با همسر داغدار چگونه رفتار کنیم؟ ( كتاب صوتي در آغوش خدا)

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با همسر داغدار چگونه رفتار کنیم؟ ( كتاب صوتي در آغوش خدا)

با سلام خدمت کارشناسان و کاربران اسک دین

حتما شما هم هنگامی که همسرتان شاد و خوشحال است در کنار او از زندگی لذت می‌برید اما زمانی که با غم، رنج و ناراحتی‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کند چطور؟

این غم او را از پا در آورده؛ مرگ عزیزش را می‌گوییم. شما به‌عنوان همسر و شریک زندگی می‌دانید باید چگونه در تحمل این رنج او را همراهی کنید؟
چون ممکن است ندانستن نحوه مواجهه با این موضوع آسیب‌های جدی به روابط آینده با همسرتان بزند یا اینکه همسرتان به لحاظ روحی و روانی با آسیب‌های جدی مواجه شود.

با تشکر

پاسخ کارشناس

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما
پاسخ را در قالب نكاتي زير بيان مي كنم ان شاالله كه مفيد باشد:

1- افرادي كه خودشان داغ ديده اند و يا به دليل روابط اجتماعي يا درك روان شناختي عميق فهم درستي از فقدان عزيز دارند در كمك به همسر عزادار موفق تر هستند.
2- در تحقيقات ثابت شده كه مرگ همسر و عزيزان در صدر استرس هاي زندگي واقع مي شود. بنابراين متوجه باشيم كه استرس بالا است.
3- اگر بدانيم كه سوگ معمولا مراحل مختلف شوك و انكار مرگ او، خشم، افسردگي گذرا و پذيرش و بازگشت به زندگي عادي دارد بهتر مي توانيم به همسر داغدار كمك كنيم.
الف)شوك و انكار: عزا دار مانند فرد برق گرفته است. عزا دار نمي تواند بپديرد كه همسرش را از دست داده و انكار مي كنند. گاهي تصور مي كند او را مي بينيد يا صدايش را مي شنود و يا او تماس گرفته است. حضور بر مزار و مراسم تدفين كمك مي كند فرد از مرحله انكار راحت تر خارج شود. برخي ناشيانه از روي محبت مانع گريه و سوگ و حضور در مزار مي شوند كه اين سبب مي شود سوگواري بيشتر شود.
ب) خشم و اعتراض و آروز: در اين مرحله عذاب وجدان و احساس گناه و خشم نسبت به خود، ديگران، دنيا و حتي عدالت خداوند شروع مي شود. فرد آرزو مي كند اي كاش اين اتفاق نمي افتاد.
ج) افسردگي: غم شديد در سوگ همسر طبيعي است
د) پذيرش و بازگشت به زندگي عادي: فرد عزا دار زندگي عادي خود را شروع مي كند و لباس سياه را از تن در مي آورد.
مراتب بالا بايد خود به خود طي 4 تا 8 هفته بگذرد.
5- دقت كنيم كه مراحل بالا در مرگ تدريجي به دليل بيماري و مرگ ناگهاني فرق مي كند.
6- گاهي افراد با خود فكر مي كنند كه من چه جملاتي به فرد سوگوار بگويم. در واقع تسليت ساده در مراحل ابتدايي سوگ كافي است و نيازي به همدردي نيست همين كه فرد سوگ وار اقوام و نزديكان را اطراف خود مي بيند بار سنگيني از او كاسته مي شود. مراسم ديني سوم و هفته و چهلم، ديدن عزاداران ديگر در كنار مزار عزيزانشان و شنيدن مصائب سنگين اهل بيت نقش زيادي در كنار امد با داغ دارد.
7- مانع گريه او نشويم حتي زمينه گريه را فراهم آوريم تا او هيجان هاي منفي را از ذهن خود خارج كند. به بهانه هاي مختلف او را به حرف وادار كنيم تا از عزيزش سخن بگويد و سموم هيجاني را از ذهنش بيرون كند. نوشتن خاطرات و غم ها سهم زيادي در سبك شدن مصيبت دارد.
8- اگر فرد سوگوار به دليل هيجان شديد منفي كفر گفت و يا خدا را ناعادل خطاب كرد براي او استدلال منطقي و فلسفي درباره عدالت خدا نياوريم و به او نگوييم كه استغفار كن. خداوند حكيم در اين شرايط بر او سخت نخواهد گرفت. با ماساژ دادن شانه ها و كمر تنش ها و گرفتگي هاي عضلاني او را كم كنيم. وقتي آرامش بيشتر شد اين سخنان هم برطرف مي شود. اگر بعد از سوگ هنوز درباره عدالت خود شك و شبهه داشت از كارشناس ديني يا كتب معتبر كمك بگيريم تا آنها بر طرف شود.
9- به او آموزش دهيم كه به جاي داد و هوار و يا اشك ريختن بي حد و يا مقصر دانستن خود براي شادي روح مرده كاري كند مثلا نماز شب اول قبر بخواند، واجبات قضا شده او مانند نماز و روزه را به جا آوريم يا به افراد وارسته اي هزينه دهد به جا آورند. خيراتي بدهد دعا كند و قران بخواند به عزيزان او رسيدگي كند. و برايش «رد مظالم» كند.
10- گاهي تنها گذاشتن فرد عزا دار لازم است ولي با توسعه دادن به روابط اجتماعي و مهماني دادن و مهمان پذيرفتن زمينه حضورش را به جامعه فراهم كنيم. در خانواده هايي كه بچه ها حضور دارند و بدو بدو مي كنند و بزرگتران رابطه صميمي با هم دارند و جو صميمي حاكم است رويارويي با داغ راحت تر است.
11- براي آرامش فرد عزادار و شادي روح مرده صدقه بدهيم و دعا كنيم.

تذكرروان شناختي:‌
الف) اگر سوگواري همسر عزادار بي تابي و گريه هاي مكرر دارد و خواب و خوراكش نامنظم است كه از حالت عادي خارج است از روان پزشك كمك بگيريم.
ب) اگر همسر زمينه هاي افسردگي از قبل داشته است لازم است حضور او در مراسم سوگ و روضه خواني را به حداقل برسانيم
ج)به مرثيه خوان ها هم توصيه كنيم براي بازار داغي خود از فجيع كردن مصيبت و بازگويي مسائل احساسي شديد خودداري كنند و نمك بر زخم نريزند و بيشتر متمركز بر تلاوت قرآن و ذكر مصيبت اهل بيت سلام الله عليها شوند.
د) متأسفانه افراد زيادي دينداري را خشك مقدسي مي دانند و با شعارهاي نادرست كه توجه به شبهاتي كه افراد ضد دين مطرح مي كنند خود و خانواده را از مسير دينداري دور مي كنند. در حالي كه در تحقيقات روان شناسي دين و روان شناسي ديني در سراسر دنيا ثابت شده است كه دينداري آثار زياد رواني و اجتماعي و جسمي و بهداشتي دارد. يكي از آثار دينداري يافتن معناي مرگ و درد و رنج است چيزي كه افراد ملحد نمي تواند برايش معنايي به دست آورند و فقط ديگران را دعوت به پذيرش و سازگاري مي كنند. در حالي كه در جهان بيني توحيدي با توسعه معناي زندگي، اصالت دادن به آخرت و روح و توجه به اجر الهي و همانند سازي با انبيان و ائمه اطهار در مديريت عزا و... رويارويي با مرگ آسان است. حتي فرزند كوچك امام حسن در كربلا به عمويش مي گويد برايم مرگ از عسل شيرين تر است. و در جنگ تحميلي ايران و عراق و جنگ اسرائيل با فلسطينيان و لبنانيان مي بينيم كه چگونه خانواده شهدا با خداوند معامله مي كنند.
هـ) از افراد با خدا و معنوي و صبور دعوت كنيد كه به منزلتان بيايند ديدار آنها و شنيدن سخنان آرام بخش آنها بسيار كمك كنند است.
و) برخي كتاب ها نقش درمانگري و ارام بخشي دارند مانند:
-آرام بخش دل ها در مصيبت و بلاها، اثر شهيد ثاني ترجمه عبدالحميد واسطي، نشر موسسه مطالعات راهبردي علوم و معارف اسلام، مشهد
-پاداش رنج هاي زندگي، ترجمه تسليه الحزين نوشته سيدعبدالله شبّر و ترجمه حسين مصاحب نيا، انتشارات نور الزهرا، قم

براي مطالعه بيشتر رك:
http://www.askdin.com/thread53049-2.html#post772567

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

كتاب در آغوش خدا

بخوانيد


و بشنويد

[/][/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]


كتاب در آغوش خدا

بخوانيد
و بشنويد[/][/]

دانلود نرم افزار كتاب هاي بالا
رك:

اينجا
و

اينجا


حامی;771408 نوشت:
دانلود نرم افزار كتاب هاي بالا
رك:

اينجا


با تشکر و قدر دانی از برادر حامی:مدیر علمی انجمن مشاوره و تربیت که زحمت کشیدند ارجرتان با آقا امام زمان، حضرت مهدي (عج)

كتاب آرام‌بخش دل داغدیدگان


دانلـــود

...................
براي مطالعه، دريافت پي دي اف و نرم افزار اندرويد كليك كنيدموضوع قفل شده است