نياز دختر به ازدواج مدت دار

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نياز دختر به ازدواج مدت دار

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:


نقل قول:

سلام
ممنون استاد از راهنمایی های شما.ولی استاد من هنوز باعقدموقت مشکل دارم و قانع نشدم...
دختر یا پسری نیاز دارند تا فراهم آمدن موقعیت ازدواج رابطه ای داشته باشند که راه حلالش میشه عقد موقت، تا اینجا درست، ولی استاد کدوم پدری حاضر میشه دخترش روبه عقد موقت کسی در بیاره؟
چرا باید اجازه عقد موقت دست پدر دختر باشه؟
وقتی خانواده ای قبول نمی کنه، چطور نیازش رو برآورده کنه؟ با گناه بهتره؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست
کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"][="3"]سلام بر شما
درباره ازدواج موقت در سايت بحث هاي زيادي شده است و اگر بخواهيم وارد بحث شويم بحث هاي تكراري و پرسش و اشكالات تكراري مطرح مي شود. بنابراين از بازكردن تاپيك معذور و خواهان مطالعه بيشتر انها را به تاپيك هايي كه قبلا بحث شده ارجاع مي دهم.
پرسشگر محترم، در پاسخ به سؤال شما نكات زير قابل توجه است:

1- ازدواج موقت از نگاه ديني ( احكام و اخلاق) و علمي ( جامعه شناختي، روان شناختي و..) فلسفي و عقلي قابل بحث است.
2- افرادي كه دين برايشان مهم نيست. در ارتباط با نامحرم محدوديتي براي خود نمي بينند و اساسا اين سؤال براي آنها مطرح نيست. ولي افرادي كه مانند شما فردي ديندار هستند چون در دين مجتهد نيستند بايد براساس حكم عقل به متخصص رجوع كنند و نظر متخصص يعني مرجع اعلم را در نظر بگيرند و عمل كنند.
3- مشهور فقها اذن پدر را براي دختر رشيده و غير رشيده لازم مي دانند.
4- اگر مرجعي هم اذن را واجب نمي داند و يا براي دختر رشيده لازم نمي داند به معناي تشويق كردن آن مرجع به ازدواج موقت نيست. منظور او اين است كه اگر كسي بدون اذن پدر عقد كند گناه نكرده است هر چند ممكن است. مانند فردي كه بدون تحقيق و بررسي خواستگار ازدواج مي كند اين فرد به خاطر اين كه تحقيق نكرده است خلاف شرعي انجام نداده هر چند عاقلانه اين بود كه تحقيق مي كرد تا گرفتار نشود.
5- اگر پدر يا جد پدري مصلحت دختر را در نظر نگيرد ولي عقلا و عرف هم تأييد كنند كه آنها به ضرر دختر عمل مي كنند شرعا اذنشان ساقط مي شود.
6- طبع انسان محدوديت گريز است ولي بايد در نظر بگيريم كه هر محدوديتي به ضرر ما نيست. بستن كمر بند ايمني آزادي ما را تا حدودي سلب مي كند ولي به نفع ما است.
7- دختري كه رضايت به ازدواج موقت مي دهد بايد در نظر بگيرد كه به احتمال قوي اين كارش رغبت خواستگاران را نسبت به او كم مي كند چون براي جوانان باكره بودن بسيار مهم است و برخي براساس رسوم خود از دختر طلب گواهي سلامت بكارت مي كنند. يا ممكن است پسر در عقد شرط كند باكره بودن را.
8- اگر براساس نظر مرجع تقليدي ازدواج موقت دختري شرعا ايرادي نداشته باشد. باز بايد دقت كند كه ازدواج موقت هم براساس تدبير باشد. اين طور نباشد كه افراد متعددي را تجربه كند اين براي براي زندگي دائم او مشكل ايجاد مي كند و قدرت سازگاري او با همسرش را به شدت پايين مي آورد.
اگر سؤالي بود با پيام خصوصي در خدمت شما هستم[/][/][/]


ازدواج مدت دار در فضاي مجازي

پرسش: آيا مى‏ توان با يك دختر ناشناس در اينترنت، از طريق چت‏ و به صورت زنده ازدواج موقت كرد؟
همه مراجع: اگر ناشناس باشد، جايز نيست.[1]

************

چت صوتي آنلاين
پرسش: آيا جايز است، عقد ازدواج را از طريق چت و به صورت آنلاين و زنده، اجرا كرد؟
همه مراجع: اگر شرايط صحّت عقد را رعايت كنند و صداى يكديگر را بشنوند و بين جملات آنان فاصله طولانى نيفتد، اشكال ندارد و عقد صحيح است.[2]
************

چت نوشتاري
پرسش: آيا در اينترنت و چت با ديگرى، مى ‏شود عقد موقت را با انجام تايپ اجرا كرد؟
همه مراجع: خير، با تايپ كردن، عقد صحيح نيست.[3]
*************

عقد تلفنى‏
پرسش: آيا مى ‏توان از طريق تلفن، صيغه عقد را جارى ساخت؟
همه مراجع: آرى، خواندن عقد با تلفن جايز است.
تذكر:دقت كنيد دختر اگر بخواهد ازدواج - موقت يا دائم - كند به اساس نظر همه فقها نياز به اذن پدر دارد. البته برخي از فقها مي گويند رشيده باشد و خير و صلاحش را بهتر از والدين تشخيص بدهد (واقعا نه توهما) اذن نياز ندارد.[4]
************

پرسش:آيا «باليدگي» دختر در حل مشکلات، و نمرة بالاي او در تست شخصيت و هوش مي تواند سبب شود که مشاور دختر را رشيد بخواند و او را تشويق کند که لازم نيست براي گزينش همسر حتماً نظر پدرش را بپرسد؟
پاسخ:دختر باکرة رشيده در ازدواج، به نظر بسياري از فقها، نياز به اذن پدر دارد، و اگر رشيده نباشد که لزوم اذن پدر، مورد اتفاق فقهاست.
تذكر روان شناختي: مهم ترين ويژگي افراد باليده شيوة برخورد مسئله مدارانه (نه هيجان مدارانه) با مشکلات است. افراد باليده براي مشكلات راه حل هايي مي يابند؛ البته افراد باليده نيز ممكن است در مشكلات از دل داري و تخلية محدود عواطف مانند گريستن استفاده كنند؛ اما خود را اسير روش هاي هيجان مدارانه نمي كنند. [5]

************

[B]پرسش:ملاك رشيده بودن چيست؟ آيا خود دختر نيز مي تواند با آن ملاك تشخيص دهد كه رشيده است؟ آيا سن بالا و هوش بسيار (در آزمون هوش) و تحصيلات بالاي دانشگاهي و اعتراف استاد مشاور مي تواند ملاك رشيده بودن باشد؟
پاسخ:به طور کلي، عرف کسي را رشيده مي داند که صلاح و فساد خود را تشخيص دهد و اين موضوع تنها ارتباط با سن و تحصيلات و امثال آن ندارد. مثلاً رشيده در معاملات کسي است که به آساني کلاه بر سرش نمي رود و مغبون نمي شود و در ازدواج کسي رشيده است که همسر مناسب و در شأن و کفو خود را انتخاب نمايد و به خاطر هوس زودگذر، آيندة خود را نابود نسازد.
تذكر روان شناختي: تجارب مشاوره اي به دختران هشدار مي دهد كه دختران زيادي با توهم رشيده بودن زندگي پر اضطرابي را براي خود مي خرند. براي تصميمات بزرگ با افراد امين و باتجربه مشورت كنيد.

مشورت ادراك و هشياري دهد***عقل ها را مر عقل ها ياري دهد[6]

پی نوشت :
1-4 . سيدمجتبى حسينى، احكام ازدواج مطابق با نظر ده تن از مراجع عظام، ص63
5و6. مشاوره زير گنبد فيروزه اي (استفتائات فقهي در حوزة مشاوره و روان درماني) سيدمحمدتقي علوي و محمدحسين قديري، ص75 و ص98

[/B]

موضوع قفل شده است