جمع بندی آيا علم تا بحال صحت وقايعي كه در قرآن بيان شده است را اثبات كرده است؟

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا علم تا بحال صحت وقايعي كه در قرآن بيان شده است را اثبات كرده است؟

سلام. براي من يه سوالي پيش اومده اونم اينه كه آيا براي وقايعي كه در قرآن بيان شده مثلا طوفان نوح و يا شكافته شدن دريا توسط عصاي حضرت موسي و يا اتفاقات ديگري كه در قرآن ذكر شده،‌ اثبات علمي وجود دارد؟
به بيان واضح تر اينكه مثلا حضرت يوسف عليه السلام كه به بيان قرآن روزگاري فرمانرواي مصر بوده، آيا در تاريخ مصر باستان وجود دارد كه در فلان تاريخ شخصي با مشخصات حضرت يوسف فرمانروا بوده يا خير و يا مثلا علم زمين شناسي اكنون ثابتكرده كه رود نيل در ساليان قديم به دو قسمت شكافته شده بوده؟

با نام و یاد دوستکارشناس بحث: استاد میقات

[="Tahoma"]

mohammad40;413361 نوشت:
سلام. براي من يه سوالي پيش اومده اونم اينه كه آيا براي وقايعي كه در قرآن بيان شده مثلا طوفان نوح و يا شكافته شدن دريا توسط عصاي حضرت موسي و يا اتفاقات ديگري كه در قرآن ذكر شده،‌ اثبات علمي وجود دارد؟
به بيان واضح تر اينكه مثلا حضرت يوسف عليه السلام كه به بيان قرآن روزگاري فرمانرواي مصر بوده، آيا در تاريخ مصر باستان وجود دارد كه در فلان تاريخ شخصي با مشخصات حضرت يوسف فرمانروا بوده يا خير و يا مثلا علم زمين شناسي اكنون ثابتكرده كه رود نيل در ساليان قديم به دو قسمت شكافته شده بوده؟

با سلام و درود

اثبات علمی قطعی که نه، ولی امارات و نشانه هایی از صحت آن ها، پیدا شده است.

البته کار تجربه و علم، اثبات قطعی نیست بلکه با تجمیع قرائن و شواهد، نظریه می دهد.

از اینرو در باره کشتی نوح و یا محل عبور بنی اسرائیل از دریا و نیز ماجرای یوسف و زمامداری مصر و ...، امارات و قرائنی پیدا شده و بر اساس آن ها احتمالاتی داده می شود.

به عنوان مثال برخی دانشمندان با توجه به همین قرائن و شواهد، مدعی شدند محل کشتی نوح و یا آثار آن را یافته اند.

هم چنین در مورد حضرت یوسف و زمامداری مصر و فرعون آن، نیز مدارکی نقل شده؛ البته ممکن است این فرعون، بر منطقه ای از مصر حکومت داشته نه بر تمام آن، ولی در هر صورت مدارکیبر صحت این ماجرا نقل شده است.

لذا برای هر کدام از این ها، اجمالا مدارکی به دست آمده است.

نکته:

بودن به دنبال اثبات علمی ادعاهای قرآن، صحیح و منطقی است ولی نمی توان ایمان به قرآن را بر آن استوار کرد.

اصلا ارزش و اساس ایمان، به همین اعتماد و باور داشتن است ـ ولو اثبات علمی هم نشده باشد.

پس از توحید و ایمان به نبوت پیامبر صلی الله علیه وآله، باور داشتن به قرآن و تعالیم آن، اساس ایمان است.

ایمان همین باور داشتن به اموری است که از طرف پیامبران الهی بیان شده و برای ما به اثبات علمی نرسیده است. پس از اثبات علمی، هر کسی صحت این ادعا را می پذیرد لذا دیگر ایمان آوردن، آن ارزش را ندارد.

البته عرض بنده کلی است و ناظر به شما نیست و مطمئنا شما هم پس از این ایمان، این سؤال را مطرح می کنید.

سلام. ممنون از نكته سنجي و پاسخ غني شما. ببينيد من شخصا به دنبال استوار كردن ايمان خود بر پايه نگاره هاي علمي نيستم بلكه خودم قرآن را به عنوان منبعي 100 درصد صحيح و موثق پذيرفته ام. اما دليل سوال من اين است كه چون بنده با اشخاصي كاملا ماترياليست و صاحب نگرش علمي صرف در ارتباط هستم و با آنها صحبت هايي پيرامون مسائل ديني دارم،‌ صرفا خواستم بدونم كه آيا ادله علمي براي وقايع درون قرآن موجود است كه من بتوانم با استناد به اونها، گفته هايم رو به اون اشخاص ثابت كنم يا خير.

mohammad40;417078 نوشت:
سلام. ممنون از نكته سنجي و پاسخ غني شما. ببينيد من شخصا به دنبال استوار كردن ايمان خود بر پايه نگاره هاي علمي نيستم بلكه خودم قرآن را به عنوان منبعي 100 درصد صحيح و موثق پذيرفته ام. اما دليل سوال من اين است كه چون بنده با اشخاصي كاملا ماترياليست و صاحب نگرش علمي صرف در ارتباط هستم و با آنها صحبت هايي پيرامون مسائل ديني دارم،‌ صرفا خواستم بدونم كه آيا ادله علمي براي وقايع درون قرآن موجود است كه من بتوانم با استناد به اونها، گفته هايم رو به اون اشخاص ثابت كنم يا خير.

من در همین راه بودم و هیچ چیز نیافتم و هرچقدر بیشتر گشتم چیزهایی دیدم که خلافشون بطور علمی قابل اثبات است مثلا داستان آدم و حوا یا توضیحاتی که در قرآن درباره مورچه ها و زنبور عسل و ... است که امروزه می دانیم تماما غلط هستند.

[="Arial"][="Black"]

بسم رب الشهداء


Kinzie Kensington;417160 نوشت:
زنبور عسل و ... است که امروزه می دانیم تماما غلط هستند.

کلمه "نحل" به معنی زنبور عسل در آیات 68و 69 سوره نحل در جزء 14 قرآن کریم آمده است.

در آیه 68 لحن قرآن کمی عجیب و الهام بخش است. در حین بحث‌ در زمینه نعمت‌های مختلف الهی و بیان اسرار آفرینش در این سوره، در این آیه سخن از زنبور عسل و سپس خود عسل به میان می‌آورد. و آن را به شکل یک ماموریت الهی و الهام مرموز که نام وحی بر آن گذارده، نشان می دهد.


نخست می‌گوید: "و پروردگار تو به زنبور عسل وحی کرد که خانه‌هایی از کوهها و درختان و داربست‌هایی که مردم می‌سازند انتخاب کن."

نخستین ماموریت زنبوران در این آیه ماموریت خانه سازی ذکر شده است؛ و این شاید به خاطر آن است که مساله مسکن مناسب نخستین شرط زندگی است، و به دنبال آن فعالیت‌های دیگر، امکان پذیر است.

در آیه 69 سوره "نحل"، دومین ماموریت زنبورعسل شروع می‌شود. می‌فرماید: "ما به او الهام کردیم که سپس از تمام ثمرات تناول کن و راههایی که پرودگارت برای تو تعیین کرده، به راحتی بپیما."


سرانجام، آخرین مرحله ماموریت آنها را بصورت یک نتیجه، این چنین بیان می‌کند: "از درون زنبوران عسل، نوشیدنی مخصوص خارج می‌شود که رنگ‌های مختلفی دارد."


زنبور عسل از راسته نازک بالان (Hymenoptera) است. زنبور عسل قسمت‌های دهانی جونده و مکنده، هر دو را داراست. دگریسی آن کامل است، و بطور دسته جمعی زندگی می‌کند.


زنبوران عسل شامل سه دسته هستند. ملکه (Queen) که تخم می‌گذارد؛ نرها (prones) که کارشان فقط بارور کردن ملکه‌های جدید است؛ و کارگرها (Worker) که ماده عقیم هستند و وظیفه کار کردن و تولید عسل بر عهده آنها است.


کندوی زنبور عسل یا به صورت جعبه‌های مکعبی به ابعاد cm 50 است که به آن کندوی modern می‌گویند، و یا به صورت سبد است که به آن کندوی بومی می‌گویند.


جالب این که دانشمندان از طریق تجربه به این حقیقت رسیده‌اند که زنبوران به هنگام ساختن عسل آن چنان ماهرانه عمل می‌کنند که خواص درمانی و دارویی گیاهان کاملا محفوظ مانده، و به عسل منتقل می‌شود.


در ماجرای برنامه زندگی زنبوران عسل و ارمغانی که آنها برای جهان انسانیت می‌آورند ـ که هم غذاست و هم شفا و هم درس زندگی ـ نشانه ای روشن از عظمت و قدرت پروردگار وجود دارد؛ و این برای انسانهای اندیشمند قابل درک است.


بدن زنبور عسل بطور متراکم از موهایی پوشیده است که دارای تارهای (Barbs) جانبی کوتاهی می‌باشد، و این تارها به راحتی دانه‌های گرده را می‌گیرند.
در چشم‌های مرکب و پاها، موهای صاف وجود دارد. پاهای جلویی در حاشیه ساق (tibia) موهای راست و خشن و کوتاهی دارد که برای تمیز کردن چشم‌ها از گرده گل بکار می‌رود، و به آن برس چشمی (Eye bursh) می‌گویند.


بال های زنبور در هنگام پرواز به وسیله قلاب‌هایی به هم درگیر می‌شوند، و ممکن است 400 بار در ثانیه مرتعش شوند.

آرواره‌های زیرین mandibles در کارگران صاف است تا برای جمع آوری گرده و ساختن شاخه‌ها بکار ‌روند.
آرواره‌های زیرین maxillae مانند قاشقک‌های طویلی هستند که برای جمع آوری گرده‌های گل بکار می‌رود.
لب تحتانی تبدیل به خرطوم شده و ضمایم حسی در اطراف آن قرار دارد.

مایع شهد در اثر عمل مکنده حلق به درون چینه دان بزرگ یا معده عسل (Money Stomash) کشیده می‌شود. چهار لب مثلثی دریچه‌ای را درست می‌کند و از ورود عسل به معده جلوگیری می‌کند، به جز موقعی که جهت تغذیه مورد نیاز است.


روده زنبور عسل باریک و دراز است. و تقریبا به 100 لوله کوچک اتصال دارد و به مخرج ختم می‌شود.

در انتهای بدن سوزن وجود دارد که فقط در کارگرها و ملکه‌ها دیده می‌شود.

حس بویایی در زنبوران عسل بسیار قوی و تیز است، و چشم‌ها دارای تعداد فراوانی واحدهای بینایی است، و دارای مغز نسبتا بزرگ است. زنبوران عسل قادر به تشخیص رنگ قرمز و سیاه از هم نمی‌باشند.


زنبور هندی (Apis Indiea)؛ زنبور درشت(Apis drostata) ؛ زنبور ریز (Apis florae) ؛ زنبور عسل معمولی (Apis mellifera) گونه و نژادهای زنبور عسل هستند.


گرده زنبور عسل دارای انواع مواد آلی و ویتامین‌ها می‌باشد. گرده شامل قندهای احیا کننده می‌باشد که در کل 31% در گروه کربوهیدرات وجود دارد.
میزان متوسط پروتئین گرده حدود 22% است و تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز انسان در ترکیب پروتئینی دانه گرده وجود دارد.

ادامه دارد...
[/]

بسم رب الشهداء

متن مقاله ارائه شده در اولین کنفرانس اعجاز قرآن
دانشگاه شهید بهشتی
حمید رضا پسند معصومی، کارشناسی ارشد مکانیک سنگ، دانشگاه صنعتی امیرکبیر،
صبورا صفدری، کارشناسی ارشد حقوق خصوصی، دانشگاه شهید بهشتی،
مهدی بهرامشاهی، پژوهشگر پژوهشکده اعجاز قرآن دانشگاه شهید بهشتی،

زنبور عسل از خبره ترین معماران طبیعت است. زنبورهای عسل اجتماعی زندگی می کنند و عسل را در شبکه‌های شش ضلعی که خود می‌سازند ذخیره می‌کنند. اما چرا شش ضلعی؟!

قرآن کریم در آیات (68 و 69) سوره نحل به مسئله خلقت و زندگی آنها اشاره می‌کند. در این تحقیق با بررسی شکل‌های هندسی مختلف (دایره- مربع- شش ضلعی) برای ساخت لانه زنبور عسل دو رابطه ریاضی نسبت عسل به موم و تعداد حجره‌ها در یک کندو برای هرشکل هندسی بیان شده است.

با مقایسه جبری و عددی این روابط نسبت به هم مشاهده می‌شود که رابطه ریاضی نسبت عسل به موم در شش‌ضلعی به مراتب بیشتر از حالت دایروی و مربعی است. همچنین رابطه ریاضی تعداد حجره‌ها نیز در حالت شش‌ضلعی مستقل از ابعاد کندو به میزان 4/15 درصد از حالات دیگر بیشتر است.

قرآن از جهات گوناگون معجزه اى زنده و جاويدان است. برخى از جنبه‌هاى اعجاز قرآن عبارتند از: «اعجاز ادبى»، اعجاز از نظر «اخبار غيبى»، اعجاز در «وضع قوانين اخلاقى»، اعجاز از نظر «علوم جديد»، اكتشافات علمى و علوم طبیعی.

در قرآن، در موارد متعددی اشاره به اسرار خلقت شده که راز آنها قرنها بعد معلوم شده است.
این حاکی از آن است که قرآن از سوی کسی نازل شده که احاطه کامل بر اسرار خلقت داشته است. قرآن کتاب علمی نیست و با هدف تبیین مسائل علمی نیز نازل نشده و هدف اصلی آن هدایت و رهبری جامعه بسوی سعادت دنیوی و اخروی است، با وجود این قرآن در بسیاری موارد از این گونه مسایل در راه هدف خاص خود بهره برده است و از آنها به صورت نشانه‌هایی از قدرت لایزال الهی یاد کرده است. لذا در موارد متعددی، اشاره به بسیاری از اسرار خلقت نموده است.
در سوره نحل آیات (68 و 69) به زندگی زنبور عسل اشاره شده است: وَأَوْحَى رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ - ثُمَّ كُلِي مِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُكِي سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ.”

و پروردگار تو به زنبور عسل وحى [الهام غريزى] كرد كه از پاره‏اى كوهها و از برخى درختان و از آنچه داربست [و چفته‏سازى] مى‏كنند خانه‏هايى براى خود درست كن - سپس از همه ميوه‏ها بخور و راههاى پروردگارت را فرمانبردارانه بپوى [آنگاه] از درون [شكم] آن شهدى كه به رنگهاى گوناگون است بيرون مى‏آيد در آن براى مردم درمانى است راستى در اين [زندگى زنبوران] براى مردمى كه تفكر مى‏كنند نشانه [قدرت الهى] است.

نخستین ماموریت زنبوران در این آیه خانه سازى ذكر شده، شاید علت آن اینست که ساخت خانه‌هاى شش ضلعى زنبوران عسل از عجیبترین برنامه‌هاى زندگى آنها است و حتى از ساختن خود عسل عجیبتر است.

زنبور عسل چگونه این ماده مومى مخصوص را تهیه مى كند؟ و چگونه این خانه‌هاى شش ضلعى را با ظرافت و مهندسى فوق العاده دقیقى مى سازد؟ خانه‌هائى كه نقشه آن بسیار حساب شده و زوایاى آن كاملا دقیق و یكسان است، اساسا براى استفاده كامل از یك سطح به گونه اى كه هیچ قسمتى از آن هدر نرود و یا زوایاى تنگ و تاریكى پیدا نكند، راهى بهتر از انتخاب خانه‌هاى شش ضلعى با زوایاى مساوى نیست، بعلاوه این نوع خانه از استحكام خاصى برخوردار است.

زنبور عسل به مددِ هدايت تكوينى پروردگار و الهام غريزى كمالِ غايى خود را باز شناخته و بى آنكه اراده و اختيارى از خود داشته باشد، به مقتضاى آن رفتار مى‏كند.
هدف از این تحقیق اثبات بهینه بودن ساختمان کندوی زنبور عسل به زبان ریاضی می‌باشدوبازگشت این مطلب نیزبه این مورداست که این هدایت بهترین شکل هدایتی است که ممکن است وپرده ای ازشکوه خداوندمتعال درآفرینش موجودات را آشکار میکند.

بنابراین دراین تحقیق ابتدا انواع آیات علمی قرآن واهداف این آیات گفته می‌شود وسپس به بیان یکی ازآیات علمی قرآن وبررسی آن به زبان ریاضی پرداخته می‌شود.

آیات علمی قرآن و اهداف آنها

درقرآن با آیات علمی فراوانی روبروهستیم.آیات وگزاره‌های علمی قرآن به چهار گروه تقسیم می شوند:

الف) اعجازعلمی قرآن: منظور از آن آیاتی است که در زمان نزول آیه کسی از آن اطلاع نداشت، بلکه مدتها بعد از نزول آیه، مطلب علمی آن توسط دانشمندان کشف شد. مثل زوجیت عام موجودات(رعد/2؛یس/36؛شعراء/7).

ب) اشاره‌های علمی شگفت انگیز قرآن: برخی آیات قرآن به قوانین علمی اشاره می‌کنند؛ اما چون این مطالب توسط برخی دانشمندان به صورت دیدگاههای غیرمشهور در مراکزعلمی مطرح شده‌بود اعجازعلمی قرآن شمرده نمی‌شد؛ بلکه نوعی مخالفت با دیدگاهها و نظریه‌های مشهور درعلوم آن عصر به شمار می‌آید که شگفت‌آور است و برعظمت علمی قرآن دلالت دارد. ازجمله اشاره قرآن به حرکت زمین(نمل/89).

ج) اشاره‌های علمی اندیشه‌ساز قرآن: آیاتی که اشاره به آسمان، زمین، انسان، حیوانات وطبیعت می‌کند وانسان رابه تفکر درآنها فرا می‌خواند و گاهی آن‌ها را نشانه خدا و معاد می‌شمرد ولی مطلب شگفت‌انگیز یا اعجازآمیزی از ظاهر آیات استفاده نمی‌شود، این گونه آیات توجه انسان را به نمودهای آفرینش زیبای الهی جلب می‌کند و زمینه رشد علمی بشر را فراهم می‌کند.
مانند(أَفَلَا يَنظُرُونَ إِلَى الْإِبِلِ كَيْفَ خُلِقَتْ)(غاشیه/17).

چنانکه درادامه خواهد آمد موضوع مورد بررسی دراین مقاله نیز دراین دسته جای می گیرد.

د) نظریه‌پردازی‌های علمی قرآن: عبارت است از برخی اشارات علمی درقرآن که هنوز به صورت پیش‌گویی‌های علمی باقی مانده‌اند و توسط علوم تجربی اثبات یا نفی نشده‌اند؛ بلکه دورنمای مثبتی برای آنها وجود دارد که می‌توان این دیدگاه‌های قرآنی را در هر علم به صورت حقایق قرآنی و نظریه‌های علمی قرآن ارائه‌کرد، مانند موجودات زنده درآسمان‌ها (شوری/29).

قرآن کتاب هدایت است با وجود این گزاره‌ها واشارات علمی آن قابل توجه می‌باشند. هدف اصلی قرآن وگزاره‌های علمی آن تاکید بر این واقعیت است که طبیعت از آیات الهی و نشانه علم، قدرت وحکمت بی انتهای اوست. اهداف اصلی گزاره‌های علمی قرآن شناخت خدا، آخرت، هدفداری آفرینش و نشان دادن اعجاز قرآن است.

هدف فرعی قرآن درگزاره‌های علمی واقع‌نمایی از آفرینش و تشویق انسان به مطالعه و توجه به طبیعت است، به عبارت دیگر بین برخی گزاره‌های علمی و گزاره‌های فرعی قرآن نوعی وحدت وجوددارد. بنابر این هدف اصلی تشویق مسلمانان به مطالعه و بررسی علوم برای شناخت خداست.
بررسی قرآنی: نمونه ای ازآیات علمی قرآن

خداوند درآیه50 سوره طه چنین می‌فرماید: (قَالَ رَبُّنَا الَّذِي أَعْطَى كُلَّ شَيْءٍ خَلْقَهُ ثُمَّ هَدَى) گفت پروردگار ما كسى است كه هر چيزى را خلقتى كه درخور اوست داده سپس آن را هدايت فرموده است. دراین آیه شریفه خداوند از هدایت هرموجودی پس ازخلقتش سخن می‌راند. هدایت موجودات انواع مختلفی دارد.

وحی که همان هدایت مورد اشاره دراین آیات است، دراین معانی استعمال شده است: (هرچیزی که به دیگری القاکنند تا بفهمد، آنچه راکه خدا به پیامبرانش می‌فرستد، اشاره، باکسی سخن پنهانی‌گفتن، الهام، ارسال رسل، بعثت، برانگیختن، القای سریع، امرکردن، تسخیر و مایوحی به چیزی که توسط آن خدا به پیامبرش وحی می‌کند.)

براساس آیات قرآن، وحی یا تکوینی است و یا تشریعی. وحی تکوینی، تفهیم سریع وپنهانی است که خدای متعال یا ازطریق فطرت وغریزه حیوانات انجام می دهد و یا درتقدیر وآفرینش جمادات قرارمی‌دهد و یا ازطریق الهام برشعورانسان و امداد او بر عمل خیر انجام می‌دهد.

موجودات مختلف نيروهايشان را دقيقا در مسير ادامه حياتشان به كار مى‏گيرند، لانه مي‌سازند، توليد مثل مى‏كنند، فرزندان خود را پرورش مي‌دهند، از دسترس دشمنان مخفى مى‏شوند و يا به مبارزه با دشمن برمى‏خيزند. مصداق بارز وحی تکوینی غریزی را در زنبورعسل می توان دید،
چنانکه خداوند درآیه68 سوره نحل می‌فرماید: (وَأَوْحَى رَبُّكَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ)

و پروردگار تو به زنبور عسل وحى [الهام غريزى] كرد كه از پاره‏اى كوهها و از برخى درختان و از آنچه داربست [و چفته‏سازى] مى‏كنند خانه‏هايى براى خود درست كن.

وحی تکوینی همان غریزه ای است که در وجود این حیوان کوچک ولی پرکارتعبیه شده تا بدون هیچ آموزشی درجای مناسب خانه شگفت‌انگیز خویش را بنا کند و یک زندگی اجتماعی و سرشار از نظم و وظیفه‌شناسی را به شیوه‌ای بدیع اداره نماید و ازشهدگلها عسل مصفا تحویل دهد، اینها همه به تفهیم خاص الهی است که در ذات این حیوان سرشته شده است. از آنجا که این القای غریزی نوعی از پیام‌رسانی پنهانی ازسوی خداوند است، عنوان وحی برآن اطلاق شده است.

ازمطالب بالاچنین نتیجه گرفته می شود که خداوندمتعال هرموجودی را درجهان آفرینش هدایت کرده است. آنچه مورد ادعای نگارندگان مقاله پیش رواست این است که این نوع هدایت بهترین نوع هدایت ممکن در موجودات است. هدف این مقاله تعلیل این مطلب است.

در آیه68 سوره نحل به استعمال وحی تکوینی غریزی وتقدیری درحیوانات و جمادات اشاره شده است. این آیه یکی از اشارات اندیشه‌ساز علمی قرآن است که درآن خداوند ما را به تفکردر مورد یکی از نمودهای آفرینش الهی یعنی خانه‌سازی زنبورعسل وا می‌دارد.
خداوند به زنبورعسل به شیوه تکوینی غریزی وحی کرده خانه خود را شش ضلعی بسازد. مطالبی که درادامه می‌آید اثبات می کند شکل شش ضلعی بهترین شکل و مدل ممکن برای خانه سازی زنبورعسل است و به زبان ریاضی اثبات نشان داده می شود هدایتی که خداوند درنهاد هرموجودی قرارداده بهترین نوع هدایت ممکن است و می‌تواند آن موجود رابه سوی مطلوبش رهنمون سازد.

بررسی علمی: انتخاب شکل هندسی

برای ساخت لانه زنبور عسل شکل‌های هندسی مختلفی پیشنهاد می‌شود، اما با توجه به اینکه شفیره زنبور عسل به صورت کپسولی استوانه‌ای شکل است لذا در نگاه اول به نظر می‌رسد شکل‌هایی می‌توانند مناسب باشند که دارای تقارن مرکزی بوده و اضلاع آنها برابر باشند.
در میان اشکال هندسی این شرط برای دایره، مربع، شش‌ضلعی و مثلث متساوی‌الاضلاع صادق است.در جدول مساحت، محیط و نسبت مساحت به محیط اشکال دایره، مربع، شش‌ضلعی و مثلث متساوی‌الاضلاع آورده شده است.

جدول - مساحت و محیط اشکال هندسی

علت انتخاب این شکل‌ها متقارن بودن آنها نسبت به اشکال هم‌خانواده‌شان است. نسبت مساحت به محیط در دایره، مربع و شش‌ضلعی برابر شد و با تعریف روابطی از بین این سه شکل، شکل بهینه انتخاب گردید.
مدل ریاضی

ریاضی‌دانان بر روی علت این مسئله تحقیقات بسیاری کرده اند و به نتایج جالبی رسیده‌اند. بهترین راه برای ساختن انبار و بیشترین مقدار صرفه جویی در مواد، این است که انبارها را به صورت شش ضلعی تقسیم‌بندی کنیم.
این کار را با اشکال دیگر هم می‌توان انجام داد؛ مثلا دایره یا چند ضلعی‌های دیگر. اما در تمام این تقسیم‌بندی‌ها، جاهای خالی بدون استفاده‌ای به وجود می‌آید و نمی‌شود که از تمام محیط برای انبارسازی استفاده کرد. ساختن انبار به شکل مربع و مثلث هم این ویژگی را دارد؛
ولی با توجه به محیط کمتر شش ضلعی، زنبور موم کمتری را برای ساخت کندو به کار می‌گیرد.
ساختار كندو بسيار دقيق ومنظم است، بطوريكه عسل ولاروها هرگز مخلوط نمي شوند. فرآيند توليد موم مستلزم صرف انر‍‍ژي زيادي است.

زنبورها براي ساخت يك كيلو موم حدود 22كيلو گرم عسل مصرف مي كنند آنها از موم حداكثر استفاده را بعمل می آورند.زنبورها هنگام ترك يك كندو ومهاجرت به كندوي جديد ترجيح مي دهند به جاي توليد موم جديد موم موجود در كندوي قديمي را به كندوي جديد منتقل كنند.

اين رفتار آنها حاكي از اينست كه زنبورها انرژي زيادي را صرف توليد موم مي كنند و ارزش آن را بخوبي مي دانند. زنبور در ساخت شانه‌هاي عسل موم را به اقتصادي ترين شكل ممكن مصرف مي كند. زنبورها براي ساخت يك شانه به ابعاد 5/22*37 فقط چهل گرم موم مصرف مي كنند.
اين شانه مي تواند بيش از دو كيلو گرم عسل را در خود جاي دهد. قسمت‌هاي مختلف شانه كه ساخت آنها از نقاط مختلف صورت گرفته بسيار منظمند. با اينكه هر شانه صدها حجره كه هر يك داراي زواياي متعددي است را در بر مي گيرد يك ساختار منظم و واحد را به نمايش مي گذارد.
اين نظم نشان مي دهد زنبورها فاصله بين نقطه شروع و نقطه خاتمه ساخت حجره‌ها را مي دانند.عرض هر حجره بين 2/5تا4/5 ميليمتر متغير است.
عرض حجره‌هاي زنبور نر کمي بزرگتر از حجره‌هاي معمولي است وبين 2/6تا 4/6ميلي متر متغيير است. زنبور عرض حجره و ضخامت ديواره حجره را بوسيله گيرنده‌های حساس خود كه بويژه در دهان و شاخكها متمركز شده اند اندازه گيري مي كند.
بر روي هر يك از شاخكهاي زنبور بيش از 8500حسگر ودر حدود پانصد هزار سلول گيرنده قرار دارد.ضخامت ديواره شانه 07/0ميلي متر است. زواياي داخلي حجره‌ها120درجه است و زنبورها اين زوايا را در تاريكي اندازه گيري مي كنند.[=Times New Roman]تحقیقات ناسا معجزه شق‌القمر را تأیید می‌كند

[=times new roman]
[=times new roman]آیات اولیه سوره قمر حاكی از این است كه ماه در گذشته شكاف عظیمی برداشته و دو نیم شده است و عكس‌هایی كه توسط فضانوردان موسسه ناسا از سطح كره ماه گرفته شده است شكاف‌هایی را بر روی این كره نشان می‌دهد كه وقوع این معجزه عظیم را اثبات می‌كند.
[=times new roman]به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا)، متن فوق بخشی از سخنان آیت‌الله بی‌آزار شیرازی در نشست «شق‌القمر معجزه پیامبر اعظم (ص) با استناد به تحقیقات ناسا» است كه به همت معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی (مركز پژوهش‌ها و فعالیت‌های قرآن و عترت)، 12 مهرماه در نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم برگزار شد. ...
[=times new roman]دكتر عبدالكریم بی‌آزار شیرازی با قرائت آیه «اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانشَقَّ الْقَمَرُ» گفت: همان‌طور كه ‌می‌دانید در قرآن سوره‌ای به‌نام «قمر» آمده است. ابتدای این سوره در مورد معجزه بزرگی است كه توسط ‌پیامبر (ص) برای مردم مكه ارائه شده است و آن مسأله این است كه مردم مكه مانند سایر امم پیشین وقتی با معجزات طبیعی مواجه می‌شدند آن را حمل بر سحر و جادو می‌كردند تا این كه مطرح كردند كه چگونه متوجه شدیم كه او پیامبر (ص) است؛ زیرا هر كاری كه او انجام می‌دهد می‌گویند سحر است.
[=times new roman]وی گفت: در این رابطه سران قریش گفتند كه سحر جادو در آسمان كارگر نیست بیایید یك معجزه آسمانی از پیامبر (ص) بخواهیم، نزد حضرت رسول (ص) رسیدند و گفتند: اگر تو واقعاً پیامبر خدا هستی و كارهایت گرو جادو نیست، ماه را دو نیم كن. حضرت (ص) فرمودند: اگر من از خدا بخواهم و خداوند این كار را انجام دهد آیا واقعا مسلمان می‌شوید؟ پاسخ دادند: بله.
[=times new roman]وی افزود: ماه در حالت بدر بود كه سبب هنگام پیامبر (ص) با سران قریش در طبیعت رفتند و پیامبر آن‌جا از خداوند متعال درخواست كردند كه ماه شكافته شود و این معجزه را مردم مشاهده كنند.
[=times new roman]با این دعا ماه شكافته شد به طوری كه از میان دو نیمه ماه كوه احر را مشاهده می‌كردند زمانی كه این منظره را مشاهده كردند ابوجهل كه عناد نسبت به پیامبر (ص) می‌ورزید گفت: ما مطمئن نیستیم كه این سحر نباشد، ما صبر می‌كنیم تا مردمانی كه از صحرا باز می‌گردند بیایند و از آن‌ها بپرسیم كه آیا این صحنه را دیده‌اند یا نه؟ و اگر گفتند كه دیدیم پس جادو نیست پس از مدتی افرادی از صحرا بازگشتند و مورد سئوال قرار گرفتند و در پاسخ گفتند آری ما دیدیم كه ماه دو نیم شده است در عین حال برخی دست از عناد برنداشتند.
[=times new roman]وی در ادمه سخنانش گفت: در این زمینه آیات اولیه سوره قمر نازل شده است آن‌چه كه این آیات بیان می‌كند این است كه ماه در گذشته شكاف عظیمی برداشته است و دو نیم شده است و صریحا می‌فرماید:«وَانشَقَّ الْقَمَرُ» دوم اینكه شكاف آن‌قدر بزرگ است كه به عنوان آیت خدا یا معجزه الهی یاد شده است «و إن یروا آیة اگر ببیند این آیت و معجزه الهی» راه سوم برخی شكافته شدن ماه را مشاهده كردند؛ اما این را باز به حساب سحر و جادو گذاشتند و «وَ یَقُولُوا سِحْرٌ مُّسْتَمِرٌّ» برخی این معجزه را تكذیب كردند و «وَ كَذَّبُواْ بِآیَاتِنَا» و بسیاری فعل گذشته «انشَقَّ» را به فعل مضارع كه در آینده است تفسیر كردند و این دو نیم شدن به عنوان یكی از آثار ظهور صورت می‌گیرد.
[=times new roman]وی گفت: اما این معجزه مانند معجزه قرآن یك معجزه باقیه شده؛ زیرا بزرگ‌ترین امتیاز دین اسلام این است كه معجزه دارد، شما اگر از یك یهودی یا یك مسیحی بپرسید كه آیا شما معجزه‌ای در دست دارید كه نشان دهد دینتان بر حق است می‌گویند ما عصای موسی (ع) را نداریم كه به شما نشان دهیم چگونه اژدها می‌شود. مسیحیان نیز می‌گویند ما حضرت عیسی (ع) را نداریم كه برای شما مرده را زنده و یا مریض را شفا دهد تا این كه شما متوجه شوید.
[=times new roman]وی افزود: اما اگر از یك مسلمان بپرسند شما دلیلی بر حقانیت دینتان دارید پاسخ می‌دهند من یك معجزه‌‌ای داریم كه معجزه باقیه است و مطالب بسیار مختلفی را در زمینه‌های متفاوت بیان كرده است كه امروزه دانشمندان می‌توانند آن را مشاهده كنند یكی دیگر از معجزات پیامبر (ص) و آثارش را فضانوردانی كه با آپولو به كره ماه رفتند مشاهده كردند و سال‌ها در رابطه با آن مطالعه و تحقیق كرده‌اند كه بحث امشب ما در این باره است.
[=times new roman]وی گفت: در این زمینه شخصیتی به‌نام دكتر «دیوید پیت كوك» كه هم اكنون رئیس كرسی حزب اسلامی بریتانیا است می‌گوید: من به وسیله آیه «اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانشَقَّ الْقَمَرُ» مسلمان شدم.
[=times new roman]
[=times new roman]وی می‌گوید: من علاقه‌مند به مطالعه ادیان تطبیقی بودم درباره همه ادیان مطالعه كردم به دین اسلام رسیدم، دوستی مسلمان داشتم به او گفتم من می‌خواهم در رابطه با اسلام تحقیق كنم، قرآنی با ترجمه انگلیسی به من داد و من خوشحال شدم. شب هنگام همین كه قرآن را ورق می‌زدم نظرم جلب سوره قمر شد آن را باز كردم ببنیم قرآن درباره ماه، چه گفته است دیدم قرآن بیان كرده «اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانشَقَّ الْقَمَرُ» آن قدر به فكر فرو رفتم و از خدا پرسیدم، بر فرض ماه شكافته شد چگونه دو مرتبه به حالت اولی بازگشت هرچه به فكرم مراجعه كردم برایم قابل هضم نبود به طوری كه از قرآن منزجر شدم و آن را كنار گذاشتم و این آیه مرا از مطالعه قرآن منصرف كرد.
[=times new roman]وی ادامه می‌دهد: از آن‌جایی كه كارم خالصانه بود. چند شب بعد تلویزیون برنامه‌ای را دیدم كه سه فضانورد را نشان می‌داد كه مطالعات خود را در روی كرده ارائه می‌كنند. مجری برنامه این سوال را از فضانوران می‌پرسید كه شما بودجه بسیار سنگینی را به كره ماه بردید در صورتی كه در كره زمین این همه مردم نیازمند هستند آیا بهتر نبود این پول‌ها را خرج مردم كره زمین می‌كردید؟ فضانوردان در پاسخ گفتند: پول‌هایی كه ما خرج این سفرها كردیم به بی‌راهه نرفته است بلكه ما به یك حقایقی دست یافتیم كه اگر چندین برابر این ‌پول را خرج می‌كردیم باز هم ارزشمند بود. مجری می‌گوید این حقیقت چه بود این همه ارزش داشت؟، آن‌ها گفتند: ما از قبل با رصد كردن ماه شكاف‌هایی را بر روی این كره مشاهده كرده بودیم؛ اما به هیچ وجه نمی‌توانستیم در رابطه با آن‌ها اظهارنظر كنیم تا این كه به كره ماه رفتیم و توسط آپولوی 10 ،عكس‌برداری كردیم و ما از فاصله 14 كیلومتری تصاویری را مشاهده كردیم كه این‌ها به خوبی نشان می‌داد كه این ماه در گذشته یك شكاف عظیمی برداشته است و زمانی كه با آپولوی 11 بر سطح كره ماه فرود آمدیم از نزدیك این شكاف‌ها را مشاهه كردیم. آن‌ها ادامه دادند و گفتند ما اگر می‌خواستیم این مسائل را برای مردم بیان كنیم كسی حرف ما را نمی‌پذیرفت تا این كه این سفرهای مكرر باعث شد كه ما چنین كشف مهمی را انجام دهیم.
[=times new roman]فضانوردان گفتند: موسسه ناسا سال‌ها در این رابطه مطالعه و تحقیق انجام داده است و مقالاتی فراوانی در این رابطه ارائه داده‌اند. در این رابطه شكاف‌هایی فراوانی را می‌توان توسط عكس‌ها بر روی كره ماه دید این شكاف‌ها بر سه نوع است؛ اول شكاف‌های مارپیچی است دوم شكاف‌های دایره‌ای است كه گاهی قطرش به هزار كیلومتر می‌رسد و آخر شكاف‌های مستقیمی است كه به طور كمربندی دور ماه را گرفته است. دانشمندان احتمال می‌دهند كه شكاف‌های دایره‌ای در اثر سقوط سنگ‌های آسمانی است؛ اما شكاف‌هایی كمربندی كه دور ماه را گرفته است نمی‌تواند با سقوط سنگ آسمانی پدید آمده باشد. آن‌ها ادامه دادند: طبق تصاویری كه از توسط فضانوردان ارائه شده است كاملا مشخصی می‌شد كه این دو نیم كره چگونه پس از جدا شده از هم به یكدیگر جوش خورده و متصل شده‌اند.
[=times new roman]

[=times new roman]

[=times new roman]
وی ادامه داد: دكتر «دیوید پیت كوك» افزود كه مسئله شكاف و جوش خوردن در كره زمین هم اتفاق می‌افتد، در زیر اقیانوس‌ها شكاف‌های عظیمی ایجاد می‌شود و سپس با مواد مذاب به هم جوش می‌خورد كه گاهی سبب به وجود آمدن كوه‌های عظیمی در زیر اقیانوس‌ها می‌شود. این موضوع را یك دانشمند آلمانی كشف كرده است كه این قاره‌های كره زمین ابتدا یكی بودند یعنی تمام این خشكی‌ها روزی یكی بوده و لذا اگر این قطعات قاره‌ها را هم نزدیك كنیم همه به هم متصل می‌شوند و یك قاره را تشكیل می‌دهند و این در اثر شكافی است كه در زیر اقیانوس به وجود آمده است و روز به روز به این امتداد قاره‌ها افزوده می‌شود و فاصله آن بیشتر می‌شود به طوری‌كه سالی چند صدم سانتی‌متر این فاصله‌ها افزایش می‌یابد و این همان معجزه قرآن كریم است كه فرموده: «وَالأَرْضَ مَدَدْنَاهَا» یعنی ما خشكی را كشش و گسترش دادیم و هم می‌تواند یكی از نكات جالبی باشد كه قرآن كریم آمده است و علم روز و دانشمندان آن را كشف كرده‌اند.

[=times new roman]بی‌آزار شیرازی در ادامه سئوالی طرح كرد و گفت: یك بحثی كه این جا مطرح است آن است كه اگر شق القمر در زمان پیامبر (ص) صورت گرفته است چگونه مكان‌های دیگر آن را ندیده‌اند و فقط در عربستان مشاهده كرده‌اند.
[=times new roman]وی در پاسخ به سئوالش گفت: در این باره آثاری است كه نشان‌گر این موضوع است كه این معجزه را تنها در عربستان ندیده‌اند بلكه در كشورهای دیگر هم دیده شده است در یكی از نسخ خطی هندی كه در موزه بریتانیا در شهر لندن قرار دارد درباره مشاهده شق‌القمر در 14 قرن پیش سخن گفته شده است و یكی از دانشمندان اسلامی به‌نام دكتر «محمد حمیدا» در كتابش كه درباره زندگی پیامبر اكرم (ص) است آن را نقل كرده است.
[=times new roman]حجت‌الاسلام بی‌آزار شیرازی ادامه داد: او می‌گوید: یكی از پادشاهان منطقه جنوب غربی هند این انشقاق را در زمان خود مشاهده كرده و مردم این مشاهده را نقل كردند و بعد كه عده‌ای از تجار مسلمان به هندوستان سفر می‌كنند زمانی كه به این شهر می‌رسند خبر شق‌القمر را می‌شنوند و می‌گویند ما در هندوستان این واقعه را مشاهده كردیم این تجار صحت حرف آن‌ها را تأیید می‌كنند و می‌گویند این معجزه اسلام (ص) است و پادشاه هند فرزند خود را به عربستان می‌فرستند تا تحقیق كند و زمانی كه متوجه می‌شود این معجزه پیامبر (ص) بود مسلمان می‌شود.
[=times new roman]دیوید پی كوك می‌گوید: با دیدن این برنامه انقلابی در من به وجود آمد و چه عجیب معجزه خداوند به دست پیامبر خود 14 قرن قبل ارائه كرده و امروزه این فضانوردان به راحتی آن را مشاهده كردند و در اختیار ما قرار داده‌اند.
[=times new roman]بی‌آزار شیرازی در توضیح این مسأله كه دانشجویان علوم قرآن و حدیث چگونه می‌توانند در زمینه تفسیر علمی داخل شوند گفت: در گذشته بعضی‌ها آیات قرآنی را با اقوال دانشمندان مقایسه و بررسی می‌كردند بعد این اشكال به آن‌ها وارد شد كه این فرضیه‌ها و نظریه‌ها تغییر می‌كند و قرآن یك امر ثابت است و اگر بخواهیم قرآن را با نظریات دانشمندان تطبیق دهیم بعد كه این نظریه تغییر یافت قرآن را از آن وجاهت می‌اندازد.
[=times new roman]وی افزود: ولی من معتقدم كه آن‌چه را كه قرآن بیان كرده است اصل قرار می‌دهیم و آن‌چه را كه علم روز بیان كرده است اگر مطابق باشد می‌آوریم و این چنین نبود كه قرآن را به خورد نظریه دانشمندان دهیم بلكه عكس این قضیه بود. امروزه كاملا وضعیت متفاوت شده است اصلا موضوعاتی را با رأس‌العین مشاهده می‌كنیم مانند معجزه شق‌القمر كه به رأس‌العین توسط دانشمندان غربی دیده و توضیح و تبین شده است و این فرضیه و نظریه فلان دانشمندان نیست و تغییر در آن صورت نمی‌گیرد. مثلا كروی بودن زمین زمانی فرضیه بود به طوری كه تا زمان مرحوم صاحب حدائق می‌گفتند زمین مسطح است ام امروزه كروی بودن زمین را مشاهده و عكس‌برداری كردند.
[=times new roman]وی در ادامه سخنانش گفت: همچنین بسیاری از حقایق علمی قرآن را امروزه مشاده كرده‌اند منتهی موضوعات قرآن كه علمی است به گفته خود قرآن «قُلْ أَنزَلَهُ الَّذِی یَعْلَمُ» خداوند این قرآن را با علم خودش نازل كرده است نه با علم بشری یعنی علمی وسیع كه ارتباط با خدا، آخرت، طبیعت و ماورا‌لطبیعه دارد برخلاف علم بشری كه بسیاری محدود است بنابراین قرآن خود وعده كرده است«سَنُرِیهِمْ آیَاتِنَا فِی الْآفَاقِ وَفِی أَنفُسِهِمْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ» مابه‌زودی آیات خود را در كیهان و آفرینش خود انسان را به انسان‌ها نشان خواهیم داد تا معلوم شود خداوند حق است.
[=times new roman]بی‌آزار شیرازی در ‌ایان سخنانش گفت: قرآن حق است چرا كه خود می‌فرماید: «وَیَرَى الَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ الَّذِی أُنزِلَ إِلَیْكَ مِن رَّبِّكَ هُوَ الْحَقَّ» آن كسانی كه اهل علم هستند متوجه می‌شوند كه آن‌چه كه بر تو نازل شده است حق است امروزه بسیاری از دانشمندان بزرگ در آمریكا و اروپا با مشاهده این آیات درباره كیهان و آفرینش بشر و این آیات بسیار با عظمت مسلمان می‌شوند. ولی متأسفانه ما آیات قرآنی را بسیار سطحی نگاه می‌كنیم و تنها قرائت می‌كنیم «وَكَأَیِّن مِّن آیَةٍ فِی السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ یَمُرُّونَ عَلَیْهَا وَهُمْ عَنْهَا مُعْرِضُونَ» چه بسیار آیاتی كه در آسمان‌ها و زمین است و این‌ها از آن عبور كرده و روی می‌گردانند.
[=Times New Roman]منابع:
[=times new roman]http://www.tebyan.net
[=times new roman]http://www.pa.msu.edu/people/frenchj/moon/index2.html

[=Times New Roman]دکتر فرانسیس کولینز کاشف رمزهای DNA

[=times new roman,times,serif]دکتر فرانسیس کولینز یکی از بزرگترین متخصصان ژنتیک در دنیا که هشت سال قبل به همراه Craig Venter توانسته بود رمزهای DNA را کشف کند به وجود خدا ایمان آورد!
کولینز 56 ساله در مصاحبه با تایمز گفت: سی سال آته ئیست بودم. اما اکنون به وجود خدا اعتقاد دارم.
وی افزود: در مورد وجود خدا یک زیرساخت واقعی وجود دارد و علم انسان را به خدا نزدیکتر هم می کند.

این دانشمند مشهور آمریکایی با ذکر اینکه به معجزات و فرشتگان اعتقاد دارد افزود: " هنگامی که در آزمایشگاه مشغول کار بودم خدا را حس می کردم. قطعا قدرتی بالاتر از ما هست و من به آن اعتقاد دارم. کشف رمز دی.ان. آ مرا به خدا اندکی نزدیکتر کرد. بارها دیده ام بیمارانی را که از درمان درمانده اند. علم از علاج آنها قطع امید کرده بود. اما دیدم که آنها به صورت معجزه وار به زندگی برگشته اند. این کار خداست.


[=times new roman,times,serif]به نقل از روزنامه وطن دکتر کولینز که اعتقاد دارد کشف رمز ژن باعث اعطای یک فرصت به وی برای شناخت خدا بوده است اضافه کرد: " هنگامی که به یک کشف مهم می رسید لحظات زیبایی را تجربه می کنید. چرا که درباره آن موضوع تحقیق کرده و به آن رسیده اید. چیزی که من کشف کرده بودم طوری بود که تا بحال هیچ انسانی آنرا کشف نکرده بود.در حالی که خدا هر زمان آنرا می داند!"[=times new roman,times,serif]دو محقق معروف با کشف رمز DNA علم را وارد گستره وسیعتری کردند. اهمیت این اکتشاف به حدی بود که بیل کلینتون و تونی بلر به طور همزمان آنرا به تمام دنیا اعلام کرده بودند.(2)
[=times new roman,times,serif]

[=times new roman,times,serif]از نظر علمی :[=times new roman,times,serif] DNA ها یا دئوکسی‌ریبونوکلئیک‌اسید واحد هایی در مرکز هر سلول هستندکه حاوی اطلاعات ژنتیکی سلول ها هستند و در مرکز سلول ها وجود دارند و سلول با
[=times new roman,times,serif]استفاده از اطلاعات DNA به ادامه فعالیت های خود می پرزد.
[=times new roman,times,serif]DNA هاساختار پروتئینی دارند و حاوی ژن ها هستنداز لحاظ شیمیایی نیز DNA پلی مریطولانی با واحد هایی نوکلئوتیدی است و با اتصال ستون هایی از فسفات تشکیل شده است.
یک مولکول DNA ممکن است از میلیون هانوکلئوتید تشکیل شده باشد.و مانند نردبان پیچ خورده ای است که به وسیله بازها به هم متصل شده است.

[=times new roman,times,serif]

[=times new roman,times,serif]
[=times new roman,times,serif]ساختار DNA توسط فرانسیس کریک و جیمزواتسون در سال 1953 کشف شد و این دو در سال 1962 به خاطر این کشف موفق به دریافتجایزه نوبل شدند.
[=times new roman,times,serif]از دیدگاه قرآن :
[=times new roman,times,serif]سلول بدون DNA هیچ عملکردی ندارد و عملا مرده است در سوره انبیا آیه 37 به این موضوع اشاره شده است:
[=times new roman,times,serif]خُلِقَ الْإِنسَانُ مِنْ عَجَلٍ سَأُرِیكُمْ آیَاتِی فَلَا تَسْتَعْجِلُونِ ﴿۳۷﴾ (انبیا 37)[=times new roman,times,serif]«انـسان از عَـجَـل آفریده شده است. آیات خود را "درآینده" به شما نشان خواهم داد. بنابـر ایـن بیتابی نکنید».
[h=3][=times new roman,times,serif]نكات آیه[/h][h=3][=times new roman,times,serif]1. انسان در آینده خواهد دید كه از چه آفریده شده است[/h][=times new roman,times,serif]
این كه خداوند می گوید: «آیاتم را به شما نشان خواهم داد» به این معنی است كه انسان روزی خواهد دید (یعنی با چشم خواهد دید) كه از چه یا چگونه آفریده شده است. و این چیزی است كه امروزه تحقق یافته است. امروزه انسان با كمك میكروسكوپ می‌بیند كه سلول ها از چه و چگونه آفریده می شوند و چگونه زندگی می كنند.
[h=3][=times new roman,times,serif]2. انسان از عَجَل آفریده شده[/h][=times new roman,times,serif]
واژه «عَجَل» به معنی اسمی و وصفی در اصل به معنی: «شتاب و شتاب‌دهی» است. بعد در معنی دوم خود به طور ضمنی و تلویحی به یك سری از
مواردی ‌كه به نوعی و به نحوی كار را شتاب می بخشند اطلاق شده است. مانند:
«گل و لای بد بو (كه اشاره ضمنی بوده به: «با شتاب و زودتر رد شدن» از محل مزبور)ــ برآمدگی كنار درخت خرما كه با آن بالا می روند ــ دولاب ــ چرخ چاه ــ چوب های به هم پیوسته رخت‌آویزــ چوب سر چاه ــ چرخ ــ زنجیرــ پله ــ بسته طناب مرتب جمع شده».
[=times new roman,times,serif]هر سلولی مولكول های DNA در بردارد. DNA (مخفف desoxyribonucleicacid) ماده شیمیایی است كه ژن را تشكیل می دهند. ژن ها اطلاعات توارثی را در بردارند و هویت های جدید را می آفرینند و آفرینش پدیده را هدایت می كنند. این مولكول شیمیایی موسوم به DNA از دوتا زنجیر درست شده كه به وسیلة بازها به هم مرتبط می شوند، طوری ‌كه دو مارپیچ شكل می گیرد. تصور و رسمی كه انسان از آن ها دارد در 3 مورد مانند عجل می مانند. یكی در «زنجیرواری» آن ها، دیگری در «پله واری» آن ها، و سومی این كه مانند «بسته طناب منظم چیده شده» می مانند». (3)
[=times new roman,times,serif]پی نوشت:
[=times new roman,times,serif]1- من علم الطب القرآنی، ص32.
[=times new roman,times,serif]2- وبلاگ ترجمه اخبار ترکیه[=times new roman,times,serif]3-کتاب بیولوژی در قرآن

[=Times New Roman]مسلمان شدن موریس بوکای بویسله ی جسد فرعون

هنگامی که فرانسوا میتران در سال 1981 میلادی زمام امور فرانسه را بر عهده گرفت،ازمصر تقاضا شد تا جسد مومیایی شده فرعون را برای برخی آزمایشها و تحقیقات از مصر به فرنسه منتقل کند.
جسد فرعون به مکانی با شرایط خاص در مرکز آثار فرانسه انتقال داده شد تا بزرگترین دانشمندانباستانشناس به همراه بهترین جراحان و کالبد شکافان فرانسه، آزمایشات خود را بر روی این جسد و کشف اسرار متعلق به آن شروع کنند.
رئیس این گروه تحقیق و ترمیم جسد یکی از بزرگترین دانشمندان فرانسه به نام پروفسور موریس بوکای بود، او بر خلاف سایرین که قصد ترمیم جسد داشتند، در صدد کشف راز و چگونگی مرگ این فرعون بود.
تحقیقات پروفسور بوکای همچنان ادامه داشت تا اینکه در ساعات پایانی شب نتایج نهایی ظاهر شد بقایای نمکی که پس از ساعت ها تحقیق بر جسد فرعون کشف شد دال بر این بود که او در دریا غرق شده و مرده است و پس از خارج کردن جسد او در دریا غرق شده و مرده است و پس از خارج کردن جسد او از دریا برای حفظ جسد، آن را مومیایی کرده اند. اما مسئله غریب و آنچه باعث تعجب بیش از حد پروفسور بوکای شده بود این مسئله بود که چگونه این جسد سالمتر از سایر اجساد، باقی مانده در حالی که این جسد از دریا بیرون کشیده شده است.

حیرت و سردرگمی پروفسور دوچندان شد وقتی دید نتیجه تحقیق کاملا مطابق با نظر مسلمانان در مورد غرق شدن فرعون است و از خود سئوال می کرد که چگونه این امر ممکن است با توجه به اینکه این مومیایی در سال 1898 میلادی و تقریبا در حدود 200 سال قبل کشف شده است،در حالی که قرآن مسلمانان قبل از 1400 سال پیدا شده است؟!

« و بنی اسرائیل را از دریا عبور دادیم. فرعون و سپاهیان وی بیدرنگ مسلحانه و فراتر از حد خود آنها را دنبال کردند، تا وقتی که داشت غرق میشد گفت: ایمان آوردم به اینکه خدائی غیر از خدائیکه بنی اسرائیل (فرزندان یعقوب) به او ایمان اوردند وجود ندارد و همیشه مسلمان خواهم بود ـــ حالا! در حالیکه تا پیش از این از سپردن بنی اسرائیل سرباز زدی و همیشه نیز مفسد بودی ـــ امروز فقط بدن تو را نجات میدهیم تا برای افراد پس از خودت درسی باشد. هر چند خیلی از مردم از آیات ما غافلند».سوره یونس
چگونه با عقل جور در می آید در حالی که نه عرب و نه هیج انسان دیگری از مومیایی شدن فراعنه توسط مصریان قدیم آگاهی نداشته و زمان زیادی از کشف این مسئوله نمی گذرد؟!
و آیا ممکن است محمد(ص) هزار سال قبل از این قضیه خبر داشته؟ پروفسور موریس بوکای تورات و انجیل را بررسی کرد اما هیچ ذکری از نجات جسد فرعون به میان نیاورده بودند.
پس از اتمام تحقیق و ترمیم جسد فرعون، آن را به مصر بازگرداندند ولی موریس بوکای خاطرش آرام نگرفت تا اینکه تصمیم به سفر کشورهای اسلامی گرفت تا از صحت خبر ذر مورد ذکر نجات جسد فرعون توسط قرآن اطمینان حاصل کند. یکی از مسلمانان قرآن را باز کرد و آیه 92 سوره یونس را برای او تلاوت نمود.
این آیه او را بسیار تحت تاثیر قرار داد و لرزه بر اندام او انداخت و با صدای بلند فریاد زد: من به اسلام داخل شدم و به این قرآن ایمان آوردم موریس بوکای با تغییرات بسیاری در فکر و اندیشه و آیین به فرانسه بازگشت و دهها سال در مورد تطابق حقائق علمی کشف شده در عصر جدید با آیه های قرآن تحقیق کرد و حتی یک مورد از آیات قرآن را نیافت که با حقایق ثابت علمی تناقض داشته باشد. و بر ایمان او به کلام الله جل جلاله افزوده شد ( لایاتیه الباطل من بین یدیه و لا من خلفه تنریل من حکیم حمید).
فالیوم ننجیک ببدنک لتکون لمن خلفک ءایه و ان کثیرا من الناس عن ءایتنا لغفلون/92-یونس
پس امروز بدن و جسد(بی جان تو را ) از امواج رهایی می بخشیم به این دلیل که برای آیندگان نشانه ای از سرانجام گناه باشی تا افراد ظالم از تو عبرت گرفته و دست از ستم خود بکشند و افراد مومن برا ایمانشان افزوده شود و با اراده محکم تری براساس اعتقادات خویش عمل کنند، اما بسیاری از مردم از آیات و نشانه های ما غافلند.

" قَدْ جَاءَکُم مِّنَ اللَّهِ نُورٌ وَ کِتَابٌ مُّبِین ؛ یَهْدی بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوانَهُ سُبُلَ السَّلامِ وَ یُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ وَ یَهْدیهِمْ إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقیم ؛
و از جانب خدا نور و کتابى صریح و آشکار بر شما نازل شده است تا خدا بدان هر کس را که در پى خشنودى اوست به راه‏هاى سلامت هدایت کند و به فرمان خود از تاریکى به روشناییشان ببرد و آنان را به راه راست هدایت کند ."7

Kinzie Kensington;417160 نوشت:
من در همین راه بودم و هیچ چیز نیافتم
سلام. منظورتون از هيچ چيز چيه؟
همونطور كه قبلا هم گفتم من دنبال ادله هايي براي اثبات حقانيت قرآن مي گشتم كه بتونم با استناد به اونها پاسخ منطقي و درخوري به افراد ماديگرا و كساني كه صرفا ديدگاه علمي دارن ارائه بدم.
مثلا شما فردي رو در نظر بگيرين كه در نظر او متا فيزيكي وجود ندارد و فقط و فقط به علم ماده و گيرايي هاي حسي خودش اعتنا و اعتماد ميكند( در نظرش خدايي هم نيست)- و من با برخي از اين افراد روزانه در ارتباطم- حال اين فرد اگر با تكيه به علم ناقص خودش بخواهد افراد ديگر را هم به مسلك خودش بكشاند و آموزه هاي دين اسلام و خداوند را پوچ انگارد، من نبايد پاسخي كه هم حقانيت قرآن را براي او و ديگران بيشتر آشكار ميكند بدهم؟
(حالا شما حساب كن جواب من بايد طوري باشه كه هم طرف و هم افراد ديگه رو كاملا قانع كنه و جاي هيچ شكي هم باقي نذاره)

بسم رب الشهداء

مقاله به ثبت رسیده ای از دانشگاه علوم پزشکی مازندرانقرآن،کتابی مبارک است که دست پرقدرت الهی آنرا نگاشته و از ذات پاک خداوندگار هستی، ساده گردیده است.
هیچ ناراستی و انحرافی در آن راه و سراسرش از پند و حکمت لبریز است.سرنوشت گذشتگان را بیان فرموده است و راهکارهای زندگی سعادتمندانه در زمان حال را مشخص نموده و آینده تاریخ بشریت و تمام کائنات را به تصویر کشیده است.
نور پرفروغی است که تاریکیهای جهل و گمراهی را میشکافد و راهنمای انسانهایی است که آنرا مشعل زندگی قرار میدهند و خسران و حسرت برای غافلانی است که انرا از روی جهل و سرکشی فراموش یا انکار می کنند و از حکمتهایش بی بهره می مانند.


سوره ص آیه 29:(کتابی مبارک است که آنرا بسوی تو نازل کرده ایم تا در آیات آن بیندیشند و خردمندان پند گیرند.


حال سوال این است که تکلیف بندگان در مقابل این نعمت عظیم و این منت بزرگ الهی چیست؟

شکی نیست که خداوند بلندمرتبه از نزول این کتاب گران مایه قصدی بزرگ و هدفی حکیمانه داشته است.
همانگونه که خداوند سبحان در قرآن کریم بیان فرموده است این کتاب باعظمت برای نجات یا قومیت خاصی نازل نشده است و رسالت آن جهاتی و برای تمام بشریت است؛
ولی افسوس که بسیاری از مردم دنیا از نورانیت آن بی بهره اند و حتی بسیاری از ایمان آورندگان به قرآن نیز هنوز نمیدانند که چه ذخایر عظیم علمی و معنوی گسترده ای در این کتاب به بدیعه نهاده شده است و آنطور که شایسته است آنرا نشناخته اند.

دنیای امروز میدان رقابت علم و گفتگو است و با انسان امروز باید با زبان دانش و استدلال ارتباط برقرار کرد.بنابراین بهترین شیوه برای معرفی قرآن به غیر مسلمانان نشان دادن ابعاد علمی قرآن به آنان است و از آنجا که این کتاب مقدس از اقیانوس بی انتهای علم و حمت الهی سرچشمه گرفته است، می تواند استوارترین ابزار برای اثبات حقانیت اسلام و رسالت حضرت رسول (صلوات الله علیه و آله و سلم) باشد.

سوره مائده آیه 15 و 16: (همانا از جانب خداوند برای شما نوری عظیم و کتابی روشن آمد؛ خداوند بوسیله ان هرکس را که بدنبال خوشنودی او باشد به راه های سلامت هدایت می کند و او را به اذن و فرمان خود از تارکییها بیرون می آورد و به عالم نور داخل می گرداند و آنان را به راه مستقیم هدایت می کند)

اعجازهای علمی مختلفی که در سالهای اخیر به طور سلسله وار از قرآن کشف می شود و با جدیدترین علوم روز برابری می کند دلیلی دیگری است که این کتاب از سوی خالق هستی خلق و تدوین شده است و حجتی است مبنی بر اینکه هیچ تحریف و تغییری در این کتاب مقدس روی نداده است.

قرآن همانند تورات و انجیل تحریف شده نیست که فرهنگها و علوم جدید فاصله داشته باشد.
یکی از دلایلی که سبب شده است تا یهودیت و مسیحیت به تدریج از کتب مقدس تورا ت و انجیل فاصله بگیرند و دیانت و خدا پرستی را در کنج عبادتگاه ها محصور کنند، این است که تعالیم تحریف شده این کتاب های آسمانی را در تضاد آشکار با علوم روز می بینند و به غلط تصور می کنند که این مطالب تحریفی همان دین الهی است!

البته تورات و انجیل نیز انوارهایی از نور خداوند هستند که برای هدایت انسانها نازل شده بودند، ولی در گذر زمان از سوی نا اهلان و کفر پیشگان تاریخ مورد تحریف قرار گرفتند.

از این سو خداوند اراده کرده است که آخرین کتابش از تهدید و تحریف معاندان در امان باشد و دلایل علمی و عقلی بی شماری وجود دارد که ثابت می کند هیچگونه تغییر و تحریفی در قرآن صورت نگرفته است و در آینده هم صورت نخواهد گرقت.

بنابراین اگر بتوان حقایق قرآن را با زبان علمی به مردم جهان معرفی کرد و حقانیت آنرا برای ایشان به اثبات رساند، این امید وجود دارد که فطرت پا ک و حقیقت طلب انسانها حقایق آنرا با جان و دل بپیذرن و در برابر کلام خالق کائنات تسلیم و خاضع شوند و این رسالت بر دوش کسانی است که به خداوند، به کلام خداوند و به فرشتگان راستین خداوند ایمان داشته باشند و یاری کردن دین خدا را فریضه ای مقدس وافتخاری عظیم برای خود بدانند و این نیازی است که بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.عسل درمانی

یا مَن اسمه دواءُ وَ ذکره شفاءُ

رسول گرامی اسلام (صلوات الله علیه و آله و سلم) می فرماید:


کسی که در هر ماه سه بامداد عسل بخورد به قصد شفایی که خداوند متعال در قرآن کریم درباره عسل فرموده است از بیماری های زیاد مصون می ماند.

مردم مانند جویندگان طلا و الماسند : آنچه را ارزشمندتر و نشانه هوشمندی است فراهم می آورند ، بر می گزینند و دهها سال به آن می پردازند . در طی صدها سال ملتها در طبیعت مقادیر زیادی دارو کشف کرده اند که احتمال دارد در آزمایش زمان تاب نیاورده و به بوتۀ فراموشی سپرده شوند.

ولی انگبین(عسل)زنبوران عسل ،در این آزمایش همواره سودمند بوده و مسلمأ در آن یک داروی عالی برای درمان دردهای بیشمار وجود دارد{2}

مومن مانند زنبور عسل است : اگر با او کنار بیایی و همکاری کنی او هم سودمند است . اگر از او اندرزی بپرسی او برای تو سود بخش است. اگر در کنار او بنشینی برای تو سود آور است همه چیز او سودمند است چون همه چیز زنبور عسل (عسل ، گرده ، ژله رویال و...)سودمند است. {2}

متخصصین علم زنبور شناسی می گویند علت اینکه ملکه زنبور عسل در 24 ساعت می تواند در حدود 2000 تخم بگذارد و مدت 3 تا 5 سال زندگی کند (در حالی که عمر زنبورهای دیگر 45 تا 60 روز است)این است که ملکه غذای مخصوصی تغذیه می کند که سایر زنبوران به جز سه روز اول مرحله رشد به آن دسترسی ندارند این غذای مخصوص ژله رویال نام دارد و اهمیت آن در زندگی زنبور عسل همانند نقش شیر مادر در زندگی نوزادان است. {2}

اثر آنتي اكسيدان هاي عسل

محققان در حال ارزيابي اثر عسل بر سطح آنتي اكسيدان هاي بدن هستند كه به نظر مي رسد بدن را از مضرات محيط مانند دود سيگار و مواد شيميائي حفاظت مي كنند.

در يك تحقيق جديد از 25 نفر خواسته شد بسته به ميزان وزنشان ، هر روز و به مدت يك ماه بين 4 تا 10 قاشق سوپ خوري عسل گياه گندم سياه بخورند. اين عده عسل را تقريبا به هر شكلي كه مي توانستند خوردند، ولي به صورت پخته يا حل شده در چاي نبايستي مصرف مي شد.
برخي عسل را بر روي نان تست يا با موز و كره بادام زميني مصرف مي كردند، اما بسياري هم به سادگي قاشق عسل را در دهان مي گذاشتند. {2}


دانشمندان دريافتند سطوح آنتي اكسيدان هاي بدن در افرادي كه عسل خورده بودند افزايش يافته است.

متخصصان معتقدند آنتي اكسيدان ها از صدمات سلولي ايجاد شده توسط مولكول هايي به نام راديكال هاي آزاد جلوگيري مي كنند.


غذاهاي غني از آنتي اكسيدان ها از اثرات تخريبي راديكال هاي آزاد مي كاهند و در نتيجه احتمال بيماري هائي همچون سرطان و حمله قلبي را كاهش مي دهند. {7}

عسل درمانی برای درمان دیابت: پیشنهاد عسل درمانی برای جلوگیری از قطع عضو در افراد مبتلا به دیابت
گروهی از محققان میگویند با مالیدن عسل بر روی زخم یک فرد مبتلا به دیابت میتوان از لزوم قطع یک پای عفونی پیشگیری کرد. {2}

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مدیسون، پزشکی در دانشگاه ویسکانسین که شش بیمار دیابتی خود را از خطر قطع عضو نجات داده است، آزمایشی را برای ترویج استفاده گسترده از عسل درمانی آغاز کرده است.در این درمان پس از برداشت پوست و باکتری مرده لایه عسل وارد زخم میشود.

جنیفر ادی پروفسور دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی دانشگاه ویسکانسین گفت : عسل به دلیل خاصیت اسیدی خود باکتری را از بین میبرد و از بروز عوارض مقاومت باکتریایی که در مصرف آنتی بیوتیکهایی استاندارد دیده میشود پیشگیری میکند. وی این موضوع را برای بهداشت جهانی بسیار حایز اهمیت خواند.

پروفسور ادی گفت : افراد مبتلا به دیابت معمولا از جریان خون ضعیفی برخوردارند و از آنجا که توانایی آنان برای مبارزه با عفونت کاهش می یابد، زخم هایشان به سختی درمان میشود. وی افزود تقریبا هر 30 ثانیه یک قطع عضو ناشی از دیابت در جهان انجام میشود.وی ابراز امیدواری کرد که اگر بتوان ثابت کرد که عسل موجب شفای زخم اقراد دیابتی میشود میتوان امیدهای تازه ای برای بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت بوجود آورد.وی احتمال این امر را بسیار زیاد توصیف کرد.
عسل درمانی هم اکنون در نیوزلند برای درمان زخم های بستر و در اروپا بعنوان یک شکل درمان جایگزین استفاده میشود. {2}

مختصری در مورد ساختار ، رنگ، انواع عسل با ترکیبات مختلف آن و.... در زیر توضیح داده شده است.

تعریف

هیچ تعریف رسمی از طرف سازمان غذا و دارو ارائه نگردیده، اما طبق تصویب‌نامه 1906 فدرال غذا و داروی آمریکا،

عسل چنین تعریف شده است:


عسل، شهد و ماده مترشحه محتوی قند گیاهان است که توسط زنبور عسل جمع آوری شده، تغیر حالت داده و در شان عسل ذخیره می‌گردد{2}

ویژگی‌ها

وزن مخصوص عسل حدود 4/1 – 42/1
و pH آن 7/3 تا 5/4 در تغییر است.
بنابراین با وجودی که عسل یک ماده اسیدی ست، ولی به علت شیرینی خاص حالت اسیدی آن محسوس نیست.{7}

رنگ

رنگ عسل های مختلف، باتوجه به منابع اصلی شهد از سفید روشن تا سیاه متغیراست.
بنابراین ، آن چه به غلط بین عوام شایع شده است که عسل زنبوران مادر (یعنی جمعیت زنبور عسل با ملکه مسن) تیره و غلیظ است، اما عسل زنبوران جوان (یعنی بچه کندوها)، روشن ورقیق است، پایه علمی ندارد.

به عنوان مثال:

 رنگ عسل اقاقیا، سفید روشن مانند آب است
 رنگ عسل افرا، لیمویی رنگ
 رنگ عسل اسپرس، زرد طلایی
 رنگ عسل انواع میوه ها، زرد متمایل به قهوه ای
 رنگ عسل شبدر سرخ، زرد تمایل به قرمز
 رنگ عسل زیرفون، زرد متمایل به سبز
 رنگ عسل گل قاصد، زرد تیره
 رنگ عسل نارون، قهوه ای
 رنگ عسل صنوبرو زبان گنجشک، سبز تیره تا سیاه


فواید

ویژگی مهم عسل آن است که این مادهٔ طبیعی به شرط دوری از رطوبت، در مدت طولانی فاسد نمی‌شود. برای نگهداری بعضی مواد به دور از فساد هم از آن استفاده می‌شود
مثلا شاه‌توت را با آن مخلوط می‌کنند و هر چند روز یک بار آن را وارونه می کنند تا عسل به همه جای آن برسد و بدین طریق شاه‌توت تا یک سال فاسد نمی شود.
دیگر آنکه این ماده فقط در صورتی ارزش غذایی خود را از دست می‌دهد که بیش از ۶۰ درجه حرارت ببیند.
عسل از قدیم جهت طعم‌دهی یا تغییر مزهٔ داروها مورد استفاده بوده‌است. قدمت استفاده از عسل در مصر حداقل به ۲۲۰۰ تا۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد.
مصریان قدیم از عسل دست کم به صورت ۹۰۰ فراورده بهره می‌برده‌اند. محصول سالانهٔ عسل در جهان حداقل ۳۰۰٫۰۰۰ تن است.{2}


فواید دارویی و درمانی

در باب خواص درمانی عسل نکات بسیاری وجود دارد، از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عسل در جلوگیری از پوسیدگی دندان: در تحقیقات دو تن از محققان به نام‌های وسبورن و نوزیسکین‌وست این نتیجه حاصل شد که افرادی که از عسل استفاده می‌کنند (روزانه ۷۰ گرم)به پوسیدگی دندن مبتلا نشده‌اند.

علاوه بر اینکه عسل قندی طبیعی است، خاصیت ضد میکروبی آن نیز در پیشگیری از پوسیدگی مؤثر است و همچنین در رشد استخوان‌ها و درمان نرمی استخوان و تقویت لثه بسیار سودمند می‌باشد.
اگر عسل با ذغال طبی مخلوط شود باعث سفیدی و براقی دندان‌ها می‌شود. {3}

عسل در طب کودکان: مصرف عسل در کودکان می‌تواند باعث افزایش وزن آنها شده و حال عمومی کودک را بهبود بخشد، نیز نیاز کودک به ویتامین B۶ را پاسخ می‌گوید. البته به علت احتمال ایجاد واکنش‌های حساسیتی استفاده از عسل برای کودکان تا زیر ۲ سال ممنوع است. {4}

عسل و بیماری‌های پوستی: در گذشته درمان زخم‌های کهنه و چرکی با عسل متداول بوده‌است، هم اکنون نیز این ماده برای درمان زخم‌های پوستی مزمن کاربرد دارد، رشد میکروب‌ها را متوقف کرده و پوست و اعصاب را تغذیه می‌نماید.

عسل برای درمان زخم سپتیک
از ساولون بهتر عمل کرده و در درمان عفونت‌های پوستی بهبود سریع‌تری نسبت به پماد آمپی‌سیلین نشان داده‌است، عسل ضد کاندیدا و تریکوفیتون منتاگروفیتیس است و در درمان عفونت‌های پوستی ناشی از این دو بسیار مؤثر است.

نیز این ماده به علت ساز و کار رطوبت‌گیری خود، موجب کاهش ادم زخم شده، در تسریع فرایند التیام مفید است. وجود مادهٔ اینهیبین که خاصیت ضد باکتریایی دارد، احتمالاً از طریق از بین بردن باکتری‌های زخم‌های بستر موجب تسریع التیام آنها می‌شود. {3}


عسل و بیماری‌های گوارشی:
عسل به علت داشتن بعضی آنزیم‌ها به هضم غذا کمک می‌کند، مثل: لیپاز ، آمیلاز ، ساکاراز و...

عسل از شدت هیپر اسیدیتهٔ معده می‌کاهد و می‌تواند در افراد مبتلا به ترش کردن یا رفلاکس مؤثر باشد، برای زخم معده و التهاب آن نیز مفید است. {3}


از سایر مصارف درمانی عسل می‌توان به اثرات کمک درمانی در بیماری سل، التهاب ریه، آسم و ذات‌الریه اشاره کرد، همچنین می‌توان از اثرات کمکی آن در انواع زخم و التهاب‌های قرینه و سوزشهای چشم نام برد. {3}


عسل در درمان بیماری‌های زنان و زایمان، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های کلیوی و بیماری‌های اعصاب نقش به سزایی داشته‌است، نیز در درمان بیماری‌های خونی مفید بوده، گلبولهای قرمز و هموگلوبین را افزایش می‌دهد و خاصیت ضد خون ریزی دارد، از این رو می‌تواند نقص ویتامین ک بدن را جبران کند. {2}

تولید عسل

تولید عسل از جمع‌آوری شهد گیاهان شروع می‌گردد. بدین ترتیب که زنبور عسل شهد شیرین و رقیق را از جام گل ها جمع‌آوری نموده وآن ها را تغیر شکل داده و به شکل محلولی عالی، غلیظ و مغذی در می‌آورد.

زنبور عسل شهد گیاهان را در موقع جمع‌آوری، به طور موقت در عسلدان خود جمع‌آوری می‌نماید و در هر نوبت پرواز برای جمع‌آوری شهد، حدود 40 میلی‌گرم شهد را به کندو حمل می‌کند{3}

زنبور مزرعه موقع برگشت و حمل شهد به کندو، در بین راه مقداری از آب شهد را جذب، و بعدا از کلیه‌ها دفع می‌کند. ضمنا مقداری دیاستاز diastase از نوع اینورتازinvertase (که تجزیه کننده مواد قندی ست) از جداره عسلدان ترشح و به شهد می‌افزاید. کارگر مزرعه، این شهد یا به اصطلاح عسل نارس را در داخل سلول‌ها قرار می‌دهد و مجددا جهت جمع‌آوری به سوی مزارع و منابع برمی‌گردد. {2}

هنوز ثابت نشده است که زنبور عسل می‌خوابد، بنابراین طول شب فرصت خوبی است برای به قوام آوردن عسل، به این ترتیب که در خلال شب شهدهای ذخیره شده رامجدداً از انبار های سلول ها می‌مکند و به سلول‌ها برمی‌گردانند. در هر نوبت مکیدن و برگرداندن، مقداری دیاستاز به شهد اضافه نموده و به عکس کمی از آب اضافی شهد را به کمک جداره‌های عسلدان جذب می‌کنند.

این عمل، تا به قوام رسیدن عسل توسط زنبورانی که این وظیفه را به عهده دارند، آن قدر ادامه پیدا می‌کند تا شهد حاصله به مایع غلیظ قوام یافته‌ای که معمولاً دارای 17 تا 6/18 درصد آب است تبدیل گردد. {2}

ترکیبات

ترکیبات یک عسل معمولی بدین صورت است:

 فروکتوز ۱-۳۸/۲٪
 گلوکز ۲-۳۱/۰٪
 آب ۳-۱۷/۱٪
 مالتوز Maltose ٪۴-۷/۲
 کربوهیدرات‌ها Carbohydrates ٪۵- ۴/۲
 ساکاروز ۶-۱/۵٪
 املاح معدنی ، ویتامین ، آنزیم ۷- ۰/۵٪ Minerals – Vitamins – Enzymes {2}


در صد آب موجود در عسل ها، به شرایط اقلیمی ومیزان رطوبت منطقه بستگی دارد. در منا طقی که میزان رطوبت هوا بالاتر است ، درصد آب عسل بیش تر است. برای مثال عسل های شمال رقیق‌تر از عسل های شمیرانات تهران است. {2}


درصد آب عسل با توجه به شرایط آب‌و‌هوایی منطقه استقرار کندوها، می‌تواند تا حدود 25 نیز بالا رود. به این ترتیب از لحظه شهد آوری تا تولید عسل، دو مرحله انجام می‌گیرد.

مرحله اول رنبوران هم به طور فعال هم به طور انفعالی آب را از محلول رقیق شهد که به طور معمول دارای 60 درصد آب است، جدا می‌کنند. (آب شهد گل ها بین 50 تا 80 در صد متغیر است).

برای مرحله دوم باید گفت قند مسلط درشهد، ساکاروز است که با فعالیت آنزیمی به دکستروز dextrose و لوولوز (levulose) و ظاهرا با مقادیر کمی از سایر قند‌ها طی این مرحله ترکیب می‌شوند

در نتیجه محلول غلیظی از قند های ساده که ماده حل شده آن بیش از حل نشده هاست، ماده‌ای دارویی ومغذی به نام «عســـــل» به وجود می‌آید.
عسل های دارای منبع گیاهی متفاوت دارای رنگ و طعم متفاوت بوده و به مقادیر نه زیاد متفاوت، حاوی قند ها (ساکاروز، لوولوز، دکستروز، مالتوز و غیره) و حاوی اسید‌ها، پروتئین‌ها،پیک مان‌ها، مواد معطر و خوشبو کننده وهم‌چنین املاح (نظیر سدیم، گوگرد، منیزیوم، فسفر، کلر، پتاسیم، سیلیکا و غیره) آنزیم‌ها( مانند دیاستاز، گلوکز اکسیداز، کاتالاز، فسفاتاز و انورتاز) و هم‌چنین حاوی ویتامین‌ها (پرودوکسین، فولیک اسید) و غیره می‌باشند.{7}

عسل از دیدگاه بزرگان

ابوعلی سینا ۱۰۰۰ سال پیش در کتاب قانون خود نسخه‌های زیادی بر پایه عسل و موم آن تجویز کرده‌است{2}
بقراط پدر پزشکی و بنیان‌گذار طب یونان ۲۵۰۰ سال پیش در مورد عسل چنین گفته‌است: هر دارویی از مواد غذایی درست می‌شود و متعاقب آن هر غذایی نیز جانشین دارو می‌گردد، عسل پاسخگوی این دو شرط است. {2}
موریس مترلینگ در مورد عسل گفته: همین امروز اگر زنبور عسل از بین برود هزاران نوع از گیاهان از بین خواهد رفت و از کجا معلوم که تمدن، از بین نرود. {2}
عسل در ادیان

عسل در اسلام

در قرآن یک سوره به نام زنبور عسل (سوره نحل) وجود دارد.{1}


خداوند در قرآن می‌گوید:

و پروردگار تو به زنبور عسل وحى [الهام غریزى‏] كرد كه از پاره‏اى كوه‏ها و از برخى درختان و از آنچه داربست [و چفته‏سازى‏] مى‏كنند، خانه‏هایى براى خود درست كن‏ سپس از همه میوه‏ها بخور، و راههاى پروردگارت را فرمانبردارانه، بپوى. [آن گاه‏] از درون [شكم‏] آن، شهدى كه به رنگهاى گوناگون است بیرون مى‏آید. در آن، براى مردم درمانى است.

راستى در این [زندگى زنبوران‏] براى مردمى كه تفكر مى‏كنند نشانه [قدرت الهى‏] است.{1}

مصریان قدیم ترکیبی از جو ، عسل و گندم تهیه و به جای الکل استفاده می‌کردند. {2}


عسل در یهود


کتاب مذهبی یهودیان از سرزمین موعود چنین یاد می‌کند که در آن نهرهایی از عسل و شیر جاری است. {6}

عسل در مسحیت

در کتاب انجیل مسیحیان از عسل و گیاهان دارویی به عنوان هدایای گرانبهای طبیعت یاد شده‌است.{5}

عسل در مصر باستان

عسل در زندگی روحانی ، اجتماعی و اقتصادی مصریان باستان نقش مهمی بازی می‌کرده‌است. از حکایت‌های به جا مانده در پرستش‌گاه‌ها و آرامگاه مردگان چنین بر می‌آید که عسل در آن روزگار از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و در سنن قدیمی با اشاره به اهمیت دارویی عسل ، به بیماران جهت درمان تجویز می‌شد. {2}


عسل در یونان باستان

یونانیان باستان تصور می‌کردند که خدایان چون خوراک بهشتی می‌خوردند فناناپذیر و ابدی گشته‌اند آنها ایمان داشتند که عسل یکی از اجزای مهم این خوراک بهشتی است. {2}

نگهداری عسل

زیر زمین بهترین محل برای نگهداری عسل است ، زیرا كه عسل به دور از حرارت و نور برای مدت طولانی باقی می‌ماند وعلی رغم این كه معمولاً تاریخ انقضا بر روی شیشه‌های عسل نوشته شده اما به هر حال این مسأله به روش نگهداری عسل وابسته است، به طوری كه اگر عسل را در دمای بین 10 تا 15 درجه سانتی گراد نگهداری كنید، می تواند برای سال ها كیفیت خود را حفظ نماید . {2}

عسل با موم

گاهی اوقات عسل را بدون آن كه تصفیه كنند با موم آن می‌فروشند و در چنین حالتی موم در درون عسل مایع غوطه می‌خورد و در هنگام مصرف باید عسل را مكید و موم آن را همانند آدامس جوید، این نوع عسل برای بهبود گوارش و آلرژی و درمان سینوزیت مفید است. {2}

اعجاز علمی قرآن در حوزه ی علوم روانپزشکی:

یکی از عوارش شهرنشینی و تجدد انسان در دهه اخیر افزایش چشم گیر و روز افزون بیماری های رروانی و در راس انها افسردگی است .
بهداشت روانی از مباحث مهم و رو به گسترش در حوزه ی علوم رفتاری و روانی است که پیوسته بر دامنه آن افزوده می شود.
بر اساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت تا سال 2020میلادی بیاری افسردگی به دومین بیماری جهان تبدیل خواهد شد.بطور مثال بر پایه ی آمار مرکزگزشکی اتریش ، تعداد بیماران افسرده در این کشور رو افزایش گذاشته است. بطوری که از جمعیت 8 میلیون در اتریش حدود 2 میلیون نفر افسردگی دارند.
به همین خاطر به کشور اتریش افسرده ها لقب داده اند. از مهم ترین علائم بیماری افسرد گی می توان به خلق پریشان و غمگین و عدم لذت از فعالیت هایی که قبلا لذت بخش بوده اشاره کرد.
خودکشی،هذیان، توهم، اظطراب و اختلال در روابط اجتماعی از عوارض افسردگی می باشد.
بنابراین از مهم ترین روش های درمان برای این گونه بیماران می توان به گروه درمانی ، خانواده درمانی و امید درمانی اشاره کرد
.
حضور فعال در فعالیت های جمعی و اجتماعی و داشتن امید به آینده می توان تا حد زیادی در بهبود این بیماران و برگشت مجدد نشاط و شادابی رفتاری و لذت بردن از زندگی موثر باشد. پس باید گفت که کلید درمان این بیماری در دوری جستن از پریشانی در زمان حال و کسب امید برای آینده است و این روشی است که روانشناسان و متخصصین بیماری های روانی بر آن تاکید دارند.{8}

موضوع جالب آن است که بر خلاف تصور غلط عده ایی که فکر می کنند اسلام دین پریشانی و خمودگی است، قرآن کریم در آیات متعددی کلمات «لا تحزن»،«لا تحزنی» ویا «لا تحزنوا» به معنی غمگین مباش یا غمگین مباشید را بکار برده است.از سوی دیگر امید به فضل و بخشش پروردگار را در ردیف بزرگتین نیکی ها و نا امیدی از رحمت و فضل الهی را در زمره ی بزرگترین معاصی همچون کفر قرار داده است.

سوره یوسف آیه 87:«از رحمت خداوند نامید مباشید ؛ درد ستی که غیر از گروه کافران ،کسی از رحمت خداوند مائویس تمی شود.» {1}


سوره آل عمران آیه ی 139: «سستی نکنید و اندوهگین نباشید».

همچنین در آیه 127سوره نحل خطاب به پیابرش حضرت محمد(ص) می فرماید ـ«بر آنان اندوه مخور و از آنچه مکر و نیرنگ می کنند دلتنگ مباش».{1}


براستی این چگونه کتابی است که هرگز کهنه نمی شود و هرگز غبارزمان بر آن نمیشیند. این دستورات درمانی فقط می تواند از سوی کسی بیان شود که به تمام ابعاد وجودی انسان اشراف کامل دارد و نیازهای او را بخوبی می شناسد و او کسی نیست جز ذات پاک خداوند سبحان . {1}

«بگو:این کتاب را کسی فرستاد است که اسرار آسمان ها و زمین را می داند(و) همانا او بسیار آمرزنده و مهربان است». سوره فرقان آیه 6.{1}1. القرآن

2. اینترنت google سایت وکیپدیاwww/http://fa.wikipedia.org/wiki

3. اسرار درمان با عسل-سوفی لاکوست-ترجمه دکتر احسان مقدس_(انشارات نیلوبرگ تهران-چاپ اول بهمن 87)

4. دنیای تغذیه – دکتر محمد حسین صالحی سور مقی -انتشارات دنیای تغذیه-مرداد 1382

5. انجیل
6. تورات
7. بیوشیمی لنینجر

8. بهداشت روانی – جبار حیدری/قهرمان محمودی-نشر جامعه نگر- چاپ اول1387


Kinzie Kensington;417160 نوشت:
من در همین راه بودم و هیچ چیز نیافتم
سلام. منظورتون از هيچ چيز چيه؟
همونطور كه قبلا هم گفتم من دنبال ادله هايي براي اثبات حقانيت قرآن مي گشتم كه بتونم با استناد به اونها پاسخ منطقي و درخوري به افراد ماديگرا و كساني كه صرفا ديدگاه علمي دارن ارائه بدم.
مثلا شما فردي رو در نظر بگيرين كه در نظر او متا فيزيكي وجود ندارد و فقط و فقط به علم ماده و گيرايي هاي حسي خودش اعتنا و اعتماد ميكند( در نظرش خدايي هم نيست)- و من با برخي از اين افراد روزانه در ارتباطم- حال اين فرد اگر با تكيه به علم ناقص خودش بخواهد افراد ديگر را هم به مسلك خودش بكشاند و آموزه هاي دين اسلام و خداوند را پوچ انگارد، من نبايد پاسخي كه هم حقانيت قرآن را براي او و ديگران بيشتر آشكار ميكند بدهم؟
(حالا شما حساب كن جواب من بايد طوري باشه كه هم طرف و هم افراد ديگه رو كاملا قانع كنه و جاي هيچ شكي هم باقي نذاره)

تو اين پست ميخوام از همه دوستاني كه با پاسخ هاي مستدل خودشون من رو در يافتن پاسخ پرسش هاي خودم و همچنين اثبات بيشتر حقانيت قرآن كريم ياري مي كنند صميمانه سپاسگزاري كنم. با آرزوي توفيق روز افزون شما دوستان گرامي:Gol:
راستي تا يادم نرفته به نظر شما بهترين راهكار هايي كه ميشه براي بحث با افراد نسبتا بي دين ازش استفاده كرد تا براشون اثبات كنيم كه خدايي هست و پيغمبري، چيست؟
اگر كارشناسان محترم صلاح بدونن با دوستان ذيل همين تاپيك پيرامون اين موضوع بحث كنيم وگرنه لطف كنن به من بگن تا تاپيك جديدي ايجاد كنم

ومن الله التوفيق

mohammad40;413361 نوشت:
سلام. براي من يه سوالي پيش اومده اونم اينه كه آيا براي وقايعي كه در قرآن بيان شده مثلا طوفان نوح و يا شكافته شدن دريا توسط عصاي حضرت موسي و يا اتفاقات ديگري كه در قرآن ذكر شده،‌ اثبات علمي وجود دارد؟
به بيان واضح تر اينكه مثلا حضرت يوسف عليه السلام كه به بيان قرآن روزگاري فرمانرواي مصر بوده، آيا در تاريخ مصر باستان وجود دارد كه در فلان تاريخ شخصي با مشخصات حضرت يوسف فرمانروا بوده يا خير و يا مثلا علم زمين شناسي اكنون ثابتكرده كه رود نيل در ساليان قديم به دو قسمت شكافته شده بوده؟
اصلا فرض را بگیریم که علم ابدا نتواند ثابت نماید علوم قرانی درست هست.لطفا شما بفرمایید چایگزین شما بجای قران چیست؟

"اصلا فرض را بگیریم که علم ابدا نتواند ثابت نماید علوم قرانی درست هست.لطفا شما بفرمایید چایگزین شما بجای قران چیست؟"

دوست عزيز لطفا سوء تفاهم نشه. بنده اصلا در صدد يافتن جايگزين براي قرآن نيستم يا نعوذ باالله قصد زير سوال بردن كلام الله را ندارم. قصدم از ايجاد اين تاپيك صرفا كسب اطلاعات است.
ممنون از توجهاتتون به تاپيك

بله حرکت پوسته زمین و حرکت کوها روی زمین وجود دارد در سوره نمل آمده

در آیه 88 سوره ی نمل « وَ تَرَى الْجِبالَ تَحْسَبُها جامِدَةً وَ هِيَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحابِ»

..........................

نتيجه اى كه از اين تفسير مى گيريم، اين است كه: اين كوه ها كه ما آنها را ساكن مى پنداريم با سرعت زياد، در حركتند، مسلماً حركت كوه ها بدون حركت زمين هاى ديگر كه به آنها متصل است معنى ندارد، و به اين ترتيب معنى آيه چنين مى شود كه: زمين با سرعت حركت مى كند همچون حركت ابرها!
طبق محاسبات دانشمندان امروز، سرعت سير حركت زمين به دور خود نزديك به 30 كيلومتر در هر دقيقه است، و سرعت سير آن در حركت انتقالى به دور آفتاب از اين هم بيشتر است.

http://masjed-valiasr313.blogfa.com/post-54.aspx

در مدار بودن خورشید و ماه در قرآن ذکر شده و ............

زوج بودن گیاهان و همه چز که در 100- الی 200 سال اخیر زوجیت گیاهان کشف شد

[="Tahoma"]

mohammad40;417078 نوشت:
سلام. ممنون از نكته سنجي و پاسخ غني شما. ببينيد من شخصا به دنبال استوار كردن ايمان خود بر پايه نگاره هاي علمي نيستم بلكه خودم قرآن را به عنوان منبعي 100 درصد صحيح و موثق پذيرفته ام. اما دليل سوال من اين است كه چون بنده با اشخاصي كاملا ماترياليست و صاحب نگرش علمي صرف در ارتباط هستم و با آنها صحبت هايي پيرامون مسائل ديني دارم،‌ صرفا خواستم بدونم كه آيا ادله علمي براي وقايع درون قرآن موجود است كه من بتوانم با استناد به اونها، گفته هايم رو به اون اشخاص ثابت كنم يا خير.

با سلام و درود

این راه جواب نمی دهد، زیرا علم و تجربه مربوط به عالم ماده است و با روش علمی نمی توان خدا را اثبات نمود.

تا روح نیاز در آن بیدار نشود و اعتماد بر خدا نداشته باشند، نمی توان نقل های قرآن را برای آن ها اثبات علمی نمود، زیرا اگر بنای پذیرش نداشته باشند، هر طور شده از پذیرش آن سر باز می زنند.

البته می توانید در آن ها ایجاد علاقه نموده تا مثلا از طریق آشنایی آن ها و پرداختن به علم فلسفه، بر آن ها تاثیر گذاشته شود.

[="Tahoma"]

Kinzie Kensington;417160 نوشت:
من در همین راه بودم و هیچ چیز نیافتم و هرچقدر بیشتر گشتم چیزهایی دیدم که خلافشون بطور علمی قابل اثبات است مثلا داستان آدم و حوا یا توضیحاتی که در قرآن درباره مورچه ها و زنبور عسل و ... است که امروزه می دانیم تماما غلط هستند.

با سلام و درود

قرآن کلام الهی است و در آن اشتباه و خطا راه ندارد:

«وَ إِنَّهُ لَكِتابٌ عَزيزٌ لا يَأْتيهِ الْباطِلُ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَ لا مِنْ خَلْفِهِ تَنْزيلٌ مِنْ حَكيمٍ حَميدٍ»؛ و اين كتابى است قطعاً شكست ناپذير، كه هيچ گونه باطلى، نه از پيش رو و نه از پشت سر، به سراغ آن نمى‏آيد چرا كه از سوى خداوند حكيم و شايسته ستايش نازل شده است! (فصلت، 41 و 42)

قرآن کتاب هدایت است لذا قرار نیست مطالب این چنینی را بطور مبسوط بیان کند. هر کجا نیاز بوده و پیام هدایتی داشته، قرآن به حسب موارد، به این امور اشاره فرموده است.

مهم آن است که بیانات قرآن با ثابتات علمی تعارضی که ندارد هیچ، سازگاری هم دارد.

mohammad40;417265 نوشت:
"اصلا فرض را بگیریم که علم ابدا نتواند ثابت نماید علوم قرانی درست هست.لطفا شما بفرمایید چایگزین شما بجای قران چیست؟"

دوست عزيز لطفا سوء تفاهم نشه. بنده اصلا در صدد يافتن جايگزين براي قرآن نيستم يا نعوذ باالله قصد زير سوال بردن كلام الله را ندارم. قصدم از ايجاد اين تاپيك صرفا كسب اطلاعات است.
ممنون از توجهاتتون به تاپيك

من که مطمئن بودم جایگزینی ندارید
در اینجا اگر 2 تا عکس از جنایات تروریست ها اون هم با 18+ بیاری همه ایراد می گیرند
اما یک مطلبی الکی ول میکنید
و کلی شبهه برای خلق الله ایجاد می کنید که علم فلان و بمدادن و هر جه هم بگویند چشم بسته می گویید من که قانع نشدم

برادر اول بگو چی در چنته داری؟ ایا جایگزین داری / که میگی ندارم و ایا کشوری بهتر سراغ داری که یقین دارم نمیتوانی نمونه بیاوری
پس لطفا از این ببعد لطفا سوال بفرمایید نه شبهه افکنی
البته این گله من به مدیران سایت هم می باشد که اینجا بین سوال با ترویج وهم باید فرق قایل شوند
التماس دعا

[="Tahoma"]

mohammad40;417226 نوشت:

به نظر شما بهترين راهكار هايي كه ميشه براي بحث با افراد نسبتا بي دين ازش استفاده كرد تا براشون اثبات كنيم كه خدايي هست و پيغمبري، چيست؟
اگر كارشناسان محترم صلاح بدونن با دوستان ذيل همين تاپيك پيرامون اين موضوع بحث كنيم وگرنه لطف كنن به من بگن تا تاپيك جديدي ايجاد كنم

ومن الله التوفيق

با سلام و درود

این موضوع نیاز به تایک مستقل و جداگانه ای دارد. لذا لطف نموده و آن را در تاپیک دیگری پیگیری فرمایید.

دوستان گرامی برادر محمد سوال پرسیده چرا سریع انگ شبهه پراکنی را به کسی که سوال می پرسه می زنید چه زمونه ای شده ، وقتی ائمه و پیامبر میگند سوال نیمی از علمه دیگه چرا هر کسی سوال می پرسه اسمان رو رو سرش خراب میکنید اخه خیلی بده این کار را یعنی چه هر جا می ری یه سوال می پرسی میگند اره تو وهابی هستی،اخه اگه جواب نداری ساکت بنشین ودوستان دیگه جواب بدند و جدل کردن چیست ؟همین چیزهاست که عده ای از جوانان محقق مذهبمان به باد فنا می روند و زده می شه که دوباره سوال بپرسه ،شهید مطهری انچه در کتاب فصلنامه مطهر شماره 0 اومده که میگه اگه این تشکیکات وارد جامعه نشود بد است ... خود پیامبرم میگه ان قدر دنبال دینت بگرد تا تو را احمق بخوانند.

خدمت انور حناب عمار
عرض شد سوال خویه نه چیز دیگر

ایتدای انقلاب با توجه به وضعیت حساس کشور و عوض شدن یا فرار مسئولین وقت
عده ای حوان راس کار بودند
و عده ای یاد گرفته بودند همش در جراید یا سخنرانی بپرسند فلانی چقدر سواد دارد؟ و به این طریق خیلی ها پست را رها میکردند و خود ان به اصطلاح سوال کنندگان در اصل شبهه افکنان می امدند سر کار
برادر عمار بعضی سوال های بی محتوا برای عده ای کثیر بیننده شبهه ایجاد میکند، که نکند روش بهتری هست و دست از روش درست بر میدارند.
ایا جواب انانی که با یک به اصطلاح سوال به نظر شما از حق روی بر میگردانند شما می دهید؟

ما مخالف سوال نیستیم
ولی سوال کردن با شبهه افکنی فرق دارد
والسلام

میقات;417327 نوشت:
ا روح نیاز در آن بیدار نشود و اعتماد بر خدا نداشته باشند

سلام جناب ميقات. اشخاصي كه من با ايشان مراوده دارم دقيقا از قشر تحصيلكرده و نخبه جامعه هستند. ببينيد براي من اصلا فرقي ندارد كه طرف مقابل چه اعتقاداتي دارد فقط مساله اين است كه چرا بايد ذهن افراد تحصيلكرده ما به انحطاط برود؟ بنده هم فقط از سر دلسوزي قصد آگاه سازي آنان را دارم ولا غير. اتفاقا آنان به حدي از تفكر رسيده اند كه منكر وجود خدا ميباشند و به عبارت ديگر نفي متافيزيك ميكنند. و به افرادي كاملا ماترياليست تبديل شده اند.

سلام برادر بزرگوار
بنده اگر از ابتدا پست را مطالعه فرموده باشيد قصدم را از ايجاد اين تاپيك گفتم. نظر شخص شما براي بنده كاملا محترم است. ضمنا اين رو هم عرض كنم كه من قبلا هم گفتم كه با پاسخ هاي جناب ميقات و همچنين شما دوستان گرامي كه مستدل و كامل هم بود، كاملا قانع شدم. در مورد اينكه من چي در چنته دارم هم بهتره شما اول وبلاگ بنده رو مورد بازديد قرار بديد، بعد مفصلا پيرامون هر موضوعي كه مايل بوديد كاملا بحث خواهيم كرد انشا الله.
ببيين برادر! مجال براي جدل نيست ولي خب ما همه جوره براي بحث و تبادل نظر در خدمتيم. ياحق

pesarirani;417201 نوشت:
تحقیقات ناسا معجزه شق‌القمر را تأیید می‌كند

با عرض سلام
بد نیست سری به تاپیک " اسناد تاریخی شق القمر بزنید" در آنجا بنده ویدئویی از ناسا را گذاشته ام که در این مورد صحبت می کند. توضیحی در این مورد نمیدهم. فقط لطفا این تاپیک را مطالعه بفرمایید، خصوصا پست شماره 10 آن را که در این مورد است. در ضمن با توجه به اینکه به نظر می رسد اطلاعاتی در این مورد دارید خواهش میکنم پاسخ سوال بنده در پست آخر آن تاپیک را که مدت مدیدی از طرح آن می گذرد و هنوز جوابی نگرفته ام بدهید.
علاوه بر تمام این موارد میخواهم عکسی را در اینجا بگذارم که احتمالا هنوز شما ندیده اید:

این عکس در 31 آگست 2013 یعنی حدودا دو ماه پیش گرفته شده و شکاف بزرگ و دره مانندی را نشان میدهد. با این توضیح که عکس مربوط به ماه نیست و متعلق به مریخ است!
حال با این توضیح و تصویر این سوال پیش میاید که آیا هر شکافی ار این دست در یک سیاره یا قمر نشانه دو نیم شدن آن است؟ قطعا جواب (نه) است. با این ترتیب سوال بعدی این است که شما چگونه شکافی مشابه در سطح ماه را به دو نیم شدن آن نسبت میدهید؟
با تشکر

شهید علی اصغر پازوکی;417344 نوشت:
ایتدای انقلاب با توجه به وضعیت حساس کشور و عوض شدن یا فرار مسئولین وقت
عده ای حوان راس کار بودند
و عده ای یاد گرفته بودند همش در جراید یا سخنرانی بپرسند فلانی چقدر سواد دارد؟ و به این طریق خیلی ها پست را رها میکردند و خود ان به اصطلاح سوال کنندگان در اصل شبهه افکنان می امدند سر کار
برادر عمار بعضی سوال های بی محتوا برای عده ای کثیر بیننده شبهه ایجاد میکند، که نکند روش بهتری هست و دست از روش درست بر میدارند.
ایا جواب انانی که با یک به اصطلاح سوال به نظر شما از حق روی بر میگردانند شما می دهید؟

ما مخالف سوال نیستیم
ولی سوال کردن با شبهه افکنی فرق دارد
والسلام


بزرگوار لطفا منظورتون رو از كلمه "ما" واضح تر بيان بفرماييد. مرجع ضمير "ما" دقيقا چه كساني هستند؟

توجه!

لطفا دوستان بزرگوار، به موضوع تاپیک توجه داشته باشند تا مطالبشان منجر به خروج از موضوع تاپیک نشود. پست های خارج از موضوع تاپیک، حذف می شوند.

جدل ها و گفتگوهای غیر علمی، خارج از موضوع تاپیک است.

هم چنین لازم به ذکر است که سؤال آغازگر تاپیک، کلی است لذا اثبات علمی مصادیق آن، مانند زنبور عسل، شق القمر و ... هر کدام نیاز به تاپیک مستقل و جداگانه ای دارند.

mohammad40;417078 نوشت:
اما دليل سوال من اين است كه چون بنده با اشخاصي كاملا ماترياليست و صاحب نگرش علمي صرف در ارتباط هستم و با آنها صحبت هايي پيرامون مسائل ديني دارم،‌ صرفا خواستم بدونم كه آيا ادله علمي براي وقايع درون قرآن موجود است كه من بتوانم با استناد به اونها، گفته هايم رو به اون اشخاص ثابت كنم يا خير.

سلام علیکم
به نظر حقیر در برخورد با اینچنین افراد ابتدا باید مباحث زیربنائی مورد بحث قرار گیرد. مثلا برای کسی که ماتریالیست است اثبات یک معجزه ممکن است کارساز نباشد و یا حتی مفید!
ولی میتوان مباحثی نظری در خصوص موارد زیر داشت:
1- اصل توحید
2-اصل نیاز انسان به پیامبر
3-نیاز انسان به اصل معجزه
4-نیاز انسان به کتاب الهی
5-نیاز انسان به امام
6-نیاز انسان به ارتباط با خالق(عبادت)
7-معاد
و.....
لذا کسی که اصول فوق را قبول نداشته باشد , بعید می دانم حتی با اثبات علمی معجزات پیامبران گذشته ,به خدا ایمان بیاورد!
چرا که حتی افرادی در زمان موسی ع بودند که با چشم خود معجزه را می دیدند و ایمان نمی آوردند و بسیاری هم بدون معجزه و یا ملاقات حضرت محمد (ص) آنچنان شیفته اسلام و پیامبر اکرام می شدند که در راه دین از جان خود نیز می گذشتند.
ولی در کل: العاقل بالاشاره:Gol:

mohammad40;417367 نوشت:
سلام جناب ميقات. اشخاصي كه من با ايشان مراوده دارم دقيقا از قشر تحصيلكرده و نخبه جامعه هستند. ببينيد براي من اصلا فرقي ندارد كه طرف مقابل چه اعتقاداتي دارد فقط مساله اين است كه چرا بايد ذهن افراد تحصيلكرده ما به انحطاط برود؟ بنده هم فقط از سر دلسوزي قصد آگاه سازي آنان را دارم ولا غير. اتفاقا آنان به حدي از تفكر رسيده اند كه منكر وجود خدا ميباشند و به عبارت ديگر نفي متافيزيك ميكنند. و به افرادي كاملا ماترياليست تبديل شده اند.

با سلام و درود

اثبات توحید و ایمان به غیب و ...، با ابزار تجربه و از راه علمی، قابل اثبات نیست.

افزون بر این که علم و دانش فقط آن چیزی نیست که از طریق تجربه (علم تجربی) به دست می آید. بلکه شهود، وحی بعد از ایمان، و نقل هم می تواند برای انسان ایجاد علم کند.

البته همان طور که عرض شد، اگر کسی قصد ایمان آوردن نداشته باشد، نمی توان برای او کاری کرد.

اگر ایشان به براهین عقلی و فلسفی علاقمند باشند می توانند از طریق فلسفه نیز به اثبات توحید و ... برسند.

.

میقات;417931 نوشت:
اثبات توحید و ایمان به غیب و ...، با ابزار تجربه و از راه علمی، قابل اثبات نیست.

با عرض سلام
فرمایش شما درست است. اثبات توحید از طریق علمی قابل اثبات نیست ولی از سوی دیگر قابل رد کردن هم نیست. بنا بر این میتوان با افراد مادیگرا در این خصوص بحث کرد. قطعا اگر توحید از نظر علمی قابل انکار بود هیچ دانشمندی نمی بایست به وجود خالق معتقد باشد. البته این بحث به نظر بنده کلی است و خارج از چارچوب دین اسلام قرار دارد.
با تشکر

پرسش:
آيا براي وقايعی كه در قرآن بيان شده مثلا طوفان نوح و يا شكافته شدن دريا توسط عصای حضرت موسی و يا ...،‌ اثبات علمی وجود دارد؟ یا مثلا آیا حضرت يوسف (علیه السلام) در تاريخ مصر باستان وجود دارد؟ و يا مثلا علم زمين شناسی اكنون ثابت كرده كه رود نيل در ساليان قديم به دو قسمت شكافته شده بوده؟

پاسخ:
برای پاسخ به این سوال توجه به چند نکته لازم است:

نکته اول:

خیر، این ها از نظر علمی به صورت قطعی اثبات نشده اند، همان طور که بسیاری از وقایع تاریخی که بشر به آنها تکیه میکند از نظر تاریخی به صورت قطعی اثبات نشده اند، اما امارات و نشانه هایی از صحت آن ها، وجود دارد. اساسا به طور کلی تجربه و علم در این گونه مسائل با تجمیع قرائن و شواهد، نظریه می دهد و توان اثبات یقینی بسیاری از مسائل اینچنینی را ندارد.
در مورد کشتی نوح و یا محل عبور بنی اسرائیل از دریا و نیز ماجرای یوسف و زمامداری مصر و مانند آن هم امارات و قرائنی وجود دارد، همانطور که امروز از یافتن آثار کشتی نوح سخن گفته میشود.
در مورد حضرت یوسف و زمامداری مصر هم ممکن است این مسئله در منطقه ای از مصر اتفاق افتاده باشد، نه بر تمام آن، ولی در هر صورت مدارکی بر صحت این ماجرا نقل شده است.

نکته دوم:
نکته دیگری که باید دقت کرد این است که روش های اثبات منحصر در روش علم و تجربه نیست، بلکه متفاوت است، گاهی تاریخی است، گاهی تجربی است، و گاهی عقلی و گاهی مرکب از اینها.
اتفاقا ادله تجربی در این خصوص سست ترین ادله هستند، چون علوم تجربی به سادگی نمیتواند به وقوع، و علت وقایع تاریخی دست پیدا کند، نه تنها وقایع تاریخی، بلکه علوم تجربی حتی در خصوص اثبات قوانین طبیعی و ربطه بین پدیده ها امروزه حتی در میان خود اندیشمندان غربی هم امروز جایگاه قطعی و یقینی ندارد. (1)
بنابراین اصلا این مسیر جز قرینه های غیر یقینی چیزی برای ما به ارمغان نخواهد آورد، به عنوان مثال حتی اگر اثبات میشد که رود نیل شکافته شده باز عقل نمیتوانست با قاطعیت بفهمد که این شکاف متعلق به معجزه حضرت موسی(عليه السلام) است، اصلا این آثار دلالت بر شکافته شدن دارند، و...

نکته سوم:

اصلا نیازی به اثبات علمی گزاره های تاریخی و معجزاتی که قرآن نقل کرده نیست! در این مسئله نباید مسیر اثبات برعکس تلقی شود، قرآن هرگز این ماجراها را نقل نکرده است که حقانیت خودش را اثبات کند، بلکه این وقایع هستند که برای اثباتشان وابسته به قرآن هستند. به همین خاطر گفته میشود اگر اسلام نباشد هیچ یک از ادیان قابل اثبات نیستند، چون هیچ معجزه متواتری ندارند که حقانیت آنها را اثبات کند.(2)
قرآن هم این معجزات را به جهت عبرت آموزی یا تلنگری برای اهل کتاب نقل می کند و از آنجا که خود قرآن در جای خودش از طریق عقلی حقانیتش اثبات شده، این معجزات نیز اثبات میشوند.
بنابراین استناد به قرآن برای اثبات این معجزات و وقایع تاریخی نه تنها اشکالی ندارد، بلکه یقین آور ترین مسیر برای اثبات آنهاست، چرا که این روش به عقل تکیه می کند، نه تجربه هایی که یقین آور نیستند.

پی نوشت ها:
1. برای اطلاع از این دیدگاه ها ر.ک: آلن چالمرز، چیستی علم، ترجمه سعید زیباکلام.
2. خرازی، محسن، بدایة المعارف الالهیة، مؤسسة النشر الإسلامي‏، قم، چاپ چهارم، 1417ق، ج1، ص305.

موضوع قفل شده است