کهنه سرباز و خاطره ای از عملیات رمضان

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کهنه سرباز و خاطره ای از عملیات رمضان

بنام آنکه زیباست و زیبایی ها را دوست دارد.
خاطره ای از عملیات رمضان را تقدیم میکنم هرچند ناقص هست اما به یکبار خواندنش می ارزد
فقط خواهشی که دارم را مد نظر عزیزان باشد.
1-براثر گذشت زمان ، نام خیلی از دوستان از خاطم رفته است که یاد و خاطره همه همرزمان در گد 283 سوارزرهی لشکر92زرهی اهواز را گرامی می دارم.
2-از عزیزانی که می خواهند این خاطره را نشر دهند، می خواهم از اضافه کردن و یا کم کردن جملاتی جداَخودداری فرمایند.
3-بدون اجاز من در هیچ شرایطی حق ندارد از این خاطره استفاده کرده و فیلم و کلیپ های تلویزیونی تهیه کنند.
4-خاطره ، هرچند طولانی هست اما من سعی کردم خیلی مطالب را کسر و بعضی موارد را توضیح دهم تا خوب توجه دوستان را جلب کرده باشم
5-اگر این خاطره را پسند کردید برای شادی روح حضرت امام خمینی (ره) و شهدای انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی یک فاتحه بخوانید بر من منت گذاشته اید.
التماس دعا

کهنه سرباز جنگ تحمیلی

سروان بازنشسته ارتش ، جانباز حسنعلی ابراهیمی سعید


گل

[=arial]بنام خدا

[=arial]من سروان بازنشسته ارتش جمهوری اسلامی ایران، حسنعلی ابراهیمی سعید ، که در آغاز جنگ تحمیلی جمعی گردان 283 سوار زرهی لشکر92 زرهی اهواز بودم و تا بعد از قطعنامه 598 شورای امنیت، در همان گردان خدمت نموده ام .
[=arial]دوره کد 114 را درشیراز گذرانده و بعد از آن به لشکر92 و سپس گردان 283 سوار زرهی، در پست سازمانی تیر انداز موشک تاو سازماندهی شدم و از اولین دقایق جنگ تحمیلی، کار دفاع از میهن را با موشک تاو شروع کردم.
[=arial]خاطره ای را از عملیات رمضان تقدیم میکنم .
[=arial]اگر بین گفته­های من حرف وکلمه­ای باشد که باعث ناراحتی کسی شود از همین الان طلب حلالیت می­کنم.
[=arial]با نام خدا شروع می­کنم و از او برای بازگویی و یادآوری این خاطره طلب استعانت می­کنم.
[=arial]شاید نباید این خاطره را تعریف کنم و شاید هم باید آنطوریکه هست و بنا به دلایلی که برای خودم مقدس هست ناقص تعریف میکنم.
[=arial]علت ناقص تعریف کردن، را خانواده معظم شهداء و جانبازان می دانم.
[=arial]چون صحنه­هایی را که دیدم ناقص می نویسم اصلاً دوست ندارم بواسطه نوشته­های من داغ خانواده معظم شهدا تازه شود. و چون من این خاطره را برای ویرایش به کسی ندادم وچنانچه در جمله بندی مشکلی بود بر من ببخشید.
[=arial]عملیات رمضان را میشه در ادامه عملیات الی بیت المقدس بحساب آورد و گاهی هم کربلای 4 میشه خواند اما چون در ماه رمضان بود نام عملیات رمضان گذاشته شد. وقتی که ایران، پیروزی­های بزرگ و چشمگیری را در صحنه­های نبرد میدانی بدست آورد و این عملیات­ها باعث آزاد سازی منطقه وسیعی از خاک پاک کشورمان و نیز حصر سوسنگرد و آبادان و... شد. اما در عملیات بیت المقدس، علی رغم اینکه موجب آزاد سازی خونین شهر و دیگر مناطق مهم و استراتژیک گردید ولی یک هدف دست نیافتنی شد و آن عدم دسترسی ایران به مناطقی مثل دریاچه ماهی و... بود حال علت چی بود متخصصین امر باید بگویند.
[=arial]گردان283 سوارزرهی در منطقه کوشک مستقر بود و برای اجرای عملیات ما را به منتطقه پاسگاه زید اعزام کردند، اما به کسی چیزی نمی گفتند اما بعضی از دوستان که از شهر و مرخصی شهری می آمدند اظهار می داشتند مردم شهر از یک عملیات قریب الوقوع صحبت می کنند .
[=arial]چهل وهشت ساعت مانده بود به عملیات، اولین تغییر را در غذا دیدیم. آبگوشتی که قبلا می دادند آب و لوبیا سفید و مقدار زیادی هویج و رب گوجه فرنگی بود. الان آبگوشت را می شد یک آبگوشت واقعی دانست زیرا در داخل آن گوشت هم پیدا می شد و دیگر غذا ها هم غنی شده بودند. حرفهای دوستان و این غذا حاکی از خبر خوبی بود
[=arial]توجیه رزمندگان شروع شد. و قطعیت عملیات با این توجیهات کامل تر شد.
[=arial]من خانواده ام را اهواز آورده بودم. هفته ای یک بار برای سرکشی و استراحت مرخص می گرفتم.
[=arial]بعداز استقرار در منطقه پاسگاه زید، من مرخصی گرفته به شهر رفتم عصر روز بعد که می آمدیم، با یک دستگاه خوردروی آیفا که کیپ تا کیپش پر بود از اهواز حرکت کردیم.کنار یکی از همدوره هایم بنام مهدی فیروزان که از مرخصی راه دور می­آمد نشستم تازه نامزد و عقد کرده بود. تصاویر مراسم عقدش را نشان داد همسرش معلم بود خیلی خوشحال بود!!!از اهواز تا ایستگاه حسینیه خرمشهر، همه­اش از روزهای خوشی که در این مرخصی داشت صحبت کرد خودروی آیفا وارد جاده خاکی شد و گرد و خاک ، تمامی بدنمان را در خود گرفت مثل اینکه اصلا هیچ کس حمام نرفته است!!!
[=arial]نزدیکی­ های محل استقرار گردان که رسیدیم متوجه تیراندازی پدافند ایران شدیم وقتی مسیرتیرها را رسد کردیم متوجه یک شیء پرنده سفید رنگ شدیم که شکل گرد داشت و در یک محل ایستاده بود وتیرهای پدافند به آن نمی­رسیدند و درضمن عراقی­ها هم اصلاً به او تیر اندازی نمی­کردند و هیچ پرنده­ای هم از طرفین برای دورکردنش در محل نبودند.

[=arial]شام را خوردیم و دستور حرکت داده شد موشک­های تاو از نظر سازمانی جمعی گروهان ارکان گردان بودند به یگانها بصورت مامور اعزا می شدیم. من به گروهان دوم گردان مامور بودم. وقتی سوار بر مرکبهای آهنین شدیم همراه من چهار سرباز( یکی راننده و سه نفر دیگر خدمه برای رساندن مهمات) بود، دو سربازگروهان دوم که برادر بودند و اهل زنجان، با آوردن قرآن کریم، همه را از زیر قرآن گذراندندخیلی جالب شد چون شب قدر هم بود نوید سلامتی برای دوستان بود.
[=arial]هوا تقریباً داشت تاریک می شد و منطقه زیر آتش ایزایی دشمن بود و آن شیء سفید هم یکباره به سمت آسمان حرکت و از چشم محو شد کسی متوجه نشد آن پرنده چی بود و برای کدام کشور بود
[=arial]لحظات بعد در کنار خاکریز لجمن بودیم و منتظر دستور حمله.
[=arial]قبل از برداشته شدن خاکریز، تعدادی از گردانهای پیاده ارتش و بسیجیان از روی خاکریز عبور و جهت ایجاد معبر حرکت کردند.
[=arial]وقتی که خاکریز را برداشتند با ذکر بسم الله الحمن رحیم و رمز مبارک عملیات((یا صاحب الزمان ادرکنی)از محل شکاف خاکریز عبور کردیم
[=arial]من دومین نفر بر زرهی بودم که از خاکریز رد شدم هنوز معبر باز نشده بود منتظر شدیم من برای همکاری در عبور وسایل نقلیه از نفر بر پیاده شدم. هر لحظه شدت درگیریها بیشتر می شد و وقتی عبورما را دشمن دید که دیگه جنگ و درگیری گسترده ای روی داد یکی از نیروهای پیاده ارتش به ما مراجعه و درخواست ایجاد آتش تیربار روی یک نقطه را کرد که آتش زیادی روی بچه ها ایجاد می کرد . من متوجه اصابت گلوله های خمپاره شدم که در یک فاصله مشخص از هم به زمین میخوردند پیش بینی کردم که سومین یا چهارمین خمپاره نزدیک ما خواهد بود که یکباره متوجه صدای اصابت خمپاره روی یک نفربر پی ام پی گردان شدم چند نفر که روی نفر بر بودند به پایین پرت شدند و الحمدالله نفربر آتش نگرفت. به کمک دوستانم رفتم یکی شهید شده بود صورتش کاملاً از بین رفته بود زیر پیراهن سفید رنگی بر تن داشت چند دقیقه قبل با هم شوخی می کردیم برای شناسایی راحت ایشان، خودکار را برداشته و روی زیر پیراهنش نوشتم(( سرباز کلاری+283س ز)دیگر دوستان را هم پیاده کردند.کمی از مسیر باز شده بود به راه ادامه دادیم شدت درگیری به بی نهایت رسیده بود شاید براثر اصابت گلوله تفنگ های دو طرف، مسیر گلوله عوض می شد و آتش گسترده توپخانه دشمن شروع شده بود خطر ناکترین لحظه موقعی شروع شد که صدای یک هواپیمای سمپاش دشمن شنیده شد او حامل منور خوشه ای بود. این نوع منور, منطقه را مثل روز روشن میکرد و این امکان را به دشمن می داد که آتش متمرکز روی رزمندگان ایران اجرا کند ایران هیچ وقت برای این نوع منورها راه وچاره ای نداشت. اصلاً در تامین گلوله منور هم مشکل داشتیم.
[=arial]اولین منور خوشه ای عراق ریخته شد و وقتی دومی را می خواستند اجرا کنند منور عمل نکرد و سریعاً به زمین افتاد .
[=arial]در وسط میدان مین بودیم (با عرض پوزش فقط از زخمی ها چند کلمه میگویم)تعداد زیادی زخمی را در طرفین معبر گذاشته بودند من دیگه تاب و توان نگاه کردن نداشتم و با گریه از نفر بر پیاده و به راننده دستور دادم درب بزرگ عقب نفر را باز کند و از سه سرباز دیگر خواستم پیاده شوند و کمک کنند مجروحان را به نفر بر انتقال دهیم زیرا احتمال شهادت بواسطه خونریزی و یا اصابت گلوله وترکش وجود داشت.
[=arial]به اولین مجروح که از دو دست زخمی شده بود رسیدم و خواستم کمک کنم با التماس به من گفت به من دست نزنید حال من خوبه، به برادران دیگر کمک کنید!!!به سراغ بعدی رفتم یک پایش قطع شده بود خودش داشت بالای محل قطع را می بست ودیگری را نشان داد که چشمش را از دست داده بود.الله اکبر، با خودم گفتم خدایا مرا به امتحان کشیدی یا رشادتهای دوستانم را به رخم می کشی ویا شجاعت های فرزندان خمینی(ره) را به رخ دنیا؟؟؟
[=arial]نمی دانستم چکار کنم موفق نشده بودم حتی یکی را راضی کنم نشستم و با صدای بلند گریه کردم که راننده نفر بر آمد و گفت راه باز شده و دستور حرکت دادند.
[=arial]بناچار و بدون توفیق کمک محل را ترک واز معبر خارج شدیم. با فشاری که به دشمن وارد شد ناچار به عقب نشینی گردید. ما به محل مورد نظر رسیده بودیم وشروع به ایجاد موانع پدافندی کردیم.
[=arial]ساعت حدود شش صبح بود که می دانستیم دشمن می خواهد پاتکی داشته باشد داشیم آماده می شدیم یکی از همکارانم با درجه استواردومی که اهل اهواز یا شوشتر بودند و قبر ایشان در اهواز هست پیش من آمد (اسم ایشان خاطرم نیست)از درگیری شب قبل گفت و با اظهار اینکه امروز برادرم مراسم دارد کاش آنجا بودم از من خواست اگربرای صبحانه چیزی دارم به ایشان هم بدهم. از نفربر نان آوردم که هر دو مشغول خوردن بودیم صدای زوزه یک خمپاره آمد فرصت جابجایی نداشتیم ودر فاصله یکی دو متری ما زمین خورد دوستم به آغوشم افتاد و با سه بار بلند کردن دست چپ خود و با صدای بسیار بلند گفتن یک کلمه نا مفهوم ، به شهادت رسید.ایشان با آمبولانس تخلیه شدند چند بسیجی از من اجازه گرفتند در کنار نفربرچند دقیقه استراحت کنند و من اجازه دادم.ساعت حدود هفت صبح بود تانکهای دشمن یکی یکی دیده شدند که آرایش آفندی می گرفتند. ما هم آماده شدیم.آرایش آنها کامل شد اما دریغ از یک دستگاه تانک ایران در منطقه، دوستان میگفتند در عقبه تانک هست و کار توپخانه انجام می دهد.من در اکثر عملیاتهای جنوب کشور بودم اما این موج انسانی که در عملیات رمضان بود را تاکنون ندیده بودم خیلی آرزو داشتم صدای تانکهای ایران را هم ما و رزمنده های مستقر در لجمن و هم دشمن بشنود مشت باید در مقابل مشت باشد اما کو....ایران از واحدهای زرهی هیچ استفاده نمی کرد .
[=arial]وقتی پاتک دشمن شروع شد جنگ یک طرفه شده بود گلوله تانک در مقابل فشنگ کلاش بود. اگر سر کسی از خاگریز بالا می رفت با گلوله تانک روبرو میشد بنظر می رسید ایران آمادگی پاسخگویی به پاتک آفندی دشمن را نداشت حتی امکان تامین مهمات لجمن را از دست داده بود.حالا دیگه نوبت من شده بودکه شکار هایم را شروع کنم.وقتی قبضه موشک انداز روی نفر بر سوار هست تنظیم قد در آن بصورتی هست که با رها سازی اهرم قفل میشه تا اندازه دلخواه تنظیم را انجام داد و باز میشه بلافاصله با فشار روی بدنه موشک انداز، اندازه را به پایین ترین نقطه رساند.
[=arial]بسیجیانی که در کنارم بودم گفتند که آن تانکهایی که میبینید آرپی جی کاری برایش نکرد.سوالاتی از آنها داشتم خوب می دانستند کدام تانک را نمی شه با موشک آرپی جی زد. اسم تی 72 را شنیده بودم با تانک اسکورپین که در گردان داشتیم مقایسه کرده بودم لذا وقتی از خدمه اسکورپین شنیده بودم بین لوله وبدنه،ضعیفترین نقطه تانک هست. پس باید دقت می کردم.
[=arial]امام خمینی (ره) پیام داده بودند که رزمندگان در یک دست قرآن و دست دیگر سلاح بگیرید .منهم همیشه اطاعت امر داشتم.مچ بند را به دستم انداختم وقرآن جیبی را در کف دستم گذاشتم و بالای سکو رفتم. قبل از هر پرتاب موشک ، خواسته ای از خدا داشتم که اولین خواسته من سلامتی دوست مجروحم مختار کوشکی بود اولین موشک رها شد. حد فاصل لوله وبدنه تانک هدفم بود اصابت انجام گرفت که برجک به هوا پرتاب شد اولین دود در طرف دشمن بالا رفت.دومی را با یاد برادر خوانده­ام شهید ابوالفضل شیمیرانی پرتاب و تانک تی72 دیگری آتش گرفت و روحیه مضاعفی در بین رزمنده گان ایجاد شد.

از راست،،شهید ابوالفضل شمیرانی،،،حسنعلی ابراهیمی سعید،،،یدالله حیدری

[=arial]

[=arial]هوا خیلی گرم بود [=arial]یکی از سربازان بنام سرباز بهروز نوری اهل و ساکن ارومیه، که وظیفه موشک رساندن به من را داشت شدیداً عرق کرده بود و گرما همه را کلافه کرده بود از داخل نفر بر ام113کلاه آهنی خودش را در آورد وداد به من و گفت این کلاه اذیتم میکند منهم ازش گرفتم وخواستم جای مناسبی روی نفربر پیدا کنم چون همه جا پراز پوکه و... بود جایی بهتراز سرم پیدا نکردم
[=arial]کلاه را بر سرم گذاشتم وبند آن را با دندن گرفتم شوری عرق سرباز نوری را با چند متلک بجان خریدم
[=arial]چشمم را روی دوربین گذاشتم وموشک را رها کردم که یکباره احساس کردم سرم گیچ رفت و دندانهایم اذیت شدند
[=arial]اما باز هم موشک را رها نکردم وهدفی را که مد نظرم بود موشک ازش رد شد منهم به سمت تانک دیگری هدایت کردم که اولین و آخرین تانکی بود که دو نفر از خدمه هایش جان سالم بدر بردندچون هر موقع در هر شرایطی که من شکار تانک داشتم خدمه تانک­ها داخل وسیله از بین رفته بودند وبعداز آن تاریخ هم هرچه شکار کردم خدمه تانک­ها نابود شدند.
[=arial]بعدش دیدم دهنم خونی هست وهمرزمانم گفتند کلاهت را ببین نگاه کردم دیدم سه گلوله به کلاه خورده که دو گلوله کمانه و دیگری در کلاه مانده بود
[=arial]وبند کلاهم هم نوک دندانهای نیشم را شکسته بود که الان هم بعد گذشت سالها دندانهایم اذیت دارند
[=arial] دوستانم ترسیده بودند چون دشمن که می دید از کدام نقطه موشک تیراندازی میشه را زیر نظر گرفته بودکه به محض بالا آمدن من برای تیراندازی مرا هدف قرار داده بود
[=arial]در مقابل ترس دوستانم از جان من، آنهارا به آرامش دعوت میکردم و سعی میکردم که بر ترس خود غلبه کنند
[=arial]تانک سومی ،تا، ششمی، هدف قرار گرفتند دشمن کاهش سرعت نزدیک شدن به نیروهای پدافندی ما را در دستورکار خود قرار داد.
[=arial]فرمانده عملیاتی منطقه، وقتی آتش گرفتن تانکهای پیشرفته دشمن را یکی پس از دیگری می بیند و جویای شکارچی تانکها میشود فرمانده گردان 283سوارزرهی، نام مرا به عرض می رساند و در همان لحظه بمدت 6 (شش)ماه ارشدیت درجه برایم ابلاغ میکنند که در دستور5085 لشکر92 زرهی درج میگردد.
[=arial]شکارها ادامه داشت ویگانهای پیاده ارتش و شیرمردان بسیجی وقت را مغتنم دانسته و آتش گسترده ای را روی دشمن اجرا می کنند. که دشمن بکلی عقب نشینی را شروع کرد.
[=arial]در این لحظه ساعت حدود یازده قبل از ظهر بود صدای بمب های روحیه(بالگردها) شنیده شد .بلی صدای پنج فروند بالگرد را شنیدیم و خودشانرا دیدیم که چهار فروند کبری و یک فروند214بود. هر پنج فروند پرنده با آرایش خاصی در منطقه و بین نیروهای ایرانی و عراقی دور زدند و اولین بالگرد که برای اجرای آتش با راکت لحظه ای یک جا ایستاد و از نارنجکهای دود زای خود استفاده کرد ، به یکباره در هوا متلاشی شد و به دهها تکه آهن تبدیل و پراکنده شدکه چهار فروند دیگر با حرکت شتابدار شروع به چرخش و سه فروند کبری با تیربار و راکت اجرای آتش داشتند و 214به زمین نشست و دو نفر از آن پیاده و به سمت بالگرد آسیب دیده دویدند که یکی از آنها سعی داشت یکی از شهدای خلبان را جابجا کند اما موفق نشد و برگشتند سوار بربالگرد214شده و از محل دور شدند.[=arial]که دیگه از آن دقیقه به بعد هیچ بالگردی جهت پشتیبانی نیروهای پیاده به منطقه اعزام نشد.
[=arial]عراق برای ضدحمله دیگری آماده میشد و تاکتیک جدیدی را برای مقابله با نیروهای پیاده در نظر گرفت.
[=arial]نیروهای زرهی عراق به شکل دشتبان آرایش گرفتند و توپخانه عراق به شدت هرچه تمامتر منطقه را گلوله باران می کرد در این موقع بود که نیروهای عراقی از نوعی سلاح که برای ما نامشخص بود استفاده می کرد وقتی وسیله تیر اندازی می کرد صدای وحشتناکش قلب انسان را می لرزاند و رزمنده گان اسلام فکر می کردند الان تمامی خاکریزهای موجود به هم دوخته خواهد شد همه در ترس و حیرت بودند که خبر دهان به دهان گشت که این سلاح، توپ ضدهوایی تک لول هست .براثر ادامه تیراندازی تک لول موصوف ، رزمنده گان به صدا عادت کردند و از آن ترس قبلی دیگر خبری نبود، عراق دوباره ضد حمله را آغاز کرد ما هیچ پشتیبانی هوایی یا توپخانه ای و حتی تانک را نداشتیم. نیروهایی از سمت راست زید براثر فشار دشمن به سمت خط پدافندی ما مایل شده بودند حرفی برای گفتن نداشتیم مثل اینکه بی حساب و کتاب حمله را آغاز کرده بودیم حتی چند دستگاه که چه عرض کنم یک دستگاه هم لودر یا بولدزر برای ایجاد خاک ریز نبود(هنگام شروع عملیات جند دستگاه لودر در لجمن بود و می گفتند همراه ما خواهند بود ولی بعد از شروع حمله ما که دیگه لودری ندیدیم)
[=arial]به احتمال اینکه دشمن از پشت سر به یگان ما حمله کند دستور پیوستن من به قرارگاه عملیاتی گردان و در کنار فرمانده گردان بودن صادرشد.زیر شدیدترین آتش توپخانه ای وبمب باران هوایی و با وجود بالگردی از دشمن ، از موضع خود خارج و به قرارگاه گردان رفتم. قرارگاه گردان در فاصله تقریباً دو کیلومتری خط حمله بود.
[=arial]آتش توپخانه دشمن به حدی بود که گاهی گلوله جای گلوله قبلی می خورد من برای دومین بار بود که چنین آتش تهیه را تجربه می کردم یکی الان بود و یکبارهم وقتی من و شهید ابوالفضل رجبی شمیرانی و جانباز سر افراز ایران زمین سرکار مختار کوشکی از پل جسر نادری دشت عباس به سمت دزفول دفاع میکردیم و در مقابل سپاه یکم مکانیزه عراق ایستاده گی میکردیم تجربه کرده بودم.
[=arial]می توانم بگویم که برای اولین بار از آتش تهیه دشمن ترسیده بودم.خیلی وحشناک بود
[=arial]فشار برا خط مقدم هر لحظه بیشتر و بیشتر می شد من اجازه خواستم از همان منطقه، تانگهای دشمن را بزنم چون به فاصله دویست متر وگاهی پانصد متری خط رسیده بودند که فرمانده گردان ما جهت هماهنگی بافرمانده در خط سپاه با بیسم صحبت کرد و ایشان ضمن مخالفت، درخواست کرد مرامجدداً به خط برگردانند.در اجرای در خواست ایشان، دستور دادند من به سمت خط حرکت کنم. از فرمانده گردان خواستم بیاید پشت دوربین قبضه موشک انداز تاو موقعیت را ببیند. به محض خروج من از موضع فعلی ، مورد هدف قرار خواهم گرفت.فرمانده گردان دستورداد که باید در هر شرایطی به خط حمله اضافه شوم.پیش نفربر ام 113 خودم آمدم چهارخدمه را خواستم که دو نفر را در محل باقی گذاشتم و با یک راننده نفربر ام 113 ویک خدمه بنام بهروز نوری، با خواندن آیت الکرسی از موضع خارج شدم.حدوداً دویست متر دور نشده بودم که از سکوی داخل نفربر به داخل افتادم دیدم نفربر از قسمت عقب دقیقاً محل باطریها در حال سوختن است و خواب سنگینی برمن مستولی شد.احساس خستگی داشتم. توان بلند شدن نداشتم .فقط در محلی که افتاده بودم تا رسیدن آتش به من، با گذاشتن دستم به زیر سرم و یک جابجایی کوچک خوابیدم.
[=arial]یکباره درد غریبی در سرم احساس کردم و احساس کردم سرم مرتب به جایی میخوره از خواب بیدار شدم دیدم یکی مرا کول کرده و در حین دویدن هست .هنوز نمی دانستم چی شده است خواب لحظه ای مرا در خود فرو می برد وبعد بیدار میشدم.احساس میکردم دارم خفه می شوم و گوشم هم دارد گرم می شود.در پشت خاکریز عراقی ها مرا به زمین گذاشت دیدم بهروز نوری هست سرباز خدمه نفربر خودم.تاز متوجه شدم که از گوشهایم و دماغ و دهنم خون جاریست .علت را پرسیدم گفت نفربر را با گلوله مستقیم تانک زدند راننده سریع فرار کرد و شما داخل نفربر بی هوش افتادید که من با خارج کردنتان از نفر بر دور شدم والحمدالله افراد نفربر من سالم بودند.

[=arial]
[=arial]ازسمت راست نفر سوم ، بهروز نوری هست

[=arial]

[=arial]سرم گیج می رفت ولی متوجه همه چی بودم خودمان را به قرارگاه گردان رساندیم تنها چیزی که در این گرمای شدید که توان هر بشری را ازش میگرفت رساندن آب یخ بود که هیچ کمبودی در کل منطقه نبود. دوستان آب آوردند دست و صورتم را شستم و در کناری نشسته و بی مورد شروع به گریه کردم. علت را نمی دانم دلم گرفته بود .
[=arial]یکی دو سیگار پشت سر هم کشیدم.که یکباره متوجه شدم تیرانداز دیگر موشک تاو که بنا به صلاح دید فرمانده گردان به خط اعزام نشده بود را احضار کردند. اسم ایشام محمد جزینی بود اهل دورچه پیاز اصفهان بودند و هستند.ایشان هم دستور داشتند دیگه قرارگاه را ترک و به خط حمله اضافه شوند . به سمت نفربرام113 خودشان رفتند خدمه هایش را صدا زد سوار شدند و دو درجه دار(استواریکم فضل الله زارع واستوار رحیم ملکی) و یک کارمند(موسی خاموشی) که اصلاً نباید در این منطقه می بودند و باید در بنه گردان باشند چون تعمیر کار خودرو بودند به محل گردان رسیدند. من جزینی را صدا کردم ولی ایشان توجهی نکردند ولی با صدای بلند گفتم جزینی فقط یک خدمه ببر ایشان با خطاب کردن بمن که تو بی عرضه بودی زدند آن سه نفر را که پایور هم بودند سوار کرد و در میان گرد وخاک حاصله از گلوله باران و بمب باران از نظرها دور شد.
[=arial]دو الی سه دقیقه بعد، استوار رحیم ملکی که رفت و آمد خانواده گی داشتیم و اهل ارومیه بودپشت یک تویوتا نشسته بود در همان حال مرا صدا کرد و گفت من سالم هستم می روم بنه گردان، دلم لرزید چی شد که به این زودی او برگشت و رفت،؟؟؟!!!چند دقیقه بعد خبر رسید متاسفانه نفر بر محمد جزینی مورد هدف گلوله تانک دشمن قرار گرفته و موسی خاموشی و فضل الله زارع شهید و جزینی شدیداً زخمی و از سرنوشت بقیه خبری در دست نیست.

از راست،،،سروان حسنعلی اراهیمی سعید،استوار مهدی رحمتی،شهید کارمند موسی خاموشی، استوار رحیم ملکی

[=arial]

[=arial]در فاصله چند ساعت نفربر دوستم شکارچی خبره تانک­های دشمن ، مختار کوشکی را در اختیار من گذاشتند ایشان قبلا زخمی بودند ودرعملیات شرکت نداشتند.

[=arial]هوا تاریک می شد روز خیلی بدی بود ما را جابه جا کردند و به سمت راست ، منطقه ای که صبح ضربات مهلکی از دشمن خورده بودیم حرکت دادند.مثل اینکه ایران تغییر آهنگ عملیات را داشت. نیروهایی را وارد منطقه می­کرد شب دوباره عملیات جدیدی را آغاز کردیم حال من خوب شده بود و قسم خورده بودم صبح انتقام سختی از دشمن بگیرم اما مگر این شیر مردان بسیجی تانک سالمی از دشمن می گذاشتند شب به روز روشنی تبدیل شده بود هرچند منطقه بشکلی بود که همه سردرگم بودیم عراق زمین را در برابر ایران مسلح کرده بود خاکریز عجیبی داشت که بعدها می گفتند مثلثی های عراق با ما می جنگیدند
[=arial]شاید بالای دویست تانک را هر لحظه در حال سوختن می شد دید. وقتی نیروهای پیاده ارتش به آنها اضافه شد که دیگر تانکهای سوخته را نمی شد شمرد .دریایی از تانکهای در حال سوختن دیده میشد نزدیکی های صبح به یک خاکریز رسیدیم که من در بیسیم می شنیدم احساس میکنم به دریاچه ماهی رسیدیم. دستور توقف دادند من در کنار تانک اسکورپین دوتا از دوستانم بنامهای مهدی فیروزان اهل مراغه و شیرزاد نجاتفراهل سلماس ایستادم. پیاده شدیم پشت خاکریز ایستاده بودیم که دو نفر از بسیجیان سر رسیدند و محل اسقرار بسیجیان را پرسیدند شیرزاد و مهدی هر دو با هم از خاکریز فقط چند قدم دور شدند محلی رسیدند که از طرفین وسیله هایمان پوشش ایجاد نمی کرد. صدای خمپاره120م م دشمن یک لحظه همه جا را به هم ریخت من کل بدنم پر بود از خون و گوشت.ولی من سالم بودم بطرف دوستان رفتم دو بسیجی عزیزوشیرزاد همکارم در دم شهید شده بودند اما مهدی زنده بود نصفی از بدنش میشه گفت نبود چون خمپاره مستقیم روی باسن وی افتاده بود من داد و فریاد می زیدیم ولی کسی نبود به دادمان برسد مهدی مرا خطاب قرار داد وگفت من دیگه رفتنی هستم من او را دلداری می دادم ولی ایشان از من می خواست راحتش کنم به من التماس میکرد که خلاصش کنم اما مگر امکانش بود!!!!!!!!لحظاتی بعد به دیدار دوستان شهیدش شتافت.مهدی فیروزان بدن قوی، جثه بلند،وروحیه خوبی داشت چند روز پیش عقد کرده بود.لحظاتی بعد ،آمبولانس رسید و هرچهار عزیز را به پشت منطقه حمل کرد.

[=arial]
تصویری از عملیات رمضان و دو شهید موصوف ونیزنفری که پشت سر نگاه میکند بهروز نوری هست

از سمت راست،شهید مهدی فیروزان،شهیدشیرزاد نجاتفر،سرباز نوری، سروان حسنعلی ابراهیمی سعید

[=arial]دوباره دستورجابجای دادند در واقع بدون حمله دشمن دستور عقب نشینی دادند و ما به مواضع شب قبل که گرفته بودیم رسیدیم.وخط پدافندی را در آن تشکیل دادیم.
[=arial]من سعی کردم از مواردی که شاید اذهان عزیزان را مغشوش کنه ویا ایجاد بحثهای نامربوط کنه را ننویسم .ودر نوشته هایم هدفم بی احترامی به هیچکس نداشته و ندارم و هدفم فقط رضای خدا بود و بس

[=arial]والسلام[=arial]کهنه سرباز ارتش جمهوری اسلامی ایران[=arial]سروان بازنشسته جانبازحسنعلی ابراهیمی سعید[=arial]21/رمضان4/95

IMAGE(<a href="http://www.uplooder.net/img/image/15/0da6f42e05dc36a32d4c1d33ed42b703/hasa-n-a-li_ebrahimi_said__" rel="nofollow">http://www.uplooder.net/img/image/15/0da6f42e05dc36a32d4c1d33ed42b703/hasa-n-a-li_ebrahimi_said__</a>(2).jpg)

بخشی از مذاکرات فرمانده نیروی زمینی ارتش با فرماندهان سپاه در مورد مرحله پنجم عملیات رمضان :

حسن باقری : اینجا بود که یک پا عقب افتادیم
محسن رضایی : هرچی تلاش کردیم نتوانستیم جبران کنیم
حسن باقری : همین *مساله سیاسی بود که دو دلی آورد و ...
محسن رضایی : بله دودلی و این مساله لبنان. این را باید خدمت امام بگوییم

در این میان استعدادی که می توان از یگان های ارتش گرفت مطرح گردید :

محسن رضایی : خب حالا چطور می شود ازارتش استفاده کنیم؟
صیاد : اینها هیچوقت مثل نیروهای شما نمی توانند بروند عقب و بازسازی کنند. اینها همه اش باید در خط باشند. ما فرصت هم بگذاریم فوقش چند روز می روند مرخصی و برمی گردند. فرصت اینکه بروند بازسازی بشوند ندارند. در خط هستند

رضایی : خب آقا لشکر21 ، پیاده ندارد؟
باقری: چرا
رضایی : پیاده ای که درخط نباشد
باقری : چرا یک تیپ اش عقب است
رضایی : به نظرم آن را احتیاط بگذاریم

صیاد : مشکل این است که نمی شود لشکر 21 را خرجش کرد اگر بخواهیم برای آینده برنامه ای داشته باشیم. لشکر 21 خیلی تلفات سنگینی داده است

رضایی : خیلی تلفات و ضایعات داده است؟
صیاد : عرض کنم حدود 1900 نفر خارج شدند در همین عملیات

رضایی : مجروحین اش چقدر است؟
صیاد : 1703 نفر

رضایی : یعنی 200 نفر شهید و مفقودی دارد
صیاد : مفقودی زیاد ندارد

رضایی : چقدرش کادربوده از200 نفر؟
صیاد : کادرش؟ لشکر 86 نفر درجه دار دارد. شهید از کادر 5 نفر درجه دار و 3 نفر افسر

رضایی : این یعنی 8 شهید. خب ! می گویم حالا اگر شما اعتقاد ندارید به عملیات، خب نمی کنیم
صیاد : مساله ای نیست، با هم صحبت می کنیم ، روی منطق

رضایی : آخر چطور 8 نفر شهید داده اند نمی تواند تیپ احتیاط بیاورد؟
صیاد : موضوع 8 نفر که نیست. ما هیچ جایگزینی که نداریم برای این نفراتی که مجروح و شهید می شوند. فقط سرباز هست که یک مقدار به آنها می دهیم

رضایی : ***این همه آموزشگاه درجه داری و نمی دانم سرهنگی و اینها چی هستند؟
صیاد : یک مقدار معدودی دارد، بازدهی چیزی نیست. مثلا ما 28 نفر دانشجوی سال سوم تازه فارغ التحصیل داریم. بقیه اش رفت تا آبان یا دی فارغ التحصیل شوند. اصلا 200 نفر هم نمی شود

رضایی : من احساس می کنم تا ارتش توی این جنگ نباشد، احساس تعهد و خودجوشی کمتری دارد و باید ارتش حتما ادغام شود
صیاد : شما بعد از 22 ماه جنگ ...

رضایی : خب من می بینم شما نشستید کنار گود هی ... . اینکه نمی شود.باید اظهار نظر بدهید، انتقاد کنید. بگویید آقا جان اینها درست نیست بگذاریم برای بعد یا اینها کم است و فلان بکنیم
صیاد : مگر نگفتیم؟ ما تا حالا پا به پا آمدیم جلو. عرض کنم مخالف هم بودیم با قطع عملیات. گفتیم اگر شده همینطور خون بدهیم و برویم جلو باید برویم عملیات کنیم اما شما می گویید یک تکه ای را انجام بدهیم، برویم تکه بعدی را 20 – 15 روز دیگر(انجام بدهبم)

رضایی : پس این را بگویید . آخه شما طوری صحبت می کنید که انگار ما بد دلیل آوردیم برایتان ...
صیاد : مگر من نگفتم ...

رضایی : (با سردی خطاب به سپاهی های جلسه ) ... نمی خواهد آقا، به بچه ها بگویید بروند بازسازی کنند واسه یک ماه دیگر
صیاد : شما ناراحت نشوید. این یک حقیقتی است. شما بعد از 22 ماه جنگ میگویید اگر ارتش نجنگید تعهد ندارد؟ ارتش چکار بکند دیگر ... چه انتظاری دارید؟

رضایی : نمی گوییم نجنگیده. من می گویم اگر در عملیات آتی نیروهای ارتش نباشند در مجموع ...
صیاد : چرا نباشد ؟ مگر ما گفتیم نباشد؟ هر حرکتی باشد امکان ندارد ارتش نباشد

رضایی : خب برادر عزیز ، من می گویم توی این حرکت لااقل یک تیپ احتیاط از ارتش بگذارید.شما می گویید نه، لشکر 21 توانش را از دست داده
صیاد : خب چکار کنیم؟

رضایی : یک طوری هم می گویید همه در خط هستند مثل اینکه سپاه در خط نیست و همه اش ارتش در خط مانده است

صیاد : شما وابسته اید به منبع لایزال مردم، فقط سپاه که تلفات نمی دهد. تعداد تلفات سپاه را در مقابل مردم حساب کنید

رشید : تلفات سپاه مثل این است که سرگرد و سرهنگ و اینها بدهد. وقتی تیپ امام حسین 4 تا تلفات می دهد یعنی 4 تا سرهنگ. اصلا باید فرمانده گردان های شهید را بشمارید. رسول الله و امام حسین 7 نفر فرمانده گردان شهید داده اند

صیاد : برای ارتش هم حساب کنید
رضایی : کی اصلا ما فرمانده گردانی شهید داریم در ارتش؟

صیاد :یک جوان پاسدار در مدت کوتاهی استعدادش شکوفا می شود. اما یک ارتشی را باید طی دوره چند ماهه بگذارید ...
رشید : نه نه ، در این تیپ امام حسین، این برادر پاسدار ما از عملیات دارخوین تا الان در جنگ بوده که یک فرمانده گردان شده

مرجع : جلد بیستم روزشمار جنگ - مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه

سالگرد این خاطره را خودم برای خودم گرامی می دارم

اگر عزیز سؤالی داشت در خدمتم

حسنعلی ابراهیمی سعید;994995 نوشت:
اگر عزیز سؤالی داشت در خدمتم

سلام
مثلثی چیه؟
توی پست مذاکرات از چه مساله سیاسی صحبت میشه؟

مثلثی ها یک نوع خاکریز اسراییلی هست که نفوذ به آنها با مشکل و تلفات سنگین انجام شد
در دنیا اولین یگانهای ایرانی هستند که چنین خاکریزها را با رشادت سربازان و پاسداران دلاور اسلام در هم کوبیده شده اند و در تاریخ ثبت کردید

سلام علیکم

کانال ماهی تا جایی که بنده خوانده ام یک کانال شمشیر مانند تدافعی بود و پشت اون استحکامات قوی ای وجود داشت که مستشاران نظامی امریکایی نفوذ به اون استحکامات و فتحش رو غیر ممکن میدونستن ،

ولی در مورد کربلای چهار ادعا میشه عملیات توسط ستون پنجم لو رفته بود و پیش از عملیات فرمانده ها از این موضوع مطلع بودن ولی با اینحال عملیات طبق همون نقشه اجرا شد ، آیا این ادعا که فرماندهان مطلع بودن میتونه درست باشه ؟

فاتح;995217 نوشت:
سلام علیکم

کانال ماهی تا جایی که بنده خوانده ام یک کانال شمشیر مانند تدافعی بود و پشت اون استحکامات قوی ای وجود داشت که مستشاران نظامی امریکایی نفوذ به اون استحکامات و فتحش رو غیر ممکن میدونستن ،

ولی در مورد کربلای چهار ادعا میشه عملیات توسط ستون پنجم لو رفته بود و پیش از عملیات فرمانده ها از این موضوع مطلع بودن ولی با اینحال عملیات طبق همون نقشه اجرا شد ، آیا این ادعا که فرماندهان مطلع بودن میتونه درست باشه ؟

بلی دقیا

اگر موردی را مد نظرتان بود بفرمایید تا عرض کنم در حد اطلاعاتم

حسنعلی ابراهیمی سعید;995975 نوشت:
بلی دقیا

اگر موردی را مد نظرتان بود بفرمایید تا عرض کنم در حد اطلاعاتم

سلام علیکم

اگر چنین بوده باید پشت خط حمایت توپخانه ای رو باید تقویت میکردند ، ولی ظاهرا طبق نقل شما و خاطرات کسانی که در عملیات رمضان بودند اینطور نبوده
دلیل عدم حمایت و پشتبانی رو چه چیزی اعلام کردند . طبعا با یک یا ده تاو و آرپیجی و چند تا عملیات هوانیروز و نیروی هوایی این عملیات نمیتونست به نتیجه مطلوب با کمترین تلفات برسه .

فاتح;995979 نوشت:
سلام علیکم

اگر چنین بوده باید پشت خط حمایت توپخانه ای رو باید تقویت میکردند ، ولی ظاهرا طبق نقل شما و خاطرات کسانی که در عملیات رمضان بودند اینطور نبوده

بالاخره:اطلاعات دشمن خیلی زیاد تر ازما
تمامی کشورها کمک دشمن بودند
هرکاری می کردند دشمن باخبر می شد

دلیل عدم حمایت و پشتبانی رو چه چیزی اعلام کردند .

کمبود اطلاعات و تجهیزات و یکدنه گی فرمانده هان و....

طبعا با یک یا ده تاو و آرپیجی و چند تا عملیات هوانیروز و نیروی هوایی این عملیات نمیتونست به نتیجه مطلوب با کمترین تلفات برسه .

که نرسید
فقط جوانان کشور حیف شدند و...

ممنونم از من پرسیدید

سلام

احسنت بسیار عالی

یک سوال داشتم

شما چه وقت هایی دلتان برای دوستان و همرزمان بیشتر تنگ می شود؟!

وقت دعا برایشان چه احساسی دارید؟

ممنون@};-:-h

فریال;995983 نوشت:
سلام

احسنت بسیار عالی

یک سوال داشتم

شما چه وقت هایی دلتان برای دوستان و همرزمان بیشتر تنگ می شود؟!

وقت دعا برایشان چه احساسی دارید؟

ممنون

من همیشه در همه حال بیاد دوستان شهیدم و همرزمانم هستم

همین الان یک پست تقدیمتان میکنم که ازمن حقیر سرتاپا کنهکار تقدیر میکردند انجا هم یاد میکنم از دوستانم حتما کلیپ را ببینید

نام کلیپ را

جوانی من کجاست
هست

الان تقدیم میکنم

حسنعلی ابراهیمی سعید;995981 نوشت:
ممنونم از من پرسیدید

سلام علیکم

ممنون از قبول زحمت تان . دلیل یکدندگی و مخالفتها چه بود ؟ بنده در ارتش خدمت کرده ام و بلحاظ محل خدمتم تا حدودی با ساختار ارتش آشنایی دارم برایم عجیب است که در خارج از اتاق جنگ تصمیمات کلی بر خلاف بسته عملیاتی بتوان گرفت

خوب دیگه:
یک سازمان تصمیم نمیگرفت
سپاه هم بود
افراد مغرض هم براحتی می توانستند در سپاه با قالب بسیجی حضور یابند
که اسم سپاه و بسیج را بد کنند

کلیپ را فرستادم
منتظر نظر شما هستم

http://www.askdin.com/showthread.php?p=995986#post995986

نمی دانم چرا پست حذف شد

کسی میداند به منهم بفرمایند

http://http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=99c3dd8b0a682c44e1f0621e7239788b

سلام علیکم

افرادی هستند که کم هم نیستند تمام عمر را سر میکنند ، ایام جوانی شان طبق مشی دائمی طبیعت میگذرد و نهایتا وقتی به گذشته خودشان نگاهی می اندازند میبینند هیچ کار قابل بیان و افتخاری ندارند ،
چه بگویند ؟ البته گاهی یه چیزایی میگویند مثلا دبی و امارات و ترکیه و ... توی خیابان آشغال ریختیم جریمه شدیم ماشین ها در خیابان خیلی منظم بودند ، .. ؟

کسی که قهرمانانه زندگی کرده و شرافتمندی اش باعث میشود سرش را بالا بگیرد با نیم سکه دادن این و آن ارزشگذاری نشده چنانکه با میلیارد ها تومان هم ارزشگذاری نمیشود چون این یک مفهوم و معنایی است که طراز سنجش و ارزشگذاری آن ، معادل طراز سنجش ارزشی مالی نیست .

نوشته تان تلخ بود قیاس تان برایم قابل پذیرش نبود لذا حرفم طولانی شد ، عذر میخواهم

سربلند و ماجور باشید در پناه حق

حسنعلی ابراهیمی سعید;995991 نوشت:
نمی دانم چرا پست حذف شد

سلام

سپاس فراوان

ولی لینک باز نمی شهhappy@};-

فریال;996224 نوشت:
سلام

سپاس فراوان

ولی لینک باز نمی شه

متاسفان لینگ در این انجمن دستکاری شده
حتی یک ارسال بالاتر را نگاه کنید متوجه می شوید

حسنعلی ابراهیمی سعید;996234 نوشت:
متوجه می شوید

سلام

نظرشما درباره فیلم هایی که ازدفاع مقدس می سازند چیست؟!

به عنوان یک همراه هشت سال جنگ تحمیلی ارزش های دفاع مقدس دراین فیلم ها گنجانده شده است یا خیر؟

ممنون^:)^@};-

فریال;996628 نوشت:
سلام

نظرشما درباره فیلم هایی که ازدفاع مقدس می سازند چیست؟!

به عنوان یک همراه هشت سال جنگ تحمیلی ارزش های دفاع مقدس دراین فیلم ها گنجانده شده است یا خیر؟

ممنون

رشادت رزمندگان اسلام را به تصویر کشیدن خوبه
اگر یک سوی نباشد
غلو نکنند
دروغ در حد متعارف باشد
کار دیگران را به خود یا سازمان خاصی نسبت ندهند
و....

حسنعلی ابراهیمی سعید;996765 نوشت:
رشادت رزمندگان اسلام را به تصویر کشیدن خوبه

سلام ممنون

یک خاطره که هم باعث ناراحتی و هم خوشحالی شما می شه چیه؟!

بازار و خیابان که بدون خدا هست چی؟!

عکس کدام شهید برای شما بیشتر حرف می زنه

ممنون:iran:

سلام

لطفآ بخوانید و اگر سؤالی بود در خدمتم

http://www.askdin.com/showthread.php?t=63758&p=997913#post997913

سلام

نظرتان درمورد حوادث اهواز چیست؟!

کودک چهارساله چه گناهی داشت که رفت؟!

عاقبت این کینه توزی ها چه می شود؟!

وظیفه ما چیست؟

ممنون:iran:جاوید باد وطن اسلامی:iran:

فریال;996767 نوشت:
سلام ممنون

یک خاطره که هم باعث ناراحتی و هم خوشحالی شما می شه چیه؟!

خاطره ای که سه نفری جلوی یک سپاه دشمن مقاومت کردیم تا دوستان به ما ملحق شوند5مهر سال آغاز جنگ باعث خوشحالی و
شهادت دوستم و برادرم و عزیزتر از عزیزم ، شهید ابوالفضل رجبی شمیرانی باعث خیلی ناراحتی می شوم و هر موقع یادم می افته بغض گلویم را می فشارد مثل همین الان

بازار و خیابان که بدون خدا هست چی؟!

نمی دانم چطوری باید جواب دهم که.....

عکس کدام شهید برای شما بیشتر حرف می زنه

چون جوانان زیادی در کنار من، آغوش من، در برابر دیده گان من
به شهادت رسیده اند همه ی آنها همیشه با لبخند برایم حرفهایی دارند که جرات گفتن به دیکران را ندارم

ممنون
ارادت

ممنونم از من سؤال کردید

حسنعلی ابراهیمی سعید;1013449 نوشت:
نمی دانم چطوری باید جواب دهم که.....

سلام

یک نصیحت ارزشمند که به گوش شنوا بیاد!!

گاهی وقتها باید حرف حق را زد تا ثمر بخش باشه

همیشه تفنگ به دست گرفتن نیست

شما الان از حادثه کشته شدن تنی چند از سپاهیان به دست عوامل فریب خورده و داغدارشدن عزیزان باخبر هستید

خب یک خانواده نیست که عزیزی از دست داده این داغ دل همه ی کسانی است که در سوگ هموطنان هستند و ناباورانه اخبار رو دنبال می کنند

پس حرف بزنید

ممنونhappy@};-

فریال;998041 نوشت:
سلام

نظرتان درمورد حوادث اهواز چیست؟!

نامهربانی هایی که بعد از جنگ به مردم اهواز روا شده انتظار می رود و می رفت اعتراضاتی را در بر داشته باشد
لذا چون مردم اهواز شهادت جوانان این مرز و بوم را به چشم دیده اند پس ولایی کامل هستند
در این صورت به احترام رهبر معظم انقلاب،، سختی ها را بجان می خرند اما باید مسؤلین هم متوجه این موضوع بشوند صبر مردم حد و حدودی داره.
آب اهواز با داشتن کارون در وسط شهر ،،، شور و باید تصویه شود و فشار کم دارد
هوای اهواز نا سالم هست
پای ملت همسایه عراق به کشور باز شده که کرانی را در پی داره و چون در عراق وهابیت فعال هست از نظر امنیتی هم می تونه خطر ناک باشه.
و.....

کودک چهارساله چه گناهی داشت که رفت؟!

چه کناهی داشت؟؟؟
در ایران زندگی می کنه!!!!

عاقبت این کینه توزی ها چه می شود؟!

ببینید ، کشور در حال از دست دادن انسجام اقتصادی و وحدت ملت هست
فقسر روز به روز فقیرتر ، محتاج تر، می شود
غنی روز به روز غنی تر و ژن خوبترها را قاطی خود کرده و قوی تر می شوند
دقیقآ مثل کشور شوروی سابق با ملت رفتار می شه
اگر توازن و تعادل اقتصادی و مساوات را برقرار نکنند خدای نا کرده خطرناکتر از خطر ناک می شود

وظیفه ما چیست؟

حفظ انسجام ملی و دینی
حلقه وچنگ زدن به ریسمان رهبری
تنها نگذاشتن سید علی و
ابراز خواسته های بحق خود با شرایط قانون مندی و چار چوب قانون.
و
دقت لازم در انتخاب نماینده و ریاست جمهوری(با توجه به اینکه الان اکثر ملت بیشتر با سفارش و همشری بازی نماینده انتخاب می کنند )

ممنونجاوید باد وطن اسلامی

ارادت دارم

فریال;1014933 نوشت:
سلام

یک نصیحت ارزشمند که به گوش شنوا بیاد!!

گاهی وقتها باید حرف حق را زد تا ثمر بخش باشه

همیشه تفنگ به دست گرفتن نیست

شما الان از حادثه کشته شدن تنی چند از سپاهیان به دست عوامل فریب خورده و داغدارشدن عزیزان باخبر هستید

خب یک خانواده نیست که عزیزی از دست داده این داغ دل همه ی کسانی است که در سوگ هموطنان هستند و ناباورانه اخبار رو دنبال می کنند

پس حرف بزنید

ممنون

ممنونم از نصیحت شما
عده ای در مورد کرانی اعتراض داشتند بعد گفتند از خارج دستور می گرفتند و ....
به همین بهانه همه چی را 200برابر گران کردند کسی نتوانست حرفی بزند که انگ می چسبانند
حال اگر من حرفی بزنم که داستان روشنه

حسنعلی ابراهیمی سعید;1014962 نوشت:
حال اگر من حرفی بزنم که داستان روشنه

سلام

صبح راننده تاکسی می گفت: صدقه هم دیگه کسی نمی ده!! هزارتومن هم شده پول!!

b-)L-)@};-

حسنعلی ابراهیمی سعید;1014961 نوشت:
ابراز خواسته های بحق خود با شرایط قانون مندی و چار چوب قانون.

سلام

رفته بودم گلزار شهدا فاتحه بخونم کنار قبرستون دیدم یه سنگ قبر بزرگ براق هست که مال یکی بود کشته بودند معلوم بود جوون هم هست وقتی نوشته های روی سنگ قبر خوندم حیرت کردم نوشته بودند در تاریخ فلان به وسیله فلان به وسیله کارد!!

یعنی سنگ قبر هم آبروی مردم داره می بره خوب ببر قصاص این کارها چیه؟!

شما فکرمی کنید انتقام گرفتن چه شکلی هست؟!

ما الان هشت سال جنگیدیم انتقام گرفتیم؟!

بعد هم وقتی لقب شکم گنده به بعضی ها می دیم حرف درستی هست این که ظاهر شون چاق هست که دست خودشون نیست

یادم هست یه زمانی حتی تیتراژ مجله ها هم گزیده و ناب بود که مو لای درزش نمی رفت دشمن را با یک تیتر ناک اوت می کردند

متاسفانه الان صبر کم شده...

8-|:-h@};-

فریال;1015028 نوشت:
سلام

صبح راننده تاکسی می گفت: صدقه هم دیگه کسی نمی ده!! هزارتومن هم شده پول!!

b-)L-)@};-

سلام

شما اگر بخواهید از یک هزاری کپی بردارید که 1500 باید بدهید
یعنی هزار توان از کپی خودش بی ارزشتره

فریال;1015030 نوشت:
سلام

رفته بودم گلزار شهدا فاتحه بخونم کنار قبرستون دیدم یه سنگ قبر بزرگ براق هست که مال یکی بود کشته بودند معلوم بود جوون هم هست وقتی نوشته های روی سنگ قبر خوندم حیرت کردم نوشته بودند در تاریخ فلان به وسیله فلان به وسیله کارد!!

یعنی سنگ قبر هم آبروی مردم داره می بره خوب ببر قصاص این کارها چیه؟!

قبول حق

شما فکرمی کنید انتقام گرفتن چه شکلی هست؟!

انواع و اقسام مختلف داره که بزرگترین و شرین ترینش بخشش هست

ما الان هشت سال جنگیدیم انتقام گرفتیم؟!

از کی انتقام گرفتیم؟؟؟
دارن از ما بدون بخشش انتقام می گیرند
پای عربهای حاشیه خلیج فارس به ایران باز شد در صورتی ما باید پایمان به اون کشورها باز می شد
کدام کشور فاتح این چنین اقتصاد کشور اشغال شده را منهدم می کرد؟؟؟
اینه ضمن غارت، اقتصاد و خانواده های کشور راآینده جوانان را،تباه کردند
آرامش را از ملت گرفته اند
از نفت بگیر تا طلا و خاک ایران را می فروشند این است وضع زندگی ما!!!
ملت در رودرواسی رهبری مانده اند والا از اینا چنین انتقامی میگرفتند که در تاریخ بی سابقه است

بعد هم وقتی لقب شکم گنده به بعضی ها می دیم حرف درستی هست این که ظاهر شون چاق هست که دست خودشون نیست

یادم هست یه زمانی حتی تیتراژ مجله ها هم گزیده و ناب بود که مو لای درزش نمی رفت دشمن را با یک تیتر ناک اوت می کردند

متاسفانه الان صبر کم شده...

کاری کردند که ملت روشان باز شده

ممنونم که از من پرسیدید