جمع بندی مهارت های لازم برای نگهداری و تربیت فرزندان پرورشگاهی

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مهارت های لازم برای نگهداری و تربیت فرزندان پرورشگاهی

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:


نقل قول:


سم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

یکی از مشکلاتی جامعه امروز ما، عدم باروری زوجین است
مدتهاست که از این دکتر به آن دکتر مراجعه می کنیم ولی به هیچ نتیجه ای نرسیدیم
با اینکه نه من و نه همسرم، هیچکدام مشکلی نداریم اما نمی توانیم به طور معمول صاحب فرزند شویم
با صحبتی که باهم داشتیم قرار گذاشتیم از پرورشگاه فرزندی را بپذیریم
از کارشناس محترم درخواست دارم ما رو راهنمایی کنند:
1- اصلا این کار درست است؟
2- در سرپرستی و نگهداری و تربیت این فرزندان چه مهارتها و نکاتی را باید رعایت نماییم؟

ممنون میشوم کمکم کنیدبا تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

[TABLE="width: 700, align: center"]

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]
[TD="align: center"][/TD]
کارشناس بحث: استاد همدل

[TD][/TD]

[/TABLE]

از بروز مشکلی که برای شما و همسرتان در زندگی رخ داده و از آن رنج می برید، متأسفیم و به سهم خویش امیدواریم و آرزو می کنیم که به مدد الهی و توجهات حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) به زودی زود مشکل تان برطرف گردد و صاحب اولاد گردید. در شب های پر خیر و برکت ماه شریف رجب المرجب و در همین لحظه برای تان دعای خیر می کنیم و همچنین متعهد می شویم که هرگاه حالی دعایی دست داد و یا به زیارتگاه ها مشرف شدیم برای تان دعای خیر کنیم.

پاسخ شما را در چند محور خدمت تان عرض می کنیم تا به نتیجۀ روشنی در این زمینه برسید


براساس قرآن کریم، مردم از لحاظ فرزندآوری به چهار گروه تقسیم مى‏ شوند:

1. آنهایى كه تنها پسر دارند و در آرزوى دخترى هستند
2. آنهایی كه دختر دارند و در آرزوى پسرى هستند
3. آنهایی كه هر دو را دارند
4. گروهى كه فاقد هر گونه فرزندند و قلبشان همچون شما در آرزوى آن پر مى‏كشد.

خداوند در قرآن کریم می فرماید:
«لِلَّهِ مُلْكُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ یخْلُقُ ما یشاءُ یهَبُ لِمَنْ یشاءُ إِناثاً وَ یهَبُ لِمَنْ یشاءُ الذُّكُورَ، أَوْ یزَوِّجُهُمْ ذُكْراناً وَ إِناثاً وَ یجْعَلُ مَنْ یشاءُ عَقیماً إِنَّهُ عَلیمٌ قَدیرٌ» (1)؛ «مالكیت و فرمانروایى آسمان‏ها و زمین فقط در سیطره خداست، هر چه را بخواهد مى‏آفریند، به هر كس بخواهد دختر عطا مى‏كند و به هر كس بخواهد پسر مى‏بخشد، یا پسران و دختران را با هم به آنان مى‏دهد و هر كه را بخواهد نازا و عقیم مى‏كند یقیناً او دانا و تواناست».

پی نوشت:

  1. شوری(42)، آیه 49 و50.


اگرچه شما به مشکلی که باعث عدم باروری تان شده و نیز به مراحلی که برای درمان اقدام کرده اید، اشاره نکرده اید، اما باید توجه داشت که امروزه با پیشرفت های عظیمی که در عرصه پزشکی روی داده بسیاری از ناباروری های قابل درمان است؛ البته هزینه های هنگفت و بعضاً گزافی دارد که از عهدۀ بسیاری از خانواده ها بر نمی آید، اما تا آنجا که ما اطلاع داریم، دولت، مجلس و مسئولان کشوری تمهیدات و تسهیلات بسیاری برای کاهش هزینه های درمانی خصوصاً برای زوج های نابارور در نظر گرفته اند و بخشی از هزینه های درمان را نیز بیمه ها می پردازند؛ بنابراین امروزه درمان ناباروری همچون گذشته رؤیایی نیست. البته قبول داریم که باز هزینه های درمان بسیار سنگین و زیاد است و اقشار کم درآمد جامعه واقعاً ناتوان از پرداخت و تأمین هزینه های درمان هستند.

در حال حاضر در کشورمان «پژوهشگاه رویان» با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج‏ های نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری فعالیت چشمگیری دارد و برای درمان زوج‏ های نابارور گام های مؤثری برداشته است. شما نیز می توانید از خدمات این مرکز بهره مند شوید.

در صورت عدم تأثیر درمان های پزشکی گاهی می توان از عنصر گذشت زمان به امید ارتقای دانش پزشکی و توانمندی پزشکان برای درمان ناباروری ها بهره جُست و در کنار آن با دعا و تضرع به درگاه الهی مشکل را برطرف نمود.


در نهایت، اگر همۀ تلاش های شما و پزشکان به نتیجه نرسید، آنگاه می توانید با توافق با همسرتان سرپرستی فرزند یا فرزندانی را بر عهده بگیرید و با این شیوه ضمن برخورداری از اجر و پاداش مضاعف الهی مشکل تان را نیز برطرف نمایید و حِس پدر و مادر شدن را تجربه کنید.


در خصوص تربیت فرزند خوانده نیز باید به اطلاع تان برسانیم اگرچه پذیرش کودکان بی سرپرست اجر و ثواب مضاعفی دارد و نوعی کار خیر و پر ارزش تلقی می شود، اما شما باید این کار را با مشورت و همفکری همسرتان انجام دهید.
البته تربیت این گونه کودکان هرگز غیرممکن نیست؛ چون آنها نیز مثل همة انسان ها تربیت پذیرند، اما شیوۀ تعامل و رفتار با این گونه کودکان در تربیت آنها بسیار حیاتی است.
در گام نخست، می بایست مثل خیلی از والدین در خصوص مباحث تربیت فرزندان و چگونگی رفتار با فرزندان مطالعاتی داشته باشید تا با آمادگی بیشتر در تربیت کودکی که به فرزند خواندگی پذیرفته اید، موفق عمل کنید.


یکی از مشکلات همسرانی که کودکی را به فرزندخواندگی قبول کرده اند، با آن روبرو هستند؛ بحث محرمیت می باشد؛ چون از لحاظ شرعی و قانونی
در فرزندخواندگی محرمیتی بین کودک و پدر و مادر جدید وجود ندارد، اما خوشبختانه با راه هایی می توان بدون ایجاد مشکل دیگری و کمترین حاشیه ای این محرمیت را ایجاد کرد.

در پُست های بعدی در این باره بیشتر سخن خواهیم گفت.

موضوع قفل شده است