جمع بندی اولین نشانه ظهور

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اولین نشانه ظهور

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم. اولین نشانه از پنج علامت ظهور کدام است؟
یعنی کدامیک زودتر از بقیه طبق روایات اتفاق می افتد؟

باتشکر@};-

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد آلاء

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض ادب و سلام

رسول.الف;965194 نوشت:
سلام علیکم. اولین نشانه از پنج علامت ظهور کدام است؟
یعنی کدامیک زودتر از بقیه طبق روایات اتفاق می افتد؟

در مورد سوال شما دوست گرامی باید عرض کنم تقسیم بندی های گوناگونی پیرامون علایم ظهورصورت گرفته، از جمله: علایم حتمی و غیر حتمی است. اشتباه اکثر مردم این جاست که می پندارند با حتمی شدن برخی علایم، باید موضوع ظهور را صد در صد وابسته به تحقق آن علایم دانست! واقعیت قضیه – طبق برخی روایات – گویای وابسته بودن امر ظهور به اراده الاهی است. حال فرقی نمی کند که چه علایمی محقق شده یا نشده. با این حساب، مفهوم علایم حتمی آن است که برخی نشانه ها احتمال در پی داشتن ظهور را بیشتر به همراه دارند (فقط احتمال بیشتر است نه وقوع صد در صد). حال روشن می شود که علایم غیر حتمی صرفاً با احتمال وقوع کمتری نسبت به علایم حتمی و ظهور قرار دارند.
با دقت در حدیث زیر، دلیل آن گونه معنا کردن علایم حتمی و غیر حتمی را می یابید:» داود بن ابی القاسم نقل می کند که در حضور امام جواد (ع) بودیم. سخن از ]نشانه های ظهور و[ قیام و خروج]شخصی به نام[ سفیانی به میان آمد و این که در برخی روایات گفته شده ] که این از علایم ظهور است[ و حتماً واقع می شود. به امام (ع)عرض کردم: آیا خداوند در اصل وقوع یا ویژگی های امور حتمی نیز تغییر و دگرگونی (=بداء) ایجاد می کند ] چندان که یا اصلا محقق نمی شوند یا آن چنان که آن وعده های حتمی با آن مشخصات منعقد نمی گردند[؟ حضرت فرمودند: بله، امکان هرگونه تغییر و تصرف – حتی در امور حتمی – وجود دارد! گفتم: با این حساب می ترسیم که خداوند در اصل ظهور و فرج قائم (عج) نیز ایجاد تغییر و انصراف (بداء) کند!
حضرت پاسخ دادند: ]این چنین نیست؛ چون[ قیام قایم (ع) از میعاد و وعده های ]تغییر ناپذیر[ خداست۱.حدیث پژوه و دانشور برجسته "محدث نوری" (ره) در این باره می نویسد:"... غیر از مسئله ظهور و خروج حضرت حجة بن الحسن المهدی (عج) که حتماً محقق خواهد شد و هیچ گونه تبدیل و تخلفی نخواهد داشت، سایر آنچه از آیات و علامات پیش از ظهور و مقارن آن ]آمده[، همه قابل تغییر و تبدیل و تقدیم (زودتر واقع شدن) و تأخیر (دیرتر رخ دادن) و ... هست. حتی آن علایمی که در شمار نشانه های محتوم ذکر شده! چه این که مراد از حتمی و محتوم – در آن اخبار – نه آن است که هیچ قابل تغییر نباشد و دقیقاً مثل و همان را که فرمودند به همان نحو بیاید و واقع شود، بلکه مراد آن است که مرتبه ای از تأکید در آن وجود دارد که منافاتی با تغییر در مرحله ای از آن ندارد"۲.از این رو سزاوار است که همگی جهت هدف گرانقدر آمادگی و زمینه سازی برای ظهور تلاش کنند و به جای دلواپسی های افراطی (که سر از یأس به رحمت خدا و لطف امام عصر در می آورد)، در صدد دعای خالصانه و متضرعانه و ایجاد ورزیدگی جسمی و روحی باشند تا چشمه رحمت الاهی به جوشش در آید و فرشته در آید و اینها در گرو معرفت اندوزی فزون تر به دین و انجام واجبات و ترک گناهان است.

پنج علامت – طبق برخی احادیث – از علایم حتمی شمرده شده که اسامی هر یک بیان می شود. البته توضیح و چگونگی و چیستی این نشانه ها آن قدر گسترده است که نمی توان در این پاسخ نه چندان مفصل، بدان پرداخت.ابی حمزه ی ثمالی می گوید: "به حضرت امام جعفر صادق (ع) عرض کردم که پدرتان حضرت امام محمد باقر (ع) می فرمودند: خروج شخصی به نام سفیانی از امور حتمی است و انعکاس ندایی در آسمان نیز حتمی است و طلوع خورشید از مغرب حتمی است و چند چیز دیگر هم نام بردند که آن را حتمی می دانستند.حضرت امام جعفر صادق (ع) نیز گفتار پدر بزرگوارشان را این گونه تکمیل فرمودند: و نیز اختلاف بنی فلان ]شاید بنی امیه یا همان جبهه باطل است[ از امور حتمی است؛ و کشته شدن "نفس زکیه" حتمی است و خروج و قیام قائم (عج) هم حتمی، بلکه میعاد یقینی است. پرسیدم: درباره علامت ندای آسمانی توضیح دهید!؟ پاسخ فرمودند: در آغاز روزی منادی با صدایی بلند – آن گونه که هر ملتی با زبان خودش آن را می فهمد – فریاد می زند: "الا إن الحق فی علی و شیعته؛ بدانید که حق با علی (ع) و شیعیان اوست". و در آخر روز هم ابلیس ندا می دهد: "الا إن الحق فی سفیانی و شیعته؛ بدانید که حق با سفیانی و پیروان اوست".این موقع است که نااستواران در حق (اهل باطل) به شک می افتند" ۳.طبق این حدیث اولین نشانه ی حتمی ظهور خروج سفیانی است .
منظور از "نفس زکیه"، انسان بسیاری بزرگواری است که از طرف امام زمان (عج) مأموریت برای تبلیغ دارد اما در کعبه (مابین رکن و مقام) به شهادت می رسد۴؛ و نیز "سفیانی" ، شخصی از معاندین است که به قصد مقابله با حضرت بر می خیزد و در سرزمینی به نام "بیداء" (در یمن) – به امر خدا – با لشگریانش به زمین فرو خواهند رفت۵.


منابع:
۱). بحار الانوار، ج 52، ص 250- 251، چاپ اسلامیه.
۲).محدث نوری، نجم الثاقب، ص 832، نشر جمکران.
۳). کمال الدین، ج 2، ص 652 .
۴). بحار الانوار ، ج 52، ص 307، ح 81 .
۵).رضوانی، علی اصغر، موعود شناسی، ص 524، نشر جمکران.

سوال:
بر اساس متن روایات،‌ اولین نشانه از نشانه های پنچ گانه ی ظهور چیست؟

پاسخ:
در شرح متون روایی تقسیم بندی های گوناگونی پیرامون علایم ظهورصورت گرفته، از جمله: علایم حتمی و غیر حتمی است. اشتباه اکثر مردم این جاست که می پندارند با حتمی شدن برخی علایم، باید موضوع ظهور را صد در صد وابسته به تحقق آن علایم دانست! واقعیت قضیه – طبق برخی روایات – گویای وابسته بودن امر ظهور به اراده الاهی است. حال فرقی نمی کند که چه علایمی محقق شده یا نشده. با این حساب، مفهوم علایم حتمی آن است که برخی نشانه ها احتمال در پی داشتن ظهور را بیشتر به همراه دارند (فقط احتمال بیشتر است نه وقوع صد در صد). حال روشن می شود که علایم غیر حتمی صرفاً با احتمال وقوع کمتری نسبت به علایم حتمی و ظهور قرار دارند.
با دقت در حدیث زیر، دلیل آن گونه معنا کردن علایم حتمی و غیر حتمی را می یابید:« داود بن ابی القاسم نقل می کند که در حضور امام جواد (علیه السلام) بودیم. سخن از ]نشانه های ظهور و[ قیام و خروج]شخصی به نام[ سفیانی به میان آمد و این که در برخی روایات گفته شده ] که این از علایم ظهور است[ و حتماً واقع می شود. به امام (علیه السلام )عرض کردم: آیا خداوند در اصل وقوع یا ویژگی های امور حتمی نیز تغییر و دگرگونی (=بداء) ایجاد می کند ] چندان که یا اصلا محقق نمی شوند یا آن چنان که آن وعده های حتمی با آن مشخصات منعقد نمی گردند[؟ حضرت فرمودند: بله، امکان هرگونه تغییر و تصرف – حتی در امور حتمی – وجود دارد! گفتم: با این حساب می ترسیم که خداوند در اصل ظهور و فرج قائم (عج الله تعالی فرجه ) نیز ایجاد تغییر و انصراف (بداء) کند!
حضرت پاسخ دادند: ]این چنین نیست؛ چون[ قیام قایم (عج الله تعالی فرجه ) از میعاد و وعده های ]تغییر ناپذیر[ خداست۱.حدیث پژوه و دانشور برجسته "محدث نوری" در این باره می نویسد:"... غیر از مسئله ظهور و خروج حضرت حجة بن الحسن المهدی (عج الله تعالی فرجه) که حتماً محقق خواهد شد و هیچ گونه تبدیل و تخلفی نخواهد داشت، سایر آنچه از آیات و علامات پیش از ظهور و مقارن آن ]آمده[، همه قابل تغییر و تبدیل و تقدیم (زودتر واقع شدن) و تأخیر (دیرتر رخ دادن) و ... هست. حتی آن علایمی که در شمار نشانه های محتوم ذکر شده! چه این که مراد از حتمی و محتوم – در آن اخبار – نه آن است که هیچ قابل تغییر نباشد و دقیقاً مثل و همان را که فرمودند به همان نحو بیاید و واقع شود، بلکه مراد آن است که مرتبه ای از تأکید در آن وجود دارد که منافاتی با تغییر در مرحله ای از آن ندارد"۲.از این رو سزاوار است که همگی جهت هدف گرانقدر آمادگی و زمینه سازی برای ظهور تلاش کنند و به جای دلواپسی های افراطی (که سر از یأس به رحمت خدا و لطف امام عصر در می آورد)، در صدد دعای خالصانه و متضرعانه و ایجاد ورزیدگی جسمی و روحی باشند تا چشمه رحمت الاهی به جوشش در آید و فرشته در آید و اینها در گرو معرفت اندوزی فزون تر به دین و انجام واجبات و ترک گناهان است.
پنج علامت – طبق برخی احادیث – از علایم حتمی شمرده شده که اسامی هر یک بیان می شود. البته توضیح و چگونگی و چیستی این نشانه ها آن قدر گسترده است که نمی توان در این پاسخ نه چندان مفصل، بدان پرداخت.ابی حمزه ی ثمالی می گوید: "به حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام ) عرض کردم که پدرتان حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) می فرمودند: خروج شخصی به نام سفیانی از امور حتمی است و انعکاس ندایی در آسمان نیز حتمی است و طلوع خورشید از مغرب حتمی است و چند چیز دیگر هم نام بردند که آن را حتمی می دانستند.حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام ) نیز گفتار پدر بزرگوارشان را این گونه تکمیل فرمودند: و نیز اختلاف بنی فلان ]شاید بنی امیه یا همان جبهه باطل است[ از امور حتمی است؛ و کشته شدن "نفس زکیه" حتمی است و خروج و قیام قائم (عج الله تعالی فرجه) هم حتمی، بلکه میعاد یقینی است. پرسیدم: درباره علامت ندای آسمانی توضیح دهید!؟ پاسخ فرمودند: در آغاز روزی منادی با صدایی بلند – آن گونه که هر ملتی با زبان خودش آن را می فهمد – فریاد می زند: "الا إن الحق فی علی و شیعته؛ بدانید که حق با علی (علیه السلام ) و شیعیان اوست". و در آخر روز هم ابلیس ندا می دهد: "الا إن الحق فی سفیانی و شیعته؛ بدانید که حق با سفیانی و پیروان اوست".این موقع است که نااستواران در حق (اهل باطل) به شک می افتند" ۳.طبق این حدیث و سایر احادیث وارد شده در این مساله، اولین نشانه ی حتمی ظهور خروج سفیانی است .
منظور از "نفس زکیه"، انسان بسیاری بزرگواری است که از طرف امام زمان (عج الله تعالی فرجه) مأموریت برای تبلیغ دارد اما در کعبه (مابین رکن و مقام) به شهادت می رسد۴؛ و نیز "سفیانی" ، شخصی از معاندین است که به قصد مقابله با حضرت بر می خیزد و در سرزمینی به نام "بیداء" (در یمن) – به امر خدا – با لشگریانش به زمین فرو خواهند رفت۵.

منابع:
۱). مجلسی، محمدباقربن محمدتقی(1403ق) بحار الانوار،بیروت،ناشر: داراحیاء التراث العربی.چاپ دوم، ج 52، ص/ 250- 251.
۲).محدث نوری، حسین(1412ق)النجم الثاقب فی احوال الامام الغائب،قم، نشر جمکران.چاپ دوم،ص 832.
۳). ابن بابویه،محمدبن علی(1395ق)کمال الدین و تمام النعمه،تهران: اسلامیه.چاپ دوم، ج 2، ص 652 .
۴). مجلسی، محمدباقربن محمدتقی(1403ق) بحار الانوار،بیروت،ناشر: داراحیاء التراث العربی.چاپ دوم، ، ج 52، ص/ 307، حدیث 81 .
۵).رضوانی، علی اصغر(1387ش) موعود شناسی، قم، ناشر:
نشر جمکران، ص 524.

موضوع قفل شده است