آیا فرستادن 124000 پیامبر از طرف خدا واقعیت دارد؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا فرستادن 124000 پیامبر از طرف خدا واقعیت دارد؟

[="microsoft sans serif"]

بنام جهاندار

با درود بر راستجویان

متدینین ادعا می کنند که خداوند به تعداد 124000 پیامبر برای راهنمایی بشر بخت برگشته
فرستاده است ؟؟؟

[="navy"]حالا یکی لطف کنه بگه این عدد رعب انگیز 124000 پیامبر از کجا استنباط شده ؟؟؟

سنگ بزرگ نشانه ی نزدنه!!!!!

وا ین عدد بزرگ نشانه ی نبودن !!!!!

سند و مدرکی که برای این تعداد وجود دارد چیه ؟؟؟

از کجا معلوم 50 تا نبودن ؟؟؟

از کجا معلوم 100 تا نبودن ؟؟

از کجا معلوم اصلا بودن ؟؟؟[/][/]

سلام
من منبعي براي اين حرف تا الان به ياد ندارم كه ديده باشم .
ولي منظور سوال آخرتون (( اصلاً نبودن ))‌ چيه ؟ يعني اصلاً پيامبري فرستاده نشده يا اصلاً اين تعداد نبودند ؟

salmanizadeh;108414 نوشت:
ولي منظور سوال آخرتون (( اصلاً نبودن ))‌ چيه ؟ يعني اصلاً پيامبري فرستاده نشده يا اصلاً اين تعداد نبودند ؟

سلام سلمان
منظورم اینه که غیر اونایی که توی قرآن نام بردن ( کمتر سی نفر )[="red"][="sienna"] بقیه ی

123970 نفر از کجا معلوم که بودن[/] [/]!!!!!!:Gig::Gig:

غلامعلی نوری;108402 نوشت:
متدینین ادعا می کنند که خداوند به تعداد 124000 پیامبر برای راهنمایی بشر بخت برگشته فرستاده است ؟؟؟

سلام
این نقل در روایات آمده است و دلالت بر کثرت دارد و چه بسا بیشتر از این بوده اند . منظور از نبی هرکسی است که از سوی خدای متعال بر او وحیی نازل شده است نه اینکه دین جدید آورده باشد . ممکن است نبیی مامور به انذار و تبشیر هیچکس نبوده باشد یا فقط مامور هدایت خانواده اش بوده است .
موفق

بنام جهاندار

با درود بر راستجویان

متدینین ادعا می کنند که خداوند به تعداد 124000 پیامبر برای راهنمایی بشر بخت برگشته
فرستاده است ؟؟؟

حالا یکی لطف کنه بگه این عدد رعب انگیز 124000 پیامبر از کجا استنباط شده ؟؟؟

با سلام
در بحار الأنوار رواياتى نقل شده است كه تعداد پيامبران را 124 هزار نفر ذكر كرده است. شمارى از اين روايات عبارت است از:
1. حضرت رسول مى‏فرمايد: «خداوند 124 هزار پيامبر آفريده و من گرامى‏ترين آنان نزد خداوند هستم... و 124 هزار وصى آفريده كه على(ع) گرامى‏ترين آن‏ها نزد خداوند و بهترين ايشان است.»1

2. امام زين العابدين(ع) فرمود: «هر كس دوست دارد 124 هزار پيامبر با او مصافحه كنند، امام حسين(ع) رادر نيمه شعبان زيارت كند؛ چرا كه ارواح پيامبران از خداوند براى زيارت حضرتش اذن مى‏گيرند و به آنان اجازه داده مى‏شود و پنج نفر از ايشان اولوالعزم هستند».2

3. ابوذر(ره) از پيامبر خدا(ص) سؤال كرد: پيامبران چند نفرند؟ حضرت رسول(ص) فرمود: «124 هزار پيامبر ....»3
4. شيخ صدوق(ره) در كتاب اعتقادات مى‏فرمايد: «عقيده ما (شيعه اماميه) در تعداد انبيا اين است كه آنان 124 هزار نفرند و هر كدامشان وصى‏اى دارند.»4
مرحوم علامه طباطبائى در تفسير «الميزان»، بعد از ذكر روايت ابوذر(ره) در تعداد انبيا، مى‏فرمايد: «قسمت اول اين حديث كه مشتمل بر تعداد پيامبران است، از مشهورات است كه شيعه و سنى در كتبشان نقل كرده‏اند.
صدوق در «خصال» و «امالى» از حضرت رضا(ع) از پيامبر خدا(ص) و از زيد بن على از اجدادش از اميرالمؤمنين(ع) و ابن قولويه در «كامل الزيارة» و سيد در «اقبال» از امام سجاد(ع) و در «بصاير الدرجات» از امام‏باقر(ع) روايت كرده‏اند.5
از سوى ديگر انس بن مالك از پيامبر خدا(ص) چنين روايت كرده است كه: «من به دنبال هشتاد هزار پيامبر مبعوث شده‏ام كه چهار هزار نفر آنان از بنى اسرائيل بودند». برخى اين روايت را چنان توجيه كرده‏اند كه روايت در صدد حصر تعداد پيامبران نيست و تنها بزرگان انبيا را ذكر فرموده است.
بنابراين، منشأ شهرت چنين تعدادى روايات ياد شده است.
در منابع موجود نام تعداد بسيار اندكى از پيامبران به چشم مى‏خورد.

شمارى از علل اين مسأله عبارت است از:
1. اكثر انبيا شريعت مستقل نداشتند و به شريعت پيامبر ديگر دعوت مى‏كردند؛ مثل حضرت لوط در زمان حضرت ابراهيم. اين پيامبران خودشان به طور مستقيم از خداوند وحى دريافت مى‏كردند؛ ولى از سوى وى مأمور به شريعت پيامبر ديگرى بودند.
2. بسيارى از انبيا معروف نبودند و براساس روايات، بر يك شهر يا روستا و يا يك خانواده مبعوث شدند.
اسامى پيامبرانى كه در قرآن آمده است، عبارتند از: آدم، نوح، ادريس، هود، صالح، ابراهيم، لوط، اسماعيل، يسع، ذوالكفل، الياس، يونس، اسحاق، يعقوب، يوسف، شعيب، موسى، هارون، داوود، سليمان، ايوب، زكريا، يحيى، اسماعيل صادق‏الوعد، عيسى و محمد(ص).
افزون بر اين، در قرآن گاه به نام‏هايى برمى‏خوريم كه پيامبريشان محل بحث است؛ مانند ذى‏القرنين، عمران پدر مريم و عزير.
برخى آيات نيز اوصاف پيامبرى را ذكر كرده و نامش را نياورده‏اند؛ مثل آيات 243 و 246 بقره كه به ترتيب در مورد حزقيل و اشموئيل است يا آيه 259 بقره كه در مورد ارميا يا عزير مى‏باشد. همچنين آيه 65 كه در مورد خضر است؛ اگر چه پيامبرى جناب خضر محل بحث است.6
در روايات نيز نام برخى انبيا آمده است: همچون اشعيا؛ حيقوق يا حبقوق، دانيال، جرجيس و حنظله و خالد.7
حكمت اعطاى معجزه اقتضا مى‏كند كه به همه پيامبران معجزه اعطا شود.

پى‏نوشت:
1. بحارالانوار، مجلسى، ج‏11، ص‏30.
2. همان، ص‏58.
3. همان، ص‏32.
4.همان، ص‏28.
5. الميزان، ج‏2، ص‏144.
6. الميزان، ج 2، ص 140.
7. بحارالانوار، ج‏14ص12.

رضا;108439 نوشت:
1. حضرت رسول مى‏فرمايد: «خداوند 124 هزار پيامبر آفريده و من گرامى‏ترين آنان نزد خداوند هستم... و 124 هزار وصى آفريده كه على(ع) گرامى‏ترين آن‏ها نزد خداوند و بهترين ايشان است.»1

با درود

از قول پیامبر آورده اید که برای تمام پیامبران وصی وجود دارد !!

[="navy"] چند پرسش ساده بپرسم [/]

وصی نوح چه کسی بود ؟؟؟

وصی عیسی چه کسی بود ؟؟؟

وصی آدم کی شد ؟؟

وصی سلیمان کی بود؟؟؟

وصی هارون نامش چه بود ؟؟؟

وصی یوسف کی بود ؟؟؟

وصی اسحاق کی بود ؟؟

وصی خضر کی بود ؟؟

وصی زرتشت کی بود ؟؟ ( طبق قانون اساسی ایران زرتشت مگر پیامبر بحساب نیامده است ؟؟)

[="red"][="Purple"]چکیده اینکه آیا سندی بر وصی داشتن این افراد دارید [/]:Narahat az:[/]

[="Magenta"] اما اگر سندی نداشته باشید

[="Blue"] این حدیث از پیامبر زیر سوال رفته و بنابراین خود او هم نمی تواند وصی داشته باشد
و....[/] [/]

[="blue"][="Magenta"] بقیه را خودتون بخونید که منظورم چیه[/][/] !!!!!

متدینین ادعا می کنند که خداوند به تعداد 124000 پیامبر برای راهنمایی بشر بخت برگشته فرستاده است ؟؟؟ حالا یکی لطف کنه بگه این عدد رعب انگیز 124000 پیامبر از کجا استنباط شده ؟؟؟ سنگ بزرگ نشانه ی نزدنه!!!!! وا ین عدد بزرگ نشانه ی نبودن !!!!! سند و مدرکی که برای این تعداد وجود دارد چیه ؟؟؟ از کجا معلوم 50 تا نبودن ؟؟؟ از کجا معلوم 100 تا نبودن ؟؟ از کجا معلوم اصلا بودن ؟؟؟
[=arial][=&quot][/][=&quot]

[/][=&quot]با سلام[/][=&quot][/]

[/]
[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot] براي سوال شما چند نوع جواب مي توان داد[/][/]
جواب اول با توجه به شناخت بنده از تفكرات شما:
[=arial][=&quot][/][/]

[=arial][=&quot][/][/]
[=arial][=&quot][/][=&quot]شايد براي چندمين بار است كه سوال جناب غلام علي را اين گونه پاسخ مي دهم و چاره اين نيست كه جواب اين سوال هم باز همان خواهد بود [/][=&quot]
[/][=&quot]
[/][=&quot]مسلمين و از بين انها همه شيعيان منبع معارف دين را قران و اهل بين (ع) و عقل مي دانند [/][=&quot][/]
[/]
[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot] [/][=&quot]و كساني كه فقط به قران و عقل اكتفا كننده به فرموده پيامبر در حديث ثقلين گمراهانند[/][=&quot]

[/][=&quot]اگر شما بزرگوار[/][=&quot]
[/][=&quot]در كنار قران احاديث وروايات اهل بيت(ع) را قبول داشتيد اين مساله را به راحتي مي توانستيد قبول كنيد [/][=&quot]

[/][=&quot]پس جواب اول اين باشد كه منبع ما غير از قران ، اهل بيت(ع) و عقل نيز است
[/]

[/]

[=arial][=&quot][/][/]
[=arial][=&quot]ادامه دارد [/][=&quot]
[/]
[/]

غلامعلی نوری;108445 نوشت:

با درود

چند پرسش ساده بپرسم

وصی نوح چه کسی بود ؟؟؟

وصی عیسی چه کسی بود ؟؟؟

وصی آدم کی شد ؟؟

وصی سلیمان کی بود؟؟؟

وصی یوسف کی بود ؟؟؟

وصی اسحاق کی بود ؟؟

وصی خضر کی بود ؟؟

وصی زرتشت کی بود ؟؟ ( طبق قانون اساسی ایران زرتشت مگر پیامبر بحساب نیامده است ؟؟)

چکیده اینکه آیا سندی بر وصی داشتن این افراد دارید :narahat az:

اما اگر سندی نداشته باشید

این حدیث از پیامبر زیر سوال رفته و بنابراین خود او هم نمی تواند وصی داشته باشد
و....

بقیه را خودتون بخونید که منظورم چیه !!!!!

با سلام
جناب نوری اتفاقا در این مورد حدیث بسیار آموزنده ای داریم که ان را کامل برایتان میگذرم تا هدایت شوید !!

از حضرت امام جعفر صادق (عليه السلام) نقل شده:

روزي حضرت رسول (عليه السلام) نشسته بودند. ناگهان مردي بلند قامت و چهار شانه مانند نخل خرما وارد شد و سلام كرد.

آن حضرت جوابش را داد و فرمود: اي بنده خدا! قيافه و صحبت تو مانند جن است.
چه كسي هستي؟ گفت من «هام» پسر «لاقيس» پسر ابليس است هستم.

حضرت رسول (عليه السلام) به او فرمود: پس از تو تا ابليس دو پدر بيشتر فاصله نيست؟

جواب داد: بلي يارسول الله.

فرمود: چه قدر از عمر تو گذشته است؟

گفت: من در زماني كه قابيل برادر خود هابيل را كشت، پسر بچه اي بودم كه حرف ها را متوجه مي شدم و مردم را از وحدت و يك پارچگي باز مي داشتم. دور نيزارها مي گشتم و مردم را به قطع رحم وجدايي مي خواندم و طعام را فاسد مي كردم.

حضرت فرمود: چه قدر روش تو به بد بوده و چه پسر بدي بودي .

گفت: يا رسول الله (عليه السلام) از اين حرف ها بگذر؛ چون من توبه كرم توبه من به دست حضرت نوح انجام شد. در كشتي با او بودم او را به خاطر امت خود سرزنش كردم، تا جايي كه نوح گريه كرد و مرا هم گريانيد. از آن روز تاكنون بر توبه خدا هستم و پناه به خدا مي برم از اين كه توبه خود را بشكنم و از جاهلان باشم.

بعد از آن، با حضرت ابراهيم(عليه السلام) بودم وقتي كه او را به آتش انداختند و خداوند آتش را بر او سرد گردانيد!

سپس با حضرت هود (عليه السلام) بودم. در مسجدي كه مردم به او ايمان آوردند و زماني كه قوم خود را نفرين كرد او را سرزنش نمودم، تا ان جا كه هود گريه كرد و مرا گريانيد.

آن گاه با حضرت يوسف (عليه السلام) بودم وقتي كه برادرانش بر او رشك بردند و او را در چاه انداختند، جلوتر به چاه رفته و او را گرفتم به آرامي در ته چاه گذاشتم. در زندان با او هم نشين بودم، تا اين كه او را از زندان آزاد كردند.

با حضرت صالح (عليه السلام) بودم، وقتي قوم خود را تفرين كرد او را نكوهش كردم.

از همراهان زمان حضرت موسي (عليه السلام) بودم بخشي از تورات را به من آمو خت و فرمود:

اگر حضرت عيسي (عليه السلام) را درك نمودي از طرف من به او سلام برسان، من هم وقتي حضرت عيسي را درك كردم از طرف موسي (عليه السلام) هم بخشي از انجيل را به من آموخت و فرمود:

از حضرت محمد (عليه السلام) را درك كردي از جانب من به ايشان سلام برسان. و اينك سلام عيسي(عليه السلام) را به شما ميرسانم.

حضرت رسول(عليه السلام) فرمود: و بر عيسي روح الله و جميع انبياي خدا و رسولان الهي، تا زماني كه آسمان ها و زمين برقرار است سلام و تحيت باد و بر تو هم اي «هام» سلام باد كه سلام عيسي (عليه السلام) را به من رساندي.

«هام»گفت: يا رسول الله (عليه السلام) من همه كتاب هاي آسماني را خوانده ام همگي بشارت آمدن تو را مي دادند و انبيا همه به تو سلام رساندند و گفتند: تو از همه آنان برتر و بالاتري.

آن حضرت فرمود: حاجات خود را بخواه.

گفت: اولين حاجت من اين است كه خدا شما را براي امتتان باقي و سالم بدارد و امت تو ر اصلاح كند. اطاعت و فرمان برداري از خليفه و وصي بعد از تو را نصيب آنان بگرداند؛ زيرا امتان پيش كه نابود شدند به علت مخالفت با اوصيا بود. حاجت ديگر من اين كه قرآن را به من ياد دهي.

حضرت رسول (عليه السلام) به امير المومنين (عليه السلام) فرمود: يا علي! قرآن را به «هام» بياموز و با او مدارا كن.

«هام» از جاي خود بلند شد و گفت: يا رسول الله (عليه السلام)! اين شخص كيست كه مي فرمايي قرآن را به من بياموزد؟ (ما جمعيت جن مامور هستيم كه به غير پيامبر و وصي او از كسي اطاعت نكنيم.)

حضرت فرمود: شما در كتاب ها چه كسي را وصي آدم يافتيد؟

گفت: شش پسر آدم را.

فرمود: چه كسي را وصي نوح يافتيد؟

گفت: «سام» پسر نوح را.

فرمود: وصي هود چه كسي بود؟

گفت: «يوخا» پسرعموي هود- يا فانغ فرزند خود هود.

پرسيد: وصي ابراهيم كه بود؟

گفت: اسحاق فرزند او.

بعد پرسيد: وصي موسي كدام است؟

گفت: يوشع بن نون.

فرمود: وصي عيسي كيست؟

گفت: شمعون پسر«حمون الصفا» پسر عموي مريم.

بعد از آن فرمود: در كتاب ها چه كسي را وصي محمد (عليه السلام) يافتيد؟

«هام» گفت: درتورات نام او را «ایليا» ذكر كرده.

حضرت فرمود: اين همان «ایليا» است كه اسم او علي و وصي من مي باشد.

«هام» عرض كرد: يا رسول الله! آيا اسم ديگري هم دارد؟

فرمود: بلي اوحيدر است.چرا اين سوال را كردي؟

جواب داد چون در انجيل او را «هيدارا» يافتم.

فرمود: اين همان است.

بعد از اين سوال وجواب ها، حضرت علي (عليه السلام) چند سوره از قرآن به او آموخت.

«هام» گفت: يا علي! همين قدر كافي است.

فرمود: بلي چون كم قرآن زياد است.

«هام» با حضرت رسول (عليه السلام) وداع كرد: و تا آن حضرت زنده بود، ديگر نيامد. وقتي كه جنگ صفين شروع شد در «ليلة الهرير» پيش حضرت علي آمد. [۱]

[1] . بحار، ج۶۳، ص۸۳و۹۹

با سلام

راه ديگر و جواب ديگر:

آيا در قران به تعداد انبيا اشاره شده است ؟؟؟؟
مسلما كه نه

پس قران در اين مورد از منابع ما جهت دسترسي به تعداد پيامبران خارج مي شود لازم به ذكر است كه در قران به اصل مساله نبوت اشاره شده است كه حتما منكر ان نيستيد و نخواهيد شد و فقط به تعداد انبيا اشاره نشده است

غير از قران و روايات فقط عقل ماند

باز بنده سوال مي كنم

عقل مي تواند تعداد انبياء را مشخص كند و بگويد چه تعداد پيامبر براي هدايت بشر از طرف خداوند امده است ؟؟
؟

اگر مي تواند بفرماييد كه بحث ادامه داشته باشد و اگر نمي تواند

غير از عقل و قران از منابع دين فقط روايت از اهل بيت(ع) ماندند كه تنها راه رسيدن به تعداد انبيا مي باشد

طاها;108460 نوشت:
عقل مي تواند تعداد انبياء را مشخص كند و بگويد چه تعداد پيامبر براي هدايت بشر از طرف خداوند امده است ؟؟؟

با درود
خرد می گوید برای هرنسلی در هر مکانی یک خردمند که دیگران را راهنمایی کند لازم است !!

در زمان محمد او بود که تازیان را راهنمایی کرد و در زمان عیسی عیسی و در زمان موسی هم موسی
و همین طور پیش و پس از آنان

ولی شگفت اینجاست که طبق روایات اسلامی که رضا هم زحمت کشید و آورد 124000 پیامبر از آدم به بعد وجود داشته است

از طرفی از زمان آدم تا حالا طبق رویات اسلامی 7000 سال می گذرد خوب اگر تعداد ادعا شده ی پیامبران را بر این 7000 سال تقسیم کنیم عددی بدست می آید که نشان می دهد هر 20 روز یک پیامبر آمده است ‍‍‍‍‍‍!!!!

اصلا چطور این باعقل جور در می آید که هر بیست روز یک پیامبر آمده باشد ؟؟؟؟؟

در حالیکه می دانیم بین محمد و عیسی بیش از 219000 روز پیامبری نبوده است !!!! این عدد کجا و هر 20 روز یک پیامبر کجا ؟؟؟

مگر اینکه فرض کنیم زمانی تمام مردم کره ی زمین خودشان پیامبر بوده اند !!!!!
در این صورت دیگر لفظ پیامبر و فرستاده معنی نداشت !!!

بهر حال تناقضات در این موارد زیاد هست و بی پاسخ

غلامعلی نوری;108467 نوشت:
خرد می گوید برای هرنسلی در هر مکانی یک خردمند که دیگران را راهنمایی کند لازم است !!

با سلام

عارض ام به خدمت جناب غلام علي كه:

مرحبا به ناصرنا

از انجايي كه مردم در زمانهاي گذشته به صورت پراكنده زندكي مي كردند و مثل الان نبود كه با عطسه اي ان طرف دنيا اين طرفي ها متوجه مي شوند
و ماجرا به منوالي بود كه مردم قاره اي از وجود مردمان قاره ديگر بي خبر بودند

در اين صورت بايد كه براي هر نسلي در هر مكاني پيامبري باشد يا نه ؟؟

و خداوند هم چنين كاري كرده است

ولكل قوم هاد

هر حال تناقضات در این موارد زیاد هست و بی پاسخ

تناقضي در كار نيست براي پيروان راه حق كه پيروي از ثقلين است

این حدیث از پیامبر زیر سوال رفته و بنابراین خود او هم نمی تواند وصی داشته باشد و.... بقیه را خودتون بخونید که منظورم چیه !!!!!

اگر در هر نسلي يك خردمند بايد بقيه رو راهنمايي كنه و وجودش لازم است .

پس چرا مي فرماييد كه پيامبر نمي تواند وصي داشته باشد ؟ پس نسل بعد از پيامبر رو بايد كي راهنمايي كنه ؟:Gig:

سلام

غلامعلي نوري;108267 نوشت:

اصلا چطور اين باعقل جور در مي آيد که هر بيست روز يک پيامبر آمده باشد ؟؟؟؟؟

ميشه بفرماييد عقل شما چطور حكم مي كنه كه خداوند براي هدايت مردم فرستاده اي بفرسته ؟

در حاليکه مي دانيم بين محمد و عيسي بيش از 219000 روز پيامبري نبوده است !!!! اين عدد کجا و هر 20 روز يک پيامبر کجا ؟؟؟

اگر مي توانيد مدركي ارائه بديد كه بين زمان حضرت عيسي عليه السلام و حضرت محمد صلي الله عليه و آله پيامبري وجود نداشته است !!
ندانستن بنده يا شما مدرك نيست .

مگر اينکه فرض کنيم زماني تمام مردم کره ي زمين خودشان پيامبر بوده اند !!!!!
در اين صورت ديگر لفظ پيامبر و فرستاده معني نداشت !!!

از نظر شما پيامبر به چه كسي گفته مي شود ؟
هر كسي كه شريعتي جديد با خود بياورد ؟
يا هر كسي كه از طرف خدا مامور به هدايت مردم باشد ؟

بهر حال تناقضات در اين موارد زياد هست و بي پاسخ

به نظر من اصلاً تناقضي وجود ندارد و شما مسائل را متناقض درك مي كنيد .

غلامعلی نوری;108416 نوشت:
سلام سلمان منظورم اینه که غیر اونایی که توی قرآن نام بردن ( کمتر سی نفر ) بقیه ی 123970 نفر از کجا معلوم که بودن !!!!!!

سلام

شما که قران را قبول دارید در قران ایه ای است که می گوید ما اسامی بعضی پیامبران را بیان کردیم و بعضی ها را هم بیان نکرده ایم . الان یادم نیست که در کدام سوره است ولی می دانم حتما وجو دارد .

[="Tahoma"]

بنام جهاندار

با درود بر راستجویان

فرستاده است ؟؟؟

حالا یکی لطف کنه بگه این عدد رعب انگیز 124000 پیامبر از کجا استنباط شده ؟؟؟

سنگ بزرگ نشانه ی نزدنه!!!!!

وا ین عدد بزرگ نشانه ی نبودن !!!!!

سند و مدرکی که برای این تعداد وجود دارد چیه ؟؟؟

از کجا معلوم 50 تا نبودن ؟؟؟

از کجا معلوم 100 تا نبودن ؟؟

از کجا معلوم اصلا بودن ؟؟؟

با سلام
راههاي علم و آگاهي پيدا كردن نسبت به حقائق، مختلف است، بعضي مطالب با براهين و استدلال‌هاي عقلي و برخي نيز با تجربه و مشاهده معلوم و ثابت مي‌شوند؛ امّا نبايد فراموش كرد كه تنها راه علم و آگاهي پيدا كردن به يك حقيقت، تعقّل و انديشيدن و يا تجربه نيست. چه بسا مطالبي كه قابل تجربه نبوده و با براهين و ادلة عقلي نيز ثابت نمي‌شوند همانند تاريخ و سرگذشت پيشينيان.

به خوبي روشن است كه كسي از راه تجربه و يا تفكّر و انديشيدن نمي‌تواند نسبت به تاريخ گذشته آگاهي پيدا كند در اين‌گونه موارد تنها راه كسب اطّلاعات و آگاهي، گوش سپردن به گفته تاريخ نگاران و يا كساني است كه از گذشته به هر طريقي آگاهي دارند و راستگويي آنها مُبَرهن است.

مسألة تعداد انبياء و همچنين تعداد امامان و اينكه چه كساني پيامبر يا امام بوده‌اند. از جمله مواردي اند كه با حس، تجربه و عقل ثابت نمي‌شود.

البته اصل ضرورت بعثت انبياء و امامت و مسائلي همچون لزوم عصمت انبياء و امامان و همچنين نيازمندي جامعه بشري به انبيا و امامان متعدد، با ادلة عقلي ثابت مي‌شوند، چنانکه علماي علم كلام اين ادله را ذكر نموده‌اند[1] و در روايات هم بر اين ادله عقلي تأكيد شده است و معصومين ـ عليهم السّلام ـ نيز در موارد متعدد به اين ادله عقلي استدلال نموده‌اند.[2]

امّا اينكه پيامبران و امامان چند نفر و چه كساني بوده‌اند مسلّماً خارج از حوزة عقل و تجربه است. تنها راه آگاهي از اين مسأله گوش سپردن به گفته هاي مورّخين و كتب تاريخي و يا گوش سپردن به كساني است كه خداوند آگاهي و دانش اين مطالب را به آنها ارزاني داشته است.

در مورد تعداد پيامبران،قرآن كريم،علاوه بر ذكر نام تعدادي از پيامبران بزرگ الهي،به اين واقعيت هم اشاره مي كند كه تعداد پيامبران،بيشتر از آن است كه نام آنها در قرآن آمده است،خداوند به اين موضع در آيه 78سوره غافر اشاره كرده و مي فرمايد:
«وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلًا مِنْ قَبْلِكَ مِنْهُمْ مَنْ قَصَصْنَا عَلَيكَ وَمِنْهُمْ مَنْ لَمْ نَقْصُصْ عَلَيكَ وَمَا كَانَ لِرَسُولٍ أَنْ يأْتِي بِآيةٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ فَإِذَا جَاءَ أَمْرُ اللَّهِ قُضِي بِالْحَقِّ وَخَسِرَ هُنَالِكَ الْمُبْطِلُونَ : ما پيش از تو رسولاني فرستاديم؛ سرگذشت گروهي از آنان را براي تو بازگفته، و گروهي را براي تو بازگو نکرده‌ايم؛ و هيچ پيامبري حق نداشت معجزه‌اي جز بفرمان خدا بياورد و هنگامي که فرمان خداوند (براي مجازات آنها) صادر شود، بحق داوري خواهد شد؛ و آنجا اهل باطل زيان خواهند کرد!»

و همچنين در آيه36سوره نحل هم مي فرمايد:« وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولًا : ما در هر امتي رسولي برانگيختيم».
پس آنچه از قرآن بدست مي آيد اين است كه پيامبران متعددي براي راهنمايي بشر از سوي خدا به پيامبري مبعوث شده اند.

بنابراين در قرآن كريم به تعداد دقيق پيامبران الهي اشاره اي نشده است،لذا بايد براي يافتن پاسخ به اين سوال كه تعداد پيامبران الهي،چند نفر بوده است،به روايات نقل شده از معصومين(عليهم السلام) مراجعه كنيم:

در بحار الانوار روایاتی نقل شده است که تعداد پیامبران را 124 هزار نفر ذکر کرده است . شماری از این روایات عبارت است از:

1 . حضرت رسول می فرماید: «خداوند 124 هزار پیامبر آفریده و من گرامی ترین آنان نزد خداوند هستم . . . و 124 هزار وصی آفریده که علی (ع) گرامی ترین آن ها نزد خداوند و بهترین ایشان است .» (3)

2 . امام زین العابدین (ع) فرمود: «هر کس دوست دارد 124 هزار پیامبر با او مصافحه کنند، امام حسین (ع) رادر نیمه شعبان زیارت کند; چرا که ارواح پیامبران از خداوند برای زیارت حضرتش اذن می گیرند و به آنان اجازه داده می شود و پنج نفر از ایشان اولوالعزم هستند» . (4)

3 . ابوذر (ره) از پیامبر خدا (ص) سؤال کرد: پیامبران چند نفرند؟ حضرت رسول (ص) فرمود: «124 هزار پیامبر . . . .» (5)

4 . شیخ صدوق (ره) در کتاب اعتقادات می فرماید: «عقیده ما (شیعه امامیه) در تعداد انبیا این است که آنان 124 هزار نفرند و هر کدامشان وصی ای دارند .» (6)

مرحوم علامه طباطبائی در تفسیر «المیزان » ، بعد از ذکر روایت ابوذر (ره) در تعداد انبیا، می فرماید: «قسمت اول این حدیث که مشتمل بر تعداد پیامبران است، از مشهورات است که شیعه و سنی در کتبشان نقل کرده اند . صدوق در «خصال » و «امالی » از حضرت رضا (ع) از پیامبر خدا (ص) و از زید بن علی از اجدادش از امیرالمؤمنین (ع) و ابن قولویه در «کامل الزیارة » و سید در «اقبال » از امام سجاد (ع) و در «بصایر الدرجات » از امام باقر (ع) روایت کرده اند . (7)

بنابراین، منشا شهرت چنین تعدادی روایات یاد شده است . در منابع موجود نام تعداد بسیار اندکی از پیامبران به چشم می خورد . شماری از علل این مساله عبارت است از:

1 . اکثر انبیا شریعت مستقل نداشتند و به شریعت پیامبر دیگر دعوت می کردند; مثل حضرت لوط در زمان حضرت ابراهیم . این پیامبران خودشان به طور مستقیم از خداوند وحی دریافت می کردند; ولی از سوی وی مامور به شریعت پیامبر دیگری بودند .

2 . بسیاری از انبیا معروف نبودند و براساس روایات، بر یک شهر یا روستا و یا یک خانواده مبعوث شدند .

اسامی پیامبرانی که در قرآن آمده است، عبارتند از: آدم، نوح، ادریس، هود، صالح، ابراهیم، لوط، اسماعیل، یسع، ذوالکفل، الیاس، یونس، اسحاق، یعقوب، یوسف، شعیب، موسی، هارون، داوود، سلیمان، ایوب، زکریا، یحیی، اسماعیل صادق الوعد، عیسی و محمد (ص). افزون بر این، در قرآن گاه به نام هایی برمی خوریم که پیامبریشان محل بحث است; مانند ذی القرنین، عمران پدر مریم و عزیر .

برخی آیات نیز اوصاف پیامبری را ذکر کرده و نامش را نیاورده اند; مثل آیات 243 و 246 بقره که به ترتیب در مورد حزقیل و اشموئیل است یا آیه 259 بقره که در مورد ارمیا یا عزیر می باشد . همچنین آیه 65 که در مورد خضر است; اگر چه پیامبری جناب خضر محل بحث است . (8)
در روایات نیز نام برخی انبیا آمده است: همچون اشعیا; حیقوق یا حبقوق، دانیال، جرجیس و حنظله و خالد . (9)

پي نوشتها:
1 . ر.ک: مصباح يزدي، محمد تقي، آموزش عقائد، ج2-1.
2 . فيض كاشاني، ملامحسن، الوافي، اصفهان، چاپ مؤسسة امير المؤمنين، ص 21، باب اضطرار الي الحجة، ح 1.
3 . بحارالانوار، مجلسی، ج 11، ص 30 .
4 . همان، ص 58 .
5 . همان، ص 32 .
6. همان، ص 28 .
7 . المیزان، ج 2، ص 144 .
8 . المیزان، ج 2، ص 140 .
9 . بحارالانوار، ج 12و14 .

با درود

[="navy"] چند پرسش ساده بپرسم [/]

وصی نوح چه کسی بود ؟؟؟

وصی عیسی چه کسی بود ؟؟؟

وصی آدم کی شد ؟؟

وصی سلیمان کی بود؟؟؟

وصی یوسف کی بود ؟؟؟

وصی اسحاق کی بود ؟؟

وصی خضر کی بود ؟؟

[="red"][="purple"]چکیده اینکه آیا سندی بر وصی داشتن این افراد دارید [/]

:narahat az:[/]

[="magenta"] اما اگر سندی نداشته باشید

[="blue"] این حدیث از پیامبر زیر سوال رفته و بنابراین خود او هم نمی تواند وصی داشته باشد
و....[/] [/]

[="blue"][="magenta"] بقیه را خودتون بخونید که منظورم چیه[/][/] !!!!!

با نام یزدان/سلام
اما اوصیا:

وصی نوح چه کسی بود ؟؟؟
سام (پسرش)
وصی عیسی چه کسی بود ؟؟؟
یوحنا(شاگرد ارشدش)
وصی آدم کی شد ؟؟
شیث(پسر مومنش که جای هابیل مرحوم آمد)
وصی سلیمان کی بود؟؟؟
آصف بن برخیا(داماد و به قولی استاد و وزیر سلیمان)
یوشع(جانشین موسی و هارون"کلا صندوق عهد که وصایای آن دو حضرت بود")
وصی یوسف کی بود ؟؟؟
افراییم(پسرش) به قولی بنیامین(برادرش)
وصی اسحاق کی بود ؟؟
یعقوب(پسرش)
وصی خضر کی بود ؟؟
زنده اند و نیازی به وصی ندارند
بنا بر مدارکی چون لغت نامه دهخدا زرتشت (زرین اندام )و ابراهیم(پدر مردمان زیاد) هر دو لقب یک پیامبرند.
و چند زرتشت وجود داشت و ابراهیم پسر نهم یکی از زرتشت هاست به عبارتی زرتشت بزرگ(ابراهیم)پسر نهم یک زرتشت دیگر است:
نهم پور زردشت پیشین بُد اوی ابراهیم پیغمبر راستگوی
(شاهنامه)
دلایل در اینترنت موجود است.
پس اگر زرتشت ابراهیم است اسحق(پسرش) وصی اوست.

طاها;108472 نوشت:
مرحبا به ناصرنا از انجايي كه مردم در زمانهاي گذشته به صورت پراكنده زندكي مي كردند و مثل الان نبود كه با عطسه اي ان طرف دنيا اين طرفي ها متوجه مي شوند و ماجرا به منوالي بود كه مردم قاره اي از وجود مردمان قاره ديگر بي خبر بودند در اين صورت بايد كه براي هر نسلي در هر مكاني پيامبري باشد يا نه ؟؟ و خداوند هم چنين كاري كرده است

با سلام.
این شیوه پاسخ شما مسلما جدلی بیش نیست که معمولا متکلمان مسلمان از آن دوری جسته اند.
حال گمان می کنید واقعا خداوند چنین کاری کرده است؟؟؟؟

سوال : پیامبری یا وصی ای یا حجتی را در قرن اول هجری و پس از وفات پیامبر اسلام در قاره های : اروپا و آفریقا و آمریکای شمالی و جنوبی و مرکزی و اقیانوسیه و شرق آسیا و قطب شمال و جنوب نام ببرید ببینیم واقعا خداوند چنین کاری کرده است؟
از تکرار مکررات خودداری می کنم و شما را به چند تاپیک ارجاع می دهم.
بنده در این تاپیک ها :
http://www.askdin.com/thread12293-10.html
http://www.askdin.com/thread23896-2.html
http://www.askdin.com/thread714.html#post285052
سوالاتی مشابه را مطرح کردم که بی پاسخ مانده است. در تاپیک سوم خود شما مخاطب بودید.
و من الله توفیق
موضوع قفل شده است