جمع بندی آیا این باران های سیل آسا از نشانه های ظهور است؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این باران های سیل آسا از نشانه های ظهور است؟

با سلام
الحمدلله امسال سال پر بارانی است
این را می توان از باران هایی که در گوشه و کنار کشورمان باریده فهمید
دعا می کنم که این باران ها موجب خیر و برکت باشد نه عذاب و زحمت !
آمین

اما در فضای مجازی حدیثی پخش شده که این باران ها رو از اعلائم و نشانه های ظهور حضرت می دانند:

از کارشناس محترم می خواهم این حدیث را از جنبه سندی و دلالتی بررسی نمایند و صحت و سقم آن را بیان نمایند

متن کامل روایت که من تونستم پیداش کنم اینطور هستش:

رَوَى عَبْدُ اَلْكَرِيمِ اَلْخَثْعَمِيُّ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اَللَّهِ عَلَيْهِ السَّلاَمُ كَمْ يَمْلِكُ اَلْقَائِمُ عَلَيْهِ السَّلاَمُ قَالَ سَبْعَ سِنِينَ تَطُولُ لَهُ اَلْأَيَّامُ وَ اَللَّيَالِي حَتَّى تَكُونَ اَلسَّنَةُ مِنْ سِنِيهِ مِقْدَارَ عَشْرِ سِنِينَ مِنْ سِنِيكُمْ فَيَكُونُ سِنُو مُلْكِهِ سَبْعِينَ سَنَةً مِنْ سِنِيكُمْ هَذِهِ وَ إِذَا آنَ قِيَامُهُ مُطِرَ اَلنَّاسُ جُمَادَى اَلْآخِرَةَ وَ عَشَرَةَ أَيَّامٍ مِنْ رَجَبٍ مَطَراً لَمْ يَرَ اَلْخَلاَئِقُ مِثْلَهُ فَيُنْبِتُ اَللَّهُ بِهِ لُحُومَ اَلْمُؤْمِنِينَ وَ أَبْدَانَهُمْ فِي قُبُورِهِمْ فَكَأَنِّي أَنْظُرُ إِلَيْهِمْ مُقْبِلِينَ مِنْ قِبَلِ جُهَيْنَةَ يَنْفُضُونَ شُعُورَهُمْ مِنَ اَلتُّرَابِ

تشکر از وقتی که می گذارید

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد میقات

[TD][/TD]

یار مهربان;1018726 نوشت:
از کارشناس محترم می خواهم این حدیث را از جنبه سندی و دلالتی بررسی نمایند و صحت و سقم آن را بیان نمایند

با سلام و درود

ترجمه ای که در تصویر است، صحیح و کامل نیست. کامل روایت بدین شرح است:

رَوَى عَبْدُ الْكَرِيمِ الْخَثْعَمِيُّ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع كَمْ يَمْلِكُ الْقَائِمُ ع قَالَ سَبْعَ سِنِينَ تَطُولُ لَهُ الْأَيَّامُ وَ اللَّيَالِي حَتَّى تَكُونَ السَّنَةُ مِنْ سِنِيهِ مِقْدَارَ عَشْرِ سِنِينَ مِنْ سِنِيكُمْ فَيَكُونُ سِنُو مُلْكِهِ سَبْعِينَ سَنَةً مِنْ سِنِيكُمْ هَذِهِ.
وَ إِذَا آنَ قِيَامُهُ‏ مُطِرَ النَّاسُ‏ جُمَادَى‏ الْآخِرَةَ وَ عَشَرَةَ أَيَّامٍ مِنْ رَجَبٍ مَطَراً لَمْ يَرَ الْخَلَائِقُ مِثْلَهُ فَيُنْبِتُ اللَّهُ بِهِ لُحُومَ الْمُؤْمِنِينَ وَ أَبْدَانَهُمْ فِي قُبُورِهِمْ فَكَأَنِّي أَنْظُرُ إِلَيْهِمْ مُقْبِلِينَ مِنْ قِبَلِ جُهَيْنَةَ يَنْفُضُونَ شُعُورَهُمْ مِنَ التُّرَاب‏.
(الإرشاد في معرفة حجج الله على العباد، ج ‏2، ص 381)

عبدالکریم الخثعمی می گوید: به امام صادق(علیه السلام) گفتم: قائم آل محمد(علیه السلام) چند سال حکومت می کند؟
پس فرمود: هفت سال، اما از آن سال هایی که خداوند ایام و ساعات آن را اطاله می دهد تا این که هر یک سال آن به أندازه ده سال شماها باشد. پس عمر حکومت وی بر اساس شمارش سالیان شما، هفتاد سال خواهد بود.
و زمانی که موعد قیامش سر برسد در جمادی آخر و ده روز از رجب، آن چنان بارانی خواهد بارید که مثل آن را بشر به روی خود ندیده است. پس خداوند بواسطه آن باران، گوشت تن مومنین و بدن هاشان را از قبورشان بیرون می آورد؛ گویی به آن ها نگاه می کنم که از مقابل (از طرف جهینه = قبیله ای در حوالی مدینه)، موهای سرشان از خاک بیرون می آید.

چند نکته:

1. این روایت در هیچ کدام از کتب اربعه حدیثی (کافی، تهذیب، استبصار، من لایحضره الفقیه) نیامده است.

2. «شیخ مفید»(ره)(الإرشاد، ج ‏2، ص 381) و «مرحوم طبرسی»(إعلام الورى بأعلام الهدى (ط - القديمة)، النص، ص 462) این روایت را بدون سند آورده اند؛ لذا از نظر سندی، اشکال دارد و نمی توان آن را به معصوم نسبت داد. این روایت مرسل محسوب می شود.

3. بقیه نقل ها نیز این روایت را به نقل از «شیخ مفید» آورده اند؛ لذا سند دیگری برای آن ذکر نشده است.

4. در موضوع رجعت، از این روایت نیز استفاده شده است. لذا این گونه نیست که به علائم قبل از ظهور اختصاص داشته باشد.

5. «شیخ طوسی»(ره)، فقط ابتدای این روایت (مقدار حکومت امام) را آورده و بقیه آن را نقل نکرده است.
«قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع كَمْ‏ يَمْلِكُ‏ الْقَائِمُ‏؟ قَالَ سَبْعَ سِنِينَ يَكُونُ سَبْعِينَ سَنَةً مِنْ سِنِيكُمْ هَذِهِ.»(الغيبة، ص 474)

لذا در نقل «شیخ طوسی» اصلا قسمت دوم روایت که موضوع باران های شدید و مداوم است، آورده نشده است. و این جای سؤال است و حتی به این نقل موجود ضربه می زند، زیرا معنایش این است که «شیخ طوسی» چنین روایت و یا چنین نقلی را قبول نداشته است.

6. این روایت می گوید به مدت 40 روز (ماه جمادی الاخری و 10 روز از ماه رجب) بارندگی شدید و مداوم اتفاق می افتد؛ در حالی که بارندگی های اخیر در کشورمان به مدت یک هفته یا بیشتر و فقط در نیمه دوم ماه رجب بوده، لذا نمی توان این دو را به هم ارتباط داد.

7. جمله «فَيُنْبِتُ اللَّهُ بِهِ لُحُومَ الْمُؤْمِنِينَ وَ أَبْدَانَهُمْ فِي قُبُورِهِمْ»(روئیدن گوشت بر بدن های مؤمنان در قبرها) علاوه بر این که می تواند مربوط به برپایی قیامت و زنده شدن مردگان باشد، نه اشاره به قبل از ظهور؛ افزون بر آن، همین که اکنون چنین اتفاقی رخ نداده است، دلیل روشنی است بر این که نمی توان این روایت را با شرائط فعلی (بارندگی یک هفته ای) ارتباط داد.

8. علائم ظهور، علاوه بر این که بخشی علائم قطعی و بخشی غیر قطعی هستند، متعدد نیز هستند؛ لذا نمی توان با یک مورد مشابه (که البته باران های اخیر، مشابهتی با این روایت ندارد)، در این زمینه قضاوت کرد و مدعی شد این مورد، از علائم ظهور است.

9. ظهور امام زمان(علیه السلام) جهانی است و مختص به ایران ما نیست؛ این روایت نیز اگر از علائم ظهور باشد، عمومی است و در خودر روایت نیز به منطقه خاصی محدود نشده است؛ لذا نمی توان بارندگی های یک منطقه و یک کشور را عمومی دانست و به ظهوری که جهانی است ارتباط داد.

بنابر این:
اولا این روایت مشکل سندی دارد،
ثانیا اگر هم مشکل سندی نداشته باشد و جزء روایات علائم قبل از ظهور شمرده شود؛ باز هم ارتباطی با بارندگی های اخیر ندارد و نمی توان این روایت را ناظر به بارندگی های اخیر دانست و یا بعبارتی نمی توان بارندگی های اخیر را از علائم و نشانه های ظهور دانست.

میقات;1018800 نوشت:
اولا این روایت مشکل سندی دارد،
ثانیا اگر هم مشکل سندی نداشته باشد و جزء روایات علائم قبل از ظهور شمرده شود؛ باز هم ارتباطی با بارندگی های اخیر ندارد و نمی توان این روایت را ناظر به بارندگی های اخیر دانست و یا بعبارتی نمی توان بارندگی های اخیر را از علائم و نشانه های ظهور دانست.

با سلام و خسته نباشید
چرا بعضی از کانال های مذهبی از این روایات سو استفاده می کنند و میخواهند جو بدهند به مردم و سو استفاده از احساسات مردم کنند !! چه هدفی واقعا دارند!؟یکی میگه سال بعد ظهور اتفاق می افتد و یکی دیگه میگه اسراییل 2022 نابود میشه و قبل اش ظهور اتفاق افتاده و.......
سپاس

یحبّونه;1018812 نوشت:
آنقدر شباهت های عجیب این حوادث با حوادث آخرالزمان دارد و خصوصا اینکه در یک دوره خاص اتفاق افتاده و میفتد که موجب حیرانی شده و بعضی گمان کردند واقعا ظهور خود حضرت نزدیک است در حالیکه اینها علائم قبل مرحله دوم ظهور است!
مثلا شهادت شیخ نمر،فاجعه منا،سیلها و زلزله های زیاد خصوصا زلزله خراسان که در روایات هم آمده،خراسانی و سیّد بودن رهبر انقلاب،داعش، گرانی و کسادی و بیکاری و... همه اینها شبیه رخدادهای آخرالزمان است و تا آن زمان سالهای زیادی مانده!!!!!!!!!!!

ممنون دوست عزیز:من که دوست دارم همه این حرف ها واقعیت باشد و شباهت نباشد به وقایع آخر زمانی: مثلا آیت ا.. بهجت به یک پیرمرد بشارت داده بود که تو عضر ظهور میبینی که قبل فوتشان این بشارت را داده بود !! یک سری از عارفان هستند که بشارت می دهند که ظهور خیلی نزدیک هست!! مثلا رهبر همین امسال یک بشارتی دادند که بزودی تمام سلاح هایی که عربستان خرید به دست مجاهدان اسلام قرار می گیرد که منظور شان احتمالا همین یمنی ها هست و... : خلاصه از این بشارت نمیشه به راحتی گذشت .
سپاس

erfan.71;1018803 نوشت:
با سلام و خسته نباشید
چرا بعضی از کانال های مذهبی از این روایات سو استفاده می کنند و میخواهند جو بدهند به مردم و سو استفاده از احساسات مردم کنند !! چه هدفی واقعا دارند!؟یکی میگه سال بعد ظهور اتفاق می افتد و یکی دیگه میگه اسراییل 2022 نابود میشه و قبل اش ظهور اتفاق افتاده و.......
سپاس

با سلام و درود

مستحضرید که به غیر از خداوند متعال، کسی از زمان ظهور، اطلاع ندارد و تعیین وقت حتمی برای ظهور، مردود دانسته شده است.

به این روایات توجه فرمایید:

«كُنْتُ عِنْدَ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع إِذْ دَخَلَ عَلَيْهِ مِهْزَمٌ فَقَالَ لَهُ جُعِلْتُ فِدَاكَ أَخْبِرْنِي عَنْ هَذَا الْأَمْرِ الَّذِي نَنْتَظِرُ مَتَى هُوَ فَقَالَ يَا مِهْزَمُ كَذَبَ‏ الْوَقَّاتُونَ‏ وَ هَلَكَ الْمُسْتَعْجِلُونَ وَ نَجَا الْمُسَلِّمُونَ»
راوی می گوید من در خدمت امام جعفر صادق (عليه السّلام) نشسته بودم كه مهزم اسدى آمد و عرض كرد قربانت گردم: ظهور قائم آل محمد(علیه السلام) كه انتظار آن را می كشيد كى خواهد بود؟
فرمود: اى مهزم! طول می كشد: اى مهزم! آن ها كه وقت آن را تعيين می كنند دروغ می گويند و آنان كه براى ظهورش شتاب می نمايند به هلاكت می رسند و آنان كه تسليم قضاى الهى می باشند نجات می يابند.(کافی، ج 1، ص 368)

«عَنْ أَبِي بَصِيرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: سَأَلْتُهُ عَنِ الْقَائِمِ ع فَقَالَ كَذَبَ‏ الْوَقَّاتُونَ‏ إِنَّا أَهْلُ بَيْتٍ لَا نُوَقِّتُ»
ابی بصیر از امام صادق(علیه السلام) در باره ظهور قائم(علیه السلام) پرسید، امام فرمود: آن ها كه وقت آن را تعيين می كنند دروغ می گويند. ما اهلبیت، (در اين خصوص) براى كسى وقت معين نمی كنيم‏.(همان)

لذا اگر کسی به صورت احتمال، آن هم با توجه به ادله معتبر و با قرائن و شواهد علمی، چیزی را بیان کند، قابل قبول است؛ ولی قطعی صحبت کردن و تعیین وقت و...، مردود است.

بله باید در باره اهداف و انگیزه های آن ها بیشتر دقت کرد و هوشیار و آگاه بود تا مبادا از حقیقت دور بمانیم.

یحبّونه;1018812 نوشت:
با سلام

بنظر بنده این روایت صحیح است و قبل ظهور خود حضرت اتفاق میفتد!...................

با سلام و درود

در این جا چند نکته را باید مورد توجه قرار داد:

1. آیا چنین روایتی (با این تعابیر) از معصوم صادر شده است؟

2. آیا چنین موضوعی (باران های پی در پی) از نشانه های ظهور هست یا نه؟

3. آیا این موضوع باران های اخیر در کشور و سیل و...؛ از علائم ظهور هست یا نه؟

در باره مطلب اول، عرض شد که سند روایت مشکل دارد و تا اطمینان نداشته باشیم نمی توانیم چیز را به معصوم نسبت دهیم.

در باره مورد دوم باید گفت، روایت داریم ولی موضوع تاپیک، این نیست بلکه در باره موضوع خاصی است که در مورد سوم بیان می شود.

در باره مورد سوم باید گفت، خیر، باران های این روزها و سیل در کشور، از علائم ظهور نیست.(ایرادات و نکاتش نیز در پست های قبلی بیان شد لذا نیاز به تکرار نیست)

یحبّونه;1018812 نوشت:
همه اینها شبیه رخدادهای آخرالزمان است

صحبت از شبیه بودن و... نیست، بلکه موضوع تاپیک، تعیین نشانه ظهور است، یعنی بطور مشخص، این مورد از علائم ظهور هست یا نه.

نمی توان بطور قطع گفت نشانه های علائم ظهور که از طرف معصومین بیان شده اند، دقیقا منظورشان همین مواردی است که شما اشاره کرده و اتفاق افتاده اند.

یار مهربان;1018726 نوشت:
آیا این باران های سیل آسا از نشانه های ظهور است؟

این باران های سیل آسا نشانه تغییرات اقلیمی است
اعم از چرخه های بلند مدت انحراف محور زمین و تغییرات در جریانهای اقیانوسی مثل ال نینو
اثرات گلخانه ای ناشی از فعالیت های طبیعی آتشفشانی بعلاوه مصرف سوخت های فسیلی به خصوص زغال سنگ و فعالیتهای کشاورزی انسان در از بین بردن جنگلها سواحل مرجانی وجود افزایش تعداد گاو و گوسفند که ادامه مسیر حیات در زمین که از همان ابتدا بر لبه تیغ بوده را بیش از پیش به لبه پرتگاه سوق میدهد
افزون بر همه اینها ساخت و ساز و کشاورزی در منابع طبیعی باعث بروز فجایع طبیعی مثل سیل و رانش زمین و کویرزایی میشود
اینها ربطی به نشانه های آخرالزمانی ندارد بلکه نتیجه زیاده خواهی و جهالت انسان هست که فضا را برای جولان دادن خرافه ها و باورهایی باز میکند که از دل آن افرادی مثل ترامپ برمی آید که منکر اثرات مخرب انسان بر طبیعت هستند یا دامن زدن به همین نقلیات دینی به جای آگاهی دادن و برحذر داشتن انسان از رفتارهای پرخطر حواس انسان را پرت میکنند تا اجازه دهند انسانها بی محابا بر طبیعت بتازند و حیات در معرض خطر را بیشتر و بیشتر ضعیف و نابود کنند
سیل شیراز نتیجه چیست؟ جز ساخت و سازغیر اصولی بر مسیل های طبیعی
خشک شدن ارومیه جز بی تدبیری در ساخت سدها و توسعه بی پایه کشاورزی هست
گرد و غبار خوزستان جز خشک شدن تالابها بواسطه ساخت سدهای متعدد در مسیر کارون یا دجله و فرات هست

erfan.71;1018825 نوشت:
ممنون دوست عزیز:من که دوست دارم همه این حرف ها واقعیت باشد و شباهت نباشد به وقایع آخر زمانی:

مثلا آیت ا.. بهجت به یک پیرمرد بشارت داده بود که تو عضر ظهور میبینی که قبل فوتشان این بشارت را داده بود !! یک سری از عارفان هستند که بشارت می دهند که ظهور خیلی نزدیک هست!!
مثلا رهبر همین امسال یک بشارتی دادند که بزودی تمام سلاح هایی که عربستان خرید به دست مجاهدان اسلام قرار می گیرد که منظور شان احتمالا همین یمنی ها هست و... : خلاصه از این بشارت نمیشه به راحتی گذشت .
سپاس

رهبری نگفته بودند به زودی! بلکه فرمودند: اگر بسازند هم بنده شخصاً ناراحت نمی‌شوم، چون می‌دانم که اینها ان‌شاالله در دوران نه چندان دوری به دست مجاهدان اسلامی خواهد افتاد!

بشارت آقای بهجت و رویای آقای حیاتی صحیح است اما در مورد ظهور خود حضرت نیست! یه خبرایی هست که باز خودتون خواهید دید و فهمید!

متحیر;1018835 نوشت:
این باران های سیل آسا نشانه تغییرات اقلیمی است

اینها ربطی به نشانه های آخرالزمانی ندارد بلکه نتیجه زیاده خواهی و جهالت انسان هست که فضا را برای جولان دادن خرافه ها و باورهایی باز میکند


نکنه داعش، گرانی و کساد و بیکاری،انزواگرایی،خودکشی ها و مرگهای ناگهانی و... تو کل دنیا هم که همزمان با این بلایا شده خیلی تصادفی و اتفاقی بوده؟!!!!

به نام خدا

در این حدیث آمده باران در مدینه اتفاق می افتد نه شیراز و گرگان.
بعد، از بارانی که کسی تا آن زمان ندیده صحبت شده
یک جستجو در اینترنت کنید تا ده ها سیل بدتر از این را به شما نشان دهد.

یا علی

موضوع قفل شده است