جمع بندی با رفتار مقایسه ای همسرمون چگونه برخورد کنیم؟

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با رفتار مقایسه ای همسرمون چگونه برخورد کنیم؟

سلام
با رفتار مقایسه ای همسرمون چکار کنیم؟

اینکه مدام منو با دیگری (خواهرش ، مادرش ، زن دوستش و ...) مقایسه میکنه

تشکر

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد همدل

[TD][/TD]

احساسات ناخوشایند شما را از سوءرفتار شوهرتان درک می کنیم و خوب می دانیم که این گونه مقایسه کردن ها چه آسیبی متوجه زندگی مشترک و مهمتر از آن روح و روان و جسم شما وارد می کند و شما را رنجور و ناراحت می سازد.


مقایسه همسر با دیگران ممنوع!

مقایسه همسر با دیگران یکی از بدترین عادات زناشویی است که آسیب های بیشماری را متوجه زندگی زناشویی می کند و زمینۀ بی مهری و بی وفایی را در زندگی مشترک فراهم می کند و در نهایت منجر به دلسردی و طلاق عاطفی بین زوجین و پیدایش اختلافات گسترده می شود و اعتماد به نفس طرفین را به شدت پایین می آورد.

معمولاً مقایسه کردن همسر موجب دلسردی و کاهش انگیزه او در ادامۀ تلاش ها برای صیانت از حریم خانواده، رسیدگی به امور منزل و حفظ و بقای زندگی می گردد.

ادامۀ مقایسه ها گاه موجب بروز دعوا و پرخاشگری در محیط خانه شده و آرامش را از میان می برد. دوام دعواها در محیط خانواده، طبیعتاً ادامۀ حیات آن را به طور جدی در معرض خطر قرار می دهد و گاه نتیجۀ مقایسه چیزی جز پیدایش ناپایداری و یا طلاق در خانواده نیست.

باید توجه داشت که این گونه مقایسه کردن موجب تحقیر همسر می گردد. افراد در اثر احساس حقارت به جبران منفی روی می آورند. مقایسه کردن به عدم پذیرش فرد توسط همسر خویش تفسیر می شود. همسری که مورد مقایسه قرار می گیرد، نسبت به همسر خود بدبین می شود و گاه سوءظن و افکار پارانوئید در او پدید می آید که درمان آن اغلب ساده نیست.

در اینکه چرا همسران به این گونه مقایسه کردن ها در زندگی مشترک روی می آورند و هدف آنها از این کار نادرست چیست در پُست های بعدی بدان اشاره خواهیم کرد

ادامه دارد... .


همسری که ناجوانمردانه مورد مقایسه قرار می گیرد؛ ناخودآگاه و ناخواسته این
پیام های منفی به ذهنش خطور می کند:

«من به اندازۀ کافی خوب نیستم و برای همسرم به اندازۀ کافی قابل قبول نیستم».

«من کسی نیستم که همسرم بتواند کنارم بماند و به من افتخار کند».

«همسرم به شخص دیگری بیشتر از من گرایش پیدا کرده است و هر کاری که او می کند، بیشتر از من به چشمش می آید».

«همسرم مرا مثل قبل دوست ندارد و به دنبال بهانه است».

«من نمی توانم همانی که هستم، باشم».

«با اینکه همسرم از قبل می دانست من چه طور فردی هستم، حالا دائم می خواهد مرا تغییر دهد و دیگر مرا آن طور که خودم هستم، نمی خواهد».

«نکند همسرم به فردی که دائم او را به رخ من می کشد، بیش از من علاقه مند است؟».

و... .

این گونه پیام های منفی همچون تیری زهرآلود بر عمق قلب همسر فرو می نشیند و دل او را به درد می آورد و به شدت اعتماد به نفس او را تضعیف می کند که آثار مخربش به این زودی قابل محو شدن نیست.

[="Navy"][="3"]

همدل;1012590 نوشت:
شوهرتان

سلام وخداقوت
ببخشیدخب چجوری به شوهربفهمونیم که این کارش درست نیست وباعث ناراحتیمون میشه؟
درسته که ماهم باآقایون دیگه اونو مقایسه کنیم تا بفهمه مقایسه کردن درست نیست؟[/][/]

اینکه چرا برخی از همسران به مقایسۀ همسر خود با دیگران می پردازند عمدتاً به خاطر دو هدف زیر می باشد:

هدف اول
اولین و رایج ترین هدف استفاده از مقایسه در مکالمات همسران، تشویق و ترغیب همسر به تغییر است؛ مثلاً مردی رفتار اخلاقی همسر خود را با رفتار زنی دیگر مقایسه می کند و چون احساس می کند که همسرش در بروز چنین رفتاری نقش دارد و او نیز قصد تغییر رفتار همسرش را دارد، لذا سعی می کند که برای ایجاد تغییر در او از روش مقایسه کردن او با دیگری استفاده کند.

هدف دوم
یکی دیگر از اهداف کسانی که همسر خود را با دیگری مقایسه می کنند این است که او را عصبانی و ناراحت کنند. خود مقایسه کردن نوعی تحقیر محسوب می شود و به عدم پذیرش فرد توسط همسر خویش تفسیر می شود.
این مسئله در بین همسرانی که کینه و کدورتی و اختلافاتی باهم دارند، بیشتر دیده می شود و همسران برای اینکه طرف مقابلشان را تحقیر کنند دیگری را به رخ هم می کشند و با این شیوه یکدیگر را می آزارند.

شکرلله;1012596 نوشت:
درسته که ماهم باآقایون دیگه اونو مقایسه کنیم تا بفهمه مقایسه کردن درست نیست؟

این شیوه یقیناً درست نیست، در پست های بعدی بیشتر توضیح خواهم داد

شما هم همان رفتار و باهاش داشته باشین و از دیگران تعریف کنین و چیزی که خودش میدونه ضعف داره مقایسه اش کنین و تعریف از همسرتون و کم کنین البته خط قرمز ها رو رعایت کنین.

روزنه;1012865 نوشت:
شما هم همان رفتار و باهاش داشته باشین و از دیگران تعریف کنین و چیزی که خودش میدونه ضعف داره مقایسه اش کنین و تعریف از همسرتون و کم کنین البته خط قرمز ها رو رعایت کنین

باید توجه داشت، «هرگز نمی‌توان یک کار اشتباه را با اشتباهی دیگر اصلاح کرد»؛ این کار لجبازی بیشتر طرف مقابل را بر می انگیزاند و شرایط را بدتر خواهد کرد.

همدل;1012927 نوشت:
باید توجه داشت، «هرگز نمی‌توان یک کار اشتباه را با اشتباهی دیگر اصلاح کرد»؛ این کار لجبازی بیشتر طرف مقابل را بر می انگیزاند و شرایط را بدتر خواهد کرد.

سلام
حرفتون درست هست ولی خیلی بهتر از تغییر دادن جواب میده.
اگر خط قرمز ها رعایت بشه و با سیاست همراه باشه بهترین رفتار به نظرم در مقابل لجبازی لجبازی هست.

موضوع قفل شده است