جمع بندی حدیث در مورد هواپیما و پرنده آهنین

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدیث در مورد هواپیما و پرنده آهنین

سلام ایادرست است حضرت علی حدیثی در مورد پرندگان اهنین(هواپیما فرموده باشند؟

با نام و یاد دوست





کارشناس بحث: استاد واسع


بسمه تعالی
با سلام و احترام
در پیشگویی های حضرت امیر (علیه السلام) و یا جملاتی که درباره آخرالزمان فرموده اند چنین مطلبی نیامده است و طبق بررسی های انجام شده در مجموع کلمات علوی چنین مطلبی صحت ندارد. البته در قران کریم آیه« وَ الْخَيْلَ وَ الْبِغالَ وَ الْحَميرَ لِتَرْكَبُوها وَ زينَةً وَ يَخْلُقُ ما لا تَعْلَمُونَ (نحل/8) به طور کلی بوجود آمدن وسایل جدید حمل و نقل را تایید نموده است و در کنار وسایل متعارف حمل و نقل در عصر نزول قران از مخلوقاتی به صورت سر بسته سخن می گوید که در آینده به وجود می ایند. اما تصریح به «پرنده آهنین یا هواپیما» در جایی از قران یا کلمات علوی نیامده است.

سلام استاد واسع گرامی
آیا حدیث زیر صحیح است؟

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=501379

نقل قول:
امام علی در مورد تحولات و فتح عراق در زمان ظهور می فرماید : … قلعه ها را بگشایند عراق را فتح كنند هر اختلافی را با خونریزی پاسخ گویند در چنین زمانی ظهور صاحب الزمان (عج) را انتظار كشید … حوادث جانكاه و كمرشكنی روی دهد شكافنده ها ( موشك ها ) بشكافند تیزپروازان( هواپیماها) به پرواز درآیند … عراق را فتح كنند هر اختلافی را با خونریزی پاسخ گویند ( بشاره الاسلام ص74)

رسول.الف;933965 نوشت:
سلام ایادرست است حضرت علی حدیثی در مورد پرندگان اهنین(هواپیما فرموده باشند؟

باسلام

بنده از یکی از اساتید حوزه شنیدم که یکی از ائمه نازنین تقریبا اینطور فرموده اند که در آینده زمانی که مردم روی فلز سفر میکنند و...

اما اینکه هر چیزی رو در احادیث دیدیم بگیم منظور هواپیماست غلط است. مثلا جایی یکی از روحانیون گفته : اینکه در احادیث آمده یاران امام زمان با ابر به حضور امام میروند شاید منظور از ابرها، هواپیما باشد!!!!! خب این حرف کاملا غلط و چنین نظری از یک روحانی بعید است!

هم خود امام زمان و هم 313 نفر صاحب تمام معجزات و کرامات هستند و در احادیث هم آمده که موقع ظهور سوار بر ابر به حضور آقا سریعا شرفیاب میشوند که این امر عجیبی در خصوص یاران حضرت نیست!!! و نیز اینکه گفته شده آنها در زمان حکومت امام زمان، دارای اسب پرنده هستند!

امام صادق(ع): هیچ معجزه‌اى از معجزات انبیا نیست، مگر اینکه خداوند آن را به دست حضرت قائم(عج) براى اتمام حجت، بر دشمنان ظاهر خواهد کرد.

سوال:
آیا روایتی درباره پرنده آهنین(هواپیما) از علی (علیه السلام) صحت دارد؟

پاسخ:
در پیشگویی های حضرت امیر (علیه السلام) و یا جملاتی که درباره آخرالزمان فرموده اند چنین مطلبی نیامده است و طبق بررسی های انجام شده در مجموع کلمات علوی چنین مطلبی صحت ندارد. البته در قران کریم آیه« وَ الْخَيْلَ وَ الْبِغالَ وَ الْحَميرَ لِتَرْكَبُوها وَ زينَةً وَ يَخْلُقُ ما لا تَعْلَمُونَ؛

ونيز اسبان و استران و درازگوشان را(آفريد) تا سوارشان شويد و تا مايهآراستگى(باشند) و چيزهايى مى‏آفريند كه نمى‏دانيد.(نحل/8)
در کتاب بشاره الاسلام فی علامات المهدی ( علیه السلام) روایاتی که از امیرالمومنین (علیه السلام) در این کتاب نقل شده است کاملا ملاحظه شد اما علی رغم بررسی های گسترده و چند جانبه به حدیث فوق برخورد نکردیم.

نکته ای که باید در روایات مربوط به علائم ظهور و آخر الزمان مورد توجه قرار گیرد این است که روایات فراوانی حوادث اخرالزمان و اتفاقات آن را بیان نموده اند اما مشکل اصلی در تطبیق آنها بر حوادث است که نمی توان به صورت قطعی مضامین آن روایات را با حوادثی که در هر زمانی به شکلی بروز می کند تطبیق داد لذا در حد یک احتمال می توان بیان کرد که مثلا فلان حادثه با فلان روایت سازگاری دارد اما به طور قطعی و یقینی نمی توان قضاوت کرد.

لذا بر فرض وجود چنین روایتی که در آن از پرنده آهنین سخن به میان آمده باشد که البته از احاطه علوی و پیش گویی های ایشان شمرده خواهد شد و محال نیست، نمی توان تطبیق دقیقی برای آن قائل شد.
والسلام.

موضوع قفل شده است