حکم فقهی پوشاندن زیر چانه و روی پا دربرابر نامحرم برای بانوان

تب‌های اولیه

36 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

ببخشید تا اونجا که میدونم تو خود قران گفته دست و پاها رو تا مچ بپوشونین این روی پا رو از کجا در اوردین دقیقا؟

[="Tahoma"][="Black"][="3"]

لایرا;650711 نوشت:
ببخشید تا اونجا که میدونم تو خود قران گفته دست و پاها رو تا مچ بپوشونین این روی پا رو از کجا در اوردین دقیقا؟

با تشکر از شما

لطفا توضیح بفرمایید منظورتون از قرآن دقیقا کدام آیه است و همین طور جمله اخیرتون ، روشن نیست چرا که احکام اسلامی از قرآن و روایات اهل بیت علیهم السلام گرفته می شود.

در پناه حضرت حق باشید[/][/][/]

[="Black"]

گل ليلا;179577 نوشت:
آیت الله مکارم شیرازی (دام ظلّه)
در صورتی که منشأ فسادی شود پوشانیدن آن لازمست.

سلام و عرض ادب
یعنی،طبق فتوای ایشان اگر موجب فساد نشود پوشاندن پا لازم نیست؟[/]

نور;193745 نوشت:
در زمینه پوشش پا در برابر نامحرم به نظر آیه الله مکارم شیرازی،در صورتی که منشأ فسادی شود پوشانیدن آن لازمست.
وهمچنین به استفتا زیر توجه نمایید:

آیا پوشیدن جورابهاى نازک، در صورتى که پا در آن پیدا باشد براى زنان جایز است؟ پاسخ: اگر پا در آن پیدا باشد جایز نیست؛ ولى معلوم بودن حجم پاها ضررى ندارد.

سلام

جناب نور اين ها كه به هم نميخورد و ضد هم است

لایرا;650711 نوشت:
ببخشید تا اونجا که میدونم تو خود قران گفته دست و پاها رو تا مچ بپوشونین این روی پا رو از کجا در اوردین دقیقا؟

سلام دوست عزیز
می تونم بپرسم خداونددرکدام آیه از قران فرموده که دست وپاهارو تا مچ بپوشانید؟

بنت الحسین;650913 نوشت:
سلام دوست عزیز
می تونم بپرسم خداونددرکدام آیه از قران فرموده که دست وپاهارو تا مچ بپوشانید؟

  • ﴿وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا ۖ وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَىٰ جُيُوبِهِنَّ ۖ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُولِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَىٰ عَوْرَاتِ النِّسَاءِ ۖ وَلَا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِنْ زِينَتِهِنَّ ۚ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ﴾(سورهٔ نور-آیهٔ ۳۱)
  • و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را (از هر نامحرمی) فرو بندند و پاکدامنی ورزند و زیورهای خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که طبعاً از آن پیداست و باید روسری خود را بر سینه خویش (فرو) اندازند و زیورهایشان را جز برای شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان (همکیش) خود یا کنیزانشان یا خدمتکاران مرد که (از زن) بی‌نیازند یا کودکانی که بر عورتهای زنان وقوف حاصل نکرده‌اند آشکار نکنند و پاهای خود را (به گونه‌ای به زمین) نکوبند تا آنچه از زینتشان نهفته می‌دارند معلوم گردد ای مؤمنان همگی (از مرد و زن) به درگاه خدا توبه کنید امید که رستگار شوید.
  • اوه درسته حتی گفته نشده مچ پا هم فقط پوشش رو نزدیک تر کنید حرفیم از گردی صورت نزده فقط گفته روسری به خودتون نزدیک کنید و قسمت سینه و...پوشیده بشه نه گردن
  • و محض اطلاعتون خلخال رو به مچ پا میبستند و معمولا اون زمان زنا دامن میپوشیدن وقتی میگه جوری راه نرید خلخال بیرون بیفته منظور ساق پاست چیزی از روی پا و... گفته نشده
  • مرسی بابت پرسشت هانی چون فهمیدم لازم نیست گردنو بپوشونیم و چیزای دیگه
  • به هرحال چیزی بالاتر از قران نداریم داریم؟

لایرا;650940 نوشت:

  • به هرحال چیزی بالاتر از قران نداریم داریم؟

سلام

شما قرآن را قبول دارید که!!! خود قرآن فرموده باید از هر شهر و قبیله ای گروهی بروند سواد دینی بیاموزند و فقیه شوند و قومشان را هشدار دهند تا آنها از معاصی پرهیز کنند. این سخن یعنی هر کسی برای خودش نمیتواند از قرآن احکام شرعی را استخراج کرده و به آن عمل کند. و در عمل به احکام شرعی نیاز به فقیه است

افلاکیان;650871 نوشت:
سلام و عرض ادب
یعنی،طبق فتوای ایشان اگر موجب فساد نشود پوشاندن پا لازم نیست؟

با سلام و عرض ادب

بله درصورتی که مفسده ندارد پوشاندن آن لازم نیست.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

درستي;650908 نوشت:
سلام

جناب نور اين ها كه به هم نميخورد و ضد هم است

با سلام و عرض ادب

دو موضوع جداگانه مطرح شده است بنابراین دو حکم متفاوت هم بیان شده است یکی موضوع جوراب نازک است که حکم آن بر عدم جواز داده شده است و دیگری موضوع پوشاندن پا است که حکم به جواز آن با قید عدم مفسده است پس تناقضی نیست چراکه تناقض درجایی است که یک موضوع باشد.

موفق و موید باشید

لایرا;650940 نوشت:
و محض اطلاعتون خلخال رو به مچ پا میبستند و معمولا اون زمان زنا دامن میپوشیدن وقتی میگه جوری راه نرید خلخال بیرون بیفته منظور ساق پاست چیزی از روی پا و... گفته نشده
مرسی بابت پرسشت هانی چون فهمیدم لازم نیست گردنو بپوشونیم و چیزای دیگه
به هرحال چیزی بالاتر از قران نداریم داریم؟

به نظر من برداشت شما اشتاهه، منظور قرآن از اینکه محکم به زمین نزنید تا آشکار نشه، صدای خلخال رو میگه نه خود خلخال رو، پا باید پوشیده بشه، حتی اگه به عرف امروزی توجه بکنیم، میبینیم با توجه به حس های جدیدی که در جوانان ایجاد شده، از جمله علاقه و فتیش به پا، باید پوشیده بشه و حتی جوراب نازک هم، به گونه ای که حتی رنگ پا (هرچند یک ذره) معلوم باشه، حرامه، شک نکنید.

موضوع قفل شده است