جمع بندی آیا تخریب مساجد اهل سنت به هر دلیلی جایز است؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا تخریب مساجد اهل سنت به هر دلیلی جایز است؟

سلام

در خبرها بود که هفته قبل یکی دیگر از مساجد اهل سنت در تهران تخریب شده است. چند مدت قبل یکی از مساجد آنها در مشهد تخریب شده بود. البته من جستجویی کردم و گویا دلیل تخریب آنرا تجمع افراد سنی تندرو و وهابی و تلاش برای انجام کارهایی بر ضد حکومت عنوان شده بود.

سوال من اینه که آیا بر اساس مذهب تشیع تخریب مسجد اهل سنت به هر دلیلی مجاز است؟

آیا اگر در یک مسجد کارهایی غیر شرعی یا غیر قانونی انجام شود باید آن مسجد را تخریب کرد؟

با تشکر از شما کارشناسان محترم این سایت که به مطالب من که بیشتر انتقادی هستند تا بحال با سعه صدر پاسخ داده اید

با نام و یاد دوست
کارشناس بحث: استاد صدرا

پرسش:
آیا تخریب مساجد اهل سنت در تهران و مشهد (آن چنان که در خبرها منتشر شد) که از آن برای توطئه علیه حکومت توسط تند روهای وهابی استفاده می شد در مذهب شیعه صحیح است یا خیر.؟ آیا اگر در یک مسجد کارهایی غیر شرعی یا غیر قانونی انجام شود باید آن مسجد را تخریب کرد.؟

پاسخ:
1) چندی پیش خبری تحت عنوان تخریب مسجد اهل سنت میدان پونک، در شبکه های ماهواره ای و مجازی معاند نظام جمهوری اسلامی منتشر گردید. انتشار این خبر در سطح وسیع آن، سبب گردید که ائمه جمعه و جماعات اهل سنت بدون آن که در اصل ماجرا تحقیقی بنمایند، علت آن را امری مذهبی تلقی نموده و نسبت به آن موضع گیری نمایند. از سویی دیگر چنین خبری موضوعی بسیار مناسب برای طرح در شبکه های ماهواره ای و مجازی معاند نظام جمهوری اسلامی ایران واقع گردید؛ به گونه ای که منافقین نیز در این میدان وارد شده تا شاید بتوانند به فتنه ای مذهبی دامن زنند:

http://fa.abna24.com/service/video/archive/2015/08/10/691322/story.html

اما واقع امر چیزی دیگر بود؛ زیرا چنین محلی از اساس مسجد نبود؛ بلکه ملکی مسکونی بود که توسط مالکین آن تغییر کاربری داده و تبدیل به نماز خانه شده بود؛ که شهرداری تهران نسبت به این تغییرات تذکر می دهد که بعد از عدم توجه مالکین، شهرداری قسمت های تغییر یافته را تخریب می کند.
http://www.velayattv.com/fa/page.php?bank=khabar&id=2490

---------------------------------------
2) در اینجا ممکن است سوال گردد، آیا حاکم اسلامی می تواند حکم به تخریب مسجدی بدهد که محلی برای توطئه علیه امنیت جامعه اسلامی شده است؟ در پاسخ به این سوال می گوئیم: بر اساس آیه قرآن مسجدی که بنای آن بر اساس ضرار و ایجاد فتنه در میان جامعه اسلامی است؛ خراب می گردد؛ همچنان که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) چنین نمودند: «وَ الَّذِينَ اتَّخَذُوا مَسْجِداً ضِراراً وَ كُفْراً وَ تَفْرِيقاً بَيْنَ الْمُؤْمِنِينَ وَ إِرْصاداً لِمَنْ حارَبَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ مِنْ قَبْلُ وَ لَيَحْلِفُنَّ إِنْ أَرَدْنا إِلاَّ الْحُسْنى‏ وَ اللَّهُ يَشْهَدُ إِنَّهُمْ لَكاذِبُونَ؛ لا تَقُمْ فِيهِ أَبَداً لَمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى التَّقْوى‏ مِنْ أَوَّلِ يَوْمٍ أَحَقُّ أَنْ تَقُومَ فِيهِ فِيهِ رِجالٌ يُحِبُّونَ أَنْ يَتَطَهَّرُوا وَ اللَّهُ يُحِبُّ الْمُطَّهِّرِينَ»؛ و (گروهى ديگر از منافقان) كسانى هستند كه مسجدى براى ضربه زدن به اسلام و براى ترويج كفر و تفرقه ‏افكنى ميان مؤمنان و كمين گاهى براى (مساعدت) به دشمنان ديرينه خدا و پيامبرش ساختند، و همواره سوگند مى‏ خورند كه جز خير، قصدى نداريم! (ولى) خداوند گواهى مى‏ دهد كه آنان دروغگويانند. هرگز در آن جا توقف نکن، چرا كه مسجدى كه از روز نخستين بر پايه تقوا بنا شده، سزاوارتر است كه در آن [به نماز] ايستى. [و] در آن، مردانى ‏اند كه دوست دارند خود را پاك سازند، و خدا كسانى را كه خواهان پاكى ‏اند دوست مى ‏دارد.(1)

آيه شریفه، به داستان مسجد ضرار اشاره دارد كه منافقان به بهانه افراد ناتوان و بيمار يا روزهاى بارانى، در برابر مسجد قُبا مسجدى ساختند كه در واقع پايگاه تجمّع خودشان بود، و از پيامبراکرم (صلی الله علیه و آله) در آستانه عزيمت به جنگ تبوك، خواستند آن جا نماز بخواند و افتتاح كند. بعد از مراجعت پيامبر (صلى اللَّه عليه و آله) از تبوك، آيه نازل شد و نيّت شومشان را برملا ساخت که آن حضرت فرمان دادند مسجد را آتش بزنند و ويران كنند و محلّ آن را زباله‏ دان كنند.(2)

3) در صورتی که تاسیس و بنای مسجد بر اساس تقوا بوده باشد؛ اما بعد از آن محلی برای توطئه و فتنه گری علیه امنیت جامعه گردد؛ بدیهی است که همچون صورت اول نخواهد بود؛ زیرا دفع مفسده در این صورت، تنها به تخریب بنای مسجد محقق نمی گردد؛ بلکه به صور دیگری غیر از تخریب نیز میسر است؛ اما در صورتی که برطرف نمودن فتنه جز با تخریب مسجد میسر نگردد؛ حاکم اسلامی می تواند حکم به تخریب آن مکان را صادر نماید.

_ مرحوم امام خمینی در این رابطه می فرمایند:
«...حكومت، كه شعبه ‏اى از ولايت مطلقه رسول اللَّه (صلى اللَّه عليه و آله و سلم) است، يكى از احكام اوليه اسلام است؛ و مقدم بر تمام احكام فرعيه، حتى نماز و روزه و حج است. حاكم مى‏ تواند مسجد يا منزلى را كه در مسير خيابان است خراب كند و پول منزل را به صاحبش رد كند. حاكم می ‏تواند مساجد را در موقع لزوم تعطيل كند؛ و مسجدى كه ضِرار باشد، در صورتى كه رفع بدون تخريب نشود، خراب كند. حكومت می ‏تواند قرار دادهاى شرعى را كه خود با مردم بسته است، در موقعى كه آن قرارداد مخالف مصالح كشور و اسلام باشد، يك جانبه لغو كند. و می ‏تواند هر امرى را، چه عبادى و يا غير عبادى است كه جريان آن مخالف مصالح اسلام است، از آن مادامى كه چنين است جلوگيرى كند. حكومت می ‏تواند از حج، كه از فرايض مهم الهى است، در مواقعى كه مخالف صلاح كشور اسلامى دانست موقتاً جلوگيرى كند.»(3)

____________
(1)
التوبة/ 107 - 108.
(2) تفسير نور، ج‏5، ص: 143.
(3) صحيفه امام،‌ ج20، ص451، نامه به آقای خامنه ای (تعيين حدود اختيارات حكومت اسلامى).

موضوع قفل شده است