جمع بندی ایه 33 سوره احزاب

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ایه 33 سوره احزاب

با سلام و احترام

آیه 33 سوره احزاب "وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَىٰ ۖ وَأَقِمْنَ الصَّلَاةَ وَآتِينَ الزَّكَاةَ وَأَطِعْنَ اللَّـهَ وَرَسُولَهُ ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّـهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ طْهِيرًا ﴿٣٣"
آیا اشاره به این موضوع دارد که زنان باید در خانه محبوس شوند تااز چشم هوسرانان محفوظ بمانند؟ در این صورت تکلیف شغل و تحصیل آنها چه میشود ؟ و ایا اصولا این نگاه که انها از خانه بیرون نروند تا هوسرانان گناه نکنند
درست است؟تکلیف کسی که به شغل و تحصیل علاقه مند است چه میشود؟مگر نه این است این زن را نیز همان خدایی آفریده که همین قران را نازل کرده و از آنچه خود آفریده و علاقه ای که در ذات او نهاده بهتر از هر کس دیگری
اگاه است.
با تشکر

[=arial]

با نام الله


[=arial]


[=arial] کارشناس بحث: استاد میقات

سؤال
آیا بنابر آیه «وَ قَرْنَ في‏ بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى‏ وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتينَ الزَّكاةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً» (احزاب: 33/ 33) زن باید در خانه بماند؟

پاسخ:
خیر، این برداشت از آیه صحیح نیست. مراد آیه شریفه این است که براى خودنمايى از خانه ‏هاى خود خارج نشويد.
شاهدش هم ادامه آیه است که از واژه «تَبَرُّج» تعبیر آورده؛ و این واژه در لغت به معنای خودنمایی و آشکار و ظاهر کردن زیبایی‌ها است. (1)
بنابر این، آیه می‌فرماید: ای زنان! برای خودنمایی و آشکار کردن زیبایی هایتان، از خانه خارج نشوید. به بیان دیگر، ای زنان! زیبایی هایتان را در بیرون خانه و برای نامحرمان، آشکار نکنید.

چند نکته:
1. اسلام با خروج زن از منزل مخالف نیست؛ بلکه توصیه اش به رعایت حیا و عفاف است.
2. اسلام با اشتغال و یا تحصیل زنان مخالف نیست؛ بلکه با اختلاط با مردان و بی‌توجهی به ارزش‌ها مخالف است.
3. با توجه به ویژگی‌های جسمی و روحی انسان‌ها، مردان برای کار بیرون منزل، و زنان برای کار داخل مناسبت هستند. البته وقتی اقتضائات جوامع، باعث نیازمندی حضور زن در بیرون خانه می‌شود، چاره‌ای از آن نیست؛ ولی اسلام می‌گوید این حضور زن در بیرون خانه، با رعایت ارزش‌ها باشد تا منجر به اختلاط و مفسده و ... نشود.
4. این که به زن توصیه می‌شود کمتر در جامعه ـ که بیشتر مردانه است ـ حاضر شود، به خاطر خود زن و حفظ حیا و عفاف او است؛ و الا اختلاط زن و مرد، باعث فساد جامعه و متضرر شدن زنان و مردان می شود، و اختصاص به یکی ندارد. بله ممکن است زنان بیش از مردان متضرر شوند زیرا از حیای بیشتری برخوردارند.
5. توصیه به زنان که کمتر در مجامع مردانه حاضر شوید، به خاطر این است که نسبت به زن گرایش وجود دارد، و این گرایش اگر در چارچوب موازین شرعی و عرفی نباشد، موجب مفسده و ضرر است.
6. مرد یا زن، هر دو، نباید خود را در معرض گناه قرار دهند و باید از آن دوری کنند.

«قُلْ لِلْمُؤْمِنينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ يَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِكَ أَزْكى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبيرٌ بِما يَصْنَعُون‏»؛ به مؤمنان بگو چشم‌هاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گيرند و عفاف خود را حفظ كنند اين براى آنان پاكيزه‏‌تر است خداوند از آن چه انجام مى‏‌دهيد آگاه است. (2)
«وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها»؛ و به زنان با ايمان بگو چشم‌هاى خود را (از نگاه هوس ‏آلود) فروگيرند، و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را ـ جز آن مقدار كه نمايان است ـ آشكار ننمايند. (3)

منابع:
1. راغب اصفهانی، حسین، مفردات الفاظ القرآن، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ص 115؛ اندلسی، محمد بن مکرم، لسان العرب، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏2، ص 212؛ قرشی، سید علی اکبر، قاموس قرآن، نرم افزار جامع التفاسیر نور، ج ‏1، ص 174.
2. نور: 24/ 30.
3. نور: 24/ 31.

موضوع قفل شده است