جمع بندی اثرات آه و نفرین !!!!

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اثرات آه و نفرین !!!!

سلام علیکم
 وقت بخیر
 پدر شوهر من خیلی به من ظلم کرده حتی تهمتهای ناجور زده خیلی دلگیرم ازش من هرروز به درگاه خدا اه و ناله می کنم
مدتی هست بیمارن درست وقتهایی که دلم انگار اتیش میشه میبینم بیماریش شدید میشه میبرن بیمارستان
من میدونم بخاطر اه دل منه اینطوره ایا من گناه می کنم ؟
به من خیلی ظلم کرده تا حدودی افسردگی گرفتم و زندگیم سرد و بی روحه فقط بخاطر این اقا
لطفا راهنمایی کنید ممنونم

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد کافی

جمع بندی
پرسش:

 پدر شوهر من خیلی به من ظلم کرده است، حتی تهمت های بدی زده، خیلی از او دلگیرم و هر روز به درگاه خدا آه و ناله می کنم.
مدتی هست بیمارشده و درست وقت هایی که دلم  از دست ظلم هایش آتش می گیرد، می بینم که بیماری او شدید می شود و من میدانم بخاطر آه دل من است
آیا من گناه می کنم ؟

پاسخ:
نفرین مظلوم بر ظالم  روا و جایز می باشد
الف: «لا يُحِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلاَّ مَنْ ظُلِمَ‏ وَ كانَ اللَّهُ سَميعاً عَليماً (1) خدا بلند كردن صدا را به بدگويى دوست ندارد، مگر از آن كس كه به او ستمى شده باشد، و خدا شنوا و داناست‏.» مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر شریف المیزان، یکی از مصادیق ««سوء مِنَ الْقَوْلِ» را نفرین کردن، بیان نموده،(2)که با توجه به استثناء مطرح شده (إِلاَّ مَنْ ظُلِمَ‏)،انسان مظلوم، این حق را دارد که نفرین کند.
ب: در نفرین کردن باید نگاه حداقلی داشت، به این معنا که تا انسان از ظلم ظالم مضطر نشده باشد و واقعا به تنگنا نیامده باشد، به نفرین روی نیاورد، بلکه تا جایی که می تواند از خطاهاى دیگران چشم پوشی کند تا خود مورد مغفرت و عفو الهى قرار گیرد. از همین نگاه است که خداوند متعال مى‏ فرماید: «وَ لْیَعْفُوا وَ لْیَصْفَحُوا أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَکُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحیمٌ (3) آنها باید عفو کنند و چشم بپوشند، آیا دوست نمى‏دارید خداوند شما را ببخشد؟! و خداوند آمرزنده و مهربان است
یک توصیه جدی:
توصیه ما به شما این است که فکر و ذهن خود را نسبت به ظلم صورت گرفته مدیریت نمایید.
اگر قرار باشد شما تا آخر عمر ظلم هایی که صورت گرفته را مرور کنید و مدام نفرین کنید و ...، در درجه اول، از خودتان سلب آرامش می شود، به جهت این که مدام فکرتان درگیر است. خاصیت عفو و بخشش همین است که در وهله اول، خودتان به آرامش خواهید رسید.
سعی کنید فکر خود را نسبت به ظلم صورت گرفته، مدیریت کنید. هر موقع افکار رفتار ظالمانه، به سراغ شما می آید، به جای دامن زدن و توجه کردن به آن، سریعا انصراف ذهنی بدهید. یعنی با تغییر مکان دادن، و خود را به کاری مشغول کردن، با کسی صحبت کردن، سوره ناس و صلوات را داشتن، آن افکار را از ذهن خارج کنید.
مکانیزم ذهن انسان به نحوی است که نمی‌‌ تواند همزمان به دو نقطه تمرکز کند و وقتی شما توجه جدی خود را به خاطره‌ای خوش، یا حل مسئله‌ای جلب کنید لاجرم توجه ذهن از موضوع قبلی برگردانده شده و ذهن‌تان به تدریج می‌آموزد که مدیریت افکار را خود به عهده گرفته و به افکار مزاحم اجازه حضور ندهد.
در این روش هر وقت افکار ظلم صورت گرفته به ذهن شما منجر به سلب آرامش‌تان شد؛ با مشغول کردن ذهن خود به موضوعی دیگر سعی کنید فشار افکار مربوطه را کم کنید، تا کم کم فکر جدید به طور کامل، جایگزین آن افکار شود.
این که شما گذشته و ظلمی که به شما رخ داده را مرور کنید، تنها نتیجه ای که دارد، این است که حال روحی شما خراب خواهد شد و لذا حتما به توصیه ی مطرح شده، توجه بیشتری نمایید تا از این وضعیت فعلی خارج شوید.
البته قطعا خداوند جای حق نشسته است و در مکافات و مجازات اعمال، اقدام عادلانه خواهد نمود.

پی نوشت ها:
1.نساء/148.
2.طباطبايى، محمدحسين‏، الميزان في تفسير القرآن‏، مؤسسة الأعلمي للمطبوعات‏، لبنان- بيروت‏،ج5،ص123 (بر اساس نرم افزار نور).
3.نور/22.

موضوع قفل شده است