امامان (ع) و مسأله محرم و نامحرم

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امامان (ع) و مسأله محرم و نامحرم

سلام .من چند وقته سوالی برایم پیش آمده که جوابش را نمیدانم. میخواستم بدانم که آیا امامان (ائمه) به خانم های شیعه محرم هستند؟ یعنی مثلا یک خانم شیعه میتواند دستان امام زمان خودش یا هر امام دیگری را ببوسد؟:Gol:

محب الحسین;150500 نوشت:
سلام .من چند وقته سوالی برایم پیش آمده که جوابش را نمیدانم. میخواستم بدانم که آیا امامان (ائمه) به خانم های شیعه محرم هستند؟ یعنی مثلا یک خانم شیعه میتواند دستان امام زمان خودش یا هر امام دیگری را ببوسد؟

با عرض سلام خدمت سرکار محب الحسین گرانقدر و تشکر از سئوال شما

دلیلی برای محرم بودن ائمه علیهم السلام با غیر از محارم مصطلح خودشان وجود ندارد بلکه دلیل بر عدم آن این است که ازدواج ایشان با زنان غیر محارم جایز است و اتفاق افتاده است بنابراین امام زمان علیه السلام هم با یک زن شیعه محرم نیست و زن نمی تواند دست ایشان را ببوسد .

در پناه حضرت حق باشید

سلام:Gol:
سوال جالبی بود!
اما ادامه ش برام سوالی پیش اومده ؛

اگر از سادات باشن چی؟:khejalat:

البته با توجه به اینکه ؛ سادات هم به هم محرم نیستن مثل همین دختر عمو پسر عمو! که نزدیکترین نامحرم هستش.
رو این حساب این سوال به ذهنم رسید که آیا اجداد هم جزء محارم هستن؟

زینب سادات;150575 نوشت:
سلام سوال جالبی بود! اما ادامه ش برام سوالی پیش اومده ؛ اگر از سادات باشن چی؟ البته با توجه به اینکه ؛ سادات هم به هم محرم نیستن مثل همین دختر عمو پسر عمو! که نزدیکترین نامحرم هستش. رو این حساب این سوال به ذهنم رسید که آیا اجداد هم جزء محارم هستن؟

با عرض سلام خدمت همکار محترم سرکار زینب سادات بزرگوار

اجداد جزء محارم هستند یعنی پدر پدر هر چقدر بالا برود و مادر مادر هر چقدر بالا برود با انسان محرم هستند .بنابراین سادات با اجداد خود از جمله ائمه طاهرین علیهم صلوات الله اجمعین هم محرم هستند .

لازم به ذکر است که محرمیت سادات هم نسبت به تمام ائمه علیهم السلام نیست مثلا خانم های سادات حسینی با ائمه بعد از امام حسین علیه السلام محرم نیستند مگر اینکه از نسل همان بزرگواران باشند.

پی نوشت:
1. امام خمینی ، توضیح المسائل م 2265

موضوع قفل شده است