جمع بندی اعمالی که ما را در آخرت نجات می دهند؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعمالی که ما را در آخرت نجات می دهند؟

سلام

 اولین سوالی که از ما می شود نمازه، بطور خلاصه چه اعمالی برای ما در قبر و برزخ و آخرت مایع نجات و ایمنی ماست و مانع عذاب ما می شود؟

البته دو عامل نماز و ولایت بسیار موثر اند.

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد حنیف

 

جمع بندی

 

پرسش:

اولین سوالی که از ما می شود نماز است. بطور خلاصه چه اعمالی برای ما در قبر و برزخ و آخرت سبب نجات و ایمنی است و مانع عذاب ما می شود؟ البته دو عامل نماز و ولایت بسیار موثر اند.

 

پاسخ:

همانطور که فرمودید نماز و ولایت در قیامت بسیار مهم شمرده شده و نجات بخش هستند، ولی در کنار تقوا و عمل صالح. در آیات و روایات، عوامل نجات بخشی از عذاب بیان شده اند که تمام آنها را می توان در یک کلمه خلاصه نمود. «بندگی»

خداوند خودش فرموده که انسان را برای بندگی خلق کرده؛ «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ»؛ و جن و انس را نيافريدم جز براي اينكه عبادتم كنند. (۱) پس قاعدتا تنها راه نجات و رسیدنش به سعادت،‌ همانی ست که در اصل هدف خلقت بیان شده.

خداوندی که انسان را آفریده، راه تکامل و سعادت او را نیز به خوبی و در قالب شریعت بیان و ارسال نموده است. عمل کردن به دستورات الهی راه نجات و رسیدن به سعادت ابدی ست.

قرآن می فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى تِجَارَةٍ تُنْجِيكُمْ مِنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ؛ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنْفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ»؛ ای اهل ایمان! آیا شما را به تجارتی راهنمایی کنم که شما را از عذابی دردناک نجات می دهد؟ به خداوند و پيامبر او ايمان آوريد و به مال و جان در راه خدا جهاد كنيد. اين اگر بدانيد، برايتان بهتر است‏. (۲)

و نیز بعد از سوگندهای متعدد،‌ راه سعادت و رسیدن به فلاح و خوشبختی را تزکیه ی نفس و پاک ماندن از معاصی و گناهان معرفی می کند. «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاهَا؛ وَقَدْ خَابَ مَنْ دَسَّاهَا»؛  بی تردید کسی که نفس را [از آلودگی پاک کرد و] رشد داد، رستگار شد. و آن كس كه نفس خويش را با معصيت و گناه آلوده ساخته، نوميد و محروم گشته است. (۳)

 

رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده اند: «وَاللّه‏ِ ! لا يَنفَعُكَ غَدا إلّا تَقدِمَةٌ تُقَدِّمُها مِن عَمَلٍ صالِحٍ »؛ به خدا سوگند ، فرداى قيامت ، تو را سود نمى‏ بخشد، مگر همان كردار نيكى كه پيش‏تر فرستاده باشى! (۴)

 

پی نوشتها:
۱. سوره ذاریات، ۵۶
۲. سوره صف،‌ ۱۰ و ۱۱
۳. سوره شمس، ۹ و ۱۰
۴. محمّدی ری شهری، محمد؛ بهشت و دوزخ از نگاه قرآن و حديث؛  مترجم شیخی، حمیدرضا؛ موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث؛ قم، ۱۳۹۰؛ ج ۲؛ ص ۴۶۲

موضوع قفل شده است