جمع بندی آیا تاریخ قمری صحیح هست؟

تب‌های اولیه

43 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا تاریخ قمری صحیح هست؟

[="Black"]سلام. این سوال که مطرح می کنم سوالی است که از خودم پرسیده شده و من نتوانستم جواب صحیح دهم.
سوالی که پیش اومده این است که :تاریخ قمری مشکل دارد یا به عبارتی صحیح نیست؟ به علت اینکه مثلا هیچ گاه تاریخ دقیق شهادت امام حسین (ع) مشخص نیست و آن تاریخ ما عزاداری نمی کنیم برحسب گفته ها امام حسین(ع) تابستان شهید شدند اما مثلا امسال ما پاییز عزاداری کردیم و یا همچنین شهادت سایر ائمه یا لیالی قدر !
پاسخی که من دادم این بود: این گردش ماههای قمری هم میتواند دلیلی برای زنده بودن اسلام باشد چون فقط نمی توان گفت تابستان فقط عزاداری امام حسین(ع) باشد .
[/]

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد مقداد

فاطمه;613029 نوشت:
سلام. این سوال که مطرح می کنم سوالی است که از خودم پرسیده شده و من نتوانستم جواب صحیح دهم.
سوالی که پیش اومده این است که :تاریخ قمری مشکل دارد یا به عبارتی صحیح نیست؟ به علت اینکه مثلا هیچ گاه تاریخ دقیق شهادت امام حسین (ع) مشخص نیست و آن تاریخ ما عزاداری نمی کنیم برحسب گفته ها امام حسین(ع) تابستان شهید شدند اما مثلا امسال ما پاییز عزاداری کردیم و یا همچنین شهادت سایر ائمه یا لیالی قدر !
پاسخی که من دادم این بود: این گردش ماههای قمری هم میتواند دلیلی برای زنده بودن اسلام باشد چون فقط نمی توان گفت تابستان فقط عزاداری امام حسین(ع) باشد .

علیک سلام

این سوال و اشکال از این ناشی می شود که معیار را فصول سال شمسی قرار داده و چون ماههای قمری بر فصول تطبیق ندارد، پس حتما نادرست است ولی چنین نیست ، دو مبنا برای تقویم وجود دارد که به هم ارتباط ندارد از هم مجزا هستند.

یکی تقویم شمسی و دیگر تقویم قمری ، این دو از هم جدا هستند هر کدام مبنای جداگانه ای دارند.

تقویم قمری بر اساس گردش ماه به دور زمین می باشد و تقویم شمسی بر اساس گردش زمین به دور خورشید.

سوره أنعام آیه 96 خداوند در قران در ایه 96 این مطلب را بیان نموده و آورده اند که :
فالِقُ الْإِصْباحِ وَ جَعَلَ اللَّيْلَ سَكَناً وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ حُسْباناً ذلِكَ تَقْديرُ الْعَزيزِ الْعَليمِ
اوست كه‏ شكافنده صبح است، و شب را براى آرامش و خورشيد و ماه را وسيله حساب قرار داده. اين اندازه‏ گيرىِ آن تواناى داناست.

در این آیه بیان می شود که هردو خورشید و ماه وسائل زمان قرار داده شده اند.

مثلا در باره اجسام ما دو روش اندازه گیری داریم ، وزن و حجم ، با دو مبنای مختلف ،نمی شود کسی اشکال کند که چرا این شی وزنش فلان قدر است و حجمش فلان قدر و با هم تطابق ندارند ، خوب جوابش روشن است دو روش اندازه گیری هستند با منبای متفاوت بنا نیست با هم تطابق داشته باشند.

همین طور است سال قمری و شمسی ، وقتی مبنای متفاوت دارند بنا نیست با هم تطبیق داشته باشند و کسی که بخواهد اینها بر هم تطبیق دهد کار غیر علمی است.

مثال دیگر در خود سال شمسی یا قمری ما دو نوع محاسبه داریم ، هفته و ماه
این دو یکی مبنایشان سی روز و دیگری مبنایش هفت روز و دیگری در حدود سی روز است ، نمی شود اشکال کرد که چرا شنبه همیشه سوم ماه نیست و در گردش است، خب مبنا متفاوت است و اگر کسی هفته از اول ماه حساب کند وقتی آخر ماه دو روز اضافه آورد بگوید هفته آخر ماه نه روز است ، این حرف چقدر غیر علمی و مضحک است.
همین طور است تطبیق ماه قمری و شمسی بر هم .

از آنجایی که مبنای اعمال عبادی اسلام همچون حج و روزه و نیز تاریخچه وقایع تاریخی اسلام بر مبنای تقویم قمری بیان شده،ما هم طبق همان مبنا این مناسبت ها را اقامه می کنیم و تغییر ماه های قمری در طول سال شمسی مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته،
با اجازه‌ی استاد بزرگوارم جناب مقداد،
اگرچه پاسخ استاد برای پاسخ به پرسش شما کافی است ولی به عنوان معرفی منابع دیگر برای مطالعه‌ی بیشتر می‌توانید به تاپیک دیگری رجوع نمایید که چرایی انطباق تقویم معنوی (مثل تشخیص ایام روزه‌ی واجب، تشخیص شب قدر و عید فطر و قربان که روزه گرفتن در آنها حرام است و باید به درستی تشخیص داده شوند و ...) با تقویم قمری (در مقابل تقویم شمسی) را تا حدودی بررسی می‌کند:
http://www.askdin.com/thread41320.html
در آن تاپیک بحث بر سر این است که اگر پدیده‌های طبیعی مانند فصل و آب‌وهوا به نظر می‌رسد با تقویم شمسی تطابق داشته باشد (که البته کامل هم تطابق ندارند چه آنکه در فصل گرما هم ممکن است هوا ناگهان به شدت سرد شود یا در فصل سرما که به لحاظ وضعیت نسبی خورشید و زمین هوا باید سرد باشد ناگهان هوا گرم می‌شود، این مسائل در روایات ما به افق کرات و ستاره‌های دیگر منوط شده‌اند و در نتیجه بررسی وضعیت زمین و خورشید برای همان مشخص کردن وضعیت فصول و آب و هوا هم دقیق نیست و تخمینی است اگرچه از این نظرها بهتر از تقوی قمری باشد در هر صورت) چرا پدیده‌های فراطبیعی مانند نزول فرشتگان و تقدیر شدن امور در شب قدر و مسائلی از این دست با تقویم قمری مطابقت دارند. اگرچه بحث نسبتاً‌ مفصل و گاهی با فاصله از موضوع اصلی شده است ولی به زعم حقیر خواندن پست آخر آن هم می‌تواند برای پاسخ دادن به سؤال شما کفایت کند.
در پناه خداوند باشید،
یا علی علیه‌السلام

سلام ، ممنون از پاسخ گویی اساتید محترم. البته این را میدانستیم که سال قمری و شمسی بر اساس ماه و خورشید است ، باید تاپیک هایی که استاد باء معرفی کردند مطالعه کنم ، شاید موضوع برایم روشن تر شود.
باز هم ممنون

فاطمه;616978 نوشت:
سلام ، ممنون از پاسخ گویی اساتید محترم. البته این را میدانستیم که سال قمری و شمسی بر اساس ماه و خورشید است ، باید تاپیک هایی که استاد باء معرفی کردند مطالعه کنم ، شاید موضوع برایم روشن تر شود.
باز هم ممنون

سلام علیکم خواهر گرامی،
ان شاء الله که مورد استفاده‌اتان قرار بگیرد
[SPOILER] فقط خواستم اضافه کنم که کارشناسان سایت که حرفهایشان مورد تأیید مرکز ملی پاسخگویی هست نام کاربری‌اشان با رنگ آبی مشخص شده‌ است، ما که رنگ کاربری‌امان آبی نیست ولی سیاه هم نیست عموماً کاربران ساده‌ای هستیم که بخشی از مسؤولیت رسیدگی به سایت را تقبل کرده‌ایم و اگرچه بسیاری از مدیران انجمن‌ها خودشان و حتی بسیاری از کاربران سایت برای خودشان تحصیلات مرتبط داشته و کارشناس هستند ولی حقیر به طور خاص همانطور که در امضایم هم آمده است تخصصی در تقریباً اکثر بحث‌هایی که واردشان می‌شوم ندارم، ان شاء الله کم‌کم با فضای سایت و کارشناسان و مدیران و دوستان دیگر بیشتر آشنا می‌شوید، به طور خاص به زودی متوجه می‌شوید که بخصوص نظرات حقیر را باید از ابتدا با رویکرد انتقادی بخوانید و نه با اعتماد به وابسته بودنم به سایت :ok::Gol:[/SPOILER]
با تشکر، :Gol:
یا علی علیه‌السلام

سلام

چرا در تقویم قمری اختلاف ایجاد می شود ؟

به گزارش "مهر"، با نگاهی به تاریخ نجوم مشخص می شود که بسیاری از اقوام از ماه و تشکیل اهله برای تقویم استفاده می کرده اند. ماه با حرکت خود به دور زمین از حالتی به حالت دیگر می رود. در ابتدای ماه به صورت هلال شامگاهی دیده می شود، پس از چند روز به تربیع اول می رسد که در این حالت ماه یک چهارم مدار خود را طی کرده است. ماه با پیمودن نصف مدار خود به وضعیتی می رسد که تمام سطح روشن ان مقابل زمین است که به آن ماه کامل(بدر) می گوییم. همین مراحل به طور معکوس تا ماه نو بعدی طی خواهد شد.
به فاصله زمانی بین دو ماه نو متوالی دوره تناوب هلالی گفته می شود که به طور میانگین 29.53 روز است و طول متوسط یک ماه قمری می باشد. از آنجا که طول ماه در تقویم نمی تواند ععد غیر صحیح باشد بنابراین هر ماه در تقویم قمری 29 یا 30 روز می باشد.
در تقویم هجری قمری قراردادی ماههای به طور متوالی 29 و 30 روز در نظر گرفته می شود.در تقویم هجری قمری مورد استفاده کشورهای اسلامی بر اساس معیارها و ضوابطی 29 یا 30 روزه بودن ماه تعیین می شود. مطابق حکم شرعی اگر هلال ماه در شامگاه 29 ام ماه رویت شود، آن ماه به پایان رسیده است و فردا روز اول ماه بعد است ولی اگر هلال ماه در شامگاه روز 29 ام رویت نشد ماه 30 روزه می باشد.

چرا در تقویم هجری قمری اختلاف پیش می آید؟

به دلیل اهمیت نجومی و فقهی پیش بینی رویت هلال ماه همواره مورد توجه منجمین اسلامی بوده است. مشکل تقویم هجری قمری از سه مقوله نجومی ، انسانی و فقهی قابل بررسی است. امروزه با وجود نرم افزارهای نجومی مختلف محاسبه موقعیت و مشخصات ماه کار ساده ای است اما از آنجا که مسئله رویت یک امر انسانی است و بحث رویت امری است که با توجه به افراد و شرایط مختلف متغیر است بنابراین باعث بروز عدم قطعیت در پیش بینی می شود. اختلاف فتوا در مورد رویت هلال ماه بحثی است که می تواند موجب اختلاف شود.

به گزارش "مهر"، امروزه منجمین برای پیش بینی رویت هلال ماه از معیارهای مختلفی استفاده می کنند. این معیارها بر اساس رصدهای انجام شده طی قرون اخیر طراحی شده است. بنابراین تقویم نویس با مقایسه مشخصه های نجومی ماه با معیارها و رکوردهای به دست آمده در مورد رویت هلال ماه اظهار نظر می کند. هر چند که معیارهای رویت هلال اختلافاتی را با یکدیگر نشان می دهند ولی نتایج علمی رصدها باعث می شود که خطای پیش بینی ها به تدریج کاهش یابد.

اما مشکل اصلی وجود ضوابط متفاوت در کشورهای اسلامی برای شروع ماه می باشد. به عنوان مثال ملاک کشور عربستان برای شروع ماه رویت هلال نیست. از چند سال پیش مسولین کشور عربستان ضابطه ای را برای تقویم ام القری تعیین کرده اند. مطابق آن اگر مقارنه ماه و خورشید پیش از غروب خورشید اتفاق افتد و در شهر مکه ماه پس از خورشید غروب کند فردای آن روز اول ماه بعد می باشد. این ظابطه لزوما" به معنی رویت پذیر بودن هلال ماه نیست. از آنجا که بسیاری از کشورهای اسلامی از عربستان تبعیت می کنند. این امر باعث می شود که بین تقویم ما با بسیاری از کشورها اختلاف ایجاد شود و گاهی اوقات ممکن است این اختلاف به دو روز نیز برسد ولی این به هیچ وجه به این معنی اشکال در تقویم ما نیست. همواره ایرانیان در زمینه نجوم پیشرو بوده اند و تقویم ما یکی از دقیق ترین تقویم ها است.
منبع : امیر حسن زاده؛ مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و انجمن علمی پژوهشی نجم شمال

[="Black"]سلام ،ممنون از پاسخ های دوستان و استاد محترم و وقتی که گذاشتید.
سوال دیگری که وجود دارد این است که چرا بزرگان دین تمام سال را احیا میگرفتند ؟ ؟ ؟ درست است که شب قدر مشخص نیست اما شب قدر در محرم که نمیباشد ؟
آیا شاید به این علت که از نظر ماه قمری هیچ وقت شب احیا آن شب قدر از نظر تقویم شمسی نیست؟ اما هر30 سال یکباراین تکرار میشود یعنی ربیع 30 سال دیگر در دی ماه خواهدبود!
البته به علت حجم زیاد دروس وقت نکردم تایپک های