نقشی که تغذیه در خلق و خو دارد

تب‌های اولیه

30 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نقشی که تغذیه در خلق و خو دارد

سلام دوستان در احادیث مختلف از خلق حسن سخن گفته شده است جالب است که نوع تغذیه ی ما در مواردی بر اخلاق ما اثر می گذارد
از دوستان خواهش دارم اگر در این زمینه اطلاعاتی دارند در اختیار کاربران عزیز قرار دهند

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد سینا

علمای اخلاق عوامل گوناگونی را مطرح می کنند که این عوامل می توانند در ایجاد خصوصیات و ویژگی های اخلاقی موثر باشند.عوامل نفسانی ، عوامل خارجی و عوامل جسمانی از جمله دلایلی است که می تواند در اخلاق موثر باشد. امور نفسانی همچون ویژگی های ژنتیکی و وراثتی که از والدین به فرزند منتقل می شود، عوامل خارجی هم همچون تاثیر گذاری دوست ، تربیت، خانواده، رسانه و... که این امور هم می تواند اخلاق انسان را به سمت فضیلت یا رذیلت سوق دهد و عوامل جسمانی هچون بیماری ها و نوع تغذیه که این عوامل نیز می تواند در این مسیر موثر باشد اما تاثیر این امور در حد مقتضی می باشد نه علت تامه.بنابراین انسان به واسطه ی دارا بودن اراده می تواند تاثیر پذیری خود از امور دیگر را کم و یا حتی به صفر برساند.البته تاثیر غذای حلال و حرام هم متفاوت است طبیعتا غذای حلال اثر نیکو بر اخلاق انسان دارد و غذای حرام اثری نامطلوب.
توصیه به خوردن بعضی از غذاها و یا ترک خوردن بعضی از غذاها نشان دهنده ی موثر بودن غذا بر روح و روان و نهایتا اخلاق انسان است چنانچه در روایات شاهد این امر هستیم که مثلا فلان غذا برای تقویت حلم و بردباری مناسب است و یا فلان غذا قساوت قلب را زیاد می کند و یا خوردن بعضی از غذاها خلق انسان را نکو می گرداند.
بنابراین رابطه نزديكى ميان تغذيه و روحيات و اخلاقيات وجود دارد و غذاها می توانند عامل اثرگذار در اخلاق باشند وميزان گرايش به سمت نيكي ها و بدي ها را كمتر يا افزونتر کنند اما در عین حال كسى كه با وجود چنين عواملى راه درست را در پيش گيرد از پاداش افزونترى بهره مند خواهد شد زيرا با دشوارى و تلاش بيشترى اين راه را پيموده است لذا علمای اخلاق می گویند این نوع تأثير، به نحو علت معد و شرطى است، نه علت ايجابى و ايجادى بنابراین خود شخص می تواند با تلاش بیشتر میزان اثرپذیری خود را کمتر نماید.

هر خوراکی خواصی داره که با خوردنش اون خواص به بدن و روح ما منتقل میشه ، مثلا اینکه خوردن زیاد گوشت قرمز باعث قساوت قلب و تند خویی میشه و از خوردن مرتبش منع شده .
یا خوک که نسبت به جفت خودش هیچ غیرتی نشان نمیده و از خوردن گوشتش منع شده .
به همین نسبت تمام خوراکی ها باعث آثاری در بدن و روح هستن که باید دقت کرد و همه جور خوردنی رو به بدن راه نداد .

 • کلا هر جور خوراکی مانده : تمام انواع سوسیس و کالباس و کنسرو ها
 • هر نوع غذایی که با مواد مصنوعی سرطان زا مثل بنزوات سدیم ماندگاری بالا پیدا کردن : تمام انواع رب ها ، نوشابه ها ، سس ها و ... .
 • دارای قند یا چربی بالا : انواع آب میوه های مصنوعی ، یه سری از غذاهای سنتی مثل کله پاچه و ...
 • خوردن یک خوراکی بیش از حد : مثلا خوردن 5 تا پرتغال یا نارنگی ترش پشت سر هم .

برای بدن مضر هستن و گاها عوارض جانبی هم به همراه دارن .

ممنون از نظرات خوبتون

[=arial]گاهی ما بدون علت عصبانی می شویم میان عصبانیت مان توهین می کنیم غیبت می کنیم حتی تهمت می زنیم
بعد از تحقیق اندکی که داشتم متوجه شدم کمبود بعضی عناصر در بدن وعوارض برخی داروهااین عوامل را تشدید می کند
امیدوارم برای دوستان عزیزم مفید باشد
اولین عنصر حیاتی که کمبود آن در بدن باعث تحریک پذیری اعصاب ,بد خلقی و بی حوصلگی می شود:
آهن :کمبود آهن در بدن که در اغلب افراد مشاهده می شود(البته در خانم ها شایع تر است)باعث خستگی زود رس اضطراب وعصبانیت می شود
این حالت در دانش آموزان به صورت پر خاشگری وکند ذهنی بروز میکند
مادران خانه دار با کمی تغییر در رژیم غذایی می توانند آهن مورد نیاز خانواده را از طریق غذا تامین کنند

[=arial][=book antiqua]
ویتامین های گروه ب:
ویتامین های گروه ب در عملکرد درست دستگاه ایمنی وعصبی نقش دارند
همچنین باعث کاهش استرس وافسردگی می شودپس
عصبی بودن وپر خاشگری و به دنبال آن ناسزا گویی می تواند از علائم کمبود ویتامین ب در بدن باشد

[=arial]محققان در مطالعات اخیر خود دریافتند این اسیدهای چرب مفید بر عواطف و روحیه افراد نیز تاثیرگذارند. این پژوهش ها نشان داد افرادی که سطح اسیدهای چرب امگا-3 در خون آنها پایین تر است، معمولا دارای دیدگاه منفی نسبت به زندگی بوده و رفتارهای ناگهانی و تکانه ای دارند.
همچنین مشخص شد افراد با سطح اسید چرب امگا-3 بالا در خون، خلق و خوی بهتری داشته و از ارتباطات فردی و اجتماعی مناسبی برخوردارند.

[=arial]روی:

[]

 • [=arial]کمبود روی بر رشد سیستم عصبی به ویژه در بچه ها و نوزادان تاثیر منفی دارد.
 • [=arial]اختلالات خلقی رفتاری مثل افسردگی (دپرسیون )، اسکیزوفرنی و پرخاشگری نمونه ای از بیماری های پیامد کمبود روی میتوانند باشند [/]

 • تغذیه و تاثیر آن در اخلاق و رفتار

  هدف آدمی، دستیابی به کمال سعادت است و برای دستیابی به این هدف هیچ راهی جز دانش و رفتار (علم و عمل) ندارد. شرط رسیدن به دانش و داشتن کردار شایسته و سالم همانا سلامت جسم و روح است که با تغذیه حلال و پاکیزه میسر می شود چنان چه قرآن کریم می فرماید:(کلو من الطیبات و اعملوا صالحا) از طیبات و غذاهای پاکیزه بخورید و عمل صالح انجام دهید.

  ارتباط تنگاتنگ عمل صالح با تغذیه پاکیزه تاکیدی بر تاثیرگذاری تغذیه بر خلق و خوی و رفتار آدمی دارد ، از این رو ، رویکرد ما به تغذیه باید این باشد که غذا را برای خاصیت آن در طبع خود مصرف کنیم نه برای لذت و اشتها. اگر با این رویکرد به تغذیه نگاه کنیم غذا خوردن ما نیز رنگ عبادت به خود می گیرد و شایسته پاداش معنوی می شود.
  مسلمان غذا می خورد تا انرژی لازم را به دست آورد که بتواند خدا را عبادت کند و تکالیف خویش را عمل نماید.به عبارت دیگر رابطه میان تغذیه و سلامت جسمانی و تاثیر معجزه آسای تغذیه سالم در سلامتی جسمی برای همه روشن است .اما بسیاری از مردم از تاثیر غذا در تغییر رفتار و اخلاق بی اطلاع اند .برای همین وقتی محیط زیست جسمانی و طبیعی آلوده می شود همه خود را موظف می بینند به دنبال راه چاره بگردند، اما اگر محیط زیست فرهنگی و رفتاری و اخلاقی دگرگون شود، کمتر کسی احساس خطر و مسئولیت می کند. حال آن که پیامبر{ص} برای کمال رساندن اخلاق و رفتار آدمیان مبعوث شده است.
  هر چند که عوامل معنوی،محیطی، وراثتی را نیز در نحوه شکل گیری اخلاقی نمی توان نادیده گرفت، ولی نقش تغذیه در ساختار اخلاق و رفتار آدمی بس چشمگیر است.گر چه خود تغذیه نیز تحت تاثیر عوامل فرهنگی و معنوی می باشد.امروزه دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که بسیاری از مواد غذایی به دلیل شباهت ساختاری با مواد مترشحه در مغز ، باعث بی نظمی کل بدن می شوند و مشکلاتی در رفتار و اخلاق آدمی پدید می آورند.

  این سخن تازه ای نیست، بلکه کشف آموزه های دینی است که بیش از پانزده قرن است که مورد غفلت قرار گرفته است.

  قرآن کریم می فرمایند: {پس آدمی به طعام و غذای خویش بنگرد}{چه چیز می خورد، چگونه می خورد؟(سوره عبس،آیه24)

  قرآن کریم از غذای حلال و پاکیزه نام برده و آن را مناسب برای تغذیه انسان ها می داند، در مقابل، خوردن پلیدی ها را بر آنان ممنوع می کند.{{ از آن چیزهایی بخوریر که خداوند از حلال و پاکیزه روزی شما کرده است}}.{سوره مائده،آیه88}

  عامل طیب و پاکیزگی و نیز عامل حلالیت در غذا ، دو عامل مهم در پالایش و آراستگی روان و رفتار است: همچون باران که زمین را پاک می کند و در آن سبزه های تازه می رویاند.
  توجه به یک جریان تاریخی و نیز حدیثی از امام حسین{ع} این نقش را بیشتر روشن می کند. لشکر ابن سعد که برای کشتن فرزند پیغمبر{ص} بسیج شدند، نه کافر بودند و نه مشرک: به ظاهر مسلمان بودند، نماز و قرآن می خواندند و روزه می گرفتند. اما چه چیزی موجب چرخش آنان از آموزه های دینی شد که روحیه ای رذل و خشن و ناهنجار پیدا کردند و دست خود را به بزرگ ترین جنایت آلوده کردند؟ علت آن همه رذایل و پستی و ناهنجاری عمل و رفتار کوفیان را ، امام حسین{ع} در یک جمله بیان کرد: (( شکم های شما از حرام انباشته شده است)) و چرا قوم بنی اسرائیل به قومی ترسو، بزدل، سست و جهاد گریز شناخته شده و پیوسته از فرمان پیامبر خود حضرت موسی{ع} سرباز می زدند و به بهانه های مختلف موسی{ع}را در صحنه های گوناگون انقلاب تنها می گذاشتند؟ در پاسخ باید گفت، عوامل گوناگون سیاسی، اعتقادی در این قضیه تاثیر داشت. اما از برخی آیات قرآن به دست می آید که یکی از آن عوامل تغذیه بوده است. وقتی بنی اسرائیل از غذای حلال و آسمانی اظهار خستگی و بیزاری کردند و خواهان غذاهای اشتها آور و پست تر شدند، آن همه مصیبت و ذلت و خواری و چهل سال آوارگی بر آنان روی آورد. چون گفتند: {ای موسی! هرگز بر یک نوع خوراک تاب نیاوریم، از خدای خود برای ما بخواه تا از آن چه زمین می رویاند، از قبیل سبزیجات و خیار و سیر و عدس و پیاز، برای ما فراهم سازد}.

  موسی{ع} گفت: { آیا به جای غذای بهتر، خواهان پست ترید؟ پس به شهر فرود آیید، که آن چه را خواستید برای شما در آن جا مهیا است}. و داغ خواری و ناداری بر پیشانی آنان زده شد و به خشم خدا گرفتار آمدند. نکته قابل توجه این که حضرت موسی{ع} به بنی اسرائیل فرمود:{شما به جای چیز برتر خواهان چیز پست ترید؟} و طبیعی است که هر کدام از تغذیه خوب و بد آثار خود را به جای خواهد گذاشت.

  در قرآن مجید آیاتی وجود دارد که خیلی زیبا به رابطه بین غذا و اخلاق و رفتار پرداخته است.{ ای کسانی که ایمان آورده اید، چیزهای پاکیزه ای را که خداوند برای شما حلال کرده، حرام مشمارید و از حد مگذرید، که خدا متجاوزان را دوست نمی دارد}. { سوره مائده آیه87}در این آیه شریفه ارتباط بین تحریم پاکیزه ها و غذاهای طیب و تجاوز از حدود و مرزهای الهی بیان شده است و این نشان از تاثیر به سزای غذاهای پاکیزه بر روح و روان و رفتار آدمی دارد.{{ و از آن چه خداوند روزی شما گردانیده، حلال و پاکیزه را بخورید، و از آن خدایی که به او ایمان دارید پروا دارید}}.{سوره مائده آیه88} در آیه پیشین به ارتباط تحریم طیبات و تجاوز از حدود الهی پرداخته بود و در این آیه به ارتباط بین غذای حلال و پاکیزه و تقوا و شایستگی های اخلاقی و رفتاری اشاره دارد. یعنی این که تغذیه حلال و پاکیزه در قوا و دین داری تاثیر گذار است.

  {{ ای کسانی که ایمان آورده اید، شراب و ... از عمل شیطان است. پس ، از آن ها دوری گزینید، باشد که رستگار شوید}}{سوره مائده آیه90} در این آیه، شراب به عنوان نوشیدنی مست کننده که عقل را از بین می برد، به عنوان رجس و پلیدی و نوشیدنی شیطان معرفی شده است.{ و گوشت خوک، پس آن رجس و پلید است}. گوشت خوک، غذای پلید معرفی شده است که باید از آن پرهیز کرد.{سوره انعام آیه145} ((همانا شیطان می خواهد با شراب و قمار، میان شما دشمنی و کینه ایجاد کند و شما را از یاد خدا و از نماز باز دارد. پس آیا شما دست بر می دارید؟))(سوره مائده آیه 91) از این آیه استنباط می شود که غذای رجس و پلید ، ابزار خوب شیطان برای گمراه کردن انسان هاست، تا آنان را از راه خدا باز دارد و از نماز و کارهای شایسته که موجب قرب الهی است، منصرفشان کند و این نشان از تاثیر بالای تغذیه در روح و روان و خلق و خوی آدمی دارد که زمینه و بستر نفوذ شیطان در روح انسانها را فراهم می سازد. انسان که غذای آلوده و حرام مصرف می کند، مانند ظرفی است که پر از غذای فاسد شده و حشرات و مگس ها را به خود جذب می کند.

  په کسانی به غذای رجس و ناپاک روی می آورند؟ قرآن پاسخ می دهد: دو طایفه هستند که از مطهرات روی گردان اند و به غذاهای ناپاک روی آورند: کافران و نادانان و به مومنان دستور می دهد از پلیدی ها دوری کنند.

  آنگاه ائمه اطهار{ع} را به عنوان الگوی انسان ها به عنوان پاکیزگان و پیراستگان از آلودگی و پرهیز کنندگان از غذاهای تحریم شده و رجس، به جامعه معرفی می کند.
  {{خداوند فقط می خواهد آلودگی را از شما خاندان پیامبر بزداید و شما را پاک و پاکیزه گرداند}}.{سوره احزاب آیه33}

  از مجموع آیات چنین نتیجه می گیریم که برای پاکیزه و نورانی شدن ، به غذای خود نگاه و دقت کنیم و از غذاهای پاکیزه و حلال استفاده کنیم و از غذاهای ناپاک که غذای شیطان، کافران و نادانان است بپرهیزیم. غذاهای حرام، یا ذاتا نجس و حرام می باشند ، مانند گوشت خوک، خون، شراب یا از راه نامشروع به دست آمده اند مانند: دزدی یا مالی که خمس آن داده نشده یا از مال شبهه دار تهیه شده است . در هر صورت بیان این مسئله صرفا برای نشان دادن تاثیر غذای حرام بر روح و جان آدمی بود.

  منبع :
  گردآوری توسط: علی عرب استاد طب روایی و اصولی و کارشناس میکرو بیو لوژی و محقق تغذیه

  ر روایات متعددى مى خوانیم : یكى از شرایط استجابت دعا پرهیز از غذاى حرام است؛ از جمله، در حدیثى آمده است كه شخصى نزد پیامبر صلى الله علیه و آله آمد و عرض كرد: «احب ان یستجاب دعائى؛ دوست دارم دعاى من مستجاب شود!» پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: «طهر ماكلك ولاتدخل بطنك الحرام ، غذاى خود را پاك كن و از غذاى حرام پرهیز نما!»همین معنى از همان بزرگوار با تعبیر دیگرى آمده است، مى فرماید: «من احب ان یستجاب دعائه فلیطیب مطعمه و مكسبه; كسى كه دوست دارد دعایش مستجاب شود، طعام و كسب خود را از حرام پاك كند!»با توجه به این كه در حدیثى از امام صادق علیه السلام مى خوانیم: «ان الله لایستجیب دعاء بظهر قلب قاس; خداوند دعایى را كه از قلب قساوتمند برخیزد مستجاب نمى كند!» مى توان نتیجه گرفت كه غذاى ناپاك و حرام، قلب را تاریك و قساوتمند مى كند; و به همین دلیل، دعاى حرام خواران مستجاب نمى شود و از اینجا به رابطه نزدیكى كه در میان ناپاكى درون و تغذیه حرام وجود دارد، مى توان پى برد.در حدیث معروف امام حسین علیه السلام در روز عاشورا آمده است كه بعد از ایراد آن سخنان داغ و پر محتوا و گیرا در برابر لشكر لجوج و قساوتمند كوفه، هنگامى كه ملاحظه كرد آنها حاضر به سكوت و گوش دادن به سخنانش نیستند، فرمود: (آرى! شما حاضر به شنیدن سخن حق نیستید زیرا ملئت بطونكم من الحرام فطبع الله على قلوبكم; شكمهاى شما از غذاهاى حرام پر شده است، در نتیجه خداوند بر دلهاى شما مهر زده است (و هرگز حقایق را درك نمى كنید!)»2- در روایات دیگرى آمده است; كه رابطه اى در میان خوردن غذاى حرام و عدم قبول نماز و روزه و عبادات، وجود دارد; از جمله، در حدیثى از پیامبراكرم صلى الله علیه و آله مى خوانیم: «من اكل لقمة حرام لن تقبل له صلوة اربعین لیلة، و لم تستجب له دعوة اربعین صباحا و كل لحم ینبته الحرام فالنار اولى به و ان اللقمة الواحدة تنبت اللحم; هركسى لقمه اى از غذاى حرام بخورد تا چهل شب نماز او قبول نمى شود،و تا چهل روز دعاى او مستجاب نمى گردد; و هر گوشتى كه از حرام بروید، آتش دوزخ براى آن سزاوارتر است; و حتى یك لقمه نیز باعث روییدن گوشت مى شود!»بدیهى است براى قبولى نماز، شرایط زیادى لازم است، از جمله حضور قلب و پاكى دل، اما غذاى حرام پاكى قلب و صفاى دل را از انسان مى گیرد.3- در روایات متعدد دیگرى از پیامبراكرم صلى الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام آمده است كه: «من ترك اللحم اربعین صباحا ساء خلقه;كسى كه چهل روز گوشت را ترك كند، اخلاق او بد مى شوداز این احادیث بخوبى استفاده مى شود كه در گوشت ماده اى است كه اگر براى مدت طولانى از بدن انسان قطع شود،در روحیات و اخلاق او اثر مى گذارد،و كج خلقى و بد اخلاقى به بار مى آورد.

  در حدیثى از امام صادق علیه السلام مى خوانیم: كه از كلام پیامبر صلى الله علیه و آله چنین نقل مى كند «من سره ان یقل غیظه فلیاكل لحم الدراج; كسى كه دوست دارد خشم او كم شود گوشت دراج را بخورد!» (دراج پرنده‏اى است‏ شبیه به كبك كه گوشت لذیدى دارد)از این تعبیر بخوبى استفاده مى شود كه رابطه اى میان تغذیه و خشم و بردبارى وجوددارد.

  [=arial]محققان دریافته اند مصرف قرص های ضد بارداری باعث بروز برخی اختلالات روحی وپرخاشگری وعلائم افسردگی می شود
  همچنین از عوارض احتمالی این نوع قرص ها عدم جذب ویتامین د شده که باعث عصبانیت های بیجا وتحریک پذیری اعصاب می شود

  [="Arial"][="Blue"]دوستان هییییییییییچ کس هییییییچ نظری نداره؟
  یه کمی صفحات این تاپیک زیاد شده احتمالا موضوع بسته بشه
  :Khandidan!:
  [/]

  یکی از بزرگانی که صاحب چشم برزخی بود و صورت برزخی افراد را در همین دنیا مشاهده می‌نمود به دلیل اینکه سرائر برخی از دوستان مذهبی خود را متفاوت با آنچه در ظاهر اظهار می‌کردند، می‌دید از این وضعیت (که از باطن آنان مطلع است) در رنج و عذاب بود لذا به خدمت یکی از بزرگان این فن رفته و از او تقاضای بسته شدن چشم برزخی را کرد آن استاد نیز در جواب به این شخص گفت: برو گوشت گاو را به صورت کباب در آور و در حیات منزل طبخ کن و بعد بخور و بعد از آن چشم برزخی را از تو می‌گیرند.

  برخی خوراکی ها پرده‌هایی بر روی جان انسان می‌کشند و انسان را از مشاهده حقایق باز می‌دارند لذا خداوند در قرآن فرموده: انظر الی طعامک.
  از کوزه همان برون تراود که در اوست. اگر زنبور عسل، عسل ذی قیمت را نتیجه می‌دهد به خاطر آن است که از شهد گل تغذیه نموده است.

  با سلام

  نوع تغذیه کاملا بستگی داره به طبع انسان و محلی که زندگی میکنه و آب وهوایی که باهاش در تماسه و میخوره.

  باید در تغذیه تعادل رو رعایت کنیم .. مثلا وقتی برنج میخوریم بدونیم که مصلح اون زیره ست .. وقتی شیر میخوریم بدونیم که مصلح اون خرما یا عسله .. وقتی خیار میخوریم بدونیم که مصلح اون نمکه ... وقتی جگر میخوایم بخوریم بدونیم که مصلح اون کباب کردنش برروی آتشه .. وقتی پنیر میخوریم بدونیم که مصلحش گردوست و بهتره شب خورده شه نه صبح .. و میوه های درختی و بوته ای بهتره با هم خورده نشه و غیره...

  این موارد اگر رعایت بشه به مرور بدن به سمت تعادل میره و " تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد " :Gol:

  من بهتون کتاب ارمغان تندرستی آقای جمشید خدادادی رو پیشنهاد میکنم ، تعادل و ترکیب غذایی که ایشون اتخاذ کردن معرکه ست .

  و یه سری نکاتی که توی زندگی خودم تجربشون کردم رو براتون مینویسم ، امیدوارم مفید واقع بشه ..:Gol:

  تو همانی که میخوری :ok:

  باید ترکیبات رو بجا بکار ببریم ..

  این سایت رو مطالعه بفرمایید.. خیلی مفیده .

  یادتون باشه که پرهیزات هم به همون اندازه ی تعذیه کردن ، مهمه .. یعنی مثلا وقتی سعی میکنید که آهن بدنتون رو به تعادل برسونید ، شروع به خوردن پسته و موز و لبو و انگور وخرما و .. میکنید ، از اون طرف باید مصرف ماست و چای رو قطع کنید !! وگرنه خنثی ش میکنه .

  اینها چیزایی هستن که نباید بخوریم ، من سالهاست که نمیخورم اینارو .. امتحان کنید و ببینید که چقدر تغییر میکنید ..

  مواد خوراکی خاصیت روحانی و معنوی هم دارن .. صرفا تغذیه نیست .

  مثل خوردن زیتون و انجیر و کلا خوردنی هایی که در قرآن بهشون قسم یاد شده یا تاکید و نهی شده . این یعنی اینکه صددرصد روی روح و معنویت انسان تاثیر دارن .

  به غذامون باید احترام بزاریم و خداروشاکر باشیم و بدنبال هر چه بیشتر طبیعی مصرف کردن اونها باشیم . از مواد پروسس شده ی سوپری اجتناب کنیم و روح مواد رو حفط کنیم .

  در مورد گوشت :

  گوشت گوسفند اوم هم کتف سمت راستشو بگیرید و مصرف کنید ، بهترین جا و سالم ترین قسمت گوسفند برای تغذیه ست . بهتره که برای گوشت چرخی کمی هم گوشت شتر قاطی گوشت گوسفند کنیم و مصرف کنیم .

  گوشت مرغ تا وقتی مناسبه برای خوراک انسان که تخم نکرده باشه ، بعد از تخم گذاشتن اصلا گوشت مناسبی نیست برای خوردن ، سعی کنید نخورید . گوشت خروس تا وقتی آواز نخونده مناسب تره برای خوردن ، اما بهرحال حتی بعد از آواز خوندن هم شرافت داره به گوشت مرغ .

  غذای خام و پخته رو با هم نخورید ترجیحا و اگر هم میخواید بخورید خام باید قبل از پخته خورده شه .. خوردن سالاد به این روش امروزی اشتباهه ، اما اگر هم احیانا هوس کردید بخورید قبل از خوردن غذای پخته باید باشه .

  سعی کنید فقط یک وعده غذای پخته شده در روز بخورید نه بیشتر ..

  از مصرف سبزی ها غفلت نکنید .. و سبزی رو فقط با نمک بشورید ماده ای موثرتر از نمک بصورت طبیعی برای ضد عفونی کردن وجود نداره ، اگر با مواد ضدعفونی کننده شیمیایی یا مواد ظرفشویی بشورید ویتامین ب سبزی از بین میره .. یک ربع الی بیست دفیقه سبزی ها رو در نمک بخوابونید و بعد آب بکشید و بعد دوباره تو آب عادی بخوابونید تا نمکش بره .. میزان نمک رو باید دستتون بیاد که نه کم باشه که قدرت ضدعفونی کنندگی نداشته باشه و نه زیاد که سبزی ها پلاسیده بشن ..

  کسانی که اعصابشون ضعیفه و ریزش مو دارن یا میخوان برای همیشه مو های پرپشتی داشته باشن ، شنبلیله مصرف کنن .. روزی یک مشت شنبلیله بصورت بخار پز ، من وقتی برنج رو دم میکنم یک مشت شنبلیله رو میزارم یه گوشه برنج با خود برنج نرم و بخارپز میشه .. و هفته ای دو بار قبل حمام، کف سرشون رو آب شنبلیله ، ماساژ بدن .. یک ربع یا بیست دقیقه کافیه .

  سعی کنید روغن کنجد برای خوراک و احیانا اگر اهل سرخ کردن هستید که اشتباهه ، استفاده کنید .

  از نمک دریا یا نمک سنگ برای مصرف خوراکیتون استفاده کنید و نمک رو فقط آخر غذا به غذا بزنید ، اگر همون اوایل هنگاه پختن و غل خوردن بزنید خاصیت و فایدشو از دست میده .

  اگر به گیاه خواری علاقه دارید ، هفته ای یکروز رو فقط گیاه خواری کنید و به بدنتون استراحت بدید . و به غذای گیاهیتون فلفل قرمز بزنید . فلفل قرمز برای کسایی که گیاهخواری میکنن توصیه میشه .

  اگر سیستم دفاعی بدنتون ضعیفه ، از جوشونده ی پونه + آویشن استفاده کنید . و با عسل میل کنید .

  اینها همه در تعادل بدن و در نتیجه در تعادل روح و خلق و خو موثره ...

  [="Arial"][="Blue"]در واقع وقتی کسی همیشه عصبی هست وحوصله هیچ کاری را ندارد وتند خو شده به جز مسائل روحی روانی ممکن هست که دچار کمبود هایی در جسم خود شده باشد
  همانطور که قبلا اشاره شد کمخونی فقر آهن تاثیر بسزایی در خلق آدمی دارد
  [/]

  با سلام

  اصلا تاثیری که تغذیه روی رفتار و خلق و خوی انسان داره ، بیشتر از اون چیزیه که عوام فکر میکنن..

  خانمها باید حتما روزانه سه الی دوازده عدد خرما بخورن ، بخصوص ماها که حموم آفتاب نمیگیریم و دستکش و نقاب هم برای خوب موندن پوستمون استفاده میکنیم.بهترین جایگزین حمام آفتاب ، خرماست. تنظیم آهن خون و ویتامین دی و به طبع اون جذب بیشتر کلسیم و مواد مغذی برای مغز و اعصاب ، از جمله فوایدشه.

  دو تا چیز هستن که توی روایات هم توصیه شده بهش و در تقویت اعصاب هم موثر هستن ، یکی خواب شب و دیگری خوردن حتی یک لقمه شام هست . با رعایت نکردن این موارد صددرصد اعصاب ضعیف میشه . بین ساعت نه شب تا چهار پنج صبح حتما چند ساعت بخوابید.

  این تغذیه ای نیست ولی روی خلق و خو تاثیر داره ...

  حجامت کنید .. بخصوص فصل بهار .. هر بار که حجامت میکنم احساس میکنم رو ابرا راه میرم از بس اعصابم و سرم سبک میشه و آرامش عمیقی بهم دست میده . البته آدم آنچنان قوی و پرخونی نیستم اما تاثیرش عجیبه !! هر بار که میرم برای حجامت به دکترم میگم که سه بار به مقدار کم ازم خون بگیره .. و قبلشم شربت زعفرون و عسل درست میکنم و با خودم میبرم . اگر جای زخم رو عسل بمالید ، هم زود خوب میشه هم عفونت نمیکنه و هم اصلا جای تیغ ها نمیمونه روی پوست !!

  جایی که حجامت انجام میشه ، در لایه های زیرینش پر از اعصاب مهمه که به اعصاب سمپاتیک و پارا سمپاتیک وصلن . بخاطر همینه ، خون سطحی و کثیفی که گرفته میشه رو سبکی و احساس نشاط خیلی تاثیر داره . و متعاقبا روی شفافیت و زیبای پوست تاثیر بسزایی داره .

  در مورد حجامت هم که خودتون بهتر میدونید ،روایت و توصیه در موردش زیاده.

  گاها پیش میاد که شخصی عصبیه میره دکتر ، نه آهن خونش کمه نه خوابش کمه و نه مشکلی داره اما از درون احساس ناآرامی میکنه .

  اینجا بحث تنظیم نبودن الکترولیت های بدن هم پیش میاد ، موادی مثل سدیم ، پتاسیم ، کلرید و... برای تنظیم اینها این معجون رو روزانه مصرف کنید و حداقل یک ماه ادامه بدید :

  14 عدد بادام ( بادام رو خودتون بشکونید و تازه تازه استفاده کنید از بادام مغز کرده ی آماده استفاده نکنید ) + عسل + آب .. اینو بریزید تو میکسر، وقتی حسابی قاطی و میکس شد یه ماده ی سفید رنگی عین شیر بدست میاد که بهش میگن شیربادام بعد نوش جان کنید . دوست داشتید میتونید آب خنک بریزید توش یا یکی دو تکه ی کوچیک یخ.

  بهترین تنظیم کننده ی الکترولیت های بدنه . بخصوص برای کساییکه علت عصبی بودنشون رو نمیدونن.

  کلا از مصرف فندق و پسته و گردو و بادام غافل نشید .

  بنت الحسین;641634 نوشت:
  [=arial]محققان دریافته اند مصرف قرص های ضد بارداری باعث بروز برخی اختلالات روحی وپرخاشگری وعلائم افسردگی می شود
  همچنین از عوارض احتمالی این نوع قرص ها عدم جذب ویتامین د شده که باعث عصبانیت های بیجا وتحریک پذیری اعصاب می شود

  اما تاثیر درمانی که تو بسیاری از بیماری های زنان داره نباید فراموش کرد
  قطع کردنش بیشتر از خوردنش عوارض داره

  [="Arial"][="Blue"]

  〖ηαgїηi〗;734479 نوشت:
  اما تاثیر درمانی که تو بسیاری از بیماری های زنان داره نباید فراموش کرد
  قطع کردنش بیشتر از خوردنش عوارض داره


  سلام دوست خوبم البته کاملترش این هست که این عوارض روی برخی خانمها بیشتر بروز داره
  [/]

  مرسی از اطلاعاتی که نوشتین.

  سلام

  مطالب جالبی در این لینک بود ... دوست داشتم شیر کنم ... :Gol:

  مطالب چقد ناقص است:Narahat:

  سلام :Gol:

  سایت فردوس الحکمه سایت جالبیه ... http://ferdosehekmat.ir/

  دوره های آموزشی که میزارن رو ضبط میکنن و رو سایت آپلود میکنن .. مباحثش خیلی خوبه .. :ok:

  موضوع قفل شده است