آیا مادرامام سجاد (شهربانو) در کربلا حضور داشت ؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا مادرامام سجاد (شهربانو) در کربلا حضور داشت ؟

آیا مادرامام سجاد (شهربانو) در کربلا حضور داشت ؟

دراین باره باید بگوییم که تقریبا تمام منابع متقدم شیعی - که به زندگانی مادر امام سجاد علیه السلام پس از اسارت پرداخته اند- چنین نگاشته اند که : او درهنگام تولّد امام سجاد علیه السلام درهمان حالت نفاس از دنیا رفت .
ونیز برخی چنین گفته اند: یکی از کنیزان حضرت علی علیه السلام به عنوان دایۀ اوبه بزرگ کردن امام سجاد علیه السلام پرداخت ومردم خیال میکردند که اومادر امام علیه السلام است بعد از آنکه حضرت او را شوهر داد، فهمیدند: او دایه امام بود، نه مادرش.
بنابراین قطعاً ازدیدگاه منابع معتبر،حضور مادر امام علیه السلام در کربلا منتفی است.

مرقد بی بی شهربانو در ری
ازمطالب قبل واثبات عدم حیات مادرامام علیه السلام بعد ازتولد امام علیه السلام خود به خود این موضوع روشن میشود. هچنین ازسوی محققان معاصر با دلایل قطعی ثابت شده است که بقعه بی بی شهربانو-که در کوهستان شرق ری معروف به کوه بی بی شهربانو پدیدار است- هیچ ربطی به مادر امامعلیه السلام ندارد وبنایی است که درقرون بعدی ساخته شده است. عدم ذکر چنین بقعه ای در آثار شیخ صدوق -که خود سالیان درازی در ری میزسته –موید دیگری برعدم وجود این بقعه در قرن چهارم است.
این احتمال وجود دارد که در قرون بعدی زنی پارسا با نام شهربانو در این مکان دفن شده و با گذشت سالیان مردم آن سامان او را با مادر امام سجادعلیه السلام – که درآن زمان مشهور به شهربانو بوده- اشتباه گرفته اند.

منابع : عیون اخبار الرضا ج 2 ص128
بحار الانوار ج46 ص8
دانشنامه ایران و اسلام ذیل کلمه شهربانو مقاله «حول السیدة الشهربانو» نوشته محمد هادی یوسفی

[=Times New Roman]از کمیل عزیز سپاسگذارم . درباره همسر حضرت امام حسین ،شهربانو وحضورش در کربلا نظرات مختلفی ارائه شده است . اما نکته ای که شاید سبب شده است که عده ای نام او را در شمار همسران امام ،و حاضر در کربلا دانسته اند این است که اما همسری به نام شهربانویه داشته است . و برخی از منابع به این شخص اشاره کرده اند مانند یاقوت حموی در معجم البلدان . او می گوید در طرف غربی حلب کوهی به نام جوشن قرار دارد که معدن مسی داشت و اهالی آن جا مس سرخ استخراج کرده به اطراف می فرستادند و از این طریق صاحب ثروت فراوانی می شدند . هنگامی که اهل بیت امام حسین را در حال اسیری از آن جا عبور می دادند یکی از همسران امام حسین در ان محل حمل خود را سقط کرد و بعضی از اسیران حوایجی طلبیدند . اهالی آنجا از دادن آن امتناع کردند و لب به دشنام گشودند و ان زن در حق آنان نفرین کرد . لذا معدن مس نابود شد . هر چه در ان کار می کردند منفعتی به دست نمی آمد . در آن کوه مشهدی به نام مشهد السقط است و طفل سقط شده همان محسن بن حسین بن علی است .[=Times New Roman][1][=Times New Roman] پس آنکه حضور داشته این شهربانویه بوده ،نه شهر بانو .

[=Times New Roman][1][=Times New Roman] - معجم البدان ، ج 2 ص 216


نظر خود صاحب ناسخ التواریخ
ای عجب که در یک فرسنگی شهر دارالخلافه تهران در اراضی ری کوهی کوچک است، و در آن کوه مقبره و مزاری است نزدیک بقعه حضرت عبدالعظیم حسنی و مردم عوام را عقیدت بر آن است که شهربانو زوجه امام حسین علیه­­السلام بعد از شهادت آن حضرت، بر مرکب سواری امام سوار گشت و از کربلا به آن مکان آمد، و در بین کوه در این نقطه ناپدید گشت، و هیچ ندانند که به هیچ وجه جایز نیست، و چگونه از اهل بیت کناری­گرفت، زنهای دیگر آن حضرت نیز بودند، چرا آنان کناری نگرفتند، و زمین ری چه شرافتی داشت و از کربلا تا شهر ری مسافت چیست؟ امام زین العابدین چگونه رخصت می­داد، و او چگونه از حرم محترم و فرزند مکرم جدا شد. و از دختران امیرالمؤمنین و سیدالشهدا چگونه خود را برتر می­دانست؟
گمان این است که زنی از خانواده سلاطین که به این لقب ملقبه بوده است به یک جهت در اینجا به خاک رفته است و عوام الناس را در السنه این گونه جاری گشته یا یکی زنی صالحه(1) از زنهای امام زادگانی که در ملک ری جای داشته و مدفون گردیده­اند، بر حسب وصیّت یا جهت دیگری در این مکان به خاک سپرده شده چنان که با مزار سعادت آثار ابن بابویه علیه­الرحمه بسیار نزدیک است، و آنان که برای جلب منفعت خواسته­اند متولی این مقبره گردند برای جلب عوام این شهرت داده­اند تا به زیارت شوند.
ناسخ التواریخ، احوالات حضرت سجاد علیه اسلام محرم عباس قلی خان سپهر، تصحیح محمدباقر محمودی، کتابفروشی اسلامیه، تهران، خیابان بوذر جمهوری/ 1374 ه ش/ ج 8 مربوط به امام سجادعلیه السلام ص 38و 39

بسیار ممنونم استاد عماد
براستی که متن جالبی بود
باز هم از شما تشکر می کنم.:Gol:

سيد محمود زرندي کيست ؟ شما از کجا مي دانيد راست مي گويد؟

پنج تن;175871 نوشت:
سيد محمود زرندي کيست ؟ شما از کجا مي دانيد راست مي گويد؟

جواب سوال اول شما:سيد محمود زرندي متولد زرندکهنه يکي از روستاهاي شهرستان زرنديه بين ساوه وتهران مي باشند ، پدر ايشان سيد جعفر محرمي معروف به اقاي ناظم يک روضه خوان محلي بودند که مراسم تعزيه خواني روزعاشورا نقش امام حسين عليه السلام را به نمايش مي گذاشتند سيد محمود پس از گذراندن تحصيلات کلاسيک به حوزه علميه قم عزميت نموده ودر محضر حضرات آيا ت مخصوصا ايه الله مرعشي نجفي تلمذ نمودند ، در کتاب گنجينه دانشمندان ج 5آمده : سید محمود حسینى زرندى از فضلاء این سامان بوده و سالهاى متمادى در حوزه علمیه قم كسب علم نموده و متون فقه و اصول را از مدرسین حوزه مانند آیت‏اللَّه مرعشى نجفى و دیگران فراگرفته آنگاه به تهران منتقل و به خدمات دینى مخصوص تألیف و تحشیه و تصحیح كتب و تفاسیر پرداخته تا در سال 1392 قمرى كه در آنجا وفات و در قم به خاك رفته است. البته به نظر مي رسد نويسنده اين کتاب سيد محمود محرمي را اشتباها حسيني نوشته اند که به ايشان سيد محمود موسوي زرندي نيز کفته مي شده است .درکتاب تربت پاکان قم اثر عبدالحسين الجواهر الکلام جلد سوم نيز از ايشان (سید محمود زرندی ساوه‏ای) يا دشده است ايشان که تخصص در خواندن کتابهاي قديمي داشتند بيشتر وقت خودشان را صرف به تصحيح آثار گذشتگان و احياء آنان نمودند وخواندن کتيبه صندوق بي بي شهربانو نيز بدليل همين تخصص ايشان بوده باشد آثار وتاليفات ايشان :1.ترجمه و تصحيح الاعتقادات شيخ صدوق 2.قضاوتهاي محير العقول حضرت علي عليه السلام ترجمه کتاب سيد محسن عاملي 3.ترجمة طبّ النّبيّ (ص). طهران: 1328 ش، 222 ص، 24 سم (مع ثلاث رسائل اخرى، تأليف: سيّد حسين بن نصر اللّه عرب باغي).ترجمه سيد محمود محرمي زرندي 4.سراج الشيعة في آداب الشريعة: طبع بتصحيح سيد محمود زرندي في المكتبة الإسلامية بطهران، سنة 1358 ش.5.زندگانی حضرت فاطمه (ع) ترجمه کتاب بیت الاحزان ،مولف کتاب : ثقة المحدثین حاج شیخ عباس قمی (ره)،مترجم کتاب : سید محمود زرندی ،ناشر کتاب : انتشارات اسلامیه ؛ تهران ، خیابان 15 خرداد شرقی ، جنب بازار آهنگرها ، پلاک 468 ؛6.تفسير برهان ، سيد هاشم بحراني ، ترجمه سيد محمود محرمي زرندي ،‌تهران ، بي تا7.قواعد الدین فی أحکام دین سید المرسلین (تصحیح سید محمود زرندی مشهور به محری)،8. تصحيح کتاب قمقام ذخار و صمصام تبار دراحوالات حضرت مولي الکونين 9.تحفة الاخوان در بطلان جبر و تفويض و اثبات أمر بين الأمرين (تصحيح سيد محمود موسوي زرندي)جواب سوال دوم شما:بنده خودم از فرزند ايشان که در قيد حيات هستند ماجرا را جويا شدم ايشان تاييد کردند

موضوع قفل شده است