جمع بندی بهترین روش برای ختم قرآن کدام است؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بهترین روش برای ختم قرآن کدام است؟

بنام خدا
با سلام

میخواستم بدونم خواندن قران برای ختم کردن قران باید به چه صورت باشد؟؟؟
بنده اگر بخواهم قران را با معنی و تفکر بخوانم چند ماه و شاید بیشتر از یک سال طول میکشد و به این زودی ها قران را تمام نمیکنم
البته این روش خیلی در روحیه من اثر میگذارد
اما اگر بخواهم فقط خود متن عربی قران را بخوانم خب خیلی زودتر ختم میشود
حالا کدام روش برای ختم کردن بهتر است ؟؟
و اینکه آیا اگر فقط متن عربی را بخوانم هیچ اثری ندارد و حتی برای نیتهایی هم که دارم اثری ندارد؟
با تشکر

برچسب: 

[=arial]

با نام الله


[=arial]


[=arial] کارشناس بحث: استاد میقات

با سلام و درود

در قرآن به ما توصیه شده که هر برایتان مقدور است قرآن بخوانید: «فَاقْرَؤُا ما تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآن» (1)

روشن است که مراد از خواندن قرآن هم قرائت متن قرآن است، لذا این که برخی می گویند ما فقط ترجمه را می خوانیم، باید گفت این خواندن و قرائت قرآن محسوب نمی شود، و اگر چه آن هم ثواب دارد ولی ثواب قرائت قرآن را ندارد.

لذا قرائت قرآن یعنی خواندن از روی متن عربی قرآن.

از طرفی می دانیم قرآن کتاب راهنما و بیان معیارها و ارزشها است لذا برای صرف روخوانی نیست، بلکه وقتی انسان می تواند از تعالیم و معیارهای قرآن بهره مند شود که در کلام الهی تدبر و دقت نموده باشد تا به مراد و پیام آیات، پی ببرد. با تدبر در قرآن است که دلها روشن و بیدار می شود:

«أَ فَلا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلى‏ قُلُوبٍ أَقْفالُها»؛ آيا آنها در قرآن تدبّر نمى‏ كنند، يا بر دلهايشان قفل نهاده شده است؟ (2)

از سیره معصومین معلوم است كه در قرائت آیات قرآن می بایست كاملا به معنای آن توجه داشت. در حالات امام رضا علیه السلام آمده كه ایشان در زمان خواندن قرآن وقتی به آیات بهشت یا جهنم می رسیدند، گریه كرده و از خداوند متعال بهشت را طلب كرده، و ازجهنم و آتش آن به خدا پناه می بردند. (3)

در ذیل آیه شریفه «وَ رَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتيلا» (4) از حضرت علی علیه السلام چنین نقل شده: «بیّنه تبیانا، و لا تهذّه هذّ الشعر، و لاتنثره نثر الرمل، و لكن أفزعوا به قلوبكم القاسیة، ولایكن هم أحدكم آخر السورة»؛ یعنی قرآن را آرام و شمرده بخوانید، و آن را مانند شعر كه سریع و پشت سر هم است، و یا مانند ریگهای پراكنده شده نخوانید، بلكه با آرامش و طمأنینه بخوانید به گونه ای كه دلهای سخت شما را بلرزاند، و هم چنین موقع قرآن خواندن سعی شما بر این نباشد كه فقط سوره را به اتمام برسانید.(5)

در مورد نحوه تلاوت قرآن و شروع و پایان آن این گونه آمده كه راوی می گوید: از امام زین العابدین علیه السلام پرسیدم چه عملی از همه افضل است؟ فرمودند: «الحال المرتحل. قلت و ما الحال المرتحل؟ قال فتح القرآن و ختمه كلما حل فی أوله إرتحل فی آخره»(6)

و در روایت دیگری از رسول اكرم صلی الله علیه وآله آمده: «الحال المرتحل أی الفاتح الخاتم...» (7)

در این دو روایت بهترین شیوه تلاوت را این گونه بیان فرموده اند كه از ابتدای قرآن شروع كرده و تا هر مقدار كه خواند، در مرتبه بعد از ادامه آن و جایی كه ختم كرده، شروع به خواندن كند، و همین طور ادامه دهد تا كل قرآن را تلاوت نماید.

بنابر این:

بهترین روش قرآن خواندن، قرائت متن قرآن همراه با تدبر در کلام الهی است. این روش اگر چه زمان بیشتری می برد، ولی اولا عجله ای در کار نیست، در ثانی فواید و آثار بسیار زیادتری دارد.

______________

  1. مزمل، 20.
  2. محمد، 24.
  3. بحارالأنوار، علامه مجلسی، تحقيق: ميانجی و بهبودی، مؤسسة الوفاء، چاپ دوم، 1403 ق، ج 89، ص210.
  4. مزمل، 4.
  5. كافی، کلینی، تحقيق: غفاری، دارالكتب الإسلاميه، چاپ چهارم، 1365 ش ، ج 2، ص 614.
  6. بحارالانوار، ج89، ص204.
  7. بحارالانوار، ج 89،ص 205.

بنام خدا
با سلام

بسیار سپاسگذارم

موضوع قفل شده است