جمع بندی آیا سر کتاب باز کردن حقیقت دارد؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا سر کتاب باز کردن حقیقت دارد؟

با سلام خدمت اعضای محترم

یک سوال مهم داشتم
سرکتاب با قرآن برای اطلاع از آینده (نیاز به جزئیات نیست) حقیقت دارد؟
برخی اعتقاد دارند و برخی خیر
اگر بخواهم تا حدودی اطلاع از وضعیت خودم ازآینده کسب کنم، چطور امکان پذیر هست و با چه کسی میتوانم صحبت کنم؟
اگر میشود من را راهنمایی کنید تا بتوانم این کار را انجام دهم و کسی اگر میتواند برای من انجام دهد
به مشکلات زیادی برخوردم و زندگی من چند سالی است که وضعیت بغرنجی دارد

راهنمائی بفرمائید
ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

هی ون;941776 نوشت:
با سلام خدمت اعضای محترم

یک سوال مهم داشتم
سرکتاب با قرآن برای اطلاع از آینده (نیاز به جزئیات نیست) حقیقت دارد؟
برخی اعتقاد دارند و برخی خیر
اگر بخواهم تا حدودی اطلاع از وضعیت خودم ازآینده کسب کنم، چطور امکان پذیر هست و با چه کسی میتوانم صحبت کنم؟
اگر میشود من را راهنمایی کنید تا بتوانم این کار را انجام دهم و کسی اگر میتواند برای من انجام دهد
به مشکلات زیادی برخوردم و زندگی من چند سالی است که وضعیت بغرنجی دارد

راهنمائی بفرمائید


سلام علیکم
آنچه که امروزه در جامعه ما تحت عنوان های مختلفی از قبیل سر کتاب باز کردن ، طالع بینی ، ستاره بینی ، فالگیری ،بخت بینی یا بخت را بستن و یا باز کردن رواج دارد ، در قریب به اتفاق موارد مشتی خرافات و اراجیفِ شیادانی بیسواد است که از علوم باطنی هیچ سر در نمی‌آورند . تنها به فکر رسیدن به مطامع خود هستند . تهدیدات و اخطارهای آنان و نسخه هایی که می پیچند، ذره ای ارزش و اهمیت ندارد. رفتن پیش آنان هم طبق نظر برخی مراجع حرام است .
مدعیان این عرصه ، معمولا دروغ گویانی خطرناک یا افرادی روان پریش هستند .
آن ها معمولاً با بیان مسائل کلی که قابل انطباق با روحیات مختلف است ، یا با بیان یک سری مطالب متشابه سعی در جلب نظر مشتریان دارند. یا بر اثر حدسیات چیز هایی را بیان می‌کنند که به صورت اتفاق برخی واقع می‌شود . انسان‌ها خیال می‌کنند که پیشگویی‌های آن ها قطعی بوده است.هیچ یک از فال های مذکور از نظر عقل و شرع اعتباری ندارد. اما عقل به ما می گوید تصمیم گیری انسان باید بر اساس اندیشه و دور اندیشی و مشورت با عاقلان مؤمن صورت گیرد . سرنوشت انسان نباید با فال تعیین شود.
فال به تنهایی هیچ تأثیری در انسان ندارد. آنچه منشأ اثر است،‌ فکر و تلقی نادرست از فال است؛ یعنی کسی که به آن چه فالگیر می گوید، باور داشته باشد و به خود تلقین نماید، چه بسا خود را ببازد و با مشکلاتی مواجه گردد. امام صادق(ع) می فرماید: "تأثیر یا بی تأثیری فال بد در روان تو تابع موضعی است که در مقابل آن اتخاذ می کنی. اگر آن را ناچیز بدانی، ناچیز خواهد بود. اگر آن را مهم بپنداری ، مهم خواهد بود . اگر به آن ترتیب اثر ندهی، هیچ و بی اثر خواهد بود".(1)بنابراین هیچ اطمینانی به فال نمی توان داشت.
طالع‏بینی که با نگاه کردن در ساعت، روز، ماه و سال به دنیا آمدن یک شخص ، هم چنین نگاه کردن به اوضاع ستارگان در آن وقت ، حکم به آینده آن شخص می‏شود نیز اعتبار شرعی و علمی ندارد. بر اساس حدس و گمان است، اگر چه گاهی در برخی موارد مطابقت با واقع داشته باشد.
برای این که مسلمانان تحت تأثیر فال گیری و پیشگویی برخی شیادان قرار نگیرند، خویشتن را تسلیم نادانی‌ها و خرافات ننمایند. اولیای دین نه تنها پیروان خود را از این قبیل کارهای موهوم و زیانبار بر حذر داشته اند، بلکه پذیرش سخنان این قبیل افراد را مخالفت با تعالیم الهی خوانده اند.
هیثم بن واقد گوید: به حضرت صادق(ع) عرض کردم: بین ما اهالی جزیره مردی است که گاهی اشخاص در باره مالی که به دزدی رفته یا مفقود شده، از وی سؤال می کنند و او خبر می‌دهد. آیا مجازیم در این قبیل موارد از او پرسش نماییم؟ حضرت جواب داد که رسول اکرم(ص) فرمود: "کسی که نزد ساحر یا کاهن یا کذّاب برود و گفته او را قبول نماید،‌ با این عمل به کتابی که از طرف خداوند نازل گردیده، کافر شده است".(2)
در استفتائات بعضی از مراجع معظم تقلید آمده:
فالگیری و رمالی مطلبی است خرافی . مراجعه به رمال و فالگیر جایز نیست.(3) برای رفع احتمالات با پرداخت صدقه و دعا از جمله دعای«حسبی الله و کفی،و سمع الله لمن دعا ،لیس وراء الله منتهی»به مقصود خود برسید.

پی‌نوشت‌ها :
1. ثقه الاسلام كليني، الكافي، دار الكتب الاسلاميه، طهران، 1365 ه.ش .ج 8، ص 197.
2. مرتضی مطهری، داستان راستان،‌ ج 1، ص 136؛‌محمد تقی فلسفی، کودک، ج 1، ص 382،‌ به نقل از روضة کافی، ‌ص 293.
3. جامع المسائل، ج 1، ص 630، مسئله 2202؛ آیت الله مکارم، استفتائات جدید، ص 156، س 563؛آیت الله خامنه‌ای ، رساله اجوبه الاستفتاات ، س 1229 .

برای مشکلاتتان نیز به این دستور العمل بسیار مجرب عمل بفرمایید إن شاء الله حل خواهند شد:
روایت:
رسول خدا صلى ‏الله ‏عليه ‏و‏ آله فرموده ‏اند: هر كس كه سختى يا گرفتارى يا نكبتى به او برسد و سى هزار مرتبه اين استغفار را بگويد، خداوند متعال آن را از وى برطرف نمايد.
توضیح اینکه:
مى‏ توان اين دستور را به مدّت يك ماه و روزى هزار مرتبه انجام داد و بهترين وقت آن بين الطلوعين است.

اَسْتَغْفِرُ اللّهَ رَبّى وَ اَتُوبُ اِلَيه

پرسش: سرکتاب با قرآن برای اطلاع از آینده (نیاز به جزئیات نیست) حقیقت دارد؟ اگر بخواهم تا حدودی از آینده وضعیت خودم اطلاع کسب کنم، چطور امکان پذیر هست و با چه کسی میتوانم صحبت کنم؟ به مشکلات زیادی برخوردم و زندگی من چند سالی است که وضعیت بغرنجی دارد. راهنمائی بفرمائید.

پاسخ: آنچه که امروزه در جامعه ما تحت عنوان های مختلفی از قبیل سر کتاب باز کردن، طالع بینی، ستاره بینی، فالگیری، بخت بینی، بخت را بستن و یا باز کردن رواج دارد، در قریب به اتفاق موارد، مشتی خرافات و اراجیفِ شیادانی بیسواد است که از علوم باطنی هیچ سر در نمی‌آورند و تنها به فکر رسیدن به مطامع خود هستند. تهدیدات و اخطارهای آنان و نسخه هایی که می پیچند، ذره ای ارزش و اهمیت ندارد. رفتن پیش آنان هم طبق نظر برخی مراجع حرام است.
مدعیان این عرصه ، معمولا دروغ گویانی خطرناک یا افرادی روان پریش هستند که معمولاً با بیان مسائل کلی که قابل انطباق با روحیات مختلف است، یا با بیان یک سری مطالب متشابه سعی در جلب نظر مشتریان دارند. یا بر اثر حدسیات، چیز هایی را بیان می‌کنند که به صورت اتفاق برخی واقع می‌شود و انسان‌ها خیال می‌کنند که پیشگویی‌های آن ها قطعی بوده است. هیچ یک از فال های مذکور از نظر عقل و شرع اعتباری ندارد. اما عقل به ما می گوید تصمیم گیری انسان باید بر اساس اندیشه و دور اندیشی و مشورت با عاقلان مؤمن صورت گیرد. سرنوشت انسان نباید با فال تعیین شود. فال هیچ تأثیری در زندگی انسان ندارد. آنچه منشأ اثر است،‌ فکر و تلقی نادرست از فال است؛ یعنی کسی که به آن چه فالگیر می گوید، باور داشته باشد و به خود تلقین نماید، چه بسا خود را ببازد و با مشکلاتی مواجه گردد. امام صادق (علیه السلام) می فرماید: "تأثیر یا بی تأثیری فال بد در روان تو، تابع موضعی است که در مقابل آن اتخاذ می کنی. اگر آن را ناچیز بدانی، ناچیز خواهد بود. اگر آن را مهم بپنداری، مهم خواهد بود. اگر به آن ترتیب اثر ندهی، هیچ و بی اثر خواهد بود."(1) بنابراین هیچ اطمینانی به فال نمی توان داشت.
طالع ‏بینی که با نگاه کردن در ساعت، روز، ماه و سال به دنیا آمدن یک شخص، یا نگاه کردن به اوضاع ستارگان در آن وقت، حکم به آینده آن شخص می‏شود نیز اعتبار شرعی و علمی نداشته و بر اساس حدس و گمان است؛ اگر چه گاهی در برخی موارد مطابقت با واقع داشته باشد.

اولیای دین برای این که مسلمانان تحت تأثیر فال گیری و پیشگویی برخی شیادان قرار نگیرند و خویشتن را تسلیم نادانی‌ها و خرافات ننمایند، نه تنها پیروان خود را از این قبیل کارهای موهوم و زیانبار بر حذر داشته اند، بلکه پذیرش سخنان این قبیل افراد را مخالفت با تعالیم الهی خوانده اند.
هیثم بن واقد گوید: به حضرت صادق (علیه السلام) عرض کردم: بین ما اهالی جزیره مردی است که گاهی اشخاص در باره مالی که به دزدی رفته یا مفقود شده، از وی سؤال می کنند و او خبر می‌دهد. آیا مجازیم در این قبیل موارد از او پرسش نماییم؟ حضرت جواب داد که رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: "کسی که نزد ساحر یا کاهن یا کذّاب برود و گفته او را قبول نماید،‌ با این عمل به کتابی که از طرف خداوند نازل گردیده، کافر شده است." (2)
در استفتائات بعضی از مراجع معظم تقلید آمده است که فالگیری و رمالی مطلبی است خرافی. مراجعه به رمال و فالگیر جایز نیست.(3)

برای رفع احتمالات اندکی که در این مورد وجود دارد، با پرداخت صدقه و دعاهائی از جمله دعای «حسبی الله و کفی و سمع الله لمن دعا، لیس وراء الله منتهی» می توانید به مقصود خود برسید.
در مورد مشکلاتتان نیز به این دستور العمل بسیار مجرب عمل بفرمایید إن شاء الله حل خواهند شد: از رسول خدا صلى ‏الله ‏عليه ‏و‏ آله و سلم نقل شده که فرموده ‏اند: هر كس كه سختى يا گرفتارى يا نكبتى به او برسد و سى هزار مرتبه اين استغفار را بگويد، خداوند متعال آن را از وى برطرف نمايد. «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ رَبّى وَ اَتُوبُ اِلَيه»
توضیح اینکه: مى‏ توان اين دستور را به مدّت يك ماه و روزى هزار مرتبه انجام داد و بهترين وقت آن بين الطلوعين است.


پی‌نوشت‌ها :
1. ثقه الاسلام كليني، الكافي، دار الكتب الاسلاميه، طهران، 1365 ه.ش .ج 8، ص 197.
2. مرتضی مطهری، داستان راستان،‌ ج 1، ص 136؛‌محمد تقی فلسفی، کودک، ج 1، ص 382،‌ به نقل از روضة کافی، ‌ص 293.
3. جامع المسائل، ج 1، ص 630، مسئله 2202؛ آیت الله مکارم، استفتائات جدید، ص 156، س 563؛آیت الله خامنه‌ای ، رساله اجوبه الاستفتاات ، س 1229 .

موضوع قفل شده است