جمع بندی از ازدواج آسان حرف می زنید ولی در عمل زندگی اشرافی را تبلیغ می کنید

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
از ازدواج آسان حرف می زنید ولی در عمل زندگی اشرافی را تبلیغ می کنید

[h=2]به‌رغم تبلیغاتی که در انواع و اقسام برنامه‌های تلویزیونی و ستادهای مربوط به جوانان درباره ازدواج آسان صورت می‌گیرد، آگهی‌های بازرگانی میان‌برنامه‌ای، تصویری دیگر از خانواده خوشبخت را به جوان ایرانی نشان می‌دهد.تصویری پرطمطراق و سرشار از تجمل گرایی، زوجی جوان با لباس‌های فاخر و خانه‌ها و خودروهای آنچنانی و وسایل منزل لوکس.[/h] اين سياست يك بام و دو هوا هم به خودي خود در بالا بردن سطح توقع جوانان از ازدواج موفق بي‌تأثير نيست. از يك طرف مي‌گوييم به حداقل‌ها راضي باش و ازدواج كن و از سوي ديگر تصويري از زندگي مشترك موفق به فرد مي‌دهيم كه در تضاد كامل با شعارهاي موجود است. ازدواج يا لقمه آماده؟امروز بر خلاف ادوار گذشته بيشتر جوانان انتظار دارند كه ابتداي زندگي همه امكانات را با هم داشته باشند. درست بر خلاف نسل پدر و مادرها كه از يك خانه نقلي اجاره‌اي با حداقل امكانات زندگي شروع مي‌كردند و به مرور و طي سال‌ها با تلاش و پشتكار خود زندگي‌شان را به‌روز مي‌كردند.نسل امروز مطابق فرهنگ فست‌فود به پديده ازدواج نگاه مي‌كند. اين ديدگاه كه ديگر كسي حوصله پختن غذاي سنتي و صبر كردن براي جا افتادن آن را ندارد و اغلب ترجيح مي‌دهند از غذاي آماده و نيم‌پز استفاده كنند در تمام ابعاد زندگي نسل جوان امروز رسوخ كرده است.يعني حتي در فعل ازدواج هم به دنبال بستري آماده يا حداقل نيمه‌آماده است كه تلاشي براي ساختنش نكند كه البته او به تنهايي مقصر نيست بلكه ساختار فرهنگي- تبليغاتي جامعه اين نسل را به اين سمت و سو سوق داده و تصحيح چنين فرهنگي زمانبر است.[h=2]آسان حرف می زنید و زندگی اشرافی را تبلیغ می کنید[/h]

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]


کارشناس بحث: استاد امیـد

[TD][/TD]

ماه تی تی;1008292 نوشت:
ازدواج آسان

سلام
بحث ازدواج جوانان و مشکلاتِ پیشِ روی آنها از بحث های داغ در سالیان اخیر بوده است. همه قبول داریم که برای افزایش ازدواج در میان قشر جوان باید کاری کرد. اما بیشتر افراد فقط یک بُعد از مسأله را مورد توجه قرار می دهند. موضوع «ازدواج جوانان» یک مسأله اجتماعی است که مانند هر مسأله اجتماعیِ دیگری چندین عامل در آن تأثیر دارند. برای حلّ مشکلاتِ پیش روی ازدواج جوانان نیز باید همه عوامل دست به دست هم بدهند و اقدام کنند. اشتباه است که فکر کنیم با تحوّل در یکی از این عوامل، مشکلِ ازدواجِ جوانان حلّ می شود.

راهکارهای حلّ مشکلات ازدواج جوانان:

1- تغییر نگرش مردم از طریق رسانه ها:
وقتی در جامعه ای توقّعات نا به جای اقتصادی زیاد می شود، مشکلات ازدواج نیز افزایش می یابد. رسانه ها و شخصیت های دارای نفوذ در میان مردم باید در زمینه ازدواج مردم را تشویق کنند که دیدگاهی واقع بینانه داشته باشند. هنگامی که پسرهای جوانان بپذیرند که لازمه ازدواج، داشتنِ خانه و ماشین نیست، بیشتر برای ازدواج اقدام می کنند. وقتی دختران جوان بپذیرند که توقعات خود را از خواستگارها کاهش دهند و قبول کنند که مانند مادران شان در ابتدای زندگی، در کنار خانواده شوهر در یک خانه به سر برند، ازدواج های بیشتری سر می گیرد. این فرهنگ سازی کار یک شب و یک ماه و یک سال نیست؛ بلکه سال های سال طول می کشد تا این فرهنگ غلط، جای خود را به فرهنگی درست در زمینه ازدواج بدهد. فرهنگ سازی کارِ متولّیانِ فرهنگِ جامع است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیما و حوزه علمیّه همگی اعضای متولّیِ فرهنگ هستند.

2- بازگشت به سنّت های ازدواج در قدیم
اما باقر (صلوات الله و سلامه علیه) می فرماید:« روزی خانمی نزد رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) آمد و عرض کرد:"مرا شوهر بده". حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) [به یارانش] فرمود:"چه کسی حاضر است با این خانم ازدواج کند؟". مردی بلند شد و گفت:"من حاضرم". حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) پرسید:"چه چیزی [به عنوان مهریه] به او می دهی؟". مرد جواب داد:"چیزی ندارم که به او بدهم". حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:"نه [نمی شود]". خانم حرفش را تکرار کرد. رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) نیز دوباره به یارانش همان حرف را گفت. اما غیر از مرد اول، کسی بلند نشد. خانم دوباره حرفش را تکرار کرد. در بار سوم، پیامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) از آن مرد پرسید:" مقداری از قرآن را خوب بلدی؟". مرد پاسخ داد"بله". پیامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:"در برابر مقداری از قرآن که خوب بلد هستی، این زن را به عقد تو در می آورم. باید آن مقدار قرآن را به او بیاموزی"»(1). این سنّت ازدواج در عصر پیامبراکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) بوده است. این ازدواج ها از ازدواج های سخت و پرهزینه دوام بیشتری داشته است. البته باید گفت که مردها هم نباید از مهریه های کم سوءاستفاده کنند و پس از گذشت چند سال و رونق گرفتنِ کسب و کارشان، همسری که سال ها با بی پولیِ شان ساخته و تحمّل کرده را به خاطر مهریه کم طلاق دهند و به سراغ زنِ جدید بروند. متأسفانه من خود شاهد بودم که در مواردی، شوهر به خاطر مهریه کمِ خانم، چند سال بعد از ازدواج به او گفته:" یا با ازدواجِ دومِ من موافقت کن یا تو را طلاق می دهم و زن دیگری می گیرم". به خاطر همین مسائل من تعیین مهریه های خیلی پایین یا مهریه های معنوی را اصلا توصیه نمی کنم.

3- با توجه به اینکه یکی از مهم ترین دلایل عدم ازدواج در جوانان تحصیل کرده، عدم استقلال مالی است، باید از آغاز تحصیل، برنامه هایی برای آموزش برخی مشاغل به دانش آموزان تهیه و تدوین شود تا پس از فارغ التحصیل شدن، جوان بتواند از مهارتی که یادگرفته درآمد کسب نماید.

پی نوشت:
1:
کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج10، ص720، مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث،قم

زندگی کردن طبق شریعت چند چیز لازم دارد :

نفقه ی زن ( شامل خوراک و پوشاک و مسکن )

مهریه ( که می تواند 14 سکه باشد یا 114 سکه )

هزینه کارهای منزل

هزینه شیردهی

حتی اگر به قرآن نگاه کنید قرآن نیز به این مشکل اشاره می کند :

وَمَن لَّمْ يَسْتَطِعْ مِنكُمْ طَوْلًا أَن يَنكِحَ الْمُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ

اینها تعهداتی است که بر عهده یک مرد می اید.

یعنی از یک طرف نگرش خانوم ها و خانواده ها باید این باشد که بدون این تعهدات زندگی کند.

اما از طرفی مرد می داند که این تعهدات شرعا و قانونا بر عهده او است و هر لحظه مورد بازخواست قرار بگیرد...

یعنی مقصودم این است که همین زندگی شرعی نیز برای جوانان سخت است و دچار یک تناقض عملی و اعتقادی میشوند چه برسد که به زندگی اشرافی هم دعوت و تبلیغ کنیم...

سلام.صداوسیما و دانشگاهها و بقیه نهادهای فرهنگی فقط بودجه میگیرند و بریز و به پاش میکنند مخصوصا برای سلبریتی ها و از ما بهتران و هیچ خدمت درستی هم به فرهنگ جامعه نمیکنند.میشه گفت تسلیم تهاجم فرهنگی هستند و سیاستهاشون در خدمت اونهاست و تا تغییر اساسی انجام نشه جامعه هم بیشتر دچار مشکل میشه از نظر فرهنگی و اجتماعی

سلتم. یعنی کسی هست که واقعا تلویزیون نگاه کنه؟؟؟ من دو ساله که تلویزیونو گذاشتم کنار. سینما هم هیچ وقت دوست نداشتم برم. تلویزیون بلای بزرگ قرن هست به درد هم نمیخوره.

[="Tahoma"][="Blue"]

نزدیک مرگ;1008811 نوشت:
سلام.صداوسیما و دانشگاهها و بقیه نهادهای فرهنگی فقط بودجه میگیرند و بریز و به پاش میکنند مخصوصا برای سلبریتی ها و از ما بهتران و هیچ خدمت درستی هم به فرهنگ جامعه نمیکنند.میشه گفت تسلیم تهاجم فرهنگی هستند و سیاستهاشون در خدمت اونهاست و تا تغییر اساسی انجام نشه جامعه هم بیشتر دچار مشکل میشه از نظر فرهنگی و اجتماعی

سلام
شما هنوز امید دارید به اصلاح؟
کار متاسفانه از ریشه خرابه، دیگه اینقدر خرابه که ادم حوصله اش نمیشه درباره اش صجبت کنه..
از اول هم به ما گفته شده یک روز امام زمان میاد و همه چیز رو درست میکنه..
اونایی که تونستند کثیف کاری های خودشون رو کردند بقیه هم به امید ظهور نشستند و هیچ کسی هییییییییج تلاشی نمیکنه برای بهبود وضعیت..
ملتی که خودش نخواد وضعش عوض بشه خدا هم کاری براش نمیکنه..
حرف زیاد است ولی به همینجا بسنده میکنم..[/][/]

بیت المعمور;1008800 نوشت:
همین زندگی شرعی نیز برای جوانان سخت است و دچار یک تناقض عملی و اعتقادی میشوند

زندگیِ شرعی اگر منظورتان آن چه اسلام به آن تأکید دارد باشد، در اسلام بر مهریه کم تشویق شده است. رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرماید:«أفْضَلُ نِساءِ أُمّتی أَصبحَهُنَّ وَجْهاً وَ أقَلَّهُنَّ مَهراً»یعنی:«برترین زنان امّتِ من خوشروترینِ آنها و کم مهریه ترینِ شان می باشد»(1). اما در جامعه ما عده ای از خانم ها و خانواده ها مهریه زیاد را باعث خوشبختی و حفظ آبروی شان می دانند. این زندگیِ شرعی نیست. از سوی دیگر برخی مردها هم در صورتی که همسرشان مهریه پایینی داشته باشد، با بروز کوچک ترین مشکلی به همسرشان می گویند:«مهریه ات را می دهم و طلاقت می دهم». به خاطر وجود این واقعیت بود که من در یکی از بخش های سایت (کلبه فیروزه ای) گفتم:«مهریه از پنجاه تا 114 سکه در این زمانه خوب و مناسب است».

هزینه شیردهی و کارهای منزل آن قدر که فکر می کنید نیست. من خودم با چند قاضی آشنایی نزدیکی دارم و از مبالغ آن آگاهم. ضمن اینکه در ایران خانم ها این کارها را بدون دریافت مبلغی انجام می دهند. تنها وقتی خانم ها مبلغی برای شیردهی و کارهای منزل مطالبه می کنند که مشکلی پیش بیاید و زن و شوهر کارشان به دادگاه بکشد؛ آن وقت علاوه بر مطالبه مهریه، هزینه کار در منزل و هزینه شیردهی را نیز مطالبه می کنند؛ البته اگر با قوانین حقوق خانواده آشنایی داشته باشند. در قوانین حقوقی ایران به هزینه شیردهی و انجام کارهای منزل، «اُجرتُ المِثل» می گویند. ضمن اینکه درست است در کشورهای غیراسلامی مهریه ای در ازدواج تعیین نمی شد، اما در قوانین این کشورها «الزامِ شوهر به نصف کردنِ دارایی و ثروتِ به دست آورده پس از ازدواج» در هنگام طلاق وجود دارد و با درخواستِ خانم، دادگاه بررسی می کند و اموالی که شوهر پس از ازدواج به دست آورده را شناسایی می نماید و نصف آن را به خانم می دهد.
دوست گرامی
اسلام دین ساده و سهل گیری است. ماجرای ازدواج خانمی که به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) گفت:"یا رسول الله مرا شوهر بده" را گفتم:

امید;1008783 نوشت:
اما باقر (صلوات الله و سلامه علیه) می فرماید:« روزی خانمی نزد رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) آمد و عرض کرد:"مرا شوهر بده".

آیا ازدواج آسان تر از این می شود؟ اما آیا ما به این تعالیمِ دین اسلام عمل می کنیم؟

گر مسلمانی از این است که حافظ دارد - وای اگر از پس امروز بود فردایی

پی نوشت:
1: مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار،ج100،ص236، مؤسسة الوفاء، بیروت،1403.

[="Times New Roman"][="Black"][="3"]متاسفانه آدم هایی شدیم که تا زور بالا سرمون نباشه به اخلاق تن نمیدیم

و اصلا به استقبال زیبایی های اخلاق که در انجامشون مختار هستیم نمیریم

اون از خانم هایی که با مهریه نجومی شوهر رو به خاک سیاه میشونن

اینم از مردهایی که بخاطر مهریه کم و عشق مادر به فرزندانش زنش رو به هرکاری وادار میکنه

یه کم آدم باشیم خوبه[/][/][/]

ماه تی تی;1008292 نوشت:
آگهی‌های بازرگانی میان‌برنامه‌ای، تصویری دیگر از خانواده خوشبخت را به جوان ایرانی نشان می‌دهد.تصویری پرطمطراق و سرشار از تجمل گرایی، زوجی جوان با لباس‌های فاخر و خانه‌ها و خودروهای آنچنانی و وسایل منزل لوکس.

باسلام

یه مدت پدرم میگفتن که تلویزیون اینا رو هم خیلی از خانواده ها نباید داشته باشند چون با این تبلیغات برنامه ها داره میگه که برای کیا دارن برنامه میسازن برای من امثال من نیست که حالا با دیدنش بگیم چرا یه جوان ایرانی اول زندگی اینا رو داره ولی من ندارم این برنامه ها برای از ما بهترونه عزیزان شما هم اشتباه کردی داری میبینی

گذشته از اینها تا وقتی که نشستیم یکی بیاد این مشکلات رو حل کنه همینکه هست استارت رو همه در حد توانشون باید بزنند منتظر مسئولین فرهنگی نباشید این مسئولین فرهنگی هم اگه بخوان کارشون پیش بره نیاز به همکاری مردم دارند تا خود مردم به این فهم و شعور نرسیدن اونا هم هیچ کاری نمی تونند بکنند

پس اصل خود مردم هستند دیدی یکی کاراشتباه میکنه مثلا با مهریه بالا یا انتظارات نا بجا از خانواده دختر داره انقدر بگید که خجالت بکشن از این کارشون

امید;1008859 نوشت:
زندگیِ شرعی اگر منظورتان آن چه اسلام به آن تأکید دارد باشد، در اسلام بر مهریه کم تشویق شده است. رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرماید:«أفْضَلُ نِساءِ أُمّتی أَصبحَهُنَّ وَجْهاً وَ أقَلَّهُنَّ مَهراً»یعنی:«برترین زنان امّتِ من خوشروترینِ آنها و کم مهریه ترینِ شان می باشد»(1). اما در جامعه ما عده ای از خانم ها و خانواده ها مهریه زیاد را باعث خوشبختی و حفظ آبروی شان می دانند. این زندگیِ شرعی نیست. از سوی دیگر برخی مردها هم در صورتی که همسرشان مهریه پایینی داشته باشد، با بروز کوچک ترین مشکلی به همسرشان می گویند:«مهریه ات را می دهم و طلاقت می دهم». به خاطر وجود این واقعیت بود که من در یکی از بخش های سایت (کلبه فیروزه ای) گفتم:«مهریه از پنجاه تا 114 سکه در این زمانه خوب و مناسب است».

هزینه شیردهی و کارهای منزل آن قدر که فکر می کنید نیست. من خودم با چند قاضی آشنایی نزدیکی دارم و از مبالغ آن آگاهم. ضمن اینکه در ایران خانم ها این کارها را بدون دریافت مبلغی انجام می دهند. تنها وقتی خانم ها مبلغی برای شیردهی و کارهای منزل مطالبه می کنند که مشکلی پیش بیاید و زن و شوهر کارشان به دادگاه بکشد؛ آن وقت علاوه بر مطالبه مهریه، هزینه کار در منزل و هزینه شیردهی را نیز مطالبه می کنند؛ البته اگر با قوانین حقوق خانواده آشنایی داشته باشند. در قوانین حقوقی ایران به هزینه شیردهی و انجام کارهای منزل، «اُجرتُ المِثل» می گویند. ضمن اینکه درست است در کشورهای غیراسلامی مهریه ای در ازدواج تعیین نمی شد، اما در قوانین این کشورها «الزامِ شوهر به نصف کردنِ دارایی و ثروتِ به دست آورده پس از ازدواج» در هنگام طلاق وجود دارد و با درخواستِ خانم، دادگاه بررسی می کند و اموالی که شوهر پس از ازدواج به دست آورده را شناسایی می نماید و نصف آن را به خانم می دهد.
دوست گرامی
اسلام دین ساده و سهل گیری است. ماجرای ازدواج خانمی که به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) گفت:"یا رسول الله مرا شوهر بده" را گفتم:

آیا ازدواج آسان تر از این می شود؟ اما آیا ما به این تعالیمِ دین اسلام عمل می کنیم؟

گر مسلمانی از این است که حافظ دارد - وای اگر از پس امروز بود فردایی

پی نوشت:
1: مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار،ج100،ص236، مؤسسة الوفاء، بیروت،1403.

استارتر گفتند جوانان انتظار دارند ابتدای زندگی همه امکانات فراهم شود مثل خانه و ...

من گفتم همین تکالیف شرعی نیز به ما می گوید خوراک و پوشاک و مسکن همسر بر عهده تو است.

پس طبیعی است وقتی شریعت چنین انتظاری از مردان دارد، مردها نیز انتظار داشته باشند خوراک و پوشاک و مسکن تامین باشد.

جالب این است شما که مدافع ازدواج آسان هستید می گویید مهریه 50 تا 114 سکه باشد.
حداقل کاش تلاش می کردیم پیرو مهر السنه باشیم ...
اگر قرار است بر مستحبات شریعت تاکید کنیم باید بر مهریه مورد نظر پیامبر و کمتر از آن تاکید کنیم.
مهریه پیامبر به اندازه 5 شتر است.

همانطور که عرض کردم قرآن با وجود چنین سنتی، میگوید ممکن است توانایی مالی نداشته باشید...
که می دانید و می دانیم الان خیلی ها چنین توانایی را ندارند...

پس ازدواج آسان آن چیزی نیست که شما معرفی فرمودید....

در همان کلبه فیروزه ای که اشاره کردید به مهریه اروپایی ها و نصف دارایی اشاره کردم...
به خدا قسم آنچه آنها قانون گذاشتند شرف دارد به مهریه هایی که ما قرار می دهیم...
ازدواج آسان ازدواجی است که تعهدات به اندازه توانایی باشد...
الان ازدواجی که ما در قانون معرفی می کنیم ازدواج آسانی نیست چون باگ های بسیاردارد... از خودم نگویم چون کسی از من قبول نخواهد کرد فقط همین کافی است که چه بحثی میان یکی از مراجع و قوه قضاییه شکل گرفت....

یکی از مراجع در پاسخ به سوال یکی از پرسشگران گعته بود که اگر این مقدار مهریه سفاهت نیست اشکال ندارد...
دیگه همه از وضع بازار آگاهیم ... کدام انسان عاقلی زیر بار چنین قراردادهایی می رود؟ واقعا از خیلی از این جوانها بپرسید چنین تعهداتی را ابلهانه می دانند...
اصلا دنیایش به کنار... فکر آن دنیا را کرده اید؟ هنوز باورتان نشده است مهریه یک دین و بدهی به گردن شماست که می روید 400 میلیون سکه خود را بدهکار می کنید؟!

موضوع قفل شده است