به نظرتون منافق چه شکلیه؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به نظرتون منافق چه شکلیه؟

سلام

درسته که سناخت منافق سخته اما محال که نیست هست؟
به نظرتون نباید کمی توجه و علممون رو بیشتر کنیم تا جلوی ورود منافقین به بدنه نظام رو بگیریم؟

یادمون باشه امام خمینی ره بارها فرمودند نگذارید این انقلاب به دست نااهلان بیفتد

به فرموده امام علی علیه االسلام منافق حرف هایی زیبا و عملی زشت دارد
پس شناختش غیر ممکن نیستبا نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

زینبیون;831381 نوشت:
سلام

درسته که سناخت منافق سخته اما محال که نیست هست؟
به نظرتون نباید کمی توجه و علممون رو بیشتر کنیم تا جلوی ورود منافقین به بدنه نظام رو بگیریم؟

یادمون باشه امام خمینی ره بارها فرمودند نگذارید این انقلاب به دست نااهلان بیفتد

به فرموده امام علی علیه االسلام منافق حرف هایی زیبا و عملی زشت دارد
پس شناختش غیر ممکن نیست


سلام وعرض ادب
تعریف منافق مشخص است. کسی که در زبان چیزی می گوید. ودر دل چیز دیگری دارد. در زبان اظهار اسلام می کند. ولی در دل اعتقادی به آن ندارد.
وچون به زبان اظهار اسلام می کند. شناختنش سخت است. ولی اینطور نیست که قابل شناخت نباشد. ودر احادیث ما برای منافقان صافتی ذکر شده است. مثلا در سوره منافقون می خوانیم.
[=Noor_Nazli] وَ إِذا رَأَيْتَهُمْ تُعْجِبُكَ أَجْسامُهُمْ‏ وَ إِنْ يَقُولُوا تَسْمَعْ لِقَوْلِهِمْ كَأَنَّهُمْ خُشُبٌ مُسَنَّدَةٌ يَحْسَبُونَ كُلَّ صَيْحَةٍ عَلَيْهِمْ هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ قاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ(منافقون/4)

[=Noor_Nazli]و چون آنان را ببينى، هيكلهايشان تو را به تعجّب وامى‏ دارد، و چون سخن گويند به گفتارشان گوش فرا مى ‏دهى گويى آنان شمعك ‏هايى پشت بر ديوارند [كه پوك شده و درخور اعتماد نيستند]: هر فريادى را به زيان خويش مى‏ پندارند. خودشان دشمنند؛ از آنان بپرهيز؛ خدا بكشدشان؛ تا كجا [از حقيقت‏] انحراف يافته‏ اند.[=Noor_Nazli]
منافقان ظاهر وکلامی فریبنده دارند. ولی خیری ندارند. وباید از فریب آنها خود را در امان داشت.
وطبق آیه دوم همین سوره مبارکه منافقان ایمان را سپری برای حفظ خود قرارداده اند. تا در قالب آن نیات شوم خود را پیاده کنند.
بهترین راه شناخت منافق ولایت است. چرا که رسول خدا(ص) به امیرالمومنین علیه السلام فرمود: لا یحبک إلّا مومن ولا یبغضک إلا منافق، یا علی تو را دوست نمی دارد مگر مومن ودشمن نمی دارد الا منافق.
ودر حدیثی رسول بزرگوار اسلام می فرماید:
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ لَا يَتِمُّ الْإِيمَانُ إِلَّا بِمَحَبَّتِنَا أَهْلَ الْبَيْتِ وَ إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى عَهِدَ إِلَيَّ أَنَّهُ لَا يُحِبُّنَا أَهْلَ الْبَيْتِ إِلَّا مُؤْمِنٌ تَقِيٌّ وَ لَا يُبْغِضُنَا إِلَّا مُنَافِقٌ‏ شَقِيٌّ فَطُوبَى لِمَنْ تَمَسَّكَ بِي وَ بِالْأَئِمَّةِ الْأَطْهَارِ مِنْ ذُرِّيَّتِي فَقِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَكَمِ الْأَئِمَّةُ بَعْدَكَ قَالَ عَدَدَ نُقَبَاءِ بَنِي إِسْرَائِيلَ(کفایة الأثر، ص110)
طبق ان فرمایش لازمه ایمان محبت اهل بیت(ع) است. ومومنان هستند که اهل بیت را دوست دارند. ومنافق آنها را دشمن می دارد...
در عصر ما هم ولایت فقیه که نیابت عام از امام غائب است. می تواند معیار مهمی باشد. چرا که ولی فقیه پاسبان نظام از انحراف است. وکسی که جلوی او می ایستد. وطبق منویات او حرکت نمی کند. وبه کسانی کمک می کند که در تلاش برای نابودی ولایت اهل بیت(ع) وآثار حب آنها هستند.
کسی که در روز عاشورا کف وصوت می زند. نمی شود به او مومن گفت. چرا که طبق نص زیارت عاشورا آل امیه ومروان بودند که در روز عاشورا شادی می کردند. پس کسی که در روز عزاء اهل بیت(ع) شادی کند. ودیگری هم آنها را خداجو بداند. نمی تواند مومن باشد. وابراز انزجار از چنین افرادی لازم است.
بنابراین بهترین معیار برای شناخت منافق ولایت ومحبت اهل بیت(ع) می باشد. که کسی که نداشته باشد. منافق است. واین منافق هم با تمام زرنگی در جایی باطن خبیث خودر ا نشان خواهد داد. واین نشان دادن می تواند صوت زدن در روز عاشورا باشد. یا مخالفت با برپایی عزاء اهل بیت(ع)، ومقابله با نشر ارزشها وفضایل اهل بیت(ع) وغیره.

درود
راستش شناخت و قضاوت هیچ فردی چه درستکار و چه گناهکار از روی چهره در دوره ی کنونی بسیار سخته و تا جایی نادرست و بی انصافی.کلا از روی چهره قضاوت کردن نا شدنیه..
منافق هم همینطور ...راستش اون منافق هایی که من دیدم در تلویزیون چهره موجه داشتن پس از چهره نمیشود شناخت.
به نظر من راه درست به کار بردن عقل هستش...در ارتباط با هر شخصی اگه همه جوانب رو بسنجیم شناخت باطن اسان میشه.
بجای چهره و شکل به نظرم رفتار و نیت بهتر میتونه کسی رو نشون بده...و بهترینش هم موقع سختی و بلا و مشکل و تنگا هستش هر فردی چه مومن و چه کافر در این موقعیت های سخت قرار بگیره خود واقعیش نمایان میشه.

این دوگانگی که در منافق هست در زمان ما اینگونه است که در عرصه سخن ، دم از ولایت فقیه و پیروی از رهبر می زند ، اما در عمل خارج از مسیری که این رهنمودها ترسیم می کنند حرکت می کند.

البته این ، با منافق حربی که دست به اسلحه می برد تفاوت دارد.

منافق را نمی شناسید؟ الی ما شاء الله چیزی که اکنون زیاد است در عرصه سیاست ، منافق است.

سلام ...
امیدوارم که خوب و خوش و سلامت باشین ...

منافق تعبیر کسانی هست که ظاهر رو ارزش میپندارند ... در صورتیکه در دنیای عمل گرایی و شفافیت مباحثی مانند نفاق یوجود نمیاد .

مثلا در درون کشور ما کسی میتونه ...
ریش بزاره ... یا چادر سرش کنه ...
پیشونیش رو با مهر بسوزونه .... یا اینگه فرم بخصوصی حرف بزنه
در درون دستش تسبیح بگیره و دایم در حال ذکر گفتن باشه ...
به قول حافظ صورت ارغوانی کنه و زهد بفروشه ...
و در درون باطن به دنبال کسب منافع خودش باشه .

ولی چنین مسائلی در درون سایر کشورها وجود نداره .
مثلا وقتی شما دارین در کشوری مانند آمریکا یا انگلیس استخدام میشین کارفرما اجازه نداره از شما بخواد که در مورد دینتون صحبت کنین . این گزینه در فرم اشتغال اختیاری هست . چون کسی که برای استخدام مراجعه میکنه میتونه شرکت مذکور رو به خاطر این مساله سو کنه .

در درون دنیا اون چیزی که مهم هست این هست که همه باید در چهارچوبی که وظیفه دارند دقیق و شفاف و مسئولیت پذیر باشند . و در چهار چوب قانون پاسخگو .

اون چیزی که در کشور ما باعث بوجود اومدن منافق میشه این هستش که مثلا میخوان مدیر برای فلان قسمت انتخاب کنن ....

میبینن که کدومشون ریش میزاره
کدومشون نماز جمعه میره
کدومشون چهره ارغوانی کرده

و میخوان به این چیزها اطمینان کنند و کار رو بسپارن دستش ...

و بحثی از شفافیت و مسیولیت پذیری و دقت نیست .

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

کریم;877537 نوشت:
در عصر ما هم ولایت فقیه که نیابت عام از امام غائب است. می تواند معیار مهمی باشد. چرا که ولی فقیه پاسبان نظام از انحراف است.

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم

استاد گرامی چگونه ولایت فقیه می تواند معیار باشد؟(معیار قطعی و محکم که هرکس مخالفشان حرف زد دشمن و هرکس موافق بود دوست است؟)
آیا شخصی که در این جایگاه قرار می گیرید معصوم است که خطا نکند و مخالف نداشته باشد؟(که اگر مخالف باشد به جهت ملکه عصمت باطل بودن مخالف ثابت شود)

مگر در اصول تحقیق و یقین فرد لازم نیست؟
حال فردی امام(عج) را ولایتش را قبول کند اما ولایت فقیه رو به شکل مطلق نپذیرد آیا مخالف است یا موافق؟

(دوستان این یک بحث اعنقادی است و تا پایان بحث صبر کنید و اصول این مباحث را رعایت کنید با تشکر).[/]

یاقوت احمر;877737 نوشت:
منافق را نمی شناسید؟ الی ما شاء الله چیزی که اکنون زیاد است در عرصه سیاست ، منافق است.

سلام
بنده هم با این سخن موافق هستم. ما منافق یعنی کسی که در زبان دم از ولایت می زند. ودر عمل صددرصد خلاف آن عمل می کند. زیاد داریم. ویکی از عوامل اصلی مشکلات ما وگرفتاری ودر برخی حوزه ها عقب ماندگی ما همین نفوذ منافقان در بدنه کشور ومراکز حساس می باشد.
وباید نیروهای ارزشی ما تلاش مضاعف داشته باشند. تا صحنه خالی از آنها نباشد. وآدمهای کاربلد ومتعهد در راس امور باشند.
البته وقتی منافق هم گفته می شود.همیشه مراد مجاهدان خلق نیستند. نفاق هم برای خود مراتبی دارد. مثلا رسول خدا(ص) می فرماید: مازاد خشوع الجسد علی ما في القلب فهو عندنا نفاق، مادامی خشوع بدن بیشتر از آنچیزی باشد که در قلب است. این در نزد ما نفاق می باشد.(وسائل الشیعه، ج1، ص66)
این نوع نفاق در اکثر ما وجود دارد. چون باطن وایمان قلبی ما آنقدر نیست که در ظاهر نشان می دهیم. ویا ابراز می کنیم. ولی این نوع نفاق اونی نیست. که در آیت قرآن مثل سوره منافقان آمده است. بلکه مربوط به درجات ایمان می باشد. وبا توجه به معنای لغوی نفاق است.
اما منافق مصطلح همانهایی هستند که از کفار بدتر هستند. با اینکه هیچ ایمانی به دین وخدا ندارند. ولی خود را مومن نشان می دهند.

رستگاران;877763 نوشت:
استاد گرامی چگونه ولایت فقیه می تواند معیار باشد؟(معیار قطعی و محکم که هرکس مخالفشان حرف زد دشمن و هرکس موافق بود دوست است؟)
آیا شخصی که در این جایگاه قرار می گیرید معصوم است که خطا نکند و مخالف نداشته باشد؟(که اگر مخالف باشد به جهت ملکه عصمت باطل بودن مخالف ثابت شود)

البته آنچیزی که معیار است. ولایت اهل بیت علیهم السلام می باشد. در مورد ولایت فقیه بنده نگفتم که معیار مطلق است. واگر دقت می کردید. عرض کردم می تواند معیار مهمی باشد. چرا؟
یکی از نظر علمی اصلا ولایت مطلقه فقیه را قبول ندارد. ما هیچوقت نمی توانیم چنین کسی را متهم به نفاق کنیم. چون از اول نظرش را مشخص کرده است. وچنین افرادی هم وجود دارند. اما وقتی کسی با پذیرش وادعای پایبندی به ولایت فقیه در راس برخی امور قرار می گیرد. ودائما در زبان دم از ولایت می زند. ولی در عمل خلاف مشی ولی فقیه عمل می کند. اگر اسم این کار نفاق نیست. پس چیست؟
کسی که در زبان ادعا دارد ولی فقیه نایب عام امام معصوم می باشد. ولی در عمل خلاف مسیر وریل گذاری ایشان حرکت می کند. این نفاق است.
موضوع قفل شده است