جمع بندی سادگی یا دینداری؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سادگی یا دینداری؟

خسته شدم از بس که سعی بر رعایت مسائل دینی داشتم و بهم برچسب سادگی زدند و فکر کردند می تونن گولم بزنننن
چه برخوردی کنم که هرکی منو دید خیال سواستفاده به سرش نزنهههههههه
من از نظر اجتماعی فرد تحصیل کرده و موفقی هستم وضعیت حجاب و تیپم هم میانه است شیاد خیلی از بچه های اینجا به ظاهر من بگن قرتی!اما به نظرم میانه است چون بقیه می گن ساده است!
ولی خب به اعتقاداتم پایبندم دلم نمی خواد هر پسر مسخره ای بهم نزدیک بشه دلم نمی خواد دروغ بگم که به چیزی برسم
سعی می کنم تو برخوردم مودب باشم کسی اذیت نشه از حرف و ......
خیلی مراعات دل مردم رو می کنم اما متاسفانه هرکی میرسه میگه ساده!محترمانه خنگ! و برخوردی با من میکنه که انگارررر من یه دختر بد راهم که راحت می تونن استفاده کنن

نگید مشکل از رفتار منه که باور کنید این مشکل رو من با کسانی دارم که شاید بنا به نیاز کاری بوده و اصلا همدیگه رو ندیدم اما سریع مسیج ها ی.....شروع میشه
لطفا کمکم کنید

[TABLE="width: 700, align: center"]

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]
[TD="align: center"][/TD]
کارشناس بحث: استاد حنیف

[TD][/TD]

[/TABLE]

پرسش: من به لحاظ اجتماعی موفق و تحصیلکرده هستم و به طور کلی مسائل دینی را مراعات می کنم. وضعیت پوشش میانه ای دارم. و به اعتقاداتم پایبندم. در برخورد با دیگران سعی می کنم مودب باشم و مراعات مردم را می کنم. اما معمولا برچسب سادگی خورده و دیگران حس می کنند که می توانند از من سوءاستفاده کنند. مشکل کجاست؟


پاسخ: توجه شما به برخورد با نامحرم بسیار خوب و قابل تحسین است. این کاملا درست است که نوع پوشش و لباسی که خانمها استفاده می کنند، تا حد زیادی نشان دهنده شخصیت آنها بوده و مخاطب می تواند حد خودش را تشخیص دهد. اما این همه مطلب نیست. گاهی برخی افراد به دلائل مختلف، به خودشان اجازه می دهند که به حریم دیگران وارد شده و فضای نامناسبی را ایجاد می کنند. پس همیشه هم نباید خودتان یا ظاهرتان را مورد قضاوت قرار دهید. به این افراد باید به چشم مریض نگاه کرده و به جای اینکه ناراحت و نگران شوید، برایشان دلسوزی کنید. همه بیماریها، جسم انسان را درگیر نمی کنند. خیلی اوقات روح و شخصیت انسانهاست که مورد هجوم عوامل بیماری زا قرار گرفته و او را دچار مشکلات رفتاری می کنند.

اما اینکه حس کنید مراعات احکام الهی و مسائل دینی ست که دیگران را نسبت به شما طمعکار می کند، به نظر درست نمی رسد. پایبند بودن به مقررات دینی و احکام الهی، چیزی نیست که با ساده لوحی یا زودباوری اشتباه گرفته شود. علت را باید در مسائل دیگری جستجو کنید. اگر فقط گاهی اوقات و در برخورد با افراد خاصی چنین مسئله ای برایتان به وجود آمده، ممکن است مشکل از خود آنها باشد. خودتان را سرزنش نکرده و با بی اعتنایی و نادیده گرفتن، آنها را از خودتان مأیوس نمایید.

اما اگر این یک مسئله همیشگی ست و اکثر مواقع چنین مشکلی دارید، بهتر است علت را در خودتان جستجو کنید. توجه بفرمایید که ظاهر و نوع پوشش، فقط یکی از فاکتورهایی ست که نوع برخورد دیگران را تعیین می کند. شاید ناخواسته و بدون اینکه خودتان متوجه باشید، رفتار یا طرز صحبت کردنتان، افراد بیماردل را به طمع انداخته و حس سوءاستفاده را در آنها بیدار می کند. مراقب باشید که هرچند نرم خویی و تواضع در اسلام بسیار مهم است، اما به زنان و دختران جوان، تاکید و سفارش شده که در مواجهه با نامحرم، مغرور و متکبرانه رفتار کنند، به حدیکه کسی جرأت تعرض و بی ادبی را پیدا نکند. در صحبت با نامحرم هر چه می توانید باوقار و متین باشید. از کلمات رسمی و محترمانه استفاده کنید. تماس چشمی طولانی و مستقیم نداشته باشید. لبخند زدن و برخورد صمیمانه را به حداقل کاهش داده و به سوالات با کوتاهترین جملات پاسخ دهید. به طور کلی سعی کنید به مخاطبتان اجازه نزدیک شدن نداده و برای خودتان حریم قائل شوید. معمولا دیگران تا اندازه ای به ما نزدیک می شوند و به نحوی با ما برخورد می کنند که ما خودمان به آنها اجازه دهیم.

در این رابطه می توانید از دوستانتان هم کمک بگیرید. با چند نفر از آنها که به اندازه کافی قابل اعتماد هستند و حساسیت های مشابهی هم دارید صحبت کرده و از آنها بخواهید که در مورد نحوه برخورد شما با نامحرم نظرشان را بگویند و تلاش کنید اگر نواقصی حتی کوچک، در رفتارتان هست، برطرف کنید.

موضوع قفل شده است