آیا حورالعین به زنان هم تعلق می گیرد؟

تب‌های اولیه

43 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا حورالعین به زنان هم تعلق می گیرد؟

بسم الله الرحمن الرحیم

[=&quot]دربهشت وجودانسان با باطن وملکوت حقایق هستی رابطه ی حضوری وشهودی یافته وجمال الهی را بدون هیچ حجاب ومانعی مشاهده می کند. این جمال الهی که در قالب لذات عطا می شود،درطعام ها، نغمه ها ، کاخ ها، نهرها، غرفه ها ،خدمت کاران، همسران بهشتی و....آشکار می شود .برای پاسخ به سؤال مذکور لازم است که ابتدا به بررسی مفهوم این کلمه پرداخته شود: [/][=&quot]«حور» جمع« حورا»به معنای زن سفید پوستی است که سیاهی چشم وموی اوبه نهایت رسیده باشد. «حورا» مفرد مؤنث و«احور» مفرد مذکر «حور» است.[/][=&quot]«حورالعین» عین جمع عیناء(مذکرآن اعین)به معنای زنی که حدقۀ چشمانش بزرگ است واین بزرگی حدقه بر زیبایی انها می افزاید.[/][=&quot]«حور» را «حور» گفته­ اند به این سبب که از مسیر اصلی خود که عالم ملائکه بوده به اذن و اراده خداوند متعال خارج شده و بصورت انسان لطیفی با رنگ جالب و شکلی زیبا وهیئتی بخشنده درآمده، به طوری که هم جنس وهم سنخ وقابل معاشرت با انسان شده است.[/][=&quot]بنابر این، وقتی سفیدی چشم با سیاهی آن به نهایت رسید، «حورا»یا «حور» نامیده خواهد شد.بر خلاف فارسی زبانان که حوری را فقط برای زنان زیبارو به کار می برند، مردانی که چشمانی درشت وزیبا دارند نیز «حور»خواهند بود.[/][=&quot]از آنجایی که قرآن کریم در لفافه ادب واخلاق با انسان سخن می گوید ورسم قرآن این نیست که در امور جنسی زن را پیش قدم معرفی کند وبگوید :«دربهشت برای زنان شوهران پاکیزه خواهد بود»، فرمود :«در بهشت برای مردان زنان پاکیزه خواهد بود».[/][=&quot]خداوند برای زنان مؤمنه به برکت ایمان وعمل صالح شان، زیبایی بالاتر از زیبایی­ها واوصاف «حورالعین» ایجاد می کند واگر مایل باشند، باهمسران دنیایی خود قرین و هم نشین می شوند و چنانچه شوهرنکرده باشند،به ازدواج هر کسی که بخواهند درمی آیند.:Gol:
[/]

[=&quot]حوری کیست ؟نوشته (عباس علی محمودی)[/]


نعمت های بهشت فقط به مردان اختصاص ندارد ؛ بلکه قرآن می گوید :

« ... وَ مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ يُرْزَقُونَ فيها بِغَيْرِ حِساب‏» ؛ هر کس کار شاسته ای انجام دهد و مؤمن باشد ، خواه مرد یا زن ، وارد بهشت می شود و روزیِ بی حساب به او داده می شود. (1)

زن مؤمن در بهشت با شوهرش در بهترین شرایط و حالات زندگی می کند و اگر شوهرش بهشتی نباشد ، همسر یکی از مردان بهشتی می شود که هم شأن او باشد.

همه ی مردان و زنان بهشتی جوان ، زیبا و مهربان هستند و چهره ای جذّاب و اخلاقی نیکو دارند. (2)

حور العین تنها به مردان اختصاص ندارد ؛ بلکه کلمه حور و عین ، شامل زنان و مردان می شود ؛ (3) یعنی خداوند برای زنان نیز حور العین قرار داده ؛ اما عدم ذکر همسران زنان بهشتی ، ممکن است از باب عنایت ویژه به حفظ حیای زن باشد که در احکام اسلامی ، از قبیل خواستگاری ، ازدواج و ... متجلّی شده است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) سوره غافر ـ آیه 40
(2) تفسیر المیزان ، ذیل آیه 70 سوره زخرف ؛ تفسیر نمونه ، ذیل آیه 70 سوره الرحمن ؛ تفسیر نور الثقلین ، ذیل آیه 23 سوره رعد ، ح 109 ـ 110
(3) پیام قرآن ، ج6 ، ص 261

استاد میگه: "همونطور که درجات ایمان مردم در دنیا متفاوته نعمتهای بهشتی در آخرت هم متفاوته ، در روایتی از امام صادق (ع) اومده که مردم سه گونه خدا رو میپرستند ، یه دسته بخاطر میلی که به برای ثواب او دارند پس این دسته عبادتشون عبادت افراد حریص و طمع کاره گروه دیگه خدارو برای فرار از آتش جهنمش میپرستن و این هم عبادت بندگانه و گروهی خدا رو بخاطر دوستی او میپرستن پس این عبادت از نوع عبادت افراد کریمه

بنابر این بعضی نعمتهای بهشتی که در قران از اونها توصیف شده برای گروههای خاصیه و همونطور که شما گفتین مخصوص به این گروه که خدا رو برای خودش و به شوق و محبت او عبادت میکنند که نیست ، خداوند با وصف بهشت و جهنم – البته با این اوصافی که شما مثال زدین – میخواد گروه اول و دوم رو به انجام احکام و دستورات الهی ترغیب کنه والا بهشت گروه سوم بهشتی دیگر و پاداششون هم پاداشیه که فکر و تصور و تخیل وهیچ چیز به محدوده درک اون نمی رسه مگه اینکه از خودشون باشی تا بفهمی" سعدی میگه:

حدیث روضه نگویم گل بهشت نبویم جمال حورنجویم دوان بسوی تو باشم


در برخي روايات اشاره شده كه در آخرت خداوند زنان مؤمنه را به صورت حورالعين در مي آورد و با همسران صالح خود در بهشت نيز زندگي مي كنند.(1) اما اين گونه روايات به مفهوم آن نخواهد بود كه زنان مجبور باشند كه در آخرت نيز با همسران دنيايي خود زندگي كنند. اما اگر خود بخواهند مي توانند(2)

هم چنين در تفسير مجمع البيان آمده كه مراد از زناني كه در بهشت نصيب انسان مي شوند همين زناني هستند كه مؤمنين در دنيا دارند ولي در آخرت به صورت حورالعين در مي آيند و با همسران خود در بهشت زندگي مي كنند.(3) از اين مطلب معلوم مي شود كه در بهشت نيز زنان مي توانند با همسران دنيايي خود زندگي كنند.

دربارة اين مسئله كه سرانجام زنان بي شوهر و يا زناني كه شوهرشان اهل جهنم است نظير آسيه زن فرعون، در بهشت چه خواهد شد؟ بايد گفت: چون در بهشت براي بهشتيان همه چيز فراهم است و هرگونه لذت در اختيار آنان قرار مي گيرد،(4) طبق اين اصل كلي براي آن دسته از زنان در بهشت همسران صالح بهشتي فراهم خواهد شد. تا آن دسته از زنان مؤمنه در كنار آن همسران خود زندگي خوب و شيرين داشته باشد. مثلاً در قرآن كريم آمده: و فيها ما تشتهيه الانفس و تلذ الاعين(5) يعني در بهشت آنچه دل مي خواهد و چشم از آن لذت مي برد موجود است. و از آن جا كه جمله (ما تشتهيه الا نفس) همه نوع لذت ها را شامل مي شود.(6) مي توان گفت كه زنان بهشتي از داشتن همسران صالح بهشتي بهره مند خواهد بود. و در آية ديگر نيز به همين مسئله كه هر چه مورد آرزوي بهشتيان باشد تأكيد شده و فرمود: و لكم فيها ما تشتهي انفسكم و لكم فيها ما تدّعون(7) يعني براي شما هر چه بخواهيد در بهشت فراهم است و هر چه طلب كنيد به شما مي دهند . و روشن تر از همه، اين آية مباركه است كه مي فرمايد: و لهم فيها ازواج مطهره(8) يعني براي بهشتيان در آن جا همسران پاك و پاكيزه است. از مجموع اين آيات بخوبي به دست مي آيد كه زنان بهشتي همانند مردان بهشتي از هرگونه لذت دل خواه بهره مند خواهند بود و از جمله لذت ها، زندگي با همسر دل خواه است.(9)

هم چنين در برخي روايات آمده كه پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ فرمود:‌در بهشت بازاري است كه در آن جا هيچ خريد و فروشي نيست مگر صورت هايي از مردان و زنان، هر كس ميل و اشتهاي صورتي را داشته باشد در آن بازار داخل مي شود و آن جا مجتمع حورالعين است.(10)

قرآن كريم جريان همسران بهشتي را براي بهشتيان در چند جا مطرح كرده از جمله مي فرمايد: وزوّجناهم بحورٍ عين(11) يعني ما آنها را با حورالعين تزويج مي كنيم. اما اين كه آيا اين تزويج با حوريان بهشتي اختصاص به مردان دارد و يا نصيب زنان هم مي شود؟ پاسخ آن است كه هيچ دليلي وجود ندارد كه اين وعده هاي الهي اختصاص به مردان داشته باشد. بخصوص آن كه اگر در واژة (حور) و واژة (عين) دقت شود و از نظر مفهوم لغوي بخوبي مشخص گردد معلوم خواهد شد كه نعمت حورالعين اختصاص به مردان ندارد. از تحليل استاد علامه حسن زاده آملي «توضيح واژة (حورالعين)(12) بدست مي آيد كه اگر در متون ديني (آيات و روايات و دعاها) سخن از ازدواج با حورالعين به ميان آمده اختصاص به مردان ندارد بلكه زنان بهشتي نيز با مردي كه به اصطلاح (احور) و (اعين) است يعني چشم هاي درشت همچون چشم آهويي دارد و زيباست ازدواج مي كند پس اين نعمت بهشتي يعني همسر (حورالعين) داشتن اختصاص به مردها نخواهد داشت و زنان بهشتي نيز از آن بي نصيب نخواهند بود.

پاورقی:
1. مجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، بيروت، نشر مؤسسة الوفاء، 1403 ق، ج 8، ص 213.
2. همان.
3. طبرسي، فضل بن حسن، مجمع البيان، بيروت، نشر دارالاحياء لتراث العربي، 1412 ق، ج 1 ـ 2، ص 81، ذيل آيه 25، سورة بقره.
4. واقعه: 21.
5. زخرف: 7.
6. مكارم شيرازي، ناصر، پيام قرآن، قم، نشر مدرسة اميرالمؤمنين، 1370 ش، ج 6، ص 273.
7. فصلت: 31.
8. بقره: 25.
9. مكارم شيرازي، ناصر، پيام قرآن، نشر پيشين، ج 6، ص 260.
10. جامع الاخبار، چاپ سنگي قديم،‌ بي تا، فصل 137، ص202.
11. دخان: 54.
12. آغاز و انجام خواجه، با شرح و تعليقه حسن زاده آملي، تهران، نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، 1366 ش، ص 225.

با عرض سلام در ان دنيا هم تعدد زوجات هست؟:Cheshmak:ميشه با منبع ذكر كنيد هست يا نه ممنون ميشم

fargol;181391 نوشت:
با عرض سلام در ان دنيا هم تعدد زوجات هست؟:cheshmak:ميشه با منبع ذكر كنيد هست يا نه ممنون ميشم

با سلام

از برخی روایات استفاده می شود که تعدد زوجات در بهشت وجود دارد.

راوي به امام صادق(ع)عرض مي كند:مردم مي گويند اكثر اهل جهنم در روز قيامت زنانند. حضرت فرمودند:«اين چطور ممكن است در حالي كه در آخرت به هر مؤمني چندين زن دنيايي مي دهند» (من لا يحضره الفقيه، ج 3، ص 468)

از برخی آیات هم می توان این استنباط را کرد.مثلا آیه
(وَ فِيها ما تَشْتَهِيهِ الْأَنْفُس‏)" در بهشت آنچه دل مى‏خواهد موجود است"

البته باید توجه داشت که در آنجا از حقد و حسد خبری نیست پس نگران نباشید:

(وَ نَزَعْنا ما فِي صُدُورِهِمْ مِنْ غِلٍّ)(حجر/47)
هر گونه غلِّ [حسد و كينه و دشمنى‏] را از سينه آنها برمى‏كنيم‏

هوری کسی است که انسان مومن در بهشت با او ازدواج می کند
اگر مرتبه ی مقام انسان بیشتر باشد هوری بیشتری زن او می شوند.

رسا;181265 نوشت:
در برخي روايات اشاره شده كه در آخرت خداوند زنان مؤمنه را به صورت حورالعين در مي آورد و .....)

با سلام
به نظرم این جمله دلالت بر این دارد که انسانها در آن جهان نیز روحیات و خصوصیات جنسی خود را به همراه میبرند. شاید اگر در قرآن بطور واضح چنین نعمتی (حور مذکر) برای زنان ذکر نشده دلیلش نه رعایت حجب زنان و نه شرایط جامعه عرب بلکه چیزی فراتر از آنست که در واقع به احساسات درونی زنان در مواجهه با مرد ایده آلشان برمیگردد.... زنان در چنین شرایطی معمولا ابتدا به فکر تصاحب جسم آن مرد جذاب نیستند بلکه میخواهند چنان زیبا باشند که قلب آن مرد را تسخیر کرده و مالک روح او گردند و با این وصف بعید نیست اگر گفته شود که یکی از نعمتهای بهشتی برای زنان خود حورالعین شدن است.

درود. برای اینکه بفهمیم ایا برای زنان هم در قران جفتی تعیین شده بایدببینیم حور عین معنی مردان سیاه چشم هم میدهد؟؟ یا فقط به معنی زنان سیاه چشم است؟؟ در 4 یا 5 ایه از حور صحبت شده و انچه من فهمیدم منظور زنان سیاه چشم است !! حوریانی که همیشه باکره اند و شوهر دوست کال پستان که دست هیچ انس وجنی به انها نرسیده است یعنی حتی با این وصف که دست هیچ انس وجنی به انها نرسیده میخواهد بگوید این حوریان از زنان دنیوی هم نیستند. ایا باکره ونوسال وکال پستان با مرد جور در میاید؟؟؟!! به این ترتیب بنظر من برای زنان جفتی در نظر گرفته نشده فقط جایی گفته اگر اهل خانه ای صالح باشند در بهشت بهم می پیوندند که در اینجا میتوان گفت زن خانه به شوهرش میرسد ولی اگر شوهر زن جهنمی باشد برایش جفتی در بهشت نیست!!!

taleb;182398 نوشت:
به این ترتیب بنظر من برای زنان جفتی در نظر گرفته نشده فقط جایی گفته اگر اهل خانه ای صالح باشند در بهشت بهم می پیوندند که در اینجا میتوان گفت زن خانه به شوهرش میرسد ولی اگر شوهر زن جهنمی باشد برایش جفتی در بهشت نیست!!!

گفته شد که:
رسا;181265 نوشت:
دربارة اين مسئله كه سرانجام زنان بي شوهر و يا زناني كه شوهرشان اهل جهنم است نظير آسيه زن فرعون، در بهشت چه خواهد شد؟ بايد گفت: چون در بهشت براي بهشتيان همه چيز فراهم است و هرگونه لذت در اختيار آنان قرار مي گيرد،(4) طبق اين اصل كلي براي آن دسته از زنان در بهشت همسران صالح بهشتي فراهم خواهد شد. تا آن دسته از زنان مؤمنه در كنار آن همسران خود زندگي خوب و شيرين داشته باشد. مثلاً در قرآن كريم آمده: و فيها ما تشتهيه الانفس و تلذ الاعين(5) يعني در بهشت آنچه دل مي خواهد و چشم از آن لذت مي برد موجود است. و از آن جا كه جمله (ما تشتهيه الا نفس) همه نوع لذت ها را شامل مي شود.(6) مي توان گفت كه زنان بهشتي از داشتن همسران صالح بهشتي بهره مند خواهد بود. و در آية ديگر نيز به همين مسئله كه هر چه مورد آرزوي بهشتيان باشد تأكيد شده و فرمود: و لكم فيها ما تشتهي انفسكم و لكم فيها ما تدّعون(7) يعني براي شما هر چه بخواهيد در بهشت فراهم است و هر چه طلب كنيد به شما مي دهند . و روشن تر از همه، اين آية مباركه است كه مي فرمايد: و لهم فيها ازواج مطهره(8) يعني براي بهشتيان در آن جا همسران پاك و پاكيزه است. از مجموع اين آيات بخوبي به دست مي آيد كه زنان بهشتي همانند مردان بهشتي از هرگونه لذت دل خواه بهره مند خواهند بود و از جمله لذت ها، زندگي با همسر دل خواه است.(9)

taleb;182398 نوشت:
برای اینکه بفهمیم ایا برای زنان هم در قران جفتی تعیین شده بایدببینیم حور عین معنی مردان سیاه چشم هم میدهد؟؟ یا فقط به معنی زنان سیاه چشم است؟؟

با سلام

درباره واژه حور باید گفت که برخی لغویون و واژه شناسان، واژه "حور" را هم جمع حوراء(برای مونث) و هم جمع احور (برای مذکر)می

دانند.راغب اصفهانی در مفردات می گوید:


«حُورٌ مَقْصُوراتٌ فِي الْخِيامِ‏ [الرحمن/ 72]، وَ حُورٌ عِينٌ [الواقعة/ 22]، جمع أَحْوَرَ و حَوْرَاء»( المفردات في غريب القرآن، ص: 262)

در تفسیر نمونه نیز ذیل آیه 54 دخان آمده است:«" حور" جمع" حوراء" و" احور" به كسى مى‏گويند كه سياهى چشم او كاملا مشكى و سفيدى آن كاملا شفاف است!." عين" (بر وزن چين) جمع" اعين" و" عيناء" به معنى درشت چشم است.»(تفسير نمونه، ج‏21، ص: 212)

بدیهی است که به قرینه ضمایر مونث یا اوصاف خاص،حور به زنان گفته می شود.با توجه به سیاق آیات،ظاهرا در بسیاری موارد نیز اینچنین است.اما در حالت اطلاق به دو جنس مذکر و مونث گفته می شود.

بنابراین حور برای مذکر و مونث هر دو بکار می رود .این معنا به ضمیمه مطلبی که در پست قبلی ذکر شد(فیها ما تشتهیه الانفس) نتیجه میدهد که برای زنان مومنه نیز در صورت طلب،جفتی خواهد بود.

موضوع قفل شده است