احکام نگاه کردن به موی زنان نامحرم

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احکام نگاه کردن به موی زنان نامحرم

سلام علیکم
احکام نگاه کردن به موی زنان نامحرم با توجه به توضیحات زیر چگونه است ؟
توضیحات :
اگر مردی بواسطه شغلش ( فروشنده لباس بچه کودک ) که با قشر خانم سرو کار دارد ،
و اکثر خانم ها هم متاسفانه دارای پوشش کامل سر نیستند و مقداری از موی بالای پیشانی ایشان بیرون از رو سری ( مقنعه ) باشد ،
مرد هم موی خانم ها برایش عادی باشد ( مثل دیدن موی سر مرد )
و با دیدن موی خانم تحریک و ترغیب به گناه نمیشود ،
حتی فروشنده مرد ( این مسیله ) به فکرش هم خطور نکند و فقط به فکر کاسبی باشد
چه حکمی دارد ؟

توجه : لطفا بسیار ساده و کامل جواب من رو بدید
توجه : لطفا از گذاشتن لینک و یا معرفی و خواندن کتابهای گوناگون ... حدالمقدور خوداری بفرمایید .

متشکرم

برچسب: 

nffn;213342 نوشت:
احکام نگاه کردن به موی زنان نامحرم با توجه به توضیحات زیر چگونه است ؟ توضیحات : اگر مردی بواسطه شغلش ( فروشنده لباس بچه کودک ) که با قشر خانم سرو کار دارد ، و اکثر خانم ها هم متاسفانه دارای پوشش کامل سر نیستند و مقداری از موی بالای پیشانی ایشان بیرون از رو سری ( مقنعه ) باشد ، مرد هم موی خانم ها برایش عادی باشد ( مثل دیدن موی سر مرد ) و با دیدن موی خانم تحریک و ترغیب به گناه نمیشود ، حتی فروشنده مرد ( این مسیله ) به فکرش هم خطور نکند و فقط به فکر کاسبی باشد چه حکمی دارد ؟

با سلام و احترام

در فرض سوال،نگاه به موی سر خانم ها جایز نیست،حتی اگر محرک هم نباشد.

رساله مراجع،م2433

نور;213371 نوشت:

البته نظر مراجع در این میان متفاوت است
ای کاش دوست گرامی با معرفی نام مرجع تقلیدتان سوال را مطرح میفرمودین
برای نمونه اگر اشتباه نکنم نظر آیت الله سیستانی و آیت الله مکارم غیر از این است و با شرایطش(ملاحظه بفرمایید در سایتشان) ایرادی ندارد

من یک بار از روحانی مدرسه مان پرسیدم که آیا نگاه کردن به ساعت کسانی که از خیابان رد می شوند مشکل شرعی داره یا نه ؟؟
ایشون فرمودند خیر چون اگه براش مهم بود می پوشاندش که دیگران نبینند.
بعد گفتم خوب در این صورت به موی زنان بی حجاب هم که تو خیابان رد می شوند می شه نگاه کرد :
گفت : با این فرض اگه باعث تحریک نشه مشکل نداره .
حالا بزرگواران کارشناس بگویند می شه با این فرض نگاه کرد ؟؟؟
(من هیچ کاره هستم و نظر من هیچ اهمیتی نداره)

با سلام و احترام و تشکر از نظرات کاربران گرامی

a_rezahu;223841 نوشت:
البته نظر مراجع در این میان متفاوت است ای کاش دوست گرامی با معرفی نام مرجع تقلیدتان سوال را مطرح میفرمودین برای نمونه اگر اشتباه نکنم نظر آیت الله سیستانی و آیت الله مکارم غیر از این است و با شرایطش(ملاحظه بفرمایید در سایتشان) ایرادی ندارد


ضمن تشکر از شما،با توجه به برداشتهای متفاوتی که از استفتائات مراجع بزرگوار ممکن است پدید آید،لطفا گفته خود را مستند نمایید،تا توضیح کامل ارائه شود.

rezachess;223857 نوشت:
من یک بار از روحانی مدرسه مان پرسیدم که آیا نگاه کردن به ساعت کسانی که از خیابان رد می شوند مشکل شرعی داره یا نه ؟؟ ایشون فرمودند خیر چون اگه براش مهم بود می پوشاندش که دیگران نبینند. بعد گفتم خوب در این صورت به موی زنان بی حجاب هم که تو خیابان رد می شوند می شه نگاه کرد : گفت : با این فرض اگه باعث تحریک نشه مشکل نداره . حالا بزرگواران کارشناس بگویند می شه با این فرض نگاه کرد ؟؟؟ (من هیچ کاره هستم و نظر من هیچ اهمیتی نداره)

در فرض سوال،نگاه به موی سر خانم ها جایز نیست،حتی اگر محرک هم نباشد.

رساله مراجع،م2433

با تشکر از شما.
ببخشید اگر منبع ذکر نکردم،البته عرض کردم "گویا" و "اگر اشتباه نکنم" و "کارشناس ان شالله.."

حضرت آیت الله سیستانی(حفظه الله)
مسأله ۲۳۹۹ ـ نگاه كردن مرد به بدن زنان نامحرم ، و همچنين نگاه كردن به موى آنان ، چه با شهوت باشد چه بدون آن ، چه با ترس از وقوع در حرام چه بدون آن ، حرام است ، و نگاه كردن به صورت آنان و دستهايشان تا مچ ، اگر با شهوت يا با ترس از و قوع در حرام باشد ، حرام است ، بلكه احتياط مستحب آن است كه بدون شهوت و ترس از وقوع در حرام هم به آنها نگاه نكند . و نيز نگاه كردن زن به بدن مرد نامحرم با شهوت و ترس ازوقوع در حرام ، حرام مى‏باشد ، بلكه ـ بنابر احتياط واجب ـ بدون آن نيز نبايد نگاه كند ، مگر به جاهائى از بدن كه معمولاً مردها نمى‏پوشانند ، مثل سر و دستها و ساق پاها ، كه نگاه كردن زن به اين جاها اگر بدون شهوت و خوف وقوع در حرام باشد ، اشكال ندارد .
مسأله ۲۴٠٠ ـ نگاه كردن به بدن زنهاى بى باك كه اگر كسى آنها را امر به حجاب نمايد اعتنا نمى‏كنند ، اشكال ندارد ، مشروط به آنكه بدون شهوت و ترس وقوع در حرام باشد ، و در اين حكم فرقى ميان زنهاى كفار و ديگر زنها نيست ، و همچنين فرقى نيست ميان دست و صورت و ديگر جاهاى بدن ، كه معمولاً آنها نمى‏پوشانند .

حضرت آیت الله وحید (حفظه الله)
مسأله ۲۴۹۷ ـ نگاه كردن مرد به بدن و موى زن نامحرم ـ چه با قصد لذّت و چه بدون آن ، و چه با ترس وقوع در حرام و چه بدون آن ـ حرام است ، و نگاه كردن بصورت و دستهاى او اگر به قصد لذّت باشد یا ترس وقوع در حرام داشته باشد ، حرام است ، و احتیاط مستحبّ آن است كه بصورت و دستها تا مچ ـ هر چند بدون قصد لذّت و ترس وقوع در حرام ـ نگاه نكند ، و نیز نگاه كردن زن به بدن مرد نامحرم حرام است مگر به جاهایى كه سیره متشرّعه و متدینین بر پوشانیدن آن نیست ، مانند سر و صورت و گردن و دستها و ساق پاها ، كه نگاه كردن زن به این مواضع بدون قصد لذّت و ترس وقوع در حرام جایز است.
مسأله ۲۴۹۸ ـ زنهایى كه اگر آنهارا از نپوشیدن بدن خود از نامحرم نهى كنند تأثیر در آنها ندارد ـ چه كافر و چه مسلمان ـ نگاه كردن به جاهایى از بدن آنها كه بحسب متعارف عادت بپوشانیدن آن ندارند در صورتى كه قصد لذّت و ترس وقوع در حرام نباشد ، جایز است.
منبع:

http://www.hoseinmazloom.com/index.php/fatavi-maraje/52-2012-03-18-17-42-29

استفتائات آیت الله مکارم:
دیدن پا یا شکم برهنه ی زنانی که مقید به پوشش آن نیستند چه حکمی دارد؟
در صورتی که به نهی از منکر دیگران توجهی نمی کنند و بدون قصد لذت نگاه شود و خوف وقوع در گناه نرود اشکال ندارد. البته این مسئله در مورد شکم صدق نمی کند.

بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام
در باره نگاه به نامحرم بد حجاب و بی حجاب سوالی داشتم.
به چند جا برای بدست آوردن فتوای شما مراجعه کردم ام،اما از هر جا پاسخی متفاوت شنیدم.لطفا مرا از فتوای قطعی در این زمینه آگاه کنید.
با توجه به عدم رعایت حجاب افراد در شهر و در اقوام اینجانب،و اینکه در مهمانی های خانوادگی بسیاری از افراد حجاب را کامل رعایت نمیکنند و گاهی اصلا رعایت نمیکنند،حکم نگاه عمدی مثلا برای صحبت و جواب به آنان و همچنین در ادارات و مطب پزشکان برای تعیین نوبت و یا در خیابان برای جواب به آدرس،البته بدون قصد لذت و مترتب شدن مفسده بر آن چیست؟ و لطفا وجوب و احتیاط بودن حکم را هم ذکر فرمایید.بسیار متشکرم
التماس دعا

:: با اهداء سلام و تحيت؛
جواب : در صورتی که به نهی از منکر دیگران توجهی نمی کنند با دو شرط می توان به آنها نگاه کرد، نخست این که به قصد لذت نباشد دیگر اینکه خوف وقوع در گناه نرود.

همیشه موفق باشید

دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی / بخش استفتاءات

البته بین دو حکم دو مرجعی که در بالا آوردم،جمع کنم.
حکم اول جایز نیست(گویا مطلقا) و حکم دوم با شرایط جایز است!

با سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر بزرگوار

از زحمتی که کشیدید بسیار متشکر،اما باید توجه نمایید که حکم اولیه این است که نگاه کردن جایز نیست،مگر اینکه با شرایطی این حکم برداشته می شود از جمله عدم ترتب اثر در نهی ازمنکر و... که در استفتا برخی مراجع بزرگوار اشاره فرمودید.

موفق و موید باشید.

نظر رهبری چگونه هست ؟

سلام
بهتر بود سوال میکردید اصلا امکان دارد که از خانه خارج شوید و نگاهتان به موی نامحرم نیفتد؟

با سلام
(من برداشت شخصیم رو میگم)
شاید موی سر به تنهایی محرک نباشه!
ولی یکی که موهاشو میزاره بیرون اون موقع در کل، قیافشه که محرکه و شاید بشه گفت باعث میشه قیافش تو ذهن بمونه!
حالا تجسم کنید همون دختر کچل باشه یا کلا موهاشو بپوشونه اونموقع مثل حالتی که موهاش بیرونه جذاب نخواهد بود.
اصلا زیبایی دختر با موهاشه.فرض کنید یکی موهاشو رنگ کنه... صاف کنه... حالت بده...قیافه زمین تا آسمون تغییر میکنه و تاثیر گذارخواهد بود

به همین دلیل به نظرم کاملا هم منطقیه که نگاه کردن جایز نباشه:Gol:

rezachess;224594 نوشت:
نظر رهبری چگونه هست ؟

باسلام خدمت شما کاربرمحترم
نگاه به موی زن اگرچه متهتک باشد جایز نیست
دفتررهبری=0251/7743232

[="Tahoma"]به نام خدا

عرض سلام و احترام

خواهشا" نظر مرحوم آیت الله بهجت را ، هم در مورد نگاه به موی نامحرم و هم در باره ی مورد زیر بفرمایید:

a_rezahu;223991 نوشت:

زنهایى كه اگر آنهارا از نپوشیدن بدن خود از نامحرم نهى كنند تأثیر در آنها ندارد ـ چه كافر و چه مسلمان ـ نگاه كردن به جاهایى از بدن آنها كه بحسب متعارف عادت بپوشانیدن آن ندارند در صورتى كه قصد لذّت و ترس وقوع در حرام نباشد ، جایز است.


تشکر
یا علی
:Gol:

[="Tahoma"][="Black"]

«سید رضوی»;253646 نوشت:
به نام خدا عرض سلام و احترام خواهشا" نظر مرحوم آیت الله بهجت را ، هم در مورد نگاه به موی نامحرم و هم در باره ی مورد زیر بفرمایید: نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : A_rezahu زنهایى كه اگر آنهارا از نپوشیدن بدن خود از نامحرم نهى كنند تأثیر در آنها ندارد ـ چه كافر و چه مسلمان ـ نگاه كردن به جاهایى از بدن آنها كه بحسب متعارف عادت بپوشانیدن آن ندارند در صورتى كه قصد لذّت و ترس وقوع در حرام نباشد ، جایز است. تشکر یا علی

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

نگاه کردن به موی زن نامحرم ، حرام است .

نگاه کردن به موی زنانی در جامعه که عادت به پوشاندن موها ندارند هم ظاهرا جایز نیست.(1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ره ، توضیح المسائل و استفتائات ج 4 م 5154[/]

موضوع قفل شده است