جمع بندی آیا امام خمینی (ره) در تصویر سازی از حکومت اسلامی اشتباه کردند؟

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا امام خمینی (ره) در تصویر سازی از حکومت اسلامی اشتباه کردند؟

سلام

در این ویدئو رهبر انقلاب اسلامی آیت الله خمینی رحمة الله علیه گفتند:

دلخوش نباشید که مسکن فقط می سازیم
آب و برق را مجانی میکنیم برای طبقه مستمند
اتوبوس را مجانی میکنیم برای طبقه مستمند
دلخوش به این مقدار نباشید
معنویات شما را
روحیات شما را
عظمت میدیم
شما را به مقام انسانیت می رسانیم

خب رهبر انقلاب در حکومت اسلامی چنین وعده های دادند

البته این ویدیو جای شک نداره تصویر سازی نیست ، یا اینکه ادعا بشه که حرف ایشون نیست

سوالم اینه ایا ایشون اشتباه کردند؟ وعده دروغ دادند؟
مصلما وعده دروغ که نمیخواستند بدهند؟

چند روز پیش توی اتوبوس بودم
راننده گفت چند ایستگاه دارم خانما رو سوار میکنم و کارت نمیزنند، اتوبوس خیریه نیست؛ کارتتون رو بزنین

به یاد حرفهای این سخنرانی افتادم:
دلخوش نباشید اتوبوس را برای طبقه مستمند مجانی میکنیم
خنده تلخی زدم حتما اونی که سوار اتوبوس شلوغی شده که جای نیست سوارش شی بزور بس سوار بشی یعنی از روی جبر خودتو زحمت میدی و سوارش میشی بعدش کارت نمیزنی حتما دغل کاره و کلاهبرادر مبادا که شاید مستمند باشه و نداشته باشه کارت بزنه
آره نباید دلخوش باشیم که این کارا رو میکنند، چون نکردند

نظرم به عنوان یک جوان سی ساله در این جامعه اسلامی اینه که:
نه تنها که نه خانه ای و نه اب و برقی و نه حتی اتوبوسی را برای طبقه مستمند مجانی نکردند
بلکه معنویات و روحیات هم به جایی رسید که الان وقتی چند بسته غذا رو میبری تو خیابون به مستمندان بدهی
حتی اونهایی هم که دستشون به دهنشون میرسه میان توی صف تا غذایی بگیرند
بماند که در محله های مستمند و پایین شهر از دست هم دیگه چنگ میزنند

به قول شهید بهشتی جامعه ای که محله بالا با پایینش فرق کنه
و پایینش چاله چوله داشته باشه خراب باشه با قران سرتاسر این جامعه رو هم بپوشنی بازم هم این جامعه لجن هست
آره اینم مقام انسانیت که دیده میشه!

میخوام بدانم آیا مرجعی یا مقام مسئول دینی یا سیاسی پاسخگو باشه
آیا آیت الله خمینی که نشانه خداوند به معنی ایت الله هست بر روی زمین اشتباه کرد؟
یا اینکه اشتباه نکردند و نباید این موارد انجام میشد؟
یا وعده دروغ دادند؟ یا نه دروغ نگفتند بلکه مسیر جامعه برگشت به مسیر قبلش؟

لطفا پاسخگو باشید

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد مسلم

[TD][/TD]

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

501;1015144 نوشت:
آیا آیت الله خمینی که نشانه خداوند به معنی ایت الله هست بر روی زمین اشتباه کرد؟
یا اینکه اشتباه نکردند و نباید این موارد انجام میشد؟
یا وعده دروغ دادند؟ یا نه دروغ نگفتند بلکه مسیر جامعه برگشت به مسیر قبلش؟

این کلیپ تقطیعی از سخنان امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه) است که خب برای قضاوت درست باید نگاهی مجموعی به این سخنرانی، و سایر سخنرانی های ایشان، و همچنین اتفاقات و وقایع معاصر آن از جمله وعده های دولت موقت درخصوص آب و برق مجانی و مانند آن داشت، اما در هر صورت آنچه که اجمالا در خصوص پاسخ به این سوال می توان طرح نمود چند نکته است که باید به آنها توجه بفرمایید:

نکته اول:

انقلاب شروع یک حرکت است، نه پایان آن!!! بنابراین کسی که در آغاز یک انقلاب و تشکیل حکومت یک اهدافی را پایه گذاری میکند، یک اهدافی را بیان می کند، یعنی مقصد این است، هدف این است و ما باید به آن برسیم، انقلاب و تشکیل حکومت هرگز بدین معنا نیست که ما به اهدافمان رسیده ایم!!

امام خمینی(ره) هدف از تشکیل حکومت اسلامی را آبادانی دنیا و آخرت می دانند، چرا که هدف اسلام همین است، و این مصادیقی که اشاره فرمودند از آب و برق مجانی، و اتوبوس مجانی وعده هایی بود که دولت موقت بیان کرده بود، و در حقیقت امام خمینی(ره) برای اینکه وعده های مادی جای وعده های معنوی را نگیرند فرمودند: دلخوش به این نباشید، بلکه معنویات و روحیات شما را عظمت می بخشیم.

خب جمله امام خمینی(ره) هم روشن است که دلالت بر حال ندارد، نفرمودند با انقلاب، معنویات و روحیات شما را عظمت بخشیدیم! بلکه فرمودند عظمت می بخشیم. این هدف انقلاب بوده و هست؛ تا انقلاب هست این حرکت به سمت تربیت معنوی روحی و معنوی مردم نیز ادامه دارد و هیچ کجا متوقف نخواهد شد.

نکته دوم:
همان طور که اشاره شد هدف گذاری به معنای ترسیم چشم انداز است که باید به سمت آن رفت، اما عدم تحقق هدف در زمانی خاص، یا تحقق نسبی آن شکست محسوب نمیشود، مثل این است که خداوند می فرماید: انبیاء را فرستادیم برای هدایت، خب نمیشود از عدم هدایت بشر به صورت کامل، بی نتیجه بودن ارسال انبیاء را نتیجه گرفت!! چون اولا این هدایت در گرو تحقق شرایط دیگری نیز هست، ثانیا: نباید به موفقیت نگاه صفر و صدی داشت، ثانیا در برابر جبهه حق، جهه باطلی هم وجود دارد، باید نگاهی منصفانه و واقع بینانه داشت؛ بنابراین:

اولا:
آیا ما در عرصه تغذیه مردم، در عرصه کاهش فقر، در عرصه آزادی، در عرصه استقلال، در عرصه حمایت از اقشار ضعیف، در عرصه معنویت پس از انقلاب مسیر رو به رشدی را پیموده ایم یا خیر؟
در عرصه پرورش و تربیت روحی و معنوی مردم خب گنجاندن دروس دین و معنویت از دبستان تا دانشگاه، نظارت بر تولید محتواهای صوتی و تصویری، اصلاح رسانه و سینما، شکل گیری نهضت سوادآموزی، برخورد با مجرمین و مخلّین در عرصه فرهنگ، و مانند آن آیا گام های مهمی نیست که بعد از انقلاب برداشته شدند؟
تشکیل جهاد سازندگی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی، ترویج گفتمان عدالت، توجه ویژه به روستاها و مناطق محروم و مانند آن آیا دستاوردها کمی است و کشور در این زمینه دچار تحوّل نشد؟ امروز اردوهای جهادی، و حرکت پزشکان جهادی و مانند آن از برکات انقلاب نیست؟


ثانیا:
در مورد قضاوت در خصوص نتیجه نیز من با این نگاه 100 درصد مخالف هستم که مردم ایران مردمی بد نشان داده میشوند که رحم و مروّت در وجودشان نیست، دنبال دریدن یکدیگر هستند، و تلیقینات منفی دیگری مانند آن!! چرا چند نفر اختلاس کنندگان و احتکار کنندگان ما را به چنین دیدگاهی کشانده است؟ آیا کم هستند خیّرین در عرصه ازدواج و جهیزیه و مسکن و مدرسه و بیمارستان؟ چرا گمان میکنیم مردم ایران به لحاظ روحی و روانی روند نزولی داشته اند؟ از خودگذشتگی ها در جبهه ها و همچنین جوانان مومن و مردم امروز ما کم است؟

اشکال این است که ما فقط کسانی که گاهی نیازمند نیستند و در صف می ایستند را می بینیم، اما ای کاش صفی هم تشکیل می دادیم برای کسانی که حاضرند برای سیری دیگران گرسنگی بکشند، برای شادی دیگران ناراحتی بکشند، برای رفاه دیگران سختی بکشند، کاش میشد این انسان ها را هم در صفی جمع کرد تا مردم ما ببینند این صفوف در اکثریت قاطع اند.

متاسفانه بروز و نمود بدی ها بیشتر است نه اینکه به لحاظ کمّی بیشتر باشد، به عنوان مثال از اشخاصی که احتکار کرده اند در اخبار سخن گفته میشود اما طبیعتا از کسانی که با مال خود دست دیگران را گرفته و از خودگذشتگی می کنند در اخبار سخنی به میان نمی آید، اما این نباید ما را به اشتباه بیندازد.

در مورد مادیات نیز همچنین، چرا گمان می کنیم به لحاظ راهیات اجتماعی روند نزولی پیموده ایم؟ در حالی که ایران رتبه اول برق رسانی به روستاها در دنیاست! شاخص پزشک نسبت به جمعیت 6 برابر بهبود یافته است، دیگر خبری از پزشکان هندی و بنگلادشی نیست! و بر اساس آمار بانک جهانی، ۴۶ درصد مردم ایران در سال ۱۳۵۶ زیر خط فقر بودند؛ اما این رقم در سال ۱۳۷۸ به ۱۶ درصد کاهش یافته است. و در کنار این ها ایران امروز قدرت اول منطقه، و مظهر اقتدار اسلام است.

ثالثا:
روشن است که با پیروزی انقلاب اسلامی دشمن هم دست از دشمنی بر نداشت، بلکه دشمنی های دشمنان اسلام و انقلاب چندین برابر شد، طبیعتا در کنار تلاش های انقلاب اسلامی برای تربیت روحی و معنوی مردم، دشمن هم مشغول تربیت مردم متناسب با اهداف خود شد، شما می بینید که از پشت دوربین های ماهواره ای خویش علنا مردم را از قحطی و گرسنگی و جنگ نظامی و هر بهانه دیگری می ترسانند و صراحتا به احتکار و انبار کردن دعوت می کنند!! در عرصه اجتماعی بر بی اخلاقی ها تأکید کرده و از بی بند و باری های جنسی، تا هم جنس بازی و گربه و سگ نگه داشتن به جای فرزندآوری، بزرگ نمایی فسادهای مالی در ایران، و از ان طرف تحقیر دستاوردها سخن می گویند و خلاصه از هیچ تلاشی فروگذار نیستند.

پس بخشی از ناکارآمدی ها در عرصه تربیت معنوی مردم هم قطعا به خاطر تلاش های فرهنگی دشمن است که سالانه بودجه های عظیمی را از سوی کشورهای استعمارگر و همچنین برخی حکام دیکتاتور حوزه خلیج فارس به خود اختصاص می دهد.

نکته سوم:
حرکت نظام و رهبری به عنوان سکان دار آن را باید مجموعی دید، رهبری چشم انداز ترسیم میکند، و مسئولین و مردم را به سمت آن فرا میخواند، وظیفه رهبری تبیین و حفظ سیاست های کلی نظام است، بنابراین صرفا حرکت کلی نظام به پای رهبری نوشته میشود، نه حرکت های موقتی و مقطعی.

با این اوصاف روشن میشود فراز و نشیب های موقتی در حیطه مسئولیت یک مسئول موقت را کسی نباید به پای اصل نظام یا رهبری بنویسد؛ خب هر کسی در حیطه وظایف خود می تواند هم به مردم خدمت کند و هم میتواند خدمت نکند و اصلا مردم را تحقیر کند. متاسفانه این امور هم از اموری نیست که ظلم و عدل چندان درآن شفاف باشد که بشود مچ شخص را گرفت که از سر خیرخواهی توأم با بی تدبیری چنین میکند، یا از سر تحقیر مردم! بنابراین بیننده باید عاقل باشد و بداند که تمام مسئولین اجرایی مسئولیتشان موقتی است، می آیند و می روند، سلیقه و علاقه ایشان به معنای مشی کلی نظام نیست! نظام علی رغم فراز و نشیب هایش دارد به جلو حرکت می کند، اصل هم همین است.

علاوه بر اینکه تصمیم گیری برای مسئولین در یک نظام نوپا ممکن است همراه با آزمون و خطا باشد، یعنی یک تصمیمی میگیرند و سپس به نقاط ضعف آن پی میبرند و آن را اصلاح می کنند، این آثار و پیامدهای منفی موقتی میتواند نقش پازلی از رشد یک حکومت نوپا را بازی کند.
کشورهای غربی که امروز از نگاه برخی به موفقیت هایی رسیده اند طی ده سال و بیست و سال و پنجاه سال نبوده است، بلکه قرن هاست که دیدگاه های حکومتی در غرب در معرض آزمون و خطا و رشد بوده اند. خود لیبرالیسم مقاطع مختلف و اصلاحات متعددی را طی کرده تا بدین جا رسیده است.

بنابراین در یک کلام اگر از حرکت های مقطعی چشم پوشید و حرکت کلان انقلاب را دید، همچنین فارغ از هیاهوی رسانه ها و همچنین بروز و نمود پررنگ احتکار کنندان و اختلاس کنندگان و طمع کنندگان و مانند ایشان، اگر فارغ از این جلوه ها، بی طرفانه مردم ایران را به صورت مجموعی ببینیم، یقین خواهیم کرد اکثریت قاطع مردمی هستند که میل به مناعت طبع دارند تا مستمند نشان دادن خویش، میل به از خودگذشتگی دارند تا پا گذاشن روی دیگران، میل به انسانیت دارند تا میل به درندگی!

این را بدانیم، و خدا را بر آنچه که می خواهم بگویم گواه می گیرم که این همه هجمه های سنگین اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و ناامید کننده اگر بر هر ملت دیگری غیر از ملت ایران فرود آمده بود وضعیتی به مراتب بدتر از ملت ایران داشتند، و از این بابت باید بدانیم ملت ما برترین ملت دنیا هستند، چرا که باید خوب و بد بودن را با شریط آن سنجید.

مسلم;1016168 نوشت:
اما این رقم در سال ۱۳۷۸ به ۱۶ درصد کاهش یافته است. و در کنار این ها ایران امروز قدرت اول منطقه، و مظهر اقتدار اسلام است.

سلام

بنده موافقم در ابتدای انقلاب تا سال بعد وضع ایران در حده نسبی خوب بود.
اما در این چند سال اخیر حدود از 7 سال پیش تا الان یعنی از سال 91 به لطف دولت تدبیر و امید باید گفت نود درصد مردم ایران فقیر و زیر خط فقرند.نمیشه همه چیز رو انداخت گردن تحریمها چون کلا 30 درصد مشکلات کشور بابت تحریمهاست.از همون سال 92 تا الان وضع کشور سراشیبی سقوط گرفته و سال به سال قیمتها افزایش بیکاری افزایش و کیفیت کالاهای د اخلی نظیر خودرو کاهش اما در قیمت ها افزایش .قبل سال 92 هم تحریمها بود حالا بازم بیشتره قبول ولی این همه مشکل واقعا عجیب نیست؟مثلا این صفهای طولانی برای یه گوشت یخ زده و بی کیفیت که حتی در سایت عربی و شبکه ها انها مورد تمسخر قرار میگره و انرا دستاورد 40 ساله انقلاب ایران میدونن رو که دیگر خود مشا منکر نیستید

اویال انقلاب تا همین چند سال پیش رو بنده منکر نیستم ایران تا حدی خوب بود.چون باید جانب انصاف رو رعایت کرد و نیمه پره لیوان فقط نظاره نبود.اما الان چه؟ دیگر بعید میدونم قیمت اجناس مناسب بشه.اینقدر وضع افتضاح شده که حتی خود مراجع هم بارها از دست مسولین مینالن.

آیا بجای اینکه انقلاب پیشرفت کنه داره سراشیبی سقوط رو طی میکنه؟

البته اینها جنبه مادی اما از جنبه معنوی شاید شما چون بیشتر در محافل مذهبی نظیر مساجد و حوزه قرار دارید زیاد به چشمتان نیاد اما بنده تا حدی شاهد حجاب خانمها دیگر مثل سابق نیست. بیشتر جوانان ما رغبتی به دین و معنویات ندارند و نماز نمیخونن چون از روحانیون زده شدن عمده این موراد بخاطر مشکلات اقتصادی کشوره

بنده جانب انصاف رو رعایت کردم خواهشمندم شما نیز بی طرفانه و منصفانه قضاوت کنید.

Miss.Narges;1016173 نوشت:
مثلا این صفهای طولانی برای یه گوشت یخ زده و بی کیفیت که حتی در سایت عربی و شبکه ها انها مورد تمسخر قرار میگره و انرا دستاورد 40 ساله انقلاب ایران میدونن رو که دیگر خود مشا منکر نیستید


بر خلاف دیگر وعده ها، وعده حضرت علی(ع) محقق می شود.

لَيْسَ فِيهَا مَنَارُ هُدًى وَ لاَ عَلَمٌ يُرَى نَحْنُ أَهْلَ اَلْبَيْتِ مِنْهَا بِمَنْجَاةٍ وَ لَسْنَا فِيهَا بِدُعَاةٍ قَالَ فَمَا أَصْنَعُ فِي ذَلِكَ اَلزَّمَانِ يَا أَمِيرَ اَلْمُؤْمِنِينَ قَالَ ع اُنْظُرُوا أَهْلَ بَيْتِ نَبِيِّكُمْ فَإِنْ لَبَدُوا [فَالْبُدُوا] وَ إِنِ اِسْتَنْصَرُوكُمْ فَانْصُرُوهُمْ تُنْصَرُوا وَ تُعْذَرُوا فَإِنَّهُمْ لَنْ يُخْرِجُوكُمْ مِنْ هُدًى وَ لَنْ يَدْعُوكُمْ إِلَى رَدًى وَ لاَ تَسْبِقُوهُمْ بِالتَّقَدُّمِ فَيَصْرَعَكُمُ اَلْبَلاَءُ وَ تُشْمِتَ بِكُمُ اَلْأَعْدَاءُ

https://www.noorhadith.ir/hadith/353030/%D9%83%D8%AA%D8%A7%D8%A8_%D8%B3%D9%8F%D9%84%D9%8A%D9%85/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%A4%D9%85%D9%86%DB%8C%D9%86_(%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87_%D8%A7%D9%84%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85)_%D8%8C_%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85_%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86_(%D8%B9%D8%AC%D9%84_%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87_%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C_%D9%81%D8%B1%D8%AC%D9%87)?SourceID=1527&PageType=ViewTranslate&Fields=111111&HadithID=353030&FilterGroupID=0

در آن شب ظلمانى، چراغ هدايتى نخواهد بود و پرچم نجاتى ديده نخواهد شد،ما اهل بيت از آن فتنه و آشوب(دوران غیبت، در اینجا بعد از بنی امیه و قبل ظهور سفیانی منظور است) رسته‌ايم و در آن روزگار تاريك دعوتى به قيام نخواهيم داشت. همان مرد گفت: اى امير مؤمنان! در آن روزگار(دوران غیبت) چه بايد كرد؟ فرمود: به اهل بيت پيامبرتان بنگريد؛ اگر نشستند شما هم بنشينيد و اگر شما را به يارى خواندند، يارى‌شان كنيد، يارى كنيد و معذور باشيد، آنان شما را هرگز از هدايتى بيرون نكنند و هرگز شما را به ضلالتى نكشانند، بر آنان(اهل بیت) پيشى نگيريد(قیام نکنید) كه (اگر کنید) بلا شما را بر زمين زند و دشمنان شما را شماتت كنند.

501;1015144 نوشت:
سلام

در این ویدئو رهبر انقلاب اسلامی آیت الله خمینی رحمة الله علیه گفتند:

دلخوش نباشید که مسکن فقط می سازیم
آب و برق را مجانی میکنیم برای طبقه مستمند
اتوبوس را مجانی میکنیم برای طبقه مستمند
دلخوش به این مقدار نباشید
معنویات شما را
روحیات شما را
عظمت میدیم
شما را به مقام انسانیت می رسانیم

خب رهبر انقلاب در حکومت اسلامی چنین وعده های دادند

البته این ویدیو جای شک نداره تصویر سازی نیست ، یا اینکه ادعا بشه که حرف ایشون نیست

سوالم اینه ایا ایشون اشتباه کردند؟ وعده دروغ دادند؟
مصلما وعده دروغ که نمیخواستند بدهند؟

چند روز پیش توی اتوبوس بودم
راننده گفت چند ایستگاه دارم خانما رو سوار میکنم و کارت نمیزنند، اتوبوس خیریه نیست؛ کارتتون رو بزنین

به یاد حرفهای این سخنرانی افتادم:
دلخوش نباشید اتوبوس را برای طبقه مستمند مجانی میکنیم
خنده تلخی زدم حتما اونی که سوار اتوبوس شلوغی شده که جای نیست سوارش شی بزور بس سوار بشی یعنی از روی جبر خودتو زحمت میدی و سوارش میشی بعدش کارت نمیزنی حتما دغل کاره و کلاهبرادر مبادا که شاید مستمند باشه و نداشته باشه کارت بزنه
آره نباید دلخوش باشیم که این کارا رو میکنند، چون نکردند

نظرم به عنوان یک جوان سی ساله در این جامعه اسلامی اینه که:
نه تنها که نه خانه ای و نه اب و برقی و نه حتی اتوبوسی را برای طبقه مستمند مجانی نکردند
بلکه معنویات و روحیات هم به جایی رسید که الان وقتی چند بسته غذا رو میبری تو خیابون به مستمندان بدهی
حتی اونهایی هم که دستشون به دهنشون میرسه میان توی صف تا غذایی بگیرند
بماند که در محله های مستمند و پایین شهر از دست هم دیگه چنگ میزنند

به قول شهید بهشتی جامعه ای که محله بالا با پایینش فرق کنه
و پایینش چاله چوله داشته باشه خراب باشه با قران سرتاسر این جامعه رو هم بپوشنی بازم هم این جامعه لجن هست
آره اینم مقام انسانیت که دیده میشه!

میخوام بدانم آیا مرجعی یا مقام مسئول دینی یا سیاسی پاسخگو باشه
آیا آیت الله خمینی که نشانه خداوند به معنی ایت الله هست بر روی زمین اشتباه کرد؟
یا اینکه اشتباه نکردند و نباید این موارد انجام میشد؟
یا وعده دروغ دادند؟ یا نه دروغ نگفتند بلکه مسیر جامعه برگشت به مسیر قبلش؟

لطفا پاسخگو باشید

با سلام

به نظرم انقلاب برای پیاده کردن عدالت بود.

در بیانیه گام دوم رهبری فرمود :

((....عدالت و مبارزه با فساد: این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. فساد اقتصادی و اخلاقی و سیاسی، توده‌ی چرکین کشور‌ها و نظام‌ها و اگر در بدنه‌ی حکومت‌ها عارض شود، زلزله‌ی ویرانگر و ضربه‌زننده به مشروعیّت آن‌ها است؛ و این برای نظامی، چون جمهوری اسلامی که نیازمند مشروعیّتی فراتر از مشروعیّتهای مرسوم و مبنائی‌تر از مقبولیّت اجتماعی است، بسیار جدّی‌تر و بنیانی‌تر از دیگر نظام‌ها است

.....همه باید بدانند که طهارت اقتصادی شرط مشروعیّت همه‌ی مقامات حکومت جمهوری اسلامی است

.......عدالت در صدر هدف‌های اوّلیّه‌ی همه‌ی بعثت‌های الهی است و در جمهوری اسلامی نیز دارای همان شأن و جایگاه است

......چالش درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعف‌های مدیریّتی است.
مهم‌ترین عیوب، وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخش‌هایی از اقتصاد که در حیطه‌ی وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیّت داخلی، استفاده‌ی اندک از ظرفیّت نیروی انسانی کشور، بودجه‌بندی معیوب و نامتوازن، و سرانجام عدم ثبات سیاست‌های اجرائی اقتصاد و عدم رعایت اولویّتها و وجود هزینه‌های زائد و حتّی مسرفانه در بخش‌هایی از دستگاه‌های حکومتی است. نتیجه‌ی این‌ها مشکلات زندگی مردم از قبیل: بی‌کاری جوانها، فقر درآمدی در طبقه‌ی ضعیف و امثال آن است
))
http://www.askdin.com/showthread.php?t=64860&p=1016048&viewfull=1#post1016048

مسلم;1016168 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

این کلیپ تقطیعی از سخنان امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه) است که خب برای قضاوت درست باید نگاهی مجموعی به این سخنرانی، و سایر سخنرانی های ایشان، و همچنین اتفاقات و وقایع معاصر آن از جمله وعده های دولت موقت درخصوص آب و برق مجانی و مانند آن داشت، اما در هر صورت آنچه که اجمالا در خصوص پاسخ به این سوال می توان طرح نمود چند نکته است که باید به آنها توجه بفرمایید:

نکته اول:

انقلاب شروع یک حرکت است، نه پایان آن!!! بنابراین کسی که در آغاز یک انقلاب و تشکیل حکومت یک اهدافی را پایه گذاری میکند، یک اهدافی را بیان می کند، یعنی مقصد این است، هدف این است و ما باید به آن برسیم، انقلاب و تشکیل حکومت هرگز بدین معنا نیست که ما به اهدافمان رسیده ایم!!

امام خمینی(ره) هدف از تشکیل حکومت اسلامی را آبادانی دنیا و آخرت می دانند، چرا که هدف اسلام همین است، و این مصادیقی که اشاره فرمودند از آب و برق مجانی، و اتوبوس مجانی وعده هایی بود که دولت موقت بیان کرده بود، و در حقیقت امام خمینی(ره) برای اینکه وعده های مادی جای وعده های معنوی را نگیرند فرمودند: دلخوش به این نباشید، بلکه معنویات و روحیات شما را عظمت می بخشیم.

خب جمله امام خمینی(ره) هم روشن است که دلالت بر حال ندارد، نفرمودند با انقلاب، معنویات و روحیات شما را عظمت بخشیدیم! بلکه فرمودند عظمت می بخشیم. این هدف انقلاب بوده و هست؛ تا انقلاب هست این حرکت به سمت تربیت معنوی روحی و معنوی مردم نیز ادامه دارد و هیچ کجا متوقف نخواهد شد.

نکته دوم:
همان طور که اشاره شد هدف گذاری به معنای ترسیم چشم انداز است که باید به سمت آن رفت، اما عدم تحقق هدف در زمانی خاص، یا تحقق نسبی آن شکست محسوب نمیشود، مثل این است که خداوند می فرماید: انبیاء را فرستادیم برای هدایت، خب نمیشود از عدم هدایت بشر به صورت کامل، بی نتیجه بودن ارسال انبیاء را نتیجه گرفت!! چون اولا این هدایت در گرو تحقق شرایط دیگری نیز هست، ثانیا: نباید به موفقیت نگاه صفر و صدی داشت، ثانیا در برابر جبهه حق، جهه باطلی هم وجود دارد، باید نگاهی منصفانه و واقع بینانه داشت؛ بنابراین:

اولا:
آیا ما در عرصه تغذیه مردم، در عرصه کاهش فقر، در عرصه آزادی، در عرصه استقلال، در عرصه حمایت از اقشار ضعیف، در عرصه معنویت پس از انقلاب مسیر رو به رشدی را پیموده ایم یا خیر؟
در عرصه پرورش و تربیت روحی و معنوی مردم خب گنجاندن دروس دین و معنویت از دبستان تا دانشگاه، نظارت بر تولید محتواهای صوتی و تصویری، اصلاح رسانه و سینما، شکل گیری نهضت سوادآموزی، برخورد با مجرمین و مخلّین در عرصه فرهنگ، و مانند آن آیا گام های مهمی نیست که بعد از انقلاب برداشته شدند؟
تشکیل جهاد سازندگی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی، ترویج گفتمان عدالت، توجه ویژه به روستاها و مناطق محروم و مانند آن آیا دستاوردها کمی است و کشور در این زمینه دچار تحوّل نشد؟ امروز اردوهای جهادی، و حرکت پزشکان جهادی و مانند آن از برکات انقلاب نیست؟


ثانیا:
در مورد قضاوت در خصوص نتیجه نیز من با این نگاه 100 درصد مخالف هستم که مردم ایران مردمی بد نشان داده میشوند که رحم و مروّت در وجودشان نیست، دنبال دریدن یکدیگر هستند، و تلیقینات منفی دیگری مانند آن!! چرا چند نفر اختلاس کنندگان و احتکار کنندگان ما را به چنین دیدگاهی کشانده است؟ آیا کم هستند خیّرین در عرصه ازدواج و جهیزیه و مسکن و مدرسه و بیمارستان؟ چرا گمان میکنیم مردم ایران به لحاظ روحی و روانی روند نزولی داشته اند؟ از خودگذشتگی ها در جبهه ها و همچنین جوانان مومن و مردم امروز ما کم است؟

اشکال این است که ما فقط کسانی که گاهی نیازمند نیستند و در صف می ایستند را می بینیم، اما ای کاش صفی هم تشکیل می دادیم برای کسانی که حاضرند برای سیری دیگران گرسنگی بکشند، برای شادی دیگران ناراحتی بکشند، برای رفاه دیگران سختی بکشند، کاش میشد این انسان ها را هم در صفی جمع کرد تا مردم ما ببینند این صفوف در اکثریت قاطع اند.

متاسفانه بروز و نمود بدی ها بیشتر است نه اینکه به لحاظ کمّی بیشتر باشد، به عنوان مثال از اشخاصی که احتکار کرده اند در اخبار سخن گفته میشود اما طبیعتا از کسانی که با مال خود دست دیگران را گرفته و از خودگذشتگی می کنند در اخبار سخنی به میان نمی آید، اما این نباید ما را به اشتباه بیندازد.

در مورد مادیات نیز همچنین، چرا گمان می کنیم به لحاظ راهیات اجتماعی روند نزولی پیموده ایم؟ در حالی که ایران رتبه اول برق رسانی به روستاها در دنیاست! شاخص پزشک نسبت به جمعیت 6 برابر بهبود یافته است، دیگر خبری از پزشکان هندی و بنگلادشی نیست! و بر اساس آمار بانک جهانی، ۴۶ درصد مردم ایران در سال ۱۳۵۶ زیر خط فقر بودند؛ اما این رقم در سال ۱۳۷۸ به ۱۶ درصد کاهش یافته است. و در کنار این ها ایران امروز قدرت اول منطقه، و مظهر اقتدار اسلام است.

ثالثا:
روشن است که با پیروزی انقلاب اسلامی دشمن هم دست از دشمنی بر نداشت، بلکه دشمنی های دشمنان اسلام و انقلاب چندین برابر شد، طبیعتا در کنار تلاش های انقلاب اسلامی برای تربیت روحی و معنوی مردم، دشمن هم مشغول تربیت مردم متناسب با اهداف خود شد، شما می بینید که از پشت دوربین های ماهواره ای خویش علنا مردم را از قحطی و گرسنگی و جنگ نظامی و هر بهانه دیگری می ترسانند و صراحتا به احتکار و انبار کردن دعوت می کنند!! در عرصه اجتماعی بر بی اخلاقی ها تأکید کرده و از بی بند و باری های جنسی، تا هم جنس بازی و گربه و سگ نگه داشتن به جای فرزندآوری، بزرگ نمایی فسادهای مالی در ایران، و از ان طرف تحقیر دستاوردها سخن می گویند و خلاصه از هیچ تلاشی فروگذار نیستند.

پس بخشی از ناکارآمدی ها در عرصه تربیت معنوی مردم هم قطعا به خاطر تلاش های فرهنگی دشمن است که سالانه بودجه های عظیمی را از سوی کشورهای استعمارگر و همچنین برخی حکام دیکتاتور حوزه خلیج فارس به خود اختصاص می دهد.

نکته سوم:
حرکت نظام و رهبری به عنوان سکان دار آن را باید مجموعی دید، رهبری چشم انداز ترسیم میکند، و مسئولین و مردم را به سمت آن فرا میخواند، وظیفه رهبری تبیین و حفظ سیاست های کلی نظام است، بنابراین صرفا حرکت کلی نظام به پای رهبری نوشته میشود، نه حرکت های موقتی و مقطعی.

با این اوصاف روشن میشود فراز و نشیب های موقتی در حیطه مسئولیت یک مسئول موقت را کسی نباید به پای اصل نظام یا رهبری بنویسد؛ خب هر کسی در حیطه وظایف خود می تواند هم به مردم خدمت کند و هم میتواند خدمت نکند و اصلا مردم را تحقیر کند. متاسفانه این امور هم از اموری نیست که ظلم و عدل چندان درآن شفاف باشد که بشود مچ شخص را گرفت که از سر خیرخواهی توأم با بی تدبیری چنین میکند، یا از سر تحقیر مردم! بنابراین بیننده باید عاقل باشد و بداند که تمام مسئولین اجرایی مسئولیتشان موقتی است، می آیند و می روند، سلیقه و علاقه ایشان به معنای مشی کلی نظام نیست! نظام علی رغم فراز و نشیب هایش دارد به جلو حرکت می کند، اصل هم همین است.

علاوه بر اینکه تصمیم گیری برای مسئولین در یک نظام نوپا ممکن است همراه با آزمون و خطا باشد، یعنی یک تصمیمی میگیرند و سپس به نقاط ضعف آن پی میبرند و آن را اصلاح می کنند، این آثار و پیامدهای منفی موقتی میتواند نقش پازلی از رشد یک حکومت نوپا را بازی کند.
کشورهای غربی که امروز از نگاه برخی به موفقیت هایی رسیده اند طی ده سال و بیست و سال و پنجاه سال نبوده است، بلکه قرن هاست که دیدگاه های حکومتی در غرب در معرض آزمون و خطا و رشد بوده اند. خود لیبرالیسم مقاطع مختلف و اصلاحات متعددی را طی کرده تا بدین جا رسیده است.

بنابراین در یک کلام اگر از حرکت های مقطعی چشم پوشید و حرکت کلان انقلاب را دید، همچنین فارغ از هیاهوی رسانه ها و همچنین بروز و نمود پررنگ احتکار کنندان و اختلاس کنندگان و طمع کنندگان و مانند ایشان، اگر فارغ از این جلوه ها، بی طرفانه مردم ایران را به صورت مجموعی ببینیم، یقین خواهیم کرد اکثریت قاطع مردمی هستند که میل به مناعت طبع دارند تا مستمند نشان دادن خویش، میل به از خودگذشتگی دارند تا پا گذاشن روی دیگران، میل به انسانیت دارند تا میل به درندگی!

این را بدانیم، و خدا را بر آنچه که می خواهم بگویم گواه می گیرم که این همه هجمه های سنگین اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و ناامید کننده اگر بر هر ملت دیگری غیر از ملت ایران فرود آمده بود وضعیتی به مراتب بدتر از ملت ایران داشتند، و از این بابت باید بدانیم ملت ما برترین ملت دنیا هستند، چرا که باید خوب و بد بودن را با شریط آن سنجید.سلام و احترام به شما
ابتدا متشکرم بابت اینکه پاسخ دادین عافیت و عاقبت بخیر باشید

در مورد نکته اول که فرمودید:
خب مصلما اهداف انقلابی مشخص میشه با شعار های آن انقلاب

حرف این بزرگوار
دلخوش به این نباشید، بلکه معنویات و روحیات شما را عظمت می بخشیم.

این حرفتون که این سخن ها دلالت بر حال ندارد
یعنی ان شاء الله تا ده هزار سال دیگه هم شاید نشه بلکه در اون راستا و هدف باید حرکت کرد
خب چهل سال گذشت
من سوالم اینه در این چهل سال که انقلاب اسلامی بوده ایا این سخنان تحققی پیدا کرده ؟
یعنی چند سال دیگه باید تحمل کرد؟

نکته اولتون که منو اصلا قانع نکرد بلکه بنظرم خیلی از سر باز کردن هست چنین پاسخی
در کمال احترام

در مورد نکته دوم
نکته دوم ادامه دادن نکته اولتون هست که میگین نکته اول هدف اینه حالا در مسیر این هدف باید حرکت کرد
منم میگم در این چهل سال که زمان کمی اصلا نیست گامی به سوی این عملی شدن این هدف که شما فرمودید آیا برداشته شده که عملی هم داشته باشد؟
اگر بخواهیم با وضع جوامع امروزی یه مقایسه کنیم مثال میزنم آلمان و ژاپن در این کشور های که مثال زدم جامعه با شیوه با اسم اسلام اداره نشد
ولی ایران با اسم اسلام اداره شد نتیجه این کجا و نتیجه آن کجا؟

در اولا شما که گفتید
همه حرفای شما درست
ولی من شاهد دوران خودم هستم
پسر دایی من معلم هست که در روستا که کمتر از چهل کیلومتر با شهر فاصله داره داره معلمی میکنه میگه اکثر روستا والدین در زندان بخاطر قاچاقچی بودن و اینکه فرزندانشون به حال خودشون وا گذاشته شدن و هر روز با نون و رب خودشون رو سیر میکنند
سوال دارم؟
آیا رهبر کشورم اینگونه زیست میکند؟
آیا رئیس جمهور کشورم اینگونه زیست میکند؟
آیا رئیس قوه قضایه کشورم اینگونه زیست میکند؟
آیا رئیس قوه مجریه کشورم اینگونه زیست میکند؟
آیا نمایندگان مجلس شوراری اسلامی کشورم اینگونه زیست میکنند؟
آیا وزرای کشورم اینگونه زیست میکنند؟
آیا مسئولین تراز اول و دوم و سوم کشورم اینگونه زیست می کنند؟

که همه اینان در چهل سال انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی و اسلام ناب محمدی دارند زندگی میکنند

البته من این یک مورد رو که دیده ام به همین بسنده نمیکنما
در حد خودم خیلی چیزا دیگه هم دیدم
میخوام ببینم مسئولین این جمهوری اسلامی چطور زندگی میکنند تا مردم؟

در مورد ثانیا
من نگفتم ملت ایران در حال دریدن یک دیگر هستند
بد و خوب در هر جامعه ای هست
و این مورد رو هم قبول دارم

ولی شما اشکال گرفتید که بدی ها دیده می شوند و خوبی ها دیده نمی شوند
بزرگوار اگه خوبی ها وزنشون نسبت به بدی ها بیشتر باشه در عمل دیده میشه نیاز به تعریف و تمجید ندارد
البته منکر تبلیغات نمیشم
ولی برای کسی که در متن همان جامعه هست این حرف مصداقی پیدا نمیکند
چیزی که میبینیم مشخص کنند هست عملی که فعلیت داره مشخص کنند هست نه حرف

ایا این اماری که گفتید
در حالی که ایران رتبه اول برق رسانی به روستاها در دنیاست! شاخص پزشک نسبت به جمعیت 6 برابر بهبود یافته است، دیگر خبری از پزشکان هندی و بنگلادشی نیست! و بر اساس آمار بانک جهانی، ۴۶ درصد مردم ایران در سال ۱۳۵۶ زیر خط فقر بودند؛ اما این رقم در سال ۱۳۷۸ به ۱۶ درصد کاهش یافته است. و در کنار این ها ایران امروز قدرت اول منطقه، و مظهر اقتدار اسلام است.

مردم هم قبول دارند؟

ثالثا که گفتید رو کاملا قبول دارم
دشمن قسم خورد آدم هیچگاه بی کار نمی نشیند
با این توجه
ولی دلیل نمیشه کم کاری خودم را تقصیر پر کاری دشمن بیندازم
مثلا در قیامت من در برابر خداوند الرحمان بگویم اگه من نتونستم تقصیر شیطان بود
لطفا کم کاری خودم رو تقصیر پر کاری دشمنان قسم خورده خود نیندازیم

درباره نکته سوم که فرمودید
رهبری چشم انداز ترسیم میکند، و مسئولین و مردم را به سمت آن فرا میخواند، وظیفه رهبری تبیین و حفظ سیاست های کلی نظام است، بنابراین صرفا حرکت کلی نظام به پای رهبری نوشته میشود، نه حرکت های موقتی و مقطعی.

بزرگوار رهبری به دو نوع میشه بهش نگاه کرد
رهبری و امامت که اسلام داشت مثل و مانند حکومت حضرت محمد (ص) در مدینه و حضرت علی علیه سلام فرامینشون مشخص هست و در تاریخ اومده
اما اگر بخواهیم به قانون اساسی که خودمون گذاشتیم در انقلاب اسلامی نگاه کنیم بازم رهبری کم قدرت ندارد
و بیشتر از این موردی بود که فرمودید
بلکه رهبری خیلی هم قدرت دارد دست کم نگیریم
رهبری فرماند کل قوا هستند
یعنی در مبحث نظامی رئیس ارتش و سپاه و نیروی انتظامی هستند

شما فکر کنید مخصوصا کسانی از دوستان که خدمت رفتند
سلسله مراتب چقدر مهم هست
و وقتی یک سردار به جایی میخواد قدم بزاره کلی مو به تن خیلیا سیخ میشه و همه چیز در تکاپو می افتد که رهبر کشور بالاترین مقام این سه قدرت نظامی هستند
رهبر کشور اولین شخص قوه قضایه رو مشخص میکنند
و رئیس قوه قضایه کشور قدرت کمی نداره
رهبر کشور در شرایط حاد میتونه با دلیل حکم برکناری حتی رئیس جمهور کشور رو صادر کنه
صدا و سیما زیر نظر دستورات رهبری هست
اگه بخوام از همین قانون اسلاسی کشور که بیشتر بنظرم یه نوشته هست تا قانونی که بهش بخواد عمل بشه همون حرف هست
در باره قدرت رهبری بگم کم نیست
پس لطفا قدرت رهبری رو تو همین موضوع خلاصه نکنید من قانون اساسی رو مطالعه داشتم
و اینگونه که بیان کردید در باره وظایف رهبری اینگونه نیست
من چیزی که میدونم رو میگم
تازه بماند که رهبر کشورم جدا از اینکه میگویم ولی مطلق فقیه هست
یعنی نماینده امام زمان
مرجع اسلامی هست
که در مورد قدرت مرجعیت همین میدونم که مرجع بر جان و مال و ناموس مردم حق فرمان دارد البته با شرایط

در ضمن بزرگوار من چیزی رو نمیخوام پای اصل نظام یا رهبری بگذارم
بلکه سوال میپرسم
که از موضوع سوالم دور نشیم
یه سری حرف زده شد خیلی جزئی چهل سال گذشت
ولی عملی من ندیدم
چرا؟

در پاسخ نوپا بودن نظام بس بگم
کجا نظام ما نوپا هست
اگه ما یکم فقط و فقط به اسلام حضرت محمد و اسلام حضرت علی که در دوره حکومتشون نگاه کنیم و خودخواهی رو کنار بگذاریم
خیلی هم غنی هستیم که متاسفانه چشم دیدن نداریم

شرمنده دیگه با توجه به کمبود وقتم کامل نتونستم در پاسخ شما جوابم رو بدم

خداوند خیرتان دهاد
عافیت و عاقبت بخیر باشید

حرفی که توی ذهنم بود رو از قلم انداختم
حکومت حکومت اسلامی هست
رهبر داریم

حضرت علی فرمودند که حق رو نسبت به مرد نسنجید
بلکه مرد رو نسبت حق بسنجید

حالا بسطش بدم
حکومت جمهوری اسلامی ایران رو نسبت به حق بنسجیم ببینیم کجا قرار گرفته
چشم قداست بینی رو بزاریم کنار ببنیم با سنجش حق کجای حق و حقوق اسلامی قرار گرفته؟

در باره سنجیدن شخصیت ها هم حرفی ندارم

بیت المعمور;1016178 نوشت:
با سلام

به نظرم انقلاب برای پیاده کردن عدالت بود.

در بیانیه گام دوم رهبری فرمود :

((....عدالت و مبارزه با فساد: این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. فساد اقتصادی و اخلاقی و سیاسی، توده‌ی چرکین کشور‌ها و نظام‌ها و اگر در بدنه‌ی حکومت‌ها عارض شود، زلزله‌ی ویرانگر و ضربه‌زننده به مشروعیّت آن‌ها است؛ و این برای نظامی، چون جمهوری اسلامی که نیازمند مشروعیّتی فراتر از مشروعیّتهای مرسوم و مبنائی‌تر از مقبولیّت اجتماعی است، بسیار جدّی‌تر و بنیانی‌تر از دیگر نظام‌ها است

.....همه باید بدانند که طهارت اقتصادی شرط مشروعیّت همه‌ی مقامات حکومت جمهوری اسلامی است

.......عدالت در صدر هدف‌های اوّلیّه‌ی همه‌ی بعثت‌های الهی است و در جمهوری اسلامی نیز دارای همان شأن و جایگاه است

......چالش درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعف‌های مدیریّتی است.
مهم‌ترین عیوب، وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخش‌هایی از اقتصاد که در حیطه‌ی وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیّت داخلی، استفاده‌ی اندک از ظرفیّت نیروی انسانی کشور، بودجه‌بندی معیوب و نامتوازن، و سرانجام عدم ثبات سیاست‌های اجرائی اقتصاد و عدم رعایت اولویّتها و وجود هزینه‌های زائد و حتّی مسرفانه در بخش‌هایی از دستگاه‌های حکومتی است. نتیجه‌ی این‌ها مشکلات زندگی مردم از قبیل: بی‌کاری جوانها، فقر درآمدی در طبقه‌ی ضعیف و امثال آن است
))
http://www.askdin.com/showthread.php?t=64860&p=1016048&viewfull=1#post1016048


سلام بزرگوار
بابت بیان نظرتون متشکرم

خب بنظرتون آیا این حرف ها که برای پیاده سازی عدالت بود
آیا این عدالت پیاده سازی شد؟

اگر جوابتون خیر هست؟
چرا نشد؟

501;1016196 نوشت:

سلام بزرگوار
بابت بیان نظرتون متشکرم

خب بنظرتون آیا این حرف ها که برای پیاده سازی عدالت بود
آیا این عدالت پیاده سازی شد؟

اگر جوابتون خیر هست؟
چرا نشد؟

با سلام و احترام

در لینک مذکور خلاصه ی استدلال بر ناعدالتی و عدم مشروعیت رو ذکر کردم. و تفصیل هم در آنجا ذکر شده است که زود هم قفل گردید.

اما اینجا در پاسخ به سوال شما باید عرض کنم این عدالت پیاده نشد در صورتی اصل انقلاب برای پیاده کردن عدالت بود.
پیشرفت های مادی و علمی فریبمان ندهد که پیشرفتی که حاصل پایمال کردن حق فقرا باشد پشیزی نمی ارزد.
اصولا پیشرفت مشروعیت نمی بخشد بلکه عدالت مشروعیت می بخشد.
رتبه فساد ایران جزو نازل ترین کشورها است. تقریبا 28 از 100 در حالی که حداقل باید بالای 80 بود...
رتبه تورم جزو بدترین کشورها است.
میلیاردها فرار مالیاتی پزشکان و ....
میلیاردها اعطای نا به جای ارز که حتی رهبری اشاره کردند
میلیاردها تومن وام های معوقه
میلیاردها تومن وام های ناعادلانه
حقوق های ناعادلانه
بودجه ناعادلانه
واردات کالاهای غیر ضرور
40 سال تورم ظالمانه
رانت های های دولتی و مجوزها

اینها نمونه هایی از پایمان شدن عدالت در طول 40 سال است.

با سلام احترام

Miss.Narges;1016173 نوشت:
البته اینها جنبه مادی اما از جنبه معنوی شاید شما چون بیشتر در محافل مذهبی نظیر مساجد و حوزه قرار دارید زیاد به چشمتان نیاد اما بنده تا حدی شاهد حجاب خانمها دیگر مثل سابق نیست. بیشتر جوانان ما رغبتی به دین و معنویات ندارند و نماز نمیخونن چون از روحانیون زده شدن عمده این موراد بخاطر مشکلات اقتصادی کشوره

من چنین اعتقادی ندارم، چرا که با قضاوت های ظاهری مخالفم؛ ما نباید از ظواهری چون بی نمازی و بی حجابی به ضعف دین نسبت به گذشته حکم کنیم؛ اولا این ها جلوه های دین داری است، وگرنه می بینیم که خانم بازیگری که کشف حجاب کرده و به شبکه جم پیوسته هنگامی که به کشور بازگشت ابتدا به حرم حضرت معصومه(س) رفت و اولین عکس خود پس از بازگشت را از آنجا منتشر کرد.
ثانیا این جلوه ها را هم باید دقیق دید، نه آن جلوه هایی که به خاطر مخالفت با اعتقاد ما بیشتر جلب توجه می کنند، مثلا زائران اماکن متبرکه و حرم ائمه(ع) و مسجد جمکران را هم دید که نسبت به جمعیت ده ها برابر شده است، در حالی که جمعیت ما بعد از انقلاب کمی بیش از سه برابر شده است.

Miss.Narges;1016173 نوشت:
اویال انقلاب تا همین چند سال پیش رو بنده منکر نیستم ایران تا حدی خوب بود.چون باید جانب انصاف رو رعایت کرد و نیمه پره لیوان فقط نظاره نبود.اما الان چه؟ دیگر بعید میدونم قیمت اجناس مناسب بشه.اینقدر وضع افتضاح شده که حتی خود مراجع هم بارها از دست مسولین مینالن.
آیا بجای اینکه انقلاب پیشرفت کنه داره سراشیبی سقوط رو طی میکنه؟

باور کنید ما هم نفسمان از جای گرم در نمی آید، ما هم تحت فشار هستیم، ما هم باید گوشت را به همین قیمتی که مردم می خرند بخریم اگر بتوانیم!! اما باید منطقی نگاه کرد!
این هم جزئی از فراز و نشیب های موقتی و مقطعی یک حکومت است، هفت، هشت سال برای عمر یک حکومت خیلی طولانی به شمار نمیرود، نمیتوان گفت در زمان مسئولیت الف و ب هر اتفاقی افتاد چه خوب و چه بد آن جزء ذات انقلاب و حکومت بوده و همواره همراه انقلاب باقی خواهد ماند! لیبرالیسمی که امروز برخی برای آن به به و چه چه می کنند یکی از فراز و نشیب هایش جنگ های جهانی بوده است که حدود 100 میلیون نفر در آن کشته شدند!!

ما در طول عمر انقلاب یک بار در طول هشت سال یک بحران نظامی ای را تجربه کردیم که امروز نیست، ما در زمان تحریم و جنگ به ابتدایی ترین تسلیحات دسترسی نداشتیم، اما امروز دیگر آن نقائص وجود ندارد، شرایط توان نظامی ایران عوض شده است، اقتصاد هم همین است، نمیشود گفت چون در این هفت، هشت سال اخیر خراب شده، همین گونه باقی خواهد ماند، هیچ تلازم منطقی ای در این خصوص وجود ندارد.

تاپیک موقتا تا پاسخگویی به پست ها بسته می ماند
با تشکر از شما

موضوع قفل شده است