جمع بندی هخامنشیان با سران فتنه و لیدرهای اغتشاش چگونه برخورد می‌کردند؟!

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
هخامنشیان با سران فتنه و لیدرهای اغتشاش چگونه برخورد می‌کردند؟!

حقوق بشر! آزادی! عدالت! این‌ها واژگانی است که امروزه در اثر بمباران تبلیغاتی رسانه‌های وابسته، با شنیدن نام هخامنشیان به ذهن برخی از هم‌وطنان خطور می‌کند! لیکن ما در این نوشتار در پی آن نیستیم که این پندار را به نقد بکشیم، بلکه تنها می‌خواهیم نگاهی به رفتار شاهان هخامنشی با سران فتنه و لیدرهای اغتشاش بیاندازیم.
برخورد کورش هخامنشی با فتنه‌گران

طبق اسناد تاریخی، کورش دستور داده بود گوش‌های یک مُغ ایرانی به نام گئوماته (یا همان گئومات مُغ: Gaumata magus) را بریدند. به این اتهام که او قصد فتنه‌گری داشت.[1] همچنین، کورش در سارد (پایتخت لیدیا) دستور داد تمام کسانی را که در شورش و اغتشاش دست داشته‌اند را بازداشت کرده؛ به بردگی بگیرند.[2] کورش نه تنها با فتنه‌گران و اغتشاشگران اینگونه سخت برخورد می‌کرد، بلکه حکمی صادر کرده بود که در محافل دینی، همگان باید برای دوام حکومت او دعا کنند و هر کس از این دستور سرپیچی کند، به صلیب کشیده شود.[3]
برخورد داریوش هخامنشی با فتنه‌گران و اغتشاش‌گران

در 30 کیلومتری کرمانشاه، کتیبه‌ای وجود دارد به نام کتیبه بیستون، که در آن داریوش می‌گوید در مدت یک سال، 19 فتنه و اغتشاش در ایران رخ داد و او همه آن‌ها را سرکوب کرد (کتیبه بیستون، ستون چهارم) که مهم‌ترین این فتنه‌ها، در خراسان (پارت)، هیرکانیا (گرگان)، ماد (هگمتانه)، خوزستان، ارمنستان، بابل و... رخ داد.[4] برای نمونه در هگمتانه ماد، شخصی به نام فرَوَرتیش دست به آشوب و اغتشاش زد. داریوش هم دستور داد او را بازداشت کردند. سپس بینی، زبان و گوش‌ او را بریدند و بعد هم یک چشمش را از حدقه درآوردند. نهایتاً او را در ملأ عام به دار آویختند تا عبرتی برای سایر اغتشاش‌گران باشد.[5] در خوزستان نیز تعداد زیادی از مردم، به جرم اطاعت نکردن از حکومت مرکزی و به این اتهام که اهورامزدا را پرستش نمی‌کنند، قتل عام شدند.[6] طبق کتیبه بیستون، در ماجرای اغتشاش بابِل نیز سران فتنه اعدام و بسیاری از مردم حامیِ فتنه‌گران در رود فرات غرق شدند. نکته دیگر اینکه در متن بابِلی و آرامی کتیبه بیستون، تعداد کسانی که در این 19 فتنه به دستور داریوش کشته شدند، در حدود 500 هزار نفر بیان شده است که در نوع خود قابل توجه است.
برخورد اردشیر دوم، با برادرش کورش سوم که فتنه به پا کرده بود...

اردشیر دوم و کورش سوم، دو برادر بودند، از نسل کورش هخامنشی... کورش سوم علیه برادر، دست به اغتشاش و شورش زد. اردشیر دوم نیز برادر را کشت، سر از بدن او جدا کرد، سپس چنگ انداخت در موهای برادر و سر بریده او را به همه نشان داد. آنگاه دست او را برید تا عبرت شود برای هر کس که قصد فتنه و اغتشاش دارد.[7]

پی‌نوشت:

[1]. والتر هینتس، داریوش و ایرانیان، ترجمه پرویز رجبی، تهران: نشر ماهی، 1392، ص 448.
[2]. تاریخ هرودت، ترجمه مرتضی ثاقب‌فر، تهران: انتشارات اساطیر، 1389، ج1، ص 173-174، و نیز بنگرید به: Herodotus, with an English translation by A. D. Godley. Cambridge. Harvard University Press. 1920. Book 1, Chapter 156 : 2.
[3]. بنگرید به: ژوزفوس فلاویوس، روزگار باستانی یهود، کتاب 11، فصل 1، بخش 3.
THE ANTIQUITIES OF THE JEWS, By Flavius Josephus, Translated by William Whiston, BOOK XI, CHAPTER 1 : 3
[4]. بنگرید به: The Behistun inscription (translation), by L.W. King and R.C. Thompson, (The sculptures and inscription of Darius the Great on the rock of Behistun in Persia, 1907 London), by livius.org.
[5]. والتر هينتس، داريوش و ايرانيان، ترجمه پرويز رجبی، تهران: نشر ماهی، 1391. ص 315.
[6]. متن كامل كتيبه بيستون، خبرگزاری میراث فرهنگی، ۲۷ آوریل ۲۰۱۱، بازبینی‌شده در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۴، ستون 5، بند 4-5. بنگريد به: The Behistun inscription (translation), by L.W. King and R.C. Thompson, (The sculptures and inscription of Darius the Great on the rock of Behistun in Persia, 1907 London), by livius.org, Column 5, lines 1-17, Number 71-72.
همچنين بنگريد به: Ancient Greece: Social and Historical Documents from Archaic Times to the Death of Alexander, By Matthew Dillon, Lynda Garland, London & NewYork: Routledge, Taylor & Francis, Pp 360. و نيز بنگريد به: A Political History of the Achaemenid Empire, By M. A. Dandamaev, BRILL, 1989, pp 136
[7]. والتر هینتس، داریوش و ایرانیان، ترجمه پرویز رجبی، تهران: نشر ماهی، 1392، ص 463.

هخامنشیان با سران فتنه و لیدرهای اغتشاش چگونه برخورد می‌کردند؟!

- بریدن گوش
- بریدن بینی
- درآوردن چشم از حدقه
- سر بریدن
- قطع دست و پا
- به بردگی گرفتن

این‌ها تنها بخشی از رفتارهای شاهان هخامنشی با فتنه‌گران و اغتشاشگران بود.

منبع: ادیان نت

[TABLE="width: 700, align: center"]

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]
[TD="align: center"][/TD]
کارشناس بحث: استاد عماد

[TD][/TD]

[/TABLE]

سلام علیکم
متاسفانه از اواخر قاجار و مخصوصا در دوره پهلوی، سلسله هخامنشی از طرف غربی ها به ایرانیان معرفی شدند. غربهاکه از این کار هدف داشتند به بزرگ نمایی آنان و باستان سازی از جمله معرفی کورش طبق مبناهایی که خود قبول داشتند پرداختند.
نتیجه این امر شدت باستان گرایی در میان برخی از ایرانیان بود،
متاسفانه مذهبی ها نیز به جای معرفی واقعی شخصیت های باستان گرا، به همان منابع مورد اشاره غرب رفته و به دنبال نقطه ضعف در این شخصیت ها گشتند. و نتیجه این کار نیز دعوا های نعمتی- حیدری باستان گرایان وباستان ستیزان شد.
به نظر می رسد به جای دامن زدن به این دعواها، بهتر است دو کار انجام دهیم
اول: معرفی شخصیت های ایران باستان با تکیه بر منابع اسلامی
دوم: بر ملا کردن انگیزه غربی ها از دامن زدن به باستان در ایران و حتی مناطق عرب نشین. زیرا در مناطق عرب نشین نیز به صورت عمده ایران ستیزی و نیز عرب گرایی را ترویج می کنند تا علاوه بر دامن زدن به اختلافات داخلی، اقوام و مذاهب را نیز با هم درگیر کنند
مطالب شما بعضا با استناد به منابعی است که غربها آتش بیار معرکه آن هستند
در ادامه در این مورد بیشتر بحث خواهیم کرد
دوست دارم بحثی به دور از تعصب وفقط با تکیه بر داده های علمی داشته باشیم

به نام خدا

اوزمیاپتیی نوعی شکنجه بود که داریوش بر روی مخالفین خود انجام می داد و به این صورت بود که گوش و بینی و زبان فرد را می برید و چشمانش را در می آورد و یک میله را از مقعد فرد وارد و از دهانش خارج می کرد.

اینکه هخامنشیان چگونه بودند خوب یا بد به هر حال باید در نظر داشت که حدود دو سه هزار سال پیش انسان از نظر عقلی ور شد فرهنگی با انسان قرن 21 امروز تفاوتهای بسیار زیادی دارد و طبعا قرار نبود هخامنشیان از هر نظر قابل تعریف باشند ولی میتوان گفت نسبت به اشکانیان و ساسا نیان خیلی به مراتب بهتر بودند.

اما مثلا در همین حکومت خودمان بنگریم چرا همش باید گیر بدیم به اینکه ایران در گذشته چه بوده؟
ایران ان زمان هر چی بوده دیگه گذشته حالا خوب یا بد

در همین حکومت فعلی خودمان کافیه شما در کوچه و اماکن عمومی به رهبر بجای شما تو بگی. اون وقت ببین چه بلایی سرت میارن.فراوان ازین اتفاقها در حکومت فعلی اتفاق افتاده و نمیشه گفت دیکتاتوری و جلادیت فقط مختص یه سلسله حکومت یا شاه و یا رهبر خاص بوده

Miss.Narges;1012033 نوشت:
اینکه هخامنشیان چگونه بودند خوب یا بد به هر حال باید در نظر داشت که حدود دو سه هزار سال پیش انسان از نظر عقلی ور شد فرهنگی با انسان قرن 21 امروز تفاوتهای بسیار زیادی دارد و طبعا قرار نبود هخامنشیان از هر نظر قابل تعریف باشند

ولی امروزه آنها را طوری بزرگ وی کنند که گویا از انسانهای امروزی از نظر عقلی و رشد فرهنگی بالاتر بودند.

Miss.Narges;1012033 نوشت:
ولی میتوان گفت نسبت به اشکانیان و ساسا نیان خیلی به مراتب بهتر بودند.

آیا همین را می توانید ثابت کنید؟ به چه دلیل آنها از اشکانیان و ساسانیان بهتر بودند. با استناد به چه منابع کهنی می توان چنین ادعایی کرد؟
آیا این ادعا ساخته و پرداخته برخی با اهداف خاص است یا ریشه در منابع کهن ایرانی دارد؟

Miss.Narges;1012033 نوشت:
در همین حکومت فعلی خودمان کافیه شما در کوچه و اماکن عمومی به رهبر بجای شما تو بگی. اون وقت ببین چه بلایی سرت میارن

ظاهرا بحث همین است.برخی مثل شما می گویند چرا در این حکومت به ادنی مناسبتی برخورد می کنند، اما همین برخی، شروع به بزرگ نمایی هخامنشیان می کنند، سوال این است که آنان با مخالفانشان چگونه برخورد می کردند.

عماد;1012870 نوشت:
ولی امروزه آنها را طوری بزرگ وی کنند که گویا از انسانهای امروزی از نظر عقلی و رشد فرهنگی بالاتر بودند.

بله قبول دارم.
خودم طرفدار باستان گرایی نیستم

عماد;1012870 نوشت:
آیا همین را می توانید ثابت کنید؟ به چه دلیل آنها از اشکانیان و ساسانیان بهتر بودند. با استناد به چه منابع کهنی می توان چنین ادعایی کرد؟
آیا این ادعا ساخته و پرداخته برخی با اهداف خاص است یا ریشه در منابع کهن ایرانی دارد؟

وقتی تاریخ قبل از اسلام را مطالعه میکنیم و این سه تا سلسله را تحلیل میکنیم بنظر میاد ایران در زمان هخامنشیان از قدرت بالایی برخوردار بوده اما در زمان اشکانیان و ساسانیان کمتر این طور بوده.مثلا در زمان داریوش کارهای مهمی در ایران انجام شد.البته تمام شاهان هخامنشیان به یک اندازه نبودند مثلا در زمان داریوش سوم ایران مورد هجوم اسکندر قرار گرفت و تخت جمشید ویران شد.با این حال در میان مقام مقایسه هخامنشیان در کل بهتر بودند.

عماد;1012870 نوشت:
ظاهرا بحث همین است.برخی مثل شما می گویند چرا در این حکومت به ادنی مناسبتی برخورد می کنند، اما همین برخی، شروع به بزرگ نمایی هخامنشیان می کنند، سوال این است که آنان با مخالفانشان چگونه برخورد می کردند.

در زمان هخامنشیان با مخالفان برخورد سختی میشد اما الان که کلی قانون و مدنیت شکل گرفته و نظام حقوق بشری تدوین شده نبایستی این طور مجازارت بعضا سختی بوجود آید.همانطور که گفتم زمان حاضر با زمان هخامنشیان یکی نیست.

Miss.Narges;1012872 نوشت:
وقتی تاریخ قبل از اسلام را مطالعه میکنیم و این سه تا سلسله را تحلیل میکنیم بنظر میاد ایران در زمان هخامنشیان از قدرت بالایی برخوردار بوده اما در زمان اشکانیان و ساسانیان کمتر این طور بوده

همین مطالب را با استناد به کدام کتاب و منبع تاریخی کهن می فرمائید؟ منبع نام ببرید؟
آنچه در کتابهای تالیف صدسال اخیر مطرح می شود جزئی از همان بزرگ نمائی است که برخی بنام ایران باستان انجام می دهند. اگر همین مطالب را از منابع کهن بفرمائید ممنون می شوم. برتری هخامنشیان بر ساسانیان و اشکانیان(بجز بحث کورش) قابل اثبات نیست.

Miss.Narges;1012872 نوشت:
مثلا در زمان داریوش کارهای مهمی در ایران انجام شد

با توجه به پستهای گذشته، بنده شما را انسان منصفی می دانم، در کجا چنین مطلبی آمده است؟ آدرس از منابع کهن بدهید نه منابع صد سال اخیر

کارشناس محترم ولع عجیبی دارند که مواردتاریخی را برای هدف خاصی به خدمت بگیرند! خیلی جالب است!
بزرگوار تاریخ تاریخ است! ما امروزه باید اعمال انسانها در تاریخ را (با لحاظ ظرف زمانی خودش ) مطابق اصول اخلاقی و انسانی قضاوت کنیم. برعکس نیست! که کسی فردی یا گروهی یا سلسله پادشاهی خاصی را مبنا قرار دهد. مهم نحوه ارزش گذاری شما بر روی اعمال است نه اینکه آن عمل را چه کسی آن هم در درازنای خاکستری تاریخ به چه نحو انجام داده است یا نداده است.
اگر بی دلیل گروهی هخامنشیان یا هر گروه و دسته دیگری را تماما برحق و کارهایشان را تمام بر مدار حقانیت بداند که لابداجازه هیچ نقد و بررسی هم برای کسی امکانپذیر نباشد، خوب تکلیفش روشن است! هرکه اینگونه باشد و آن گروه و سلسله هرکه باشند ، اینان کارشان زار است. همگی در گروه متحجرین قرار میگیرند

فته و فتنه گر عبارتی است که به مغلوبین (که احیانا مدعی قدرت هستند ولی آن را ندارند) نسبت داده میشود.در بسیاری از موارد هم، این عبارت از طرف بخش غالب و چیره جامعه ویا قوم بر قدرت ، مصادره به مطلوب میشود. پر واضح است از دیدگاه خود این به اصطلاح فتنه گران! اینها خود را فتنه گر و اغتشاش گر که نمیدانند. اینها خود را بر حق میدانند که بر ظلم یک ظالم قیام کرده اند.
اینکه حق با کیست در هر شرایط نیازمند بررسی نسبتا دقیق هست و قضاوت ساده ای نخواهد بود.

مثلا یزید علیه اللعنه حسین علیه السلام را مگر فتنه گر نمیدانست؟ مگر اغتشاش گر و کودتا گر نمیدانست؟ به همان رویه قدرتمداران هم ایشان را و حرکتش را به شدت سرکوب کرد. اتفاقی که بارها در تاریخ افتاده است. الان باید یزیدیان مفتخر باشند که به رویه هخامنشیان عمل کرده!! یا نظام حاکم فعلی در ایران در اتفاقات سال 88 با معترضین که آنها را فتنه گر مینامد مطابق رویه هخامنشیان عمل کرده یا باید بکند؟ شما باید قضاوت کنید که حق با کیست وگرنه صرف اینکه غالب ، مغلوب را فتنه گر بنامد که مجوزی برای سرکوب نمیشود.

manmehdiam;1013025 نوشت:
کارشناس محترم ولع عجیبی دارند که مواردتاریخی را برای هدف خاصی به خدمت بگیرند! خیلی جالب است!

من از ابتدا دارم بحث را دنبال می کنم
از دو تا چیز تعجب می کنم یکی اینکه
آقای manmehdiam ادعائی کرده و کارشناس محترم سند ادعاش را خواسته و چون می داند که سندی بر این ادعاها نیست و تنها در تلگرام و امثالهم این ادعاها دست به دست میشه، به جای دادن سند، آسمون رسیمون به هم می بافه، مثل همین حرفش
تعجبم دوم اینکه که جناب کارشناس محترم شما از اول متوجه شدی که این بزرگوار الفبای تاریخ را هم نمی دونه!!! اصلا تعریفی دقیقی از سند نداره! برا چی اصرار دارید این اقای عزیز سند بده؟؟!!

manmehdiam;1013025 نوشت:
کارشناس محترم ولع عجیبی دارند که مواردتاریخی را برای هدف خاصی به خدمت بگیرند! خیلی جالب است!

من از ابتدا دارم بحث را دنبال می کنم
از دو تا چیز تعجب می کنم یکی اینکه
آقای manmehdiam ادعائی کرده و کارشناس محترم سند ادعاش را خواسته و چون می داند که سندی بر این ادعاها نیست و تنها در تلگرام و امثالهم این ادعاها دست به دست میشه، به جای دادن سند، آسمون رسیمون به هم می بافه، مثل همین حرفش
تعجبم دوم اینکه که جناب کارشناس محترم شما از اول متوجه شدی که این بزرگوار الفبای تاریخ را هم نمی دونه!!! اصلا تعریفی دقیقی از سند نداره! برا چی اصرار دارید این اقای عزیز سند بده؟؟!!

موضوع قفل شده است