جمع بندی آیا علم امام با علم پیامبر (ص) تفاوت دارد؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا علم امام با علم پیامبر (ص) تفاوت دارد؟

حاضر
:ghaiem:

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
سؤال: آیا علم امامان (علیهم السلام) با علم پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) یا پیامبران دیگر (علیهم السلام) در مفهوم و میزان فرق دارد؟ اگر دارد چه است؟
سرافراز و پیروز باشید.

:sham:

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد کریم

سؤال:
آیا علم امامان (علیهم السلام) با علم پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) یا پیامبران دیگر (علیهم السلام) در مفهوم و میزان، فرق دارد؟ اگر دارد چه است؟

پاسخ:
علم انبیاء و ائمه (علیهم السلام)، تحصیلی و مدرسه‌ای نیست؛ بلکه لدنی است و از جانب خداوند بر قلب آن‌ها نازل می‌شود. در احادیث ما نسبت به انبیاء و ائمه (علیهم السلام)، بحث توارث علم وجود دارد البته این احادیث در منابع اهل سنت، مثل کتاب «المستدرک علی الصحیحین» نگاشته «حاکم نیشابوری» هم آمده است. به این معنی که وقتی حجتی از حجت‌های الهی از دنیا می‌رود، علم او به وراثت به حجت دیگر می‌رسد و این علم از بین نمی‌رود. و تمام علوم انبیاء و کتاب‌هایشان به وراثت به حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) رسیده است. و علم آن حضرت ـ طبق نص احادیث ـ بعد از خودش، به امام علی (علیه السلام) و بعد از وی، به امامان بعدی و در حال حاضر به حضرت حجت (عجل الله تعالی فی فرجه) رسیده است. بنده در این جا برخی از این احادیث را بیان می‌کنم.
امام باقر (علیه السلام) در حدیث
«إِنَّ اللَّهَ (عَزَّ وَ جَلَّ) جَمَعَ لِمُحَمَّدٍ (صلی الله علیه و آله) سُنَنَ النَّبِيِّينَ مِنْ آدَمَ وَ هَلُمَّ جَرّاً إِلَى مُحَمَّدٍ (صلی الله علیه و آله) قِيلَ لَهُ: وَ مَا تِلْكَ السُّنَنُ؟ قَالَ: عِلْمُ النَّبِيِّينَ بِأَسْرِهِ وَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله) صَيَّرَ ذَلِكَ كُلَّهُ عِنْدَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ فَقَالَ لَهُ رَجُلٌ: يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ! فَأَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ أَعْلَمُ أَمْ بَعْضُ النَّبِيِّينَ؟ فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ (علیه السلام) اسْمَعُوا مَا يَقُولُ إِنَّ اللَّهَ يَفْتَحُ مَسَامِعَ مَنْ يَشَاءُ إِنِّي حَدَّثْتُهُ أَنَّ اللَّهَ جَمَعَ لِمُحَمَّدٍ (صلی الله علیه و آله) عِلْمَ النَّبِيِّينَ وَ أَنَّهُ جَمَعَ ذَلِكَ كُلَّهُ عِنْدَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ (علیه السلام) وَ هُوَ يَسْأَلُنِي أَ هُوَ أَعْلَمُ أَمْ بَعْضُ النَّبِيِّينَ.» (1) می‌فرماید: خداوند سنن انبیاء را در حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) جمع کرده است، گفته شد این سنن چیست؟ فرمود: علم تمام انبیاء (علیهم السلام) و رسول خدا (صلی الله علیه و آله) همه این‌ها را به امام علی (علیه السلام) انتقال داده است ... و در ادامه، اشاره دارد که امام علی (علیه السلام) از همه انبیاء عالم‌تر است.

امام صادق (علیه السلام) در حدیث «إِنَّ سُلَيْمَانَ (علیه السلام) وَرِثَ‏ دَاوُدَ (علیه السلام) وَ إِنَّ مُحَمَّداً (صلی الله علیه و آله) وَرِثَ سُلَيْمَانَ (علیه السلام) وَ إِنَّا وَرِثْنَا مُحَمَّداً (صلی الله علیه و آله) وَ إِنَّ عِنْدَنَا عِلْمَ التَّوْرَاةِ وَ الْإِنْجِيلِ وَ الزَّبُورِ وَ تِبْيَانَ مَا فِي الْأَلْوَاحِ‏ قَالَ: قُلْتُ: إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْعِلْمُ؟ قَالَ: لَيْسَ هَذَا هُوَ الْعِلْمَ. إِنَّ الْعِلْمَ الَّذِي يَحْدُثُ يَوْماً بَعْدَ يَوْمٍ وَ سَاعَةً بَعْدَ سَاعَةٍ.» (2) می‌فرماید: سلیمان (علیه السلام) از داود (علیه السلام) ارث برد و محمد (صلی الله علیه و آله) از سلیمان (علیه السلام) و ما (ائمه) از محمد (صلی الله علیه و آله) ارث بردیم و نزد ما، علم تورات و انجیل و زبود و علم هر آن چه در الواح بوده است، موجود است. سپس، حضرت اشاره دارد که تازه این علم نیست؛ بلکه علم آن است که هر روز حاصل می‌شود که شراح گفته‌اند: مراد، این است که علم تحصیلی و کتابی نیست؛ بلکه اعطایی است که هر روز بر قلب ابن حضرات، از طرف خداوند متعال، نازل می‌شود.
البته احادیث زیادی در این مورد است که برای مطالعه بیش‌تر، می‌توانید به جلد اول اصول کافی، کتاب الحجة، باب‌های «إنّ الأئمة ورثة العلم یرث بعضهم بضا العلم» یا «أنّ الأئمة ورثوا علم النبی و جمیع الأنبیاء و الأولیاء الذین من قبلهم ...» و سایر ابوابی که در این کتاب، وجود دارند و البته شرح‌های اصول کافی و سایر کتاب‌های حدیثی، مثل «بحار الانوار» نگاشته محمد باقر مجلسی، «محاسن» نگارش احمد بن خالد برقی و «بصائر الدرجات» نوشته محمد صفار.
احادیث یاد شده، به صراحت، تصریح دارند که در عین حال که علم همه انبیاء (علیهم السلام) از جانب خداوند است، هنگام مرگ آن‌ها به دیگر حجت الهی، منتقل می‌شود و همه علوم انبیاء (علیهم السلام)، به وراثت به نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) و بعد از وی، به ائمه اهل بیت (علیهم السلام) رسیده است و آن‌ها اعلم از انبیاء دیگر هستند؛ ولی اصل علم، از یک نکته است.

منابع:
1.

کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، انتشارات دارالکتب الإسلامیه، تهران، ج 1، ص 22 ـ 223.
2.
همان، ص 224- ـ 225.

موضوع قفل شده است