جمع بندی آیا "یمانی" صرف نظر از مصداق حجت است؟

تب‌های اولیه

110 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا "یمانی" صرف نظر از مصداق حجت است؟

با سلام و خسته نباشید خدمت همه عزیزان:Gol:

آیا یمانی صرف نظر از مصداق حجتی از حجج الله می باشد؟

لطفا با ذکر دلیل از کتاب خداوند متعال و احادیث اهل بیت علیهم السلام حجت بودن یا نبودن یمانی را اثبات کنید.

با تشکر از همه عزیزان...

با نام و یاد دوست

ansar;324531 نوشت:
آیا یمانی صرف نظر از مصداق حجتی از حجج الله می باشد؟ لطفا با ذکر دلیل از کتاب خداوند متعال و احادیث اهل بیت علیهم السلام حجت بودن یا نبودن یمانی را اثبات کنید.

باسلام
در حدیثی از امام باقر علیه السلام آمده است:خروج سفیانی ،یمانی وخراسانی در یک سال ودر یک ماه ودریک روز اتفاق خواهد افتاد،...ودر میان این چرچمهاودعواتهایی که خواهد بود هیچ پرچم ودعوتی درست تر از دعوت یمانی نیست وپرچم او پرچم هدایت است چون شما را بسوی صاحبتان(حضرت مهدی)دعوت می کند...پس زمانی که یمانی خروج کرد بسوی او بشتاب،چون پرچم او پرچم هدایت است.(غیبت نعمانی،ص256)
از امام صادق علیه السلام نیز نقل شده است که فرمود:پنج حادثه پیش از ظهور حضرت حجت اتفاق خواهد افتاد:خروج یمانی،سفیانی،صیحه آسمانی،فرو رفتن زمین بیداء،کشته شدن نفس زکیه.(ترجمه خصال،ص336)
در تعلیقه کتاب غیبت نعمانی نیز آمده است که اخبار زیادی نقل شده مبنی براینکه هر پرچمی که (کنایه از دعوت)قبل از ظهور حضرت حجت برپا شود باطل است مگر پرچم یمانی،اما اینکه یمانی کیست؟الله اعلم.
بنابراین آنچه مسلم است برحق بودن یمانی واینکه او بسوس حضرت حجت دعوت می کند وحجت به کسی در اخبار گفته می شود که معصوم از گناه بوده وبه عنوان امام مسلمین از جانب خداوند منسوب شده است،پس یمانی به این معنی حجت الهی نیست بلکه تمام فضیلت وبزرگی او به این است که به سوی حجت الهی دعوت می کند.

با سلام و خسته نباشید خدمت برادر عزیز کریم...

لطفا با دلیل. می توانید از همین روایتی که ذکر کردید کلامتان را اثبات کنید؟ و همچنین از تطابق با روایتهایی دیگر ؟

ممنون می شم

باز هم متشکرم از زحمات

کریم;324679 نوشت:

در تعلیقه کتاب غیبت نعمانی نیز آمده است که اخبار زیادی نقل شده مبنی براینکه هر پرچمی که (کنایه از دعوت)قبل از ظهور حضرت حجت برپا شود باطل است مگر پرچم یمانی،اما اینکه یمانی کیست؟الله اعلم.
بنابراین آنچه مسلم است برحق بودن یمانی واینکه او بسوس حضرت حجت دعوت می کند وحجت به کسی در اخبار گفته می شود که معصوم از گناه بوده وبه عنوان امام مسلمین از جانب خداوند منسوب شده است،پس یمانی به این معنی حجت الهی نیست بلکه تمام فضیلت وبزرگی او به این است که به سوی حجت الهی دعوت می کند.

با سلام

بنده در مورد مصداق یمانی سوال نکردم در مورد حجیت یمانی سوال کردم. هر کسی می خواد باشه !!!

و چیزی که از فرمایشات شما در فوق بدست آوردم اینکه یمانی قبل از قیامش باید دعوتی داشته باشد درسته؟

ممنون میشم بیشتر توضیح بدهی...

ansar;324755 نوشت:
بنده در مورد مصداق یمانی سوال نکردم در مورد حجیت یمانی سوال کردم. هر کسی می خواد باشه !!! و چیزی که از فرمایشات شما در فوق بدست آوردم اینکه یمانی قبل از قیامش باید دعوتی داشته باشد درسته؟
ansar;324747 نوشت:
لطفا با دلیل. می توانید از همین روایتی که ذکر کردید کلامتان را اثبات کنید؟ و همچنین از تطابق با روایتهایی دیگر ؟ ممنون می شم

ببینید دوست عزیز آنچنان که از روایات به دست می آید یمانی از شخصیتهایی است که قبل از ظهور حضرت مردم را به سوی ایشان دعوت خواهد کرد.واگر منظورتان از حجیت درست بودن روش وطریق او است انچنان که در حدیث هم اشاره شده بود دعوت او به حق است ومردم برای اینکه از شر امثال سفیانی ودعوتهای باطلی که در ان زمان خواهد بود در امان بمانند باید به سمت یمانی حرکت کنند وهمراه با او باشند.
در روایتها هم آنچنان که بنده نگاه کردم بیشتر از این چیز دیگری نیامده است واکثر روایات اشاره کرده اند که قبل از ظهور پنج اتفاق حتمی خواهد بود که یکی از آن خروج یمانی است.
البته اگر روایت خاصی مد نظر شما باشد ذکر کنید تا روی آن بحث کنیم.

با سلام و عرض ادب...

خسته نباشید برادر عزیزم کریم :Gol:

برادر بزرگوار اول قبل از اینکه روایتی را درج کنیم باید از لحاظ عقلی امری اثبات گردد. و بعد از آن ان شاء الله به این امر و بررسی آن از طریق ثقلین می پردازیم...

برادر عزیز اگر یمانی دعوتی جهانی داشته باشد قطعا به مانند زمانهای سابق نیست که مردم نه اینترنت و نه این فناوری امروزی رو نداشتن. و دعوتی که بیاید با اینکه مشکلات زیادی داشت و اتهام صاحب دعوت در آن زمانها به انواع مختلف اتهامات که خودتان می دانید.

به نظر شما یمانی در این عصر که عصر تکنولوژی و فن آوری است نباید از هر طریقی علمش را اثبات کند؟ تا بگوییم اری این علمی دارد که هر کس از آن عاجز است!!! و از طریق آن اعلمیت وی که دعوتی جهانی دارد باید بر همه انسانها و ادیان مختلف از طریق دعوتش اثبات گردد حالا یا کتب یا اموری دیگر...

لذا این امر را می توانیم از کلام الله سبحانه و تعالی در سوره بقره آیه 30 دریابیم که خداوند متعال خلیفه خودش را با علم برتری بخشیده و بنا به اعتراف ملائکه این علم بود که افضلیت آدم را از سایر مخلوقات متمایز کرد.

حال یمانی:
به سوی امام مهدی دعوت می کند.
سرپیچی از آن موجب جهنم است.
اگر خروج کرد باید به سوی او بشتابیم.
به راه راست و صراط مستقیم دعوت می کند.

به نظر شما این خصوصیاتی که در روایت امام باقر علیه السلام در کتاب غیبت نعمانی ص 264 ذکر شده حجیت یمانی را اثبات نمی کند؟
از حیث "سرپیچی کننده از او موجب جهنم است"
و می توانیم از هر کسی سرپیچی کنیم به غیر از حجج الله که طاعتشان مقرون به طاعت خداوند و رسولش است. که همان اولی الامر باشند؟

بنده حقیر موضوعی را بر این نوشته ام که از ثقلین بررسی شده است که اگر لازم باشد آن را درج خواهم کرد...

اگر توضیحاتی بیشتر دارید ممنون می شم...

باز هم متشکرم:Gol:

از عزیزان خواهشمندم بحث بین دو طرف پیش برود تا به نتیجه ای مطلوب برسیم.

:Gol:

لذا بخاطر همین امر بنده در این رابطه فقط به پستهای برادر کریم کارشناس عزیز جواب خواهم داد.
و اگر به ما بقی پستهای عزیزان جواب ندهم همین الان معذرت خواهی می کنم
:Gol:

با سلام
منتظر بحث های طرفین هستم . لطفا ادامه دهید

و علیکم السلام و رحمه الله و برکاته

خوش امدید برادر عزیز حق دوست...:Gol:

ان شاء الله به یاری خداوند متعال و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام از بیانات همدیگر به طور صمیمانه بین بنده و کارشناس عزیز برادر کریم بحث را پیش ببریم...

و للهِ الحَمْدُ و المِنَّة

سلام به همه و خسته نباشید
این بحث رو دنبال میکنم من انشالله...
با سپاس از دوست عزیزمان انصار و کارشناس محترم و عزیز جناب کریم
موفق باشید :Gol:

موضوع قفل شده است