استخاره کردن در چه شرایطی جایز است؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استخاره کردن در چه شرایطی جایز است؟

باسلام استخاره کردن درچه مواقعي جايزمي باشد؟آيادرهرشرايطي مي شوداستخاره کرد؟
ممنون میشم زودتر جواب بدید.

با نام و یاد دوستکارشناس بحث: استاد پیام

[h=2]شرایط استخاره
[/h]سنّت حسنه استخاره خاص در اسلام شرایط و اصول خاصی دارد که تنها با در نظر گرفتن آنها استخاره‌کنندگان بهره لازم را خواهند برد.

1. استخاره در مورد مسائلی که شرع مقدّس در خصوص انجام و یا عدم انجام آنها امر و نهی دارد، هیچ وجهی ندارد.
به عنوان مثال، شخص نمی‌تواند در مورد احکام عملی خود، استخاره کند، مثلاً استخاره کند که وضو را چگونه بگیرد؟ و یا غیبت کسی را بکند یا نه؟ و یا حتّی در مورد انجام دادن مکروهات نیز استخاره کردن معنا ندارد. مثلاً استخاره کند که به هنگام ورود به مسجد، اوّل پای چپ خود را بگذارد یا پای راست را؟

2. استخاره کردن در خصوص مسایل بی‌اهمیّت و پیش‌ پا افتاده که ارزش استخاره را ندارد، صحیح نیست. برخی از افراد برای هر کاری استخاره می‌کنند؛ در حالی که استخاره در مورد کارهای مهمّی است که واقعاً تصمیم گرفتن در باره آنها دشوار شده است.

3. انسان در کارهایی که می‌تواند از طریق شرع،‌ عقل، تجربه، مشورت و یا استفاده از علوم پذیرفته شده بشری تشخیص دهد که آن کار خیر است یا شرّ، نیاز به استخاره ندارد، و در غیر آن در خصوص هر کار مهمّی می‌تواند استخاره کند.

4. استخاره جهت پذیرفتن یافته‌های قطعی علوم طبیعی و تجربی بشر که مورد پذیرش تمام عقلا و اهل فنّ واقع شده، جایی ندارد. مثلاً استخاره کسی که مریض شده و تمام پزشکان می‌گویند باید برای درمان آن فلان کار را بکند، و یا نسخه‌ای خاص را به او تجویز می‌کنند، صحیح نیست.
5. تردید در استخاره و تکرار آن برای رسیدن به نتیجه ای که خودش می خواهد، موجب بی‌اعتبار شدن استخاره می‌شود و تکرار استخاره تنها در حالتی مجاز است که مدت قابل توجهی از استخاره اول گذشته باشد و یا شرایط موثر بر نیت استخاره کننده تغییر کند. مثلا در موردی که شخصی بین انجام دادن یا ترک یک فعلی متحیر است اما یکی از این دو را بر دیگری ترجیح بدهد اگر استخاره کند و جواب استخاره اش با ترجیح او یکی نشود نباید استخارهخود را تکرار کند. البته می تواند به استخاره عمل نکند و عمل نکردن به استخاره منع شرعی ندارد . لیکن این کار صحیح نیست و اخلاقا مذموم است که کسی با خدا مشورت نماید و خلاف آن را انجام بدهد.
6. استخاره‌کننده باید بداند که استخاره فقط مختصّ مقام تردید و حیرت است، آن هم تردیدی که مکلّف، با تکیه بر مشورت و تجربه و استفاده از آموزه‌های شرعی و عقلانی یا تجربی نمی‌تواند تردید خود را رفع نماید و به نتیجه‌ای قطعی برسد. بنابراین، استخاره‌کننده نمی‌تواند در خصوص هر تصمیمی که می‌خواهد بگیرد، بلافاصله و بدون تعقّل و تفکر دست به استخاره زده و از وظیفه خود در خصوص قوّه تعقّل و تفکّر و مشورت با دیگران و موعظه‌پذیری هیچ بهره‌ای نبرد و در واقع بخواهد تمام امور خود را با استخاره پیش ببرد.
7. استخاره هر کس، تنها در مورد آن بخش از کار که مربوط به خود او می‌شود، ارزش و اعتبار دارد و کسی حق ندارد حاصل استخاره خود را بر دیگران تحمیل کند و یا برای کس دیگری بدون اینکه خودش بخواهد استخاره نماید و نیت استخاره باید توسط کسی انجام شود که قرار است فاعل یک فعلی باشد.

پیام;380261 نوشت:
استخاره کردن در خصوص مسایل بی‌اهمیّت و پیش‌ پا افتاده که ارزش استخاره را ندارد، صحیح نیست. برخی از افراد برای هر کاری استخاره می‌کنند؛ در حالی که استخاره در مورد کارهای مهمّی است که واقعاً تصمیم گرفتن در باره آنها دشوار شده است.


سلام

ببخشید اگه موضوعی باشه که برای خود من اهمیت داشته باشه ...دچار شک و تردید شده باشم و بخوام روش درستی رو انتخاب کنم،

و نتونم به خاطر یه سری مصلحتها،اون موضوع رو با کسی در میون بذارم و مشورت کنم...و فرض کنید در صورتی که بخوام با کسی مشورت کنم،از نظرش،این موضوع بی اهمیت و پیش پا افتاده باشه، آیا در این شرایط استخاره صحیح نیست؟ و نمیشه به جوابش اطمینان داشت؟

اگه برای موضوعات پیش پا افتاده و کم اهمیت یا بی اهمیت استخاره کنیم،آیا گناهی مرتکب شدیم؟ یا صرفاً از نظر اخلاقی درست نیست؟

با تشکر

:Gol:

تندیس;420720 نوشت:


سلام

ببخشید اگه موضوعی باشه که برای خود من اهمیت داشته باشه ...دچار شک و تردید شده باشم و بخوام روش درستی رو انتخاب کنم،

و نتونم به خاطر یه سری مصلحتها،اون موضوع رو با کسی در میون بذارم و مشورت کنم...و فرض کنید در صورتی که بخوام با کسی مشورت کنم،از نظرش،این موضوع بی اهمیت و پیش پا افتاده باشه، آیا در این شرایط استخاره صحیح نیست؟ و نمیشه به جوابش اطمینان داشت؟

اگه برای موضوعات پیش پا افتاده و کم اهمیت یا بی اهمیت استخاره کنیم،آیا گناهی مرتکب شدیم؟ یا صرفاً از نظر اخلاقی درست نیست؟

با تشکر

:Gol:
سلام و عرض ادب

چون دیدم چند وقتی است که استاد عزیز جناب پیام به این سئوال جواب ندادند و در مسافرت می باشند و از طرفی کاربر بزرگوار سرکار خانم تندیس در انتظار پاسخ هستند با اجازه استاد پیام من پاسخی را تدارک میکنم

در مورد استخاره اصل بحث را جناب پیام مطرح کردند ولی نکته قابل توجه این که استخاره برای مسائل پیش پا افتاده نیاز نیست منظور از مسائل پیش پا افتاده مثل رفتن به خرید ، و... یعنی اینجوری نباشه که ما همه کارهایمان را به استخاره انجام بدهیم از نظر اخلاقی درست نیست . البته اگر کسی برای این امور استخاره کرد حرام نیست و گناهی مرتکب نشده است .

نکته دیگر این که هر تصمیم که میخواهیم بگیریم ( چه مهم و چه غیر مهم) ابتدا باید تدبیر ، تعقل ، مشورت را داشته باشیم اگر با همه این ها به نتیجه نرسیدیم و بین دو راهی موندیم اونوقت می توان استخاره کرد .

عمل به استخاره الزام آور نیست و می توان خلاف آن را انجام داد ولی بهتر است وقتی استخاره کردیم به آن پایبند باشیم

[=Times New Roman]استخاره هاي نادرست[=Times New Roman]متأسفانه بعضي از مردم همانگونه كه در بسياري از احكام و معارف ديني دقت درستي ندارند در مورد استخاره هم دقت درستي ندارند.
[=Times New Roman]اولاً:[=Times New Roman] تصور مي كنند استخاره اي خوب است كه استخاره كنند را به اهداف و نياتي كه دوست دارند برساند؛ در حالي كه معناي صحيح و درست استخاره طلب خير و صلاح از خداوند است، ولو برخلاف ميل باطنيشان باشد؛ قرآن مي فرمايد:
[=Times New Roman]... عَسي‌ أنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَ عَسي أنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُمْ
[=Times New Roman]سوره بقره آيه 216


[=Times New Roman]...چه بسا چيزي را خوش نداريد، در حالي كه خير شما درآن است و چه بسا چيزي را دوست داريد، در حالي كه شر شما درآن است
[=Times New Roman]... فَعَسي أنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ يَجْعَلَ اللهُ فيهِ خَيْراً كَثيراً
[=Times New Roman]سوره نساء آيه 19


[=Times New Roman]...چه بسا شما چيزي را خوش نداريد، ولي خداوند، خير فراوان در آن قرار داده باشد.
[=Times New Roman]ثانياً:[=Times New Roman] براي هر كار كوچك و ناچيز يا كارهايي كه مي توانند با تعقل و مشورت راه درست و صحيح را پيدا كنند بلافاصله استخاره مي كنند، مثلاً استخاره ميكنند كه:
[=Times New Roman]آيا فلان معامله خوب است؟ آيا مسافرم از سفر برمي گردد؟ آيا در امتحان قبول مي شوم؟ آيا ازدواج با فلان كس خوب است؟ آيا پسرم از سربازي معاف مي شود؟و... در حالي كه خداوند انسان را موجودي عاقل آفريده و او را ابتداء به[=Times New Roman] «تعقّل»سپس به «مشورت» در كارهايش دستور داده است، و «استخاره» آخرين چاره او مي باشد.يعني:به ترتيب: «تعقّل»، «استشاره»و «استخاره»
[=Times New Roman]بنابراين از استخاره نبايد به صورت فال گيري استفاده شود و يا بخواهيم با غيب و شبيه غيب آينده را پبيش بيني كنيم و هرگاه بخواهيم عملي چون: «انتخاب شغل»؛ «ازدواج»؛ «طلاق»؛ «مسافرت»؛ «خرويد و فروش»؛ «رفاقت با كسي»؛ «صحبت كردن با كسي»؛ «شركت با كسي در شغلي» را انجام دهيم بايد به مقدمات ذيل به ترتيبي كه آمده عمل كنيم:
[=Times New Roman]«مقدمه اول تعقّل» است؛ يعني انسان از نعمت عقل، كه خداوند به او عطا فرموده؛ استفاده كند و اگر با تعقّل راه «خير و صلاح» را پيدا كرد به خدا توكّل كند و در همان راه قدم بردارد.
[=Times New Roman]«مقدمه دوم مشاوره» است: يعني هر گاه انسان از تعقّل خويش نتيجه اي نگرفت از عقول افراد صاحب نظر و آگاه و دلسوز وخيرخواه استفاده كند و راه «خير و صلاح» را از آنان جويا شود كه در اين صورت نيز لازم است به خدا توكّل كند و در همان راهي كه راهنماييش مي كنند قدم بردارد.
[=Times New Roman]«مقدمه سوم استخاره» است: يعني هر گاه انسان از تعقّل و مشاوره مأيوس شد آخرين چاره اش استخاره است و پس از مشخص شدن راه «خير و صلاح» به خدا توكّل كند و در همان راه قدم بردارد.
[=Times New Roman]مرحوم علامه طباطبايي (قدس سره) در اين باره مي فرمايند:
[=Times New Roman]« ... حقيقت امر اين است كه انسان وقتي بخواهد به كاري دست بزند ناچار است زيرو روي آن كار را بررسي نموده و تا آنجا كه مي تواند فكر خود را كه غريزه و موهبتي است خدادادي به كار بياندازد، و چنانچه از اين راه نتوانست صلاح خود را در آن كار تشخيص دهد ناگزير بايد از ديگران كمك فكري گرفته و تصميم خود را با كساني كه صلاحيت مشورت و قدرت تشخيص صلاح و فساد را دارند در ميان بگذارند، تا به كمك فكر آنها خير خود را در انجام دادن و ترك آن كار تشخيص دهد، و اگر از اين راه هم چيزي دستگيرش نشد چاره اي جز اين كه متوسل به خداي خود شده و خير خود را از او مسئلت نمايد ندارد. و اين همان «استخاره» است...»

[=Times New Roman]
[='Times New Roman']خب در خیلی از موارد شرایط تحقیق و بررسی نیست
مثلا کسایی که میخوان با کشتی برن استرالیا از اندونزی به صورت قاچاقی
خب نمیدونه که ایا اون کشتی به مقصد میرسه یا نه ( غرق بشه - مامور بگیره و ...)
استخاره میگیره درسته؟

[='Times New Roman']

در روايات استخاره دو معنا دارد:

1- طلب خير خواستن ازخدا:‌ اين در همه كارها خوب است يعني هر كاري كه مي خواهيم انجام دهيم اول از خدا بخواهيم كه خدايا آنچه خير و رضايت توست را براي من بده و در روايات هم به اين نوع استخاره زياد اهميت داده شده است كه در هركاري اول خير از خدا بخواهيم


2- قرآن باز كردن يا با تسبيح استخاره گرفتن :
جواب اين نوع استخاره را آقاي كارشناس محترم داده اند و لذا توضيح نمي دهم.

موضوع قفل شده است