جمع بندی برخورد ائمه (ع) با محبین حیوان نما چگونه بود؟

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برخورد ائمه (ع) با محبین حیوان نما چگونه بود؟

[="Tahoma"][="DarkGreen"]با سلام .

برخورد و سیره ایمه با محبینی که خود را به مقام حیوان نازل میکردند تا حب خود را به امام نشان دهند چه بود؟؟؟

همین الان شاهدش هستیم که برخی خود را سگ و انواع اقسام حیوانات اهل بیت حساب میکنند.[/][/]

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد محراب

[=arial]

BABY;665050 نوشت:
برخورد و سیره ایمه با محبینی که خود را به مقام حیوان نازل میکردند تا حب خود را به امام نشان دهند چه بود؟؟؟
همین الان شاهدش هستیم که برخی خود را سگ و انواع اقسام حیوانات اهل بیت حساب میکنند.

با سلام
عرض ادب و احترام
شاید در زمان ائمه (ع) این گونه عزاداری شور زدن و لباس در اوردن و الفاظ رکیک به خود دادن سابقه نداشته باشد و این نوع عزاداری افراطی که مورد اعتراض علمای دین هم واقع شده است برای زمان حاضر است و لذاست که به چند نکته توجه نماییم (که البته در مورد تاریخ این نوع عزاداری با این وضع اساتید تاریخ باید پاسخ بفرمایند)

1-اسلام عزیز همه ی انسان ها و مخصوصا مسلمانان و مؤمنان را مورد اکرام و احترام قرار داده و برای آنان مقام و ارزش والایی قائل شده است.
[=arial]خداوند در توصیف انسان و بیان شرایط خلقت او می فرماید: «همانا انسان را در بهترین صورت و نظام آفریدیم » (1). و نیز فرمود: «ما بنی آدم را تکریم کردیم»(2)

[=arial]پس انسان موجودی است که خداوند او را در بهترین وضع خلق کرده و از نظر خالق خود، دارای ارزش احترام و کرامت بالایی است. در این میان مؤمنین و کسانی که در دنیا در مقابل دستورات الهی فروتنی دارند از جایگاه والاتر و ارزشی برتر از دیگران برخوردارند، به طوری که در آیات و روایات دستورات اکیدی به آنان داده شده که در حفظ جایگاه خود و دیگران تلاش داشته باشند (3)
[=arial]تا جایی که بیان شده است: ارزش و احترام مؤمن از ارزش کعبه بالاتر است(4)
[=arial]
[=arial]قرآن کریم تاکید دارد که: مؤمنین هرگز همدیگر را مسخره نکنند، اسم و لقب بد بر همدیگر قرار ندهند ، ظن بد به برادر مسلمان شان نداشته باشند، عیوب مردم را تجسس نکنند و غیبت یکدیگر را ننمایند.(5) زیرا اسم و لقب بد دادن، مسخره کردن، تجسس در امور شخصی دیگران و سوء ظن به مردم موجب از بین رفتن عزت و ارزش انسان ها و مؤمنین می شود.
[=arial]همانطور که خداوند راضی نیست مؤمنان همدیگر را مسخره کرده و یکدیگر را به اسماء زشت صدا بزنند مسلماً اگر کسی اسم و لقب زشتی بر خود بگذارد و از این طریق موجبات مسخره شدن خود را فراهم آورد عملش پسندیده نیست(6)

[=arial]بنا بر این از نظر مکتب انسان ساز اسلام جایز نیست اشخاص همدیگر را به نامهای زشت صدا بزنند و یا شخصی اسماء زشت را برخود بگذارد.
این قانون و قاعده کلی در عزاداری ها هم صدق می کند. یعنی انسان به عنوان ابراز ارادت به ائمه معصومین (ع) هم نباید چنین عملی را انجام دهد، چرا که چنین کارهایی با روح تعالیم ائمه معصومین (ع) و در درجه اول با تعالیم قرآنی منافات دارد.


[=arial]پی نوشت:
1- تین ، 4.
2-اسراء ، 70.
3- نور ،12 و حجرات، 11و 12؛ وسائل الشیعه، ج 11، ابواب امر به معروف و نهی از منکر، روایات اکرام مؤمن .
4- مستدرک‏الوسائل ج 9، ص 343، حدیث 9.
5- حجرات، 11 تا 14.
6- ترجمه المیزان، ج 18، ص 481.

[=arial]با سلام
عرض ادب و احترام

[=arial]در سیره ائمه معصومین (ع) بسیار دیده شده است که آنان از کارهای ذلیلانه ای که بعضی از افراد نا آگاه به عنوان احترام به آنان انجام می دادند، بشدت نهی می فرمودند.

به این برخورد امام علی(ع) دقت نمایید
ایشان هنگامى كه به شام مى‏رفت، دهقانان شهر انبار به ديدارش آمدند. از اسبها پياده شدند و پيشاپيش او دويدند. پرسيد:
اين چه كار است كه مى‏كنيد؟
گفتند كه اين عادت ماست در بزرگداشت فرمانروايانمان.
امام (ع) فرمود: اين كارى است كه اميرانتان از آن سود نبردند و شما خود را در زندگى خود به مشقت مى‏افكنيد و در آخرت به بدبختى گرفتار مى‏آييد. چه زيانبار است مشقتى كه در پى آن عذاب باشد و چه سودمند است آسودگى همراه با ايمنى از عذاب خدا.(1)

وقتی پیامبر (ص) یا ائمه (ع) اجازه نمی دادند حتی کسی در مقابل آنها گردن خم کند و خود را در این حد ذلیل کند، قطعا اجازه نخواهند داد یک فرد مؤمن به عنوان احترام به آنان نام سگ یا حیوان دیگری را بر خود بگذارد.

[=arial]ما هرگز در تاریخ زندگی پیامبر (ص) یا ائمه (ع) به موردی بر خورد نکرده ایم که مسلمانان صدر اسلام و یاران با وفای این بزرگواران یا علمای بزرگواری همچون آیت ا...بروجردی ره ،امام خمینی ره و.... مرتکب چنین اعمالی شده باشند.

از طرفی وهن شیعه موجب وهن امامان و رهبران آنان می شود و از آن نهی شده است. امام جعفر صادق (ع) فرمود: همواره موجب زینت ما باشید و موجب سر شکستگی و ذلت ما نشوید. (2)

[=arial]پس بهتر است که همه ی ابراز ارادت ها در راستای تعالیم ائمه معصومین (ع) باشد تا هر چه بیشتر موجبات خشنودی آنان را فراهم کند. و از به کار بردن الفاظی که موجب وهن افراد و عزاداری ها و مذهب می شود جلوگیری کرد.

پی نوشت:

[=arial]1- نهج البلاغة، کلمات قصار، شماره 37.

[=arial]2-الکافی، ج 2، ص 77، ح 9.

[=arial]


[=arial]

[=arial]

[=arial]باز سلام
نظر مقام معظم رهبری در مورد به کار بردن چنین الفاظ رکیکی در عزاداری ها

نظر حضرت آقا در مورد الفاظی که در عزاداری‌ها و نوحه‌ها استفاده میشود و در شان یک مسلمان و حتی انسان نیست و نسبت دادن یکسری الفاظ رکیک به خود چه حکمی دارد؟

کلا در عزاداری آن نزاکت و سنگینی و وزانت عزاداری باید حفظ شود. در پاسخ یکی از سوال‌ها ما اشاره کردیم که هم باید از مطالبی که حرام است - مثل کذب مثل غلو نسبت به ائمه اطهار علیهم‌السلام - پرهیز شود و هم باید از مطالبی که دون شان یک مسلمان است، پرهیز شود.
اصلا اسلام پیروان خودش را وزین ، سنگین و باوقار می‌پسندد.

شما نگاه کنید از جمله لباس‌های حرام، لباس شهرت است و لباس شهرت یعنی لباس سبک، لباسی که در شان یک مسلمان نیست، لباسی که از نظر رنگ، دوخت یا کیفیت پوشیدن یا حتی اندراس به گونه‌ای است که اگر طرف بپوشد در جامعه انگشت‌نما می‌شود، این در شان یک مسلمان نیست.

لذا در تعابیری که خوانده می‌شود در نوحه‌ها ولو حالا در مقام اظهار ارادت به معصومین علیهم‌السلام یا به اباعبدالله علیه‌السلام باشد، اما در شان یک مومن نیست چنین الفاظی به کار ببرد، و در عزاداری از آن پرهیز شود

http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=27988#110

[="Tahoma"][="DarkGreen"]ایا میتوان انها را جز دسته غالیان حساب کرد؟؟؟ ( نیو غالیان )
نسل جدیدی از غالیانی که بجای بالا بردن ایمه تا مقام خدا( برخی ایمه را خدا میدانستند و انها را هم رده خدا حساب میکردند) خود را پایینترین حد ممکن میبرند .

اگر جواب شما اری است که برخورد ایمه با غالیان ان زمان را ذکر کنید که برای ما راهنمای برخورد با غالیان امروزی میشود.
اگر هم خیر که فبها.

...........

استفتا از دفتر ایه الله وحید خراسانی را هم اعلام کنید.

[SPOILER]اگر بحث به انحراف کشیده نمیشود استفتا از دفتر ایه الله شیرازی را هم اعلام کنید زیرا این دسته افراد اعلام میکنند مرجعشان این کار را نهی نکرده است که اگر صحت نداشته باشد انها دارند پشت سر ایه الله شیرازی قایم میشوند و او را هم بدنام میکنند.[/SPOILER][/]

دین ما بیشترش خرافاته
کلا شیعه وسنی عاشق هستند ومعرفت دینی ندارند مسلمان نیستندرجوع کنید به تشیع علوی وسنی عثمانی دکترشریعتی
وقتی روحانی شیعه وسنی یک سری بنیادگرای عقل گریز توقع بیشترازاین نیست
شیعه میشه بهایی
سنی وهابی

[=arial]

BABY;665898 نوشت:
ایا میتوان انها را جز دسته غالیان حساب کرد؟؟؟ ( نیو غالیان )
نسل جدیدی از غالیانی که بجای بالا بردن ایمه تا مقام خدا( برخی ایمه را خدا میدانستند و انها را هم رده خدا حساب میکردند) خود را پایینترین حد ممکن میبرند .

با سلام
عرض ادب واحترام

[=arial]پس از درگذشت پيامبر گرامى(ص) گروههايى درباره آن حضرت و پيشوايان معصوم، از مرز حق تجاوز كرده و مقاماتى را براى آنان قائل شدند كه از آن خداست، از اين جهت آنان «غالى» يا «غاليان» ناميده شدند كه از مرز حق تجاوز كردند.


[=arial] [=arial]شيخ مفيد مي‌گويد: غاليان گروههايى هستند كه به اسلام تظاهر نموده ولى براى امير مؤمنان و پيشوايان از فرزندان او، الوهيت و نبوت ثابت نموده اند، و آنان را با صفاتى معرفى كرده اند كه مرز حقيقت فراتر است(1)

علامه مجلسى مي‌گويد: «غلو» درباره پيامبر و پيشوايان اين است كه آنها را خدا بناميم يا در عبادت و پرستش شريك خدا بينگاريم، و يا آفرينش و روزى را از آن آنها بدانيم، و يا معتقد شويم خدا در آنها حلول كرده است و يا بگوييم آنان بدون الهام از جانب خدا از غيب آگاهند و يا امامان را پيامبر بينديشيم يا تصور كنيم كه شناخت و معرفت آنان، ما را از هر نوع عبادت خدا بى نياز مي‌سازد و تكاليف را از ما برمي‌دارد(2)


[=arial] [=arial]امير مؤمنان و فرزندان پاك او پيوسته از غاليان دورى جسته و بر آنها لعنت فرستاده اند ما در اينجا به نقل يك حديث بسنده مي‌كنيم امام صادق(ع) به پيروانش چنين دستور مي‌دهد: «اِحذَروا عَلى شبابِكُمُ الغلاةَ لا يُفْسِدُوهُمْ فإنّ الغُلاة شَرُّ خَلْقِ الله يُصَغَّرون عظمةَ الله وَ يدّعونَ الربوبيّة لعباد الله(3)»
بر جوانان خود از غاليان بترسيد مبادا باورهاى دينى آنها را فاسد سازند حقا كه غاليان بدترين مردمند، كوشش مي‌كنند از عظمت خدا بكاهند و براى بندگان خدا ربوبيت ثابت كنند.

پی نوشت:
1-تصحيح الاعتقاد، ص 109.
2-بحار الانوار، ج 25، ص 346.
[=arial] [=arial] 3-بحار الانوار، ج 5، ص 265.

[=arial]

[=arial]

[=arial]

BABY;665898 نوشت:
اگر جواب شما اری است که برخورد ایمه با غالیان ان زمان را ذکر کنید که برای ما راهنمای برخورد با غالیان امروزی میشود.
اگر هم خیر که فبها.

با سلام
همان طور که گذشت غالیان کسانی هستند که جایگا الوهیت برای ائمه قایل اند
کسانی که در هیئت ها به چنین اعمالی هرچند زشت و دون شان مجالس اهل بیت و عزاداری مرتکب می شوند ولی جایگاهی این چنینی برای ائمه قایل نیستند مگر این که ثابت شود که واقعا چنین نظر و دیدگاهی دارند

که در این صورت بحث جداگانه است

BABY;665898 نوشت:
اگر بحث به انحراف کشیده نمیشود استفتا از دفتر ایه الله شیرازی را هم اعلام کنید زیرا این دسته افراد اعلام میکنند مرجعشان این کار را نهی نکرده است که اگر صحت نداشته باشد انها دارند پشت سر ایه الله شیرازی قایم میشوند و او را هم بدنام میکنند.

بیان نظر فقهی مراجعه بر عهده کارشناسان فقهی می باشد که بنده از ایشان می خواهم که بیان نمایند

ولی نکته ای که اینجا باید بدان توجه نمایید

این که افرادی که در هیئتها به چنین اعمالی دست می زنند و مرجع خود را آیت الله شیرازی معرفی می کنند از تشابه اسمی یا نمی دانند و یا تعمدا سوء استفاده می نمایند
آیت الله مکارم شیرازی مرجع عالی قدر شیعه مخالفت خود را با چنین اعمالی بارها اعلام کرده اند

ولی این شیرازی سید صادق شیرازی است همان که شبکه های ماهواره ای طرفدار ایشان از لندن پخش می شود و قایل به تقریب بین شیعیان و اهل سنت نیستند و به اعمالی افراطی دست می زنند و علیه مقدسات اهل سنت سخنرانی می کنند
و مراسمات قمه زنی و سینه زنی لخت و روی اتش راه رفتن و .....را ترویج می نمایند

و لذاست که بین ایت الله مکارم شیرازی و طرفدارن این سیدصادق شیرازی فرق باید قایل شد

[=arial]

مردعشق;665950 نوشت:
دین ما بیشترش خرافاته

با سلام
عرض ادب و احترام
بزرگوار چرا دین خرافه خود را به همه نسبت می دهید؟؟؟
دین اسلامی که شما برای خود انتخاب کرده اید شاید سرشار از خرافه باشد و به بهائیت ختم شود و یا وهابیت
ولی دین اسلام عزیز که در برگیرنده مبانی وحیانی و عقلاین است نه خرافی است و به بهائیت ختم می شود و نه به وهابیت

این که عده ای جاهل و یا معاند به خاطرهواهای نفسانی و برای انحراف در دین اسلام فرق انحرافی درست می کنند و اسلام کاریکاتوری تحویل جامعه می دهند که ترکیبی از درست و نادرست است باعث نمی شود که شما این گونه به مبانی دینی بتازید

ما منکر وجود برخی علمای وابسته و جاهل و تابع هواهای نفسانی و ......در دین اسلام نیستیم همان هایی که فتوا به جهاد نکاح داده و یا فتوا به قتل مسلمان می دهند و یا عزاداری های انحرافی را ترویج می کنند و.............

ولی این دلیل نمی شود که شما علمای اسلام را زیر سوال ببرید


مردعشق;665950 نوشت:
وقتی روحانی شیعه وسنی یک سری بنیادگرای عقل گریز توقع بیشترازاین نیست

این جملات عمق جهالت شما نسبت به معرفت های دینی را نشان می دهد
اولا که بین علمای شیعه و اهل سنت تفاوت است
ثانیا منظور از بنیادگرایی در دین چیست ؟؟
انسان چقدر باید نسبت به مبانی دینی اسلام عزیز جاهل باشد که به علمای شیعه که یکی از منابع اجتهادی ایشان عقل است تهمت عقل گریز بزند
علمایی که فقط در احکام شرعی نظرات خودشان رابیان می کنند و مسلمین مقلد ایشان هستند و اصول دین حتی تقلید جایز نیست

به هر حال بر همگان فرض است که قبل از اظهار نظر اندکی تامل در گفته های و نوشته های خود نماییم

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

محراب;666157 نوشت:

با سلام
همان طور که گذشت غالیان کسانی هستند که جایگا الوهیت برای ائمه قایل اند
کسانی که در هیئت ها به چنین اعمالی هرچند زشت و دون شان مجالس اهل بیت و عزاداری مرتکب می شوند ولی جایگاهی این چنینی برای ائمه قایل نیستند مگر این که ثابت شود که واقعا چنین نظر و دیدگاهی دارند

که در این صورت بحث جداگانه است

بیان نظر فقهی مراجعه بر عهده کارشناسان فقهی می باشد که بنده از ایشان می خواهم که بیان نمایند

ولی نکته ای که اینجا باید بدان توجه نمایید

این که افرادی که در هیئتها به چنین اعمالی دست می زنند و مرجع خود را آیت الله شیرازی معرفی می کنند از تشابه اسمی یا نمی دانند و یا تعمدا سوء استفاده می نمایند
آیت الله مکارم شیرازی مرجع عالی قدر شیعه مخالفت خود را با چنین اعمالی بارها اعلام کرده اند

ولی این شیرازی سید صادق شیرازی است همان که شبکه های ماهواره ای طرفدار ایشان از لندن پخش می شود و قایل به تقریب بین شیعیان و اهل سنت نیستند و به اعمالی افراطی دست می زنند و علیه مقدسات اهل سنت سخنرانی می کنند
و مراسمات قمه زنی و سینه زنی لخت و روی اتش راه رفتن و .....را ترویج می نمایند

و لذاست که بین ایت الله مکارم شیرازی و طرفدارن این سیدصادق شیرازی فرق باید قایل شد

منم منظورم همان ایه الله شیرازی عراق است اگر ایه الله مکارم بود که میگفتم ایه الله مکارم.
اگر امکانش هست استفتا دفتر ایشان و دفتر ایه الله وحید را هم در این رابطه بیان بفرمایید.

[=arial]

BABY;666269 نوشت:
اگر امکانش هست استفتا دفتر ایشان و دفتر ایه الله وحید را هم در این رابطه بیان بفرمایید.

با سلام
عرض ادب و احترام
نظر ایشان در مورد چه چیز؟؟
غلات؟ یا به کاربردن اصطلاحات چون سک و ...؟؟؟

در ضمن از اساتید احکام هم درخواست کردم نظرات حضرات ایات را بیان فرمایند

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

محراب;666320 نوشت:

با سلام
عرض ادب و احترام
نظر ایشان در مورد چه چیز؟؟
غلات؟ یا به کاربردن اصطلاحات چون سک و ...؟؟؟

در ضمن از اساتید احکام هم درخواست کردم نظرات حضرات ایات را بیان فرمایند

در مورد همین بحث حیوان نمایی .
اینطور که بوش میاد جدی جدی انگار او مخالفتی با این مسیله هم ندارد
اما باز شما یک استفتا بگیرید .

استفتا از دفتر ایه الله وحید خراسانی فراموش نشود

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

محراب;666157 نوشت:

با سلام
همان طور که گذشت غالیان کسانی هستند که جایگا الوهیت برای ائمه قایل اند
کسانی که در هیئت ها به چنین اعمالی هرچند زشت و دون شان مجالس اهل بیت و عزاداری مرتکب می شوند ولی جایگاهی این چنینی برای ائمه قایل نیستند مگر این که ثابت شود که واقعا چنین نظر و دیدگاهی دارند

که در این صورت بحث جداگانه است

بیان نظر فقهی مراجعه بر عهده کارشناسان فقهی می باشد که بنده از ایشان می خواهم که بیان نمایند

ولی نکته ای که اینجا باید بدان توجه نمایید

این که افرادی که در هیئتها به چنین اعمالی دست می زنند و مرجع خود را آیت الله شیرازی معرفی می کنند از تشابه اسمی یا نمی دانند و یا تعمدا سوء استفاده می نمایند
آیت الله مکارم شیرازی مرجع عالی قدر شیعه مخالفت خود را با چنین اعمالی بارها اعلام کرده اند

ولی این شیرازی سید صادق شیرازی است همان که شبکه های ماهواره ای طرفدار ایشان از لندن پخش می شود و قایل به تقریب بین شیعیان و اهل سنت نیستند و به اعمالی افراطی دست می زنند و علیه مقدسات اهل سنت سخنرانی می کنند
و مراسمات قمه زنی و سینه زنی لخت و روی اتش راه رفتن و .....را ترویج می نمایند

و لذاست که بین ایت الله مکارم شیرازی و طرفدارن این سیدصادق شیرازی فرق باید قایل شد

ممکن است تفسیر شود که این روش حیوان نماها همان نیو(new) غالیان حساب میشوند و این بار بجای بالا بردن ایمه خود را پایین برده اند؟؟؟

در مورد برخورد ایمه با غالیان من به این دو مورد بسنده میکنم و انشالله در تاپیکی دیگر بهش میپردازیم.

برخورد امام هادی با غالیان

برخورد امام رضا با غالیان(قسمت حریم اسلام)

[=arial]

BABY;667666 نوشت:
ممکن است تفسیر شود که این روش حیوان نماها همان نیو(new) غالیان حساب میشوند و این بار بجای بالا بردن ایمه خود را پایین برده اند؟؟؟

در مورد برخورد ایمه با غالیان من به این دو مورد بسنده میکنم و انشالله در تاپیکی دیگر بهش میپردازیم.

برخورد امام هادی با غالیان

برخورد امام رضا با غالیان(قسمت حریم اسلام)

با سلام
عرض ادب و احترام

بنده در مورد برخورد ائمه با غالیان حرف و صحبتی ندارم
بحث اینجاست که ایا همه افرادی که در هیئت ها این مطالب را به زبان می اورند غالی هستند یا نه؟؟

تطبیق این مطلب به عزاداری ها و مصداق بودن عزاداران به این عنوان جای بحث است
به نظر بنده خیلی از جوانانی که در این مراسمات هستند جاهلانه به این افعال اقدام می کنند و از روی جهالت است و نه علم
و بیشترشان شاید نمی دانند که غالی کیست؟؟

احتیاط بنده در تطبیق غالی به عزاداران است و بس

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

محراب;667755 نوشت:

با سلام
عرض ادب و احترام

بنده در مورد برخورد ائمه با غالیان حرف و صحبتی ندارم
بحث اینجاست که ایا همه افرادی که در هیئت ها این مطالب را به زبان می اورند غالی هستند یا نه؟؟

تطبیق این مطلب به عزاداری ها و مصداق بودن عزاداران به این عنوان جای بحث است
به نظر بنده خیلی از جوانانی که در این مراسمات هستند جاهلانه به این افعال اقدام می کنند و از روی جهالت است و نه علم
و بیشترشان شاید نمی دانند که غالی کیست؟؟

احتیاط بنده در تطبیق غالی به عزاداران است و بس

اگر امکانش هست با اساتید حوزه بخصوص اساتید خارج این موضوع را به بحث بنشینید.

راستی تا جواب استفتا و همین بحث با اساتید خارج بیاید لطف کنید چند داستان یا حدیث دیگر از پیامبر یا ایمه نقل کنید (مشابه همان اسب پیاده شدن) که مرتبط با این بحث باشد.
خودتان بهتر میدانید اینها را با یک داستان نمیشود از راه کج برگردوند .
چهارتا دیگه تعریف کنید مخلصت هم میشم

بسم الله الرحمن الرحیم

بعضی از رفقایی که در متن شعر یا مداحی از تعابیری چون سگ استفاده می کنند توجیه آن را این گونه بیان می کنند که منظور از سگ در واقع وفاداری این حیوان است و ما می خواهیم بگوییم که در غلامی و نوکری اربابمان همچون سگ وفادار هستیم.
خوب این بیان و استفاده در کلام بزرگان هم شنیده شده و شاید بتوان به گونه ای آن را قبول کرد اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که تشابه به سگ در وفاداری خوب و شاید مقبول باشد اما اینکه در مجلس مقدس عزای ابا عبدالله الحسین علیه السلام عده ای شروع به عو عو کردن می کنند و خود را در پارس کردن به سگان شبیه می کنند به نظر من واقعا توجیهی ندارد و زیبنده ی عزادار و مجلس عزای امام حسین علیه السلام نیست.


خداوند ان شاء الله مارا از عزاداران واقعی ارباب بی کفنمان قرار دهد و توفیق نوکری این خانه را به ما عطا فرماید.
یا حسین

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

احمدمنتظرالمهدی;668456 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

بعضی از رفقایی که در متن شعر یا مداحی از تعابیری چون سگ استفاده می کنند توجیه آن را این گونه بیان می کنند که منظور از سگ در واقع وفاداری این حیوان است و ما می خواهیم بگوییم که در غلامی و نوکری اربابمان همچون سگ وفادار هستیم.
خوب این بیان و استفاده در کلام بزرگان هم شنیده شده و شاید بتوان به گونه ای آن را قبول کرد اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که تشابه به سگ در وفاداری خوب و شاید مقبول باشد اما اینکه در مجلس مقدس عزای ابا عبدالله الحسین علیه السلام عده ای شروع به عو عو کردن می کنند و خود را در پارس کردن به سگان شبیه می کنند به نظر من واقعا توجیهی ندارد و زیبنده ی عزادار و مجلس عزای امام حسین علیه السلام نیست.


خداوند ان شاء الله مارا از عزاداران واقعی ارباب بی کفنمان قرار دهد و توفیق نوکری این خانه را به ما عطا فرماید.
یا حسین

اصطلاحاتی همچون اسیر زهرا بودن و اسیر مهدی بودن که خیلی خیلی زیباتر است که در شعر هم رایج است .
یا دربند حسین بودن و الی اخر.

این عده مگر خیال میکنند باقی در غلامی حسین وفادار نبودند که اینطور میخواهند وفادار بشوند؟؟؟
همون غلامی را به نحو احسن انجام بدهند باقیش پیشکش .[/]

مردعشق;665950 نوشت:
دین ما بیشترش خرافاته
کلا شیعه وسنی عاشق هستند ومعرفت دینی ندارند مسلمان نیستندرجوع کنید به تشیع علوی وسنی عثمانی دکترشریعتی
وقتی روحانی شیعه وسنی یک سری بنیادگرای عقل گریز توقع بیشترازاین نیست
شیعه میشه بهایی
سنی وهابی

خدا شفات بده

مردعشق;665950 نوشت:
دین ما بیشترش خرافاته
کلا شیعه وسنی عاشق هستند ومعرفت دینی ندارند مسلمان نیستندرجوع کنید به تشیع علوی وسنی عثمانی دکترشریعتی
وقتی روحانی شیعه وسنی یک سری بنیادگرای عقل گریز توقع بیشترازاین نیست
شیعه میشه بهایی
سنی وهابی

شما که مرد عشقی [emoji18]

[=arial]با سلام

جمع بندی

سوال

برخورد و سیره ایمه با محبینی که خود را به مقام حیوان نازل میکردند تا حب خود را به امام نشان دهند چه بود؟؟؟

همین الان شاهدش هستیم که برخی خود را سگ و انواع اقسام حیوانات اهل بیت حساب میکنند.

پاسخ

[=arial]با سلام
عرض ادب و احترام
شاید در زمان ائمه (ع) این گونه عزاداری شور زدن و لباس در اوردن و الفاظ رکیک به خود دادن سابقه نداشته باشد و این نوع عزاداری افراطی که مورد اعتراض علمای دین هم واقع شده است برای زمان حاضر است و لذاست که به چند نکته توجه نماییم (که البته در مورد تاریخ این نوع عزاداری با این وضع اساتید تاریخ باید پاسخ بفرمایند)

1-اسلام عزیز همه ی انسان ها و مخصوصا مسلمانان و مؤمنان را مورد اکرام و احترام قرار داده و برای آنان مقام و ارزش والایی قائل شده است.
[=arial]خداوند در توصیف انسان و بیان شرایط خلقت او می فرماید: «همانا انسان را در بهترین صورت و نظام آفریدیم » (1). و نیز فرمود: «ما بنی آدم را تکریم کردیم»(2)

[=arial]پس انسان موجودی است که خداوند او را در بهترین وضع خلق کرده و از نظر خالق خود، دارای ارزش احترام و کرامت بالایی است. در این میان مؤمنین و کسانی که در دنیا در مقابل دستورات الهی فروتنی دارند از جایگاه والاتر و ارزشی برتر از دیگران برخوردارند، به طوری که در آیات و روایات دستورات اکیدی به آنان داده شده که در حفظ جایگاه خود و دیگران تلاش داشته باشند (3)
[=arial]تا جایی که بیان شده است: ارزش و احترام مؤمن از ارزش کعبه بالاتر است(4)

[=arial]قرآن کریم تاکید دارد که: مؤمنین هرگز همدیگر را مسخره نکنند، اسم و لقب بد بر همدیگر قرار ندهند ، ظن بد به برادر مسلمان شان نداشته باشند، عیوب مردم را تجسس نکنند و غیبت یکدیگر را ننمایند.(5) زیرا اسم و لقب بد دادن، مسخره کردن، تجسس در امور شخصی دیگران و سوء ظن به مردم موجب از بین رفتن عزت و ارزش انسان ها و مؤمنین می شود.
[=arial]همانطور که خداوند راضی نیست مؤمنان همدیگر را مسخره کرده و یکدیگر را به اسماء زشت صدا بزنند مسلماً اگر کسی اسم و لقب زشتی بر خود بگذارد و از این طریق موجبات مسخره شدن خود را فراهم آورد عملش پسندیده نیست(6)

[=arial]بنا بر این از نظر مکتب انسان ساز اسلام جایز نیست اشخاص همدیگر را به نامهای زشت صدا بزنند و یا شخصی اسماء زشت را برخود بگذارد.
این قانون و قاعده کلی در عزاداری ها هم صدق می کند. یعنی انسان به عنوان ابراز ارادت به ائمه معصومین (ع) هم نباید چنین عملی را انجام دهد، چرا که چنین کارهایی با روح تعالیم ائمه معصومین (ع) و در درجه اول با تعالیم قرآنی منافات دارد.

[=arial]در سیره ائمه معصومین (ع) بسیار دیده شده است که آنان از کارهای ذلیلانه ای که بعضی از افراد نا آگاه به عنوان احترام به آنان انجام می دادند، بشدت نهی می فرمودند.

به این برخورد امام علی(ع) دقت نمایید
ایشان هنگامى كه به شام مى‏رفت، دهقانان شهر انبار به ديدارش آمدند. از اسبها پياده شدند و پيشاپيش او دويدند. پرسيد:
اين چه كار است كه مى‏كنيد؟
گفتند كه اين عادت ماست در بزرگداشت فرمانروايانمان.
امام (ع) فرمود: اين كارى است كه اميرانتان از آن سود نبردند و شما خود را در زندگى خود به مشقت مى‏افكنيد و در آخرت به بدبختى گرفتار مى‏آييد. چه زيانبار است مشقتى كه در پى آن عذاب باشد و چه سودمند است آسودگى همراه با ايمنى از عذاب خدا.(7)

وقتی پیامبر (ص) یا ائمه (ع) اجازه نمی دادند حتی کسی در مقابل آنها گردن خم کند و خود را در این حد ذلیل کند، قطعا اجازه نخواهند داد یک فرد مؤمن به عنوان احترام به آنان نام سگ یا حیوان دیگری را بر خود بگذارد.

[=arial]ما هرگز در تاریخ زندگی پیامبر (ص) یا ائمه (ع) به موردی بر خورد نکرده ایم که مسلمانان صدر اسلام و یاران با وفای این بزرگواران یا علمای بزرگواری همچون آیت ا...بروجردی ره ،امام خمینی ره و.... مرتکب چنین اعمالی شده باشند.

از طرفی وهن شیعه موجب وهن امامان و رهبران آنان می شود و از آن نهی شده است. امام جعفر صادق (ع) فرمود: همواره موجب زینت ما باشید و موجب سر شکستگی و ذلت ما نشوید. (8)

[=arial]پس بهتر است که همه ی ابراز ارادت ها در راستای تعالیم ائمه معصومین (ع) باشد تا هر چه بیشتر موجبات خشنودی آنان را فراهم کند. و از به کار بردن الفاظی که موجب وهن افراد و عزاداری ها و مذهب می شود جلوگیری کرد.


[=arial]پی نوشت:
1- تین ، 4.
2-اسراء ، 70.
3- نور ،12 و حجرات، 11و 12؛ وسائل الشیعه، ج 11، ابواب امر به معروف و نهی از منکر، روایات اکرام مؤمن .
4- مستدرک‏الوسائل ج 9، ص 343، حدیث 9.
5- حجرات، 11 تا 14.
6- ترجمه المیزان، ج 18، ص 481.
[=arial]7- نهج البلاغة، کلمات قصار، شماره 37.
[=arial]8-الکافی، ج 2، ص 77، ح 9.

موضوع قفل شده است