جمع بندی اولویت حضرت بقیة الله پس از ظهور

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اولویت حضرت بقیة الله پس از ظهور

سلام

اولویت اصلی حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بعد از ظهور چیست؟

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد مشکور

جمع بندی

پرسش:
اولویت اصلی حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بعد از ظهور چیست؟

پاسخ:
اگر مقصود، اولین اقدام حضرت، بلافاصله بعد از ظهور است؛ طبق روایات: معرفی خود به جهانیان و دفاع در برابر مخالفان،(1) نيايش پس از دفاع(2) بیعت گرفتن از یاران و منتظران،(3) اجرای مرحله اول عدالت و حدود الهی،(4) تکمیل یاران حلقه 10 هزار نفری، تعیین حاکم برای مکه و حرکت به سوی مدینه برای عملی کردن وعده حق خداوند و قیام برای احیاء دین الهی و برقراری عدالت و ... از جمله اقدامات اولیه آن حضرت است.
و اما اگر مقصودتان از بعد ظهور، مقطع پایان قیام حضرت و پیروزی بر مخالفان است، گفتنی است: قطعاً اولین اقدام حضرت، در این مرحله، نیز آگاهی دادن به مردم در باره چگونگی اقدامات خود در حکومت مهدوی است چنانکه جدشان امیرالمؤمنین (علیه السلام) نیز قبل از قبول حکومت و بیعت گرفتن از مردم و پیش از هر اقدامی برای تشکیل حکومت، به روشنگری و آگاهی دادن به مردم در باره نحوه حکومت داری خویش پرداختند. در گامهای بعدی، می توان به اخذ بیعت مجدد از همه یاری کنندگان، اقدام برای تأسیس و تشکیل حکومت عدل الهی بر اساس ساختار تمدن عظیم اسلامی و جهانی، تعیین والیان و امراء و امناء و مسئولین و نمایندگان خود در راستای پیگیری و تحقق آرمانهای حکومت مهدوی اشاره کرد که عبارتند از:
1. گسترش همه جانبه و تقویت و توسعه توحید و یگانه پرستی و آموزه‌ها و تعالیم فراموش شده‌ی پیامبران الهی برپا می‌گردد.
2. عدالت جویی و عدالت‌خواهی و تلاش برای برقراری عدالت و رفع همه مظاهر ظلم و بی عدالتی از جمله اقدامات اصلی حکومت مهدوی است.
3. مبارزه همه جانبه و مستمر با منکرات و عوامل اجرایی و شیوع آن، از جمله برنامه‌ها و سیاست‌های اصولی در حکومت جهانی مهدوی است.
4. نظام فرهنگی، مرکب از ارزش‌ها و هنجار‌ها، عقاید و باور‌ها، آرمان‌ها و ... بر اساس آموزه‌های قرآن کریم و سنت معصومان شکل می‌گیرد .
5. در حکومت مهدوی، محرومان و مستضعفان و بندگان صالح و مؤمن خداوند، از جایگاه رفیعی برخوردارند.
6. رشد و توسعه همه جانبه و فراگیر، در همه ابعاد و شئون، اعم از اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و ... بهره‌برداری از منابع طبیعی، توزیع عادلانه فرصت‌های اجتماعی و برقراری روابط صمیمانه و صلح آمیز، همراه با عظمت و شوکت جامعه‌ی اسلامی در سطح بین الملل، ایجاد روابط صمیمانه و دوستی متقابل در بین افراد و .... همه و همه، از جمله برنامه ها، اهداف و اقدامات بنیادین حکومت مهدوی است.(5)

پی نوشت ها:
1. بحارالانوار، مجلسي، طبع بيروت، نشر الوفاء.جلد 52،‌ ص 306، ح 79.
2. امام باقر (علیه السلام): «حضرت بين دو نقطه ركن و مقام (در خانه خدا) چهار ركعت نماز مي گذارند.»، معجم الاحاديث الامام المهدي (عليه السلام)، نشر مسجد مقدس جمکران، قم، دار احیاء التراث، بیروت، بی تا، جلد 3، ح 295، ص 831.
3. بحارالانوار، پیشین، جلد 43، ص 294.
4. عيون اخبار الامام الرضا (عليه السلام)، نشر مسجد مقدس جمکران، قم، 1389، ج 1، ص 273.
5. برای مطالعه بیشتر رجوع کنید به: سیمای حکومت مهدوی ، رحیم کارگر ، نشر رضوی، مشهد، بی تا، به نقل از سایت پرسمان دانشگاهیان، با کمی تغییر و تصرف.

موضوع قفل شده است