به نظر شما چند بچه کافی است؟

تب‌های اولیه

406 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به نظر شما چند بچه کافی است؟

[="DarkGreen"]

گروه اجتماعی: اظهارات رییس‏جمهور در برنامه تلویزیونی در مورد سیاست کاهش جمعیت موجب شد بار دیگر حرف و حدیث ها در مورد خاستگاه این سیاست و درستی یا نادرستی آن بالا بگیرد.

به گزارش رجانیوز احمدی نژاد در گفت و گو با شبکه اول سیما ضمن تأکید بر اینکه شعار دو بچه كافی است را قبول ندارد، گفت:«این مساله سیاست غلطی بود كه غربی‌ها انتخاب كرده و امروز پشیمان هستند و سرمایه سنگینی برای حفظ هویت و فرهنگ خود می‌پردازند، چرا باید در مسیری قرار بگیریم كه نتیجه آن مشخص است.»

اما اولین باری که بحث هایی از این دست باب شد، زمانی بود که سال ها پیش سیاست های موسوم به "کنترل جمعیت" در دستور کار قرار گرفت. همان زمان بحث های زیادی انجام شد و جمعی از علما و مراجع در زمره مخالفان اجرای طرح قرار گرفتند.

سیاست های موسوم به کنترل جمعیت به گونه ای بود که بعدها حتی شرط‌ اصلي‌ مساعدت‌ كميته‌هاي‌ امداد نیز ارائۀ برگ‌ تنظيم‌ خانواده‌ دانسته شد. روزنامه خراسان در سوم بهمن سال 1372 تحت عنوان "ارائه‌ برگ‌ تنظيم‌ خانواده‌ شرط‌ اصلي‌ متقاضيان‌ تحت‌ پوشش‌ كميته‌ امام‌ خميني‌ (ره‌) خراسان‌ اعلام‌ شد" آورده‌ می نویسد:«كلّيّه‌ خانواده‌هاي‌ كم‌ بضاعت‌ داراي‌ سه‌ فرزند كه‌ قدرت‌ باروري‌ دارند، تنها پس‌ از وازكتومي‌ و يا توبكتومي‌ و ارائه‌ مدرك‌ از سوي‌ مراكز بهداشت‌ مي‌توانند زير پوشش‌ كميته‌هاي‌ امداد امام‌ در آيند.»

[="Red"]*نظر رهبر انقلاب درباره کنترل جمعیت[/]

همان سال ها پرسشی از رهبر انقلاب در مورد سیاست کاهش جمعیت مطرح شد. متن این پرسش و پاسخ با آیت الله خامنه ای در آن بازه زمانی در کتاب "کاهش جمعیت؛ ضربه ای سهمگین بر پیکر مسلمین" نوشته علامه آية الله حاج سيد محمد حسين حسيني طهراني آمده است.

در این کتاب با اشاره به سیاست کاهش جمعیت به نقل از آقای خرازی این گونه می خوانیم:

«من‌ با حضرت‌ آية‌ الله‌ خامنه‌اي‌ ملاقاتي‌ داشتم‌ و ايشان‌ فرمودند: من‌ حدس‌ مي‌زنم‌ كه‌ اين‌ يك‌ نقشه‌ خارجي‌ باشد و با اين‌ امر موافق‌ نيستم‌. و در ملاقاتي‌ كه‌ با جناب‌ حجّة‌الإسلام‌ و المسلمين‌ آقاي‌ رفسنجاني‌ داشتم‌ ايشان‌ را راجع‌ به‌ خطر اين‌ امر گوشزد كردم‌؛ ايشان‌ گفتند: اين‌ يك‌ نظري‌ است‌. و ديگر گفتاري‌ نداشتند.»

خرازی با اشاره به این اظهار نظرها می گوید:«من‌ معتقد هستم‌ كه‌ اين‌ طرح‌، يك‌ نقشه‌ استعماري‌ و توطئه‌ ابرقدرتها مي‌باشد، و بي‌رابطه‌ با آن‌ جلسه‌اي‌ كه‌ در اسرائيل‌ جهت‌ كنترل‌ جمعيّت‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ تشكيل‌ شد، نمي‌باشد. مخصوصاً اين‌ طرح‌ زماني‌ در ايران‌ به‌ اجراء در آمد كه‌ چهارماه‌ بعد از آن‌ نقشه‌اي‌ بود كه‌ در اسرائيل‌، كنفرانس‌ آن‌ تشكيل‌ گرديد.»

نگارنده کتاب همچنین به مسائل زیادی در این حوزه اشاره می کند. او می نویسد:«تنها جائي‌ كه‌ شعار "فرزند كمتر، زندگي‌ بهتر" وجود ندارد اسرائيل‌ است‌. این مسئله شاید در مورد وهابیت و مناطق مرزی ایران نیز مصداق داشته باشد که البته برخی نگرانی های امنیتی را هم در این صورت در پی دارد.

[="#ff0000"]رابطه رفاه و جمعیت؛ واقعیت یا توهم؟[/]

موضع گیری هایی از این دست در آن بازه زمانی در حالی بود که اصولا رابطه بین جمعیت و رفاه از نگاه عالمان دین قابل خدشه است. در عصر جاهلیت برخی به خاطر اینکه از روزی بیشتری برخوردار باشند، فرزندان خود را به قتل می رساندند. در قرآن کریم خطاب به این افراد آمده است:«وَ لا تَقْتُلُوٓا أَوْلَـٰدَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلَـٰقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَ إِيَّاكُمْ إِنَّ قَتْلَهُمْ كَانَ خِطْئًا كَبِيرًا.» یعنی:«هرگز فرزندان‌ خود را از ترس‌ فقر به‌ قتل‌ نرسانيد كه‌ ما آنان‌ و شما را روزي‌ مي‌دهيم‌؛ مسلّماً كشتن‌ آنها خطاي‌ بزرگي‌ است‌.»

مضمون این آیه و روایات مشابه را در ضرب المثل های فارسی هم داریم. آنجا که می گویند:«هر آن کس که دندان دهد، نان دهد.»

قضاوتی که بعد از رنسانس در غرب حاکم شد و عرفی کردن تمام قدسی ها را نیز با خود به همراه داشت، تمامی عوامل و احکام ماورایی را زیر سوال می برد و این نیز از آن جمله بود. این در حالی است که مطابق مسلّمات تشیع روزی رسان خداست و روزی همه بندگان خدا مشخص است. در قرآن کریم می خوانیم:«وَ فِی‌ السَّمَآء رِزْقُكُمْ وَ مَا تُوعَدُونَ * فَوَرَبِّ السَّمَآء وَ الارْضِ إِنَّهُو لَحَقٌّ مِّثْلَ مَآ أَنَّكُمْ تَنطِقُونَ.» یعنی:«و در آسمانست‌ روزي‌ شما و چيزهائي‌ كه‌ به‌ شما وعده‌ داده‌ شده‌ است‌، پس‌ قسم‌ به‌ پروردگار آسمان‌ و زمين‌، آن‌ حقّ است‌ به‌ مثل‌ همين‌ گفتار و سخني‌ كه‌ بر سر زبانتان‌ داريد!»

عبارات قرآنی که روزی را دست خدا می دانند و عوامل مادی را نفی می کنند، کم نیستند. در قرآن کریم داریم:«وَ مَن‌ يَتَّقِ اللَهَ يَجْعَل‌ لَّهُو مَخْرَجًا * وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ وَ مَن‌ يَتَوَكَّلْ عَلَی اللَهِ فَهُوَ حَسْبُهُوٓ إِنَّ اللَهَ بَـٰلِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا.» یعنی:«و كسيكه‌ تقواي‌ خداوند را پيشه‌ سازد، خداوند براي‌ او گريزگاه‌ قرار ميدهد، و از آنجائي‌ كه‌ به‌ خيالش‌ هم‌ نمي‌رسد به‌ او روزي‌ ميدهد. و كسيكه‌ بر خداوند توكّل‌ نمايد، خداوند كافي‌ مي‌باشد براي‌ او. تحقيقاً خداوند رسانندۀ‌ امر خود هست‌. و حتماً خداوند براي‌ تمام‌ چيزها اندازه‌اي‌ قرار داده‌ است‌.»
[="#ff0000"]
*سیاست های جهانی
[/]
در واقع آنچه تحت عنوان سیاست کاهش جمعیت در کشورهای جهان سوم رواج یافت با مبانی کشورهای دینی نمی توانست نسبت مشخصی برقرار کند، اما با امکانات و حمایت هایی که از جانب نهادهای بین المللی مربوطه صورت پذیرفت و نیز با قرار گرفتن کسانی که نگاهی متأثر از غرب داشتند، در رأس برخی نهادهای تصمیم گیر، ایران نیز وارد این فاز شد. البته شاید پیک جمعیتی سال های 60 تا 65 نیز در اتخاذ چنین تصمیم هایی مؤثر بود. آمار مساعدتهاي‌ صندوق‌ جهاني‌ به‌ ايران‌ براي‌ كنترل‌ جمعيّت‌ چه‌ از لحاظ‌ بلاعوض‌ بودن‌ و چه‌ از لحاظ‌ وام‌ نیز قابل توجه بود.

[="Red"]*نظر امام در مورد جمعیت کشور
[/]
اما اینکه ایران اسلامی پذیرای چه جمعیتی می تواند باشد، سوالی است که امام راحل پیشتر بدان پاسخ داده اند. ایشان می فرمایند:«مملكت ايران 35 ميليون حالا مى گويند جمعيت دارد. وسعتش آنقدر است كه براى صد و پنجاه ميليون تا دويست ميليون جمعيت كافى است. يعنى اگر دويست ميليون جمعيت داشته باشد، در ايران به رفاه زندگى مى‏كنند.»(صحیفه امام - جلد7 - صفحه 393)[/]
[="Magenta"]منبع : اینجا[/]

[="Purple"]تحریف نظر آیت‌الله مکارم در رسانه‌ها

باید توجّه داشت که افزایش نسل به عقیده هیچ کس جزء واجبات نیست و بنابراین محدود ساختن با شرایط بالا، حرام نمى باشد. البته در مناطقی که محدود کردن جمعیت سبب پیشرفت مخالفان و به هم خوردن موازنه باشد، کنترل جایز نیست.

به گزارش شيعه آنلاين به نقل از مرکز خبر حوزه، در پی تحریف نظر فقهی حضرت آیت‌الله شيخ ناصر مکارم شیرازی درباره کنترل جمعیت و انعکاس آن در برخی از رسانه‌ها، دفتر معظم له متن کامل این استفتاء را منتشر نمود.

در اطلاعیه دفتر این مرجع تقلید با انتقاد از عدم انعکاس کامل و صحیح حکم فقهی معظم‌له، تصریح شده است : حکم حساب شده‌ای با تمام موازین شرعی و عرفی در «چند سال قبل» دربارة «کنترل موالید» از طرف حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدّظلّه العالی) صادر شده که متأسفانه اخیراً با تحریف در بعضی از جرائد نشر یافته، صورت اصلی حکم به ترتیب زیر است:

[="Red"]سؤال: تبلیغ و ترویج مردم مسلمان ایران در امر جلوگیرى و کنترل جمعیّت به عنوان یک کار فرهنگى، اقتصادى و اجتماعى جامعه ایرانى در منابر و محافل دینى، شرعاً چه حکمى دارد؟ آیا خلاف شرع است؟[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

پاسخ: در صورتى که اهل خبره و «کارشناسان متدیّن»، مسأله کنترل و محدود ساختن موالید را یک «ضرورت اجتماعى» تشخیص دهند، شرعاً مى توان «به طور موقّت» با آن موافقت کرد و یا در صورت لزوم به طور حساب شده از آن تبلیغ نمود. در ضمن باید توجّه داشت که افزایش نسل به عقیده هیچ کس جزء واجبات نیست و بنابراین محدود ساختن با شرایط بالا، حرام نمى باشد. البته در مناطقی که محدود کردن جمعیت سبب پیشرفت مخالفان و به هم خوردن موازنه باشد، کنترل جایز نیست.

در ضمن لازم است در موارد کنترل جمعیّت به جاى افزایش کمّى به سراغ افزایش کیفى رفت، تا مسلمانانى عالم تر و کارآمدتر به جامعه اسلامى تحویل داده شود و عزّت و عظمت مسلمین حفظ شود و نیز باید توجّه داشت که در مواردى که طبق تشخیص اهل خبره متعهّد، کنترل جمعیّت ضرورى است، باید حتماً از وسایل مشروع استفاده کرد، نه از وسایل نامشروعى مانند سقط جنین و امثال آن.
پیوند مطلب: http://www.shia-online.ir/article.asp?id=10902[/]

ازچند سال پیش بحث افزایش جمعیت مطرح بود. آن وقت گفته می شد که کشور ما ظرفیت 120 میلیون نفر را دارد.
عده ای پاسخهای کوتاهی دادند. اما این چند ماه اخیر ظاهرن این بحث جدی شده است. و گویا دستگاههای فرهنگ ساز و تبلیغاتی برنامه هایی دارند که جرأت مردم را در تولید مثل زیاد کنند. در این یادداشت از چند منظر به این مبحث می پردازم:

1- نظر اسلام:
در روایاتی از پیامبر مکرم اسلام (ص) آمده که:
«من به کثرت مسلمانان در روز قیامت مباحات می کنم، حتی به فرزندان سقط شده ی آنان»
در حدیث دیگری آمده:
«فرزند صالح گلی از گلهای بهشت است» (با عرض معذرت فرصت پیدا کردن سند احادیث را نداشتم. ولی آنقدر این دو حدیث برای اهل نظر واضح است که فکر نمی کنم کسی بگوید این احادیث جعلی! است)
اگر بخواهیم این دو روایت را توأم با هم معنی کنیم، باید اینگونه بگوئیم:
کثرت فرزندان در صورتی که با تربیت قرآن همراه باشد (اهل علم و دانش، اهل کار، متخلق به اخلاق نیکو و...) مورد توجه و مباحات اهل البیت (ع)و اسلام خواهد بود.
قطعن فرزند دزد، معتاد، خلافکار، بی دین و لاابالی مورد فخر و مباحات جامعه ی اسلامی نخواهد بود.
اگر به زندگی اهل البیت (ع) نگاهی بیندازیم می بینیم که:
آقا امام موسی بن جعفر (ع) با داشتن 18 پسر و 19دختر بیشترین فرزندان و آقا امام حسن عسگری (ع) با داشتن تنها یک فرزند (حضرت حجت بن الحسن ارواحنا لتراب مقدمه الفداه) کمترین فرزند را دارند.
امام هادی (ع) 5 فرزند، امام جواد (ع)4 فرزند، امام رضا(ع) 3 فرزند، امام حسین (ع) 3 فرزند و ...
این در حالی است که جامعه ی آن روز داشتن فرزندان 10 تا 15 نفری رایک چیز معمول می دانست.
پس کثرت بی قید و بند فرزند هیچ مبنای شرعی و دینی ندارد.
مبنای کثرت جمعیت تربیت و اداره کردن فرزندان است که عرض خواهم کرد:

2- مبنای جمعیت بر اساس جغرافیا:
از نظر جغرافیا کشور عزیز ما گنجایش نه تنها 120 میلیون بلکه یک میلیارد را هم داراست.اگر از زمینهای خوب درست استفاده کنیم می توانیم چنین جمعیتی را جای دهیم. اما فقط وسعت سرزمینی برای تولید نسل کفایت نمی کند.
در روایتی آمده که:
«آن جامعه ای که آب و خاک دارد اما در فقر بسر می برد، ملعون است»
آیا ما از تمام آب موجود و خاکمان درست استفاده کرده ایم؟!

3- مبنای جمعیت بر اساس اقتصاد:
یکی از عوامل تعیین کننده ی تولید مثل مسائل مالی و اقتصادی خانواده هاست.
تا زمانی که تورم و بیکاری بر جامعه حکمفرماست باید جلوی افزایش جمعیت – به حکم عقل – گرفته شود.اگر جمعیت ما افزایش پیدا کند و نتوانیم مشکل اقتصاد خانواده را حل کنیم هم مردم از اصل دین زده خواهند شد و هم دشمن بر ما مسلط.
آیا در جامعه ای که 35 میلیون نفر آن می بایست یارانه مستقیم دریافت کنند جایی برای چنین بحثی (افزایش جمعیت) باقی می ماند؟
در جامعه ای که بین 60 تا 70 درصد زیر خط فقرند، طرح این مسئله عاقلانه است؟
در جامعه ای که حدود 18 تا 20 میلیون نفر تحت پوشش کمیته ی امداد و بهزیستی هستند، می شود بحث افزایش جمعیت را مطرح کرد؟
و؟؟؟!!!

4- مبنای جمعیت بر اساس تربیت:
بر اساس بولتن های محرمانه – که مسئولان دست اندر کار خوب می دانند! – حتی بسیاری از دختران و پسران با گرایشهای مذهبی به دانشگاه وارد می شوند، اما پس از 4 سال از نظر اخلاقی و دینی ضعیف می شوند.
طبق روایت فوق الذکر «فرزند صالح گلی از گلهای بهشت است» اگر بر سبیل تربیت صحیح به جلو برویم، افزایش جمعیت خوب است. زیرا هر مقدار جمعیتِ کارآمد و خلاق و اهل تخصص ما بیشتر شود، موجبات شکوفایی و رونق هم فراتر خواهد رفت. بر عکس هر مقدار جمعیت جنایتکار ما بیشتر شود بدبختی ها و عذاب های الهی هم بیشتر خواهد شد.
یک سری به آمار زندانیان بزنید ببینید آمار معتادان چقدر است؟ و بعد یک تحقیق کنید و ببینید که چرا معتاد شده اند؟
ببینید سایر جرائم در حبس چه تعداد است و به چه دلیل؟
خوب می دانید که همه ی مجرمین در زندان نیستند. افراد زندانی تنها درصدی از بزهکارانند که در زندان بسر می برند. و هیچ کس نمی تواند ادعا کند که تمام بزه کاران، در زندان می باشند.
با یک رابطه ی منطقی می توان در یافت که تعداد بزه کاران (یا حد اقل آنهایی که با تربیت اسلامی خو نگرفته اند) چقدر است؟
آن وقت خواهیم دید که در شرائط چنینی صحبت از افزایش فرزند یعنی افزایش بزه کار.و این موجب فخر اسلام نیست.

5- انگیزه این حرفها:
قطعن بعضی از عزیزان فقط اکتفا به معنی حدیث اول کرده اند و اصل افزایش جمعیت را توجه داشته اند که امیدوارم با مطالعه ی همین مختصر و یا مراجعه به سایر فاکتورهای عقلی و جامعه شناسی، از نظر خود عدول کنند.
اما ممکن است در تحلیل این صحبتها نتیجه ی دیگری را یافت.و آن اینکه:
اگر با افزایش جمعیت، فقرِ بر جامعه بیشتر شود و یا تعداد تحت پوشش های سازمانهای خیره ای بیشتر شود؛ به سود چه کسی و یا جریانی خواهد شد و یا چه عواقبی بر جامعه خواهد گذشت!آیا مردم منفعت بیشتری خواهند داشت؟

[

reza64;60949 نوشت:
چندتا بچه کافیه؟!

یکیش هم زیاده.
خداوند جدا از دین یک چیز دیگه هم به انسان عطا کرده که اسمش عقله و باید ازش استفاده کرد.
از نظر عقلی (عقل ناقص من) بچه اصلا مفید نیست چه برسه به تعداد زیاد آن.

نقل قول:
«من به کثرت مسلمانان در روز قیامت مباحات می کنم»

نمی توانیم این حدیث را داشتن فرزند زیاد تفسیر کنیم !

نقل قول:
بلکه یک میلیارد را هم داراست

دوست عزیز لطفاً درباره ی این مطلب مقداری تحقیق کنید .. بله !! می توان یک میلیارد نفر هم در ایران زندگی کرد !!
اما به هر نفر چه مقدار فضا میرسه خدا می دونه ! اینجوری که شما می فرمایید نیست بزرگوار :Gol:

بدون شک در حال حاضر زیاد شدن جمعیت نتایج منفی تربیتی، اقتصادی و جغرافیایی خواهد داشت !
اما اگر سلیقه را بخواهید من شخصاً دوست دارم یک پسر و یک دختر داشته باشم :Mohabbat:

با سلام خدمت همه دوستان خوب

به گفته بعضی از صاحب نظران اگر هر خانواده ای سه فرزند داشته باشند ، رشد جمعیت در آن جامعه صفر خواهد بود.

دو فرزند به جای پدر و مادر و یکی جبران کننده حوادث

حالا شما بفرمایید بر فرض صحت این مطلب چند بچه کافیه ؟

موفق باشید .:Gol::Gol::Gol:

reza64;60949 نوشت:
اگر به زندگی اهل البیت (ع) نگاهی بیندازیم می بینیم که: آقا امام موسی بن جعفر (ع) با داشتن 18 پسر و 19دختر بیشترین فرزندان و آقا امام حسن عسگری (ع) با داشتن تنها یک فرزند (حضرت حجت بن الحسن ارواحنا لتراب مقدمه الفداه) کمترین فرزند را دارند. امام هادی (ع) 5 فرزند، امام جواد (ع)4 فرزند، امام رضا(ع) 3 فرزند، امام حسین (ع) 3 فرزند و ... این در حالی است که جامعه ی آن روز داشتن فرزندان 10 تا 15 نفری رایک چیز معمول می دانست.

این تعداد فرزندانی را که برای ائمه ذکر کردید با استناد کدام منبع بود چون اشتباه است
شیخ عباس قمی در کتاب منتهی الامال تعداد فرزندان ائمه را به این ترتیب بیان کرده :

حضرت علی (ع) :27 فرزند
امام حسن(ع) : 15 پر و 8 دختر به نقل از واقدی و 8 پسر و 7 دختر به نقل شیخ مفید
امام حسین (ع): 6 فرزند
امام سجاد (ع) :15 فرزند
امام باقر (ع) :7 فرزند
امام صادق (ع) : 10 فرزند
امام موسی کاظم (ع):30 فرزند به نقل از ابن شهر آشوب و 37 فرزند به نقل از شیخ مفید
امام رضا (ع) : یک فرزند
امام جواد (ع) :8 فرزند
امام هادی (ع) :5 فرزند

reza64;60949 نوشت:
پس کثرت بی قید و بند فرزند هیچ مبنای شرعی و دینی ندارد.

حال اینکه چگونه از این آمار و دو روایت با این قطعیت به این نتیجه رسیدید مبهم است:Gig:

یابنده;60962 نوشت:
[

یکیش هم زیاده.
خداوند جدا از دین یک چیز دیگه هم به انسان عطا کرده که اسمش عقله و باید ازش استفاده کرد.
از نظر عقلی (عقل ناقص من) بچه اصلا مفید نیست چه برسه به تعداد زیاد آن.


با سلام . از اقاي پاينده پس بفرماييد كه اصل خلقت خاي متعال كه توليد نسل را در همه موجودات زنده قرار داده بدون حكمت است . بايد در نظر داشت كه اين عطيه الهي را بايد مديريت كرد نه اينكه از ريشه قطع كنيم .

یابنده;60962 نوشت:
[

یکیش هم زیاده.
خداوند جدا از دین یک چیز دیگه هم به انسان عطا کرده که اسمش عقله و باید ازش استفاده کرد.
از نظر عقلی (عقل ناقص من) بچه اصلا مفید نیست چه برسه به تعداد زیاد آن.

reza64;60949 نوشت:
ازچند سال پیش بحث افزایش جمعیت مطرح بود. آن وقت گفته می شد که کشور ما ظرفیت 120 میلیون نفر را دارد.
عده ای پاسخهای کوتاهی دادند. اما این چند ماه اخیر ظاهرن این بحث جدی شده است. و گویا دستگاههای فرهنگ ساز و تبلیغاتی برنامه هایی دارند که جرأت مردم را در تولید مثل زیاد کنند. در این یادداشت از چند منظر به این مبحث می پردازم:

1- نظر اسلام:
در روایاتی از پیامبر مکرم اسلام (ص) آمده که:
«من به کثرت مسلمانان در روز قیامت مباحات می کنم، حتی به فرزندان سقط شده ی آنان»
در حدیث دیگری آمده:
«فرزند صالح گلی از گلهای بهشت است» (با عرض معذرت فرصت پیدا کردن سند احادیث را نداشتم. ولی آنقدر این دو حدیث برای اهل نظر واضح است که فکر نمی کنم کسی بگوید این احادیث جعلی! است)
اگر بخواهیم این دو روایت را توأم با هم معنی کنیم، باید اینگونه بگوئیم:
کثرت فرزندان در صورتی که با تربیت قرآن همراه باشد (اهل علم و دانش، اهل کار، متخلق به اخلاق نیکو و...) مورد توجه و مباحات اهل البیت (ع)و اسلام خواهد بود.
قطعن فرزند دزد، معتاد، خلافکار، بی دین و لاابالی مورد فخر و مباحات جامعه ی اسلامی نخواهد بود.
اگر به زندگی اهل البیت (ع) نگاهی بیندازیم می بینیم که:
آقا امام موسی بن جعفر (ع) با داشتن 18 پسر و 19دختر بیشترین فرزندان و آقا امام حسن عسگری (ع) با داشتن تنها یک فرزند (حضرت حجت بن الحسن ارواحنا لتراب مقدمه الفداه) کمترین فرزند را دارند.
امام هادی (ع) 5 فرزند، امام جواد (ع)4 فرزند، امام رضا(ع) 3 فرزند، امام حسین (ع) 3 فرزند و ...
این در حالی است که جامعه ی آن روز داشتن فرزندان 10 تا 15 نفری رایک چیز معمول می دانست.
پس کثرت بی قید و بند فرزند هیچ مبنای شرعی و دینی ندارد.
مبنای کثرت جمعیت تربیت و اداره کردن فرزندان است که عرض خواهم کرد:

2- مبنای جمعیت بر اساس جغرافیا:
از نظر جغرافیا کشور عزیز ما گنجایش نه تنها 120 میلیون بلکه یک میلیارد را هم داراست.اگر از زمینهای خوب درست استفاده کنیم می توانیم چنین جمعیتی را جای دهیم. اما فقط وسعت سرزمینی برای تولید نسل کفایت نمی کند.
در روایتی آمده که:
«آن جامعه ای که آب و خاک دارد اما در فقر بسر می برد، ملعون است»
آیا ما از تمام آب موجود و خاکمان درست استفاده کرده ایم؟!

3- مبنای جمعیت بر اساس اقتصاد:
یکی از عوامل تعیین کننده ی تولید مثل مسائل مالی و اقتصادی خانواده هاست.
تا زمانی که تورم و بیکاری بر جامعه حکمفرماست باید جلوی افزایش جمعیت – به حکم عقل – گرفته شود.اگر جمعیت ما افزایش پیدا کند و نتوانیم مشکل اقتصاد خانواده را حل کنیم هم مردم از اصل دین زده خواهند شد و هم دشمن بر ما مسلط.
آیا در جامعه ای که 35 میلیون نفر آن می بایست یارانه مستقیم دریافت کنند جایی برای چنین بحثی (افزایش جمعیت) باقی می ماند؟
در جامعه ای که بین 60 تا 70 درصد زیر خط فقرند، طرح این مسئله عاقلانه است؟
در جامعه ای که حدود 18 تا 20 میلیون نفر تحت پوشش کمیته ی امداد و بهزیستی هستند، می شود بحث افزایش جمعیت را مطرح کرد؟
و؟؟؟!!!

4- مبنای جمعیت بر اساس تربیت:
بر اساس بولتن های محرمانه – که مسئولان دست اندر کار خوب می دانند! – حتی بسیاری از دختران و پسران با گرایشهای مذهبی به دانشگاه وارد می شوند، اما پس از 4 سال از نظر اخلاقی و دینی ضعیف می شوند.
طبق روایت فوق الذکر «فرزند صالح گلی از گلهای بهشت است» اگر بر سبیل تربیت صحیح به جلو برویم، افزایش جمعیت خوب است. زیرا هر مقدار جمعیتِ کارآمد و خلاق و اهل تخصص ما بیشتر شود، موجبات شکوفایی و رونق هم فراتر خواهد رفت. بر عکس هر مقدار جمعیت جنایتکار ما بیشتر شود بدبختی ها و عذاب های الهی هم بیشتر خواهد شد.
یک سری به آمار زندانیان بزنید ببینید آمار معتادان چقدر است؟ و بعد یک تحقیق کنید و ببینید که چرا معتاد شده اند؟
ببینید سایر جرائم در حبس چه تعداد است و به چه دلیل؟
خوب می دانید که همه ی مجرمین در زندان نیستند. افراد زندانی تنها درصدی از بزهکارانند که در زندان بسر می برند. و هیچ کس نمی تواند ادعا کند که تمام بزه کاران، در زندان می باشند.
با یک رابطه ی منطقی می توان در یافت که تعداد بزه کاران (یا حد اقل آنهایی که با تربیت اسلامی خو نگرفته اند) چقدر است؟
آن وقت خواهیم دید که در شرائط چنینی صحبت از افزایش فرزند یعنی افزایش بزه کار.و این موجب فخر اسلام نیست.

5- انگیزه این حرفها:
قطعن بعضی از عزیزان فقط اکتفا به معنی حدیث اول کرده اند و اصل افزایش جمعیت را توجه داشته اند که امیدوارم با مطالعه ی همین مختصر و یا مراجعه به سایر فاکتورهای عقلی و جامعه شناسی، از نظر خود عدول کنند.
اما ممکن است در تحلیل این صحبتها نتیجه ی دیگری را یافت.و آن اینکه:
اگر با افزایش جمعیت، فقرِ بر جامعه بیشتر شود و یا تعداد تحت پوشش های سازمانهای خیره ای بیشتر شود؛ به سود چه کسی و یا جریانی خواهد شد و یا چه عواقبی بر جامعه خواهد گذشت!آیا مردم منفعت بیشتری خواهند داشت؟


با سلام همانطوركه فرزندزياد از حد باعث پيامدهاي منفي ميشود اصرار در كمي جمعيت هم داراي زيانهاي زيادي است كه قابل مطالعه است . اگر فرزند با امكانات بهداشتي وتربيتي و هزار چيز ديگر مطلوب است ولي چون دسترسي اسان به انها ممكن نيست پس بايد قيد فرزندان رياد را زد. البته منظور من جمعيت يك ملياردي در ايران نيست .بلكه نظر من تلاش براي رسيدن به مراحل بالاست نه اينكه صورت مساله را پاك كرد . كنترل جمعيت اگر فقط در مذهب يا گروه خاصي باشد پيامدهاي زيان اوري دارد .لذا كنترل ان بايد با مطالعه در همه جوانب باشد.

سلام
همانطور که جناب یابنده فرمودند عقل
اگر در یک کلام متحیرانه خدمتتان عرض کنم
تعداد بچه بر اساس رشد پایدار باید باشد
دوستانی که موافق افزایش جمعیت هستند
توجه شما را به چند مورد جلب میکنم
1-نعمت امانت الهی پدیده ای به نام عقل؟؟؟ که خوشبختانه به نحو اکمل از آن استفاده میکنیم!!!!
2- با افزایش طول عمر به مدد بهداشت
3- قدرتمند شدن انسان به مدد تکنولوژی
4- منابع محدود زمین
5- بحران محیط زیست در جهان بخصوص رسیدن این بحران به حد نا امید کننده در ایران
6-افزایش رشد بیابانها
7-مسئله اصلی خاورمیانه بخصوص ایران آب
8-کیفیت زندگی
9-واینکه ارزش انسان به سعی؟ است نه به رنج!

ایمان;61074 نوشت:
با سلام خدمت همه دوستان خوب

به گفته بعضی از صاحب نظران اگر هر خانواده ای سه فرزند داشته باشند ، رشد جمعیت در آن جامعه صفر خواهد بود.

دو فرزند به جای پدر و مادر و یکی جبران کننده حوادث

حالا شما بفرمایید بر فرض صحت این مطلب چند بچه کافیه ؟

موفق باشید .

:gol::gol::gol:


ایمان گرامی و عزیز این صاحب نظری که فرمودید به احتمال زیاد همواره درس ریاضی و آمارش را رد میشده !!! رشد جمعیت تصاعدی است نه عددی. اگر یک دانشجوی ریاضی در گروه باشد به راحتی میتواند توضیح دهد.

با سلام خدمت همه دوستان عزیز

zahra;61355 نوشت:
ایمان گرامی و عزیز این صاحب نظری که فرمودید به احتمال زیاد همواره درس ریاضی و آمارش را رد میشده !!! رشد جمعیت تصاعدی است نه عددی. اگر یک دانشجوی ریاضی در گروه باشد به راحتی میتواند توضیح دهد.

خوشحال میشم اگه یه نفر فرمایش این دوستمون رو توضیح بده .

موفق باشید .:Gol::Gol::Gol:

جمعیت به طور تصاعدی رشد می کنه در حالی که منابع غذایی به طور عددی

رشد تصاعدی مثل : 2،4،16 و... n به توان 2
رشد عددی مثل: 2،4،6و... n به علاوه ی 2

--------------------

من به طور کامل با نظر آقا رضا موافق هستم

شما ببینید الان این همه ایرانی مسلمان، آیا واقعاً این ها طوری تربیت شده اند که حافظ و مروج مبانی اسلامی باشند؟ پس علت افزایش گروه های شیطان پرستی در تهران و دیگر شهرها چیست؟ علت افزایش قاچ گونه ی گروه های وابسطه به عرفان های دروغین چیست؟ علت این همه بی حجابی و بد حجابی، این همه گناه؟

این که جمعیت به اسم مسلمان باشد و به رسم از نامسلمان بدتر که بیشتر از فایده اش ضرر دارد.

جوان مسلمان وقتی نتواند شغل مناسب داشته باشد، وقتی نتواند تحصیلات مناسب داشته باشد وقتی درآمد کافی برای اداره ی امور خود و خانواده اش نداشته باشد نتیجه اش می شود چه؟ می شود همین دوستی های خیابانی؛ پس قبل از افزایش جمعیت باید امکانات برای این افزایش محیا شود؛ وقتی بیکاری در جامعه بیداد می کند، این همه شغل های کاذب، این همه افرادی که برای امرار معاش به خلاف رو می آورند فکر می کنید نتیجه ی چیست؟

افزایش جمعیت یعنی توزیع درست و مناسب امکانات در سطح کشور، وقتی همه ی امکانات ما در شهری مثل تهران جمع شده، در برخی شهرها حتی یک کلاس آموزشی هم نیست، همین قم با این همه جمعیت آب شیرین هنوز ندارد، خیلی از شهرها هنوز گاز یا دیگر امکانات شهری را ندارند، جمعیت زیاد شود همه هجوم ببرند تهران، حلبی آبادها زیاد شوند؟؟؟

جمعیت زیاد شود در حالی که خیابان های شهرهای ما 20 سال یا بیشتر است که هیچ تغییری نکرده اند، اگر هم جایی خیابانی درست می شود با یک دیدگاه چند ماهه است! یعنی ارگان مربوطه نگاه نمی کند ببیند 20 سال آینده چقدر خودرو قرار است در این جاده تردد کند، جاده می سازد 2 ماه بعد نیاز به عریض شدن دارد!

جمعیت زیاد شود در حالی که پدر و مادر برای تامین حداقل نیازهای زندگی هر دو شاغل هستند، کودک همین طوری برای خودش بزرگ شود؟

وقتی کودکی قرار است به دنیا بیاید فقط قرار نیست به اسمش فکر کنیم، باید به این فکر کنیم که آیا آمادگی یک تربیت صحیح و مناسب را داریم؟ آیا می توانیم نیازهای مادی و معنویش را تامین کنیم؟ آیا جامعه می تواند نیاز به تحصیل و اشتغالش را تامین کند؟ آیا جامعه امکانات رفاهی لازم برای او را در خود دارد؟

نشود مثل زمان جنگ که گفتند جمعیت مسلمان باید زیاد شود، 7 سال بعد جمعیت مدارس در کلاس اول شد 40-50 نفر در یک کلاس! و دیگر تبعاتی که خودتان شاهد هستید.

ایران در رشد جمعیت رشد منفی ندارد که بخواهیم تبلیغ برای افزایش جمعیت کنیم، جمعیت ایران با همین سرعت هم که رشد کند کشور و دولت و خانواده توانایی تامین نیازهایش را ندارند، چه رسد به این که این میزان بخواهد افزایش نیز بیابد

با سلام

تعادل همواره مهمه و در نظرگرفتن ظرفیت ها اما در خصوص ازدیاد شیعیان و از این قسم حرف ها اینو می گم که:یکی مرد جنگی به از صد هزار
یا حق

sajedee;61487 نوشت:
جمعیت به طور تصاعدی رشد می کنه در حالی که منابع غذایی به طور عددی رشد تصاعدی مثل : 2،4،16 و... N به توان 2 رشد عددی مثل: 2،4،6و... N به علاوه ی 2

ساجده جان ضمن تشکر از توضیحات شما. کاش تصاعد و عدد را با مثال ملموس توضیح دهید من به علت کمی وقت توضیح را به دیگران سپردم قربانت

zahra;61561 نوشت:
ساجده جان ضمن تشکر از توضیحات شما. کاش تصاعد و عدد را با مثال ملموس توضیح دهید من به علت کمی وقت توضیح را به دیگران سپردم قربانت

از این واضح تر؟ فکر می کنم تفاوت این دو افزایش کاملاً واضح باشه

منابغ غذایی به این صورت زیاد می شند: 2، 4، 6، 8، 10
و افزایش جمعیت به این صورت: 2، 4، 16، 256 و الی آخر
یعنی تفاوت جمع با توان، یه رجوع به کتاب های دبیرستان داشته باشید

[=&quot]باتوجه به اینکه منابع مورداستفاده قرآن وروایات وعقل راشامل می شود ما هم می توانیم دلیل برای فرزند بیشتربیاوریم وهم برای فرزندکمتر به نظربنده بایدهرکس به وضعیت وشرایط وحوصله خودنگاه کند اگرتوانائی مالی وروحی تربیت فرزندان کثیر رابه احسن وجه دارداو می تواند دراین امرمثل سایر امور به ائمه {علیهم السلام)اقتدا کند زیرا اگرایشان توانستند فرزندان کثیری تربیت کنند توانائی مالی ومهم تراز آن توانائی روحی تربیت همه آنها را داشتند واگرشخص می بیند که توانائی مالی وروحی تربیت فرزندان کثیر راندارد(که اکثرمردم ندارند)خودرافریب ندهد وبه وظیفه خوددر حد وسع وتوانائی خود عمل کند واین را هرگز فراموش نکنیم که اسلام دین عقل است [/]

مصطفي;61181 نوشت:
با سلام . از اقاي پاينده پس بفرماييد كه اصل خلقت خاي متعال كه توليد نسل را در همه موجودات زنده قرار داده بدون حكمت است . بايد در نظر داشت كه اين عطيه الهي را بايد مديريت كرد نه اينكه از ريشه قطع كنيم .

سلام
من بچه دار شدن را فقط به جهت تولید نسل قبول ندارم.
و با کسانی که فقط بخاطر تولید نسل بچه دار میشوند نیز بحثی ندارم.

در واقع من نباید که این مساله را عنوان میکردم چون اینجا یک انجمن دینی است و دین نیز موافق تولید نسل است.
اما جدا از مساله دین اگر شما حتی یک دلیل کوچک اما منطقی بیاورید که بچه دار شدن مفید است بنده قانع خواهم شد.

با تشکر

بنده متوجه صدر کلام استاد یابنده نشدم اگرلطف کنند توضیح بیشتر و واضحی از بیانشان بفرمایند ممنون می شویم باتشکر

[=&quot]با سلام خدمت همه دوستان مهربان

[=&quot]مخصوصا دوستانی که به خاطر همنوعانشان آنقدر نگرانند که حاضر نیستند آنهایی که هنوز به دنیا نیامده اند قدم به عرصه وجود بگذارند که مبادا شاید در آینده دچار مشکلات اقتصادی شوند.

[=&quot]دوستان نباید زیاد نگران مباحث اقتصادی جمعیت باشند چرا که خداوند رزق و روزی را ضمانت کرده است.

هر فرد یا جمعیتی اگر با درایت از سرمایه های موجود استفاده نماید دچار فقر و بد بختی که نمی شود بماند بلکه پیشرفت نیز خواهد نمود.

[=&quot]به طور مثال ایران سی سال پیش که[=&quot] حدود [=&quot] 35000000 جمعیت داشت را با امروز که حدود 70000000 جمعیت دارد مقایسه کنید نه تنها فقیر و بد بخت نشده اند بلکه پیشرفت هم داشته اند که نیازمند توضیح نیست.

[=&quot]اما بعضی از نگرانی های دوستان بجا و قابل توجه است و آن مباحث تربیتی است که ما انسان ها متصدی آن هستیم.

[=&quot] اسلام دینی است که تمام راههای کمال و رشد را بیان نموده است و هر کسی خود باید تلاش کند تا بتواند این مسیر را بپیماید.

[=&quot]اگر مربی شنا بهترین روشهای و متد های شنا را به شاگردانش بیاموزد و آنها فقط آنها را حفظ کنند ولی بکار نبندند هرگز شناگران خوبی نخواهند شد.

[=&quot]در مباحث تربیتی ، دین چیزی را نا گفته رها نکرده ولی ما کمتر عمل می کنیم و این هم نتیجه اش.

[=&quot]حال این سوال مطرح است :

[=&quot]اگر ما درکسب بعضی از فضائل اخلاقی کوتاهی کردیم آیا حق داریم که بعضی را از داشتن حق حیات محروم کنیم ؟!

[=&quot]منتظر پاسخ دوستان هستیم.

[=&quot]موفق باشید. :Gol::Gol::Gol:

با سلام خدمت همه استادان و صاحب نظران محترم

مخصوصا جناب zahra عضو کوشا و پر تلاش

zahra;61355 نوشت:
ایمان گرامی و عزیز این صاحب نظری که فرمودید به احتمال زیاد همواره درس ریاضی و آمارش را رد میشده !!! رشد جمعیت تصاعدی است نه عددی. اگر یک دانشجوی ریاضی در گروه باشد به راحتی میتواند توضیح دهد.

من از درس ریاضی و آمارش خبر ندارم ولی یقین دارم که فرق دوی ضربدر سه با دوی به توان سه را می داند. در ضمن اگر فرمایشتان را با توجه به ایده این صاحب نظر توضیح دهید سپاسگذار خوهم بود .

موفق باشید.:Gol::Gol::Gol:

ایمان;61654 نوشت:
[=arial][=&quot]با سلام خدمت همه دوستان مهربان [/][/]

[=arial][=&quot]دوستان نباید زیاد نگران مباحث اقتصادی جمعیت باشند چرا که خداوند رزق و روزی را ضمانت کرده است.

هر فرد یا جمعیتی اگر با درایت از سرمایه های موجود استفاده نماید دچار فقر و بد بختی که نمی شود بماند بلکه پیشرفت نیز خواهد نمود.[/][/]

و علیکم السلام

این صحبت شما مرا یاد شعر کتاب فارسی دبستان انداخت:

یکی روبهی دید بی دست و پای*** فرو ماند در لطف و صنع خدای
که چون زندگانی به سر می‌برد؟*** بدین دست و پای از کجا می‌خورد؟
در این بود درویش شوریده رنگ *** که شیری برآمد شغالی به چنگ
شغال نگون بخت را شیر خورد *** بماند آنچه روباه از آن سیر خورد
دگر روز باز اتفاق اوفتاد*** که روزی رسان قوت روزش بداد
یقین، مرد را دیده بیننده کرد *** شد و تکیه بر آفریننده کرد
کز این پس به کنجی نشینم چو مور*** که روزی نخوردند پیلان به زور
زنخدان فرو برد چندی به جیب*** که بخشنده روزی فرستد ز غیب
نه بیگانه تیمار خوردش نه دوست*** چو چنگش رگ و استخوان ماند و پوست
چو صبرش نماند از ضعیفی و هوش*** ز دیوار محرابش آمد به گوش
برو شیر درنده باش، ای دغل *** مینداز خود را چو روباه شل
چنان سعی کن کز تو ماند چو شیر *** چه باشی چو روبه به وامانده سیر؟
چو شیر آن که را گردنی فربه است*** گر افتد چو روبه، سگ از وی به است
بچنگ آر و با دیگران نوش کن*** نه بر فضلهٔ دیگران گوش کن
بخور تا توانی به بازوی خویش*** که سعیت بود در ترازوی خویش
چو مردان ببر رنج و راحت رسان *** مخنث خورد دسترنج کسان
بگیر ای جوان دست درویش پیر *** نه خود را بیفگن که دستم بگیر
خدا را بر آن بنده بخشایش است *** که خلق از وجودش در آسایش است
کرم ورزد آن سر که مغزی در اوست*** که دون همتانند بی مغز و پوست
کسی نیک بیند به هر دو سرای *** که نیکی رساند به خلق خدای

به نظرم با این شعر دیگر نیازی به توضیح نیست؛ ولی تعجب می کنم از کسانی که وقتی قرار است از ازدیاد جمعیت سخن گفته شود می گویند خدا روزی ده است؛ هر آن کس که دندان دهد نان دهد و امثالهم
اما وقتی قرار است ازدواج کنند یا دختر به خانه ی بخت بفرستند اصلاً این ها را به یاد نمی آورند و فقط از وضعیت مالی طرف مقابل می پرسند؟!

اگر روزی ده خداست که بی شک هست، بی زحمت برای ازدواج هم این قدر سخت گیر نباشید و مدل ماشین و مسکن و میزان درآمد و جشن آن چنانی را ملاک قرار ندهید.

در آخر این که اگر کسی در این جامعه فقط چند روزی بدون داشتن آشنا و پارتی و ... دنبال کار گشته باشه این حرف را نمی زنه.

sajedee;61601 نوشت:
از این واضح تر؟ فکر می کنم تفاوت این دو افزایش کاملاً واضح باشه

منابغ غذایی به این صورت زیاد می شند: 2، 4، 6، 8، 10
و افزایش جمعیت به این صورت: 2، 4، 16، 256 و الی آخر
یعنی تفاوت جمع با توان، یه رجوع به کتاب های دبیرستان داشته باشید


ساجده عزیز من واقف به این مطلب هستم و فرق تصاعد و عدد را میدانم
منظورم توضیح به این شکل بود
مثال یک خانواده بعد چند سال چند نفر میشوند
به هر حال متشکرم و فکر میکنم جناب ایمان لازم است دقت بیشتری نماید

reza64;61646 نوشت:
[=&quot]باتوجه به اینکه منابع مورداستفاده قرآن وروایات وعقل راشامل می شود ما هم می توانیم دلیل برای فرزند بیشتربیاوریم وهم برای فرزندکمتر به نظربنده بایدهرکس به وضعیت وشرایط وحوصله خودنگاه کند اگرتوانائی مالی وروحی تربیت فرزندان کثیر رابه احسن وجه دارداو می تواند دراین امرمثل سایر امور به ائمه {علیهم السلام)اقتدا کند زیرا اگرایشان توانستند فرزندان کثیری تربیت کنند توانائی مالی ومهم تراز آن توانائی روحی تربیت همه آنها را داشتند واگرشخص می بیند که توانائی مالی وروحی تربیت فرزندان کثیر راندارد(که اکثرمردم ندارند)خودرافریب ندهد وبه وظیفه خوددر حد وسع وتوانائی خود عمل کند واین را هرگز فراموش نکنیم که اسلام دین عقل است [/]

این پاسخ شما نشان از دید فردی به رشد جمعیت است
در صورتی که ما باید به هر چیزی جهانی نگاه کنیم و منطقه ای عمل کنیم..ما انسانها مهره های به هم متصلیم !!!!

یابنده;61647 نوشت:
یک دلیل کوچک اما منطقی بیاورید که بچه دار شدن مفید است

بارداری و شیر دهی زیر 30 سال ریسک سرطان پستان را در زنان به طور قابل ملاحظه ای میکاهد ( از کتب علمی جراحی مثل شوارتز )
شما فقط یکی خواستید این هم یک دلیل کوچک علمی!!!

ایمان;61654 نوشت:
اگر ما درکسب بعضی از فضائل اخلاقی کوتاهی کردیم آیا حق داریم که بعضی را از داشتن حق حیات محروم کنیم ؟!

راجع به سقط صحبت میکنید یا موجودات نسیه که روحشان نیاز به جسم دارد!
البته منظورتان را متوجه شدم ولی ایا وقتی راهها میسر نیست باید نسیه ها نقد شوند!!
حداقل بفر مایید جمعیت تا کجا ؟ حد و حصر باید داشته باشد یا نه ؟ راستی حق حیات سایر موجودات کره زمین را هم در نظر دارید!!! متشکرم

ایمان;61655 نوشت:
من از درس ریاضی و آمارش خبر ندارم ولی یقین دارم که فرق دوی ضربدر سه با دوی به توان سه را می داند. در ضمن اگر فرمایشتان را با توجه به ایده این صاحب نظر توضیح دهید سپاسگذار خوهم بود .

این بحث را سیاسی نکنیم بهتر است. ولی این صاحب نظر گاه حرفهایی میزند که به قول خودش میخواهد کم سواد ها هم بفهمند .. ولی متاسفانه گاه بیهوده کش می یابد.. وگرنه میدانیم که فرد کم سوادی نیست. ختم کلام

[="indigo"] بستگی داره پدر و مادر چقدر هنر تربیت فرزند صالح داشته باشند .
کسایی هستند که یه بچه دارند ولی اونو هم نتونستن درست تربیت کنن و انتظارات مادی اونو برآورده کنن(فرزند پر توقع و ولخرج) خانواده هاییم میشناسم که فرزندان زیادی دارند و هر کدوم از دیگری بهتر و مفیدتر برای جامعه کم توقع و مومن . کسی که توان تربیت فرزند صالح و مفید برای جامعرو داره اگه بچه های بیشتری داشته باشه خوبه ولی کسی که از پس تربیت یه بچه هم به درستی بر نمیاد همون یکی هم زیاده.

البته امروزه زنان و مردان علاوه بر مسئله کنترل جمعیت به خاطر تنبلی و ... ترجیح میدن کمتر بچه دار بشن !!![/]

بنده چندسوال از دوستان دارم 1-چنددرصدازجمعیت جوان مامشغول به کار هستند ودرآمد کافی دارند؟ 2-چند درصدازجمعیت برای یارانه هاثبت نام کرده انداگرنیازی به 81هزارتومان چندرغازنداشتند چراثبتنام کرده اند؟ -اگرمستندفقروفحشا رادیده باشید(بافرض اینکه این مستندبرای 6تا7سالپیش است)هنوزهم افرادی زیادیدرجامعه ماهستندکه نان شب ندارند - اگربه اندازه جمعیت امکانات درکشور توضیع نشود مشکلات زیادی ازابعادگوناگون بوجود می آید - اصلا شما طرفداران فرزندزیاد چندتاازشما درخانواده شلوغ بوده اید بنده درخانواده ای 12نفری زندگی کرده ام وبه قول یکی از طلبه ها پدر تویک شیعه واقعی است دقیقا برایم ملموس است که وقتی فرزندان زیاد شدند اولیا اگر توان مالی هم داشته باشند توان روحی وقت وحوصله رسیدن به همه بچه هارانداشتند -به نظربنده ماهروقت نزدیک ریشکنی فقردرکل جامعه شدیم می توانیم صحبت ازضرورت افزایش جمعیت کنیم

reza64;61752 نوشت:
بنده چندسوال از دوستان دارم 1-چنددرصدازجمعیت جوان مامشغول به کار هستند ودرآمد کافی دارند؟ 2-چند درصدازجمعیت برای یارانه هاثبت نام کرده انداگرنیازی به 81هزارتومان چندرغازنداشتند چراثبتنام کرده اند؟ -اگرمستندفقروفحشا رادیده باشید(بافرض اینکه این مستندبرای 6تا7سالپیش است)هنوزهم افرادی زیادیدرجامعه ماهستندکه نان شب ندارند - اگربه اندازه جمعیت امکانات درکشور توضیع نشود مشکلات زیادی ازابعادگوناگون بوجود می آید - اصلا شما طرفداران فرزندزیاد چندتاازشما درخانواده شلوغ بوده اید بنده درخانواده ای 12نفری زندگی کرده ام وبه قول یکی از طلبه ها پدر تویک شیعه واقعی است دقیقا برایم ملموس است که وقتی فرزندان زیاد شدند اولیا اگر توان مالی هم داشته باشند توان روحی وقت وحوصله رسیدن به همه بچه هارانداشتند -به نظربنده ماهروقت نزدیک ریشکنی فقردرکل جامعه شدیم می توانیم صحبت ازضرورت افزایش جمعیت کنیم

اول از همه باید این مسئله مشخص بشه فرزند کم منظور چند تا فرزنده و زیاد چند تا ؟!!

بله دوست عزیز فکر نمیکنم منظور دوستانی که میگن شعار فرزند کمتر زندگی بهتر و تلاش برای کاهش رشد جمعیت درست نیست منظورشون این باشه که هر کسی 10 ,12 تا بچه داشته باشه . این مساله خیلی مهمه که باید مد نظر قرار بگیره .

حرف شما در مورد توان مالی خانواده به نظر منم درسته . خیلی مهمه که وضعیت مالی و فرهنگی خانواده در چه حدیه و به نظر من متناسب با اون هر فردی باید برای تعداد فرزند تصمیم بگیره و یه نسخه کلی برای همه نیست که باید کم بچه دار بشن یا زیاد !! ولی در شرایط فعلی جامعه اتفاقا ما شاهدیم اون کسی که توان مالی بیشتری داره و هیچ نیاز مالی نداره کمتر بچه دار میشه .

در مورد مساله بیکاری فکر کنم بحث اشتغال و علت بیکاری جوانان و .. خودش یه بحث مفصل جداگانه ایو میطلبه و فکر میکنم صددرصد بحث سیاسی بشه و صلاح نیست مطرح بشه .(من مسائل زیادی میتونم مطرح کنم ولی اینجا جاش نیست )توزیع متناسب ثروت و کاهش فاصله طبقاتی در جامعه خیلی مهمه و مشکلات زیادیو حل میکنه .

در مورد یارانه ها اون چندر غازی که فرمودید حق هر فردیه و فکر نمیکنم ثبت نام برای اون نشون دهنده نیاز مالی زیادی باشه که بخواد باهاش استناد به این بشه که پس مردم نیازمندن و باید کم بچه دار بشن (دکتر و مهندسیو میشناسم که ثبت نام کردن برای گرفتن یارانه )
مهم کم شدن توقعات ساده زیستی و کنار گذاشتن چشم و هم چشمی و تربیت فرزندی قانع و متدینه مطمئن باشید کسی فرزندانشو خوب و قانع تربیت کنه به مشکلی برخورد نمیکنه .
متاسفانه تو جامعه کسانی بیشتر از فقر و نداری گله میکنن و میگن خرج بچرو از کجا بیاریم و ..که تو زندگیشون کم و کاستی ندارن ولی سطح توقعاتشون بالاست .

بله در مورد کسانی که واقعا در بحران مالی به سر میبرند و تو نون شبشون هم محتاجن نظر خود منم اینه که فرزند کمتری داشته باشند تا به ثبات مالی برسند .
در مجموع تعداد فرزندان به نظرم بستگی داره به شرایط فرهنگی خانواده, توان تربیتی پدر و مادر , وضعیت مالی و ...نمیشه برای همه به صورت کلی گفت تعداد فرزند زیاد خوبه یا تعداد کم .
در مورد توان روحی والدین هم نمیشه کلی نظر داد من خودم شخصا خونواده هایو دیدم که تعداد زیادی بچه داشتن ولی همشونو خوب تربیت کردند و بچه ها از لحاظ عاطفی مشکلی نداشتن و نه تنها کمبودی احساس نمیکنن بلکه خودشون همیشه احساس رضایتشونو به زبان هم مطرح میکنن و همیشه سپاسگذار والدینشون هم هستن و در مقابل کسایی هستن که حوصله یه بچرو هم ندارن و مسئولیت پذیر در زمینه تربیت فرزند نیستند و اون فرزند کمبود مهر مادری و پدریو را احساس میکنه .

سلام و عرض ادب

نازنين مريم;61738 نوشت:
البته امروزه زنان و مردان علاوه بر مسئله کنترل جمعیت به خاطر تنبلی و ... ترجیح میدن کمتر بچه دار بشن !!!

تنبلی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بچه دار نشدن زرنگی میخواهد!
به نظر من بچه دار شدن ، از سرتنبلیه!

با سلام خدمت همه دوستان خوب که این بحث را پی گیری می کنند

مخصوصا سروران محترمی که تا به امروز نشان داده اند که به دنبال آرامش و آسایش نسل بشر هستند و بنده به سهم خود از آنها تشکر می کنم .

sajedee;61705 نوشت:
تعجب می کنم از کسانی که وقتی قرار است از ازدیاد جمعیت سخن گفته شود می گویند خدا روزی ده است؛ هر آن کس که دندان دهد نان دهد و امثالهم اما وقتی قرار است ازدواج کنند یا دختر به خانه ی بخت بفرستند اصلاً این ها را به یاد نمی آورند و فقط از وضعیت مالی طرف مقابل می پرسند؟! اگر روزی ده خداست که بی شک هست، بی زحمت برای ازدواج هم این قدر سخت گیر نباشید و مدل ماشین و مسکن و میزان درآمد و جشن آن چنانی را ملاک قرار ندهید. در آخر این که اگر کسی در این جامعه فقط چند روزی بدون داشتن آشنا و پارتی و ... دنبال کار گشته باشه این حرف را نمی زنه.

بنده نیز با این رسم و رسومات غیر اسلامی موافق نیستم .

اما در مورد کاریابی که فرمودید باید به عرض برسانم فرهنگ حاکم بر جوانان بیکار باید اصلاح شود و الا تا دلتان بخواد کار هست.

یکی از باورهای اشتباه رایج اینست که چون من مدرک کارشناسی در فلان رشته را دارم حتما باید در یک اداره یا شرکت استخدام شوم لذا گاهی عمر شریف را مدتها تباه می کنند که شاید به آنچه فکر می کنند برسند.
در حالی که بدون مطالعه نسبت به بازار کار در آن رشته به تحصیل پرداخته و حال چنین وضعی پیدا نموده اند .

این افراد اگر امروز نظرشان را تعدیل کنند کار فراوان است .

موفق باشید.:Gol::Gol::Gol:

با سلام خدمت همه تلاشگران عرصه هدایت

zahra;61729 نوشت:
نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : sajedee از این واضح تر؟ فکر می کنم تفاوت این دو افزایش کاملاً واضح باشه منابغ غذایی به این صورت زیاد می شند: 2، 4، 6، 8، 10 و افزایش جمعیت به این صورت: 2، 4، 16، 256 و الی آخر یعنی تفاوت جمع با توان، یه رجوع به کتاب های دبیرستان داشته باشید

ساجده عزیز من واقف به این مطلب هستم و فرق تصاعد و عدد را میدانم منظورم توضیح به این شکل بود مثال یک خانواده بعد چند سال چند نفر میشوند به هر حال متشکرم و فکر میکنم جناب ایمان لازم است دقت بیشتری نماید

از تذکر جناب zahra تشکر نموده امیدوارم درهمه کارها بتوانم به این توصیه خوب عمل کنم .

اگر دوستان به فرمایش این صاحب نظر توجه کنند دلیلی بر مخالفت نخواهند دید .

ایشان نظرشان اینست که اگر هر خانواده ای سه فرزند بیاورند رشد جمعیت صفر خواهد بود . با این توضیح که دو فرزند به جای پدر و مادر و یک فرزند جایگزین تلفات حوادث

اگر شما دو خانواده را در نظر بگیرید که با فرزندانشان 10 نفر شوند دو فرزند اینها جایگزین تلفات احتمالی در اجتماع خواهند بود و چهار فرزند باقی مانده جایگزین پدر و مادر دو خانواده خواهند بود .

خوشحال خواهم شد اگر بفرمایید چگونه ممکن است با این فرض ، جمعیت یک اجتماع رشد داشته باشد چه رسد به رشد تصاعدی .

موفق باشید:Gol::Gol::Gol:

اندک بودن تعداد زن و فرزند یکی از دو آسایش است.

نهج البلاغه (ترجمه محمد دشتی)-حکمت 141

2 تا

ایمان;62922 نوشت:
ایشان نظرشان اینست که اگر هر خانواده ای سه فرزند بیاورند رشد جمعیت صفر خواهد بود . با این توضیح که دو فرزند به جای پدر و مادر و یک فرزند جایگزین تلفات حوادث

اگر وقت گیر بیاورم با توضیح اماری اشتباه بودن این مطلب را خواهم نوشت.

مدیر فرهنگی;19947 نوشت:

گروه اجتماعی: اظهارات رییس‏جمهور در برنامه تلویزیونی در مورد سیاست کاهش جمعیت موجب شد بار دیگر حرف و حدیث ها در مورد خاستگاه این سیاست و درستی یا نادرستی آن بالا بگیرد.

به گزارش رجانیوز احمدی نژاد در گفت و گو با شبکه اول سیما ضمن تأکید بر اینکه شعار دو بچه كافی است را قبول ندارد، گفت:«این مساله سیاست غلطی بود كه غربی‌ها انتخاب كرده و امروز پشیمان هستند و سرمایه سنگینی برای حفظ هویت و فرهنگ خود می‌پردازند، چرا باید در مسیری قرار بگیریم كه نتیجه آن مشخص است.»

اما اولین باری که بحث هایی از این دست باب شد، زمانی بود که سال ها پیش سیاست های موسوم به "کنترل جمعیت" در دستور کار قرار گرفت. همان زمان بحث های زیادی انجام شد و جمعی از علما و مراجع در زمره مخالفان اجرای طرح قرار گرفتند.

سیاست های موسوم به کنترل جمعیت به گونه ای بود که بعدها حتی شرط‌ اصلي‌ مساعدت‌ كميته‌هاي‌ امداد نیز ارائۀ برگ‌ تنظيم‌ خانواده‌ دانسته شد. روزنامه خراسان در سوم بهمن سال 1372 تحت عنوان "ارائه‌ برگ‌ تنظيم‌ خانواده‌ شرط‌ اصلي‌ متقاضيان‌ تحت‌ پوشش‌ كميته‌ امام‌ خميني‌ (ره‌) خراسان‌ اعلام‌ شد" آورده‌ می نویسد:«كلّيّه‌ خانواده‌هاي‌ كم‌ بضاعت‌ داراي‌ سه‌ فرزند كه‌ قدرت‌ باروري‌ دارند، تنها پس‌ از وازكتومي‌ و يا توبكتومي‌ و ارائه‌ مدرك‌ از سوي‌ مراكز بهداشت‌ مي‌توانند زير پوشش‌ كميته‌هاي‌ امداد امام‌ در آيند.»

*نظر رهبر انقلاب درباره کنترل جمعیت

همان سال ها پرسشی از رهبر انقلاب در مورد سیاست کاهش جمعیت مطرح شد. متن این پرسش و پاسخ با آیت الله خامنه ای در آن بازه زمانی در کتاب "کاهش جمعیت؛ ضربه ای سهمگین بر پیکر مسلمین" نوشته علامه آية الله حاج سيد محمد حسين حسيني طهراني آمده است.

در این کتاب با اشاره به سیاست کاهش جمعیت به نقل از آقای خرازی این گونه می خوانیم:

«من‌ با حضرت‌ آية‌ الله‌ خامنه‌اي‌ ملاقاتي‌ داشتم‌ و ايشان‌ فرمودند: من‌ حدس‌ مي‌زنم‌ كه‌ اين‌ يك‌ نقشه‌ خارجي‌ باشد و با اين‌ امر موافق‌ نيستم‌. و در ملاقاتي‌ كه‌ با جناب‌ حجّة‌الإسلام‌ و المسلمين‌ آقاي‌ رفسنجاني‌ داشتم‌ ايشان‌ را راجع‌ به‌ خطر اين‌ امر گوشزد كردم‌؛ ايشان‌ گفتند: اين‌ يك‌ نظري‌ است‌. و ديگر گفتاري‌ نداشتند.»

خرازی با اشاره به این اظهار نظرها می گوید:«من‌ معتقد هستم‌ كه‌ اين‌ طرح‌، يك‌ نقشه‌ استعماري‌ و توطئه‌ ابرقدرتها مي‌باشد، و بي‌رابطه‌ با آن‌ جلسه‌اي‌ كه‌ در اسرائيل‌ جهت‌ كنترل‌ جمعيّت‌ كشورهاي‌ اسلامي‌ تشكيل‌ شد، نمي‌باشد. مخصوصاً اين‌ طرح‌ زماني‌ در ايران‌ به‌ اجراء در آمد كه‌ چهارماه‌ بعد از آن‌ نقشه‌اي‌ بود كه‌ در اسرائيل‌، كنفرانس‌ آن‌ تشكيل‌ گرديد.»

نگارنده کتاب همچنین به مسائل زیادی در این حوزه اشاره می کند. او می نویسد:«تنها جائي‌ كه‌ شعار "فرزند كمتر، زندگي‌ بهتر" وجود ندارد اسرائيل‌ است‌. این مسئله شاید در مورد وهابیت و مناطق مرزی ایران نیز مصداق داشته باشد که البته برخی نگرانی های امنیتی را هم در این صورت در پی دارد.

رابطه رفاه و جمعیت؛ واقعیت یا توهم؟

موضع گیری هایی از این دست در آن بازه زمانی در حالی بود که اصولا رابطه بین جمعیت و رفاه از نگاه عالمان دین قابل خدشه است. در عصر جاهلیت برخی به خاطر اینکه از روزی بیشتری برخوردار باشند، فرزندان خود را به قتل می رساندند. در قرآن کریم خطاب به این افراد آمده است:«وَ لا تَقْتُلُوٓا أَوْلَـٰدَكُمْ خَشْيَةَ إِمْلَـٰقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَ إِيَّاكُمْ إِنَّ قَتْلَهُمْ كَانَ خِطْئًا كَبِيرًا.» یعنی:«هرگز فرزندان‌ خود را از ترس‌ فقر به‌ قتل‌ نرسانيد كه‌ ما آنان‌ و شما را روزي‌ مي‌دهيم‌؛ مسلّماً كشتن‌ آنها خطاي‌ بزرگي‌ است‌.»

مضمون این آیه و روایات مشابه را در ضرب المثل های فارسی هم داریم. آنجا که می گویند:«هر آن کس که دندان دهد، نان دهد.»

قضاوتی که بعد از رنسانس در غرب حاکم شد و عرفی کردن تمام قدسی ها را نیز با خود به همراه داشت، تمامی عوامل و احکام ماورایی را زیر سوال می برد و این نیز از آن جمله بود. این در حالی است که مطابق مسلّمات تشیع روزی رسان خداست و روزی همه بندگان خدا مشخص است. در قرآن کریم می خوانیم:«وَ فِی‌ السَّمَآء رِزْقُكُمْ وَ مَا تُوعَدُونَ * فَوَرَبِّ السَّمَآء وَ الارْضِ إِنَّهُو لَحَقٌّ مِّثْلَ مَآ أَنَّكُمْ تَنطِقُونَ.» یعنی:«و در آسمانست‌ روزي‌ شما و چيزهائي‌ كه‌ به‌ شما وعده‌ داده‌ شده‌ است‌، پس‌ قسم‌ به‌ پروردگار آسمان‌ و زمين‌، آن‌ حقّ است‌ به‌ مثل‌ همين‌ گفتار و سخني‌ كه‌ بر سر زبانتان‌ داريد!»

عبارات قرآنی که روزی را دست خدا می دانند و عوامل مادی را نفی می کنند، کم نیستند. در قرآن کریم داریم:«وَ مَن‌ يَتَّقِ اللَهَ يَجْعَل‌ لَّهُو مَخْرَجًا * وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ وَ مَن‌ يَتَوَكَّلْ عَلَی اللَهِ فَهُوَ حَسْبُهُوٓ إِنَّ اللَهَ بَـٰلِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا.» یعنی:«و كسيكه‌ تقواي‌ خداوند را پيشه‌ سازد، خداوند براي‌ او گريزگاه‌ قرار ميدهد، و از آنجائي‌ كه‌ به‌ خيالش‌ هم‌ نمي‌رسد به‌ او روزي‌ ميدهد. و كسيكه‌ بر خداوند توكّل‌ نمايد، خداوند كافي‌ مي‌باشد براي‌ او. تحقيقاً خداوند رسانندۀ‌ امر خود هست‌. و حتماً خداوند براي‌ تمام‌ چيزها اندازه‌اي‌ قرار داده‌ است‌.»

*سیاست های جهانی

در واقع آنچه تحت عنوان سیاست کاهش جمعیت در کشورهای جهان سوم رواج یافت با مبانی کشورهای دینی نمی توانست نسبت مشخصی برقرار کند، اما با امکانات و حمایت هایی که از جانب نهادهای بین المللی مربوطه صورت پذیرفت و نیز با قرار گرفتن کسانی که نگاهی متأثر از غرب داشتند، در رأس برخی نهادهای تصمیم گیر، ایران نیز وارد این فاز شد. البته شاید پیک جمعیتی سال های 60 تا 65 نیز در اتخاذ چنین تصمیم هایی مؤثر بود. آمار مساعدتهاي‌ صندوق‌ جهاني‌ به‌ ايران‌ براي‌ كنترل‌ جمعيّت‌ چه‌ از لحاظ‌ بلاعوض‌ بودن‌ و چه‌ از لحاظ‌ وام‌ نیز قابل توجه بود.

*نظر امام در مورد جمعیت کشور

اما اینکه ایران اسلامی پذیرای چه جمعیتی می تواند باشد، سوالی است که امام راحل پیشتر بدان پاسخ داده اند. ایشان می فرمایند:«مملكت ايران 35 ميليون حالا مى گويند جمعيت دارد. وسعتش آنقدر است كه براى صد و پنجاه ميليون تا دويست ميليون جمعيت كافى است. يعنى اگر دويست ميليون جمعيت داشته باشد، در ايران به رفاه زندگى مى‏كنند.»(صحیفه امام - جلد7 - صفحه 393)
منبع : اینجا


باعرض سلام و تشكر از مطالب مفيد تان به نظر من با توجه به وضعيت فعلي زندگي صرف نظر مشكلات اقتصادي و رفاهي وجود ويروس هاي بسيار قوي در مسير تربيت فرزندان مانند مشكلات اخلاقي جامعه ، وجود اينترنت و دست رسي آسان، تهاجم فرهنگي و... دو تا بچه كافي كافي كافييييييه زيرا تربيت صحيح دو بچه و توجه مادرانه و پدرانه به نيازها ، خواسته ها و انتظارات و حقوق در هر دوره از رشد بسيار مشكل است. با تشكر

با تشکراز استاد امیدوار محترم وجوابی که فصل الخطاب بحث های دوستان بود

متحیر;61943 نوشت:
سلام و عرض ادب

تنبلی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بچه دار نشدن زرنگی میخواهد!
به نظر من بچه دار شدن ، از سرتنبلیه!

سلام بر شما دوست گرامي كاش توضيح كامل تري ميداديد كه چطور ميشه كسي به خاطر تنبلي بچه دار بشه!!:Gig:البته يه حدسايي ميزنم و ممكنه منظورتونو اشتباه متوجه شده باشم .(اگه توضيحات من به خاطر متوجه نشدن منظور دقيق شماست شرمنده)

متاسفانه تو جامعه (در بين اكثريت نه همه) فرهنگ شده كه خانه داري و بچه داري كار محسوب نميشه و مسئوليت بزرگي به حساب نمياد چون از تنبلي خانومي ميتونه بچه دار بشه و ممكنه با اين ديد بهش نگاه كنن :Gig:اگه زرنگه بايد حتما دنبال كار بيرون باشه ؟!:khandeh!:(چون بچه داري كه به خاطر تنبلي باشه پس تو خونه بيكار موندن كه به طريق اولي تنبليه پس يه راه بيشتر نميمونه!!)اگه در اين قسمت نتيجه گيريم غلطه ممنون ميشم تذكر بديد :Cheshmak:

من هم حكم كلي نميدم جمله اي كه گفتم با توجه به شنيده هام بود كه محيط دانشگاه بين دوستان متاهلم و اقوام و اشنايان خودم و همسرم و گوش دادن درد و دل خانوما تو مترو!!ميبينم كه همه بهانشون براي بچه دار نشدن چيه چند تا از جمله هاييو كه هميشه ميشنوم براتون مينويسم :
كي حال و حوصله گريه بچه داره؟!
بچه دار بشم نميتونم يه شب راحت بخوابم .
كي حوصله داره دائم پوشك بچه عوض كنه!!!!(اينم از موارد جديده كه با اينكه پوشك اومده بازم بعضيا تنبليشون مياد :khandeh!:)
بچه دار بشيم ديگه نميتونيم آزادي داشته باشيم .
(البته با يه شرايطي ميتونه آزادي داشته باشه دائم بچرو بزاره مهد و پيش اين و اون يه روز خونه خاله يه روز خونه مامان بزرگ :khandeh!:)

البته اين موردي كه من گفتم در مورد همه نبود ولي در بين خانوم ها خيلي اين حرفها و توصيه هارو شنيدم .

با سلام به نظرم مهم دراين دور وزمونه نحوه ي تربيت بچه است اگه كسي توانايي تربيت بيش از 1بچه را مطابق با شرايط ديني وعصر حاضر را داشته باشدبسم الله.
در صورتي كه تربيت بچه ها به گونه اي باشد كه در همه ي زمينه يك انسان صاحب استدلال نه اهل تقليد صرف تحويل جامعه داده شوند والدينشان جز موفق تريها ميشوند.وگر نه هر موجودي اگر شرايط ميها باشد قادر به توليد مثل كثير ميباشد.

سلام و درود:Gol:

در گذشته کنترل جمعیت امکان پذیر نبود !

حال که بشر این علم را پیدا کرده که کنترل این مسئله را در دست بگیرد می بینیم که در کشور های اروپایی وضعیت به شکل درآمده !!!

برای بچه دار شده دولت به خانواده ها التماس می کند!!!!!!!!!!


یا علی

با سلام خدمت همگی
البته ببخشید که من ه کمترین وسط بحثتان می پرم به نظر منم توجه کنید افسرده نشم:Ghamgin:
این طور که من دیدم هر کسی فقط از یک بعد به مسئله نگاه کرده یکی فقط نگاه به ازدیاد جمعیت ،یکی به تغذیه ، یکی به ثابت ماندن جمعیت و یکی به توطئه و دیگری به تربیت و...
من فکر می کنم همون طوری که میگن همه چیز را همه کس دانند باید همه ی این مسائل مد نظر قرار گیرد
به نظر شخص بنده که همه این مسائل رو کنار هم گذاشتم به این نتیجه رسیدم که:
1. واقعا ایران قابلیت پذیرش 150میلیون نفر جمعیت رو داره ولی نه به یکباره و با هر خانواده 7 ،8 تا بچه ،به تدریج

2.و اینکه اگر به یکباره نباشه می توان تغذیه تمام افراد را در حد کمال داد

3.و هم اینکه ثابت ماندن جمعیت ما یک خودکشی است هم برای ایران هم برای اسلام ،چون قابلیت بسیار بالاتری داریم و اگر از این قابلیت ها استفاده نکنیم مجبور می شیم این قابلیت ها رو در دست بیگانگان قرار بدیم

4.اینکه هر جامعه نیاز به یک فرهنگ سازی برای نسل بعد داره اگر بخوایم افزایش جمعیت داشته باشیم ،نباید سرسری باشه ،باید یک برنامه بلند مدت فرهنگی هم داشته باشیم البته در سطح کلان مملکتی (با این فرهنگ سازی و هر کی به هرکی ی الان که به گند کشیده شده به قول بعضی از دوستان همون یه بچه رو هم به زور میشه تربیت کرد)

5.البته یه نکته رو هم به دوستانی که می گویند فقط یک بچه بخاطر تربیت باید عرض کنم که :تربیت کردن تک فرزند در خیلی از مواقع از چند فرزند سخت تره و نتیجه عکس داره:Gig: برای مثال چندی از مشکلات رو میگم:
فرزند وقتی یکی باشه در داخل خونه هم بازی نداره ،هم فکر نداره ،الگویی که تقریبا پا به پای خوش باشه نداره ، خونه سرد و بی تحرک و بی تراوت میشه ووو...
که باعث میشه فرزند به سمت بیرون از خونه ، دوستان ناباب ، افسردگی:Ghamgin: ، بیگانگی از خانواده ، به سمت اینترنت (البته بی هدف و برای گذران وقت که خود باعث گرفتاری او در دام پلیدان میشه) جذب بشه و هزار کوفت و زهر مار دیگه که اگه خودتون تأملی بفرمایید به تعداد بی شمار آنها می رسید
پس تک فرزندی اصلا خوب نیست:Ghamgin: (البته عنوان کردن تک فرزندی توسط کارشناس محترم مشاوره امر بعیدی بود من که فکر نمی کردم ایشان این قدر سطحی بنگرند:Labkhand:)
6.با توجه به گفته ها و شنیده ها و آنچه بر می آید کنترل جمعیت مسلمانان و مخصوصا چیزی که در ایران به این وضع فجیه باب شده احتمالا چیزی جز توطئه دشمن برای نابودی این دین نیست که بعضی سطحی نگران بالایی جامعه در این دام گیر افتاده اند
البته بعضی دیگر به این توطئه و قابلیت های کشور پی برده اند ولی چون درست و اصولی با این توطئه برخورد نمی کنند بر عکس خود خرابکاری دیگری رو که بیشتر از قبلی ضرر دارد رو به راه می اندازند(میاد ابروشو بر داره چمشش رو کور می کنه)(البته خودتون که می دونید کیو می گم:Gig:) اینم بعید نیست که چون دشمنان فهمیده اند که ما توطئه کنترل جمعیتشان رو دریافتیم قصد توطئه ای عکس رو داشته باشند که از طریق افزایش یکبارگی جمعیت و ناتوانی دولت در فرهنگ سازی و کنترل موارد سوء از این طریق اسلام و ایران رو از بین ببرند:Gig:
پس به این نتیجه می رسیم که نه باید افراط کرد و نه تفریط
به نظر من در حالت فعلی که دولت کار اصولی برای فرهنگ سازی و مقابله با لااوبالی گری نمی کنه:Ghamgin::Narahat: افزایش جمعیت رو باید بی خیال شد و فعلا جمعیت رو ثابت نگه داشت تا ان شاءالله اگر بزرگان کاری کردند تصمیم به شروع افزایش جمعیت بگیریم
و در خصوص کمیت من هم با 3تا بچه در این حال فعلی کاملا موافقم مگر اینکه فرجی بشه(ان شاءالله):Sham:
والسلام علینا و علی عباد الله الصاحین

اميدوار;63373 نوشت:
باعرض سلام و تشكر از مطالب مفيد تان به نظر من با توجه به وضعيت فعلي زندگي صرف نظر مشكلات اقتصادي و رفاهي وجود ويروس هاي بسيار قوي در مسير تربيت فرزندان مانند مشكلات اخلاقي جامعه ، وجود اينترنت و دست رسي آسان، تهاجم فرهنگي و... دو تا بچه كافي كافي كافييييييه زيرا تربيت صحيح دو بچه و توجه مادرانه و پدرانه به نيازها ، خواسته ها و انتظارات و حقوق در هر دوره از رشد بسيار مشكل است. با تشكر

به نظر من براي همه نميشه يه نسخه پيچيد مخصوصا با قيد [="darkred"]كافي كافي كافيييييه[/]

زينب;63516 نوشت:
با سلام به نظرم مهم دراين دور وزمونه نحوه ي تربيت بچه است اگه كسي توانايي تربيت بيش از 1بچه را مطابق با شرايط ديني وعصر حاضر را داشته باشدبسم الله.
در صورتي كه تربيت بچه ها به گونه اي باشد كه در همه ي زمينه يك انسان صاحب استدلال نه اهل تقليد صرف تحويل جامعه داده شوند والدينشان جز موفق تريها ميشوند.وگر نه هر موجودي اگر شرايط ميها باشد قادر به توليد مثل كثير ميباشد.

توجه به چند مساله احساس ميكنم خيلي مهمه كه برخي دوستان فراموش كردن .
اينكه[="DarkRed"] مساله جمعيت و اينكه چند تا بچه كافيه!! يه مساله نسبيه و نميشه براي همه يه نسخرو پيچيد [/]. بدون توجه به توانايي هاي والدين و شرايط مالي و معنوي خانواده نميشه گفت چند تا بچه كافيه!

دومين مساله اينه كه دوستاني كه ميگن به خاطر تربيت صحيح فرزندان و توجه كافي بايد كم بچه دار شد(حداقل كارشناسان)

برن يه[="DarkRed"] تحقيقي انجام بدن ببينن از بين زنان و مردان موفق و ورزشكاران موفق كه براي كشورشون دائم افتخار ميارن چند نفرشون تو خونواده هاي مرفه و كم جمعيت بودن چند نفرشون از خونواده هاي پر جمعيت و حتي روستايي؟!![/]
وقتي اين تحقيق انجام شد و نتيجه اين بود اغلب افرادي كه تربيت مناسب دارن و در زندگيشون موفق بودن از خانواده هاي كم جمعيت و يه فرزند يا به قول كارشناس دو فرزند هستند اونوقت حرف دوستاني كه براي كم بودن جمعيت دليل تربيت صحيح و توجه كافيو ميارن درسته .(دوستان جلوي چشمشون ميبينن كه از خونواده هاي شلوغ هم چه نخبه ها و افراد توانايي تحويل جامعه داده ميشه چرا اين حرفو ميزنن !!) خداروشكر انقدر هم امار فرزندان موفق از خانواده هاي روستايي و حتي پر جمعيت بالاست كه نميشه اسمشو استثناء گذاشت .

[="DarkRed"]يه نگاهي به خونواده هاي با يك يا دو فرزند دوستان بندازن و آمار بگيرن چه تعداد خونواده هاي تك فرزندي تونستن بچشونو درست تربيت كنن؟!! چه تعداد خونواده هاي پر جمعيت بچشونو خوب تربيت كردن ؟!![/]
كسايي كه مشكل مالي براي كم بودن فرزند مطرح ميكنن و ميگن قبول دارن كه هر آنكس كه دندان دهد نان دهد ولي در ادامه حرفاشون اونو نقض ميكنن !![="DarkRed"] ببينن چند درصد از جامعه ما الان به دليل نداري و فقر كم بچه دار ميشن ؟!! چند درصد مردم به خاطر تعداد زياد فرزند تو فقر هستند ؟![/]
[="DarkGreen"]چرا مناطق پولدار نشين تهران و شهرهاي ديگه و سرمايه داران و .. اغلب بچه هاشون كمتره؟!![/]

بايد با توجه به واقعيت جامعه صحبت كرد فقري كه بخواد دليل بر اين بشه كه فردي كمتر بچه دار بشه اون فقري نيست كه الان گروهي از مردم ازش گله دارن كه در بسياري موارد به خاطر اسراف ها و ناشي از توقعات بالاست . بله اگه قرار باشه كسي فرزندي تربيت كنه كه خيلي پر توقع باشه يه دونرو هم ممكنه نتونه راضي كنه !!

نظر من اينه عنوان تاپيك يه جواب كلي و قطعي براي همه نداره و كاملا بسته به شرايطه .
[="DarkRed"]بهتره به جاي كم كردن بچه ها زنان و مردان[/] (مخصوصا برخي خانم ها به قيد برخي خانوما كامل توجه كنن:Cheshmak: {خيلي از زنان شاغل فرزندان خوبي هم تحويل جامعه دادن شكي نيست }.كه الان همه تمركزشونو گذاشتن رو كار بيرون بعد ميگن تعداد بچه ها كم باشه كه بتونيم تربيت مناسب كنيم !!) خانم ها تو اواقات بيكاري كمي مطالعات روانشناسي و تريبت فرزندو بالا ببرن [="DarkRed"]هنر تربيت فرزندو تو خودشون پرورش بدن [/]چرا ما وقتي از گذشته انقدر پيشرفته تر شديم بايد به جايي برسيم كه حتي مثل گذشتگان نتونيم فرزنداني خوب تحويل جامعه بديم . شرايط فرق كرده و امكان انحراف بيشتر شده ولي اون زن و مردي كه هنره تربيت فرزند داشته باشن و رفتار خودشون درست باشه مشكلي با تربيت فرزندشون ندارن .
( به عينه خودم ديدم دختريو كه از شهرستان با پدرش چادري اومد تهران دانشگاه فرداش كه پدرش برگشت نميشد اون دخترو شناخت دوستايي هم داشتم با وجود چند فرزند بودن و در معرض فساد بودن از معنويتشون چيزي كم نشد بلكه بيشترم شد )

[=&quot]-در سال هاي آخر رژيم شاه، براي کنترل افزايش جمعيت، تبليغات گسترده اي صورت گرفته بود که با پيروزي انقلاب اسلا مي، آن تبليغات به دليل اين که زاييده افکار رژيم طاغوتي بود، ناديده گرفته شد! و عکس آن جريان يافت[/].
[=&quot]با شروع جنگ تحميلي و سهميه بندي ارزاق عمومي و امکانات دولتي، جمعيت خانوارها رو به افزايش نهاد، زيرا سهميه ها عموما نصيب کساني مي شد که فرزند بيشتري داشتند. از طرفي برنامه ريزي براي کشور، به دليل نامشخص بودن آينده فرزند زائي و نبود کنترل جمعيت بسيار سخت مي نمود. اين را هم بايد اضافه کرد که در اوائل انقلاب، عده اي صاحب نفوذ وجود داشتند که برنامه ريزي را يک دستاورد غربي و در نتيجه خلاف آموزه هاي ديني مي دانستند، اما بالاخره بعد از چندين سال، کشور داراي برنامه توسعه شد که هر پنج سال، تجديد مي گردد[/].
[=&quot]در اين برنامه ها فکري به حال کنترل جمعيت شد و سياست هايي براي جلوگيري از افزايش بي رويه فرزند منظور گرديد. برداشتن امتياز از فرزند چهارم به بعد و حذف امتيازات قبلي تعداد فرزند از واگذاري هاي گوناگون، به اضافه سنگيني هزينه هاي خانوارها و بي رغبتي زوج هاي جوان به داشتن بيش از يک فرزند، دست به دست هم داد تا سرعت افزايش جمعيت کشور به کندي گرائيد و وضع نسبتا مطلوبي را براي اداره جامعه رقم زد[/].
[=&quot]-دردولت دهم ناگهان زمزمه هايي شروع شد که کنترل جمعيت يعني چه؟ کشوري که مي تواند به جاي هفتاد هشتاد ميليون نفر، 150 ميليون جمعيت داشته باشد، چرا نداشته باشد؟ اين زمزمه ها وقتي به رسانه ها سرايت کرد، خيلي ها آن را يک شوخي با سياست گذشته پنداشتند و جدي نگرفتند. در واقع دولت به سراغ برنامه ها و سياست هاي کنترل جمعيت رفت و اين سياست ها را از روي مزاح به چالش کشيد[/].
[=&quot]اما منتقدان دولت اشتباه مي پنداشتند، زيرا به مرور معلوم شد مزاح و شوخي در کار نيست و به طور جدي براي افزايش جمعيت بي حد و حصر کشور، طرح و برنامه وجود دارد. از جمله، ناديده گرفتن سياست ها و قوانين موجود در رابطه با کنترل جمعيت کشور[/].
[=&quot]وقتي رئيس دولت در کاشان گفت که چون جمعيتتان کم است، استان نمي شويد، بعضي از کنار آن گذشتند. در صورتي که نبايد از کنار آن و ساير حرف هايي که اين طرف و آن طرف توسط دولتمردان و حاميان فکري آنان زده مي شود به آساني مي گذشتند. بعد صحبت از اين پيش آمد که هرکس بچه اي آورد، يک ميليون تومان از دولت دريافت مي کند. بايد توجه داشت که[/]:
1- [=&quot]نتيجه بي مبالا تي و بي توجهي به امر افزايش جمعيت در دهه 60 چنان شد که تحصيلا ت، بهداشت، تغذيه، تربيت و کار فرزندان کشور در دهه هاي 70 و 80 با مشکلا ت جدي و موانع سخت روبه رو شود. فقط در رابطه با تحصيل دانشآموزان دبستاني و دبيرستاني يادآور مي شوم که در همين تهران و در حاشيه پايتخت، مدارس زيادي بود که 4 تا 5 نوبت در يک روز کلا س داير مي کردند. کساني که به شهرک هاي پرجمعيت جنوب غربي تهران رفت وآمد داشته اند مي ديدند که وسط روز دانشآموزان فراواني، کوچه ها و خيابان هاي شهرک ها را پر کرده اند. زيرا از صبح تا شب هر دو ساعت، دسته اي مي آيند و دسته اي مي روند تا در يک مدرسه درس بخوانند، بعد که کنترل جمعيت جدي گرفته شد، همان مدارس در دو نوبت اداره مي شوند و اگر قرار باشد داشتن فرزند بيشتر مورد حمايت قرار گيرد و جمعيت کشور بي رويه افزايش يابد، دوباره همان آش است و همان کاسه. در حال حاضر که فقر دامنگير اقشار آسيب پذير شده و شرايط کشور به گونه اي نيست که امکانات بيشتري در خدمت آموزش و پرورش و بهداشت و درمان قرار گيرد و سياست هزينه کردن به سمت و سوي ديگري است، چگونه دم از افزايش بي رويه جمعيت زده مي شود؟[/]
2- [=&quot]بيکاري هاي موجود که همه دلسوزان کشور از چپ و راست را نگران کرده است، نتيجه همان بي توجهي به زاد و ولد خانواده هاست و اگر قرار باشد دوباره به همان روزها برگرديم و جمعيت کشور به 150 ميليون نفر برسد، بر مشکلا ت افزوده خواهد شد. مثلا اگر حالا 4 ميليون نفر بيکار داريم، آن وقت 12 ميليون بيکار خواهيم داشت. اگر امروز [/]2/5 [=&quot]ميليون نفر معتاد داريم، آن وقت به عدد 5 ميليون مي رسيم. اگر امروز نيمي از جوانان آماده ازدواج نمي توانند خانواده تشکيل دهند، آن وقت سه چهارم جوانان نمي توانند از بن بست ناملا يمات مجردي خارج شوند. امروز که خودکشي ها و قتل هاي خانوادگي در حد فاجعه آميز است، آن وقت با چند برابر شدن؟ اين فجايع چه مي توان کرد؟[/]
[=&quot]حتما مسولین[/][=&quot] از ميزان جوانان که هر روزه از شهرستان ها مهاجرت مي کنند تا در شهرهاي بزرگ لقمه ناني به دست آورند، خبر دارد؟ [/]
[=&quot]در اوايل انقلا ب افراد ذي نفوذي بودند که کنترل جمعيت را خلا ف شرع ومغاير با مشيت و خواست خداوند مي دانستند. اين افراد در مقابل انديشه هاي اجتماعي و ديدگاه واقعي امام و يارانش که مصائب افزايش جمعيت را مي شناختند، عقب نشيني نموده و ساکت شدند[/]
[=&quot]آيا دشمنان اسلا م و ايران و مخالفان تشيع از يک جمعيت متعادل اما فهميده و با سواد و سالم و داراي مشاغل آبرومند بيشتر رنج مي برند يا يک کشور فقر زده با يک جمعيت انبوه که سواد و تربيت درست نداشته باشند و سالم و تندرست نباشند و بيکار و معتاد و لا ابالي در آن زياد باشد؟ آيا مسوول يک خانواده با دو سه فرزند بهتر مي تواند آنان را تا سطح عالي تحصيل کمک نمايد و آنان را با مراقبت بيشتر تربيت نمايد يا باهفت هشت فرزند؟[/]
[=&quot]مي دانيم درکشور ما- و احتمالا ساير کشورها- کساني که از نظر اقتصادي سطح متوسط و بالا ئي ندارند وتوانائي نظارت و آموزش فرزندانشان کم است، در کنترل جمعيت بي توجهند[/].
[=&quot]اين گونه افراد براي معيشت يک خانواده پرجمعيت، دوشغله يا سه شغله هستند و تنها و تنها مي توانند براي لقمه ناني که به هر يک از فرزندان مي رسانند تلا ش و انديشه نمايند; شايد بعضا فرزندانشان را هر روزه نبينند، چه برسد به اين که رفت و آمد آنان را کنترل کنند، وسايل آموزش همه جانبه و درست براي آنان تهيه نمايند. در اين صورت اضافه کردن فرزند چه اثراتي دارد؟ آيا اين بديهي ترين گزاره، مورد توجه مخالفان کنترل جمعيت قرار نمي گيرد؟[/]

دوست گرامي

اولا به نظر من خيلي خوبه كاملا مشخص بشه نظر دوستان در مورد تعداد زياد و يا كم فرزند چيه(چه تعداد زياده و چه تعداد كم) بعد از انقلاب متوسط تعداد فرزندان 7 فرزند شده بود . من خودم شخصا همين الانم اعتقاد ندارم به جايي برسيم كه متوسط مواليد بشه 7 فرزند!!
دوستاني كه موافق سياست هاي كاهش جمعيتي هستند نظرشون رو 1 يا 2 فرزنده خيلي فرقه بين اين تعداد با تعداي كه بعد انقلاب وجود داشت و شما فرموديد.

دوم اينكه اينكه رشد كشور و پيشرفت در زمينه هاي مختلف با ابتداي انقلاب و مشكلاتي كه در گذشته در راه سازندگي كشور بود قابل مقايسه نيست .

سوم اينكه مهم مساله فرهنگ سازي در كشوره الان فرهنگ كشور ما به گونه اي شده كه چند سال ديگه به جايي ميرسيم كه كشور هاي پيشرفته و اروپايي الان رسيدن و رشد جمعيت منفي ميشه . بعد اين اتفاق و نهادينه شدن فرهنگ و شعار فرزند كمتر زندگي بهتر اون زمانه كه تغيير فرهنگ و تشويق خانواده ها به افزايش تعداد فرزندان به اين راحتي ممكن نيست .
در اصل مطرح كردن سياست لزوم افزایش جمعيت زدن زنگ خطري براي برون رفت از اين وضعيتيست كه الان وجود داره و كم كم داره در ايران نهادينه ميشه .

در مورد مشكلاتي كه فرموديد متاسفانه چون مساله فرزند كم تبديل به يه فرهنگ شده افراد داراكه مشكل مالي هم ندارند و توانايي تربيت فرزند صالحو دارند بيشتر دنبال كم بودن تعداد فرزندان هستند .

اين فكر كنم پست آخرم باشه فقط اينو بايد بگم كه متاسفانه مشكلات جامعه ما از فقر فرهنگي خونواده ها در تربيت فرزندانشونه شايد فقر و فساد و .. هم تاثير داشته باشه ولي نسبت به مساله فقر فرهنگي خيلي كمرنگه .

خونواده اي كه فقر فرهنگي داره و توان تربيت فرزند نداره 1 بچرو هم نميتونه درست تربيت كنه و فردي كه توانايي داره 5 بچه هم ميتونه خوب تربيت كنه .
مساله شغل و .. مربوط به الان كشوره كشوردر حال پيشرفته و فرزنداني كه الان متولد ميشن 20 سال ديگه نياز به شغل دارن كه صددرصد مسئولين كه دنبال سياست افزايش جمعيت هستند فكر اونو حتما ميكنن (بايد بكنن!!) پس خواهشا دوستان مثال الانو براي نبود شغل نزنن .

با سلام خدمت همگی

reza64;63828 نوشت:
[=&quot]-در سال هاي آخر رژيم شاه، براي کنترل افزايش جمعيت، تبليغات گسترده اي صورت گرفته بود که با پيروزي انقلاب اسلا مي، آن تبليغات به دليل اين که زاييده افکار رژيم طاغوتي بود، ناديده گرفته شد! و عکس آن جريان يافت.
[=&quot]با شروع جنگ تحميلي و سهميه بندي ارزاق عمومي و امکانات دولتي، جمعيت خانوارها رو به افزايش نهاد، زيرا سهميه ها عموما نصيب کساني مي شد که فرزند بيشتري داشتند. از طرفي برنامه ريزي براي کشور، به دليل نامشخص بودن آينده فرزند زائي و نبود کنترل جمعيت بسيار سخت مي نمود. اين را هم بايد اضافه کرد که در اوائل انقلاب، عده اي صاحب نفوذ وجود داشتند که برنامه ريزي را يک دستاورد غربي و در نتيجه خلاف آموزه هاي ديني مي دانستند، اما بالاخره بعد از چندين سال، کشور داراي برنامه و....[=&quot]

دوست گرامی آقای یا خانم reza64
اولا این که شما نظرات دیگران رو خوندید؟؟؟ اگه خودید اصلا تأملی روش کردین که چرا با این کنترل جمعیت مخالفت می کنند؟؟؟؟
دوما توجه کردید که چرا رژیم طاغوت از کنترل جمعیت به سختی حمایت می کرد ؟؟؟:Gig:
آیا تا به حال به این فکر کرده اید که شاید چون رژیم دیده نمی تواند مردمش را کنترل کنه داره این کار رو می کنه تا بتونه بعدا جلوی این تظاهرات ها رو بگیره ؟؟؟
سوما نظر بنده حقیر رو خوندید ؟؟؟ شرایطی که برای افزایش جمعیت آورده ام رو مد نظر قرار دادید ؟؟؟ دیدید که نوشته بودم نباید افزایش جمعیت بی رویه باشه و یکباره نباشه
چهارما این کار شما که با مثال اشتباه می خواهید کل مطلب رو زیر سوال ببرید می گن خلط مبحث:Cheshmak: پس لطفا سعی نکنید با یک مثال که در آن اشتباهی صورت گرفته و افراط در آن شده افزایش جمعیت رو بکل رد کنید :Labkhand:
پنجما اشتباه گذشتگان این بوده که به یکباره خواستن جمعیت رو بالا ببرن و برنامه ی هدفمندی نداشتند:Ghamgin: و ما قصد نداریم مانند گذشتگان بی مبالاتی کنیم:Sokhan:
ششما اینی که چرا بیکاری در جامعه زیاده رو قبلا دوستان توضیح دادند که شما اصلا توجه نکردید لطفا به نظرات قبلی نظری بیندازید:Labkhand:
هفتما همونطوری که گفتم وقتی کشوری از قابلیت هاش استفاده نکنه مجبور میشه اونا به بیگانگان بسپاره:Ghamgin::Narahat:
هشتما دوستان نوشته اند و شما توجه نکرده اید:Ghamgin: که همون کشورهایی که این طرح رو اجرا کرده اند الان پشیمانند و برای بچه دار شدن خونواده ها هزاران نوع جایزه:Sokhan: و هزار کوفت و زهرمار دیگه در نظر گرفته اند چون می دونن با این روند در آینده رو به فنا می روند :Sham:
نهم توجه کرده اید چرا اسرائیل این طرح رو اجرا نمی کنه :Gig:؟؟؟
دهم اینو که بی رویه نباید افزایش جمعیت داد هم یک نوع توطئه است من هم نوشته ام ولی ما نباید مثل بعضی ها که می خوان ابرو رو بردارند چشم رو کور می کنن باشیم باید یه فکری به حال اجتماع کنیم نه فکری به حال زاد و ولد
در آخر هم باید به شما اینو عرض کنم که شما هم مثل بسیاری از افراد سطحی نگر نباشید و از تمام جهات موضوعات رو بررسی کنید نه فقط یک بعد

اولاً این که هیچ یک از مشاوران نگفتند تک فرزندی. این که شما این جمله را از کجای صحبت جناب امیدوار پیدا کردید من را متعجب می کند!

دوم این که طرفداران کاهش جمعیتی که در این تاپیک صحبت کردند من جمله خودم هیچ کدام یک بعدی به مسئله نگاه نکردیم بلکه نگاه مان چند بعدی بود؛ مثل بحث تربیت، اشتغال، ازدواج، تحصیل، شهرسازی مربوط به 50 سال پیش شهرهای کشور که موجب این همه ترافیک و ... شده، امکانات شهری ناکافی، تغذیه و ... . حالا شما اصرار دارید صحبت ما یک بعدی بوده؛ حتماً بوده ما بی اطلاع ایم!

سوماً جالب این که دوستان طرفدار افزایش جمعیت بیشترین تاکیدشان روی افزایش جمعیت مسلمان است و دلیل شان برای افزایش همین است؛ { و خب احتمالاً این یعنی نگاه چند بعدی! } در حالی که الان شاهدیم بسیاری از جمعیت شیعه ی ایرانی حتی حجاب ساده ترین اصل اسلام و تشیع را قبول ندارند و به طور کلی آن را انکار می کنند؛ پس قبل از این که بگوییم جمعیت زیاد شود تا جمعیت جهان اسلام و تشیع زیاد شود بیاییم این جمعیت شیعه را اسلامی تربیت کنیم، فرهنگ سازی کنیم تا در همین تهران ما این قدر شیطان پرستی گسترش پیدا نکند، این قدر موسیقی های هوی متال زیاد نشود

ما نمی گوییم جمعیت برای همیشه کاهش داشته باشد بلکه می گوییم برای افزایش جمعیت اول باید زمینه ی آن در سطح کلان آماده شود، که خدا را شکر کشور ما هم از لحاظ دولتی و هم در سطح خصوصی در این زمینه واقعاً قوی عمل می کنند!!! فقط از آن جایی که من جرات ندارم در این رابطه از خودم حرفی بزنم به کلام دکتر حسابی بسنده می کنم که گفته اند در کشورهای جهان سوم او که می خواهد کشورش را بسازد خانه اش را ویران می کنند و او که می خواهد خانه اش را بسازد کشور را ویران می کند.

ما که همه داریم کشورمان را می سازیم!!!

در نهایت شما اگر طرفدار افزایش جمعیت هستید ایرادی بر آن وارد نیست فقط امیدوارم فرزندان خود را واقعاً اسلامی تربیت کنید، یک شیعه ی واقعی، از لحاظ امکانات رفاهی، تحصیلی، شغلی، ازدواج و دیگر موارد نیز بتوانید آنان را تامین نمایید. طوری که فردا نه خود ناراضی باشید نه فرزندان تان

سلام علیکم

sajedee;65536 نوشت:
اولاً این که هیچ یک از مشاوران نگفتند تک فرزندی. این که شما این جمله را از کجای صحبت جناب امیدوار پیدا کردید من را متعجب می کند!

من خیلی خیلی عذر می خوام نمی دانم چرا ولی اشتباه کردم خیال کردم ایشان گفته اند فقط یک بچه بازم به طور فجیه عذر می خوام قبلا خودم فهمیدم می خواستم ویرایشش کنم دیدم نمیشه
sajedee;65536 نوشت:

دوم این که طرفداران کاهش جمعیتی که در این تاپیک صحبت کردند من جمله خودم هیچ کدام یک بعدی به مسئله نگاه نکردیم بلکه نگاه مان چند بعدی بود؛ مثل بحث تربیت، اشتغال، ازدواج، تحصیل، شهرسازی مربوط به 50 سال پیش شهرهای کشور که موجب این همه ترافیک و ... شده، امکانات شهری ناکافی، تغذیه و ... . حالا شما اصرار دارید صحبت ما یک بعدی بوده؛ حتماً بوده ما بی اطلاع ایم!

مثل اینکه شما نظرات من رو به طور کامل مطالعه نفرمودید
اشتغال رو که دوستان به طور کامل توضیح داده اند
بقیه حرفهایتان هم که گفته اید الآن به خاطر رشد بی رویه و بدون فکر انجام شده اگه طبق قائده بود این شکلی نمی شد قبول ندارید
sajedee;65536 نوشت:

سوماً جالب این که دوستان طرفدار افزایش جمعیت بیشترین تاکیدشان روی افزایش جمعیت مسلمان است و دلیل شان برای افزایش همین است؛ { و خب احتمالاً این یعنی نگاه چند بعدی! } در حالی که الان شاهدیم بسیاری از جمعیت شیعه ی ایرانی حتی حجاب ساده ترین اصل اسلام و تشیع را قبول ندارند و به طور کلی آن را انکار می کنند؛ پس قبل از این که بگوییم جمعیت زیاد شود تا جمعیت جهان اسلام و تشیع زیاد شود بیاییم این جمعیت شیعه را اسلامی تربیت کنیم، فرهنگ سازی کنیم تا در همین تهران ما این قدر شیطان پرستی گسترش پیدا نکند، این قدر موسیقی های هوی متال زیاد نشود
ما نمی گوییم جمعیت برای همیشه کاهش داشته باشد بلکه می گوییم برای افزایش جمعیت اول باید زمینه ی آن در سطح کلان آماده شود، که خدا را شکر کشور ما هم از لحاظ دولتی و هم در سطح خصوصی در این زمینه واقعاً قوی عمل می کنند!!! فقط از آن جایی که من جرات ندارم در این رابطه از خودم حرفی بزنم به کلام دکتر حسابی بسنده می کنم که گفته اند در کشورهای جهان سوم او که می خواهد کشورش را بسازد خانه اش را ویران می کنند و او که می خواهد خانه اش را بسازد کشور را ویران می کند.

ما که همه داریم کشورمان را می سازیم!!!

در نهایت شما اگر طرفدار افزایش جمعیت هستید ایرادی بر آن وارد نیست فقط امیدوارم فرزندان خود را واقعاً اسلامی تربیت کنید، یک شیعه ی واقعی، از لحاظ امکانات رفاهی، تحصیلی، شغلی، ازدواج و دیگر موارد نیز بتوانید آنان را تامین نمایید. طوری که فردا نه خود ناراضی باشید نه فرزندان تان


اولا سوماٌتان مثل دوماٌنتان است فقط مثالی برای آن زدید که خلط مبحث است چرا؟؟ چون شما کل بحث رو می خواهید با یک مثال باطل که مصداق حساب نمی شود رد کنید
دوما این مسائلی رو که گفتید رو که خودم هم نوشته بودم گفتم باید زمینه سازی شود و در حال حاضر سه فرزند کافی است شما مثل اینکه دقت نمی فرمایید ولی گفته ام مسئولین باید به فکر باشند که جمعیتمان رو به حدی برسانیم که بعدا دچار مشکلاتی که قبلا عرض کردم نشویم پس دیدید من یک بعدی نگاه نکرده ام مشکل این بوده که شما نظر مرا به دقت نخواندید
با تشکر از نقدتان:Gol:

والسلام علینا و علی عبادالله الصالحین

sajedee;65536 نوشت:
اولاً این که هیچ یک از مشاوران نگفتند تک فرزندی. این که شما این جمله را از کجای صحبت جناب امیدوار پیدا کردید من را متعجب می کند!

بله كارشناس سايت مستقيم نگفتن يك فرزند ولي وقتي گفته ميشه[="darkred"] دو فرزند كافي كافي كافيه[/] فكر ميكنيد معناش چيه؟! اين جمله به اين معنا نيست كه ابتدا يه فرزند خوبه و در صورت تمايل به فرزند بيشتر ديگه دو فرزند كافيه ؟!!

در رابطه با تربيت هم همونطور كه گفتم اول آمار بگيريد ببينيد اون چيزي كه باعث عدم تربيت مناسب فرزندان شده زياد بودن تعداد فرزنده يا فقر فرهنگي خونواده؟!خونواده اي كه فقر فرهنگي دارن يه بچرو هم طوري تربيت ميكنن كه به قول شما ميره تو گروه شيطان پرستي و خونواده اي كه ميدونن فرزندشون رو چطوري تربيت كنن چند تا فرزندم به خوبي تربيت ميكنن.

خوبه لااقل اگه تحقيقي انجام بشه ديده ميشه كه همين مساله شيطان پرستي و گريز از دين و .. تو كجاي تهران بيشتره بين خونواده هاي بالا شهري و كم جمعيت و با فرزندان كم يا ......

سلام....
دوستان دلسوز عزیز نظرات خوبی دادن....اینکه باید کم کم پیش رفت و زیر ساختهای افزایش جمعیت را قبل از سراسیبی پیدا کردن این موضوع درست کرد....
اما باید این را مد نظر داشته باشیم....
حرکت هر جامعه به سمت جلو باید هماهنگ و قابل کنترل باشد....
هر فرزندی که بدنیا می آید مخارج زیادی را به دولت و خانواده تحمیل میکند که باید به آن اطلاع کافی داشته باشیم و روی آن برنامه ریزی کنیم....
ما باید بدانیم بیش از نیمی از جامعه جوان هستند....
و همه ازدواج کرده یا در حال ازدواج کردن....
پس کوچکترین اشتباهی به امنیت و اقتصاد و کلیه امور جامعه صدمه میزند....
بین جوانان تک فرزندی در اویل زندگی مد شده و در وسط زندگی یکی دیگر.....
خوب تا حدودی حق دارند...
اگر کار کارشناسی شده است افزایش جمعیت حرفی نیست...اما اگر نه اشتباه بزرگیست.....
اما 2 فرزند یا نهایتا 3 کافی است....در این وضعیت...به نظر من...
یا علی...

موضوع قفل شده است