جمع بندی آیا دین اسلام حقیقتاً آسان است؟

تب‌های اولیه

118 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا دین اسلام حقیقتاً آسان است؟

سلام
خداوند در آیاتی از فرآن می‌فرماید که دین آسان است. از جمله این آیات:

بقره - 185:
یُرِیدُ اللَّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَ لا یُرِیدُ بِکُمُ الْعُسْرَ
خدا براى شما آسانى مى‌خواهد و براى شما دشوارى نمى‏‌خواهد

بقره - 286:
لاَ یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَهَا
خداوند هیچ‌کس را جز به اندازه توانش تکلیف نمی‌کند

حج - 78:
وَ مَا جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ
و در دين برای شما سختى قرار نداده است


اما آیا حقیقت این است؟
چند نمونه‍اش را برایتان می‌گویم

1 - دختر یا پسری که در خانواده‌ای نامتناسب به دنیا میاید، اگر مانند کشورهای سکولار به دین بی‌اعتقاد باشد می‌تواند راه خودش برود و اصلاً هم کسی از او انتظار ندارد احترامی برای والدین قائل بوده و برای رنجیده نشدن آنها عمرش را حرام کند و یا بماند تا وقتی پیر شدند آنها را تر و خشک کند. اما یک دختر یا پسر مسلمان باید بخاطر حفظ احترام انواع تحقیرها و توهین‌ها را تحمل کند و چه بسا اتفاقاتی مانند ازدواج ناخواسته و زوری برایش رقم بخورد، فقط برای اینکه اسلام از او خواسته حتی یک "اُف" در مقابل والدین نگوید و هر چه توی سرش زدند خفه خون بگیرد

2 - دختر یا پسر غیرمسلمان به راحتی می‌توانند نیازهای جنسی خود را در غالب دوستی ارضا کنند. برای خودشان زندگی می‌کنند و به فعالیت‌های مورد علاقه نیز می‌پردازند. اما دختر یا پسر مسلمان تا زمانی که شرایط ازدواج را نداشته باشند باید نیاز جنسی که طبیعت یک انسان است را در خود سرکوب کنند که یا باعث اختلالات روحی و عملکردی در آنها می‌شود و یا منجر به انجام اعمالی مانند خودارضایی و روابط نامشروع (که بخاطرش مدام ترس سوزانده شدن در آتش را خواهند داشت) خواهد شد

3 - این بخش برای خانمها هم هست اما برای مردها بدتر است چون آنها نان آور خانه هستند. در اسلام وظیفهء رفع مخارج زندگی تنها برعهدهء مرد گذاشته شده و این یعنی تمام بار مالی بر دوش مرد خواهد بود. هرچند بعضی خانمها که شعور و درک بالایی دارند درصورت توانایی، از همکاری با شوهر دریغ نمی‌کنند. اما این چیزی است که این خانمها خودشان به آن رسیده‌اند نه چیزی که اسلام خواسته باشد. بنا بر این وقتی یک مرد می‌خواهد مسیر زندگی را انتخاب کند، از آنجا که اولویت زندگیش پول درآوردن شده است، باید پا روی علایق خود بگذارد و فقط دنبال این باشد که چه کاری پول بیشتری دارد! دیگر مهم نیست این کار مورد رضایت اوست یا نه! زمانش مناسب است یا نه! سخت است یا نه! فقط باید برود جان بکند و پول دربیاورد! ولی اگر مسلمان نبود به دنبال علایق و استعدادهای خودش می‌رفت و با اشتیاق کار و تلاش می‌کرد

4 - بعد از ازدواج نیز زن و مرد باید در سختی‌های فراوانی باشند. مرد باید کار کند تا بتواند هزینهء خود و چند نفر دیگر را هم بدهد و زن هم باید کارهای خانه را انجام بدهد که آن هم سختی‌های فراوانی دارد. بزرگ کردن یک یا چند فرزند را هم که خودش سختی بسیار سنگینی دارد را نیز به اینها اضافه کنید. درحالیکه اگر اینها مسلمان نبودند مجبور نبودند به زودی و در حالیکه هنوز پول کافی جمع نکرده‌اند تن به ازدواج بدهند، که مرد مجبور باشد برای تهیهء هزینه‌ها جان بکند و زن هم به گونه‌ای دیگر. بلکه خیلی راحت نیازشان را با دوست دختر یا پسر خود رفع می‌کردند و زمانی که بطور کافی به بلوغ مالی و فکری رسیدند آنگاه اقدام به ازدواج می‌کردند

5 - اگر کسی مدتی نماز نخوانده باشد و روزه نگرفته باشد، از طرفی بدشانسی بیاورد و پسر بزرگ خانواده باشد و والدین او نیز نماز و روزه‌هایشان قضا شده باشد! دیگر بیچاره است! باید روزی 68 رکعت نماز بخواند (17 رکعت نماز خودش، 17 رکعت نماز قضای خودش، 17 رکعت بجای پدر و 17 رکعت هم بجای مادر) و کل سال را روزه باشد! آن هم برای چندین سال!

موارد دیگری هم بود ولی به همین‌ها بسنده می‌کنم
با توجه به این موارد دین اسلام تمامش سختی است! لطفاً برای من توضیح بدهید پس چگونه خداوند می‌فرماید دین آسان است؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد شعیب

[TD][/TD]

با سلام خدمت شما دوست گرامی
دین اسلام آخرین پیغام آسمانی است که خداوند آنرا برای همه مردم فرو فرستاده است چه در مشرق و چه در مغرب، برای زن و مرد، قدرتمند و ناتوان، ثروتمند و فقیر، دانا و نادان، سالم و بیمار؛ به همین خاطر خداوند عظیم‌الشأن با لطف و کرم خویش پیغام خود را به گونه‌ای نازل فرموده که فهم آن برای هر کسی میسّر می‌باشد و عمل نمودن به آن سهل و آسان می‌باشد. و نیز همه مردم را در خود جای می‌دهد و هر مکلفی می‌تواند آنرا انجام دهد. دین اسلام در واقع ابتدا رخصت و مجاز بودن است بعد عزم و اراده، آسان‌گیر و طبیعتی ملایم و نرم دارد، یعنی دین اسلام در پی آن است که مشقت و حرج را از مردم بَر دارد».

آسان‌گیری یکی از اهداف این دین به شمار می‌آید و یکی از ویژگی‌های عمومی آن است چه در احکام، عقیده، اخلاق و معاملات و چه در اصول و فروع دین.
پروردگار ما با لطف و مرحمت خویش بندگانش را به اموری که در آن مشقت و ناراحتی زیاد وجود داشته باشد مکلف ننموده و هیچ وقت نخواسته مردم را در تنگنا قرار دهد و دین خود را به منظور مهر و محبت و آسان‌گیری نازل فرموده است.
شریعت خداوند در توحید و یکتاپرستی دارای توحید ابراهیمی می‌باشد و در عمل دارای ویژگی گذشت و چشم‌پوشی است. خداوند در قرآن می‌فرماید:
يُرِيدُ اللَّـهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ ﴿البقرة: ١٨٥﴾
یعنی: «الله متعال براى شما آسانى مى‌خواهد و براى شما دشوارى نمى‌خواهد».
و در جایی دیگر می فرماید :
يُرِيدُ اللَّـهُ أَن يُخَفِّفَ عَنكُمْ ۚ وَخُلِقَ الْإِنسَانُ ضَعِيفًا ﴿النساء : 28﴾
یعنی: «خداوند می‌خواهد (با وضع احکام سهل و ساده) کار را بر شما آسان کند و انسان ضعیف آفریده شده است».

ادامه...

و در جایی دیگر می فرماید :
هُوَ اجْتَبَاكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ ۚ مِّلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ ۚ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ ﴿الحج : 78﴾
یعنی: «خداوند شما را برگزیده است و در دین، کارهای دشوار و سنگین را بر دوش شما نگذاشته است(و بلکه تکالیف و وظایفی مقرر
نموده است که با فطرت سالم هماهنگ و با توان انسانی سازگار است.این دین همان آیین پدرتان ابراهیم است. خدا شما را قبلاً
(در کتابهای پیشین) و در (واپسین کتاب) مسلمین نامیده است.
احکام شرع گذشت و آسان‌گیری و دوری جستن از تکالیف سخت و مشقت‌آور را در نفس مسلمان جا می‌گذارد و وابستگی محکمی به رحمت،
بخشش و مغفرت پروردگار پیوند می‌دهد. خداوند در سوره طلاق می‌فرماید:
لَا يُكَلِّفُ اللَّـهُ نَفْسًا إِلَّا مَا آتَاهَا سَيَجْعَلُ اللَّـهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْرًا ﴿الطلاق: ٧﴾
یعنی: «الله متعال هیچ کسی را جز بدان اندازه که بدو داده است مکلّف نمی‌سازد خدا بعد از سختی و ناخوشی گشایش و خوشی پیش می‌آورد».

یُسر یعنی هر کاری که نفس را به زحمت نیندازد و به جسم انسان فشار وارد ننماید. و عسر یعنی هر عملی که نفس آدمی را به سختی و
زحمت می‌اندازد و به جسم انسان ضرر می‌رساند.

بنای دین اسلام -که کامل‌ترین دین الهی است- بر همین محور آسان گیری و رفق و مدارا بوده و آسان‌گیری و نرمش، با احکام و قوانین آن همراه است. روشنی مبادی و سادگی مفاهیم آن که برای هر انسان عاقل و متمدنی قابل درک است، شریعتی ساده و فابل فهم، منطقی و معقول که هر فطرت پاک و سالمی ندای آن‌را اجابت می‌کند. این حقیقت در کلام پیامبر اکرم(ص) به زیبایی مطرح شده است. یکی از اصحاب پیامبر(ص) به نام عثمان بن مَظعون روزها به روزه و شب‌ها به عبادت می‌پرداخت و به زندگی خود توجه نمی‌کرد و این امر، شکایت همسر او را در پی داشت. حضرتشان خطاب به عثمان فرمود: «ای عثمان! خداوند متعال، مرا به رهبانیت (گوشه‌گیری از مردم و ترک دنیا) نفرستاده است؛ بلکه مرا به شریعت و دینی که مستقیم و آسان است، مبعوث کرده است».(کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق و مصحح: غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج 5، ص 494، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ چهارم، 1407ق.)

از آنجایی که که دین اسلام بر مبنای فطرت طراحی شده است از هر گونه انزجار و ناملایمتی به دور است و تمامی احکام آن با فطرت و طبیعت سلیم اسنسانی سازگار است.

Reza-D;1003120 نوشت:
اما آیا حقیقت این است؟
چند نمونه‍اش را برایتان می‌گویم

با سلام
آسانگیری و مرافقت و ملایمت در احکام دین اسلام به این معنا نیست که احکام دینی پوشالی و بی اثر و مب حساب و کتاب باشد بلکه دین آمده است که با احکامش انسان را به سعادت برساند و برای این کار باید دارای دستورات و آداب و قواعدی باشد و اینگونه نیست حالا که می فرماید دین آسان است یعنی هیچ برنامه و قانون و قاعده ای برای زندگی انسان وضع نکند !! بلکه در عین حال که قوانینی برای رسیدن به کمال داده است و رعایت این قوانین(امر و نهی ها) بر طبق فطرت انسان و آسان و ملائم طبع است و هیچ منافرت و مزاحمتی با فطرت انسان ندارد.

مثالی می زنم که مطلب بهتر روشن شود:
انسان برای این که به کمالات علمی و اجتماعی نائل شود باید درس بخواند و به مدرسه برود و مدارج علمی را طی کند تا به آن خواست خود در دستیابی به علوم نائل شود. برای این کار مدرسه ها و موسسه ها و آموزشگاه های متعددی مشغول به کار بوده و هستند اگر شنیده باشید مکتب خانه های قدیم در برهه ای از زمان این مسئولیت را بر عهده داشته اند بعد از آن مدرسه های دولتی این کار را بر عهده گرفتند و در کنار آن مدرسه های خصوصی شروع به کار کردند و در هر زمانی یک سیستمی روی کار می آید . امروزه برخی از سیستم های آموزشی هستند که مدعی هستند که از همه بهتر این کار را انجام می دهند و می گویند در سیستم آموزشی ما(از شروع ابتدایی تا پایان دکتری) مدل های روز آموزشی به کار گرفته شده است و سختی مدل های دیگر را ندارد به راحتی افراد می توانند با یادگرفتن برخی از فرمول ها و شیوه های آموزشی مدارج را طی کنند و مدعی هستند شیوه آموزشی آنها شیوه آموزش آسان است.
آیا این ادعا به این معناست که دانش آموز دیگر نیازی به درس خواندن ندارد ؟؟ !! دیگر نیازی به رعایت نظم و ترتیب ندارد؟؟ دیگر مدرسه نمی خواهد برود؟؟!! دیگر امتحان نمی خواهد بدهد؟؟!! خب درس خواندن سختی دارد فرمول حفظ کردن سختی دارد شب امتحان بی خوابی دارد مدرسه رفتن خستگی دارد و ... آیا این تصور درست است؟؟ هرگز .
آیا این فرد تا کمی سختی درس را دید می تواند بگوید شما گفته اید سیستم آسان!!؟؟ این که سخت است!!

ادامه...

آری اگر انسان نخواهد به کمال برسد و دائم نگاه کند به انسان هایی که اصلا اهل تحصیل نیستند چقدر راحت مشغول خوش گذرانی اند هر روز تا ظهر می خوابند و تلوزیون نگاه می کنند و ... این حرف دیگری است در نگاه کوتاه مدت و گذرا آنها آسایش دارند ولی در نگاه عالانه و بلند مدت آنها دارند بدبخت می شوند هر چند آرام و بی درد سر مشغول تفریح هستند ولی به کمال علمی و اجتماعی نمی رسند.
بلاخره برای این که انسان به کمال علمی برسد باید درس بخواند تحت آموزش باشد سختی بکشد ولی برخی از سیستم ها با این که مصالح و منافع افراد را تحصیل می کنند سختی کمتری دارند و امور مهم آنها را به تعطیلی نمی کشانند.
این دانش آموز هر چند که در این سیستم درس می خواند (سیستم آسان) ولی باید تلاش کند تحت آموزش باشد

دین ها هم اینگونه هستند وظیفه شان این است که سعادت برساند و خدا که انسان را آفریده اراده کرده که او به کمال و سعادت برسد برای همین دین را فرستاده و لازم کرده همه در این سیستم دین عمل کنند تا به سعادت برسند (مانند قانون کشورها که تحصیل دبستان را لازم دانسته اند و خانواده ها باید فرزندانشان را در دبستان ثبت نام کنند)
حال خدا آخرین نسخه دین خود را به نام اسلام ، بر مبنای فطرت و بسیار آسان و سهله و سمحه نازل کرده است و سختی هایی که در ادیان گذشته بوده است را از آن برداشته است که همگان توان ورود به آن را داشته باشند مثلا یک ماه از سال را روزه واجب کرده آن را هم به ماه قمری که در سال گردش داشته باشد اگر کسی مسافرت بود روزه از او برداشته می شود اگر کسی مریض بود از او برداشته می شود از زن حائض برداشته می شود و.. نماز را واجب کرد اگر کسی آب نداشت تیمم کند اگر نتوانست نشسته بخواند اگر نتوانست خوابیده بخواند اگر در سفر بود شکسته بخواند اگر در محل خوف و ضرر بود نماز خوف و کوتاه بخواند و ...بلاخره احکام را بر مبنای آسانی وضع کرده است.
اما اینگونه نیست که چون گفته دین اسلام دین آسانی است احکام را منتفی کند این احکام طبق مصالح و مفاسد انسان هاست چون کاری برای انسان حیاتی است آن را واجب کرده چون کاری به انسان ضرر جدی می زند آن را حرام کرده است مگر می شود خدا کاری را که ضرر جدی به انسان می زند چون آسان بگیرد بر او ، آن کار را از دین خود حذف کند ؟؟ نه هرگز. بلکه آن کار را به طریق آسانی در زندگی انسان جاری می سازد.

ادامه....


باز مجبور هستم مثال بزنم:
پزشک حاذق و با تجربه ای را فرض کنید بیماری نزد او می رود پزشت مثلا برای او آمپولی را تجویز می کند و به او می گوید این غذا ها را هم نخور .
بیمار می گوید من با آمپول مشکل دارم پزشک به جای آمپول قرص تجویز می کند . آیا خنده دار نیست بیمار بگوید اصلا برای من دارو ننویس چون من می خواهم در آسانی باشم. پزشک مصلحت او را در نظر می گیرد و کار ساده تر را برای او تجویز می کند اما منتفی کردن دارو کار عاقلانه ای نیست.
یا در مورد ممنوعات غذایی مثلا می گوید ماست نخور . بیمار می گوید من به ماست علاقه دارم تو هم دکتر خوبی هستی آسان بگیر تا من ماست بخورم!! این خنده دار است پزشک می گوید این ماست به ضرر توست من سخت گیری نمی کنم. می توانستم به تو بگویم برنج هم نخور ولی به تو می گویم برنج را با فلان مکمل بخور تا ضررش به حد اقل برسد یا اگر مجبور شدی ماست بخوری با فلان غذا نخور و یا با فلان مکمل بخور تا ضررش به حد اقل برسد.

بلاخره احکام دینی قانونهایی برای رساندن ما به سعادت دنیا و آخرت هستند .و نمی شود گفت چون قانون سختی دارد باید آنها را برداشت بلکه خدا در قالب دین اسلام آسان ترین راه ها را برای سعادت بشر طراحی کرده است به عبارت دیگر راه های میان بر و کم پیچ و خم را. راه هایی که میان بر هستند . ولی در هر صورت باید در دین داری تلاش کرد و قانون ها (هر چند میان بر) را رعایت کرد.

تمام مثال ها و مواردی که ذکر کردید با توجه به مطالبی که در پست های قبلی بیان کرده ایم جواب داده می شود:
شما گمان کرده اید حال که خدا دین اسلام را دین سهله و سمحه قرار داده است باید هر نوع بی قانونی را بپذیریم و هر رفتار غلط و لا ابالی که افراد انجام می دهند و آسانی ظاهری را به همراه دارد (مانند کسی که درس نمی خواند) می تواند نسخه آسان گیرانه ای برای زندگی باشد در حالی که دین آمده که سعادت انسان ها را تضمین کند پس باید دارای قانون هایی باشد.
نکته دیگری که در همه مثال های شما مشهود است خلط بین رفتار ما با اصل دین اسلام است به عبارت دیگر مسلمانی ما را با اسلام خلط کرده اید گاهی برخی از رفتار های اشتباه ما مسلمانان و یا سنت های غلطی که در جامعه وضع شده اند به پای دین اسلام نوشته می شود در صورتی که ربطی به دین اسلام ندارد دین اسلام قوانینش باید از متن کتاب و سنت برداشت شود نه رفتار ما مسلمان ها.

Reza-D;1003120 نوشت:
1 - دختر یا پسری که در خانواده‌ای نامتناسب به دنیا میاید، اگر مانند کشورهای سکولار به دین بی‌اعتقاد باشد می‌تواند راه خودش برود و اصلاً هم کسی از او انتظار ندارد احترامی برای والدین قائل بوده و برای رنجیده نشدن آنها عمرش را حرام کند و یا بماند تا وقتی پیر شدند آنها را تر و خشک کند. اما یک دختر یا پسر مسلمان باید بخاطر حفظ احترام انواع تحقیرها و توهین‌ها را تحمل کند و چه بسا اتفاقاتی مانند ازدواج ناخواسته و زوری برایش رقم بخورد، فقط برای اینکه اسلام از او خواسته حتی یک "اُف" در مقابل والدین نگوید و هر چه توی سرش زدند خفه خون بگیرد

احترام به والدین یک امر عقلایی است و در همه ادیان ، سنن، مذاهب و حتی اقوام جایگاه ویژه ای دارد و اگر قرآن هم آن را به عنوان یک واجب مطرح می کند تایید حکم عقل است.
عقل هر انسان سلیمی حکم می کند به کسی سبب تولد او و واسطه رزق و روزی او بوده است و امورات او را به دست گرفته است روزها در سختی و رنج قرار گرفته تا او راحت زندگی کند به همچین شخصی احترام گذاشته شود. از این گذشته این رابطه فرزند و والدین در تطول زندگی انسان تکرار خواهد شد واگر انسان به پدر و مادر خود احترام بگذارد فرزندان انسان هم به او احترام می گذارند و این را انسان بسیار می پسندد.
اگر کشورهایی به این بلای بزرگ بی احترامی به والدین مبتلا شدند(به قول شما کشورهای لاییک) اولا همه عقلای عالم این را یک ضد فرهنگ و خانمان سوز می دانند ثانیا این زندگی ها در غرب امتحان خود را پس داده و عاقبتش را مشخص ساخته که نظام خانواده که قوام ان به پدر و مادر است به هم ریخته و آسیب های بزرگی به اجتماع زده است.
از این گذشته؛ اگر یک پدر و مادری بد عمل کردند دلیل به بد بودن قانون احترام به والدین نمی شود. اسلام عزیز برای افراد بد سرپرست هم قانون هایی گذاشته که می توانید به آن مراجعه فرمایید.(این گونه نیست که احترام به والدین بد ، سبب شود فرزندی به تباهی کشیده شود بلکه اسلام احکام آن را بیان کرده است آیه قرآن می فرماید در جایی که شما امر به نافرمانی از خدا می کنند واجب نیست آنها را تبعیت کنید)

Reza-D;1003120 نوشت:
2 - دختر یا پسر غیرمسلمان به راحتی می‌توانند نیازهای جنسی خود را در غالب دوستی ارضا کنند. برای خودشان زندگی می‌کنند و به فعالیت‌های مورد علاقه نیز می‌پردازند. اما دختر یا پسر مسلمان تا زمانی که شرایط ازدواج را نداشته باشند باید نیاز جنسی که طبیعت یک انسان است را در خود سرکوب کنند که یا باعث اختلالات روحی و عملکردی در آنها می‌شود و یا منجر به انجام اعمالی مانند خودارضایی و روابط نامشروع (که بخاطرش مدام ترس سوزانده شدن در آتش را خواهند داشت) خواهد شد

ازدواج تنها راه ارضای غرایز جنسی است و هر راهی غیر از این انسان و جامعه را به تباهی می کشاند ارتباط های آزاد سالها در غرب تجربه شد و جز ویرانی کانون خانواده ها و نابسامانی های اجتماعی ثمر دیگری نداشته است غرب امروزه بعد از گذشت سالیان متمادی بی بند و باری جنسی به این نتیجه رسیده است که بهترین نسخه برای ارضای غریزه جنسی تشکیل خانواده است.

آری انسان دارای غریزه جنسی است و باید این غریزه را جواب گفت ولی بی بند و باری جنسی نسخه ای نیست که انسان را در این غریزه جنسی به آرامش برساند .
خدای تعالی که انسان را خلق کرد غریزه جنسی را هم در او قرار داد و تنها نسخه و راه ارضای آن را هم ازدواج قرار داد اگر انسان این غریزه جنسی را در راه ازدواج فرو نشاند نه تنها این غریزه مخرب نبوده بلکه موجب کمال انسان و جامعه خواهد شد.
نسخه هایی که غرب برای انسان پیچیده (مانند نسخه فروید و ...) جز تباهی و بد بختی برای انسان چیزی به دنبال ندارد.
خدا می فرماید وقتی افراد به سن ازدواج رسیدند ازدواج کنند حتی اسلام تاکید دارد دختران در سنین بلوغ ازدواج کنند (بلوغ جنسی و روحی) حال اگر ما مسلمان ها به این دین مبین و سراسر سعادت عمل نمی کنیم تقصیر دین نیست از مسلمانی ماست.
اسلام تاکید کرده است که هم ازدواج کنید هم راه را برای ازدواج دیگران فراهم و میسر کنید و برای ان ثواب های بسیاری بیان کرده است جامعه دینی آن جامعه ای است که در مهمترین نیاز های انسانی که همان نیار به ازدواج است مشکلی نباشد جوان ها بتوانند راحت ازدواج کنند و کامل شوند. اما بر فرض این که به خاطر مشکلاتی ازدواج برای انسان فراهم نبود خدا امر کرده است که انسان عفت پیشه کند و راه های گناه را بر خود ببندد اگر این گونه شد خدا از فضل خود او را بی نیاز می کند.
بدون شک بی بند و باری مشکلی از جوان ما حل نمی کند بلکه او را دچار مشکل می کند.

Reza-D;1003120 نوشت:
3 - این بخش برای خانمها هم هست اما برای مردها بدتر است چون آنها نان آور خانه هستند. در اسلام وظیفهء رفع مخارج زندگی تنها برعهدهء مرد گذاشته شده و این یعنی تمام بار مالی بر دوش مرد خواهد بود. هرچند بعضی خانمها که شعور و درک بالایی دارند درصورت توانایی، از همکاری با شوهر دریغ نمی‌کنند. اما این چیزی است که این خانمها خودشان به آن رسیده‌اند نه چیزی که اسلام خواسته باشد. بنا بر این وقتی یک مرد می‌خواهد مسیر زندگی را انتخاب کند، از آنجا که اولویت زندگیش پول درآوردن شده است، باید پا روی علایق خود بگذارد و فقط دنبال این باشد که چه کاری پول بیشتری دارد! دیگر مهم نیست این کار مورد رضایت اوست یا نه! زمانش مناسب است یا نه! سخت است یا نه! فقط باید برود جان بکند و پول دربیاورد! ولی اگر مسلمان نبود به دنبال علایق و استعدادهای خودش می‌رفت و با اشتیاق کار و تلاش می‌کرد

خانواده یک کانون و متشکل از زن و مرد و فرزندان است خدای تعالی که انسان را آفریده با تمام خصوصیات او کاملا آشناست و می داند که مرد جنبه مدیریتی اقتصادی و کارایی شغلی دارد و زن جنبه احساسی و عاطفی و جنبه مدیریتی درون منزل و فرزند پروری را دارد از این روست که بر مرد واجب کرده است که نفقه زن را پرداخته و زن در خانه به امر مقدس فرزند پروری مشغول شود. البته هیچ منعی از کار کردن زن با توافق شوهر در بیرون از خانه و کار کردن مرد در خانه و کمک در امورات درون منزل نیست و بسیاری از زن و شوهر ها در امورات مختلف به همدیگر کمک می کنند اما آنچه که مقتضای خلقت مرد است کار و تولید و در آمد زایی است و آنچه که مقتضای خلقت زن است تربیت و امور عاطفی است.
مرد بر اساس همین فطرت دوست دارد خانواده خود را اداره کند و به آنها رسیدگی کند و این را نه از روی اجبار بلکه از روی میل باطنی انجام می دهد.
آنچه که شما به عنوانایراد به نان آوری مرد برای خانه مطرح کردید وارد نیست چرا که انسان می تواند با شغل دلبخواه خود به درآمد مطلوب خود برسد و آیا کشور های غربی که زن و مرد مشغول کار هستند همه سر کارهای دلبخواه خود هستند؟؟؟ انسان می تواند با اداره درست هزینه ها و درآمد ها امور زندگی را اداره کند و امور دلبخواه خود نیز برسد البته طبیعی است که انسان به همه دلبخواه های خود که تمی تواند برسد و این طبیعی این دنیاست.

Reza-D;1003120 نوشت:
4 - بعد از ازدواج نیز زن و مرد باید در سختی‌های فراوانی باشند. مرد باید کار کند تا بتواند هزینهء خود و چند نفر دیگر را هم بدهد و زن هم باید کارهای خانه را انجام بدهد که آن هم سختی‌های فراوانی دارد. بزرگ کردن یک یا چند فرزند را هم که خودش سختی بسیار سنگینی دارد را نیز به اینها اضافه کنید. درحالیکه اگر اینها مسلمان نبودند مجبور نبودند به زودی و در حالیکه هنوز پول کافی جمع نکرده‌اند تن به ازدواج بدهند، که مرد مجبور باشد برای تهیهء هزینه‌ها جان بکند و زن هم به گونه‌ای دیگر. بلکه خیلی راحت نیازشان را با دوست دختر یا پسر خود رفع می‌کردند و زمانی که بطور کافی به بلوغ مالی و فکری رسیدند آنگاه اقدام به ازدواج می‌کردند

در ابتدا عرض کردیم دین اگر برنامه ای هم می دهد برای سعادت فرد و جامعه است اسلام با طرح ازدواج برای جوانان آنها را در یک سیستم مهم به نام خانواده قرار می دهد تا از لا ابالی گری و بی بند و باری نجات دهد جوان با ازدواج کردن متعهد می شود که با کار اقتصادی و تلاش و مهربانی با خانواده و روحیه ایثار و سازگاری خانواده خود را اداره کند و با این کار یک امر مهم تربیتی شکل می گیرد و هم چرخ فعالیت اقتصادی در جامعه از نیروی جوان مدد می گیرد و هم ظرفیت های روحی و روانی و عاطفی خانواده در همان ابتدای جوانی به مدد فرد و اجتماع می آید و هم از لا ابالی گری و بی برنامه بودن نجات می یابند.
اما آنچه در غرب شما توصیف کردید به یک لا ابالی گری و افسارگسیختگی تبدیل شده که فرد با فرار از تشکیل خانواده و شهوت رانی از راه غیر صحیح هم کانون خانواده را به ویرانی می کشاند و هم تمام ظرفیت های معنوی خود و جامعه را به تباهی می کشاند. این فرد که به شهوت رانی بی قانون و قاعده روی آورد به این راحتی ها دیگر زیر بار تشکیل خانواده و تعهد پذیری تن در نمی دهد.

Reza-D;1003120 نوشت:
5 - اگر کسی مدتی نماز نخوانده باشد و روزه نگرفته باشد، از طرفی بدشانسی بیاورد و پسر بزرگ خانواده باشد و والدین او نیز نماز و روزه‌هایشان قضا شده باشد! دیگر بیچاره است! باید روزی 68 رکعت نماز بخواند (17 رکعت نماز خودش، 17 رکعت نماز قضای خودش، 17 رکعت بجای پدر و 17 رکعت هم بجای مادر) و کل سال را روزه باشد! آن هم برای چندین سال!

این هم از بی اطلاعی ما نسبت به احکام دین اسلام است آیا اگر پدر و مادری نماز های خود را عمدا نخواندند بر پسر بزرگتر واجب می شود که آنها را بخواند ؟؟ خیر. بلکه آن نماز ها و روزه هایی که پدر و مادر سهوا فراموش کرده و یا قضا داشته اند آنها را باید به جا آورد و این در عوض آن مقدار از ارثی است که پسر بزرگتر بیشتر از دیگران از پدر به ارث می برد که به آن حبوه گفته می شود.
از این گذشته مگر چقدر پیش می آید یک نفر پدر و مادرش با هم فوت کنند و خود هم کلی نماز قضا داشته باشد و بخواهد به این تعداد بالا نماز و روزه بگیرد!! فرض شما فرض نادری است.

از این گذشته این فرزند می تواند با فروش حبوه نماز و روزه پدر را به صورت استیجاری به کسی بسپارد که بخواند.

موضوع قفل شده است