اشتغال خانم ها و حکم اسلام

تب‌های اولیه

39 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اشتغال خانم ها و حکم اسلام

سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما
بنده فکر می کنم مشکل خیلی بزرگی تو جوامع و کشور ما بوجود اومده و اونم اشتغال بانوان است.
وقتی که ی خانمی شاغل میشه:
1- ی آقایی بیکار میشه (چون شغل ها محدود هستند)
2- یک ازدواجی سر نمیگیره (چون اون آقا شغل نداره)
3- یک خانمی میمونه بدون شوهر (چون یک آقایی شغل نداره و یک خانمی داره بجاش کار می کنه)
4- یک خانواده ای که می تونست تشکیل بشه، تشکیل نمیشه
5- فساد زیاد میشه چون یک خانم و یک آقا مجرد باقی موندن
6- خانواده شامل پدر، پدر دوم و فرزندان میشه و جای مادر خالیه
7- مهمون اگه بیاد خونه...! مهمون نباید بیاد خونه یا اینکه لااقل تو وقت اداری نیاد
8- تربیت فرزندان مختل میشه و در عمل مهد کودک مسئول تربیت فرزندان میشه
9- نهار رو بیخیال شیم چون خانم سر کاره
10- خانمی که شغل داره با آقای ازدواج می کنه که شغل بهتر از خودش یا لااقل همسان خودش باشه و این باعث میشه که چندین خواستگار خوب حتی جرأت جلو رفتن برای خواستگاری را نداشته باشن همچنین در صورت ازدواج پولدارها پولدارتر میشن و بی پول ها بی پولتر میشن چون یک زوج با دوشغل خوب با هم ازدواج کردن
11 و 12 و 13 و.... مثل دومینو ادامه داره

حالا اینا همه شد یک طرف ماجرا که هیچ کاری به اسلام هم نداشت
اما نظر اسلام در این مورد چیه؟
1- مگر پیامبر (ص) نفرمودند کار داخل منزل برای زن و کار بیرون از منزل برای مرد؟
2- مگر امیرالمومنین نفرمودند زن باید پرده نشین باشد؟
3- مگر حضرت فاطمه (س) نفرمودند من نه دوست دارم نا محرمی را ببینیم و نه دوست نامحرمی مرا ببیند؟
4- مگر قرآن به زنان پیامبر (ص) دستور نداد خانه نشین باشند؟

نظر شخص گرامی پیامبر اکرم (ص) در مورد اجازه زن از شوهر:
خانمی که شوهرش مسافرت میره و بهش اجازه خروج نمیده و بعد پدر این خانمه بیمار میشه میمیره و زنه بازم از خونه بیرون نمیره و به همین دلیل هم زنه و هم پدرش بهشتی میشن (داستانش رو شاید بعدا کامل بگم...)

اما اگر خانمی بیرون از خونه کار کنه دیگه چیو میخواد از شوهرش اجازه بگیره؟ در واقع این خانمه خودش هم مردیه برا خودش، خودش مستقله، خودش مختاره

حالا بدون توجه به همه ی عرایض بنده حقیر، لطفاً بفرمائید نظر مستقیم اسلام در مورد شاغل بودن خانم ها چیست؟ ضمن اینکه در اینصورت خانم باید روزانه با چندین نامحرم صحبت کنه و....
البته درسته که ما لازم داریم برخی خانم کارهایی رو انجام بدن (مانند مامایی) خب فعلا اصلا راجب این موضوع بهتره چیزی نگیم چون اینا جزء استثناها هستن

ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

با سلام و احترام خدمت شما و همراهان اين تاپيك
پاسخ به اين سؤال را در ضمن نكات زير بيان مي كنم:
1- براي اين كه بدانيم نظر اسلام درباره يك موضوع چيست يا بايد متخصص در دين باشيم و يا بايد به متخصصان رجوع كنيم.
2- روايات معتبر و آيات قرآن و عقل از مهم ترين منابع استنباط دستورات و قوانين اسلام است.
3- متخصصان دين روايات و آيات را در كنار هم مي بينند و نظر نهايي را بيان مي كنند.
4- طبق نظر متخصصان دين رعايت عفاف و حيا براي مرد و زن لازم است. ولي چون زن رسالت مادري و فرزندپروري دارد كه از مرد اين كار بزرگ ساخته نيست. از سويي در ارتباط با نامحرم آسيب پذيرتر است و نفقه او بر پدر و بعد بر شوهرش واجب است اصل اين است كه زن كارش متمركز بر خانواده و خانه باشد و پدر و شوهر نيز متوجه رسالت خطير او باشند.
5- از آنجا كه زنان براي رفع نيازهاي جسمي، رواني، رفاهي و درماني خود نياز به كمك گرفتن از ديگران دارند اسلام زنان را تشويق مي كند كه با ورود به حرفه ها و تخصص هايي مانند مامايي، تخصص زنان و زايمان، پرستاري، مشاوره، تدريس و رانندگي و...كاري كنند لازم نباشد زن با مرد بيگانه در ارتباط باشد.
6- بنابراين ضرورت ايجاب مي كند زنان در زمان هايي وارد اجتماع و مناصب و مشاغل اجتماعي شوند ولي ارتباط شغلي و تحصيلي و درماني و... نامحرمان بايد در حد ضرورت و با رعايت حدود شرعي باشد. در جنگ احد ضرورت ايجاب مي كرد كه برخي از زنان از زخميان پرستاري كنند و يا زماني ضرورت ايجاب كرد كه خود حضرت زهرا و حضرت زينب براي حفظ دين با رعايت كامل عفاف به نامحرم تذكراتي بدهند و امر به معروف و نهي از منك
7- دولت اسلامي و مؤمنان با امر به معروف و نهي از منكر وظيفه دارد بستر عفاف و حياي اجتماعي را در جامعه پياده كند ولي اگر به هر دليلي در محل كاري يا دانشگاهي يا سازمان يا بيمارستاني حريم محرم و نامحرم رعايت نمي شود وظيفه زن اين است براي حفظ حيا عفاف فردي و اجتماعي آنجا وارد نشود.
8- بالاترين اهرم در گناهان تقواي دروني افراد است. يعني دولت نمي تواند براي هركس يك ناظر بگذارد. پرستاري كه شيفت شبش با پزشك نامحرمي است كه حريم ها را رعايت نمي كند و يا از او درخواست نامشروع مي كند اگر با تذكر به او و يا مسؤول بيمارستان موفق مرزبندي بين نامحرم و خود نشد. حفظ عفاف و دينش مهم تر است از خدمت در شغل دلخواهش است. خداوند در قرآن وعده داده كه اگر ما تقوا پيشه كنيم از جايي كه گمان نمي كنيم رزق و روزي و اسباب آرامش ما را فراهم مي كند.
9- متأسفانه به دلائل مختلف از جمله كم كاري دولت و مسؤولان و مربيان و رسانه ها و والدين، احساس ارزشمندي ما افت پيدا كرده است و تلاش مي كنيم اين احساس را با وسائل تجملاتي و پرستيژدار جبران كنيم اسراف، مدگرايي غربي و كوركورانه، و مدرك گرايي و شغل اجتماعي براي زن (بدون نياز) از بلاهاي اين عصر است كه شعاع آن مرد و زن را گرفته است. عده كمي هستند كه متناسب با شخصيت، ذوق و استعداد و نيازهاي فردي و اجتماعي دنبال تحصيل باشند. افراد زيادي مدركي مي گيرند كه احساس نكنند در جامعه از ديگران عقب افتاده اند. دختران كه در سن خاصي بهار خواستگاري برايشان به شمار مي رود و يا زناني كه وظيفه فرزندپروري را دارند اگر اسير سيل مدرك گرايي و داشتن شغل اجتماعي بدون نياز شوند هزينه هاي معنوي و مادي زيادي مي كنند. در حالي كه يك حساب ساده مي تواند به ما بگويد كه ما در قبال مثلا از دست دادن فرصت ازدواج يا امنيت نوزاد چيز زيادي به دست نياورده ايم.
10- همه ديده ايم كه خانمي كه ذوق و استعداد خود را ( نويسندگي، خياطي، آشپزي، طراحي و...)دنبال كرده است و تحصيلات كلاسيك بالايي هم نداشته است موفقيت هاي فردي و اجتماعي زيادي كسب كرده است و به خاطر رشته خود اطلاعات خود را هم با مطالعه بالا برده است و برخلاف افرادي كه فقط براي مدرك گرايي وارد كار يا تحصيل مي شوند،
رضايت شغلي، تحصيلي و زندگي بالايي دارد.
11- اگر چه دو شغل داشتن يك فرد يا شاغل بودن زن و شوهر از نظر شرعي ايرادي ندارد ولي اخلاق ايجاب مي كند كه با تسهيم مشاغل كاري كنيم كه پسران و مردان كه لازم است نفقه بدهند شاغل شوند. زني كه نفقه اش را شوهرش مي دهد اگر فرصت شغلي خود را به مردي بدهد كه لازم است نفقه بدهد از نظر اخلاقي كار بسيار پسنديده اي كرده است و مانع بسياري از مفاسد اخلاقي شده است و قطعا اجر زيادي دارد.
12- طبيعتا نكات اخلاقي و شرعي يادشده براي افرادي كه گرايش به زندگي ديني دارند و با تفكر دين را پذيرفته اند، حتي اگر برخلاف ميلشان هم باشد مهم است و تلاش مي كنند در زندگي اعمال كنند. جالب اين جاست كه غالبا افرادي كه قوانين اسلام درباره رعايت حدود محرم و نامحرم را رعايت نمي كنند و اعتقاد جدي به آنها ندارند اشكال مي كنند.
13- البته نبايد از ظلمي كه در حق زنان شده است و مي شود دم فرو بست. بسياري از دينداران ما هم فهم درستي از مقام زن و مادري ندارند و براساس نظر اسلام با همسر يا مادر ايثارگر خود رفتار نمي كنند. در جامعه ما در اكثر قريب به اتفاق موارد، مردي كه رشد علمي و اقتصادي مي كند بسيار خودمختار و مستبد و خودخواه مي شود يعني همسر او كه زمينه رشد او را فراهم آورده است نه از سوي مردش ديده مي شود و نه از سوي سازمان يا نهادي كه مرد برايشان كار مي كند. ما مقام مادري را كه اسلام به زن داده است تا مقام يك نگهبان ساده پايين آورده ايم و زن را خانه دار معرفي مي كنيم. در حالي كه زن خانواده دار است. همچنان كه تا خرج موشك نباشد موشك اوج نمي گيرد تا ايثار و فداكاري زن و مادر نباشد مرد و فرزندان رشدي نمي كنند.
بنابراين ما بايد به خودآييم و سهمي از موفقيت هاي مادي و معنوي مادران و زنان را بدهيم كه زنان به رسالت خود باور داشته باشند. البته هر چيزي كه از حد بگذرد نتيجه عكس دارد در برابر خودخواهي هاي مردان اين روزها شاهد زنان خودخواهي هستيم كه در بستر آسايش و آرامشي كه شوهرشان برايشان ايجاد كردند رشد كرده اند ولي الان او و فرزندان را ناديده مي گيرد.
كم نيستند همسراني كه وقتي رشد علمي يا اقتصادي كرده اند خودخواهانه همسر ايثارگر خود را كنار مي زنند و دنبال همتايي متناسب با شأن ساختگي خود مي گردند.
رجوع به زندگي ديني كه از متخصصان و اسلام شناسان گرفته شود نه از افراد بي سواد ما را از اين بحران ها نجات مي دهد و عادلانه هر كسي در موضع خودش قرار مي گيرد و مانع ظلم مي شود.

حامی;793966 نوشت:
با سلام و احترام خدمت شما و همراهان اين تاپيك

سلام
آیا قبول دارید که بسیاری از خانم هایی که دنبال شغل می روند به خاطر فشارهای روحی روانی است که از سوی جامعه به آنها وارد میشود؟
فشار روحی برای اثبات بی عرضه نبودن
فشار روحی برای ازدواج!!!!
چرا ازدواج؟
چون می پرسند خانم شما دبیر هستید؟ خانم می گوید نه! می گویند پس چه کاره هستید؟ مثلا می گوید گاهی تدریس خصوصی می کنم به خانم ها ، یا در مراکز قرآنی به صورت تفننی، می گویند آنجا حقوقتان چقدر است؟!رسمی هستید دیگر!!
یعنی داشتن شغل یک امتیاز است حتی از نظر آقایان مذهبی( خیلی هایشان)
تعداد بسیار اندکی از مردان متدین خانه داری را ارزش می دانند

نیکوکار;783593 نوشت:
بنده فکر می کنم مشکل خیلی بزرگی تو جوامع و کشور ما بوجود اومده و اونم اشتغال بانوان است.

سلام
من فکر میکردم جامعه ما خیلی مشکل داره نمیدونستم بزرگترین و تنهاترین مشکل ما فقط یه چیزه واقعا چه خوب شما فهمیدید همه ی مشکلات جامعه ما ناشی از اشتغال زنان است

نیکوکار;783593 نوشت:
ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

شما بجای این همه فکری که کردی و کلی موانع و مشکل برای اشتغال زنان آفریدی وقتت رو صرف یه کار مفیدتری میکردی تا الان جامعه ما خیلی پیشرفت میکرد نمیدونم چرا مردان جامعه ی ما جز این کار دیگه ایی ندارن
فقط موندم این افکار به تنهایی به ذهنتون خطور کرده یا هم فکر هم داشتید

زینبیون;793969 نوشت:
یعنی داشتن شغل یک امتیاز است حتی از نظر آقایان مذهبی( خیلی هایشان)

برای من به شخصه شاغل نبودن طرفم یکی از ملاکهای انتخابم هستم

اینو گفتم که بگم هر کسی با خیال راحت دنبال ارمانها و خواسته های زندگی خودش باشه و به فکر این نباشه که جامعه چی میپسنده!

برای ازدواج ، برای اکثر سلیقه ها، آدمش پیدا میشه . پس بهتره ما هم خود واقعیمون باشیم و دنبال علایق و سلیقه های خودمون.

زینبیون;793969 نوشت:
سلام
آیا قبول دارید که بسیاری از خانم هایی که دنبال شغل می روند به خاطر فشارهای روحی روانی است که از سوی جامعه به آنها وارد میشود؟
فشار روحی برای اثبات بی عرضه نبودن
فشار روحی برای ازدواج!!!!
چرا ازدواج؟
چون می پرسند خانم شما دبیر هستید؟ خانم می گوید نه! می گویند پس چه کاره هستید؟ مثلا می گوید گاهی تدریس خصوصی می کنم به خانم ها ، یا در مراکز قرآنی به صورت تفننی، می گویند آنجا حقوقتان چقدر است؟!رسمی هستید دیگر!!
یعنی داشتن شغل یک امتیاز است حتی از نظر آقایان مذهبی( خیلی هایشان)
تعداد بسیار اندکی از مردان متدین خانه داری را ارزش می دانند

سلام
بله
مسؤولان نظام و اصحاب رسانه دولتي و مربيان و استادان و روحانيون و مردان به زنان مديون هستند از اين جهت.
البته «نگرش خود» زنان را هم نبايد ناديده بگيريم. برخي از مشاغل براي مردم پرستيژدار محسوب نمي شود ولي علاقمندان آن شغل خيلي راحت آن را مي پذيرند. يعني اگر ما به كارمان باور داشته باشيم از «نگاه ديگران» كمتر رنج مي بريم.

برخي از ظلم ها توسط خود زنان به خودشان روا داشته مي شود مثلا بسياري از زنان مسؤول مذهبي براي تدريس يا سخنراني يا مداحي از مردان دعوت مي كنند

مولکول 68;793980 نوشت:
برای من به شخصه شاغل نبودن طرفم یکی از ملاکهای انتخابم هستم

اینو گفتم که بگم هر کسی با خیال راحت دنبال ارمانها و خواسته های زندگی خودش باشه و به فکر این نباشه که جامعه چی میپسنده!

برای ازدواج ، برای اکثر سلیقه ها، آدمش پیدا میشه . پس بهتره ما هم خود واقعیمون باشیم و دنبال علایق و سلیقه های خودمون.


بنظرم پدر و مادر و کلا خانواده نداشته باشید شاید بتونید راه خودتون رو پیش بگیرید اما با وجود خانواده و کلی تجربه ای که همشون قطعا از نظر خودشون درستند، تصمیم گیری و عمل خیلی سخت میشه

.me and God;793984 نوشت:
بنظرم پدر و مادر و کلا خانواده نداشته باشید شاید بتونید راه خودتون رو پیش بگیرید اما با وجود خانواده و کلی تجربه ای که همشون قطعا از نظر خودشون درستند، تصمیم گیری و عمل خیلی سخت میشه

حرف شما درسته ، تا قبل از ازدواج اگر دختری نتونه خانوادش رو متقاعد کنه ، با اکراه مطابق میل اونها میتونه پیش بره
اما وقتی دختری مثلا به اشتغال علاقه نداره ، خیلی راحت و صادقانه میتونه خواستگارانش رو در جریان بزاره تا بعد ازدواج مطابق میل خودش زندگی کنه و سبک زندگیش رو انتخاب کنه. بعید میدونم پدر و مادر منطقی باشن که حتی بعد ازدواج هم بخوان نظر خودشون رو به دختر خانمشون تحمیل کنند.

دختری رو میشناسم که حدود سی سال سن داره ، متدین و مذهبی هم هست ، و مجرد ، بسیار مصر هست که ادامه تحصیل بده و شاغل بشه بعدش ، و خواستگاران خوبی رو هم به همین خاطر از دست میده. متاسفانه وقتی باهش صحبت میکنی ، میبینی خواست و علاقه پدرش بوده که دختر رو به این سمت کشونده که ادامه تحصیل بده حتی به قیمت مجرد موندن!
اخه کدوم دین و مذهبی گفته ارزش درس و اشتغال برای زن بالاتر از ازدواج هست ؟

[="Navy"][="3"]

مولکول 68;793986 نوشت:
اخه کدوم دین و مذهبی گفته ارزش درس و اشتغال برای زن بالاتر از ازدواج هست ؟

با سلام
به قول یکی از دوستان,تا زمانی که فرد کفو ومناسب و متدین به خواستگاری دختر مذهبی نرفته,این دختر مجبور است برای فرار از سوالات آزار دهنده ی اطرافیان تا فرارسیدن زمان ازدواجش حداقل به ادامه تحصیل بپردازد!دختری که علاقه ای به اشتغال ندارد,مخصوصا اگر ازدواجش هم به تاخیر افتاده باشد,جامعه نگاه جالبی به او ندارد,جالب اینجاست که حتی بعضی متدینین هم می گویند اینهمه درس خوانی به کجا رسیدی!یعنی به جایی رسیدن را در اشتغال میبینند
مثلا خود بنده,با توجه به اینکه در دانشگاه معتبر تحصیل کرده ام وچندین پیشنهاد کاری فوق العاده داشتم ولی قبول نکردم,واین فرصت را دادم به آقایانی که قرار است سرپرست خانواده ای باشند,حالاهرکسی که متوجه می شود با وجود داشتن شرایط کاری خوب ,شاغل نیستم,طوری نگاه می کنند که انگاربنده گناه کبیره مرتکب شده ام!در موارد بسیاری هم احساس تاسف شدیدی برای بنده کرده اند! و این تصمیم من اصلا برایشان قابل درک نیست!
پس اگر دیدید خانمی مشغول به ادامه تحصیل است,این سوءتفاهم پیش نیاید که ایشان,مصر است بعد از تحصیل حتما شاغل باشد!
شاید از تحصیل اهداف دیگری جز اشتغال دارد,مثلا علاقه به علم آموزی یا....[/][/]

saharandishe;794005 نوشت:
به قول یکی از دوستان,تا زمانی که فرد کفو ومناسب و متدین به خواستگاری دختر مذهبی نرفته

با سلام

دقیقا مشکل اینجاست که اتفاقا خواستگار خوب و هم کفو هم داشته و من خبر دارم که مثلا خواستگار داشته که حتی 3-4 جلسه گفتگو داشته اند و فقط چون سر بحث درس و اشتغال خانم به توافق نرسیده اند ، همه چیز بهم خورده! اینها درد و مشکله که متاسفانه در بین دخترهای مذهبی هم رواج یافته.

حالا یک زمانی مثلا دختر خانم یک نبوغ خاصی در یک رشته خاص داره ، و مثلا جامعه به نبوغ و تخصص اون احتیاج داره بحثش جداست ، ولی وقتی دختری یک فرد معمولی در یک رشته معمولی هست که اگر اون نباشه هزاران نفر دیگه میتونن جایگزین اون فرد در اون شغل بشن ، ایا این همه اصرار برای تحصیل و اشتغال به قیمت ازدواج نکردن شرعی و دینی هست؟

موضوع قفل شده است