اشتغال خانم ها و حکم اسلام

تب‌های اولیه

39 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اشتغال خانم ها و حکم اسلام

سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما
بنده فکر می کنم مشکل خیلی بزرگی تو جوامع و کشور ما بوجود اومده و اونم اشتغال بانوان است.
وقتی که ی خانمی شاغل میشه:
1- ی آقایی بیکار میشه (چون شغل ها محدود هستند)
2- یک ازدواجی سر نمیگیره (چون اون آقا شغل نداره)
3- یک خانمی میمونه بدون شوهر (چون یک آقایی شغل نداره و یک خانمی داره بجاش کار می کنه)
4- یک خانواده ای که می تونست تشکیل بشه، تشکیل نمیشه
5- فساد زیاد میشه چون یک خانم و یک آقا مجرد باقی موندن
6- خانواده شامل پدر، پدر دوم و فرزندان میشه و جای مادر خالیه
7- مهمون اگه بیاد خونه...! مهمون نباید بیاد خونه یا اینکه لااقل تو وقت اداری نیاد
8- تربیت فرزندان مختل میشه و در عمل مهد کودک مسئول تربیت فرزندان میشه
9- نهار رو بیخیال شیم چون خانم سر کاره
10- خانمی که شغل داره با آقای ازدواج می کنه که شغل بهتر از خودش یا لااقل همسان خودش باشه و این باعث میشه که چندین خواستگار خوب حتی جرأت جلو رفتن برای خواستگاری را نداشته باشن همچنین در صورت ازدواج پولدارها پولدارتر میشن و بی پول ها بی پولتر میشن چون یک زوج با دوشغل خوب با هم ازدواج کردن
11 و 12 و 13 و.... مثل دومینو ادامه داره

حالا اینا همه شد یک طرف ماجرا که هیچ کاری به اسلام هم نداشت
اما نظر اسلام در این مورد چیه؟
1- مگر پیامبر (ص) نفرمودند کار داخل منزل برای زن و کار بیرون از منزل برای مرد؟
2- مگر امیرالمومنین نفرمودند زن باید پرده نشین باشد؟
3- مگر حضرت فاطمه (س) نفرمودند من نه دوست دارم نا محرمی را ببینیم و نه دوست نامحرمی مرا ببیند؟
4- مگر قرآن به زنان پیامبر (ص) دستور نداد خانه نشین باشند؟

نظر شخص گرامی پیامبر اکرم (ص) در مورد اجازه زن از شوهر:
خانمی که شوهرش مسافرت میره و بهش اجازه خروج نمیده و بعد پدر این خانمه بیمار میشه میمیره و زنه بازم از خونه بیرون نمیره و به همین دلیل هم زنه و هم پدرش بهشتی میشن (داستانش رو شاید بعدا کامل بگم...)

اما اگر خانمی بیرون از خونه کار کنه دیگه چیو میخواد از شوهرش اجازه بگیره؟ در واقع این خانمه خودش هم مردیه برا خودش، خودش مستقله، خودش مختاره

حالا بدون توجه به همه ی عرایض بنده حقیر، لطفاً بفرمائید نظر مستقیم اسلام در مورد شاغل بودن خانم ها چیست؟ ضمن اینکه در اینصورت خانم باید روزانه با چندین نامحرم صحبت کنه و....
البته درسته که ما لازم داریم برخی خانم کارهایی رو انجام بدن (مانند مامایی) خب فعلا اصلا راجب این موضوع بهتره چیزی نگیم چون اینا جزء استثناها هستن

ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

با سلام و احترام خدمت شما و همراهان اين تاپيك
پاسخ به اين سؤال را در ضمن نكات زير بيان مي كنم:
1- براي اين كه بدانيم نظر اسلام درباره يك موضوع چيست يا بايد متخصص در دين باشيم و يا بايد به متخصصان رجوع كنيم.
2- روايات معتبر و آيات قرآن و عقل از مهم ترين منابع استنباط دستورات و قوانين اسلام است.
3- متخصصان دين روايات و آيات را در كنار هم مي بينند و نظر نهايي را بيان مي كنند.
4- طبق نظر متخصصان دين رعايت عفاف و حيا براي مرد و زن لازم است. ولي چون زن رسالت مادري و فرزندپروري دارد كه از مرد اين كار بزرگ ساخته نيست. از سويي در ارتباط با نامحرم آسيب پذيرتر است و نفقه او بر پدر و بعد بر شوهرش واجب است اصل اين است كه زن كارش متمركز بر خانواده و خانه باشد و پدر و شوهر نيز متوجه رسالت خطير او باشند.
5- از آنجا كه زنان براي رفع نيازهاي جسمي، رواني، رفاهي و درماني خود نياز به كمك گرفتن از ديگران دارند اسلام زنان را تشويق مي كند كه با ورود به حرفه ها و تخصص هايي مانند مامايي، تخصص زنان و زايمان، پرستاري، مشاوره، تدريس و رانندگي و...كاري كنند لازم نباشد زن با مرد بيگانه در ارتباط باشد.
6- بنابراين ضرورت ايجاب مي كند زنان در زمان هايي وارد اجتماع و مناصب و مشاغل اجتماعي شوند ولي ارتباط شغلي و تحصيلي و درماني و... نامحرمان بايد در حد ضرورت و با رعايت حدود شرعي باشد. در جنگ احد ضرورت ايجاب مي كرد كه برخي از زنان از زخميان پرستاري كنند و يا زماني ضرورت ايجاب كرد كه خود حضرت زهرا و حضرت زينب براي حفظ دين با رعايت كامل عفاف به نامحرم تذكراتي بدهند و امر به معروف و نهي از منك
7- دولت اسلامي و مؤمنان با امر به معروف و نهي از منكر وظيفه دارد بستر عفاف و حياي اجتماعي را در جامعه پياده كند ولي اگر به هر دليلي در محل كاري يا دانشگاهي يا سازمان يا بيمارستاني حريم محرم و نامحرم رعايت نمي شود وظيفه زن اين است براي حفظ حيا عفاف فردي و اجتماعي آنجا وارد نشود.
8- بالاترين اهرم در گناهان تقواي دروني افراد است. يعني دولت نمي تواند براي هركس يك ناظر بگذارد. پرستاري كه شيفت شبش با پزشك نامحرمي است كه حريم ها را رعايت نمي كند و يا از او درخواست نامشروع مي كند اگر با تذكر به او و يا مسؤول بيمارستان موفق مرزبندي بين نامحرم و خود نشد. حفظ عفاف و دينش مهم تر است از خدمت در شغل دلخواهش است. خداوند در قرآن وعده داده كه اگر ما تقوا پيشه كنيم از جايي كه گمان نمي كنيم رزق و روزي و اسباب آرامش ما را فراهم مي كند.
9- متأسفانه به دلائل مختلف از جمله كم كاري دولت و مسؤولان و مربيان و رسانه ها و والدين، احساس ارزشمندي ما افت پيدا كرده است و تلاش مي كنيم اين احساس را با وسائل تجملاتي و پرستيژدار جبران كنيم اسراف، مدگرايي غربي و كوركورانه، و مدرك گرايي و شغل اجتماعي براي زن (بدون نياز) از بلاهاي اين عصر است كه شعاع آن مرد و زن را گرفته است. عده كمي هستند كه متناسب با شخصيت، ذوق و استعداد و نيازهاي فردي و اجتماعي دنبال تحصيل باشند. افراد زيادي مدركي مي گيرند كه احساس نكنند در جامعه از ديگران عقب افتاده اند. دختران كه در سن خاصي بهار خواستگاري برايشان به شمار مي رود و يا زناني كه وظيفه فرزندپروري را دارند اگر اسير سيل مدرك گرايي و داشتن شغل اجتماعي بدون نياز شوند هزينه هاي معنوي و مادي زيادي مي كنند. در حالي كه يك حساب ساده مي تواند به ما بگويد كه ما در قبال مثلا از دست دادن فرصت ازدواج يا امنيت نوزاد چيز زيادي به دست نياورده ايم.
10- همه ديده ايم كه خانمي كه ذوق و استعداد خود را ( نويسندگي، خياطي، آشپزي، طراحي و...)دنبال كرده است و تحصيلات كلاسيك بالايي هم نداشته است موفقيت هاي فردي و اجتماعي زيادي كسب كرده است و به خاطر رشته خود اطلاعات خود را هم با مطالعه بالا برده است و برخلاف افرادي كه فقط براي مدرك گرايي وارد كار يا تحصيل مي شوند،
رضايت شغلي، تحصيلي و زندگي بالايي دارد.
11- اگر چه دو شغل داشتن يك فرد يا شاغل بودن زن و شوهر از نظر شرعي ايرادي ندارد ولي اخلاق ايجاب مي كند كه با تسهيم مشاغل كاري كنيم كه پسران و مردان كه لازم است نفقه بدهند شاغل شوند. زني كه نفقه اش را شوهرش مي دهد اگر فرصت شغلي خود را به مردي بدهد كه لازم است نفقه بدهد از نظر اخلاقي كار بسيار پسنديده اي كرده است و مانع بسياري از مفاسد اخلاقي شده است و قطعا اجر زيادي دارد.
12- طبيعتا نكات اخلاقي و شرعي يادشده براي افرادي كه گرايش به زندگي ديني دارند و با تفكر دين را پذيرفته اند، حتي اگر برخلاف ميلشان هم باشد مهم است و تلاش مي كنند در زندگي اعمال كنند. جالب اين جاست كه غالبا افرادي كه قوانين اسلام درباره رعايت حدود محرم و نامحرم را رعايت نمي كنند و اعتقاد جدي به آنها ندارند اشكال مي كنند.
13- البته نبايد از ظلمي كه در حق زنان شده است و مي شود دم فرو بست. بسياري از دينداران ما هم فهم درستي از مقام زن و مادري ندارند و براساس نظر اسلام با همسر يا مادر ايثارگر خود رفتار نمي كنند. در جامعه ما در اكثر قريب به اتفاق موارد، مردي كه رشد علمي و اقتصادي مي كند بسيار خودمختار و مستبد و خودخواه مي شود يعني همسر او كه زمينه رشد او را فراهم آورده است نه از سوي مردش ديده مي شود و نه از سوي سازمان يا نهادي كه مرد برايشان كار مي كند. ما مقام مادري را كه اسلام به زن داده است تا مقام يك نگهبان ساده پايين آورده ايم و زن را خانه دار معرفي مي كنيم. در حالي كه زن خانواده دار است. همچنان كه تا خرج موشك نباشد موشك اوج نمي گيرد تا ايثار و فداكاري زن و مادر نباشد مرد و فرزندان رشدي نمي كنند.
بنابراين ما بايد به خودآييم و سهمي از موفقيت هاي مادي و معنوي مادران و زنان را بدهيم كه زنان به رسالت خود باور داشته باشند. البته هر چيزي كه از حد بگذرد نتيجه عكس دارد در برابر خودخواهي هاي مردان اين روزها شاهد زنان خودخواهي هستيم كه در بستر آسايش و آرامشي كه شوهرشان برايشان ايجاد كردند رشد كرده اند ولي الان او و فرزندان را ناديده مي گيرد.
كم نيستند همسراني كه وقتي رشد علمي يا اقتصادي كرده اند خودخواهانه همسر ايثارگر خود را كنار مي زنند و دنبال همتايي متناسب با شأن ساختگي خود مي گردند.
رجوع به زندگي ديني كه از متخصصان و اسلام شناسان گرفته شود نه از افراد بي سواد ما را از اين بحران ها نجات مي دهد و عادلانه هر كسي در موضع خودش قرار مي گيرد و مانع ظلم مي شود.

حامی;793966 نوشت:
با سلام و احترام خدمت شما و همراهان اين تاپيك

سلام
آیا قبول دارید که بسیاری از خانم هایی که دنبال شغل می روند به خاطر فشارهای روحی روانی است که از سوی جامعه به آنها وارد میشود؟
فشار روحی برای اثبات بی عرضه نبودن
فشار روحی برای ازدواج!!!!
چرا ازدواج؟
چون می پرسند خانم شما دبیر هستید؟ خانم می گوید نه! می گویند پس چه کاره هستید؟ مثلا می گوید گاهی تدریس خصوصی می کنم به خانم ها ، یا در مراکز قرآنی به صورت تفننی، می گویند آنجا حقوقتان چقدر است؟!رسمی هستید دیگر!!
یعنی داشتن شغل یک امتیاز است حتی از نظر آقایان مذهبی( خیلی هایشان)
تعداد بسیار اندکی از مردان متدین خانه داری را ارزش می دانند

نیکوکار;783593 نوشت:
بنده فکر می کنم مشکل خیلی بزرگی تو جوامع و کشور ما بوجود اومده و اونم اشتغال بانوان است.

سلام
من فکر میکردم جامعه ما خیلی مشکل داره نمیدونستم بزرگترین و تنهاترین مشکل ما فقط یه چیزه واقعا چه خوب شما فهمیدید همه ی مشکلات جامعه ما ناشی از اشتغال زنان است

نیکوکار;783593 نوشت:
ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

شما بجای این همه فکری که کردی و کلی موانع و مشکل برای اشتغال زنان آفریدی وقتت رو صرف یه کار مفیدتری میکردی تا الان جامعه ما خیلی پیشرفت میکرد نمیدونم چرا مردان جامعه ی ما جز این کار دیگه ایی ندارن
فقط موندم این افکار به تنهایی به ذهنتون خطور کرده یا هم فکر هم داشتید

زینبیون;793969 نوشت:
یعنی داشتن شغل یک امتیاز است حتی از نظر آقایان مذهبی( خیلی هایشان)

برای من به شخصه شاغل نبودن طرفم یکی از ملاکهای انتخابم هستم

اینو گفتم که بگم هر کسی با خیال راحت دنبال ارمانها و خواسته های زندگی خودش باشه و به فکر این نباشه که جامعه چی میپسنده!

برای ازدواج ، برای اکثر سلیقه ها، آدمش پیدا میشه . پس بهتره ما هم خود واقعیمون باشیم و دنبال علایق و سلیقه های خودمون.

زینبیون;793969 نوشت:
سلام
آیا قبول دارید که بسیاری از خانم هایی که دنبال شغل می روند به خاطر فشارهای روحی روانی است که از سوی جامعه به آنها وارد میشود؟
فشار روحی برای اثبات بی عرضه نبودن
فشار روحی برای ازدواج!!!!
چرا ازدواج؟
چون می پرسند خانم شما دبیر هستید؟ خانم می گوید نه! می گویند پس چه کاره هستید؟ مثلا می گوید گاهی تدریس خصوصی می کنم به خانم ها ، یا در مراکز قرآنی به صورت تفننی، می گویند آنجا حقوقتان چقدر است؟!رسمی هستید دیگر!!
یعنی داشتن شغل یک امتیاز است حتی از نظر آقایان مذهبی( خیلی هایشان)
تعداد بسیار اندکی از مردان متدین خانه داری را ارزش می دانند

سلام
بله
مسؤولان نظام و اصحاب رسانه دولتي و مربيان و استادان و روحانيون و مردان به زنان مديون هستند از اين جهت.
البته «نگرش خود» زنان را هم نبايد ناديده بگيريم. برخي از مشاغل براي مردم پرستيژدار محسوب نمي شود ولي علاقمندان آن شغل خيلي راحت آن را مي پذيرند. يعني اگر ما به كارمان باور داشته باشيم از «نگاه ديگران» كمتر رنج مي بريم.

برخي از ظلم ها توسط خود زنان به خودشان روا داشته مي شود مثلا بسياري از زنان مسؤول مذهبي براي تدريس يا سخنراني يا مداحي از مردان دعوت مي كنند

مولکول 68;793980 نوشت:
برای من به شخصه شاغل نبودن طرفم یکی از ملاکهای انتخابم هستم

اینو گفتم که بگم هر کسی با خیال راحت دنبال ارمانها و خواسته های زندگی خودش باشه و به فکر این نباشه که جامعه چی میپسنده!

برای ازدواج ، برای اکثر سلیقه ها، آدمش پیدا میشه . پس بهتره ما هم خود واقعیمون باشیم و دنبال علایق و سلیقه های خودمون.


بنظرم پدر و مادر و کلا خانواده نداشته باشید شاید بتونید راه خودتون رو پیش بگیرید اما با وجود خانواده و کلی تجربه ای که همشون قطعا از نظر خودشون درستند، تصمیم گیری و عمل خیلی سخت میشه

.me and God;793984 نوشت:
بنظرم پدر و مادر و کلا خانواده نداشته باشید شاید بتونید راه خودتون رو پیش بگیرید اما با وجود خانواده و کلی تجربه ای که همشون قطعا از نظر خودشون درستند، تصمیم گیری و عمل خیلی سخت میشه

حرف شما درسته ، تا قبل از ازدواج اگر دختری نتونه خانوادش رو متقاعد کنه ، با اکراه مطابق میل اونها میتونه پیش بره
اما وقتی دختری مثلا به اشتغال علاقه نداره ، خیلی راحت و صادقانه میتونه خواستگارانش رو در جریان بزاره تا بعد ازدواج مطابق میل خودش زندگی کنه و سبک زندگیش رو انتخاب کنه. بعید میدونم پدر و مادر منطقی باشن که حتی بعد ازدواج هم بخوان نظر خودشون رو به دختر خانمشون تحمیل کنند.

دختری رو میشناسم که حدود سی سال سن داره ، متدین و مذهبی هم هست ، و مجرد ، بسیار مصر هست که ادامه تحصیل بده و شاغل بشه بعدش ، و خواستگاران خوبی رو هم به همین خاطر از دست میده. متاسفانه وقتی باهش صحبت میکنی ، میبینی خواست و علاقه پدرش بوده که دختر رو به این سمت کشونده که ادامه تحصیل بده حتی به قیمت مجرد موندن!
اخه کدوم دین و مذهبی گفته ارزش درس و اشتغال برای زن بالاتر از ازدواج هست ؟

[="Navy"]

مولکول 68;793986 نوشت:
اخه کدوم دین و مذهبی گفته ارزش درس و اشتغال برای زن بالاتر از ازدواج هست ؟

با سلام
به قول یکی از دوستان,تا زمانی که فرد کفو ومناسب و متدین به خواستگاری دختر مذهبی نرفته,این دختر مجبور است برای فرار از سوالات آزار دهنده ی اطرافیان تا فرارسیدن زمان ازدواجش حداقل به ادامه تحصیل بپردازد!دختری که علاقه ای به اشتغال ندارد,مخصوصا اگر ازدواجش هم به تاخیر افتاده باشد,جامعه نگاه جالبی به او ندارد,جالب اینجاست که حتی بعضی متدینین هم می گویند اینهمه درس خوانی به کجا رسیدی!یعنی به جایی رسیدن را در اشتغال میبینند
مثلا خود بنده,با توجه به اینکه در دانشگاه معتبر تحصیل کرده ام وچندین پیشنهاد کاری فوق العاده داشتم ولی قبول نکردم,واین فرصت را دادم به آقایانی که قرار است سرپرست خانواده ای باشند,حالاهرکسی که متوجه می شود با وجود داشتن شرایط کاری خوب ,شاغل نیستم,طوری نگاه می کنند که انگاربنده گناه کبیره مرتکب شده ام!در موارد بسیاری هم احساس تاسف شدیدی برای بنده کرده اند! و این تصمیم من اصلا برایشان قابل درک نیست!
پس اگر دیدید خانمی مشغول به ادامه تحصیل است,این سوءتفاهم پیش نیاید که ایشان,مصر است بعد از تحصیل حتما شاغل باشد!
شاید از تحصیل اهداف دیگری جز اشتغال دارد,مثلا علاقه به علم آموزی یا....[/]

saharandishe;794005 نوشت:
به قول یکی از دوستان,تا زمانی که فرد کفو ومناسب و متدین به خواستگاری دختر مذهبی نرفته

با سلام

دقیقا مشکل اینجاست که اتفاقا خواستگار خوب و هم کفو هم داشته و من خبر دارم که مثلا خواستگار داشته که حتی 3-4 جلسه گفتگو داشته اند و فقط چون سر بحث درس و اشتغال خانم به توافق نرسیده اند ، همه چیز بهم خورده! اینها درد و مشکله که متاسفانه در بین دخترهای مذهبی هم رواج یافته.

حالا یک زمانی مثلا دختر خانم یک نبوغ خاصی در یک رشته خاص داره ، و مثلا جامعه به نبوغ و تخصص اون احتیاج داره بحثش جداست ، ولی وقتی دختری یک فرد معمولی در یک رشته معمولی هست که اگر اون نباشه هزاران نفر دیگه میتونن جایگزین اون فرد در اون شغل بشن ، ایا این همه اصرار برای تحصیل و اشتغال به قیمت ازدواج نکردن شرعی و دینی هست؟

[="Navy"]

مولکول 68;794019 نوشت:
با سلام

دقیقا مشکل اینجاست که اتفاقا خواستگار خوب و هم کفو هم داشته و من خبر دارم که مثلا خواستگار داشته که حتی 3-4 جلسه گفتگو داشته اند و فقط چون سر بحث درس و اشتغال خانم به توافق نرسیده اند ، همه چیز بهم خورده! اینها درد و مشکله که متاسفانه در بین دخترهای مذهبی هم رواج یافته.

حالا یک زمانی مثلا دختر خانم یک نبوغ خاصی در یک رشته خاص داره ، و مثلا جامعه به نبوغ و تخصص اون احتیاج داره بحثش جداست ، ولی وقتی دختری یک فرد معمولی در یک رشته معمولی هست که اگر اون نباشه هزاران نفر دیگه میتونن جایگزین اون فرد در اون شغل بشن ، ایا این همه اصرار برای تحصیل و اشتغال به قیمت ازدواج نکردن شرعی و دینی هست؟


بله کاملا موافق هستم,این موارد هم وجود دارند
ولی منظور بنده دخترانی بود که خواستگار کفو ومناسب نداشتند و قصد اشتغال هم ندارند .درست قضاوت نمی شوند و مدام زیر ذره بین دوستان وآشنایان هستند![/]

نیکوکار;783593 نوشت:
سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما
بنده فکر می کنم مشکل خیلی بزرگی تو جوامع و کشور ما بوجود اومده و اونم اشتغال بانوان است.
وقتی که ی خانمی شاغل میشه:
1- ی آقایی بیکار میشه (چون شغل ها محدود هستند)
2- یک ازدواجی سر نمیگیره (چون اون آقا شغل نداره)
3- یک خانمی میمونه بدون شوهر (چون یک آقایی شغل نداره و یک خانمی داره بجاش کار می کنه)
4- یک خانواده ای که می تونست تشکیل بشه، تشکیل نمیشه
5- فساد زیاد میشه چون یک خانم و یک آقا مجرد باقی موندن
6- خانواده شامل پدر، پدر دوم و فرزندان میشه و جای مادر خالیه
7- مهمون اگه بیاد خونه...! مهمون نباید بیاد خونه یا اینکه لااقل تو وقت اداری نیاد
8- تربیت فرزندان مختل میشه و در عمل مهد کودک مسئول تربیت فرزندان میشه
9- نهار رو بیخیال شیم چون خانم سر کاره
10- خانمی که شغل داره با آقای ازدواج می کنه که شغل بهتر از خودش یا لااقل همسان خودش باشه و این باعث میشه که چندین خواستگار خوب حتی جرأت جلو رفتن برای خواستگاری را نداشته باشن همچنین در صورت ازدواج پولدارها پولدارتر میشن و بی پول ها بی پولتر میشن چون یک زوج با دوشغل خوب با هم ازدواج کردن
11 و 12 و 13 و.... مثل دومینو ادامه داره

حالا اینا همه شد یک طرف ماجرا که هیچ کاری به اسلام هم نداشت
اما نظر اسلام در این مورد چیه؟
1- مگر پیامبر (ص) نفرمودند کار داخل منزل برای زن و کار بیرون از منزل برای مرد؟
2- مگر امیرالمومنین نفرمودند زن باید پرده نشین باشد؟
3- مگر حضرت فاطمه (س) نفرمودند من نه دوست دارم نا محرمی را ببینیم و نه دوست نامحرمی مرا ببیند؟
4- مگر قرآن به زنان پیامبر (ص) دستور نداد خانه نشین باشند؟

نظر شخص گرامی پیامبر اکرم (ص) در مورد اجازه زن از شوهر:
خانمی که شوهرش مسافرت میره و بهش اجازه خروج نمیده و بعد پدر این خانمه بیمار میشه میمیره و زنه بازم از خونه بیرون نمیره و به همین دلیل هم زنه و هم پدرش بهشتی میشن (داستانش رو شاید بعدا کامل بگم...)

اما اگر خانمی بیرون از خونه کار کنه دیگه چیو میخواد از شوهرش اجازه بگیره؟ در واقع این خانمه خودش هم مردیه برا خودش، خودش مستقله، خودش مختاره

حالا بدون توجه به همه ی عرایض بنده حقیر، لطفاً بفرمائید نظر مستقیم اسلام در مورد شاغل بودن خانم ها چیست؟ ضمن اینکه در اینصورت خانم باید روزانه با چندین نامحرم صحبت کنه و....
البته درسته که ما لازم داریم برخی خانم کارهایی رو انجام بدن (مانند مامایی) خب فعلا اصلا راجب این موضوع بهتره چیزی نگیم چون اینا جزء استثناها هستن

ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

باسلام
در کارهایی که مرتبط به آقایان هست
ورود خانوم‌ها کاملا اشتباه هست
مگر در موارد ضروری ( نبودن متخصص مرد در اون شغل ، داشتن سرپرست بی مسولیت)
از نظر بنده حتی خانمهایی که سرپرست ندارند بهتر هست با ازدواج مجدد زمینه اشتغال رو برای آقایان فراهم کنند
بنده بچه بیش نبودم معلم دینی داشتیم میگفت اصلا خوب نیست دست زن برای همه نیازهای مادی جلوی مردش دراز بشه :Moteajeb!: خب این یعنی زن باید منبع درآمدی داشته باشه
کار های سنگین که از توان مردها هم خارج هست واقعا چه ضرورتی داره یک خانم تو یک محیط مردانه مشغول به کار بشه
حتی تو کار اداری که میشه اون کار رو یک مرد انجام بده چه نیازی هست نیروی خانوم جذب شه
و...
اکثر سازمانها و ... به خاطر این که حقوق و مزایای کارکنان مرد رو نمیخواهند پرداخت کنند نیروی خانم رو طالب هستند
چرا چون یک زن چه متاهل چه مجرد نسبت به یک آقا چه مجرد چه متاهل دغدغه خرج و مخارج نداره
پس از خیلی از حق و حقوق هایی که دارند و کار فرما پرداخت نمیکنه شاکی نیستند
آیا همین موضوع باعث نمیشه کارفرمایان محترم یکم نسبت به آقایون پر رو تر باشند و اگه دوست نداری برو سرکار دیگه نیروی خانوم پشت در پره

:read:

مگر در مواردی که مثلا خانواده پدر فوت شده خانوم یا دختر خانواده کمک خرج یا حتی به عنوان سرپرست خانواده داره کار میکنه که همچنان نظر بنده اینه با ازدواج مادر خانواده و دختر شرایط بهتر خواهد بود
یه گروه از خانوم‌ها هم دیگه دارند مسابقه دو با آقایون میدن :khandeh!:
گویا به دونفر تخم مرغ و گوچه دادند یکی تخصص که داره اینه املت بپزه
حالا یکی هم هی بگه ببین منم میتونم مثل تو املت بپزم
:yes:
آخه بنده خدا هنری نکردی که وقتی استعداد و توانایی تو چیزهایی دیگه بوده
[SPOILER]

[/SPOILER]

در هر صورت نمیدونم واقعاخانومی که برای اضافه کردن النگوها میره سر کار و یک جوان به خاطر بی کار بودن نمی تونه ازدواج کنه اگه به گناه بیفته این خانم هم در این گناه شریک خواهد بود؟!
خانوم که سر کار هست و فرزندش درست تربیت نشده بخاطر حضور کم رنگ مادر در خانه و فرزند مرتکب گناه یا خطایی میشه آیا مادرش شریک نیست؟!
و یک چیزی که خانمهای محترم کلا فراموش کردند قناعت کل خونه زندگی پر شده از لوازم غیر ضروری که از صبح تا شب زن و مرد دارند برای تهیه اون کار میکنند
[/HR]و بماند که بخشی از این شرایط رو هم خود آقایان دامن زدند
برای ازدواج دنبال خانم شاغل بودن تو آشنا داریم دختره پدرش شرایط مالیش خوب نیست چون کار فرما گفته اگه ناراضی هستی نیروی خانوم هست نیا مجبوره به خاطر بیکار نموندن با حقوق کم بدون مزایا کنار بیاد حالا دخترش میره سرکار تا کمک خرج خانواده باشه چندتا خواستگار داشته تا فهمیدن دختره بعد ازدواج نمیخواد بره سرکار خدانگهدار شما
با جذب نیروی خانم
دنبال دختر ی هستند که شرایط مالی خوبی داشته باشه
با گفتن از صبح مثل چی کار کردم تو خوردی خوابیدی خونه
یا بی مسئولیتی برای تامین رفاه خانواده ( مرد که شرایط مالی خوبی داره فقط کارش شده ده تا ده تا زن بگیره به فکر خرج مخارجش نیست ، آقایونی که اعتیاد دارند و... )
و...
همه اینهایی رو هم که مثال زدم دیدم دارم میگم
در کل زن برای کار بیرون از خانه ساخته نشده توجه کردید گفتم کار
آخه بعضی ها تا میگی بیرون از خانه دیگه به کله جمله توجه نمیکنند زودی به یاد تو بند کردن زنها یا زندانی کردنشون میفتند جبهه میگیرند
خدا آخر عاقبت هممون رو بخیر کنه

نیکوکار;783593 نوشت:
سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما
بنده فکر می کنم مشکل خیلی بزرگی تو جوامع و کشور ما بوجود اومده و اونم اشتغال بانوان است.
وقتی که ی خانمی شاغل میشه:
8- تربیت فرزندان مختل میشه و در عمل مهد کودک مسئول تربیت فرزندان میشه

با سلام
متاسفانه یکی از مهم ترین و اساسی ترین مشکل همین مورد 8 است. بچه های بی گناه معلوم نیست چگونه می خواهند بزرگ شوند. و یکی هم متاسفانه برخورد زیاد و غیر ضروری با نامحرم در محیط کار هستش که اگر کسی تا در این شرایط قرار نگیره نمی تواند درک کند که چه ضررهایی دارد.

سخنان گهربار:

نقل قول:

[h=2]امام خمینی | اشرف کارها در عالم، مادر بودن و تربیت اولاد است/ هیچ شغلی به شرافت مادری نیست /همه منافع کشور ما از دامن شما مادرها تأمین می‌‌شود/ شماها هستید که می‌‌توانید مملکت را نجات بدهید با تربیت اولاد/ این خیانت بزرگی است که به ملت ما کردند، که مادرها را منصرف کردند از بچه‌داری/ در صورتی که از دامن همین مادرها مالک اشتر پیدا می‌‌شود[/h] ...انسانی که می‌‌تواند منافع اینها[مستکبران] را به باد فنا بدهد، آن در دامن فضیلت مادرها تربیت می‌‌شود. از اینجا شروع می‌‌شود. مادر و مادر بودن و اولاد تربیت کردن بزرگترین خدمتی است که انسان به انسان می‌‌کند. این را کوچکش کردند. این را منحطش کردند. این خیانت را به جامعه ما کردند. مادر بودن را در نظر مادرها منحط کردند. در صورتی که اشرف کارها در عالم مادر بودن است و تربیت اولاد. همه منافع کشور ما از دامن شما مادرها تأمین می‌‌شود. و اینها نمی‌‌خواستند بشود..... شماها هستید که می‌‌توانید مملکت را نجات بدهید با تربیت اولاد. تربیت اولاد را پیش شما کوچک کردند. تربیت اولاد بالاترین چیزی است که در همه جوامع از همه شغلها بالاتر است. هیچ شغلی به شرافت مادری نیست. و اینها منحط کردند این را. این خیانت بزرگی است که به ما کردند، و به ملت ما کردند. مادرها را منصرف کردند از بچه داری .... بچه داری را یک چیز منحطی حساب کردند؛ در صورتی که از دامن همین مادرها مالک اشتر پیدا می‌‌شود. از دامن همین مادرها حسین بن علی پیدا می‌‌شود. از دامن همین مادرها اشخاص بزرگ پیدا می‌‌شوند که یک ملت را نجات می‌‌دهند. اینها این را منحطش کردند... مادرها را [اگر] بتوانند به صورت عروسک در آورند. عروسک! که هیچ کار نداشته باشد به سرنوشت ملت خودش. هیچ کاری به این نداشته باشد که «سرنوشت این ملت باید چه بشود، و من چه نقشی دارم در سرنوشت این ملت»... (صحیفه امام، ج‌‌7، ص445 | 2 خرداد 1358)

[h=2]امام خمینی | شغل تربیت فرزند، از همه شغلها بالاتر است/یک فرزند خوب شما [بانوان] اگر به جامعه تحویل بدهید، برای شما بهتر است از همۀ عالَم! [1][/h]

[h=2][1] منبع: http://bayanmanavi.ir/post/2921[/h]

مولکول 68;793986 نوشت:
حرف شما درسته ، تا قبل از ازدواج اگر دختری نتونه خانوادش رو متقاعد کنه ، با اکراه مطابق میل اونها میتونه پیش بره
اما وقتی دختری مثلا به اشتغال علاقه نداره ، خیلی راحت و صادقانه میتونه خواستگارانش رو در جریان بزاره تا بعد ازدواج مطابق میل خودش زندگی کنه و سبک زندگیش رو انتخاب کنه. بعید میدونم پدر و مادر منطقی باشن که حتی بعد ازدواج هم بخوان نظر خودشون رو به دختر خانمشون تحمیل کنند.

دختری رو میشناسم که حدود سی سال سن داره ، متدین و مذهبی هم هست ، و مجرد ، بسیار مصر هست که ادامه تحصیل بده و شاغل بشه بعدش ، و خواستگاران خوبی رو هم به همین خاطر از دست میده. متاسفانه وقتی باهش صحبت میکنی ، میبینی خواست و علاقه پدرش بوده که دختر رو به این سمت کشونده که ادامه تحصیل بده حتی به قیمت مجرد موندن!
اخه کدوم دین و مذهبی گفته ارزش درس و اشتغال برای زن بالاتر از ازدواج هست ؟

من سنم برای اظهار نظر اینچنینی قد نمیده ولی :
اتفاقا دوران قبل ازدواج مهمه
بنظرم فرد قبل از ازدواج باید بتونه یک فرد مومن و معتقد و هوشیار از خودش بسازه
لااقل تا جایی که می تونه
وقتی اخلاقیات آدم و نوع افکارش درست باشه با خیلی از موضوعات و مشکلات به درستی کنار می یاد و بابت هیچ و پوچ عصبانی و ناراحت نمیشه و خودش رو عذاب نمیده
این موضوع برای هر فرد لازم و ضروریه خصوصا خانم ها
و بنظرم درس خوندن تو حوزه و بالا رفتن آگاهی از اعتقادات دینی و اراده و پشتکار در این زمینه می تونه به این هدف کمک کنه
من به شخصه میتونم الهیات و... بخونم و تا وقتی بیست و خورده ای سالم شد به هدف درست زندگی کردن کمی نزدیک بشم
کسانی که واقعا و حقیقتا توکل به خدا ندارند و از هدف خلقتشون چندان آگاه نیستند ، دید و آگاهی بسته تری دارند و شاید محدودند
خوب این افراد خیلی خیلی زیادند و فک میکنند کاملند و تجربشون برترین تجربه است
افکار و عقاید بعضی از اونها اینه که مرد ها همه یجورند و ارزش چندانی نباید براشون گذاشت و باید دستت تو جیب خودت باشه و از زندگیت "لذت" ببری
حالا اگه با تجربه این افراد بخوای از دوره راهنمایی 6 سال بکوب و سخت درس بخونی اونم برای رشته تجربی که بنظر موقعیت شغلی بیشتری داره نمی تونی اطلاعات دینی ات رو بخوبی بالا ببری و درست زندگی کردن رو یادبگیری
آخرشم فوق فوقش ازذواج میکنی و دستت تو جیب خودته حالا باید دید طرف مقابلت چی در بیاد و هزار ممکن و ناممکن دیگه که پیش بیاد و دست خداست
تنها چیزی که میمونه شش سال نچندان جالب و یه زندگیه پوچ با هدف لذت از زندگی با وسایل مادیه

سلام

من فکر می کنم که لازم نیست چندان درباره ی این بحث شود که خانم ها شاغل باشند یا خیر. باید بعضی از واقعیت ها را در نظر گرفت مثلا با پیشرفت تکنولوژی و داشتن وسایلی نظیر (ماشین لباس شویی و ...
) کار چندان زیادی برای یک خانم خانه دار با یک خانواده ی لااقل 3 4 نفری باقی نمی ماند. از طرفی هم میل به فرزند آوری (به دلیل اشتغال و....) کاهش پیدا کرده است. بعضی ازخانمها به کار کردن علاقه مند هستند. دختری که سن ازدواجش بالارفته نمی تواند (به قول معروف مخارجش را پدرش تامین کند) حال فکر کنید این پدر از کارافتاده یا بازنشسته باشد. یک درصد فکر کنیم شاید دختری تا آخر عمر خود مجرد بماند آن وقت هزینه های زندگی اش را چه کسی تامین می کند؟جامعه به مشاغلی مثل معلمان خانم، پرستاران و پزشکان خانم نیاز دارد.
به نظر بنده لازم است صحبت شود اشتغال خانم ها چطور وچگونه باشد؟؟؟ شغلی متناسب با وظایف همسری و مادری، شغلی متناسب با روحیهات زنانه، شغلی که به اعتلای قدرت تفکر زن بیانجامد. شغلی متناب با شان و کرامت زن.
شما الان نگاه کنید بعضی از خانم ها ی شاغل که باید مدت ها برای آراستگی ظاهری خود وقت بگذراند. شغل هایی را به آن ها می دهند که منجر به جذب مشتری و فروش بالا شود. دستمزدی که به یک خان می دهند می تواندپایین تر از یک آقا باشد(چون معمولا خانم ها به این دستمزد راضی میشوند.)
خانم ها پتانسیل های فروانی دارند. باید از آن ها در جهت مناسب استفاده شود.

[="Navy"]با سلام
از منظر دين مبين اسلام، زن هر چه کمتر در جامعه مردان حضور داشته باشد برايش بهتر است؛ بيان فاطمي در اين باب: خيرٌ للمرأة أن لا تری رجلاً و لا يراها رجلٌ.
[/]

سلام كجاي كار قرار دارید تمام حرفها درست نظر اسلام کاملا محترم واقعیت جامعه چی میگه ؟
اون آقایی که شاغل از 100 نفر 80 نفر دنبال خانم شاغل مثل خودش است حتی خود خانم هم خیلی کم پیدا میشه که
موردی پیدا بشه که شاغل نباشه و ازدواج کنه معلمان جدید آموزش وپرورش را که رو هوا می زنند . این دوره دنبال یکی را دو تا کردن و زیاد کردنند که به سلامتی بدهند وارث کیفش را ببره والا اگر ما از حرف اسلام جایی زدیم عقب افتاده و مال اصل قاجاریم.

با سلام
اشتغال خانم ها و حکم اسلام
اشتغالخانم ها در بیرون از منزل را که یک پدیده مهم اجتماعی است از چند زاویه می‏توان مورد بررسی قرار داد.جواز اشتغال‏ زنان در بیرون از منزل بدون تردید اسلام، اشتغال خانم هارا جایز می‏شمارد و در این زمینه نه تنها دلیلی بر منع نداریم، بلکه شواهد و دلایل فراوانی بر جواز وجود دارد. در این جا به دو نمونه از این دلایل اشاره می‏کنیم:

۱. حق مالکیت زنان بر اموالشان؛ خداوند متعال در قرآن کریم، حق مالکیت زنان بر اموالشان را، در کنار مالکیت مردان، مورد تأکید قرار داده، می‏فرماید:

لِلرِّجَالِ نَصِیبٌ مِمَّا اکْتَسَبُوا وَلِلنِّسَاءِ نَصِیبٌ مِمَّا اکْتَسَبْنَ مردان نصیبی از آنچه به دست می‏آورند دارند و زنان نیز نصیبی.از این آیه، افزون بر پذیرش حق مالکیت برای زنان، به طور ضمنی جواز اشتغال برای آنان را نیز می‏توان استفاده کرد؛ زیرا جایز بودن اکتساب (تحصیل درآمد) در آیه، مفروض گرفته شده و سپس درباره مالکیت درآمد حاصله سخن گفته شده است.

۲. تشویق زنان و مردان به فعالیت اقتصادی؛در اسلام، نه تنها فعالیت اقتصادی جایز شمرده شده و به زنان و مردان اجازه اکتساب مال و تحصیل درآمد داده شده است، بلکه همگان به حضور فعّال در صحنه اقتصاد دعوت و تشویق شده‏اند.

آیاتِ «وَابْتَغُوا مِن فَضْلِ اللَّهِ»(از فضل خدا روزی بطلبيد.)

«هُوَ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ ذَلُولًا فَامْشُوا فِی مَنَاکِبَها وَکُلُوا مِن رِزْقِهِ»
(او كسى است كه زمین را براى شما رام كرد، بر شانه‏هاى آن راه برويد و از روزيهاى خداوند بخوريد.)

«وَاللَّهُ جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ بِسَاطاً لِّتَسْلُکُوا مِنْهَا سُبُلًا فِجَاجاً» (خداوند زمين را براى شما فرش گسترده‏اى قرار داد، تا از راههاى وسيع و دره‏هاى آن بگذريد.)
و دیگر آیات نمونه‏هایی از این تشویق و ترغیب هستند.در هیچ یک از این موارد، فقط مردان مخاطب نیستند، بلکه مجموعه انسانها، اعم از زن و مرد، مورد توجه قرار گرفته‏اند و همگی به طلب فضل الهی دعوت شده‏اند که کار کردن و کسب درآمد، یکی از مصادیق آن است.بنابراین، مردان و زنان به فعالیت اقتصادی دعوت شده‏اند و کار کردن نیز از مصادیق بارز فعالیت اقتصادی است. پس اشتغال برای زنان نیز مانند مردان جایز است

saharandishe;794005 نوشت:
با سلام
به قول یکی از دوستان,تا زمانی که فرد کفو ومناسب و متدین به خواستگاری دختر مذهبی نرفته,این دختر مجبور است برای فرار از سوالات آزار دهنده ی اطرافیان تا فرارسیدن زمان ازدواجش حداقل به ادامه تحصیل بپردازد!دختری که علاقه ای به اشتغال ندارد,مخصوصا اگر ازدواجش هم به تاخیر افتاده باشد,جامعه نگاه جالبی به او ندارد,جالب اینجاست که حتی بعضی متدینین هم می گویند اینهمه درس خوانی به کجا رسیدی!یعنی به جایی رسیدن را در اشتغال میبینند
مثلا خود بنده,با توجه به اینکه در دانشگاه معتبر تحصیل کرده ام وچندین پیشنهاد کاری فوق العاده داشتم ولی قبول نکردم,واین فرصت را دادم به آقایانی که قرار است سرپرست خانواده ای باشند,حالاهرکسی که متوجه می شود با وجود داشتن شرایط کاری خوب ,شاغل نیستم,طوری نگاه می کنند که انگاربنده گناه کبیره مرتکب شده ام!در موارد بسیاری هم احساس تاسف شدیدی برای بنده کرده اند! و این تصمیم من اصلا برایشان قابل درک نیست!
پس اگر دیدید خانمی مشغول به ادامه تحصیل است,این سوءتفاهم پیش نیاید که ایشان,مصر است بعد از تحصیل حتما شاغل باشد!
شاید از تحصیل اهداف دیگری جز اشتغال دارد,مثلا علاقه به علم آموزی یا....

سلام . دقیقا مثل من هستید. بنده هم با وجود این که در تمام مراحل تحصیل شاگرد اول بوده ام و پیشنهاد های کاری خوبی داشتم، چون میدانستم که آقایانی نیز هم سطح من هستند که می توانند این مشاغل را انجام دهند ، کنار کشیدم تا ایشار سر کار بروند. نمیدونم یه پیزی رو چند بار باید برای بعضی ها توضیح بدیم تا متوجه بشن!!!!!!!!!!

حامی;793966 نوشت:
4- طبق نظر متخصصان دين رعايت عفاف و حيا براي مرد و زن لازم است.

عرض سلام و ادب
تشکر از پاسخ کامل و مناسب شما

حضرت فاطمه (س) وصیت کرده بودند که پس از مرگ، بدن او را در تابوت یمنی قرار دهند زیرا تابوت یمنی حاشیه دارد. به این ترتیب اندازه و حجم بدن بی جان حضرت فاطمه دیده نشود.
اونوقت الان خانم های ما دارن با چه وضعی.....
دیگه بهتره از آگهی های روزنامه جهت اشتغال زنان حرفی نزنم. همه دیدن و می دونن

شبـنم;793975 نوشت:
سلام
من فکر میکردم جامعه ما خیلی مشکل داره نمیدونستم بزرگترین و تنهاترین مشکل ما فقط یه چیزه واقعا چه خوب شما فهمیدید همه ی مشکلات جامعه ما ناشی از اشتغال زنان است

شبـنم;793975 نوشت:
شما بجای این همه فکری که کردی و کلی موانع و مشکل برای اشتغال زنان آفریدی وقتت رو صرف یه کار مفیدتری میکردی تا الان جامعه ما خیلی پیشرفت میکرد نمیدونم چرا مردان جامعه ی ما جز این کار دیگه ایی ندارن
فقط موندم این افکار به تنهایی به ذهنتون خطور کرده یا هم فکر هم داشتید

سلام خدمت شما کاربر گرامی
تشکر از اینکه نظر خودتون رو اعلام فرمودید.
خیر همه ی مشکلات در همین یک موضوع خلاصه نمی شود اما اگر قرار باش برای حل هر مسئله ای هر بار بگوییم آیا با رفع این مسئله دیگر همه ی چیز حل می شود؟ هیچ کدام از مسائل کوچک و بزرگ حل نمی شوند.
بزرگترین آسیب از اشتغال زنان ابتدا به خود انها وارد می شود.
همه دیدیم که زن و شوهر حاضرند که 50 میلیون هزینه کنند تا فقط صاحب یک فرزند شوند (زنان با کار کردند دارند این نعمت بچه دار شدن در وقت مناسب را از خودشان می گیرند)
خیلیا دیدیم که والدین دختر خانمی حاضرند زندگی خود را بدهند (به لحاظ مادی) ولی فقط همسر مناسبی برای دخترشان اقدام کنند. اما با شاغل بودن دختر او باید سن زیادی را ابتدا جهت درس و مدرک و سپس هم جهت کار صرف کند و موقعیت های زیادی را از دست می دهد و هر قدر سن خانم بیشتر شود در آینده خواستگاران کمتری خواهد داشت.
زینبیون;793969 نوشت:
سلام
آیا قبول دارید که بسیاری از خانم هایی که دنبال شغل می روند به خاطر فشارهای روحی روانی است که از سوی جامعه به آنها وارد میشود؟
فشار روحی برای اثبات بی عرضه نبودن
فشار روحی برای ازدواج!!!!
چرا ازدواج؟
چون می پرسند خانم شما دبیر هستید؟ خانم می گوید نه! می گویند پس چه کاره هستید؟ مثلا می گوید گاهی تدریس خصوصی می کنم به خانم ها ، یا در مراکز قرآنی به صورت تفننی، می گویند آنجا حقوقتان چقدر است؟!رسمی هستید دیگر!!

دقیقا در سریال کیمیا این موضوع نشان داده شد.
اونجا که خانم ها داشتند بهم معرفی می شدند همه خودشون را معرفی کردند و شغل خودشون را اعلام میکردند.
تو این حین اگه یکیشون می گفت من خانه دار هستم گویی که هیچ شأن ومنزلتی ندارد همچنان که همه منتظر بودند زنان به ترتیب شغل خود را اعلام کنند گویی که حتما باید شاغل باشند

اما بطور مشابه خیلیا هستند که با سیگار کشیدن می خواهند خود را مطرح کنند و اعلام بزرگی کنند.
این فرهنگ اشتباست و باید فرهنگ سازی شود.

yalda solimani;794288 نوشت:
با سلام
اشتغال خانم ها و حکم اسلام
اشتغالخانم ها در بیرون از منزل را که یک پدیده مهم اجتماعی است از چند زاویه می‏توان مورد بررسی قرار داد.جواز اشتغال‏ زنان در بیرون از منزل بدون تردید اسلام، اشتغال خانم هارا جایز می‏شمارد و در این زمینه نه تنها دلیلی بر منع نداریم، بلکه شواهد و دلایل فراوانی بر جواز وجود دارد. در این جا به دو نمونه از این دلایل اشاره می‏کنیم:

۱. حق مالکیت زنان بر اموالشان؛ خداوند متعال در قرآن کریم، حق مالکیت زنان بر اموالشان را، در کنار مالکیت مردان، مورد تأکید قرار داده، می‏فرماید:

لِلرِّجَالِ نَصِیبٌ مِمَّا اکْتَسَبُوا وَلِلنِّسَاءِ نَصِیبٌ مِمَّا اکْتَسَبْنَ مردان نصیبی از آنچه به دست می‏آورند دارند و زنان نیز نصیبی.از این آیه، افزون بر پذیرش حق مالکیت برای زنان، به طور ضمنی جواز اشتغال برای آنان را نیز می‏توان استفاده کرد؛ زیرا جایز بودن اکتساب (تحصیل درآمد) در آیه، مفروض گرفته شده و سپس درباره مالکیت درآمد حاصله سخن گفته شده است.

۲. تشویق زنان و مردان به فعالیت اقتصادی؛در اسلام، نه تنها فعالیت اقتصادی جایز شمرده شده و به زنان و مردان اجازه اکتساب مال و تحصیل درآمد داده شده است، بلکه همگان به حضور فعّال در صحنه اقتصاد دعوت و تشویق شده‏اند.

آیاتِ «وَابْتَغُوا مِن فَضْلِ اللَّهِ»(از فضل خدا روزی بطلبيد.)

«هُوَ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ ذَلُولًا فَامْشُوا فِی مَنَاکِبَها وَکُلُوا مِن رِزْقِهِ» (او كسى است كه زمین را براى شما رام كرد، بر شانه‏هاى آن راه برويد و از روزيهاى خداوند بخوريد.)

«وَاللَّهُ جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ بِسَاطاً لِّتَسْلُکُوا مِنْهَا سُبُلًا فِجَاجاً» (خداوند زمين را براى شما فرش گسترده‏اى قرار داد، تا از راههاى وسيع و دره‏هاى آن بگذريد.)
و دیگر آیات نمونه‏هایی از این تشویق و ترغیب هستند.در هیچ یک از این موارد، فقط مردان مخاطب نیستند، بلکه مجموعه انسانها، اعم از زن و مرد، مورد توجه قرار گرفته‏اند و همگی به طلب فضل الهی دعوت شده‏اند که کار کردن و کسب درآمد، یکی از مصادیق آن است.بنابراین، مردان و زنان به فعالیت اقتصادی دعوت شده‏اند و کار کردن نیز از مصادیق بارز فعالیت اقتصادی است. پس اشتغال برای زنان نیز مانند مردان جایز است


سلام
ولی حضرت فاطمه (س) که الگوی کامل بانوان هستند چگونه بودند؟
ایشان فرمودند من نه دوست دارم مردی مرا ببیند و نه من مردی را ببینم
ایشان در برخورد با مرد نابینا هم حتی احتیاط می کردند
ایشان برای اینکه ارتباط چندانی با محیط نداشته باشند شخصاً لباس می دوختند و....

اما همین بانوی بزرگ با اینهمه حیا و این ویژگی ها برای حمایت از امام زمان خودش به کوچه می آید و فریاد می زند و از امام زمانش حمایت می کند.
نکته اینجاست که حضرت فاطمه بسیار کراهت دارند توسط مردان دیده شوند چه برسد به اینکه صدای او را بشنوند اما با اینحال اهمیت امامت (امیرالمومنین) بسیار بسیار بالاست بگونه ای که این بانوی بزرگ در کوچه فریاد حق طلبانه امام می زند.

پس نکته اصلی این بوده، نه اینکه زنان می توانند در کوچه حاضر شوند و...

همانگونه که می دانید زنان آزاده در اسلام صورت خود را می پوشاندند ولی زنان برده می بایست صورت و چهره خود را نمایان کنند تا شخصی آنها را پسند کند

نیکوکار;794308 نوشت:
سلام

ولی حضرت فاطمه (س) که الگوی کامل بانوان هستند چگونه بودند؟

با سلام

فاطمه‌‌ی زهرا و زینب کبری (سلام‌‌الله‌‌علیهما) زنان الگو و نمونه‌‌ی اسلامند. زن امروز دنیا الگو می‌خواهد. اگر الگوی او زینب و فاطمه‌‌ی زهرا باشند، کارش عبارت است از فهم درست، هوشیاری در درک موقعیتها و انتخاب بهترین کارها؛ و لو با فداکاری و ایستادن پای همه چیز برای انجام تکلیف بزرگی که خدا بر دوش انسانها گذاشته است، همراه باشد. زن مسلمانی که الگویش فاطمه‌‌ی زهرا یا زینب کبری (علیهماالسّلام) باشد، این است.
اگر زن به فکر تجملات و خوش‌گذرانی‌ها و هوسهای زودگذر و تسلیم شدن به احساسات بی‌بنیاد و بی‌ریشه باشد، نمی‌تواند آن راه را برود؛ باید این وابستگیها را که مثل تار عنکبوت بر پای یک انسان رهروست، از خود دور کند، تا بتواند آن راه را برود؛ کمااینکه زن ایرانی در دوران انقلاب و در دوران جنگ همین کار را کرد، و انتظار این است که در همه‌ی دوران انقلاب همین کار را بکند
زنهای مؤمن در جامعه‌ی ما سعی کنند قدر زن ایرانیِ مسلمان را بدانند. ارزش زن اسلامی و مسلمان را بدانید. زنی که در اختلاط و معاشرت، با مرد قاطی نمی‌شود و خود را وسیله‌یی برای جلب چشم مرد نمی‌داند و خود را بالاتر از این می‌داند؛ زنی که شأنش را عزیزتر از این می‌شمارد که خود را عریان کند و با صورت و موی و بدن خود، چشم روندگان را به سمت خویش جلب کند و هوس آنها را اشباع نماید؛ زنی که خود را در دامنه‌ی قله‌یی می‌داند که در اوج آن، فاطمه‌ی‌زهرا(س) - بزرگترین زن تاریخ بشر - قرار دارد؛ آن زن، زن مسلمان ایرانی است. این زن باید دیگر از این بازیچه‌های فراهم آمده‌ی تمدن غربی و روشهای توطئه‌آمیز آن، رو بگرداند و به آن بی‌اعتنایی کند

[="Navy"]

صداقت;794224 نوشت:
سلام كجاي كار قرار دارید تمام حرفها درست نظر اسلام کاملا محترم واقعیت جامعه چی میگه ؟
اون آقایی که شاغل از 100 نفر 80 نفر دنبال خانم شاغل مثل خودش است حتی خود خانم هم خیلی کم پیدا میشه که
موردی پیدا بشه که شاغل نباشه و ازدواج کنه معلمان جدید آموزش وپرورش را که رو هوا می زنند . این دوره دنبال یکی را دو تا کردن و زیاد کردنند که به سلامتی بدهند وارث کیفش را ببره والا اگر ما از حرف اسلام جایی زدیم عقب افتاده و مال اصل قاجاریم.

بله خود بنده هم این مسئله را بین خواستگاران دوستان و آشنایان هم بسیار دیده ام,تاسف بر انگیز است,اینها بویی از مسلمانی نبرده اند....وظیفه ی زن این چیز ها نیست ولی بعضی ها از یک خانم توقع دارند,هم زمان هم کدبانوی عالی هم مادر هم همسر وهم کارمند درجه ی یک باشد,این ظلم در حق زنان است واز آن بیشتر ظلم در حق دخترانیست که با این معیار انتخاب می شوند برای ازدواج![/]

[="Navy"]

yalda solimani;794288 نوشت:
اشتغال خانم ها و حکم اسلام

پناه بر خدا!

اين استدلال شما مثل اين است که آيات جهاد و قتال، از قبيل «قاتلوا في سبيل الله»، «جاهدوا بأموالکم وأنفسکم» ووو- را جمع کني با عنوان «جهاد خانم‌ها و حکم اسلام!!!

با اين مغالطه‌ها به کجا مي‌خواهيد برسيد؟!

وقتي أفضل مکان‌ها براي نماز خواندن زن در اسلام، عبارت است از خانه‌اش و هر چه به قعر خانه‌اش نزديک شود نزد خدا محبوب‌تر است،

وقتي نماز عيدين براي زنان استحبابي ندارد،

وقتي شرکت در تشييع جنازه‌ها براي زنان استحبابي ندارد،

حساب کار مشخّص است. بي‌خودي کش ندين.[/]

Hadi99g;794627 نوشت:
بي‌خودي کش ندين.

کش نمیدیم، خودش کش میاد برادر :khandeh!::khandeh!: :khandeh!:. چشم . ما میریم در قعر خانه ببینیم اونوقت آقایون فتوحات میکنن یا نه.

[="Navy"]

صداقت;794224 نوشت:
تمام حرفها درست نظر اسلام کاملا محترم واقعیت جامعه چی میگه ؟

سلام.
نظر اسلام محترم يعني چه؟! مثلا نظر اسلام محترم ولي من -معاذ الله- زنا بکنم؟! چه معنايي داره؟

واقعيّت‌هاي جامعه را امثال من و شما تشکيل مي‌دهيم.[/]

این احکام چرا اینقدر بالا پایین میکنید
در هر جامعه ای کار کردن زنها نیاز هست
در جامعه ازاد که هیچ
در جامعه اسلامی نیاز مند قوانین و مقررات خاص خودش هست
اینکه زن کار نکنه فکری بسته و قرون وسطایی هست

nobelist;794629 نوشت:
ما میریم در قعر خانه ببینیم اونوقت آقایون فتوحات میکنن یا نه.

فتوحات چند روزه و گذراي دنيوي چه اهمّيتي داره خواهر؟

مهم اينه که فضاي رواني جامعه براي زن و مرد، سالم باشه.

Hadi99g;794632 نوشت:
فتوحات چند روزه و گذراي دنيوي چه اهمّيتي داره خواهر؟

مهم اينه که فضاي رواني جامعه براي زن و مرد، سالم باشه.

باشه. مامیریم در قعر خانه تا فضای روانی جامعه برای مردان سالم باشه، چون دیگه زنی در اجتماع نیست که فضای روانی براش سالم باشه یا نباشه :Cheshmak:

saharandishe;794588 نوشت:
بله خود بنده هم این مسئله را بین خواستگاران دوستان و آشنایان هم بسیار دیده ام,تاسف بر انگیز است,اینها بویی از مسلمانی نبرده اند....وظیفه ی زن این چیز ها نیست ولی بعضی ها از یک خانم توقع دارند,هم زمان هم کدبانوی عالی هم مادر هم همسر وهم کارمند درجه ی یک باشد,این ظلم در حق زنان است واز آن بیشتر ظلم در حق دخترانیست که با این معیار انتخاب می شوند برای ازدواج!

نظر شما در مورد خانم هایی که خواستگار را فقط به دلیل کار رد می کنند چیست؟
یعنی آقا همه شرایط مطلوب را دارد، خانم هم همه شرایط را دارد فقط اینکه آقا می گوید مایل نیستم همسرم شاغل باشد
و خانم هم اتفاقا فقط به همین یک دلیل خواستگار را رد می کند. ( نه مرد راضی می شود همسرش کار کند و نه خانم راضی می شود بخاطر همسرش قید کار را بزند)

اینجور موارد هم کم نیستند

Hadi99g;794627 نوشت:
وقتي نماز عيدين براي زنان استحبابي ندارد،

وقتي شرکت در تشييع جنازه‌ها براي زنان استحبابي ندارد،

حساب کار مشخّص است. بي‌خودي کش ندين.


بدبختی اینجاست که کارشناسان دینی هم در رسانه ملی می گویند کار برای زن خوب است وبه غلط هم از قرآن و حضرت فاطمه (س) استدلال می کنند.
درصورتیکه قطعاً یا به عمد روغ می گویند یا در اشتباه هستند.
سید محمد جواد;794631 نوشت:
اینکه زن کار نکنه فکری بسته و قرون وسطایی هست

اتفاقا خیلیا میگن اسلام مال 1400 سال پیشه، آدم باید بروز باشه نه اینکه از افراد 1400 سال پیش تبعیت کنه

اصلا ما دنبال خانم های قرون وسطی هستیم.
اصلا ما می خواییم تو 1400 سال پیش زندگی کنیم
می خواییم به روز نباشیم می خواییم به قرآن باشیم، می خواییم به پیامبرمان (ص) باشیم.

nobelist;794639 نوشت:
باشه. مامیریم در قعر خانه تا فضای روانی جامعه برای مردان سالم باشه، چون دیگه زنی در اجتماع نیست که فضای روانی براش سالم باشه یا نباشه

واقعا اگر زنان در اجتماعات مختلط نباشند بسیاری از مشکلات حل می شوند
الان حتی کشورهای اروپایی دختران و پسران را در دانشگاه جدا کرده اند. (آزمایشاتی هم به عمل آورده اند که نتیجه گرفتند که دختر پسر در شرایط با هم بودن توانایی یادگیری کمتری دارند) حالا جالبه تو کشور ما که به اصطلاح اسلامیه آیت الله مکارم شیرازی این حکم رو دادند ولی حرفشان خریدار نداشت. اما اونا که ما بشون میگیم اجنبی و روشن فکر به حرف آیت الله مکارم شیرازی گوش دادند.

نیکوکار;783593 نوشت:
حالا اینا همه شد یک طرف ماجرا که هیچ کاری به اسلام هم نداشت

به نام خدا
1- زنهایی که کار میکنن یک جوارایی کلا با زنهای خانه دار متفاوت هستند . کلا خلقیاتشون رو نمیشه زن گفت . گاهی میرم خونه میبینم همسرم داره با دخترم خاله بازی میکنه . این خاله بازی گاهی چند روز طول میکشه . این رو میشود مقایسه با زنهای سر کار کرد ؟ هرگز
2- متاسفانه کار بانوان به بیراهه رفته و معمولا در مسیرهایی که باعث درجا زدن بانوان میشود استفاده میشود . زنها ذاتا باید حرف بزنند و در محیط های کاری فضای کار را خراب میکنند . شاید بپرسید چرا همه کارفرماها دنبال استخدام زن هستند . چون حقوق کم میگیرن ادعا ندارن حرف گوش میکنن برای کارفرما کلاس میارن . اینها کارفرما ها رو به اشتباه میندازه و به این وضع عادت کرده اند
3- صد افسوس که بسیاری از بانوان مجرد برای اینکه ساعتها بگذرد سر کار میروند و در واقع سر کار میرن تا اصل قضیه که مجردی هست فراموششون شود

مردعشق;794726 نوشت:
سربازی بودم تورادیو یک اخوندی هیی می گفت برین زن بگیرین خداراروزی رسونه ...یمرد ازدواج کند دینش کامله ..ازین حرفا


این توصیه یعنی :

با احوالپرسی مغزتان شستشو شود؟
وعده انجام نشدنی وکالت و قضاوت بدهید ؟
از روی احساس و ترحم و دلسوزی با کسی ازدواج کنید ؟
و بعد از دوسال هم به همسرتان دروغ بگویید؟ و آنوقت می گویید::Moteajeb!:

مردعشق;794726 نوشت:
خداشمااخوندهای سمت خدایی چکار نکند بادروغاتون مارابدبخت کردین

با فرافکنی مشکلات هرگز حل نخواهد شد.

نیکوکار;794684 نوشت:
نظر شما در مورد خانم هایی که خواستگار را فقط به دلیل کار رد می کنند چیست؟
یعنی آقا همه شرایط مطلوب را دارد، خانم هم همه شرایط را دارد فقط اینکه آقا می گوید مایل نیستم همسرم شاغل باشد
و خانم هم اتفاقا فقط به همین یک دلیل خواستگار را رد می کند. ( نه مرد راضی می شود همسرش کار کند و نه خانم راضی می شود بخاطر همسرش قید کار را بزند)

اینجور موارد هم کم نیستند

بدبختی اینجاست که کارشناسان دینی هم در رسانه ملی می گویند کار برای زن خوب است وبه غلط هم از قرآن و حضرت فاطمه (س) استدلال می کنند.
درصورتیکه قطعاً یا به عمد روغ می گویند یا در اشتباه هستند.

اتفاقا خیلیا میگن اسلام مال 1400 سال پیشه، آدم باید بروز باشه نه اینکه از افراد 1400 سال پیش تبعیت کنه

اصلا ما دنبال خانم های قرون وسطی هستیم.
اصلا ما می خواییم تو 1400 سال پیش زندگی کنیم
می خواییم به روز نباشیم می خواییم به قرآن باشیم، می خواییم به پیامبرمان (ص) باشیم.

واقعا اگر زنان در اجتماعات مختلط نباشند بسیاری از مشکلات حل می شوند
الان حتی کشورهای اروپایی دختران و پسران را در دانشگاه جدا کرده اند. (آزمایشاتی هم به عمل آورده اند که نتیجه گرفتند که دختر پسر در شرایط با هم بودن توانایی یادگیری کمتری دارند) حالا جالبه تو کشور ما که به اصطلاح اسلامیه آیت الله مکارم شیرازی این حکم رو دادند ولی حرفشان خریدار نداشت. اما اونا که ما بشون میگیم اجنبی و روشن فکر به حرف آیت الله مکارم شیرازی گوش دادند.


شما بخواه کسی جلوت نگرفته
ولی اینرو به پیامبری نسبت نده که همسرش یکی از تجار موفق بوده!!!
یکم فکر کنید
یکم ذهنتون باز کنید
دین خودتان را درک کنید
هر کاری 3 نحوه اجرا دارد
نباید خیلی غرق ان شد و نباید کلا رد کرد
میانه روی حکم عقل است حکم دین است
الکی شور نگیرید برای خودتان...

نیکوکار;794684 نوشت:
نظر شما در مورد خانم هایی که خواستگار را فقط به دلیل کار رد می کنند چیست؟
یعنی آقا همه شرایط مطلوب را دارد، خانم هم همه شرایط را دارد فقط اینکه آقا می گوید مایل نیستم همسرم شاغل باشد
و خانم هم اتفاقا فقط به همین یک دلیل خواستگار را رد می کند. ( نه مرد راضی می شود همسرش کار کند و نه خانم راضی می شود بخاطر همسرش قید کار را بزند)

اینجور موارد هم کم نیستند

بدبختی اینجاست که کارشناسان دینی هم در رسانه ملی می گویند کار برای زن خوب است وبه غلط هم از قرآن و حضرت فاطمه (س) استدلال می کنند.
درصورتیکه قطعاً یا به عمد روغ می گویند یا در اشتباه هستند.

اتفاقا خیلیا میگن اسلام مال 1400 سال پیشه، آدم باید بروز باشه نه اینکه از افراد 1400 سال پیش تبعیت کنه

اصلا ما دنبال خانم های قرون وسطی هستیم.
اصلا ما می خواییم تو 1400 سال پیش زندگی کنیم
می خواییم به روز نباشیم می خواییم به قرآن باشیم، می خواییم به پیامبرمان (ص) باشیم.

واقعا اگر زنان در اجتماعات مختلط نباشند بسیاری از مشکلات حل می شوند
الان حتی کشورهای اروپایی دختران و پسران را در دانشگاه جدا کرده اند. (آزمایشاتی هم به عمل آورده اند که نتیجه گرفتند که دختر پسر در شرایط با هم بودن توانایی یادگیری کمتری دارند) حالا جالبه تو کشور ما که به اصطلاح اسلامیه آیت الله مکارم شیرازی این حکم رو دادند ولی حرفشان خریدار نداشت. اما اونا که ما بشون میگیم اجنبی و روشن فکر به حرف آیت الله مکارم شیرازی گوش دادند.


نمودار ان ازمایش را در اروپا اراءه بدید و کشور
ممنون

اولا شما میگید که در بعضی مشاغل نیاز به حضور خانوم ها هست

خوب این مشاغل چه مشاغلی هستند، مشاغل یاورانه مثل پرستاری، مامایی، معلمی، پزشکی، روان شناسی و مشاوره، کارشناس مذهبی

که هر کدوم از این حوزه ها، کلی زیر شاخه دارن، و خود این موضوع نشون میده که حضور عده کثیری از زنان در جامعه ضروریه

پس شما هم وقتی نمی خوای با خانوم شاغل ازدواج کنی، یعنی این ضرورت و نادیده می گیری

هیچ کسی حق نداره هیچ انسانی رو از حقوق طبیعی خودش محروم کنه، البته باید خود زنان هم وارد هر شغلی نشن

ولی خیلی از آقایون یه دختر خونه نشین رو، بی عرضه می دونن، یا حتی خیلی ها از اول شرط می کنن باید خرج خودتو بدی

واقعا تا وقتی که یه دختر نباشید، نمی تونید درک کنید چرا یه خانوم سرکار میره؟

چرا خیلی از دختر ها بی خودی ادامه تحصیل میدن؟

فشاری که روی یه دختر بیکار هست الان کمتر از یه پسر بیکار نیست

وقتی به چشم یه بی عرضه بهت نگاه میشه، چاره ای نمی مونه

یه پسر ازدواجش دست خودشه، ولی یه دختر نه، تا کی یه دختر باید تو خونه بمونه منتظر ازدواج حاضره با حقوق کم کار کنه ولی بیکار تو خونه نباشه

هر زنی هم این حق طبیعی رو داره که به علایقش برسه، واقعا کار کردن به زن هویت میده ولی کار خونه نه، شما چه جذابیتی تو پخت و پز می بنید که میگید خانوم تو خونه بمونه

به نظرم هر زنی باید اینقدر عرضه داشته باشه که در مواقع ناچاری بتونه کسب درآمد کنه

هر چند من خودم علاقه ای به کار بیرون ندارم و هر کسی ازم می پرسه چرا بیکاری طفره میرم، ولی واقعا دوست ندارم کارمند جایی باشم کسی رئیسم باشه، زن حرمت داره و نباید بزاره مرد غربیه ای

این حرمتو بشکنه

[="Navy"]سلام
اینقدر دیدم وشنیدم که میگن مادنبال دخترکارمندمیگردیم برای ازدواج.
میگن اگه دخترمعلم میشناسین معرفی کنیدبرای برادرم و...
خب وقتی خودپسرا میخوان خانمشون بیرون شغل داشته باشه ویکی ازملاکاشون برای ازدواج شاغل بودن دخترهست خانماچکارکنند؟
منم باهرشغلی موافق نیستم.
اما واقعا نگاه کنیم میبینیم خودپسرا باعث شدن که دخترا برن وبیرون کارکنند.(همه پسرا رونمیگم.)
[/]

سلام به همه
ممنون از جناب حامی که خیلی روشنگرانه مباحث را بررسی میکنن.
در پاسخ به سوال کننده محترم
من چند مورد به ذهنم میرسه که عنوان میکنم، مشاغل زیادی وجود دارند که خانم ها خیلی خیلی راحت و با حفظ حریم ها میتونن شاغل باشن و جز مشاغلی هستن که جناب حامی هم تاییدش کردن، و اصلا تعدادشون کم نیست.وقتی یک آقا بی عرضا است و توانایی کار نداره، هیچ ارتباطی نمیتونی با این مورد برقرار کنی که یک خانم فرصت اشتغال را ازش گرفته، توی جامعه ما که خانم ها دارن غیورانه برای به دست آوردن مقامات اعم از علمی تا سیاسی و ... تلاش میکنن، یک مرد تنبل هیچ حقی برای حرف زدن نداره که بگه جای من بود خانم بشینه تو خونه ظرف بشوهر، اون مرد به هر حال ناتوان است، اگر توانمنده بیاید در عرصه رقابت، رقابت هایی مثل انتخابات کشوری و حتی ارگان ها نشون دهنده این موارد هست، من با شغل هایی که آسیب زننده به خانم و زندگیش هست کاری ندارم چون واقعا خیلی از مشاغل برای خانم و روحیاتش آسیب زننده است.
چه ایرادی میتونیم به یک خانم وارد کنیم که همه شرایط زندگیش برنامه ریزی شده است، از رسیدگیش به فرزند تا به شوهر و زندگی ، این خانم توانمده و تونسته زمانی را برای خود و بالندگی خودش بگذاره، حالا ما بیاییم بگیم نه شما بشین تو خونه، چرا؟؟ به چه دلیل؟؟
امید وارم که همه ی خانم های غیور و با ایمان و زحمتکش به هر آنچه که میخاهند برسند.

موضوع قفل شده است