جمع بندی اولین تشکیک کننده ی مهدویت چه کسی بود؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اولین تشکیک کننده ی مهدویت چه کسی بود؟


با سلام و احترام و عرض خسته نباشید
اول کسی که از مسلمانان در عقیده مهدویت تشکیک کرد چه کسی بود؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد مقداد

پرسش:
اول کسی که از مسلمانان در عقیده مهدویت تشکیک کرد چه کسی بود؟

پاسخ:
در موضوع مهدویت، احادیث آن‌چنان فراوان است که جای هیچ شک و انکاری باقی نمی‌ماند. این موضوع از مسلمات دین مبین اسلام است و اکثر قریب به اتفاق مسلمین بر این موضوع اتفاق دارند و تعداد کمی هستند که عقیده مهدویت را زیر سؤال می‌برند، که آن هم ریشه تاریخی دارد.
شاید معرفی یک شخص بصورت دقیق و قطعی بعنوان اولین تشکیک کننده در بحث مهدویت کاری بسیار مشکل باشد.ولی بر اساس برخی گزارشات می توان معاویه را بعنوان اولین تشکیک کننده در موضوع مهدویت معرفی کرد.

علامه مجلسی در بحارالانوار نقل کرده است: «معاویه به جماعتی از بنی‌هاشم خطاب کرد این‌که شما گمان می‌کنید، مهدی قائم از آن شما است، عقیده‌‏ای باطل است، بلکه مهدی همان عیسی بن مریم است. امر خلافت به دست ما است تا آن را به او تسلیم کنیم. ابن‌عباس که در مجلس حضور داشت، به معاویه گفت: امّا این که گفتی ما گمان داریم که برای ما حکومتی است که مهدی حاکم آن است، جوابش این است که این گمان، شرک است همان‌گونه که خداوند متعال می‏‌فرماید: «زَعَمَ الَّذِینَ کَفَرُوا أَنْ لَنْ یُبْعَثُوا.[تغابن/7] کافران پنداشته‌‏اند که هرگز برانگیخته نمی‏‌شوند.» در حالی‌که همه شهادت می‌دهند که برای ما ملک و حکومتی است که اگر از عمر دنیا یک روز باقی باشد، خداوند متعال کسی را از ما می‏‌فرستد تا زمین را پر از عدل و داد کند، همان‌گونه که پر از ظلم و جور شده باشد، و امّا این‌که می‏‌گویی: مهدی همان عیسی بن مریم است، عیسی کسی است که برای مقابله با دجّال فرستاده می‏‌شود، و هرگاه دجّال او را ببیند، نابود می‏‌شود، ولی امام کسی است که عیسی بن مریم به او اقتدا کرده و نماز می‏‌خواند...».(1)

پی نوشت:
1. بحارالأنوار، علامه مجلسی، داراحیاء التراث العربی، بیروت: ج 33، ص 256.

موضوع قفل شده است