ایا تعداد زنان در زمان حضرت محمد 4 برابر مردان بوده است؟؟؟؟؟؟؟؟

تب‌های اولیه

85 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

Moradali;503369 نوشت:
برداشت روایات طبق اجماع فقیهان شیعه:

عدالت در دو مورد واجب است: 1- نفقه واجب (هزینه های زندگی واجب) 2- تقسیم شبها (ماندن در شب، نه همبستری)

دوست عزیز نحوه اجرای عدالت در بین همسران مرد فعلا به این تایپک ربطی نداره :Nishkhand:

سلام و خسته نباشید
تمام پست های این تاپیک رو نتونستم بخونم اما همون چند موردی که در ابتدا خوندم مجبور شدم که این جواب رو بنویسم.

جناب رائفی پور تا اونجایی که من سخنرانی هاشون رو گوش کردم، نگفته اند که دلیلش حتما این مورد هست و نگفته اند که من میگم دلیلش اینه. گفتند که این می تونه یکی از دلایلش باشه با توجه به تحقیق من در اوضاع و شرایط آن زمان.
احتمالا فیلم این سخنرانیشون در سایت آپارات موجود باشه.
لطفا سعی کنیم با برداشت غلط خودمون از اطلاعات ناقصمون، به دیگران تهمت نزنیم و بیشتر در گناه نیفتیم
موفق باشید

من یه حرفی میزنم که خیلیاتون نمیدونید که هیچ, شاید حتی به فکرتونم نرسیده باشه, احتمال درست بودنشم بیشتر از غلط بودنشه...
یکی از آشنایان طرف پدری من که تحصیل کرده رشته جغرافیاست گفت توی آمار ایران همیشه تعداد مردو زن رو برابر اعلام میکنن که مهمترین دلیلش جلوگیری از فحشاست...
بالاخره هم مرد هم زن یه سری نیازهای اولیه! دارن که حتما باید از راه شرعی تامین شه, خدا این نیازهارو به یه دلیلی تو وجودمون گذاشته و راه برطرف کردنشونم گفته...اما اگه بگن زنا بیشتر از مردا هستن خیلی از دختران سست ایمان! میرن به سمت تامین نیاز از راه غیر شرعی که این یعنی گسترش فحشا...
برای اثبات حرفم هم کافیه یه نگاهی به جمعیت ایران در سال 1375 (اولین سرشماری عمومی مرکز آمار) بندازین که اونجا هم جمعیت مردا بیشتر از زنها هستش...
جنگ سال 1367 تموم شد,مردا توی جنگ شهید شدن,پس تعدادشون کم شد.بر اساس اصول اولیه احتمال و ژنتیک احتمال تولد دختر و پسر 50% هستش, یعنی بعد سال 1367 به تعداد برابر دختر و پسر متولد شده.خیلی ساده بخوام بگم میشه این=
اگر تا سال 1359(آغاز جنگ) X پسر و X دختر داشته ایم سال 1367(پایان جنگ) اگه یه پسر مرده باشه! X-1 پسر! و X دختر داریم پس در سال 1393 اگه 1پسرو 1دختر متولد شده باشن!!!X-1+1 تا پسر و X+1 تا دختر خواهیم داشت یعنی دخترا از پسرا بیشترن...
دلایل علمی دیگشم اینه که:
دخترا بیماریهای ژنتیکیشون کمتر از پسراس(چون دوتا کروموزوم X دارن!)
دخترا خطرات شغلیشون کمتر از پسراس(چون هم کمتر کار میکنن هم کارای پر خطر مثل کار در معدنو نمیتونن انجام بدن)
استرس کمتری بهشون وارد میشه و از نظر ژنتیکی نسبت به فشار محیط مقاومتر از پسرا هستن پس بیماریهای مثل سرطان توشون کمتر دیده میشه
یعنی علاوه بر مرگو میر کمتر در شراسط یکسان میانگین عمر دخترا هم بیشتر از پسراس و طبق همون مثال ساده ای که زدم از رو اینم متوجه میشین که در کل تعداد دخترا از پسرا بیشتره...
اما هیچ فرقی نمیکنه چون همچنان پسرا هستن که منت دختر خانومهارو خواهند کشید...:Nishkhand: بعد هی بگین خدا مردارو به زنا برتری داده!!!

NaKayama;504381 نوشت:
بر اساس اصول اولیه احتمال و ژنتیک احتمال تولد دختر و پسر 50% هستش

سلام.
خیر 50% درصد نیست.

B-neshan;504388 نوشت:
سلام.
خیر 50% درصد نیست.

مطالعه-10ثانیه فکر-بعد جواب...ممنون...

براساس قانون احتمالات، احتمال دختر یا پسر شدن جنین تقریبا یکسان و
50-50 است، با این حال گاهی اوقات ممکن است نسبت دخترها به پسرها یا نسبت پسرها به دخترها زیاد شود. در گذشته نسبت پسرها به دخترها در ايران 104 به 102 بود اما آمار جدید نشان می‌دهد در ازای هر 103 پسر، 105 دختر به دنیا می‌آید. در حقیقت این اختلاف ناچیز است و تقریبا همان
50-50 محسوب می‌شود.

NaKayama;504861 نوشت:
مطالعه-10ثانیه فکر-بعد جواب...ممنون...

براساس قانون احتمالات، احتمال دختر یا پسر شدن جنین تقریبا یکسان و
50-50 است، با این حال گاهی اوقات ممکن است نسبت دخترها به پسرها یا نسبت پسرها به دخترها زیاد شود. در گذشته نسبت پسرها به دخترها در ايران 104 به 102 بود اما آمار جدید نشان می‌دهد در ازای هر 103 پسر، 105 دختر به دنیا می‌آید. در حقیقت این اختلاف ناچیز است و تقریبا همان
50-50 محسوب می‌شود.

جناب. حتی اگر اماری که دادی درست باشه باز میبینی که احتمال 50 -50 نیست. ادعای شما بر پایه این بود که احتمال 50 درصده اما همین آمار خودت نشون میده که اینطور نیست.

شاد باشید

B-neshan;504890 نوشت:
جناب. حتی اگر اماری که دادی درست باشه باز میبینی که احتمال 50 -50 نیست. ادعای شما بر پایه این بود که احتمال 50 درصده اما همین آمار خودت نشون میده که اینطور نیست.
شاد باشید

توی علم ژنتیک احتمال دختر یا پسر شدن 50درصده و تعیین کننده جنسیت هم مرده...
درصد متن بالایی هم که خودش توی متنش گفته این اختلاف تولد دختر و پسر ناچیزه میشه 50.4درصد به 49.6 درصد
توی جنگ حداقل آمار گفته شده برای شهید و مفقود الاثرهای ایرانی 210 هزار نفر شهید مرد و 400هزار جانباز مرد و 5 هزار شهید زن و 7هزار جانباز زن هستش...
از 400 هزار جانباز مرد هم 44هزار تاش جانباز خفیف تا متوسط و بقیه شدید و خیلی شدید هستن(شدید و خیلی شدید یعنی اکثرا قادر به بچه دار شدن نیستن)

بدرود...

منزه;503555 نوشت:
جناب رائفی پور تا اونجایی که من سخنرانی هاشون رو گوش کردم، نگفته اند که دلیلش حتما این مورد هست و نگفته اند که من میگم دلیلش اینه. گفتند که این می تونه یکی از دلایلش باشه با توجه به تحقیق من در اوضاع و شرایط آن زمان.

از دوستان تقاضا داریم رعایت اخلاق اسلامی ، بحث علمی را نمایند،و الا با ادبیات غیر علمی اگر حرف درست هم باشد طرف مقابل موضع می گیرد و حتی خوانندگان دیگر نیز به سختی حرف حق را از گوینده پرخاش گر قبول می کنند

اما اگر جناب رائفی پور این طور گفته باشند مشکل حل است، لذا دوستان که حرف ایشان را نقل کردند باید رعایت امانت را می کردند، بنده نیز حرفم همین است ممکن است این یکی از احتمالات باشد ولی اینکه بگویم این است و جز این نیست ، صحیح نمی باشد

عماد;505115 نوشت:
از دوستان تقاضا داریم رعایت اخلاق اسلامی ، بحث علمی را نمایند،و الا با ادبیات غیر علمی اگر حرف درست هم باشد طرف مقابل موضع می گیرد و حتی خوانندگان دیگر نیز به سختی حرف حق را از گوینده پرخاش گر قبول می کنند

اما اگر جناب رائفی پور این طور گفته باشند مشکل حل است، لذا دوستان که حرف ایشان را نقل کردند باید رعایت امانت را می کردند، بنده نیز حرفم همین است ممکن است این یکی از احتمالات باشد ولی اینکه بگویم این است و جز این نیست ، صحیح نمی باشد

با عرض سلام

کدام گوینده پرخاشگر بوده؟ اگر از بنده پرخاشگری دیدید به بزرگی خودتان عفو بفرمایید

البته در هیچ یک از پستهای بنده و نه در گوشه ای از سخنرانی ایشان که آوردم اشاره ای به این نشده که جناب رائفی پور تنها دلیل آن را چنین ذکر کرده باشند.

من همان روز گشتم و در یک سخنرانی دیگر ایشان چگونگی درآوردن این آمار را هم پیدا کردم اما دیدم جو اینجا طوریه که کسی طالب دلیل نیست و همه قصد اتهام زدن دارند. این بود که نخواستم بیشتر از این قضیه لوث شود.

سلام
امیدوارم با این پست من بحث خارج نشه، اما احتمال جنسیت فرزند با خواست خود والدین هم دستخوش تغییر میشه.
اینجوری نیست که همه جنسیتها بر اساس یک احتمال رخ دهد، برای اطلاعات بیشتر میتونید کتاب تنظیم خانواده که در دانشگاه تدریس میشه روهم مطالعه کنید.
نمونه دیگش اینکه در کشورهای دیگه هم بیشتر تولدها پسر هستن چون خانواده ها تمایل بیشتری به پسردار شدن دارن.

[="Tahoma"]

.امین.;505149 نوشت:
البته در هیچ یک از پستهای بنده و نه در گوشه ای از سخنرانی ایشان که آوردم اشاره ای به این نشده که جناب رائفی پور تنها دلیل آن را چنین ذکر کرده باشند.

من همان روز گشتم و در یک سخنرانی دیگر ایشان چگونگی درآوردن این آمار را هم پیدا کردم اما دیدم جو اینجا طوریه که کسی طالب دلیل نیست و همه قصد اتهام زدن دارند. این بود که نخواستم بیشتر از این قضیه لوث شود.

سلام
لطفا مسائلی رو که گشته بودید رو بنویسید شاید رهگذری رد شد و خواند. حداقل من میخونمشون.:Gol:

.امین.;505149 نوشت:

اگر سوء تفاهیمی شده بنده پوزش می طلبم
عرض بنده ناظر به فرمایش شما نیست ، بلکه در این تاپیک دوستان دیگری نیز بودند که چنین فرمودند

seyedeh khanom;496294 نوشت:
من چند وقت پیش یه سخنرانی از دکتر رائفی پور شنیدم در مورد زن/حجاب/فمنیسم
ایشون اونجا فرمودن که تعداد زنان در زمان حضرت محمد وصدر اسلام 4 برابر مردها بوده و برای همین برای رفع این مشکل هر مرد می تواند 4 زن داشته باشد(البته مفهوم کلی حرفشون این بود)

بحث با این فرمایش بالا شروع شده
و در جای دیگر دوست دیگری فرموده
.امین.;499397 نوشت:
جناب رائفی پور در این سخنرانی چنین آوردند:
به ذات امکان ندارد تعداد مردان بیشتر از زنان باشد مگر اینکه بشر دست برده باشد...همین حالتی که امروزه در چین پیش آمده. یعنی نمیشود یک زن بتواند دو شوهر داشته باشد...
در آن زمان نسبت جمعیتی 4 به یک بود آمدند در دارالندوه جمع شدند تصمیم گرفتند دختران را بکشند.... اسلام آمد گفت چرا میکشید 4 زن بگیرید. اول آمد یک داروی مسکن داد بعد به لحاظ علمی وارد شد ...
بروید طب الرضا بخوانید طب الصادق بخوانید حتی درمورد ریز مواد غذایی وارد شد. اگر میخواهید بچتون پسر باشه چه بخورید اگر میخواهید دختر با شه چه بخورید.
(از آن طرف هم اسلام با جامعه ای مواجه بود پر از فاحشه ... زنانی که شانس ازدواج نداشتند میل جنسی دارند باید چکار کنند؟ آیا مثل مسیحیت باید صورت مساله را پاک کند یا بگوید دارش بزنید؟؟؟

بنده طبق این فرمایش دوستان مطلب گذاشته ام
در این مطلب سه نکته می باشد
اول: (به ذات امکان ندارد تعداد مردان بیشتر از زنان باشد مگر اینکه) ..... این بحث تخصصی است و بنده تخصصی ندارم که اظهار نظر کنم ، اینکه صحیح است یا نه به عهده متخصصین این فن است
دوم: (در آن زمان نسبت جمعیتی 4 به یک بود) . این مطلب ذوقی نیست دلیل می خواهد و بنده از دوستان تقاضای دلیل کردم ، کدام تاریخ چنین چیزی نوشته ، این بحث عقلی نیست، چرا سه برابر نه ، چرا پنج برابر نه ، چهار برابر دلیل می خواهد
سوم: (در دارالندوه جمع شدند تصمیم گرفتند دختران را بکشند) .... این مطلب نیز دلیل می خواهد کی جمع شدند؟در کدام کتاب آمده؟ این فرمایش دلیل می خواهد ، یکی از دوستان توضیح داده دار الندوه فلان جا بوده و جمع می شدند ..... بله درست است اما برای این کار در دارالندوه کی جمع شدند؟ و در کجا چنین مطلبی آمده ؟ بنده تمام حرفم این است

ضمنا در هیچ جای عبارت نیامده که این یک دلیل بوده یا احتمالا دلیل بوده بلکه در ابن عبارت به عنوان یک دلیل بیان شده

عماد;505581 نوشت:
اگر سوء تفاهیمی شده بنده پوزش می طلبم
عرض بنده ناظر به فرمایش شما نیست ، بلکه در این تاپیک دوستان دیگری نیز بودند که چنین فرمودند

اول: (به ذات امکان ندارد تعداد مردان بیشتر از زنان باشد مگر اینکه) ..... این بحث تخصصی است و بنده تخصصی ندارم که اظهار نظر کنم ، اینکه صحیح است یا نه به عهده متخصصین این فن است
دوم: (در آن زمان نسبت جمعیتی 4 به یک بود) . این مطلب ذوقی نیست دلیل می خواهد و بنده از دوستان تقاضای دلیل کردم ، کدام تاریخ چنین چیزی نوشته ، این بحث عقلی نیست، چرا سه برابر نه ، چرا پنج برابر نه ، چهار برابر دلیل می خواهد

با سلام و عرض ادب

پس مورد اول به این تاپیک مربوط نمیشود. اما در مورد دوم هم همانگونه که قبلا آوردم یک مورد علمی هست. علم نه به معنای علوم پیشرفته مثل ریاضی فیزیک. خیر منظور علم جامعه شناسی و آمار و جمعیتی است.

طبق فرمایش استاد :"در پژوهشهای تاریخی یا شما باید سند بیاورید یا باید بگردید( تحقیق کنید). عربستان جاهلی موسسه آمار و اطلاعاتش کجا بوده..."

پس اینها تحقیقاتی هست که امروزه در اینباره شده.

ایشان در ادامه چنین میاورد:

"بیایید تاریخ را بخوانید، میبینید فلانی چند تا پسر داشته ، چندتا دختر داشته. بعد ببینید سر هر پسرش چه بلایی آمده. یکی در جنگ با خزرج کشته شد، آن یکی با بنی کلب کشته شد، آن یکی با بنی تمیم کشه شد...

در مجموع دخترانی که میمانند به پسرانی که میمانند یک جا میشود یک به 3، یک جا میشود 1 به 5، مثلا 2 تا پسر میماند 8 دختر میشود 1 به 4، میانگین این آمار میشود یک به چهار

اینها گیج شده بودند برای اینکه جمعیتشان را کنترل کنند ، دختران را میکشتند."

توجه بفرمایید اگر ایشان حرفی از فقر و ننگ نزدند این دلیلی بر آن نیست که مطالب تاریخی را که در قرآن کریم هم آمده قبول ندارند.

اینها را همه میدانند...

ایشان رفته سر اصل علت ایجاد ناهنجاری که همان بهم خوردن توازن جمعیتیست نه خود ناهنجاری که فقر و ننگ بوده...

عماد;505581 نوشت:
سوم: (در دارالندوه جمع شدند تصمیم گرفتند دختران را بکشند) .... این مطلب نیز دلیل می خواهد کی جمع شدند؟در کدام کتاب آمده؟ این فرمایش دلیل می خواهد ، یکی از دوستان توضیح داده دار الندوه فلان جا بوده و جمع می شدند ..... بله درست است اما برای این کار در دارالندوه کی جمع شدند؟ و در کجا چنین مطلبی آمده ؟ بنده تمام حرفم این است

خب سخن ایشان هم بر پایه دلایل تاریخی است. وقتی تاریخ را بخوانیم میبینیم بدعت کشتن دختران مثل بدعت پرستش بتها ریشه اش در سران و اشراف قبایل پا گرفته سپس به مردم و قوم قبیله و قبایل دیگر سرایت کرده. دارالندوه هم جایی بوده که سران عرب با هم مشورت میکردند. (این فهم بنده است از این گفته جناب رائفی پور. ممکن هست دلیل ایشان چیز دیگری باشد)

عماد;505581 نوشت:
ضمنا در هیچ جای عبارت نیامده که این یک دلیل بوده یا احتمالا دلیل بوده بلکه در ابن عبارت به عنوان یک دلیل بیان شده

بهتره که از مساله دلیل و دلایل چشم پوشی کنیم چون ما کل سخنان و نظرات استاد را در اینجا نیاوردیم و اینکار چیزی نیست جز اتهام بستن به یک مومن که نمیتواند از خودش دفاع کند.

با تشکر
:Gol:

Moradali;505389 نوشت:

سلام
لطفا مسائلی رو که گشته بودید رو بنویسید شاید رهگذری رد شد و خواند. حداقل من میخونمشون.:Gol:

با سلام و تشکر :Gol:

در پست قبل پاسخ شما داده شد.

اینهم لینک سخنرانی استاد :

http://www.aparat.com/v/dvD1J
چرا حضرت محمد(ص) گفته که میتوانید ۴ زن بگیرید

سلام

به نظر حقیر یک دلیل اینکه در قران امده تا چهار زن می توانند بگیرند همین نسبت
چهار به یک زن در مقابل مرد می تواند باشد
چرا نگفته دو یا سه یا پنج
چرا گفته چهار
این عدد چهار از کجا امده ؟
همینجوری از روی هوا امده یا دلیلی داشته ؟

از طرف دیگر در ان زمان جمعیت بسیار کم بوده و مخصوصا در قبیله شمارش جمعیت
اسان بوده بنابراین تعداد جمعیت یک روستا یا قبیله براحتی مشخص می شده
و اگر تعداد جمعیت زن با مرد برابر بوده و یا نسبت سه به یک بوده یا دو به یک و ...
دستور گرفتن تعداد زن با میزان جمعیت باید هم خوانی می داشته
نه اینکه دستوری بیاید که هر مرد تا چهار زن می تواند بگیرد
ان وقت مردانی چهار زن بگیرند و مردانی بی زن بمانند

پس از این دید گاه هم نظر دکتر سنجیده و درست به نظر می رسد

تشکر مسکنم از تمامی دوستان علی الخصوص کارشناس محترم تاپیک به خاطر اطلاع رسانی و پاسخ های خوب.
من به نظرم اینکه "یکی از دلایل جایز بودن 4 همسر برای مردان میتونه ناشی از 4 برابر بودن جمعست مردان نسبت با زنان باشه" خیلی غلطه
مگر ما نمیگیم قران برای تمام زمان ها هست؟اگر در کشوری جمعیت برابر بود یا جمعیت مردتن بیشتر از زنان بود تکلیف چیست؟اگر بنا باشه حتی یکی از علل 4 همسری تفاوت جمعیت باشه پس قران نباید الزاما حداکثر عدد 4 رو به کار ببره.
این سخن اقای رتءفی پور به نظرم اصلا با عقل جور در نمیاد.
اگر هم واقعا جمعیت زنان 4 برابر مردان بوده عمرا دلیل این باشه که پس مرد جایزه 4 تا زن بگیره

[="Tahoma"]

.امین.;505149 نوشت:
من همان روز گشتم و در یک سخنرانی دیگر ایشان چگونگی درآوردن این آمار را هم پیدا کردم

سلام
چگونگی درآوردن آمار در پست 61 رو خودتون نوشتید یا از سخنرانی دیگه ایشون؟

پی نوشت: اگه از ایشون نبوده، میشه مطلبی که در نقل قول بالا نوشتید را هم بیاورید.

moradali;506559 نوشت:

سلام
چگونگی درآوردن آمار در پست 62 رو خودتون نوشتید یا از سخنرانی دیگه ایشون؟

سلام علیکم

از همان لینک سخنرانی جناب استاد هست که در پست 63 آوردم. شما میتوانید خودتان کلیپ سخنرانی را مشاهده کنید.

[="Tahoma"]

.امین.;506561 نوشت:
از همان لینک سخنرانی جناب استاد هست که در پست 63 آوردم. شما میتوانید خودتان کلیپ سخنرانی را مشاهده کنید.

بله ممنون، منظورم پست 62 بود. که اشتباه تایپ شد.

.امین.;506147 نوشت:
"در پژوهشهای تاریخی یا شما باید سند بیاورید یا باید بگردید( تحقیق کنید). عربستان جاهلی موسسه آمار و اطلاعاتش کجا بوده..."

سندی ارائه نشده،
.امین.;506147 نوشت:
پس اینها تحقیقاتی هست که امروزه در اینباره شده.

ایشان در ادامه چنین میاورد:

"بیایید تاریخ را بخوانید، میبینید فلانی چند تا پسر داشته ، چندتا دختر داشته. بعد ببینید سر هر پسرش چه بلایی آمده. یکی در جنگ با خزرج کشته شد، آن یکی با بنی کلب کشته شد، آن یکی با بنی تمیم کشه شد...

در مجموع دخترانی که میمانند به پسرانی که میمانند یک جا میشود یک به 3، یک جا میشود 1 به 5، مثلا 2 تا پسر میماند 8 دختر میشود 1 به 4، میانگین این آمار میشود یک به چهار

شما برای نمونه ده نفر مثل زبیر، عبدالله بن مسعود، عبدالله بن عباس، حضرت علی ، عمر بن خطاب، و ...... نام ببرید ، فرزندان پسر با دختر اینان در کتابهای انساب است، ببینید آیا دختران آنها چهار برابر بوده اند؟ قطعا نه، مشت نمونه خروار است،
اگر شما خلاف این آماری دارید، لطفا ارائه دهید، زبیر چند پسر و چند دختر داشته؟
و .........

.امین.;506147 نوشت:
اینها گیج شده بودند برای اینکه جمعیتشان را کنترل کنند ، دختران را میکشتند."

اگر این نظر پارگراف قبل درست باشد که نیست مثلا تعداد دختران افرادی که نام بریدیم چهار برابر پسران باشد که نیست باز این قسمت از گفته شما نیاز به سند تاریخی دارد نه تحلیل تاریخی

اینکه گیچ شده بودند ، برای کنترل جمعیتشان چکار کنند، نیاز به سند تاریخی دارد ، اینجا دیگر جای تحلیل تاریخی نیست،
مثلا بنده می گویم ، در جنگ احد حضرت علی علیه اسلام فرار نکردند چون جان پیامبر صلی الله علیه واله وسلم در خطر بود، قسمت اول که فرار نکردند گزاره تاریخی است ، وقسمت دوم که جان پیامبر صلی الله علیه واله وسلم در خطر بود تحلیل تاریخی گزاره تاریخی نیاز به سند دارد در کجا آمده که حضرت علی علیه السلام فرار نکرد؟ در فلان تاریخ
نمی شود این ادعا را کرد و سند ارائه نداد و گفت ببینید حضرت علی علیه السلام پیامبر را دوست داشته، پس فرار نکرده ، دوست داشته قبول سند نمی خواهد اما فرار نکرده اند گزاره است نیاز به سند دارد
اینجا نیز همینطور گیرم که تحیل شما درست ولی اینکه جمع شدند و فکر کردند و گفتند بیائیددختران را زنده به گور کنیم گزاره ی تاریخی است و نیاز به سند دارد
شما می گویند در دارالندوه جمع شدند این گزاره تاریخی است ، نیاز به سند دارد کی جمع شدند، چه کسانی بودند
مگر می شود بدون دلیل چنین ادعایی کرد. بنده خواسته ام روشن است.

.امین.;506147 نوشت:
بهتره که از مساله دلیل و دلایل چشم پوشی کنیم چون ما کل سخنان و نظرات استاد را در اینجا نیاوردیم و اینکار چیزی نیست جز اتهام بستن به یک مومن که نمیتواند از خودش دفاع کند.

بحث علمی جای این حرفها را نیست
بزرگواری حرفی از ایشان نقل کرده ، بنده با ایشان کار ندارم ، بنده می گویم این حرف اشتباه است، اگر سندی دارید ارائه دهید تا بنده متقاعد شوم . این بحث علمی است، اتهامی درکار نیست، روزی هزار بار حرف این و آن بدلایل عملی رد می شود، بحث اتهام مطرح نمی شود.
هر کس حرفی می زند باید اگر گزاره تاریخی است دلیل داشته باشد اگر تحلیل تاریخی است بگوید از کجا به این تحلیل رسیده .

چناب عماد بنده با شما دیگه صحبتی ندارم. دیگه طرف بحث شما من نیستم

این پاسخهای اخیر را هم چون دوستان خواسته بودند دادم

.امین.;506938 نوشت:
چناب عماد بنده با شما دیگه صحبتی ندارم. دیگه طرف بحث شما من نیستم

این پاسخهای اخیر را هم چون دوستان خواسته بودند دادم

[=trebuchet ms]
متاسفم شما در مقابل سوال ایشان به جای جواب های وهوی می کنید، مشکل شما این است که بجای حرف شخص را قبول دارید ، رائفی پور را قبول دارید ، هر چه گفته باشد، ولو بی اساس
استاد از شما مدرک خواسته ، یک کلمه بگوید مدرک نداریم ذوقی حرف زده ایم
می گویید رائفی پور به اینجا رسیده!
شما که فرق تحلیل با گزارش را نمی دانید، نباید وارد بحث شوید
امین جان
سخن باید با سند باشد، استاد کارشناس از اول یک خواسته از شما داشته ، سند حرفهایتان را بگوید
شما آسمان را به رسیمان بافته اید، و دریغ از جواب سوال ایشان

گفتیدزنان چهار برابر مردان بوده اند، ایشان دلیل خواستند ، نیاوردید
گفتید از تحلیل وقایع به اینجا رسیده اید، چون چند تولید مثل در آن زمان، زنان را چهار برابر نشان می دهد یا مردان تلفاتشان بیشتر است ، به این نتیجه رسیده اید

استاد نیز گفتند، خب چند نفر از بزرگان اسلام که در کتابهای انساب تعداد بچه های آنان موجود است و مونث و مذکر بودنشان معلوم است به عنوان مشت نمونه خروار بررسی کنیم ، شما بجای بررسی و آوردن حداقل 10نفر که تعداد دخترانشان چهار برابر پسرانشان باشد درمانده ماندید شروع کردید به فرافکنی

استاد گفتند شما می گوید در دارالندوه جمع شدند ، این که تحلیل نیست، جمع شدند باید گزارش باشد و گزارش نیاز به سند دارد
شما می گوید بعد از جنگ بزرگان نظام در مجلس شورای اسلامی جمع شدند، این سند نمی خواهد؟؟

برادر تاریخ با فرافکنی و قهر و جار وجنجال اثبات نمی شود اگر گزارشی نقل کردید باید سند ارائه شود و سند نیز بررسی شود، حتی اگر مورخینی چون علامه عسکری، علامه سید جعفر مرتضی و ... گفته باشند تا چه رسد به آقای رائفی پور که تخصصی در تاریخ ندارند.

کاربر اردکانی شما هیچ پاسخی در راستای اثبات حرفهایتان نمیدهید و فقط موضعگیری میکنید. من میدانستم اگر دلیل استاد را هم بیاورم بهانه جوییهایتان شروع میشود .

(نمیدانم چرا بعضیها چنین اخلاقی دارند که به یک مساله اینقدر پیله میکنند، تا ببخشید خودشان را ضایع نکردند دست بردار نیستند!!!)

من به احترام جناب عماد در پاسخشان چیزی نگفتم.

ایشان خودشان هم در اینباره تحقیقی ندارند. اسم چند نفرو اوردند و میگویند برید ببینید فرزندان دخترشان چهار برابر پسرشانشان بوده یا نه.

اولا که من این تحقیق را انجام نداده ام تا پاسخگوی ایشان باشم.

ثانیا قرار نیست فرزندان دختر همه خانواده ها ، در آن زمان 4 برابر بوده باشد. کافیست یک آماری از این جمعیت در دست باشد تا با یک محاسبه سرانگشتی این موضوع مشخص شود.

ثالثا ایشان فرمودند من بروم تاریخ را بیاورم و این سخن را اثبات کنم. این کار بنده نیست من پاسخ استاد را دادم، کسی که قبول ندارد باید برای نپذیرفتنش دلیل بیاورد از جمله خود شما.

اینجا لازمه تذکر بدم که هیچ کسی از خطا و اشتباه مبرا نیست. خود جناب عماد هم با تمام سوادی که دارند و بنده هم برای ایشان احترام زیادی قائلم ممکن است اشتباه کنند یا درباره بعضی مسائل مطالعه کافی نداشته باشند.

بنده هم اگر اشکالی از ایشان بگیرم به قصد اصلاح است نه خدای نکرده مچ گیری و پایین آوردن شخصیت علمی ایشان

اما شما در این تاپیک هیچ پاسخی برای اثبات مدعای خود ندارید و این روشی که در بحث پیش گرفتید یعنی انتقاد بی جا در غیاب فرد، اینکارتان بیشتر شباهت به تخریب شخصیت هست تا چیز دیگر

مخالفت با شخصیتی مثل جناب رائفی پور ، مخالفت با شخص نیست و ریشه های دیگری دارد..... خود شما هم بهتر میدانید که بی خداها و مادیگرایان با این شخصیت مخالفند،

این موضعگیری شما بدین معناست که استاد رائفی پور دروغ گفته.

ایشان یک مبلغ دینی هستند ، دروغگو خواندنشان چه معنایی میتواند داشته باشد؟

.امین.;507055 نوشت:
ایشان خودشان هم در اینباره تحقیقی ندارند. اسم چند نفرو اوردند و میگویند برید ببینید فرزندان دخترشان چهار برابر پسرشانشان بوده یا نه.

سلام علیکم
عاجزانه از شما تقاضا دارم منصفانه بحث کنید
بنده با اشراف بر بعضی از کتابهای انساب و طبقات نگاری و صحابه نگاری چنین عرض را خدمت شما گفتم
چون اگر بنده بگویم زبیر این فرزندان را داشته شما می گوئید خب چرا فقط زبیر را گفتی ، چرا فقط علی علیه اسلام را گفتی
بنده گفتم شما خودتان بروید اقلا ده نفر از صدر اسلام نام ببرید که دخترانشان 4 برابر دخترانشان باشد، تا بگوید مشت نمونه خروار است، وقتی شما ده نفر را نیاوردید یعنی قضیه نمی تواند درست باشد
از جناب آقای اردکانی خواهش می کنم از جنجالی کردن بحث پرهیز نمایند
جناب آقای امین
توجه بفرمائید
زبير يازده پسر و نه دختر داشته است(1)
فرزندان عباس عموی پیامبرصلی الله علیه واله وسلم :فضل ، عبد الله ،عبيد الله ،عبد الرحمن ، قثم ، معبد، ،حارث ،تمّام ،كثير ،ام حبيبة ، صفيّه و اميمة ‏ (2)

1. الطبقات‏ الكبرى/ترجمه،ج‏3،ص:87
2.الطبقات‏ الكبرى/ترجمه،ج‏4،ص:3

.امین.;507055 نوشت:
ثانیا قرار نیست فرزندان دختر همه خانواده ها ، در آن زمان 4 برابر بوده باشد. کافیست یک آماری از این جمعیت در دست باشد تا با یک محاسبه سرانگشتی این موضوع مشخص شود.

شما نیز سه خانواده نام ببرید که نمی خواند چهار برابر ، سه برابر باشند، نمی خواهد سه برابر دو برابر باشند.

.امین.;507055 نوشت:
ثالثا ایشان فرمودند من بروم تاریخ را بیاورم و این سخن را اثبات کنم. این کار بنده نیست من پاسخ استاد را دادم، کسی که قبول ندارد باید برای نپذیرفتنش دلیل بیاورد از جمله خود شما.

بنده قاعده بحث شما را نمی دانم ، قاعده بحث معمول این است ، که کسی که حرفی می زند باید نسبت به حرفش دلیل بیاورد نه کسی مقابل بحث قرار گرفته
مثلا اگر بنده گفتم شهدای کربلا 300نفر بودند، و جایی نقل کردم ، اگر کسی اعتراض کرد ، باید سند ارائه بدهم ، و بگویم مثلا در فلان مقتل آمده نه اینکه بگویم بنده این را می گویم هر کس قبول ندارد دلیل بیاورد
قاعده بحث این است که ادعا کننده باید دلیل بیاورد، این اظهر من الشمس است

.امین.;507055 نوشت:
اما شما در این تاپیک هیچ پاسخی برای اثبات مدعای خود ندارید و این روشی که در بحث پیش گرفتید یعنی انتقاد بی جا در غیاب فرد، اینکارتان بیشتر شباهت به تخریب شخصیت هست تا چیز دیگر

اصل بحث بنده ایشان نیست ، برای بار دهم عرض می کنم،کاربر محترمی حرف ایشان را نقل کرده، بنده به عنوان کارشناس این سایت گفتم این حرف درست نیست، کسی که نقل کرده باید دلیل بیاورد یا برود از جناب رائفی پور دلیل را بپرسد، این حرف ایشان با تاریخ تطابق ندارد.

.امین.;507055 نوشت:
مخالفت با شخصیتی مثل جناب رائفی پور ، مخالفت با شخص نیست و ریشه های دیگری دارد..... خود شما هم بهتر میدانید که بی خداها و مادیگرایان با این شخصیت مخالفند،

حرف علمی جای این سخنان نیست ، هر کس در هر مقامی و موقعیتی که است اگر سخنی گفت نیاز به مدرک دارد، حتی اگر استاد فرزانه ای مثل علامه عسکری که یا استاد متبحر و مدقق و محققی مقل سید جعفر مرتضی عاملی که جناب کاربر گرامی اردکانی از اینها نام بردند،
علامه عسکری این فحل تاریخی که نظیرش کم دیده شده، اثبات کرده اند عبدالله بن سباء وجود خارجی ندارند، اما یک کتاب همه باآدرس و دلیل و منطق و سند و ... نه اینکه عبدالله بن سباء نیست چون می علامه عسکری می گویم ،
استاد فرزانه ، مدقق تاریخی ، محقق و اعجوبه علامه جعفر مرتضی عاملی گفته اند پیامبر صلی الله علیه واله وسلم فقط یک دختر داشته اند ، نه چون که من جعفر مرتضی می گویم بلکه یک کتاب همه با سند وآدرس از منابع اهل سنت

.امین.;507055 نوشت:
این موضعگیری شما بدین معناست که استاد رائفی پور دروغ گفته.

ایشان یک مبلغ دینی هستند ، دروغگو خواندنشان چه معنایی میتواند داشته باشد؟

کسی نگفته ایشان دروغ می گویند، بنده ممکن است یکی از نظرات علامه عسکری نیز برایم قابل قبول نباشد، از ایشان برای سخنشان مدرک می خواهم و ایشان باید ارائه دهند، اگر در کتاب ایشان مثل 150صحابه ساختگی مطلبی آمد که بدون سند بود ، حتی از ایشان قبول نمی شود

عماد;507080 نوشت:
جناب آقای امین
توجه بفرمائید
زبير يازده پسر و نه دختر داشته است(1)
فرزندان عباس عموی پیامبرصلی الله علیه واله وسلم :فضل ، عبد الله ،عبيد الله ،عبد الرحمن ، قثم ، معبد، ،حارث ،تمّام ،كثير ،ام حبيبة ، صفيّه و اميمة ‏ (2)

1. الطبقات‏ الكبرى/ترجمه،ج‏3،ص:87
2.الطبقات‏ الكبرى/ترجمه،ج‏4،ص:3

شما نیز سه خانواده نام ببرید که نمی خواند چهار برابر ، سه برابر باشند، نمی خواهد سه برابر دو برابر باشند.

با عرض سلام

مساله فقط این نیست که هر کسی چند پسر و چند دختر داشته. صحبت سر این هست که پسرانشان در جنگهای مختلف کشته میشدند ..

[="Tahoma"]وقتی به مسائل مختلف و این که چه شده که فلان حکم صادر شده فکر کنیم احتمالات مختلف به ذهن انسان میرسد.
مثلا همان طور که سرکار دل آرام هم اشاره کردند چرا چهار؟ این عدد چهار از کجا آمده؟
بعد به ذهن می آید که شاید در آن زمان چنین نسبتی بوده است. و روی این مساله اسلام این عدد زا گذاشته است.
احتمالات دیگه هم به ذهن میاد:
مثلا رعایت عدالت (واجب یا مستحب) بین همسران سخت شود. و لذا سقفی تعیین شده.
مثلا اسلام نخواسته حرمسرا ایجاد شود و به این مساله دامن بزند.
مثلا احترام زن آزاد حفظ شود چرا که زن آزاد بر خلاف کنیز مال نیست که هر تعداد خواستی بگیری.
و مثلا های دیگر.

اما خب اگر بحث به طور علمی ( و نه احتمالات مختلفی که به ذهن انسان میرسد) بخواهد مطرح شود نیاز هست که مستند باشد و سپس اسناد آن بررسی شده تا سرانجام در بین مجامع علمی به عنوان یک حقیقت تاریخی پذیرفته شود.

.امین.;507088 نوشت:
با عرض سلام
مساله فقط این نیست که هر کسی چند پسر و چند دختر داشته. صحبت سر این هست که پسرانشان در جنگهای مختلف کشته میشدند ..

این نیز کار سختی نیست، افرادی مثل عباس اینقدر معروف بودند که حتی فرزندانشان نیز مورد مطالعه قرار گیرد
مثلا همین عباس را دقت کنید
نه پسر و چهار دختر ، اولا باید هشت پسر ایشان بمیرد و دخترها در قید حیات باشند تا یک به چهار شود، ثانیا در جوانی هم بمیرند نه در مثلا 50 به بالا
دیگران شخصیتهای معروف صدر اسلام یا دوران جاهلیت را نیز میشود حساب کرد ولی کار به درازا می کشد،
شما اگر 10 نفر سراغ دارید که تعداد فرزندان آنها طوری باشد که دختران چهار برابر باشد، بفرمائید، ولو اینکه پسران مرده باشند، بفرمائید.

.امین.;507088 نوشت:

امین خان اگر صد نفر را هم نام ببری نمی توان ، یک مسئله اشتباه که رائفی پور گفته را ثابت کنی

اشتباه اصلی این است که یک مسئله تخصصی را از غیر متخصص گرفته ای و حاضر نیستی قبول کنی جناب آقای رائفی پور متخصص در تاریخ نیست، ممکن ار علوم دیگر متبحر باشد اما هیچ تاریخ دانی وی را به عنوان متخصص تاریخ قبول ندارد
اصلا مشکل اصلی امروزه جامعه ما این است، هر کس در هر چیزی می خواهد نظر می دهد ، رشته های علوم دینی هر کدام نیاز به تخصص دارد، در تاریخ علامه سید جعفر مرتضی عاملی، آقای یوسفی غروری، مرحوم علامه عسکری، و ... متخصص تاریخ هستند.

عماد;497890 نوشت:
سرشماری دقیقی از تعداد زنان و مردان در زمان پیامبر صلی الله علیه واله وسلم نیست، و دلیل تعدد زوجات تا چهار نفر نیز این مسئله نمی باشد، هر حکمی می تواند دلایل عمده ای داشته باشد، و ما نمی توانیم برای حکم خداوند دلیل بتراشیم ، مگر اینکه دلیل آن در ایات وروایات آمده باشد.

عماد;498360 نوشت:
لطفا از قران یا روایات برای این مطالب سند ارائه بفرمائید
بله ، در تحلیلات ممکن است چنین دلایلی بیاید، ولی اینکه بگوییم دلیلش این بوده نیاز به روایت داریم

سلام
طبق مطالعاتی که در کتب حدیثی داشته ام حدس می زنم این سخن از این قسمت علل الشرایع صدوق بوده باشد آنجا که می گوید:
حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ أَحْمَدَ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِيلَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْعَبَّاسِ قَالَ حَدَّثَنَا الْقَاسِمُ بْنُ الرَّبِيعِ الصَّحَّافُ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ أَنَّ الرِّضَا ع كَتَبَ إِلَيْهِ فِيمَا كَتَبَ مِنْ جَوَابِ مَسَائِلِهِ‏ عِلَّةُ تَزْوِيجِ الرَّجُلِ أَرْبَعَ نِسْوَةٍ وَ تَحْرُمُ أَنْ تَتَزَوَّجَ الْمَرْأَةُ أَكْثَرَ مِنْ وَاحِدٍ لِأَنَّ الرَّجُلَ إِذَا تَزَوَّجَ أَرْبَعَ نِسْوَةٍ كَانَ الْوَلَدُ مَنْسُوباً إِلَيْهِ وَ الْمَرْأَةُ لَوْ كَانَ لَهَا زَوْجَانِ أَوْ أَكْثَرُ مِنْ ذَلِكَ لَمْ يُعْرَفِ الْوَلَدُ لِمَنْ هُوَ إِذْ هُمُ الْمُشْتَرِكُونَ فِي نِكَاحِهَا وَ فِي ذَلِكَ فَسَادُ الْأَنْسَابِ وَ الْمَوَارِيثِ وَ الْمَعَارِفِ [HL]قال محمد بن سنان و من علل النساء الحرائر و تحليل أربع نسوة لرجل واحد لأنهن أكثر من الرجال فلما نظر و الله أعلم[/HL] لقول الله تعالى‏ فَانْكِحُوا ما طابَ‏ لَكُمْ‏ مِنَ النِّساءِ مَثْنى‏ وَ ثُلاثَ وَ رُباعَ‏ فذلك تقدير قدرة الله تعالى ليتسع فيه الغني و الفقير فيتزوج الرجل على قدر طاقته وسع ذلك في ملك اليمين و لم يجعل فيه حدا لأنهن مال و جلب فهو يسع أن يجمعوا من الأموال و علة تزويج العبد اثنتين لا أكثر إنه نصف رجل حر في الطلاق و النكاح لا يملك نفسه و لا له مال إنما ينفق عليه مولاه و ليكون ذلك فرقا بينه و بين الحر و ليكن أقل لاشتغاله عن خدمة مواليه.

علل الشرائع، ج‏2، ص: 504

که البته این سخن حجت آور نیست و صحیح به نظر نمی رسد زیرا اولا این سخن محمد بن سنان است و حديث موقوف است كه فاقد حجیت است یعنی سلسله سند آن به معصوم نمی رسد

در ثانی در خود وثاقت محمد بن سنان اختلاف است و برخی وی را تضعیف کرده اند هر چند که نظر متاخرین بر توثیق وی است و در نظر بنده هم وثاقتش ارجحیت دارد بر تضعیفش:
چنانچه در خلاصه الاقوال علامه حلی چنین آمده 17 محمد بن‏ سنان‏
بالسين المهملة و النون قبل الألف و بعدها أبو جعفر الزاهري من ولد زاهر مولى عمرو بن الحمق الخزاعي و كان أبو عبد الله بن عباس يقول حدثنا أبو عيسى محمد بن أحمد بن محمد بن سنان قال هو محمد بن الحسن بن سنان مولى زاهر توفي أبوه الحسن و هو طفل و كفله جده سنان فنسب إليه و قال ابن الغضائري: أبو جعفر الهمداني بالدال المهملة مولاهم هذا أصح ما نسب إليه و قد اختلف علماؤنا في شأنه فالشيخ المفيد ره قال إنه ثقة و[HL] أما الشيخ الطوسي رحمه الله فإنه ضعفه و كذا قال النجاشي و ابن الغضائري قال إنه ضعيف غال لا يلتفت إليه[/HL] و روى الكشي فيه قدحا عظيما و أثنى عليه أيضا و الوجه عندي التوقف فيما يرويه [HL]فإن الفضل بن شاذان ره قال في بعض كتبه إن من الكذابين المشهورين ابن سنان و ليس بعبد الله[/HL] و رفع أيوب ابن نوح إلى حمدويه دفترا فيه أحاديث محمد بن سنان[HL] فقال إن شئتم أن تكتبوا ذلك فافعلوا فإني كتبت عن محمد بن سنان و لكني لا أروي لكم عنه شيئا فإنه قال قبل موته كل ما حدثتكم به لم يكن لي سماعا و لا رواية و إنما وجدته و نقل عنه أشياء أخر[/HL] ردية ذكرناها في كتابنا الكبير و مات سنة عشرين و مائتين.

ثالثا پس از نقل این قول در علل الشرایع هم آمده است و الله اعلم که بیانگر عدم قطعیت وی از این قول است.

جناب ملاصدار شما برو با روایات ثابت کن که متن قران متواتر نیست . فعلا که روایات از کلام الله هم مستندتر شده

.امین.;525061 نوشت:
جناب ملاصدار شما برو با روایات ثابت کن که متن قران متواتر نیست . فعلا که روایات از کلام الله هم مستندتر شده

لطفا در چهار چوب عنوان تاپیک بحث نمایید و اگر ادله متقتی بر اینکه زنان در زمان پیامبر چهار برابر مردان بودند دارید، ارایه کنید.
در مورد تواتر قرآن بنده دو سوال در تاپیک دیگری که شروع کردم مطرح کرده ام که ان شاء الله کارشناس تاپیک مورد نظر به آن سوالات جواب خواهند داد.

seyedeh khanom;496294 نوشت:
من چند وقت پیش یه سخنرانی از دکتر رائفی پور شنیدم در مورد زن/حجاب/فمنیسم
ایشون اونجا فرمودن که تعداد زنان در زمان حضرت محمد وصدر اسلام 4 برابر مردها بوده و برای همین برای رفع این مشکل هر مرد می تواند 4 زن داشته باشد(البته مفهوم کلی حرفشون این بود)

سلام
این مدعا صحیح نیست و منبع تاریخی و روایی معتبری ندارد.
البته خوب بود از ایشان سوال می کردند كه فرضاَ چنين دلیلی برای ازدواج دائم آوردید که به این دلیل بوده است اما اینکه متعه یا همان ازدواج موقت محدودیت عددی ندارد،باید زنان در زمان حضرت محمد n برابر مردان بوده باشند؟!!!!

استاد رائفی گفتن چون تعداد زنان چهار برابر مردان بوده از هر چهار دختر یکیشون رو زنده بهه گور میکردن که استاد اگر یادتون باشه مناظره هم طلبیدن و گفتن اگر دلیل بهتری دارید بیاید بگید شما هم بهتره با سایتشون در میون بزارید و سند ها رو مطالبه کنید مطمئن باشید جواب میگیرید

سلام اینکه تعدا زنان بیشتر بوده که واضح است چون مردان در جنگ های قبیله کشته زیاد می دادند

ولی هیچ موردی نیست و بنده هم کارشناس آمار نیستم و اون زمان هم چنین سرشماری هایی نبوده که تعداد چهار برابر مشخص باشه واقعا

موضوع قفل شده است