جمع بندی ای فاطمه! یا شب ها گریه کن یا روزها!

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ای فاطمه! یا شب ها گریه کن یا روزها!

اینکه گفته میشه که بعد از رحلت پیامبر و غصب ولایت و همین طور غصب فدک حضرت زهرا هر روز گریه میکردند علت گریه ایشان چه بوده و مربوط به چه زمانی بوده
و به ایشون گفته می شده که یا روز ها گریه کن ویا شب ها واز گریه ایشون همسایه ها در اذیت بوده اند چگونه بوده که باعث اذیت دیگران میشده وآیا حضرت زهرا باعث اذیت دیگران میشده؟
لطفا اصل واقعه رو به صورت واضح همراه با علل وقوع آت توضیح دهید تا ابهامات در مورد این قضیه رفع بشه

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]


کارشناس بحث: استاد ممسوس

[TD][/TD]

با سلام و احترام

اگر بخواهيم مسأله گريه حضرت فاطمه (سلام الله علیها) را درست بفهميم بايد مطالب زير بدرستي فهميده شود: 1. غصب خلافت 2. غصب فدك 3. غصب عوالي 4. منع فاطمه زهرا از ارث پدرش پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) 5. عظمت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) 6. عظمت حضرت علي(علیه السلام) 7. ستمهايي كه بر شخص فاطمه زهرا(سلام الله علیها) كردند. 8. ستمهايي كه بر شخص حضرت علي(ع) كردند. اینها مسائلی بود که بخاطر نادیده گرفتن ان حضرت زهرا گریه میکرد.

حضرت امام جعفر صادق علیه السّلام میفرماید: فاطمه زهراء سلام الله علیها بقدرى براى پیامبر اسلام صلى اللَّه علیه و آله گریه كرد كه اهل مدینه متأذى شدند و به وى گفتند: تو ما را بعلت كثرت گریه ناراحت كردى، یا شب گریه كن یا روز! لذا فاطمه از مدینه خارج میشد و روى قبر شهداء گریه میكرد.(1)

دقت در ماهیت گریه حضرت زهرا (س) نشان می دهد که چرا عده ای به گریه ایشان اعتراض می کردند. در روایتی، قسمتی از گفتار حضرت زهرا (س) در هنگام عزاداری بر سر مزار پدر این گونه بیان شده است: «پدر جان! آن مجالسى كه تو داشتى (با رفتن تو) دچار ظلمت بزرگى شده‏اند. ... ابو الحسن تو را از دست داد، همان ابو الحسنى كه: مؤتمن، پدر دو فرزند تو حسن و حسین، برادر تو دوست تو و محبوب تو مى‏باشد. همان على كه تو او را از زمان كودكى پرورش دادى در زمان بزرگسالى او با وى برادر شدى، همان على كه محبوبترین دوستان و اصحاب تو بود، همان على كه در اسلام آوردن و هجرت نمودن و یارى كردن تو بر همه سبقت گرفت، ما تو را از دست دادیم، گریه قاتل ما خواهد بود، تأسف همراه و مونس ما گردید. سپس آن بانو فریادى زد و ناله‏اى كرد كه نزدیك بود روح از بدنش مفارقت نماید، آنگاه این اشعار را قرائت كرد:... دین اسلام كه در میان مردم یكى از غربا به شمار مى‏رود در مصیبت تو گریان شد. - كاش آن منبرى را كه بر فراز آن مى‏رفتى مى‏دیدى كه چگونه بعد از نور وجودت، اكنون ظلمت آن را فرا گرفته و ... .
سپس به جانب منزل خود بازگشت و شب و روز شروع به گریه و ناله كرد، اشك وى خشك نمى‏ شد و ناله و ضجّه‏ اش آرام نمى‏گرفت. بزرگان اهل مدینه اجتماع كردند و به حضور امیر المؤمنین على علیه السّلام آمدند و گفتند: اى ابو الحسن! فاطمه شب و روز گریه مى‏كند، هیچ كدام از ما شب در رختخواب به خواب نمى ‏رویم، در حالى كه روزها به علّت مشغله و طلب معاش قرار و آرام نداریم، ما از تو تقاضا مى‏كنیم كه فاطمه یا شب گریه كند و یا روز.» (2)

پی نوشت:
1. بحارالانوار، جلد ۴۳، ص ۳۵.
2. بحار الأنوار، ج‏۴۳، ص: ۱۷۷.

طبیعتا این گفتار در خانه ای که کنار مسجد قرار داشت و به نوعی مقر حکومتی محسوب می شد و اجتماع زنان در کنار حضرت زهرا (س) که مطالب را به شوهرانشان منتقل می کردند، پایه های حکومت غاصبان را می لرزاند و آنها را دچار استیصال می کرد. و باید هر گونه که شده به نوعی مانع ادامه این روند می شدند که ممکن بود سبب بیداری مردم شود.
و الا اگر بحث صدای گریه باشد، طبیعتا گریه ای که صدای آن مانع استراحت شود، نباید در شب واقع شود. در حالی که مخالفان گریه پیشنهاد می دهند که شب به تنهایی زمان گریه باشد!

حضرت فاطمه(سلام الله علیها) بعد از رحلت پیامبر به فاصله كوتاهی به پدرش ملحق شدند در این فاصله اندك گریه و حزن آن حضرت بر پدرش كه نظیرش در دو عالم نیست و افضل پیامبران است چیزی طبیعی به نظر می‏رسد و از طرف دیگر مردم نیز خود را در آن مصیبت عظمای بشری صاحب عزا می‏دانستند پس چطور اعتراض می‏كردند؟ جز اینكه بگوییم گریه آن حضرت بیشتر بر مصائب وارده بر وصی آن حضرت بود و به نوعی سیاسی و افشاگرانه بود، و نهی دستگاه حاكم از گریه فاطمه(س) (مستقیم یا غیرمستقیم و توسط شیوخ مدینه) سیاستی برای تثبیت حكومت خودشان بود.

علامه سید جعفر مرتضی عاملی در این باره می‏گوید: «ما تصور نمی‏كنیم كه گریه زهرا(س) در فراق پدرش آسایش مردم را به هم زد و موجب اعتراض آنان شد بلكه آنچه آنان را ناراحت كرد و به واكنش واداشت چیزی است كه وجود زهرا(س) در كنار قبر پدرش با حالتی از حزن و اندوه و دلتنگی و دل شكستگی برمی‏انگیخت (یعنی) مظلومیت زهرا كه بلافاصله پس از درگذشت پدرش به سراغ او آمده بود و نمایانگر حالت تحریك مداوم مردم پاك نهاد و مخلص و با ایمان و در نتیجه نابودی خطی بود كه از انجام هیچ عملی در راه رسیدن به خواسته‏هایش فرو گذار نكرد. گریه زهرا در فراق شخص رسول خدا(ص) به اندازه گریه آن بانو در تجسم سرنوشت غمباری كه به مجرد وفات پیامبر اسلام، برخاندان پیامبر وارد شد نبود ( در واقع گریه اصلی برای اوضاع پس از رحلت پیامبر بود) »(1)

پی نوشت:
1. ترجمه ماساة الزهرا(رنج‏های زهرا) علامه سید جعفر مرتضی عاملی، مترجم: محمد سپهری، ص ۳۰۲ و ۳۰۱

«باید اعتراف كنیم به این حقیقت كه گریه و ناله فاطمه آسایش مردم مدینه را به هم نزد بلكه آرامش حاكمان سقیفه را به هم می‏زد چون كه حاكمان جدید می‏بایست در مسجد پیامبر(ص) و در كنار منبر شریف آن حضرت جایی كه فقط چند متر از خانه فاطمه فاصله داشت حضور داشته باشند و این حضور با گریه و اندوه فاطمه به مخاطره می‏افتد لابد باید آن حضرت را از گریه منع كنند.»(1)

باید توجه داشت كه لازم است انسان مؤمن در هر حال به تقدیر و قضای الهی راضی باشد و اگر گریه‏ كردن با رضایت به قضای الهی منافات داشته باشد جایز نیست (2) ولی باید توجه نمود كه در بسیاری از موارد گریه ناشی از عواطف انسانی و روابط صمیمانه و پیوندهای ایجاد شده بین دل‏ها می‏باشد، نه عدم رضایت از مقدرات الهی. و قطعا گریه های حضرت فاطمه (س) بمعنای عدم رضایت به مقدرات الهی نبوده است. طبیعی است رحلت پدر بر فرزندان، به ویژه دختران سخت تأثیر می‏ گذارد، از این رو معمولاً دختران بیشتر در مرگ پدر احساس ناراحتی می‏كنند،آنهم گریه درفراق پدری همچون رسول خدا(ص) كه واسطه فیض وجودی همه موجودات است.

از دیدگاه شیعه گریه كردن در غم از دست دادن شخص مؤمن مستحب است بویژه در مواردی كه غم جانكاهی بربازماندگان وارد شده و گریه در تخفیف آن غم و اندوه موثر باشد.(3)

پی نوشت:

1. ضیاءالدین، ج 2، ص 140، نقل از رنج‏های زهرا، ص 303
2. عروْالوثقی، سیدمحمدكاظم یزدی، ج 1، ص 319، فصل فی مكروهات الدفن، مسأله 1
3. تحریرالوسیله امام خمینی ج 1 ص 83


پرسش:

چرا حضرت زهرا (سلام الله علیها) بعد از رحلت پیامبر (صلی الله علیه و اله) شب و روز گریه می­کرد؟ آیا گریه او مردم را آزار می­داد؟ آیا مردم از ایشان خواستند شب یا روز از گریه
دست بردارد؟

پاسخ:

علت گریه حضرت زهرا (سلام الله علیها) به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: غصب خلافت، غصب فدك، غصب عوالي، منع فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از ارث پدرش پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله)، هجوم به خانه فاطمه (سلام الله علیها) هتک حرمت و جسارت به او و فرزندانش، شهادت حضرت محسن (علیه السلام) و ظلم و ستمی كه بر شخص حضرت علي(علیه السلام) شد. این موارد، مسائلی بود که به خاطر آن، حضرت زهرا (سلام الله علیها) گریه می­کرد.

امام جعفر صادق (علیه السّلام) می­فرماید: فاطمه زهراء (سلام الله علیها) بقدرى براى پیامبر اسلام (صلى اللَّه علیه و آله) گریه كرد كه اهل "مدینه" متأذى شدند و به وى گفتند: تو ما را به علت كثرت گریه ناراحت كردى، یا شب گریه كن یا روز! لذا فاطمه (سلام الله علیها) از "مدینه" خارج می­شد و کنار قبر شهداء گریه می­كرد.(1)
واضح است که گریه حضرت زهرا (سلام الله علیها) یک گریه سیاسی بود. بدین معنا که از حکومت وقت و غاصبین حق حضرت علی ( علیه السلام) شکایت داشت و این اعتراض را به صدای رسای گریه به گوش دیگران می­رساند. طبیعتا با این گریه­ها، این سوال در ذهن مردم نقش می­بست که چرا تنها دختر پیامبر _صلی الله علیه و آله) و یادگار رحمة للعامین از اوضاع زمانه و ظلم و ستم دستگاه غاصب، شاکی و ناراضی است. این اعتراض حق سیاسی فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بود.

دقت در ماهیت گریه حضرت زهرا (سلام الله علیها) نشان می­دهد که چرا عده­ای به گریه ایشان اعتراض می­کردند. در روایتی، قسمتی از گفتار حضرت زهرا (سلام الله علیها) در هنگام عزاداری بر سر مزار پدر این گونه بیان شده است: «پدر جان! آن مجالسى كه تو داشتى (با رفتن تو) دچار ظلمت بزرگى شده‏اند. ... ابو الحسن (علیه السلام) تو را از دست داد، همان ابو الحسنى كه: مؤتمن، پدر دو فرزند تو حسن ( علیه السلام) و حسین (علیه السلام)، برادر تو، دوست تو و محبوب تو مى‏باشد. همان على (علیه السلام) كه تو او را از زمان كودكى پرورش دادى در زمان بزرگسالى با وى برادر شدى، همان على (علیه السلام) كه محبوب­ترین دوستان و اصحاب تو بود، همان على ( علیه السلام) كه در اسلام آوردن و هجرت نمودن و یارى كردن تو بر همه سبقت گرفت، ما تو را از دست دادیم، گریه قاتل ما خواهد بود، تأسف همراه و مونس ما گردید.
سپس آن بانو فریادى زد و ناله‏اى كرد كه نزدیك بود روح از بدنش مفارقت نماید ... سپس به جانب منزل خود بازگشت و شب و روز، شروع به گریه و ناله كرد، اشك وى خشك نمى‏­شد و ناله و ضجّه­اش آرام نمى‏گرفت. بزرگان اهل مدینه اجتماع كردند و به حضور امیرالمؤمنین على (علیه السّلام) آمدند و گفتند: اى ابو الحسن! فاطمه (سلام الله علیها) شب و روز گریه مى‏كند، هیچ كدام از ما شب در رختخواب به خواب نمى­‏رویم، در حالى كه روزها به علّت مشغله و طلب معاش، آرام و قرار نداریم، ما از تو تقاضا مى‏كنیم كه فاطمه (سلام الله علیها) یا شب گریه كند و یا روز» (2)

علامه سید "جعفر مرتضی عاملی" در این­باره می‏گوید: «ما تصور نمی‏كنیم كه گریه حضرت زهرا(سلام الله علیها) در فراق پدرش آسایش مردم را به هم زد و موجب اعتراض آنان شد بلكه آنچه آنان را ناراحت كرد و به واكنش واداشت چیزی است كه وجود زهرا(سلام الله علیها) در كنار قبر پدرش با حالتی از حزن و اندوه و دلتنگی و دل شكستگی برمی‏انگیخت (یعنی) مظلومیت زهرا (سلام الله علیها) كه بلافاصله پس از درگذشت پدرش به سراغ او آمده بود و نمایانگر حالت تحریك مداوم مردم پاك نهاد و مخلص و با ایمان و در نتیجه نابودی خطی بود كه از انجام هیچ عملی در راه رسیدن به خواسته‏هایش فرو گذار نكرد. گریه زهرا (سلام الله علیها) در فراق شخص رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به اندازه گریه آن بانو در تجسم سرنوشت غم­باری كه به مجرد وفات پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) برخاندان پیامبر (صلی الله علیه و آله) وارد شد، نبود. در واقع گریه اصلی برای اوضاع پس از رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله) بود »(3)

پی نوشت:
1. مجلسی، بحارالانوار، اسلامیه، 1363ش، تهران، ج، ۴۳، ص، 155.
2. مجلسی، همان، ج‏۴۳، ص: ۱۷۷.
3.ترجمه ماساة الزهرا(رنج‏های زهرا) علامه سید جعفر مرتضی عاملی، مترجم: محمد سپهری، بوستان کتاب، دفتر تبلیغات اسلامی، 1384ش، قم، ص ۳۰۲ و ۳۰۱

موضوع قفل شده است