جمع بندی دانلود کتاب، خرید و فروش کتاب دست دوم، استفاده از کتاب های کتابخانه

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دانلود کتاب، خرید و فروش کتاب دست دوم، استفاده از کتاب های کتابخانه

سلام

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی،
اين کار جز با رضايت توليد کنندگان اصلي آن جايز نيست، مگر در صورتي که از کفار حربي باشند.

دانلود کتاب
خرید و فروش کتاب دست دوم
استفاده از کتاب های کتابخانه

این ها نظر من تقریبا مثل هم هستند. اگر ظاهر قضیه رو ببینیم همه اینها میتواند حرام باشد. من نظر نویسنده ای رو در کتابی ندیدم که بگه کتابخانه اجازه اشتراک این کتاب رو داره و... . پس ابا این استدلال باید استفاده از کتابخانه هم حرام باشه.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

mahdyfo;788235 نوشت:
سلام

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی،
اين کار جز با رضايت توليد کنندگان اصلي آن جايز نيست، مگر در صورتي که از کفار حربي باشند.

دانلود کتاب
خرید و فروش کتاب دست دوم
استفاده از کتاب های کتابخانه

این ها نظر من تقریبا مثل هم هستند. اگر ظاهر قضیه رو ببینیم همه اینها میتواند حرام باشد. من نظر نویسنده ای رو در کتابی ندیدم که بگه کتابخانه اجازه اشتراک این کتاب رو داره و... . پس ابا این استدلال باید استفاده از کتابخانه هم حرام باشه.

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

اگر صاحب کتاب، استفاده از کتاب را به صورت شرط ضمن عقد منحصر به مالک آن کرده باشد باید رعایت شود و نمی توان از آن کتاب در کتابخانه استفاده کرد،

و اگر چیزی را شرط نکرده است؛حق چاپ و تکثیر آن را برای مالک یا ناشر محفوظ است و فقط از این جهت باید رعایت شود.

پی نوشت:
استفتائات آیت الله مکارم شیرازی،مشروعیت حق الطبع

ممنون
از کجا میشه فهمید صاحب کتاب، حق خواندن آن را منحصر به مالک کتاب کرده است یا نه؟ فهمیدن این اجازه سخت است. قانون کلی در این مورد وجود دارد که عمده کتاب ها را شامل میشود؟

mahdyfo;789195 نوشت:
ممنون
از کجا میشه فهمید صاحب کتاب، حق خواندن آن را منحصر به مالک کتاب کرده است یا نه؟ فهمیدن این اجازه سخت است. قانون کلی در این مورد وجود دارد که عمده کتاب ها را شامل میشود؟

سلام علیکم

اگر ناشر یا صاحب اثر شرط خاصی نکرده است، استفاده دیگران ازآن کتاب اشکالی ندارد.

موضوع قفل شده است