زندگی مشترک وی را از شما دورتر می‌کند.
زندگی مشترک تنها با آبیاری نهال عشق شیرین و لذتبخش می‌ماند و نگهداری از این نهال البته کار آسانی نیست، اما با کمی دقت و تامل در رفتارهایمان شدنی است.

موضوع قفل شده است