آمار مس از تأثیر مشهودتغییر سیستم انجمن به زنفرو در ارتقاء ورودیهای موتور جستجوورتبه گوگل وآلکسا

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
آمار مس از تأثیر مشهودتغییر سیستم انجمن به زنفرو در ارتقاء ورودیهای موتور جستجوورتبه گوگل وآلکسا

آمار مستند از تأثیر مشهود تغییر سیستم انجمن به زنفرو در ارتقاء ورودیهای موتورجستجو ورتبه گوگل وآلکسا

در حال حاضر تعداد بسیار کمی انجمن فارسی در فهرست پربازدیدترین سایتهای ایرانی آلکسا قرار دارند (قبلاً تعدادشان زیاد بود)
این در حالیست که انجمن پرشین تولز با سیستم انجمن زنفرو جزء پربازدیدترین سایتهای ایرانی آلکسا قرار گرفته است
در حالیکه تعداد بسیار بسیار کمی انجمن ایرانی جزء لیست فهرست پربازدیدترین سایتهای ایرانی آلکسا هستند.
رنگ گوگل و رتبه آلکسای «انجمن گفتگوی دینی» مدتی است تغییر چندانی نکرده و در محدوده ی تقریباً ثابتی در حال نوسان است و پیشرفت بسیار کندی دارد
عقیده رایج مدیران انجمنهای فارسی این است که دلیل کندی ارتقاء رنک گوگل و آلکسای انجمن های ویبولتین فارسی، ساختار کدنویسی بسیار قدیمی انجمن ویبولتین است که با گوگل و آلکسا ایجاد مشکل می کند، به همین دلیل بسیاری از انجمنهای فارسی مطالب مهم خود را جداگانه با سیستم وبلاگ نویسی وردپرس هم منتشر می کنند تا توسط گوگل بهتر ایندکس شود.
در حال حاضر یکی از مهمترین انجمن های ویبولتین خارجی یعنی دیجیتال پوینت به زنفرو تغییر سیستم داده است
در میان انجمن های داخلی فارسی هم انجمن پرشین تولز از ویبولتین به زنفرو تغییر سیستم داده است.
مدیر پرشین تولز در گزارش خود بعد از تغییر سیستم ارتقاء رنک گوگل و رتبه آلکسای پرشین تولز را اینگونه در لینک زیر توصیف می کند:

(لطفاً اینجا را کلیک کنید)

با در نظر گرفتن مطالب مندرج در لینک فوق حال و این مطلب که مدیران انجمن هایی که از ویبولتین به زنفرو تغییر سیستم داده اند می گویند ورودی های گوگل به آنها افزایش قابل توجهی یافته است بهتر نیست جهت بهبود رنک گوگل و رتبه آلکسای «انجمن گفتگوی دینی»، سیستم «انجمن گفتگوی دینی» از ویبولتین به زنفرو تغییر یابد؟ برنامه نویس اصلی زفرو، همان برنامه نویس اصلی ویبولتین است که بدلیل اصرار به جدیدکردن کدهای ویبولتین از شرکت ویبولتین اخراج شده بود

متن گزارش مدیر انجمن فارسی پرشین تولز با رتبه آلکسای
Global Rank
4,910

Rank in Iran
97
در زیر می آورم ملاحظه کنید:

««الان که نزدیک به دو ماه از انتقال کد انجمن از vbulletin به xenforo می گذرد فرصت مناسبی برای یک گزارش آماری (مطابق آماری که گوگل آنالیتیکس و وبمسترتولز ارایه می دهد) در خصوص قبل و بعد این تغییر است. احتمالا این گزارش محک خوبی برای مدیران دیگر وب سایتها و انجمنها خواهد بود. البته ذکر نکته ضروری ایست که این انتقال برای یک انجمن بزرگ کاری طاقت فرصا،‌ پر هزینه و پر خطر است و اگر از وضعیت فعلی انجمن خود راضی هستید به این موضوع فکر نکنید.
برای اینکه نتایج کمی واقعی تر باشد و با توجه اینکه این تغییر در اوایل ماه ژانویه انجام شد و ماه ژانویه عموما با فراز و نشیب زیاد حاصل از این ترکشهای این تغییرات بود، من ماه دسامبر ۲۰۱۳ را با فوریه ۲۰۱۴ مقایسه کردم. (البته ۲۷ روز از هر ماه)

تصویر اول یک گزارش اجمالی از بازدیدهای صفحات،‌ بازدید کنندگان و تعداد نمایش صفحات می دهد.
تعداد بازدیدکننده های یکتای انجمن یک رشد ۱۰ درصدی داشته (البته می تواند به دلیل روند طبیعی فعالیت انجمن باشد) ولی تعداد pageview ها حدود ۲۵ درصد کمتر شده و چون تعداد بازدید ها (visits) تغییری نداشته می توان تاثیر امکانات Ajax در صفحات را به خوبی حس کرد. مخصوصا امکانات ajax در پاسخ به نوشته ها و گفتگو ها و ...
تعداد بازدید کنندگان موبایل و تبلت تغییر عجیبی داشته! بعید میتونم در این دو ماه بازدید کنندگان فروم همه رفته باشن تبلت و موبایل خریده باشن ولی نتیجه گیری خوشبینانه اینه که به خاطر استایل بهتر صفحات،‌ مرور با موبایل و تبلت پرطرفدارتره. نتیجه بدبینانه هم اینه که آنالیتیکس باگ داشته! در هر صورت تغییر مثبت استایل به صورت واکنشگرا (responsive)‌ برای گوشی ها و تبلتها، بسیار مفید بوده است.

تصویر زیر هم گزارشی از بازدیدهای جدید انجمن می دهد:

و همینطور مراجعات یکتا:

معمولا حدود ۸۰ درصد ترافیک انجمنهای پرشین تولز از موتورهای جستجو،‌ مخصوصا گوگل است. در رتبه بعدی هم کاربران وفادار سایت (ترافیک مستقیم یا همان direct)‌ است. در این تصویر آمار دو رتبه اول را نیز مقایسه کرده است:

و اما گزارشهایی که وبمسترتولز گوگل ارایه می دهد،‌ تاثیر مثبت xenforo‌ در بهتر دیده شدن صفحات انجمن توسط گوگل مشهود است. مثلا در تصویر زیر تعداد صفحات شخم زده شده (اصطلاحا crawl شده) در ۹۰ روز گذشته روی نمودار آمده است:

و در دو تصویر زیر میزان دانلود موتور جستجو از صفحات و همینطور سرعت نمایش صفحات (مدت زمانی که برای نمایش صفحات صرف شده است) مقایسه شده است. کد خوب xenforo و البته یک ارتقای سخت افزاری،‌ تاثیر بسیار خوبی روی بهتر دیده شدن توسط موتورهای جستجو به همراه داشته:

»»
منبع:
(لطفاً اینجا را کلیک کنید)

برچسب: