یک حکم شرعی برای تعیین سرنوشت انسان

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یک حکم شرعی برای تعیین سرنوشت انسان

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش خداوند با لطف ومهربانی درتمام امور زندگی بشر قوانینی را وضع کرده که این مخلوق بهترین بهره ها را از زندگی خود ببرد وقطعا" رعایت شرع از انسانها یک موجود خوشبخت می سازد میدانید چرا ؟ چون او خداست وآفریننده ی ما است و قطعا" آفریننده است که از خود ما هم به اجزا ی وجودی ما آگاه تر است میداند فطرت ما چه خمیر مایه ای دارد !! میداند رضایت قلبی ما که ملاک خوشبختی ما است در کدام رفتار و کردار فراهم می شود اما انسان فقط سر کشی می کند و عجولانه با هر جز ء دنیایی برخورد میکند . به این آیه دقت کنید لَهُ مُعَقِّباتٌ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ يَحْفَظُونَهُ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّي يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ وَ إِذا أَرادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ سُوْءاً فَلا مَرَدَّ لَهُ وَ ما لَهُمْ مِنْ دُونِهِ مِنْ والٍ» (آیت الله مکارم شیرازی) برای انسان ، مأمورانی است که پی در پی ، از پیش رو ، و از پشت سرش او را از فرمان خدا [ حوادث غیر حتمی ] حفظ می کنند ( امّا ) خداوند سرنوشت هیچ قوم ( و ملّتی ) را تغییر نمی دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند! و هنگامی که خدا اراده سویی به قومی ( بخاطر اعمالشان ) کند ، هیچ چیز مانع آن نخواهد شد و جز خدا ، سرپرستی نخواهند داشت! تا کنون برای این ایه تفسیر های بی شماری انجام گرفته که تقریبا" معنای واحدی را می رسانند وآن این که «ای انسان سرنوشت تو دراین دنیا وابسته به خواست خود تو است» اما منشاء این خواستن در چیست ؟ تفاوت انسانها در رسیدن یا نرسیدن به این خواست چیست ؟ قطعا" اراده ی انسان ها وابسته به عقل های ایشان است اگر عقل فرمان صحیح دهد اراده جهت صحیح می یابد واگر عقل فرمان خطا صادر کند اراده نیز جهت خطا می رود . اما چرا عقل ها متفاوت هستند ؟ تا اراده ها جهات مختلف را و متفاوت وحتی متضاد را در زندگی خود در پیش بگیرند ؟ چرا یک نفر میلیاردر می شود ویک نفر برای چند تومان شخصیت و نفس خود را به حقارت وا می دارد ؟ چرا یک نفر عالم می شود و دیگری از خواندن یک کتاب هم طفره می رود ؟ چرا میان کتاب خوان ها اینقدر تفاوت رفتاری وبرداشتی از مطالب است ؟ چرا از هزاران نفر که مثلا" حقوق یا الهیات می خوانند فقط تعداد انگشت شماری به مراتب عالی می رسند ؟ اگر به متن «حکمی »این آیه دقت شود راز این امور به دست خواهد آمد .

••ostad••;674933 نوشت:
مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند!

با سلام

احتمالا جواب در این بخش از آیه گنجانده شده است.
به نظر می رسد این شاکله اولیه قابل تغییر است.

••ostad••;674933 نوشت:
قطعا" اراده ی انسان ها وابسته به عقل های ایشان است اگر عقل فرمان صحیح دهد اراده جهت صحیح می یابد واگر عقل فرمان خطا صادر کند اراده نیز جهت خطا می رود .

به نظر من شاید هم عقل فرمان خطا نمی دهد ولی هنگام نزول آن به عالم خیال و محسوسات در تطبیق آن با توهمات اشتباه می کند. یعنی بر اساس ظرفیت اکتسابی در تحلیل جزئیات به خطا می رود. پس راه آن درست کردن بخش خیال و جدول خیالی است. چون همه ما گاهاً کنش واکنشی عمل می کنیم. حتی وقتی به خیال خودمان داریم عاقلانه فکر می کنیم نیز در جدول خیال خودمان دنبال واکنش مناسب به فلان محرک هستیم نه تحلیل عقلی.
این جدول خیالی گاهاً تحت تاثیر محیط و تربیت شامل دستورالعمل هایی است که می توانند اشتباه یا صحیح باشند و همه آن هم توسط خود انسان تعیین نشده اند. انسان موظف است این بخش از قوای نفس خود را تصحیح کند.
منتظر استفاده از ادامه بحث هستیم.

موفق باشید

aminjet;674950 نوشت:
این جدول خیالی گاهاً تحت تاثیر محیط و تربیت شامل دستورالعمل هایی است که می توانند اشتباه یا صحیح باشند و همه آن هم توسط خود انسان تعیین نشده اند. انسان موظف است این بخش از قوای نفس خود را تصحیح کند
منتظر استفاده از ادامه بحث هستیم.[/quote] سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش با تشکر از شما برای شرکت در بحث :Gol: البته به نکته ای عمیق اشاره نموده اید وجود عناصر خیال ویا تربیت خانوادگی ومحیطی برای انسان معمولا" یک تکلیف لا متغیر ایجاد می کند که تغییر این تکلیف بسیار دشوار است . انسانها معمولا" پس از اکتساب یک سری از دستور العمل های محیطی جهت گیری فکری خود را سمت و سو می دهد ومعمولا" این جهت گیری در جامعه عرف می شود و مورد قبول اکثریت قرار می گیرد ، بدون آن که به جوانب آن فکر شود . مثلا" همین مسئله ی اخیر در مورد اصلاح ابرو ی دختران دوشیزه که اصولا" اکنون به قبول یا رد شرعی مسئله نظر ی نداریم فقط به این امر اشاره داریم که تا کمتر از 20 سال قبل این مطلب در اذهان عرفی جامعه قبح به شمار می رفت اما اکنون یک موضوع «حل» شده و«پذیرفته» شده است . یعنی تربیت وتأثیر سریع محیط شامل حتی توجیهات بسیاری از مذهبیون بر اجرای این امر شده وحتی اگر دختری غیر از این باشد درجامعه احساس «حقارت» یا حداقل «عقب ماندن از جامعه» را میکند
••ostad••;674933 نوشت:
خداوند سرنوشت هیچ قوم ( و ملّتی ) را تغییر نمی دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر را تغییر دهند
نتیجه میشود این قسمت از آیه : اما مهم این است که این تغییر در کدام جهت صورت میگیرد جهت خدا ؟ یا جهت هوای نفس؟ واین است که حال قوم تغییر یافته مشخص میشود .
موضوع قفل شده است