الواح و ده فرمان حضرت موسی چیست ؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
الواح و ده فرمان حضرت موسی چیست ؟

الواح و ده فرمان حضرت موسی چیست ؟
هنگامی که سه ماه از خروج بنی اسرائیل از مصر گذشته بود حضرت موسی علیه السلام ماموریت یافت برای گفتگو با خداوند به بالای طور(کوه) سینا برود . وی در آنجا دو لوح د ریافت کرد که فرمانهای خدا ب رآن نقش بسته بود . قرآن کریم از الواح به صیغه جمع نام می برد ( اعراف:145). از جمله آن فرمانها ده حکم بسیار مهم است که به ده فرمان مشهور است :
1. برای خود خدایی جز من نگیرید.
2. به بت سجده نکنید.
3. نام خدا را به باطل نبرید.
4. شنبه را گرامی بدارید.
5. پدر ومادر را احترام کنید .
6. کسی را به قتل نرسانید.
7. زنا نکنید.
8. دزدی نکنید.
9. بر همسایه شهادت دروغ ندهید.
10.به اموال و ناموس همسایه طمع نورزید.
تفصیلاتی درباره این احکام در باب بیست ویک به بعد سفر خروج آمده است.

سلام:Gol:

کمیل;10176 نوشت:
. شنبه را گرامی بدارید.


یعنی‌ چی‌؟:Gig:


پس چرا ما شنبه را گرامی‌ نمیداریم؟؟؟


اصلا برای چی‌ شنبه گرامی e???

ali yaretan:Gol:

po0neh;152481 نوشت:
پس چرا ما شنبه را گرامی‌ نمیداریم؟؟؟ اصلا برای چی‌ شنبه گرامی e???

با سلام و عرض ادب
خداوند تبارک و تعالی روز شنبه را برای یهودیان به عنوان روز استراحت قرار نداد بلكه خودشان این ابتكار را به خرج دادند و روز شنبه را روز استراحت و تعطیلی قرار دادند، و چنین روزی (تعطیلی روز شنبه) در ادیان قبلی نبوده و به خوبی معلوم نیست كه آن‌ها چه روزی را روز استراحت و تعطیلی خود قرار می‌داده‌اند.
2. تعطیلی روز شنبه برای عدّه‌ای از یهودیان آن زمان به خاطر مسئلة امتحان در صید نكردن ماهی از رودخانه و منع شدن آن‌ها از این كار به عنوان اصحاب سبت بود و در واقع روز عبرت گرفتن برای آن عده بود كه می‌بایست آن روز را تعطیل كنند و در آن اندیشه نمایند و این مطلب به مسلمانان ربطی نداشت و استراحت در آن روز نیز در واقع به خاطر ماهی‌ها بود تا بتوانند برای نوشیدن آب شیرین آزاد باشند و در این فاصله یهودیان نیز بتوانند استراحت كنند.
[ مكارم شیرازی، ناصر و همكاران، تهران، دارالكتب الاسلامیه، چاپ یازدهم، 1371 هـ ، ج 26، ص 19. ]

سلام مجدد
فلسفه استراحت در ادیان مختلف با هم دیگر متفاوت است، بعضی از آن‌ها به مقدار كار نكردن و ماندن در خانه برای استراحت اكتفا می‌كنند، ولی با رشد تكامل فكری انسان‌ها و تكامل اقتصاد و صنعت در جهات مختلف، در ادیان بزرگ بعدی، بیكاری نمی‌تواند اسباب استراحت انسان‌ها را فراهم كند، بلكه موجب فتنه، فساد، جنگ و خونریزی و انحرافات دیگر می‌شود و خلاء فكری را به دنبال خواهد داشت كه آثارش را در ایام تعطیلات در خوش‌گذرانی‌های تفریحی مشاهده می‌شود كه در برخی موارد همراه با گناه و مرتكب شدن محرمات است و چه بسا بیكاری به خصوص به قشر جوان و نوجوان یك جامعه، زمینه‌ساز بسیاری از گناهان و انحرافات می‌شود. با توجّه به پیشرفت صنعت و ماشینی شدن مسائل مهم زندگی انسان‌ها فراغت بیشتری پیدا می‌كنند و به همین خاطر بیكاری حتی در یك روز در هفته نه تنها موجب آرامش و استراحت نمی‌شود بلكه در برخی موارد موجب فساد و انحراف می‌شود.
به همین مناسبت روز جمعه با توجّه به اهمیت ویژه‌ای كه از نظر معنوی دارد روز تعطیلی و دست كشیدن از تمام امور قرار نگرفته است بلكه روز نظافت جسمانی و روحانی قرار گرفته و توصیه شده كه در این روز انسان مراسم دعا، عبادت و... را به جای بیاورد؛ «ای كسانی كه ایمان آورده‌اید! هنگامی كه برای نماز روز جمعه اذان گفته شود، به سوی ذكر خدا بشتابید و خرید و فروش را رها كنید كه این برای شما بهتر است اگر می‌دانستید!»[جمعه/ 9.]
پس انسان‌ها وقت بیكاری و فراغت روز جمعه را به وسیلة دعا و عبادت می‌توانند بگذرانند و از فضیلت فراوان آن هم بهره‌مند شوند و به این وسیله با یاد خدا آرامش و استراحت روحی و جسمی خود را فراهم كند و خستگی جسمی و روحی در طول هفته و آلودگی‌های احتمالی در روزهای كاری هفته را از خود به دور نماید.

مكارم شیرازی، ناصر و همكاران، تهران، دارالكتب الاسلامیه، چاپ یازدهم، 1371 هـ ، ج 26، ص 19.

کمیل;10176 نوشت:
الواح و ده فرمان حضرت موسی چیست ؟

با سلام و احترام
حكم ديني در ادبيات عبري هلاخا ( راه و روش) يا ميصوا (صواب) نام دارد.
با اعطاي تورات ، مجموعه احكام و دستورهاي دين يهود كه به 613 فرمان معروف هستند، در دو بخش فرمانهاي امر (248 مورد) و فرمانهاي نهي (365 مورد) شكل گرفتند.

تَنَخ يا كتب مقدس يهود، مجموعه‌‌اي 24 جلدي و داراي بخشهاي زير است:
تورات، نِويئيم (انبيا) و كِتوبيم (مكتوبات).
الف) تورات :
تورات به معناي «شريعت» يا «قانون» و مهمترين قسمت تنخ است كه توسط موسي كتابت شده و متشكل از 5 سِفِر (جلد) است. آنها عبارتند از :
1- بِرِشيت (پيدايش) 2- شِمُوت (خروج) 3- وَييقرا (لاويان) 4- بَميدبار (اعداد) 5- دِواريم (تَثْنيه).
پس از خروج بني اسرائيل از مصر، 10 فرمان الهي در كوه سينا به ايشان نازل شد که در سفر تثنیه آمده است

موضوع قفل شده است