<<<<<<هفته نامه سلامت روان>>>>>

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
<<<<<<هفته نامه سلامت روان>>>>>


یا محمد صلی الله علیک و علی آل بیتک

با سلام خدمت تمام اسک دینی های عزیز


میلاد فرخنده پیامبر صلی الله علیه و آله و امام جعفر صادق علیه السلام رو به همه شما تبریک عرض میکنم

امروز میخوام هفته نامه سلامت روان رو با نام خداوند و استمداد از پیامبر رحمت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله افتتاح کنمامیدوارم از مطالبی که در این هفته نامه زده میشه کمال استفاده رو ببرید.لطفا این آیات رو همه بخونید:(وَلَسَوْفَ یُعْطِیكَ رَبُّكَ فَتَرْضَى* أَلَمْ یَجِدْكَ یَتِیمًا فَآوَى *وَوَجَدَكَ ضَالًّا فَهَدَى * وَوَجَدَكَ عَائِلًا فَأَغْنَى * فَأَمَّا الْیَتِیمَ فَلَا تَقْهَرْ * وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ

* وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ

؛

البته به زودى پروردگارت (آن قدر) به تو عطا كند كه خشنود شوى آیا تو را یتیم نیافت پس جاى و پناه داد؟ و آیا تو را یگانه زمان و تنها نیافت، پس جهانى را

به دورت جمع نمود و تو را ناآگاه (از معارف دینى) یافت پس (به وسیله وحى) هدایت نمودو تو را فقیر و نیازمند یافت پس بی نیاز كرد پس یتیم را هرگز خوار و

رانده مساز و با سائل خشونت مكن و مران و از نعمت پروردگار خویش [با مردم‏] سخن گوى.سوره مبارکه ضحی

:Gol:
:Gol:
:Gol:
:Gol:
:Gol:
:Gol:
:Gol:
دقت کردید

:Gol:
:Gol:
:Gol:
:Gol:
:Gol:
:Gol:
:Gol:

مدام بر داشته های و دستاورد ها و اینده نیکو تاکید میکرد.


آیه های قرانی و احادیث زیادی روی مسئله مثبت اندیشی تکیه کردن همچنین تحقیقات بالینی زیادی نشون دادن که نگاه مثبت به قضایا و امور میتونه باعث ارتقاء سلامت روان افراد بشه.[h=3]آثار مثبت نگری[/h] خوش بینی و مثبت اندیشی آثار و پی آمدهای فراوانی دارد که مهم ترین آنها عبارت اند از:


1

- امنیت فکری: یکی از عوامل اضطراب و ناآرامی، بدبینی است، اما با خوش بینی و اعتمادورزی، ترس درونی زایل می گردد و آرامش جای گزین آن می شود. امام علی (ع) می فرماید: «حُسن الظّن راحة القلب و سلامة الدین؛(25) خوش بینی، مایه آرامش قلب و سلامت دین است.»


2

- غم زدایی: یکی از آثار سازنده مثبت اندیشی، زدودن غبار غم و اندوه از صفحه دل است. امام علی (ع) می فرماید: «حسن الظن یخفّف الهمّ؛(26) خوش بینی، اندوه را سبک می کند.»

3

- محبت زایی: مثبت نگری، در ایجاد محبت نقش اساسی دارد. امام علی (ع) می فرماید: «من حسن ظنه بالناس حاز منهم المحبّة؛(27) کسی که به مردم خوش گمان باشد، محبت آنها را به سوی خود جلب خواهد کرد.»


4

- پیش گیری از گناه: بدبینی، هم خود گناه است و هم عامل بعضی از گناهان مانند: غیبت، تهمت، تجسس و... می باشد، اما خوش بینی مصونیت از گناه ایجاد می کند. امام علی (ع) می فرماید: «حسن الظن ینجی من تقلّد الاثم؛(28) خوش گمانی، پیرو گناه را نجات می بخشد.»


5

- سلامت روان: اگر افراد در برخوردهای خود خوش بین باشند، گفتار و رفتار دیگران را خوب تفسیر می کنند و کمتر دچار سوء تفاهم هایی می گردند که زمینه را برای بروز درگیری و تنش فراهم می نمایند. در فضای بدگمانی، رفتارها و گفتارها به گونه ای خاص تفسیر می شوند؛ مثلاً احترام گزاردن به دیگران به چاپلوسی و تملق، سکوت به مخفی کاری، حرف زدن ملایم به بی اعتنایی و سردی، قاطعیت به استبداد، صراحت به پر رویی، صداقت به ساده لوحی و صمیمیت به خود شیرینی تفسیر می شود.


6

- شادی و نشاط: اگر بپذیریم آن چه مایه خوش بختی و شادی انسان می شود درون اوست، نه عوامل بیرونی،(29) ارتباط بین نگرش خوش بینانه و شادکامی، روشن می گردد. روان شناسان، شادی را احساس مثبتی می دانند که از حس ارضا و پیروزی به دست آمده است.(30)


7

- شکیبایی: به نظر روان شناسان، هر اندازه والانس های مثبت قوی باشد تحمل شداید و ناکامی آسان تر می گردد. اشیا و امور یا موقعیت هایی که جنبه داعیه دارند، دارای والانس مثبت و اشیا و اموری که دفع کننده هستند، دارای والانس منفی هستند.(31)
حالا به این سئوال فکر کنید:

1- چی میشه که آدم ها ممکنه یه مسئله رو متفاوت نگاه کنن یکی از همون یه مسئله خوشحال ، یکی غمگین ؛ یکی عصبانی؟!

هفته آینده نظر روانشناس ها رو دیدگاه اونها رو راجع به تفاوت نگاه هایآدم ها به زندگی میارم.


موضوع قفل شده است