جمع بندی عادی شدن بی حجابی

تب‌های اولیه

47 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عادی شدن بی حجابی

به نام خدا.

با عرض سلام و خسته نباشيد.
در تاپیک:
http://www.askdin.com/thread14367.html
بلند بستن موها از نظر شرعی

فرمایش کارشناس محترم سوالی برای بنده ایجاد کرد.
فرمایش ایشون این بود:

نقل قول:

به توجیه نیازی نیست چون وقتی معیار شرعی گناه بودن یا نبودن چنین کاری ، جلب توجه نامحرم است اگر در مکان یا موقعیتی جلب توجه نکرد ، حتما گناه نخواهد بود .
از آن طرف به صورت طبیعی در جایی که امری زیاد اتفاق می افتد کمتر جلب توجه می کند یا اصلا جلب توجه نمی کند به عنوان مثال اگر خانمی در بسیاری از شهر های بزرگ ایران با چادر به اصطلاح نمازی از خانه بیرون بیاید ، غیر عادی است از این رو توجه دیگران را به خود جلب می کند اما همین خانم با همین پوشش اگر در برخی از شهر های کوچک و روستاها از منزلش خارج شود بسیار عادی است و توجه کسی را به خود جلب نمی کند چون همه بانوان از چنین پوششی برای خارج از منزل استفاده می کنندپس با توجه به گفته ی ایشون، در کشورهای خارجی خانمهایی که بلوز و شلوار میپوشند و سر برهنه دارند حلب توجه نمیکنند؟
البته من هم فکر میکنم چنین مسئله ای عادی شده باشد.همان گونه که در کشور ما بیرون بودن مقداری از مو طبیعی شده و مردی را تحریک نمیکنید. اینطور نیست؟
ببینید به نظر من وقتی یک مسئله ای حکم خداوند است در صورت عدم رعایت باید ضرر و زیان متوجه افراد شود.حجاب هم باید اینگونه باشد و رعایت نکردن آن مشکل ساز شود.در صورتی که چنین چیزی نمیبینیم.

لطفا راهنمایی کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مسلم

nafan;760084 نوشت:
پس با توجه به گفته ی ایشون، در کشورهای خارجی خانمهایی که بلوز و شلوار میپوشند و سر برهنه دارند حلب توجه نمیکنند؟
البته من هم فکر میکنم چنین مسئله ای عادی شده باشد.همان گونه که در کشور ما بیرون بودن مقداری از مو طبیعی شده و مردی را تحریک نمیکنید. اینطور نیست؟
ببینید به نظر من وقتی یک مسئله ای حکم خداوند است در صورت عدم رعایت باید ضرر و زیان متوجه افراد شود.حجاب هم باید اینگونه باشد و رعایت نکردن آن مشکل ساز شود.در صورتی که چنین چیزی نمیبینیم.

لطفا راهنمایی کنید.

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

برای پاسخ به این سوال باید به دو نکته توجه بفرمایید:

نکته اول:

ببینید در یک نگاه، احکام اسلامی به دو دسته تقسیم می شوند، برخی احکام برای موضوعات مشخص وضع شده‌اند مانند حرمت شراب انگور، اما برخی احکام ناظر به موضوع خاصی نیست، بلکه یک موضوع به صورت کلی بیان شده است که هر چیزی که مصداق آن باشد و در طول تاریخ به اشکال مختلف حادث شود مشمول آن حکم می شود، مثل این که هر چیزی که مست کننده باشد حرام است که تشخیص آن به عهده عُرف گذاشته شده است و قطعی شدن حکم مشروط بر نظر عُرف است.
حال باید دقت کرد که ما در مورد پوشش و حجاب، هر دو حکم را داریم، یک حکم مربوط به نواحی است که باید پوشیده شوند و مشروط به نظر عُرف نیست، یعنی موضوع به صورت مشخص بیان شده است که باید بدن زن به جز مثلا گردی صورت و بخشی از دست ها و پا پوشیده شوند؛ اما فارغ از این حکم، حکم کلی دیگری داریم که علاوه بر پوشش این نواحی، نباید پوشش زن موجب جلب توجه شود، و مفسده انگیز باشد که تشخیص این حکم دومی بر عهده عُرف گذاشته شده است، این دو حکم مستقل هستند، و هر کدام حیطه خود را دارند، حکمی که با عادی شدن تغییر کرده و حتی برداشته می شود مربوط به حکم دوم، یعنی کیفیت پوشش زن است، نه حکم اول، یعنی اصل پوشش؛ این طور نیست که مثلا اگر بی حجابی یک روزی جلب توجه نکرد و عادی شد دیگر حلال باشد، چون آنچه که مشروط بر نظر عرف است، موارد فراتر از اصل پوشش است، نه خود پوشش بدن.

نکته دوم:
با دقت در این دسته بندی فوق، حکمت آن نیز روشن می شود؛ از نظر اسلام آثار و مفاسد احکام اسلامی دسته اول هرگز منتفی نمیشوند، لذا حتی خوف آن هم در حرمت کفایت می‌کند، همان طور که اسلام همواره آن را موجب پاکی دل برای زن و مرد دانسته است:
«ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِن‏»؛ اين كار براى پاكى دلهاى شما و آنها بهتر است.(احزاب:33/53)
پس اولا حکم اول یعنی اصل پوشش با توجه به اینکه کشش و جاذبه جنسی در نهاد بشر وجود دارد، عادی شدنی نیست، این جذابیت غریزی همواره وجود داشته و با برهنگی عادی نمی شود، و حتی اگر به ظاهر عادی شود، مفاسد آن همواره وجود دارد، مفاسدی چون فروپاشی خانواده، تنزل جایگاه زن، آمار بالای طلاق و بحران تربیتی کودکان، و... که امروز در غرب اتفاق افتاده است. بر خلاف حکم دوم که با توجه به این که مفسده آن همیشگی نیست، بلکه متوقف بر نوع نگرش عُرف است، لذا ممکن است متغیر باشد و گاهی مفسده ای نداشته باشند، مثلا چادرهای رنگ روشن، یا نحوه بستن موها که کارشناس محترم فقه بیان نمودند که ممکن است با عادی شدن دیگر مفسده ای نداشته باشد، چون اصل حجاب رعایت شده است و این کیفیات هم ممکن است در نگاه مردم جلب توجه نکرده، و در نظر عرف بی حجابی تلقی نشود.

به نام خدا.
باعرض سلام و خسته نباشید.ممنون از پاسخگویی کارشناس محترم.آیا الان بیرون بودن قسمت کمی از موی خانمها جلب توجه میکند و مفسده به دنبال دارد؟ خب اینطور نیست.و به نظر بنده عادی شده است و مشکل من هم همین عادی شدن بیرون بودن کمی از موی زنان است.یعنی اینکه برخلاف عمل به دستور خداوند چرا این مورد عادی شده است؟

با سلام

از دیدگاه اسلام حجاب بانوان دارای دو بُعد ایجابی و سلبی است.بُعد ایجابی آن،وجوب پوشش بدن و بُعد سلبی آن حرام بودن خودنمایی به نامحرم است واین دوبُعد باید در کنار یکدیگر باشند تا حجاب اسلامی محقق شود؛گاهی ممکن است بُعد اول محقق شود ولی بُعد دوم وجود نداشته باشد به این معنی که شخص مونث بدن خود را پوشانده ولی از خودنمایی به نامحرم حذر نکرده است. دراین صورت نمی توان گفت که حجاب اسلامی محقق شده است.
غفلت برخی از خانم های چادری از مفهوم متعالی حجاب، “چادری های بد حجاب” را ایجاد میکند. چادری های بد حجاب اصطلاحی است که شاید بتوان به دینداران ظاهری امروزی اطلاق کرد. که در آن نه تنها اصول اولیه ی حجاب که همان پوشش کامل بدن و عدم خود نماییست را شامل نمیشود ،بلکه با ترکیب این معضل و آرایش و رفتار های زننده،حرمت پوشش چادر را نیز زیر سوال می برند. متأسفانه از چیزی که قرار بود اندام را بپوشاند ،چیزی درست کردند که زیر سایه چادر اندام را نمایش دهد.
امرزوه انسان مد را برای جلب توجه و دیده شدن دنبال می کند ودر محیط مد و مدپرستی تنها برای ابعاد جسمانی انسان ارزش قائل میشویم. حال آنکه حجاب میخواهد انسان ها به واسطه ی ارزش های اخلاقی و انسانی خود شناخته شوند و نه به واسطه ی ابعاد جسمانی آنها و اساساً مد به این معناست که فرد قصد جلب توجه دارد و حجاب بازدارنده ی جلب توجه است .طی فرایند جهانی شدن و نفوذ فرهنگ غرب به جوامع اسلامی مد با حجاب اسلامی گره خورد و باعث ایجاد معضلاتی در این حوزه گشت.ابتدا چادرهایی طراحی شد که هدفشان نه تنها حفظ حجاب نبود بلکه جلوه گری را در دستور کار خود داشت و بیش از هرچیز غرب زدگی را برای مسلمانان در نظر گرفته بود.سپس این طرز فکر بیان شد که چه اشکالی دارد یک فرد چادری آرایش کند و لباسی تنگ و کوتاه در زیر چادر به تن کند؟ و این طرز فکر متأسفانه فراگیر شد به گونه ای که ما در بسیاری از جوامع اسلامی شاهد محجبه های بی حجاب هستیم.البته این مشکل هم چنین می تواند ناشی از اجبار برخی والدین به داشتن حجاب چادر برای فرزندانشان هم باشد و مسلما عاقبت کاری که با اجبار صورت گیرد بهترازچیزی که شاهد هستیم نخواهد بود.

yalda solimani;762223 نوشت:
برخی از خانم های چادری از مفهوم متعالی حجاب، “چادری های بد حجاب” را ایجاد میکند. چادری های بد حجاب اصطلاحی است که شاید بتوان به دینداران ظاهری امروزی اطلاق کرد. که در آن نه تنها اصول اولیه ی حجاب که همان پوشش کامل بدن و عدم خود نماییست را شامل نمیشود ،بلکه با ترکیب این معضل و آرایش و رفتار های زننده،حرمت پوشش چادر را نیز زیر سوال

توشرایطی که بد حجابی داره تبدیل به بی حجابی میشه وتو خیابانی که انواع واقسام اندامها ومدل های مو نمایش داده میشه گاهی چاره ای جزاین نداری که کمی ارایش داشته باشی اخه همسرت داره نگاه میکنه مقایسه میکنه توجیه نمیکنم خودمم مخالفم فقط باید از این دیدگاه هم نگاه کردکه الان ارایشه جزیی عادی شده وقتی پسرامونم از انواع وسایل ارایشی استفاده میگنن از خانومها چه انتظاریه

ما تو شهرمون چادری های عجیبی داریم موهای اتو شده مرتب بیرون با چادریا چادری هایی که چادرشون روی کتفشون هست وشال وروسریشون به گونه ای هست که موها " گردن "ترقوه ومعلومه:Moteajeb!: عده ای هم چادرشون رو طوری محکم دور خودشون میپیچونن که .....:Nishkhand:
ارایش که عجیب نیس

nafan;762219 نوشت:
باعرض سلام و خسته نباشید.ممنون از پاسخگویی کارشناس محترم.آیا الان بیرون بودن قسمت کمی از موی خانمها جلب توجه میکند و مفسده به دنبال دارد؟ خب اینطور نیست.و به نظر بنده عادی شده است و مشکل من هم همین عادی شدن بیرون بودن کمی از موی زنان است.یعنی اینکه برخلاف عمل به دستور خداوند چرا این مورد عادی شده است؟


اولا: بنده گمان نمی کنم عادی شده باشد، خب بنده بیشتر از شما جنس مذکر را میشناسم و با جنس پسر مشاوره بسیاری داشته ام و می دانم که گاهی حتی بیرون گذاشتن یک نخ مو تخیل جوان را به شدت به کار می گیرد.

ثانیا: یکی از روش های نفوذ دشمنان این است که برای تصرف چیزی از مرزها شروع می کنند و کم کم به سمت مرکز حرکت می کنند، همان طور که مثلا دولت بعثی عراق برای تصرف تهران باید ابتدا خرمشهر و آبادان را تصرف می کرد و بعد استان های بعدی را؛ یکی از روش های شیطان همین است که انسان را پله پله به سمت مراتب عمیق تر گناه پیش می برد، همان طور که قرآن کریم می فرماید:

«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّيْطانِ وَ مَنْ يَتَّبِعْ خُطُواتِ الشَّيْطانِ فَإِنَّهُ يَأْمُرُ بِالْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ»؛ اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! از گامهاى شيطان پيروى نكنيد! هر كس پيرو شيطان شود او به فحشا و منكر فرمان مى‏ دهد(نور:24/21)

لذا قرآن کریم انسان ها را حتی از نزدیک شدن به این مرزها نهی کرده است تا شکستن آنها اتفاق نیفتد:
«ِتِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ فَلا تَقْرَبُوها كَذلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ آياتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَّقُون‏»؛ اين، مرزهاى الهى است پس به آن نزديك نشويد! خداوند، اين چنين آيات خود را براى مردم، روشن مى ‏سازد، باشد كه پرهيزكار گردند(بقره:187)

این طور نیست که شیطان به یک مرحله که رسید اکتفا کند، مثلا در همین اروپا، عادی سازی روابط زن و مرد موجب از بین رفتن جذابیت آن شد لذا رو به هم جنس گرایی یا حتی ازدواج با حیوانات آورده اند، نفس انسان بی نهایت طلب است و به چیزی قانع نمی شود، لذا بر همان گام ابتدایی که خدا تعیین نموده باید ایستاد، وگرنه دشمن گام به گام به جلو آمده و به دنبال عادی سازی بد حجابی است، یعنی این حرکت عادی سازی ترمزی ندارد تا بگوییم فقط این مقدار عادی شده و به همین مقدار متوقف می شود و مراتب بعدی دیگر عادی نمی شود؛ همان طور که جوانان ما در جنگ تحمیلی هم در همان مرز اول ایستادند و از مرزها عقب نشینی نکردند.

ثالثا:
از اینها که بگذریم همان طور که عرض کردم مفسده این بی حجابی فقط شهوت انگیزی نیست تا بگوییم با عادی شدن دیگر مشکل حل خواهد شد، اسلام به دنبال این نیست که زن و مرد هیچ کشش و تمایلی نسبت به یکدیگر نداشته باشند، بلکه به دنبال این است که زن علی رغم جذابیت، شخصیت و وقار خود را از دست ندهد، همین چند ماه پیش با یکی از جوانانی که بعد از چند سال از اروپا برگشته بود صحبت می کردم، گفت اگرچه نگاه مردان در جامعه اروپایی ظاهرا به زنان عادی شده است اما هنوز زنان با حجاب برای آنها جذابیت دارند!! این نشان دهنده این است که زن برای مرد به طور یک حس درونی ارزشمند است و نباید خود را ارزان عرضه کند به این بهانه که ئیگر مرد تحریک نمی شود، خب این که علامت خوبی نیست! زن باید با حفظ پوشش خود مرد را برای دسترسی وادار به پذیرفتن مسئولیت خانواده کند، نه اینکه خود را بدون هیچ بهایی به مرد عرضه کند و این حس کنجکاوی و جذابیت مرد را بدون هیچ هزینه ای ارضاء کند.
زنان اروپا چون در شرایط و محیط آزادی هستند جذابیت حجاب را کمابیش درک کرده اند، در یکی از کتابهایی که در این رابطه چند مدت پیش مطالعه می کردم خواندم که اولین عامل مسلمان شدن زنان در اروپا، حجاب است.

تنهای تنها;762388 نوشت:
توشرایطی که بد حجابی داره تبدیل به بی حجابی میشه وتو خیابانی که انواع واقسام اندامها ومدل های مو نمایش داده میشه گاهی چاره ای جزاین نداری که کمی ارایش داشته باشی اخه همسرت داره نگاه میکنه مقایسه میکنه توجیه نمیکنم خودمم مخالفم فقط باید از این دیدگاه هم نگاه کردکه الان ارایشه جزیی عادی شده وقتی پسرامونم از انواع وسایل ارایشی استفاده میگنن از خانومها چه انتظاریه

خب همسر انسان در خانه هم در کنار انسان هست، می توان در خانه به مراتب زیبا تر از کسانی که در جامعه آرایش می کنند آرایش کرد و او را مجذوب خویش ساخت، لازم نیست فضای رقابت را به بیرون از خانه کشاند، مسیر رقابت این است که زن در درون خانه چنان شوهر را مجذوب خود کند که کسی در بیرون از خانه نتواند با او رقابت کند نه این که خودش هم با آرایش در اجتماع وارد این رقابت ناسالم شده و مردان دیگر را جذب کند و از همسرانشان دلسرد!
اسلام عامل فساد در جامعه را دو چیز می داند: یکی بی حیایی در جامعه، و دیگری حیای بی جا در خانه؛ همانطور که امام صادق(ع) می فرمایند:
«بهترین زنان زنی است که چون با شوهرش خلوت کند لباس حیا از تن بکند و چون جامه بپوشد، لباسی از حیا و عفت بر تن کند »(کلینی، الکافی، ج5، 324)

سلام خدمت کارشناس محترم بحث
یک سوال در مورد بی حجابی دارم

گاها بعضی فیلمها منتشر میشه که مثلا یک خانمی در خیابانهای ایران و یا مثلا در کوه و اماکن تفریحی و.... که مکان شلوغی هست ، کاملا روسری خودش رو برداشته و داره بین جمعیت قدم میزنه ... یعنی طرف داره از روی عمد به حجاب دهن کجی میکنه ....

میخواستم ببینم با این افراد که اینطور دارن به دین و حجاب دهن کجی میکنن چه باید کرد؟ تا بخوای با یک مقام مسئول و ارگان مسئول تماس بگیری که اون فرد از اونجا عبور میکنه و دور میشه ، ؟ ایا خودمون وارد عمل باید بشیم؟ چه عملی باید کرد؟ چون کار این افراد که از امر به معروف و نهی از منکر که گذشته و بعید به نظر میرسه از سرجهل این کار رو بکنن و از روی عمد و غرض دارن این رفتارها رو میکنن پس نصیحت کلامی بعیده اثر گذار باشه، پس چه باید کرد؟ اگر واقعا کاری نکنیم به نظر من تا کمتر از ده سال دیگه ، واقعا این موضوع متاسفانه عادی میشه و مثل ترکیه و دبی و... بعید نیست که نداشتن حجاب ، و روسری نداشتن و... امری غیرطبیعی باشه و این واقعا فاجعه هست.

[=Microsoft Sans Serif]

مولکول 68;762486 نوشت:
گاها بعضی فیلمها منتشر میشه که مثلا یک خانمی در خیابانهای ایران و یا مثلا در کوه و اماکن تفریحی و.... که مکان شلوغی هست ، کاملا روسری خودش رو برداشته و داره بین جمعیت قدم میزنه ... یعنی طرف داره از روی عمد به حجاب دهن کجی میکنه ....

سلام مولکول جووون
بعضی از این موارد به خاطر مصرف مشروبات یا مواد مخدر در حالت دیوونگی هستن.... یه وخ می بینی می زنن یه بلایی هم سرت میارن.... زنگ بزن به 110...:khandeh!:

مسلم;762467 نوشت:
خب همسر انسان در خانه هم در کنار انسان هست، می توان در خانه به مراتب زیبا تر از کسانی که در جامعه آرایش می کنند آرایش کرد و او را مجذوب خویش ساخت، لازم نیست فضای رقابت را به بیرون از خانه کشاند، مسیر رقابت این است که زن در درون خانه چنان شوهر را مجذوب خود کند که کسی در بیرون از خانه نتواند با او رقابت کند نه این که خودش هم با آرایش در اجتماع وارد این رقابت ناسالم شده و مردان دیگر را جذب کند و از همسرانشان دلسرد!
اسلام عامل فساد در جامعه را دو چیز می داند: یکی بی حیایی در جامعه، و دیگری حیای بی جا در خانه؛ همانطور که امام صادق(ع) می فرمایند:
«بهترین زنان زنی است که چون با شوهرش خلوت کند لباس حیا از تن بکند و چون جامه بپوشد، لباسی از حیا و عفت بر تن کند »(کلینی، الکافی، ج5، 324)

در عین حال که باشما موافقم" مخالفم
منم سعی میکنم زیبا باشم همسرم بشدت مرده چشم پاکی هست اما

مسلم;762463 نوشت:
گاهی حتی بیرون گذاشتن یک نخ مو تخیل جوان را به شدت به کار می گیرد.

وقتی میری مهمونی میبینی خانوم خونه با بلوز شلواره جلف میاد استقبالت چیکار کنیم
خیابون که دیگه هیچی

تنهای تنها;762523 نوشت:
در عین حال که باشما موافقم" مخالفم
منم سعی میکنم زیبا باشم همسرم بشدت مرده چشم پاکی هست اما

تنهای تنها;762523 نوشت:
وقتی میری مهمونی میبینی خانوم خونه با بلوز شلواره جلف میاد استقبالت چیکار کنیم
خیابون که دیگه هیچی

بنده هم کاملا با شما موافق هستم، ببینید من و شما در این که این گونه صحنه ها در جامعه و حتی جمع های خودمانی و مهمانی ها ممکن است در ذهن مرد تاثیر بگذارد اختلافی نداریم، و همینطور در این که خانم باید با آرایش و جذابیت نظر مردش را جلب کرده و آن تصاویر را خنثی کند اختلافی نداریم؛ اما حرف من این است که لازم نیست زن برای خنثی کردن چنین تصاویری در ذهن شوهرش در بیرون از خانه آرایش کند، همین آرایشی را که می فرمایید زن باید برای حفظ شوهرش داشته باشد، می تواند در خانه انجام دهد. همین زینت در خانه تا حد زیادی شوهر را در مقابل گناه بیمه می کند، اگر مردی تنوع طلب نبوده و باتقوا باشد همین که در درون خانه اش همسرش را زیبا و آراسته و جذاب ببینید دیگر این تصاویر در بیرون از خانه برای او جذابیتی ندارد و زمینه گناه را در درون او از بین میبرد.

مولکول 68;762486 نوشت:
سلام خدمت کارشناس محترم بحث
یک سوال در مورد بی حجابی دارم

گاها بعضی فیلمها منتشر میشه که مثلا یک خانمی در خیابانهای ایران و یا مثلا در کوه و اماکن تفریحی و.... که مکان شلوغی هست ، کاملا روسری خودش رو برداشته و داره بین جمعیت قدم میزنه ... یعنی طرف داره از روی عمد به حجاب دهن کجی میکنه ....

میخواستم ببینم با این افراد که اینطور دارن به دین و حجاب دهن کجی میکنن چه باید کرد؟ تا بخوای با یک مقام مسئول و ارگان مسئول تماس بگیری که اون فرد از اونجا عبور میکنه و دور میشه ، ؟ ایا خودمون وارد عمل باید بشیم؟ چه عملی باید کرد؟ چون کار این افراد که از امر به معروف و نهی از منکر که گذشته و بعید به نظر میرسه از سرجهل این کار رو بکنن و از روی عمد و غرض دارن این رفتارها رو میکنن پس نصیحت کلامی بعیده اثر گذار باشه، پس چه باید کرد؟ اگر واقعا کاری نکنیم به نظر من تا کمتر از ده سال دیگه ، واقعا این موضوع متاسفانه عادی میشه و مثل ترکیه و دبی و... بعید نیست که نداشتن حجاب ، و روسری نداشتن و... امری غیرطبیعی باشه و این واقعا فاجعه هست.

با سلام و احترام
اگر موردی باشد که می دانید امر به معروف و نهی از منکر کلامی تاثیری نمی گذارد و اطلاع دادن به پلیس امنیت اخلاقی هم به خاطر گذر زمان کارگشا نیست، شما وظیفه ای بر عهده ندارید، فراتر از این امر راه درمان این فاجعه نیست، چون یا آنها به قول دوستمان "یا زینب کبری" می زنند یه بلایی سر شما می آورند یا شما موفق می شوید و آنها می روند جای دیگر روسری را از سر بر می دارند و در هر دو صورت شما به مقصودتان نخواهید رسید.
برای این که فاجعه ای که می فرمایید در جامعه ما اتفاق نیفتد نمی توان با اجبار کار را پیش برد، البته بنده با قانون حجاب و پلیس امنیت اخلاقی مخالف نیستم، اما حجاب بیش از اجبار، کار فرهنگی می طلبد، که متاسفانه توسط مسئولین فرهنگی ما جدی گرفته نمی شود، لذا نهادهای فرهنگی خودجوش مردمی باید یک نهضتی در این خصوص به راه بیندازند و یقینا این شدنی است.

این پدیده اجتماعی نیازمند یک بررسی دقیق و عمیق است تا سپس برای آن یک راهکار اساسی تعریف شود، بدحجابی عوامل مختلفی دارد که برای همه نمی توان یک نسخه پیچید و نحوه برخورد با افراد هم نمی تواند یکسان باشد، بسیاری از جوانهای مذهبی در نهی از منکر با بدحجاب ها احساسی و انگار از روی تنفر برخورد می کنند و این جز لجاجت و پافشاری آنها بر موضعشان نتیجه ای نخواهد داشت.

یکی دیگر از عوامل عمده‌ای که جوانان را به سمت بدحجابی می کشاند عدم اعتماد به نفس در برابر جامعه غرب است، متاسفانه امروز دختران چادری زیادی می بینیم که چادر را باور ندارند و علی رغم این که به دلایلی مجبورند آن را بپوشند اما احساس کمبود می کنند. خب اینها استعداد ویژه ای دارند که چادر و حجاب را کنار بگذارند.
باید نسبت به تبیین حجاب و ضرورت آن مسلط بود و آن را برای نوجوانان و جوانان در سطح مناسب آنها بازگو کرد. همچنین نهاد خانواده و مدرسه نیز ظرفیت خوبی است که با ارتباط با آن می توان از این ظرفیت استفاده نمود.

بنده هم متوجه معضلی که شما می فرمایید هستم و از این بابت متاسفم اما راهکار اجبار، راهکار نهایی است که تاثیر آن به مراتب کمتر از راههای دیگر است، باید به بررسی عوامل این پدیده پرداخت و روش هایی که می توان مانع آن شد را مد نظر قرار داد و برای هر سن و سال و سطح آگاهی برنامه ای طرح ریزی کرد.

مسلم;762534 نوشت:
با سلام و احترام
اگر موردی باشد که می دانید امر به معروف و نهی از منکر کلامی تاثیری نمی گذارد و اطلاع دادن به پلیس امنیت اخلاقی هم به خاطر گذر زمان کارگشا نیست، شما وظیفه ای بر عهده ندارید، فراتر از این امر راه درمان این فاجعه نیست، چون یا آنها به قول دوستمان "یا زینب کبری" می زنند یه بلایی سر شما می آورند یا شما موفق می شوید و آنها می روند جای دیگر روسری را از سر بر می دارند و در هر دو صورت شما به مقصودتان نخواهید رسید.
برای این که فاجعه ای که می فرمایید در جامعه ما اتفاق نیفتد نمی توان با اجبار کار را پیش برد، البته بنده با قانون حجاب و پلیس امنیت اخلاقی مخالف نیستم، اما حجاب بیش از اجبار، کار فرهنگی می طلبد، که متاسفانه توسط مسئولین فرهنگی ما جدی گرفته نمی شود، لذا نهادهای فرهنگی خودجوش مردمی باید یک نهضتی در این خصوص به راه بیندازند و یقینا این شدنی است.

با سلام و تشکر

زیاد از نوشته شما ، بوی خوشایندی نمیاد... این نوشته ها یعنی اینکه هیچ بعید نیست فرزندان ما در جامعه ای بزرگ بشن که در اون عده از از زنان در خیابان حجاب دارند و عده ای هم بدون پوشش و حجاب هستند...
چون میلیونها خانم در این کشور ما زندگی میکنند ، اگر ما بتوانیم با کار فرهنگی تمام افراد یک جامعه رو نماز خون کنیم ، قطعا با کار فرهنگی میشه تمام زنها رو با حجاب کرد ... خوب مسلمه چنین چیزی ممکن نیست ، چون سیلقه ها و اداب و رسوم خانواده ها در طیف وسیعی قرار داره...
خوب پس کار فرهنگی که راهگشا نیست ، قانون و بگیر و ببند هم قطعا راهکار ریشه ای و مناسبی نیست ، پس راهکار چیست؟ از این طرف این همه هجمه رسانه های غربی و توزیع ابتذال ، و از اینطرف دستان خالی متدینین برای جلوگیری از همه گیر شدن بی حجابی ....

یک سوال:
زمان حضرت رسول (ص) یا حکومت حضرت علی (ع) وضع حجاب خانمها چگونه بوده است؟ ایا حجاب اجباری بوده است؟ مثلا اگر یک زن غیر مسلمان یا یک زن بدکاره ، بدون حجاب سر و یا بدن میخواست در جامعه تردد کند ، ایا حکومت با او برخورد میکرد؟

مولکول 68;762536 نوشت:
زیاد از نوشته شما ، بوی خوشایندی نمیاد... این نوشته ها یعنی اینکه هیچ بعید نیست فرزندان ما در جامعه ای بزرگ بشن که در اون عده از از زنان در خیابان حجاب دارند و عده ای هم بدون پوشش و حجاب هستند...
چون میلیونها خانم در این کشور ما زندگی میکنند ، اگر ما بتوانیم با کار فرهنگی تمام افراد یک جامعه رو نماز خون کنیم ، قطعا با کار فرهنگی میشه تمام زنها رو با حجاب کرد ... خوب مسلمه چنین چیزی ممکن نیست ، چون سیلقه ها و اداب و رسوم خانواده ها در طیف وسیعی قرار داره...
خوب پس کار فرهنگی که راهگشا نیست ، قانون و بگیر و ببند هم قطعا راهکار ریشه ای و مناسبی نیست ، پس راهکار چیست؟ از این طرف این همه هجمه رسانه های غربی و توزیع ابتذال ، و از اینطرف دستان خالی متدینین برای جلوگیری از همه گیر شدن بی حجابی ....

ببینید برادر عزیزم، بنده این فاجعه را نپذیرفتم و نگاه منفعلانه ای نداشتم تا شما بگویید از حرف من بوی خوشایندی نمی آید و بعید نیست جامعه ما در آینده چنین و چنان باشد، حرف بنده هم مثل شما این است که نباید بگذاریم آن فاجعه اتفاق بیفتد، اختلاف من و شما ظاهرا در روش پیشگیری است، بنده در خصوص روش ممانعت برای وقوع این فاجعه عرض کردم راهش این نیست که با اجبار و درگیری مانع آن شویم چون این روش کارآمدی ندارد و اگر بی حجابی تبدیل به یک فرهنگ شود دیگر نمی توان با زد و خورد مانع آن شد، باید با یک برنامه ریزی دقیق و عمیق مانع نفوذ چنین فرهنگی شد.
باورر کنید بنده نیز مثل شما دغدغه حجاب در جامعه را دارم اما نباید اوضاع کنونی انسان را به خشم و عملکردهای احساساتی وادارد، کسانی که به دنبال بی حجابی بوده اند هم ابتدا از طریق رضا خان و شانتاژ او به دنبال تحقق اهدافشان بودند و وقتی دیدند این روش کارآیی ندارد، استراتژی خود را تغییر داده و به جای جنگ سخت، به جنگ نرم رو آوردند، حالا ما نباید اشتباه آنها را تکرار کنیم و به جای فرهنگ سازی به اجبار رو آوریم، جنگ امروز جنگ هنر و رسانه است، باید از تمام ظرفیت و با تلفیقی از علم (فلسفه حجاب و ضرورت آن) و هنر (قالب های رسانه ای) حجاب را به شکلی نو و امروزی برای قشر جوان و نوجوان ارائه دهیم.

مولکول 68;762536 نوشت:
یک سوال:
زمان حضرت رسول (ص) یا حکومت حضرت علی (ع) وضع حجاب خانمها چگونه بوده است؟ ایا حجاب اجباری بوده است؟ مثلا اگر یک زن غیر مسلمان یا یک زن بدکاره ، بدون حجاب سر و یا بدن میخواست در جامعه تردد کند ، ایا حکومت با او برخورد میکرد؟

این سوالتان نیاز به تتبع تاریخی دارد و باید از کارشناس تاریخ سوال بفرمایید.

اصلا اینا رو بیخیال
دوره خود پیغمبر هم با زور سر کسی چادر کردند؟اگه کردند بگید

سلام جناب مسلم گرامی

مسلم;762873 نوشت:
ببینید برادر عزیزم، بنده این فاجعه را نپذیرفتم و نگاه منفعلانه ای نداشتم تا شما بگویید از حرف من بوی خوشایندی نمی آید

منظور من از اینکه بوی خوشایندی نمیاد ، این بود که از صحبتهای جنابعالی بعنوان یک کارشناس اینگونه برداشت کردم که اینده حجاب نه به سوی بهبودی بلکه به سوی بدتر شدن اوضاع پیش میره و خوب این مسلما خوب نیست ، چون ظاهرا مخالفین بدحجابی ان چنان ابزار کارامد برای نهی افراد از این موضوع در دست ندارند...

مسلم;762873 نوشت:
اختلاف من و شما ظاهرا در روش پیشگیری است

من در این زمینه روشی مدنظر ندارم چون کارشناس این موضوع نیستم ، اما خوب قطعا نمیشه با بگیر و ببند همه رو وادار به حجاب کرد و از اونجایی که این موضوع یک موضوع دینی و اعتقادی هست ، با راهکارهای فرهنگی هم نمیشه همه رو به سوی حجاب تشویق کرد چون اعتقادات افراد مختلفه ... پس همیشه بی حجابی در جامعه باقی خواهد بود ، و ظاهرا این موضوع مسری هست و همون تعداد بی حجاب به سایرین هم میتونن این بی حجابی رو انتقال بدن... خوب پس راهکار ریشه ای برای حل این موضوع چیه؟

باسلام

جناب مولکول ولی تقریبا همه ما دینمون مگر اسلام نیست .

فکر نکنم از این نظر مشکل داشته باشیم.

همای رحمت;762898 نوشت:
باسلام

جناب مولکول ولی تقریبا همه ما دینمون اسلام نیست .

فکر نکنم از این نظر مشکل داشته باشیم.

با سلام

متوجه نشدم، یکم میشه مبسوط تر بنویسید؟
سپاسگزارم.

با سلام

به نظرمن بی حجابی نمیتونه به یه فرهنگ مبدل بشه.تقریبا دین همه ما ایرانیها اسلامه

اسلام هم به زنان این اجازه رو نمیده .ببخشید با گوشیم دارم پست مینویسم

همای رحمت;762904 نوشت:
با سلام

به نظرمن بی حجابی نمیتونه به یه فرهنگ مبدل بشه.تقریبا دین همه ما ایرانیها اسلامه

اسلام هم به زنان این اجازه رو نمیده .ببخشید با گوشیم دارم پست مینویسم

سلام

کاش این صحبت شما درست باشه و بی حجابی به یک فرهنگ تبدیل نشه...
اما یک چیزی ما داریم به اسم : "دلِ پاک"
یعنی شما اگر مسلمون هم باشی ، حالا اگه حجاب هم نداشتی مهم نیست!! اگه نماز هم نخوندی مهم نیست !! مهم اینه که دلت پاک باشه.... این "دل پاک " معلوم نیست اختراع کی بوده؟!

یک زمانی مردم ، اینقدر البومهای عکسشون رو توی کمدها و اشکافهای خونشون قائم میکردن تا مبادا روزی ، یک نامحرم ، عکسهای بی حجابی خانمهای داخل البوم رو ببینن .... اما الان انگار یک افتخار شده که طرف مثلا عکس بیحجابی همسر و دختر و مادر و محارمش رو توی شبکه های اجتماعی بزاره و بقیه ببینن....

nafan;762219 نوشت:
باعرض سلام و خسته نباشید.ممنون از پاسخگویی کارشناس محترم.آیا الان بیرون بودن قسمت کمی از موی خانمها جلب توجه میکند و مفسده به دنبال دارد؟ خب اینطور نیست.و به نظر بنده عادی شده است و مشکل من هم همین عادی شدن بیرون بودن کمی از موی زنان است.یعنی اینکه برخلاف عمل به دستور خداوند چرا این مورد عادی شده است؟

سلام
از کجا میدونید عادی شده؟؟!! و اگه عادی شده نسبت به چی عادی شده؟؟؟
ثانیا بر فرض که عادی شده
از کجا میدونید که اسلام منظورش از حجاب و روسری عادی شدن است؟
این مطلب تایید شده که وقتی زنها و مردها برای هم عادی میشن دست به کارهای عجیب و غریبی مثل همجنس بازی میزنند

پس فلسفه حجاب لزوما دفع جاذبه نیست بلکه کنترل آن است
فرق زن با حجاب با بی حجاب این است که هم جاذبه دارد چون پوشیده است و هم احترام دارد اما بی حجاب و بد حجاب جاذبه دارند و احترام ندارند و مرور جاذبه شان را هم از دست میدهند

یاحق

مولکول 68;762906 نوشت:
کاش این صحبت شما درست باشه و بی حجابی به یک فرهنگ تبدیل نشه...
اما یک چیزی ما داریم به اسم : "دلِ پاک"
یعنی شما اگر مسلمون هم باشی ، حالا اگه حجاب هم نداشتی مهم نیست!! اگه نماز هم نخوندی مهم نیست !! مهم اینه که دلت پاک باشه.... این "دل پاک " معلوم نیست اختراع کی بوده؟!

یک زمانی مردم ، اینقدر البومهای عکسشون رو توی کمدها و اشکافهای خونشون قائم میکردن تا مبادا روزی ، یک نامحرم ، عکسهای بی حجابی خانمهای داخل البوم رو ببینن .... اما الان انگار یک افتخار شده که طرف مثلا عکس بیحجابی همسر و دختر و مادر و محارمش رو توی شبکه های اجتماعی بزاره و بقیه ببینن....

با سلام

از این نظر حق با شماست .واقعا برای اینگونه افراد فقط میتونم بگم متاسفم.

مولکول 68;762486 نوشت:
یک سوال در مورد بی حجابی دارم

گاها بعضی فیلمها منتشر میشه که مثلا یک خانمی در خیابانهای ایران و یا مثلا در کوه و اماکن تفریحی و.... که مکان شلوغی هست ، کاملا روسری خودش رو برداشته و داره بین جمعیت قدم میزنه ... یعنی طرف داره از روی عمد به حجاب دهن کجی میکنه ....

میخواستم ببینم با این افراد که اینطور دارن به دین و حجاب دهن کجی میکنن چه باید کرد؟ تا بخوای با یک مقام مسئول و ارگان مسئول تماس بگیری که اون فرد از اونجا عبور میکنه و دور میشه ، ؟ ایا خودمون وارد عمل باید بشیم؟ چه عملی باید کرد؟ چون کار این افراد که از امر به معروف و نهی از منکر که گذشته و بعید به نظر میرسه از سرجهل این کار رو بکنن و از روی عمد و غرض دارن این رفتارها رو میکنن پس نصیحت کلامی بعیده اثر گذار باشه، پس چه باید کرد؟ اگر واقعا کاری نکنیم به نظر من تا کمتر از ده سال دیگه ، واقعا این موضوع متاسفانه عادی میشه و مثل ترکیه و دبی و... بعید نیست که نداشتن حجاب ، و روسری نداشتن و... امری غیرطبیعی باشه و این واقعا فاجعه هست.

مسلم;762534 نوشت:
اگر موردی باشد که می دانید امر به معروف و نهی از منکر کلامی تاثیری نمی گذارد و اطلاع دادن به پلیس امنیت اخلاقی هم به خاطر گذر زمان کارگشا نیست، شما وظیفه ای بر عهده ندارید، فراتر از این امر راه درمان این فاجعه نیست، چون یا آنها به قول دوستمان "یا زینب کبری" می زنند یه بلایی سر شما می آورند یا شما موفق می شوید و آنها می روند جای دیگر روسری را از سر بر می دارند و در هر دو صورت شما به مقصودتان نخواهید رسید.
برای این که فاجعه ای که می فرمایید در جامعه ما اتفاق نیفتد نمی توان با اجبار کار را پیش برد،


با عرض سلام خدمت شما

خیلی معذرت میخوام ولی جای تعجبه که خودیها هم گول واژه ها را بخورند. حجاب حکم الهی است . حجاب قانون کشور اسلامی است. مگر روی قوانین بشری نام اجبار میگذارند که ما به قوانین الهی نام اجبار دهیم؟

همه موظفند در مملکت اسلامی قوانین آن را رعایت کنند . هر کسی هم دوست نداشت باید جریمه شود. حتما هم نباید بگیرند و ببندند و زندان بیندازند. جریمه نقدی هم که کنند ملت درک میکنند که قانون باید رعایت شود... اینگونه عقب نشینیها در برابر هوسرانان و دنیاطلبان کاری نیست جز خیانت به دین خدا.

البته مشخصه که نیاز به کار فرهنگی داره ولی هیچ بهانه ای نمیتواند تسلیم شدن در برابر بی حجابی را توجیه کند...

ضمنا" در امر به معروف اجبار در کار نیست فقط تذکر دادن است حتی اگر طرف قبول نکند و در جای دیگر مجددا" روسری خود را بردارد، باید تذکر داد.

و اگر قرار باشد همه از اینکه بلا سرشان بیاید سکوت کنند که باید امر به معروف و نهی از منکر را تعطیل کرد. بهتر بود میفرمودید فقط در مواقع خاص که احتمال زدو خورد است و تعداد آنها بیشتر است. نه اینکه اگر تاثیری نداشت... چون از این طرز بیان حضرتعالی برداشتهای خلاف میشود...

یعنی اینکه در دوره صدر اسلام
کسی روو به زور چادر میپشوندن یا نه؟

یعنی اینکه در دوره صدر اسلام
کسی روو به زور چادر میپشوندن یا نه؟

hamed313;762881 نوشت:
اصلا اینا رو بیخیال
دوره خود پیغمبر هم با زور سر کسی چادر کردند؟اگه کردند بگید

همانطور که عرض کردم این یک مسئله تاریخی است و باید کارشناس تاریخ ابراز نظر کند، اما در هر صورت باید دقت کنید که حتی اگر در زمان پیامبر(ص) و ائمه(ع) چنین برخوردی نبوده باشد نمی توان برخورد امروزی پلیس را ناموجه دانست، چون برای چنین استنباطی باید ابتدا دید اصلا چنین معضلی در آن زمان بوده است یا نه، تا سپس برخورد ایشان را مبنایی برای کشف نحوه برخورد با بد حجابی استنباط کرد.
آنچه که مسلّم است حجاب یک دستور اسلامی است و هر حکم اسلامی ولو که شخصی باشد، وقتی جنبه اجتماعی پیدا کند مجازات آن تشدید خواهد شد، مثلا حکم روزه خواری بدون عذر موجه توبه است و قضای روزه و کفاره آن اما همین روزه خواری در ملأ عام هشتاد ضربه تازیانه به دنبال خواهد داشت، یا کسی که در خانه شرب خمر کرده، توبه اش تنها اظهار پشیمانی و اصلاح رابطه خویش با خداستف اما اگر همین شرب خمر در خیابان اتفاق بیفتد هشتاد ضربه تازیانه در پی خواهد داشت.
این ها نشان می دهد که در نگاه اسلام حفظ حرمت اجتماع و اسلامی بودن ظاهر آن اهمیت دارد، پس این طور نیست که بگوییم اگر مظاهر بدحجابی به این صورتی که امروز وجود دارد اگر در زمان پیامبر(ص) یا ائمه(ع) می بود آن بزرگواران برخوردی نمی داشتند، بلکه همان طور که در مورد انحرافاتی چون شرب خمر، زنا، و... برخورد می نمودند، برخورد ایشان با بدحجابی به این صورت امروزی هم اگر وجود می داشت دور از ذهن نیست.

مولکول 68;762896 نوشت:
من در این زمینه روشی مدنظر ندارم چون کارشناس این موضوع نیستم ، اما خوب قطعا نمیشه با بگیر و ببند همه رو وادار به حجاب کرد و از اونجایی که این موضوع یک موضوع دینی و اعتقادی هست ، با راهکارهای فرهنگی هم نمیشه همه رو به سوی حجاب تشویق کرد چون اعتقادات افراد مختلفه ... پس همیشه بی حجابی در جامعه باقی خواهد بود ، و ظاهرا این موضوع مسری هست و همون تعداد بی حجاب به سایرین هم میتونن این بی حجابی رو انتقال بدن... خوب پس راهکار ریشه ای برای حل این موضوع چیه؟

بله دقیقا بنده هم با شما موافق هستم که حجاب مشکل در همه یکسان نیست، و نمی توان برای همه نسخه واحد پیچید، برای همین عرض کردم نیازمند بررسی دقیق و عمیق است، که البته بیشتر به کارشناسان مشاوره مربوط می شود، آنچه که در یک تدبر کوتاه به عنوان مثال به ذهن حقیر می رسد این موارد است:
بهره گیری از عنصر هنر برای ساختن قالب ها و بسته های رسانه ای در جهت فرهنگی ترویج حجاب
در نظر گرفتن سن و تحصیلات مخاطب برای این قالب ها و بسته ها
حداکثر بهره گیری از رسانه های حقیقی و مجازی
ترویج و تشویق نهادهای خودجوش مردمی در ترویج فرهنگ حجاب
بهره گیری توأمان فرهنگ سازی برای جاهلین، و اجبار و الزام معاندین
استفاده از تمام ظرفیت ها همچون خانواده، مدرسه، و دانشگاه
و...

همای رحمت;762904 نوشت:
به نظرمن بی حجابی نمیتونه به یه فرهنگ مبدل بشه.تقریبا دین همه ما ایرانیها اسلامه

اسلام هم به زنان این اجازه رو نمیده

نباید خیلی به مسائل خوش بین بود، نمی خواهم بگویم حتما بی حجابی جامعه ما را خواهد گرفت، می خواهم بگویم نباید در خوش بینی گرفتار افراط و تفریط شد چون خوش بینی از یک حدی که فراتر رفت انسان را از حقائق غافل نموده و از تلاش و حرکت برای تغییر وضع موجود باز میدارد.
بدون شک اسلام و هر دینی نیازمند تبلیغ و فرهنگ سازی است، اینطور نیست که دین حق از مردم جدانشدنی باشد همانطور که در آندلس این اتفاق افتاد.
از این که بگذریم حجاب و کلا ظواهر جامعه مرز و سپری برای باطن جامعه هستند و دشمن برای تسخیر مرکز، از مرزها شروع می کند، این طور نیست که بگویم چون همه مسلمان هستند بی حجابی فراگیر نمی شود، امروزه بسیاری از مسلمانان را در جامعه خودمان را می بینیم که از این مرز عدول کرده و حتی آیات قرآن در خصوص حجاب را به حجاب دل و روحانی و... تفسیر و تأویل می کنند.
البته این که اکثریت ایرانی ها اسلام را قبول دارند خیلی خوب است و ظرفیت عظیمی برای تبلیغ و گفتگو باز می کند، به شرط این که از این ظرفیت استفاده کنیم، در غیر این صورت باید یکی یکی از مرزهای اسلامی عقب نشینی کنیم.

Serat;762922 نوشت:
خیلی معذرت میخوام ولی جای تعجبه که خودیها هم گول واژه ها را بخورند. حجاب حکم الهی است . حجاب قانون کشور اسلامی است. مگر روی قوانین بشری نام اجبار میگذارند که ما به قوانین الهی نام اجبار دهیم؟

همه موظفند در مملکت اسلامی قوانین آن را رعایت کنند . هر کسی هم دوست نداشت باید جریمه شود. حتما هم نباید بگیرند و ببندند و زندان بیندازند. جریمه نقدی هم که کنند ملت درک میکنند که قانون باید رعایت شود... اینگونه عقب نشینیها در برابر هوسرانان و دنیاطلبان کاری نیست جز خیانت به دین خدا.

البته مشخصه که نیاز به کار فرهنگی داره ولی هیچ بهانه ای نمیتواند تسلیم شدن در برابر بی حجابی را توجیه کند...

ضمنا" در امر به معروف اجبار در کار نیست فقط تذکر دادن است حتی اگر طرف قبول نکند و در جای دیگر مجددا" روسری خود را بردارد، باید تذکر داد.

و اگر قرار باشد همه از اینکه بلا سرشان بیاید سکوت کنند که باید امر به معروف و نهی از منکر را تعطیل کرد. بهتر بود میفرمودید فقط در مواقع خاص که احتمال زدو خورد است و تعداد آنها بیشتر است. نه اینکه اگر تاثیری نداشت... چون از این طرز بیان حضرتعالی برداشتهای خلاف میشود...ممنون از تذکر شما، بله بنده هم با شما موافق هستم که حجاب قانون کشور است و باید همه ملزم به رعایت آن باشند، اما سوال پرسشگر به عنوان کسی است که مجری قانون نیست، لذا ملزم نمودن مردم وظیفه او نیست، وظیفه او تذکر کلامی است، همان طور که در استفتاء شماره 1063 أجوبة الاستفتائات مقام معظم رهبری آمده است:

سوال: اگر مأمورانی که از طرف دولت وظیفه جلوگیری از فساد را بر عهده دارند، در انجام وظیفه خود کوتاهی کنند، آیا خود مردم می‏توانند اقدام به این کار کنند؟
جواب: دخالت اشخاص ديگر در امورى که از وظائف نيروهاى امنيتى و قضايى محسوب مى‏شود، جايز نيست، ولى مبادرت مردم به امر به معروف و نهى از منکر با رعايت حدود و شرايط آن، اشکال ندارد.(http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?id=90#1064)

و این که بنده گفتم اگر کلام او تاثیری ندارد چیزی بر عهده او نیست، باید دقت کرد که ولو تاثیر کمی داشته باشد این تاثیر قابل اعتنا است، مثلا اگر سه نفر به خانمی بگویند حجابت را دست کن و او در مرتبه سوم حجابش درست کند نشان می دهد که سخن هر سه تاثیر داشته، نه اینکه فقط به خاطر نهی از منکر سومی حجابش را درست کرده است، پس نهی از منکر در جایی که انسان چنین احتمالی بدهد جاریست، عرض بنده در جایی است که گفتن ما مطلقا هیچ فایده ای ندارد، آنجاست که چیزی بر عهده ما نیست.

شما تو یه چیزی از پیغمبر و ائمه دستور میگیرید
هر جام که نشد میزنید کوچه علی چپ و اینکه اونموقع اینجور بوده الان اینجوره
نسل همون ادمایی هستید که امپول رو نقطه اتصال جن میدونستید چون دوره پیغمبر نبوده

hamed313;763349 نوشت:
شما تو یه چیزی از پیغمبر و ائمه دستور میگیرید
هر جام که نشد میزنید کوچه علی چپ و اینکه اونموقع اینجور بوده الان اینجوره
نسل همون ادمایی هستید که امپول رو نقطه اتصال جن میدونستید چون دوره پیغمبر نبوده

سلام
اگر میخواهید بنده را نقد کنید خب من شخصیت قابل دفاعی ندارم، اما فعلا بحث بر سر شخصیت بنده نیست، الان روی استدلال بحث میکنیم.
به جای بیان اشکالات بی شمار بنده، اشکالات استدلال را بیان بفرمایید.
ممنونم

مسلم;763201 نوشت:

ممنون از تذکر شما، بله بنده هم با شما موافق هستم که حجاب قانون کشور است و باید همه ملزم به رعایت آن باشند، اما سوال پرسشگر به عنوان کسی است که مجری قانون نیست، لذا ملزم نمودن مردم وظیفه او نیست، وظیفه او تذکر کلامی است، همان طور که در استفتاء شماره 1063 أجوبة الاستفتائات مقام معظم رهبری آمده است:

سوال: اگر مأمورانی که از طرف دولت وظیفه جلوگیری از فساد را بر عهده دارند، در انجام وظیفه خود کوتاهی کنند، آیا خود مردم می‏توانند اقدام به این کار کنند؟
جواب: دخالت اشخاص ديگر در امورى که از وظائف نيروهاى امنيتى و قضايى محسوب مى‏شود، جايز نيست، ولى مبادرت مردم به امر به معروف و نهى از منکر با رعايت حدود و شرايط آن، اشکال ندارد.(http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?id=90#1064)

و این که بنده گفتم اگر کلام او تاثیری ندارد چیزی بر عهده او نیست، باید دقت کرد که ولو تاثیر کمی داشته باشد این تاثیر قابل اعتنا است، مثلا اگر سه نفر به خانمی بگویند حجابت را دست کن و او در مرتبه سوم حجابش درست کند نشان می دهد که سخن هر سه تاثیر داشته، نه اینکه فقط به خاطر نهی از منکر سومی حجابش را درست کرده است، پس نهی از منکر در جایی که انسان چنین احتمالی بدهد جاریست،عرض بنده در جایی است که گفتن ما مطلقا هیچ فایده ای ندارد، آنجاست که چیزی بر عهده ما نیست.

با عرض سلام و تشکر.

جناب مسلم عذر میخوام اما از شما انتظار میرود مساله به این مهمی را روشنتر و واضحتر بیان فرمایید. مگر همیشه میتوان تشخیص داد که گفتن فایده دارد یا ندارد؟ اتفاقا" این مساله چیزی نیست که انسان بتواند تشخیص دهد. چه بسیار افراد بوده اند که انتظار تغییر کردنشان نمیرفته اما در کمال ناباوری متنبه شده اند.
همانطور که فرمودید ممکن است 3 نفر بگویند و تاثیر بگذارد، این را ما نمیتوانیم تشخیص دهیم که شخص با چندبار تذکر خود را ملزم به رعایت قانون میکند. پس گفتن زبانی وظیفه همه مردم است. اجباری که فرمودید همان مرحله عملی است که وظیفه موموران دولت است...[=arial]

[=arial] در زمان حاضر که حکومت اسلامی وجود دارد و نهادهای خاصی مأموریت مبارزه با منکرات را بر عهده دارند، مردم فقط وظیفه امر و نهی قلبی و زبانی دارند و اقدام عملی برای جلوگیری از منکر در هر مرتبه و سطحی، وظیفه مقامات صلاحیت‌دار دولتی است؛ مگر آنکه:


[=arial]1. منکر از مواردی باشد که در هر شرایطی باید از وقوع آن جلوگیری کرد، مانند قتل انسان بی‌گناه یا تجاوز به نوامیس مسلمانان.


[=arial]2. در زمان وقوع منکر، به مقامات انتظامی و قضایی دسترسی نباشد.


[=arial]منبع

مراحل امر به معروف و نهی از منکر:

1- مرحله قلبی
2-مرحله زبانی
3- مرحله عملی

[SPOILER]مربه معروف ونهی از منکردارای سه مرحله است:

۱- مرحله قلبی
دراین مرحله انسان مومن با دیدن این که کار خوبی توسط دیگران انجام می شود در دل خود خوشحال می شود و سرور و شادمانی از چهره او نمایان می گردد و نیز بامشاهده کار ناروایی ، در دل ودرون خود اندوهگین می گردد و ناراحتی و نفرت در چهره او ، خود را نشان می دهد .
امیر مومنان امام علی (ع) می فرماید :امرنا رسول الله ان نلقی اهل المعاصی بوجوه مُکفهرّه .رسول خدا (ص) به مادستور داده است که با اهل معصیت با چهره های گرفته برخورد کنیم .[۱]غیر نطق وغیر ایماء وسجل صد هزاران ترجمان خیزد زدل

۲- مرحله زبانیدراین مرحله فرد مسلمان ، با گفتن جمله ای ، مخاطب خود را به کار خوبی تشویق و وادار می کند و یا با گفتن جمله ای اورا از کاری نادرست باز می دارد .

۳- مرحله عملی
دراین مرحله با عمل ، فردی رابه کار خوب وادار یا از کار زشت باز می دارند . منظوراین است که اگر با تذکر زبانی ، معروف ، انجام نشد و یا فردی از کار زشت ، دست برنداشت ، عملا جلوی او را می گیرند یا او را به انجام کار خوب وادار می نمایند و به تعبیر دیگر با اِعمال قدرت او را به کاری یا ترک آن وادار می کنند .۱- اگر کارفرما از دادن حقوق کارگر خودداری ورزد و امر به معروف زبانی موثر نیفتد دولت می تواند کارفرما را به پرداخت حقوق کارگر ملزم سازد.
۲- اگرشخصی در کوچه وخیابان آشکارا دست به گناهی بزند مثلا شراب بخورد یاقمار بازی کند و با نهی ازمنکر زبانی ازاین عمل زشت دست نکشد دولت اسلامی او را ملزم به ترک آن کار ناروا می نماید ودر صورت لزوم وی را بازداشت می کند .[/SPOILER]

[=arial]

[=arial]۲-مرحله قلبی وزبانی وظیفه همگان است اما برخورد عملی برعهده دولت اسلامی است رهبرمعظم انقلاب اسلامی حضرت آیه الله خامنه ای فرمودند :


[=arial]در جامعه اسلامی تکلیف عامه مردم امر به معروف و نهی ازمنکر بالسان است اما اگرکاربه برخورد بکشدآن دیگر به عهده مسوولین است .[۲]

[="Arial"][="Blue"]

nafan;762219 نوشت:
به نام خدا.
باعرض سلام و خسته نباشید.ممنون از پاسخگویی کارشناس محترم.آیا الان بیرون بودن قسمت کمی از موی خانمها جلب توجه میکند و مفسده به دنبال دارد؟ خب اینطور نیست.و به نظر بنده عادی شده است و مشکل من هم همین عادی شدن بیرون بودن کمی از موی زنان است.یعنی اینکه برخلاف عمل به دستور خداوند چرا این مورد عادی شده است؟

سلام به همه دوستان

عادی شدن رو یک جور دیگه هم میشه ترجمه کرد:وقتی عده ای وارد یک فضایی که بوی فاضلاب گرفته وارد می شوند همه به بوی بد اعتراض می کنند بعد از چند دقیقه یا چند ساعت دیگه بویی احساس نمی کنند

وقتی شخص جدیدی وارد فضا شود واعتراض کند با تعجب از او می خواهند که ساکت باشد وامل بازی در نیاورد

یا یک مثال دیگر :هوای تهران به قدری آلوده هست که اگر کسی از روستا بیاید نمی تواند دوام بیاورد ولی اهالی تهران کمی عادت کرده اند

ضمنا حرام الهی تا ابد حرام وحلال الهی تا ابد حلال است اگر قرار باشد با زیاد شدن هر چیزی وعادی شدن آن دین کمی کوتاه بیاید وبگوید عیب نداره چند تا مو عادیه که....

[/]

[="Arial"][="Blue"]جا دارد از صدا وسیمای عزیز که نقش بسزایی درعادی سازی بد حجابی داشته تشکر کنم:offlow:[/]

البته بیشترسینما

[="Arial"][="Blue"]

همای رحمت;763538 نوشت:
البته بیشترسینما

سریال کیمیا ومعمای شاه علنا ترویج پوشش غیر اسلامی می کنند

البته نه فقط در زمینه پوشش بعضی کارهای حرام مثل نوشیدن مشروبات الکلی رو به وضوح ودفعات در این دو سریال نمایش می دهند

سینما که هیچی نگیم بهتره(البته نه همه فیلم ها)
[/]

بنت الحسین;763541 نوشت:
سریال کیمیا ومعمای شاه علنا ترویج پوشش غیر اسلامی می کنند
سلام

راستش من چند وقتیه اصلا سریال نگاه نمیکنم یعنی پسرم نمیذاره

آخه فقط میگه شبکه پویا :Nishkhand:دوسالشه.نمیدونیم چطور راضیش کنیم هیچی نمیفهمه .

بنت الحسین;763541 نوشت:

سریال کیمیا ومعمای شاه علنا ترویج پوشش غیر اسلامی می کنند

البته نه فقط در زمینه پوشش بعضی کارهای حرام مثل نوشیدن مشروبات الکلی رو به وضوح ودفعات در این دو سریال نمایش می دهند

سینما که هیچی نگیم بهتره(البته نه همه فیلم ها)

با سلام. اگر اینطوری باشه که فیلم خارجی هم نباید پخش کنن، اجازه هم ندن کسی از کشور خارج بشه و رفتارهای غربیا رو ببینه. من بعید می دونم کسی با دیدن سریال معمای شاه، نقص در حجاب پیدا کنه.

با سلام. دو نکته به ذهن من رسید:

اول اینکه تا زمانی که ما کشوری جهان سوم هستیم و کشورهای قدرتمند جهان، غرق در برهنگی و بی بند و باری هستند، افراد غربزده نه به خاطر شهوات، بلکه به خاطر احساس حقارت در برابر آنها، دوست دارند مثل آنها بشوند. با عادت و اینجور چیزها هم درست نمیشه.

دوم اینکه مبنای عمل، نباید عادت باشه. این عوام هستند که به یه کاری عادت می کنن و مطابقش هم عمل می کنن. دقت کنید که اگر مبنا بر عادت باشد، که بی حجابها هم به بی حجابی عادت دارند.

tazkie;763560 نوشت:
با سلام. دو نکته به ذهن من رسید:

اول اینکه تا زمانی که ما کشوری جهان سوم هستیم و کشورهای قدرتمند جهان، غرق در برهنگی و بی بند و باری هستند، افراد غربزده نه به خاطر شهوات، بلکه به خاطر احساس حقارت در برابر آنها، دوست دارند مثل آنها بشوند. با عادت و اینجور چیزها هم درست نمیشه.

دوم اینکه مبنای عمل، نباید عادت باشه. این عوام هستند که به یه کاری عادت می کنن و مطابقش هم عمل می کنن. دقت کنید که اگر مبنا بر عادت باشد، که بی حجابها هم به بی حجابی عادت دارند.

صادق;763626 نوشت:

سلام. بله. البته اگر خودش را بشناسد و بداند که برای چه خلق شده و از کجا آمده و به کجا می رود. ولی چه ربطی به حرف من داشت؟ منظورتون همون بحث عمل بر مبنای عادته؟

هر جور دوس دارین زندگی کنید فقط خواهشا جنبه خدایی ندین.

[="Arial"][="Blue"]

tazkie;763559 نوشت:
با سلام. اگر اینطوری باشه که فیلم خارجی هم نباید پخش کنن، اجازه هم ندن کسی از کشور خارج بشه و رفتارهای غربیا رو ببینه. من بعید می دونم کسی با دیدن سریال معمای شاه، نقص در حجاب پیدا کنه.

علیکم السلام

بنده هم فیلم های خارجی رو تایید نمی کنم وخیلی کم پیش میاد فیلم خارجی نگاه کنم پس نمی تونم نظر بدم ولی خواهر من باید بدونید که بد حجابی از بی حجابی تحریک کننده تر هست

وقتی کسی تکلیفش با خودش معلومه وتمام موهاش بیرونه فرق میکنه با کسی که با هزاران ترفند موهاش رو از شال وروسری بیرون میگذاره

مسایلی در این دو فیلم وجود داره که جای عنوانش نیست

اینکه جهان سومی ها می خوان خودشون رو شیبه کشورهای پیشرفته کنند باعث میشه باز عقب بیفتند [/]

بنت الحسین;764287 نوشت:

علیکم السلام

بنده هم فیلم های خارجی رو تایید نمی کنم وخیلی کم پیش میاد فیلم خارجی نگاه کنم پس نمی تونم نظر بدم ولی خواهر من باید بدونید که بد حجابی از بی حجابی تحریک کننده تر هست

وقتی کسی تکلیفش با خودش معلومه وتمام موهاش بیرونه فرق میکنه با کسی که با هزاران ترفند موهاش رو از شال وروسری بیرون میگذاره

مسایلی در این دو فیلم وجود داره که جای عنوانش نیست

اینکه جهان سومی ها می خوان خودشون رو شیبه کشورهای پیشرفته کنند باعث میشه باز عقب بیفتندو علیکم السلام. گرامی، این نظر شماست، ولی گمان نمی کنم اینطور باشد که نقص حجاب که شما بدحجابی می نامیدش، از بی حجابی تحریک کننده تر باشد. البته معلوم هم نیست که منظور شما، از تعبیر "تحریک"، تحریک شدنِ آقایان است یا تشویق خانمها به بی حجابی. اگر منظورتان تحریک آقایان است، که خب اساساً مبنای دستور به حجاب تحریک نیست، بعلاوۀ اینکه اگر بگویید دیدن جزئی از مو، باعث می شود که مردها بخواهند بقیه اش را ببینند، آنگاه نتیجه این می شود که دیدن جزئی از بدن زن، مثل قرص صورت یا مچ دست، باعث می شود که بخواهند بقیه اش را نیز ببینند، و لذا حجاب باید فراتر از میزان حجاب اسلامی باشد.

اما اگر منظورتان تشویق زنان به بی حجابی با حجاب ناقص است، بدون شک بی حجابی کامل، بیشتر جنبۀ تشویق کنندگی دارد تا حجاب ناقص؛ چرا که هر نقصی در عمل، همان میزان نقص را در جامعه عادی جلوه می دهد و نه بیشتر از آنرا !!

این را هم اضافه کنم که اگر نقص حجاب بدتر از بی حجابی بود، در قانون مجازات اسلامی به جای بی حجابی، برای نقص حجاب مجازات قرار می دادند.

موفق باشید.

سوال
ملاک کیفیت حجاب و جلب توجه کننده بودن آن بر عهده عرف گذاشته شده است، لذا اگر در مکان یا موقعیتی جلب توجه نکرد، حتما گناه نخواهد بود .با این اوصاف چون در کشورهای خارجی خانمهایی که بلوز و شلوار میپوشند و سر برهنه دارند حلب توجه نمیکنند پس حجابشان مشکلی ندارد. البته من فکر میکنم در کشور ما هم بیرون بودن مقداری از مو طبیعی شده و مردی را تحریک نمیکند. اینطور نیست؟
علاوه بر این که به نظر من وقتی یک مسئله ای حکم خداوند است در صورت عدم رعایت باید ضرر و زیان متوجه افراد شود. حجاب هم باید اینگونه باشد و رعایت نکردن آن مشکل ساز شود.در صورتی که چنین چیزی نمیبینیم.


پاسخ

برای پاسخ به این سوال باید به دو نکته توجه بفرمایید:

نکته اول:

ببینید در یک نگاه، احکام اسلامی به دو دسته تقسیم می شوند، برخی احکام برای موضوعات مشخص وضع شده‌اند مانند حرمت شراب انگور، اما برخی احکام ناظر به موضوع خاصی نیست، بلکه یک موضوع به صورت کلی بیان شده است که هر چیزی که مصداق آن باشد و در طول تاریخ به اشکال مختلف حادث شود مشمول آن حکم می شود، مثل این که هر چیزی که مست کننده باشد حرام است که تشخیص آن به عهده عُرف گذاشته شده است و قطعی شدن حکم مشروط بر نظر عُرف است.
حال باید دقت کرد که ما در مورد پوشش و حجاب، هر دو حکم را داریم، یک حکم مربوط به نواحی است که باید پوشیده شوند و مشروط به نظر عُرف نیست، یعنی موضوع به صورت مشخص بیان شده است که باید بدن زن به جز مثلا گردی صورت و بخشی از دست ها و پا پوشیده شوند؛ اما فارغ از این حکم، حکم کلی دیگری داریم که علاوه بر پوشش این نواحی، نباید پوشش زن موجب جلب توجه شود، و مفسده انگیز باشد که تشخیص این حکم دومی بر عهده عُرف گذاشته شده است، این دو حکم مستقل هستند، و هر کدام حیطه خود را دارند، حکمی که با عادی شدن تغییر کرده و حتی برداشته می شود مربوط به حکم دوم، یعنی کیفیت پوشش زن است، نه حکم اول، یعنی اصل پوشش؛ این طور نیست که مثلا اگر بی حجابی یک روزی جلب توجه نکرد و عادی شد دیگر حلال باشد، چون آنچه که مشروط بر نظر عرف است، موارد فراتر از اصل پوشش است، نه خود پوشش بدن.

نکته دوم:
با دقت در این دسته بندی فوق، حکمت آن نیز روشن می شود؛ از نظر اسلام آثار و مفاسد احکام اسلامی دسته اول هرگز منتفی نمیشوند، لذا حتی خوف آن هم در حرمت کفایت می‌کند، همان طور که اسلام همواره آن را موجب پاکی دل برای زن و مرد دانسته است:
«ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِن‏»؛ اين كار براى پاكى دلهاى شما و آنها بهتر است.(1)
پس اولا حکم اول یعنی اصل پوشش با توجه به اینکه کشش و جاذبه جنسی در نهاد بشر وجود دارد، عادی شدنی نیست، این جذابیت غریزی همواره وجود داشته و با برهنگی عادی نمی شود، و حتی اگر به ظاهر عادی شود، مفاسد آن همواره وجود دارد، مفاسدی چون فروپاشی خانواده، تنزل جایگاه زن، آمار بالای طلاق و بحران تربیتی کودکان، و... که امروز در غرب اتفاق افتاده است. بر خلاف حکم دوم که با توجه به این که مفسده آن همیشگی نیست، بلکه متوقف بر نوع نگرش عُرف است، لذا ممکن است متغیر باشد و گاهی مفسده ای نداشته باشند، مثلا چادرهای رنگ روشن، یا نحوه بستن موها که ممکن است با عادی شدن دیگر مفسده ای نداشته باشد، چون اصل حجاب رعایت شده است و این کیفیات هم ممکن است در نگاه مردم جلب توجه نکرده، و در نظر عرف بی حجابی تلقی نشود.
اما در مورد ضرورت اصل پوشش و رعایت محدوده آن:

اولا:

بنده گمان نمی کنم عادی شده باشد، حتی اگر برای بخشی از مردم عادی شده باشد،برای بسیاری هنوز عادی نشده، این را مشاوره ها نشان می دهد، گاهی حتی بیرون گذاشتن یک نخ مو تخیل جوان را به شدت به کار می‌گیرد.

ثانیا:
یکی از روش های نفوذ دشمنان این است که برای تصرف چیزی از مرزها شروع می کنند و کم کم به سمت مرکز حرکت می کنند، همان طور که مثلا دولت بعثی عراق برای تصرف تهران باید ابتدا خرمشهر و آبادان را تصرف می کرد و بعد استان های بعدی را؛ یکی از روش های شیطان همین است که انسان را پله پله به سمت مراتب عمیق تر گناه پیش می برد، همان طور که قرآن کریم می فرماید:

«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّيْطانِ وَ مَنْ يَتَّبِعْ خُطُواتِ الشَّيْطانِ فَإِنَّهُ يَأْمُرُ بِالْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ»؛ اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! از گامهاى شيطان پيروى نكنيد! هر كس پيرو شيطان شود او به فحشا و منكر فرمان مى‏‌دهد(2)

لذا قرآن کریم انسان ها را حتی از نزدیک شدن به این مرزها نهی کرده است تا شکستن آنها اتفاق نیفتد:
«تِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ فَلا تَقْرَبُوها كَذلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ آياتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَّقُون‏»؛ اين، مرزهاى الهى است پس به آن نزديك نشويد! خداوند، اين چنين آيات خود را براى مردم، روشن مى ‏سازد، باشد كه پرهيزكار گردند(3)

این طور نیست که شیطان به آشکار ساختن چند تار مو بسنده کند، بلکه پله پله انسان را به قهقرا می برد، تا جایی که مثلا در همین اروپا، با عادی سازی روابط زن و مرد کار را به هم جنس گرایی یا حتی ازدواج با حیوانات رسانده است، نفس انسان بی نهایت طلب است و به چیزی قانع نمی شود، لذا بر همان گام ابتدایی که خدا تعیین نموده باید ایستاد، وگرنه دشمن گام به گام به جلو آمده و به دنبال عادی سازی بد حجابی است، یعنی این حرکت عادی سازی ترمزی ندارد تا بگوییم فقط این مقدار عادی شده و به همین مقدار متوقف می شود و مراتب بعدی دیگر عادی نمی شود؛ همان طور که جوانان ما در جنگ تحمیلی هم در همان مرز اول ایستادند و از مرزها عقب نشینی نکردند.

ثالثا:
از اینها که بگذریم مفسده این بی حجابی فقط شهوت انگیزی نیست تا بگوییم با عادی شدن دیگر مشکل حل خواهد شد، اسلام به دنبال این نیست که زن و مرد هیچ کشش و تمایلی نسبت به یکدیگر نداشته باشند، بلکه به دنبال این است که زن علی رغم جذابیت، شخصیت و وقار خود را از دست ندهد، همین چند ماه پیش با یکی از جوانانی که بعد از چند سال از اروپا برگشته بود صحبت می کردم، گفت اگرچه نگاه مردان در جامعه اروپایی ظاهرا به زنان عادی شده است اما هنوز زنان با حجاب برای آنها جذابیت دارند!! این نشان دهنده این است که زن برای مرد به طور یک حس درونی ارزشمند است و نباید خود را ارزان عرضه کند به این بهانه که ئیگر مرد تحریک نمی شود، خب این که علامت خوبی نیست! زن باید با حفظ پوشش خود مرد را برای دسترسی وادار به پذیرفتن مسئولیت خانواده کند، نه اینکه خود را بدون هیچ بهایی به مرد عرضه کند و این حس کنجکاوی و جذابیت مرد را بدون هیچ هزینه ای ارضاء کند.
زنان اروپا چون در شرایط و محیط آزادی هستند جذابیت حجاب را کمابیش درک کرده اند، لذا اولین عامل مسلمان شدن زنان در اروپا، حجاب است.
______________________________
1. احزاب:33/53.
2. نور:24/21.
3. بقره:187.

موضوع قفل شده است